EN OMMELANDS r> Spitted £2 Op Zalerdag 1" Juni 907. centimen 't biad. iT jaar. Talmerk 3061 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Concerten iefdeblij k ROND DE WEIil I.II Vrankrijk Duitschland 't Is Wreed STADSNIEUWS Eeremissen Getang VAN ALLES WAT De Vlaanders Het Graf van Gutenberg De toestand van M. Beernaert Priesterwijdingen Wettelijke Besluiten Priesterlijke Benoemingen 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, TA 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag, 2 Juni 1907, 's noens. Concert door de Harmonie Municipale» van Duinkerke (Frankrijk). Zondag, 9 Juni 1907, van 5 tot 7 ure, Concert door de Grande Fanfare du Commerce» van Arinentiers (Frankrijk). 97 uitvoer- j' ders. Willen wij eens altegader Onzen Heer en Onzen Vader Eer bewijzen zoo 't betaamt Laat ons, Zondag, zonder schaamt' D'Heilig Hostie vergezellen, En ons stoetsgewijze stellen Als een eereregiment Rond het Heilig Sacrament. Elk is God, Een en Drijvuldig, Lof en liefd' en eerbied schuldig. Ieder moet Hem dankbaar zijn Voor Zijn liefd' en weldaadmijn. Elk moet voort van Hem verwachten Wat hij hoopt en wil betrachten Niets is dan zoo redelijk Dan in stoet een liefdeblijk Aan dien goeden God te geven Voor die op Zijn feestdag leven. Laat ons ook indachtig zijn Hoe Gods daden krachtig zijn Om malkander te beminnen En de vrede alom t' herwinnen God heeft ons, uit louter gift, Eerst bemind vol dorst en drift, Hij heelt zelfs Zijn Kind gegeven Voor ons eeuwig hemelsch leven, En Hij prak steeds liefd' en min, Wilden wij den Hemel in. Laat ons dus malkaar beminnen, En ons trachten t' overwinnen Als er haat of nijd opwelt Die vernestelt en verstelt Laat ons al te zamen knielen, Liefdevolle broederzielen, Voor den God van liefd' en min, Zegen van elks huisgezin. H. Sacramentsdag. Briand Briand heeft bijna door de socialisten aan de deur gezet geweest, aan de deur der socialiste partij, wel te verstaan. Gelukkig hebben zijne vrienden hem krachtig ver dedigd, anders had hij mogen zijn matten oprollen. Hoe hevig godsdiensthater en so cialist hij is, er waren er die vonden dat hij niet verre genoeg en ging en dat het noodig was hem door een ander vooruitstrevend man te vervangen, zeker een die verlangde ook eens 15.000 fr. 's jaars te trekken, totdat hij op zijne beurt niet meer geweldig genoeg zou zijn en voor een nieuwen zou moeten plaats maken. Voor 't geld Wij hebben de verledene weke getoogd hoe geheel de dieverij der napieren van Mgr Montagnini uitgebaat werd door de vriendjes van 't ministerie, niet om de waarheid te doen kennen, maar om hun zakken te vullen. Versckillige hooggeplaat ste mannen betuigen hetzelfde,en Le Temps bewijst dat Clemenceau, met de hand te leggen op de papieren der nonciatuur, enkel voor doel had, de heeren Rouvier, Doumer, Delcassé en anderen te bekladden en hunne latere aankomst onmogelijk te maken. Om de medewerking van sommige tegenstrevers te bekomen, werden de gewone middels gebruikt, die aan het gouvernement reeds zoo dikwijls gelukt zijn. Koning Haakon Deze week zijn Koning Haakon en Konin gin Maud de fransche hoofdstad Parijs gaan bezoeken en meteen het Koninklijk verblijf te Versailles. De Parijzenaars hebben de Noordsche vorsten allerhertelijkst ontvan gen, en tot de Kamerheeren toe zijn op strate gaan kijken en toejuichen als de Noordsche vorsten aankwamen. 