DIT IS EN OMMELANDS MENGELMAREN SpekM 18 5 centime!! 1 blatt 42e jaar. Talmerk 3053 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor Z. .IJ den Paus Spanje ■Wm 0E WERELD Oorlog Transvaal VAN ALLES WA 7 De Melknijve heid Reizen in den Kongostaat evende Bron Wat de opera-zangers kosten De bevolking der ¥ereenigde Staten Echt en recht, 't oüd Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal TPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst M. D'Huvettere, notaris, Yper Burggraaf en Burggravin M. du Pare, Vlamertinghe 1626.64 10.00 100.00 Tot. fr. 1736.64 hij waarschuwt zijn volk tegen de financiers, die door sluwe trekken de zuid-afrikaners willen verdeelen en ten onder brengen. Moge Zuid-Afrika in het eigen den mid del vinden om de geledene rampen te heelen en te herstellen Clemenceau An hadden sedert weken gedreigd met het laten overdrukken der papieren die zij genomen hacftien van den gewezen gezant van den Paus, Mgr. Monta- gnini. Nu deze weke is een parijsche gazette Le figaro begonnen met de voornaamste stukken uit die papieren over te drukken en al wat men daar heeft gevonden is van zoo weinig belang dat 't waarlijk de moeite niet weerd en was om daarvoor het volkenrecht te schenden, en daarvoor eene daad te bedrij ven, die door ieder treffelijk man werd afgekeurd. 't Ministerie had gehoopt daar een bewijs te vinden dat er door tusschenkomst van Z. H. den Paus eene samenzwering werd gesmeed tegen de Republiek en 't is op niet uitgeloopen. Als Clemenceau nu maar zelve door de mande niet en valtzijn ministerie en staat al niet zeer vast en 't en heeft niet veel noodig om weg te zijn. Een kleine amerikaansche republiek Nicaragua is met een andere in oorlog Beide republieken hebben zoo wat 5 millioen inwoners ieder. Geheel de streek ware misschien weinig belangrijk, ware 't niet dat de Panama vaart, die Noord en Zuid- Amerika scheiden moet en eene zekere weerde zal aangeven. 't Land schijnt nogthans rijk te zijn aan edele metalen. Ten Noord-Oosten wordt goud gevondenen op andere plaatsen zilver hier en daar ook koper, ijzer, lood, en kort geleden heeft men er ook steenkolen ontdekt. Naast de Europeensche gewesten, groeien er allerhande keerkring planten en vruchten: indigo, rijst, katoen, cacao, maïs, oranjen, bananen, enz. Benevens schoone muilezels en paarden die van de transvaalsche boeren kwamen meest uit Amerika vindt men er nog tijgers, krokodijlen, slangen, muskieten en zandvliegen. De ontwikkeling van het volk laat nog veel te wenschen, maar de opening van het Panamakanaal, die zonder twijfel eerder zal bevaard worden als het kanaal naar de Leie, zal aan heel die streke een spoorslag geven, die de beschaving rap zal doen voorait gaan. De eerste minister der zuid-afrikaansehe republiek, Generaal Botha is op weg naar Europa, om de Koloniale Conferentie bij te wonen te Londen. Een transvaalsch blad, de Volksstem, sprekende over die reis, en over de belangen der boeren, zegt tot zijn volk Een schoone zaak is t zeker het bestier in handen te krijgen. Maar nog knapper zal 't w ezen voor deze onze nieuwe Regeering om, in weerwil van de hardnekkigo oppositie die van progres sieve kant te wachten is. de met zooveel doortastendheid veroverde politie te bewa ren. Onlangs werd door keizer Wilhelm een gezegde van Bismarck aangehaald, dat het üuitsche volk, eenmaal in de zadel gezeten, zich niet gemakkelijk van 't paai d laat afgooien;laat dit ook van «Het Volk» gezegd worden en moge de vrees, niet lang geleden door lord Saiburne geuit, dat de Afrikaner wel in tegenspoed taai is,maar minder goed de voorspoed draagt, schitterend door de Transvalers worden gelogenstraft. Ons publiek heeft na vredessluiting zich op bewonderenswaardige wijze gedragen; meer dan ooit te voren, echter, is thans bezadigd heid, plichtsbetrachting en verstandig gehoorzaamheid aan onze voormannen van noode. Want de «Britsche» partij heeft getoond nog niet de wapenen te hebben neergelegd en nog steeds de staatkundige onderdruk en maatschappelijke verminde ring der Afrikaners te beoogen Voorzitter Steyn is gevraagd geweest om zich te laten voordragen als lid der Kamers hij heeft voor de eere bedankt, en in zijn schrijven dringt hij aan opdat de eendracht onder de zuid-afrikaners blijve bestaan, en Slechte tijdingen over den gezondheids toestand van den Spaanschen Koning Alfons XIII werden sedert eenigen tijd verspreid. \t j Nu wordt er gemeld dat de Koning enkel raïlKnjK geleden heeft door een aanval van influenza en dat hij reeds aan de beterhand is. De melkverkoopers van Weenen (Oosten rijk) waren sinds verschillige maanden verrast over de- overgroote bestellingen welke hun eiken dag gedaan werden door eene fabriek dezer stad. Alhoewel in deze fabriek een talrijk personeel arbeidde, konden voornoemde melkverkoopers toch maar niet begrijpen hoe de werklieden dergelijke hoeveelheid melk konden drinken. Alles werd nochtans duidelijk, wanneer men later vernam, dat in deze fabriek,waar verschillige prachtartikelen vervaardigd worden, een stelsel gevonden was, waarbij aan de melknijverheid een nieuwe gezicht einder en nieuwe vertierwegen worden geopend. In dat werkhuis wordt de melk veranderd in ivoor De bewerking is uiterst eenvoudig en vergt voor alle materiaal slechts twee kommen, eenige zeefden en glazen platte lepeltjes. De melk, welke aanvankelijk in eene eerste kom wordt gegoten, loopt door zeef den met steeds dichter staande traliën, die de nuttelooze stoffen tegenhouden van al deze stoffen ontdaan, wordt ze een geel poeder dat kaasstof is en valt in de tweede kom, waar men ze vermengt met formaline, door ze met de lepeltjes te omroeren. Zij kleeft alsdan samen in eene stevige massa, welke de galalith of melksteen is. Men spreidt deze massa uit op marmeren talels om te drogen. Men kan er vervolgens allerlei voorwerpen uit maken welke gewoonlijk uit ivoor worden bereid, zooals billardbollen, poppenhoofden, krukken voor wandelstokken, regenschermen en karwat sen, zoutvaten, pennedoosjes, inktpotten, handschoendoozen, in een woord al de belangrijke nijverheidsprodukten van Dieppe en al de lieve voorwerpen welke men aantreft in de badsteden, in het Zuiden of in Zwitserland, met de vermelding Aandenken uitX... l)e melksteen heeft natuurlijk de kleur van ivoor, doch men kan hem gemakkelijk andere tinten geven. Men kan er evengoed marmer, harden caoutchouc, amber eu celluloid mede namakenhij heeft zelfs op dit laatste produkt het hoogst prijzenswaardig voordeel dat hij niet ontvlamt i och ontploft wanneer men hem bij het vuur brengt. Hij bezit ook nog een ander voordeel. Ver van de kinderen te vergiftigen zooals verschillige stukken speelgoed doen, zijn deze die in galalith bereid worden, geheel onschadelijk en zelfs voedzaam. Waar het reizen ook gemakkelijk moge zijn, in den Kongostaat gaat het nog altijd met de grootste moeilijkheden gepaard. Alle geregeld verkeer bepaalt er zich tot reizen en vervoer te water, maar nu staat aan de uitbreiding