't Is aardig volk, die franschen, ze jagen hun eigen Koning of Koningin weg, willen van geen anderen weten, en nogthans ze zijn om zot te worden van blijdschap als de eene of de andere vorst hen met een bezoek vereeren wilt. Te Versailles Koningin Maud is te Versailles bijna aan eene rampe gekomen. De peerden, die aan 't rijtuig gespannen waren, waarmeê men in dien uitgestrekten hof van 't eene naar 't andere reed, hadden ievers vergeten wien zij de eere hadden te vervoeren en reden...in eene beke.Gelukkig en was 'tmaar peerd en pikeur die in 't water lagen en Koningin Maud en bekwam zelfs geen het minste letsel, daar heur man er seffens bij was om desnoods te helpen. 't Is al de derde tegenkomste van dien aard die de Koningin ondervonden heeft sedert haar huwelijk. Ziehier een nauwkeurig verhaal van het ongeval: Dinsdag morgen, ten 11 ure 45, namen de Noorweegsche vorsten, de president der republiek, mad. enmej. Faliières, vergezeld van MM. Clétnenceau en Pichon, in de statie der Invalieden den trein voor Versailles, waar een diner plaats had. Vervolgens be zocht men de merkweerdigheden van de stad. Bij net verlaten van den Petit-Trianon had er een ongeval plaats, dat erge gevolgen kon hebben.De stoet bevond zich op de brug van de Fermière, toen het tweede rijtuig, waarin de Koningin, mad. Faliières en M. Dujardin-Beaumetz zaten, tegen den boord- steen der brug botste. Een der peerden steigerde en trok het ander peerd en zijn pikeur mede over de borstwering van de rivier. De strengen brakenen de twee andere peerden.op hunne beurt meêgesleept, verdwenen in het water. Uit al de koetsen van het gevolg steeg een schreeuw op iedereen sprong uit de rijtuigen. De eerste van allen was de koning, alhoewel M. Faliières gepoogd had hem te weerhouden, de koningin ter hulp ge'oopen. Het rijtuig, waarvan een wiel gebroken was, helde gevaarlijk. De koningin, eenigszins bleek geworden bij 't zicht van den pikeur die in 't water lag en in de teugels verward zat, was recht gestaan en riep dat men den man ter hulp zou komen.M. Dujardin-Beaumetz, met zooveel eerbied als gezag, dwong de koningin zich langs den anderen kant van de koets te bnigeo, ten einde een val te voorkomen. Ondertusschen was de pikeur reeds uit het water gehaaldhij had gelukkig geen letsel bekomen. De koningin en mad. Faliières werden uit de gebroken koets geholpen en waren spoedig van den doorstanen schrik hersteld. Men veranderde van koels en den stoet kon terug gevormd worden. Alles bepaalde zich bij een peerd verdronken. De vorsten keerden ten 4 ure 45 van Versailles naar Parijs terug. Een onlangs verschenen prachtwerk over Keiler Willem en de Kunst maakt tegen woordig grooten ophef onder de duitschers en doet den machtigen vorst nog een sporte hooger klimmen onderzijn volk. Keizer Willem was reeds bekend als be kwaam staatsman, als verstandig enhandig spreker, als fijne beoordeelaar van muziek, nu doet hij zich waardeeren niet alleen als kenner van het schoone in teeken- schilder en bouwkunst, maar als teekenaar en kun stenaar zelf. Ja, 't is wreed hoe dat ze te Yper den zot houden met de Vlamingen! Yper, de oude vlaamsche stad Yper, komt eenen plakbrief uit te zenden van de feeste lijkheden die aldaar, dezen zomer, zullen plaats hebben, met dringend verzoek aan de bestieren der vlaamsche gemeenten van 't omliggende de vouloir bien veiller a ce qu'il soit affiche d'une manière bien ap- parente a l'extérieur 't is te zeggen van dien plakbrief te willen buiten, wel in 't zicht, uithp.ngen. Die plakbrief is van 't eerste woord tot 't laatste in 't Fransch, Mossieu neen, ik misse, tuindag en 't staat in 't Fransch niet... het verwonderd mij dat zij, tot Yper, nog geene vertaling voor dat oud woordje tuindag gevonden en hebbeo. Ware het niet dat do stadsnaam Ypres de gekende oude vlaamsche Halleen de Rijselpoortnogal in d'ooge springen, er zijn t' onzent 9 menschen op 10 die niet en zouden weten of die plakbrief spreekt over eene stad in 't Fransche of over onze oude vlaamsche stad Yper; 