der verschillende diensten het feit in den weg, dat de regeering het rivier transport zooveel mogelijk in eigen hand wil houden. Daarom worde het bouwen van nieuwe booten door particulieren niet aangemoedigd. Toch varen er op de Kasaï en andere zijrivieren geregeld kleinere booten, ook wei die aan handelsondernemin genbehooren. Op de Kongo vaart er tusschen Leopold- ville en Stanleyville elke tien dagen eene boot, die tusschen die beide hoofdplaatsen vijf-en-veertig dagen onderweg is. Het zijn eigenaardige bopten met geringen diepgang omdat de rivieren zooveel ondiepten heb ben. Hun breede lomoe vorm met maohien en ketel boven op 't dek, dat alles doet hen meer op drijvende vlotten gelijken met wat bovenbouw en een groot wiel van achteren dan op schepen. Er wordt alleen gedurende den dag gevaren. Begint het donker te worden, dan zoekt de kapitein een goed plaatsje aan deu oever op. Al wat zwart is, gaat dan aan den wal slapen. Er worden vuurtjes gestookt, potjes gekookt en eene nieuwe voorraad hout gehakt voor de machien voor zoover dat niet in geregelde stations is ingenomen. Den volgenden morgen als 't begint te dagen, gaat het dan weer verder. Natuurlijk wordt er ook veel in sloepen en prauwen vervoerd en die laatste,eenvou dig uitgeholde boomstammen zijn geen gemakkelijke vervoermiddelen ze worden gepagaaid door negers en de reiziger zit er in de zon te blakeren. Reizen te land gebeurt nog op de primi tiefste manier met dragers en zoo noodig een draagstoel of draagbaar voor den reiziger, s Avonds wordt er dan in neger dorpen gekampeerd en zoo vergaart men krachten voor den tocht van den volgende dag, door zonnige grazige vlakten, of warm- vochtige groote wouden. In het dorpje Gunsten aan het Thuner Meer, kan men op het marktplein een aardig beeld van krachtig leven waarnemen. De buis van de wel, die het gemeentelijk waterhekken vuilt, wordt ingesloten door een levenden populier, zoodat het lijkt.alsof de boom zijn hartebloed offerde voor zijn dorpsgenooten. Het schijnbare wonder wordt heel eenvou dig opgelost, als men verneemt, hoe die boom is ontstaan. Maar wat wel wonderlijk blijft, is de taaie levenskracht van den boom die eens als paal in den grond werd geslagen, om als drager te dienen voor de waterbuis, de monding der bron. Door de aanhoudende vochtigheid van den grond kreeg de boom opnieuw wortels, begon te groejen en is geworden tot den flinken boom dien men er nu ziet. De buis, waar het heldere bergwater vroolijk uit neerplast in de watertrog, is goed vastgegroeid en bezit in den boom de allerbeste beschutting tegen de vorst. Het schijnt dat de vermaarde italiaarfbche teror Caraso voor vijfjaar in dienst geno men is in den Metropolitan Opera, te New-York, om jaarlijks in vijftig vertoonin gen op te treden, aan 12,500 fr. per avond, t zij 625,000 fr. 's jaars. Blijkens een mededeéiing van het bureel voor de volkstellingen van de Vereenigde Staten, werd het totaal der bevolking van de Vereenigde Staten in den aanvang van 1906 geschat op 83.941.510 zielen. Met inbegrip echter, van Alaska en de overzeesche bezit tingen (Hawaï, Philippijnen,enz.)brengen de Vereenigde Staten het tot een geraamd zielental van 93,182,240. Zondert men San Franciscoen LosAngelos uit, dan wonen inde Vereenigde Staten, in steden van boven de8ooo inwoners, 28.466,624 personen. Dit beteekent voor die steden een toeneming sinds 1900 van i5,9 pet. Op het platteland bedroeg in dat zelfde tijdsverloop de toeneming slechts 8.8 pet. Ofschoon