'k late varen dat onze vlaamsche buitenmenschen zouden verstaan wat die schilderij al aankondigt, 't En miskomt ook niet vele, want de inhoud van dien feestwijzer en is al niet vele beter dan zijn uitwendige schijn inderdaad daar zien wij 1) Concert par l'Harmonie municipale de Dunkerque (Franco) 2) Concert par la grande Fanfare du Commerce d'Armentières (France) en daarbij comble Mossieu 3) Dimanche, 21 Juillet, (Fete Nationale) Concert par la grande Harmonie de Roubaix (France) 111 Buiten de Ypersche maatschappijen en vinden wij in dien plakbrief geen eene Vlaamsche ot Belgische gilde aangehaald. Zulks geeft ons een juist gedacht van wat ons oud Vlaamsch Yper aan t worden is. De hoogere standen zijn verfranscht, de goede burgerij aapt den adel na, de gewone en kleine burgerij wil ook naar de mode en Fransch zijn allen willen Fransch of liever Beige om niet te zeggen bij som migen Marolsch spreken. Gaat in een drinkhuis t'Yper, 't mag op de groote markt zijn of in een klein nauw straatje, wat zult gij er hooren een mengelmoes van slecht Fransch en van nog vele slechter vlaamsch Gaat iu een heerenhuis en zelfs in een gewoon burgershuis en ziet naar 't muziek dat op den «piano ligt, 'tis al van «amour toujours als mijnheer bij u komt gij zult nog een hutsepot van vlaamsch en Fransch te hooren krijgen, maar i3 het Madame» of Mademoiselle 't is een ander paar mouwen, jongen, 't is toen al Fransch dat de klokke slaatQuel bel accentpeist Mijnheer in zijn eigen, en, och Heere, moest er een Parijzenaar bij zijn hij zou zeggen dat belgisch gezwets gelijkt nog al wat op ons Fransch Is er dan toch zoodanig vele raars aan al dat van Vrankrijk komt, dat de Yperlingen altijd hunne oogen naar 't zuiden wenden De wereldberoemde godsdiensthaat, de diep gevallen familiegeest en de min of meer bedekte strijd tegen den eigendomwaarvan wij getuige zijn in Vrankrijk,zouden moeten de oogen opeüct van de Katholieke behouds gezinde stadsoverheden van Yper en zij zouden moeten elders een toonbeeld zoeken weerdig van nagebootst te worden. Toen Baron Surmont zaliger, die voorze ker geen overdreven flamingant en was, het bestier in handen had, ging het nog wat beter. Wie heeft er den onvergetelijken liederavond vergeten die toegewijd was aan de Vlaamsche meesters l'eter Benoit en Jan Blockx Men had, wel is waar, dit uitsluite- lijk vlaamsch feest in een fransch kleed gestokeu (zeker om de fijngevoelige fransch gebekte juffertjes niet te verschuwen), maar toch't was deugdelijkeu kost diemenopdisch- te en nooit in Yper heeft men, sedert dien nog beter gelukte feesten te zien gekregen... Om te eindigen vraag ik verschooning aan wie het aangaat, zoo ik hier wat al te vrijpostig mijn gedacht gezaid heb, maar, verontweerdigd als ik was bij hst lezen van dien ongelukkigen plakbrief, en sedert lange waarlijk bedroefd over de onverstaanbare handelwijze van het katholiek stadsbestier, van het toch altijd vlaamsch Yper, kon ik mij niet langer bedwingen van opentlijk eens mijn herte lucht te geven. Niettemin zeg ik, met onzen grooten vlaamschen dichter Vrienden kunnen kijven Entoen nog vrienden blijven I Een Katholieke strijder j Langemarck, den 27" Mei 1907. N. B. Wij moeten onzen briefwisselaar doen opmerken dat, zoo het vlaamsch op dien plakbrief zijn plaatse had behooren te hebben, ten minstenevens het fransch, wij nogthans niet kunnen afkeuren dat men fransche maatschappijen aanveerde hier te Yper, vermits ze ons eene behoorlijke uit voering bezorgen.Als we maarschoon muziek hooren, al kwame het nog uit Frankrijk, 't is ons voldoende. Van een anderen kant is 't niet genoegzaam dat een muziek afkom stig zij uit Vlaanderen, al ware 't zelfs uit Zoetenaaie, opdat wij, vlamingen, ons met zijne uitvoering zouden moeten tevreden stellen. De Opstelraad. De Eerweerde Heeren Joris Blomme en Jozef Boone, welke Zaterdag door Z. H. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, pries ter zijn gewijd, hebben Dinsdag hunne eere- mis gezongen, elk in zijne parochiekerk. E. H. Blomme, zoon van Heer en Vrouw Blomme, renteniers, deed zijne eeremis om 9 i/2ure inSt Maartenskerk.Hij wierd bijge staan door de Eerweerde Heeren Kanonik De Brouwer, pastor deken van St Maartens; Jules Blomme, zijn broeder, professor in 't Bisschoppelijk College van Thourout Van Bergen, bewaker in St Vincents College t'Yper Louwagie en Oujttier, onderpastors op St Maartens. De koorzangers hebben eene schoone mis gezongen,welke door talrijke bloedverwanten en vrienden, waaronder een groot getal priesters, bijgewoond werd. E. H. Boone, zoon van M. Cyriel Boone, brouwer, onder-voorzitter van den Werk- rechtersraad, eere voorzitter der Katholieke Wacht, kerkmeester van St Pieters en van Mevrouw Boone, geboren Vuylsteke, heeft zijne eeremis om 10 1/2 ure in St Pieterskerk gecelebreerd. Hij werd bijgestaan door de Eerweerde Heeren Vander Meersch, pastor van St Pie ters Astaes en Dujardin, leeraars in St Vincents College Delameilleure, Leys en Herman van St Pietersparochie. De koorzangers hebben eene mis in grego- riaanschen zang gezongen. Talrijk waren ook bloedverwanten, pries ters, vrienden en kennissen in de eeremis tegenwoordig. De offerande scheen nooit te zullen eindigen. Na de mis wierd er een plechtig «Te Deum gezongen door het volk en de koorzangers. Wij bieden beide geestelijken en hunne geachte familie onze hertelijkste gelukwen- schen. Ziehier den uitslag der aanbesteding van Zaterdag 25 Mei 1907, over de noodige werken en leveringen aan 't gevang van Yper 1. Witsel-en Schilderwerk Beirnaert-Vandaele, Yper, 174 fr. 2. Metselwerk Dethoor Eduard, Yper, 129 fr. D'Hondt Gustaf, id. i3o fr. Beirnaert-Vandaele, id. i5ofr. 3. Y\erwerk Dethoor Eduard, Yper, 214 fr. Beirnaert-Vandaele, id. 265 fr. Delahaye Gustaf, id. 295 fr. 4. Levering van Schilderartikels Hamel Victor, Luik, io5.35 fr. Kinoo Th. id. 107.90 fr. Carpentier Vincent, Yper, 11115 fr. Beirnaert Vandaele, id. 124 fr. 5Levering van Metselartikels Wed. Roose en Zoon, Yper, 269.40 fr. Dethoor Eduard, id. 275.50 fr. Beirnaert-Vandaele, id. 3o5.oo fr. Het beheer der ijzerenwegen heeft de over gangslijsten van gansch het personeel der spoorwegmaatschappij van West Vlaan deren ontvangen. De ambtenaars en agenten dier lijn zullen bij den Staat ingelijfd worden van af 1 juli aanstaande. Het mate rieel zal op danzelfden datum overgenomen worden. Dezer dagen was men bezig met delven in een gebouw der Schusterstrasse, te Maiuz, in Duitschiand, wanneer het werkvolk op metselwerk kwam dat van een oud graf moest voortkomen want men vond op dezelfde plaats menschenbeenderen. Men is geneigd te gelooven dat men op het graf gekomen is van Gutenberg, den vermaarden ouden Duitschen drukker. Die veronderstelling moet gegrond zijn, want volgens de overlevering moet dit graf gevonden worden onder eene der huizen van dit kwartier en de geschiedkundige opzoe kingen hebben vastgesteld dat Gutenberg wezentlijk op die plaats begraven was. In afwachting van meerdere zekerheid omtrent die belangwekkende ontdekking, ware het te wenschen dat men ook eens kon te wete komen waar het stoffelijk overschot mag berusten van den vermoedelijkeu leer meester van Gutenberg, den Brugschen boekmaker Jan Britto, 1 e uitvinder van die schoone nijverheid, volgens de bewijzen der laatst ondekte oorkonden zoo klaar aan den dag gebracht door den geleerden Brugschen navorscher Gilliodts-Van Severen. M. Beernaert is volop aan de beterhand. Woensdag reeds voelde hij zich zoo wel, dat hij zich aan het werk wilde stellen in het vooruitzicht der aanstaande vredesconfereL- cie van Den Haag hij twijfelt niet of hij er zal kunnen aan deelnemen. De laatste berichten zijn gansch gerust stellend. Woensdag avond werd aangekon digd in de omgeving van den geëerden staatsminister.dat de ziekte als overwonnen mocht aanzien worden en dat er geen onmiddelijk gevaar te vreezen was. De geneesheeren hebben besloten geene bulle tins meer te laten verschijnen en doktoor Stiénonzal slechts vrijdag naar Boschvoorde weerkeeren. Donderdag namiddag was de toestand nog verbeterd. Zaterdag heeft Z. H. Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, in de Hoofdkerk de heilige Wijding toegediend aan 15 Priesters, 18 Diakens en 32 Onderdiakens. 30 Heeren Seminaristen ontvingen de H. Kruin. Hier volgen de namen der heeren uit 't omliggende die priester of onderdiaken gewijd werden Priesters EE. HH. Joris Blomme, Yper; Jozef Boone, Yper Albert Ghesquière, Gheluwe Emiel Hannebouw, Poperinghe Nestor Joye, Wulverghem. Onderdiakens: EE. HH. Karei van Merris, PoperingheCamiel Da Wancker, Pope ringhe Edgard Vanneste, Woesten. Bij koninklijk besluit van 13 Mei, is aan den E. H. Sengier, proost van St Juliaan te Langemarck, een pensioen van 1.000 fr. verleend. Door koninklijk besluit van 29 April 11. is de burgerlijke medalie van le klas verleend aan M. Jules Tyberghein, muziek leeraar aan St Vincents College te Yper en M. Bou- teca, gewezen gemeente onderwijzer te Gheluvelt, als beloouing voor de diensten door hen aan het onderwijs bewezen gedu rende eene loopbaan van ruim vijf eu twintig jaar. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft be noemd De Z. E. H. kanunnik Vanden Berghe, doktor in kanoniek recht van de hoogeschool van Leuven, voorzitter van het groot semi narie, is benoemd tot vikaris-generaal en ofïiciaal. De Z. E. H. kanunnik Callewaert, licen tiaat in kanoniek recht van de hoogeschool van Leuven, leeraar van kerkelijke geschie denisen kerkgebruikenin het grootseminarie, is benoemd tot voorzitter van het groot seminarie, tot prosynodalen Examinator en tot lid van den bisschoppelijken raad. Bestuurder van het weezengesticht van den H. Vincentius Ferrerius, Mariakerke (Oos tende), E. H. Desmet, bewaker in het bis schoppelijk collegie te Thielt. Pastor van Ste Walburga, te Brugge in vervanging van Z. E. H. kanonik Maes, die zijn ontslag heeft gegeven om gezondheids reden, de E. H. Bernolet, pastor te Pitthem. Pastor te Nieuwpoort, in vervanging van M. Busschaert, overleden, M. Vermeulen pastor van Ste Walburga, te Veurne. Pastor te Pitthem, M. Fonteyne, pastor te Knocke. Pastor te Zonnebeke.in vervanging van M. Van de Weghe.die zijn ontslag gegeven heeft, M. Ghyselen, pastor te Kerckhove. Pastor van Ste Walburga,te Veurne,M.De Ruyter, pastor te Locre. Pastor te Knocke, M. Ronse,aalmoesenier in het Toevluchtshuis voor vrouwen, te Brugge. Pastor te Zuydschote.M.VanCampenhout, gewezen onderpastor te Cortemarck. Pastor van het H. Hert, te Iseghem, M. Jacob, onderpastor in dezelfde stad. Pastor te Autryve, in vervanging van M. Verlende, overleden, M. Van den Dries, onderpastor te St Denijs, Pastor te Locre, M. Coucke, bestuurder der Zusters van Liefde, te St Denijs. Pastor te Kerckhove, M. De Praetere, on derpastor te Harelbeke. Tot onderpastors Te Harelbeke. E. H. Ameele, bestuurder van 't Engelsch Weezenhuis te Brugge. Te Iseghem, E. H. Planckaert, onderpas tor, Assebroek. Te Assebroek, E. H. Van Slambroeck, onderpastor in St Eloy te Kortrijk. dit is 'T NIEUWSBLAD TPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1