dé bovenvermelde getallen door schatting zijn gevonden en dus niet de nauwkeurigheid bezitten van gegevens, welke de resultaten zijn van volkstellingen, bezitten zij toch voldoende waarde om te kunnen dienen tot basis van een voorloopige vergelijking met de uitkomsten van vroegere tellingen. In 1840 bedroeg de bevolking der Veree nigde Staten 17,069,453 in i85o was zij geklommen tot 23,191,876, in i860 tot 3i,443,32i, in 1870 tot 38,558,371, in 1880 tot 5o,i55,783, in 1890 tot 62 947.714 en in 1900 tot 75,994,575. Alaska, Hawaï enz. zijn hier in met meegerekend. Uit deze opsomming blijkt, dat de toene ming gedurende de laatste zes jaar 83,941,5io 75,984 575 7,946,935 heeft bedragen. In zes jaar tijds dus een vermeerdering van 8 millioen zielen. dom duren, heeft een vermogen van 5 millioen gld. nagelaten. De uitvinder van de glazen klokjes, die men boven de gas vlammen hangt, om de plafonds niet vuil te doen worden, verdiende hiermee 6 millioen frank. YPER Ferdinand Viaene, schoenkoopman, wilde zijne kar halen die op een koer stond, en bestatigde dat kwaaddo»ners er de twee berries, twaalf wielspeeken en de twee zijkanten hadden van afgezaagd. Onbekende kwaaddo#ners hebben eene pomp gestolen, toebehoorende aan het St-Jozefsge- sticht die in de weide stond op den Meenen- scbensteenweg. In een twist op de Kruisstraat,dinsdag avond rond 6 ure, werd zekere J. G. erg aan het hoofd gekwetst en zijnen arm gebroken. BOESINGHE Maandag was het kermis op het gehucht Pilckem. In verscheidene herbergen ontstond er twist. In de herberg van Petrus Wydouw werd men handgemeen. De veldwachters van Boesinghe en St Jan moesten de vechters schei den, en proces-verbaal tegen hen opmaken. Een gauwdief heeft van het gewoel gebruikt gemaakt om net zakuurwerk en de ketting van Bené Vermeersch te ontfutselen. KOMEN Zondag nacht zijn dieven in de hoeve van M. L'mis Bonte, in de Wervickstrsat,gedrongen en hebben er vier hespen en wat geld gestolen. Eene klacht is ingediend. KORTR1JK Maandag was door het gunstig weder en ter gelegenheid der foor, de toeloop van vreemde lingen in de stad zeer groot en de dienst in de statie v,as zeer moeilijk. Kwatt voor 9 ure 's avonds kwam de trein 39 uit Brugge, met twee iokomotieven de statie binnengereden. Op het zelfde oogenblik wilde eene vrouw, een kind op den arm dragende, over de spoor baan gaan. De onderstatieoverste M. Eugeen Vandekerckhove, het gevaar ziende waarin zij verkeerde, sprong naar de vrouw toe en wierp haar ter zijde. De moedige redder werd zelf door de lokomotief gevat en ten gronde gewor pen hij kon gelukkig eene ijzeren baar vast grijpen en werd alzoo een twintigtal meters ver medegesleept. De machinist van de eerste lokomotief, dat ziende, stopte met zulk geweld dat de kettingen aan stukken sprongen. Vandekerckhove kroop alzoo ongedeerd van onder de machien hij klaagt echter over inwendige pijnen. Zijne moedige daad verdient eene schoone belooning. Als men hoort welke sommen enkele uit vinders voor dingen van betrekkelijk weinig beteekenis kregen, kan men toch eenigszins begrijpen, hoe menschen uit zucht om rijk te worden aan een ware uitvindingskoorts lijden. Zoo krijgt een Amerikaan, die een dansend poppetje als kinderspeelgoed uitvond, daarvoor een jaarlij ksch inkomen van 36o.ooo fr. Een landgenoot va 1 hem,die op de gedachte kwam, metalen punten aan de kinderschoenen te zetten, om die langer te -- V Eene der dochters van Baelen, wiens schiet- kraam in de Parkstraat staat, was maandag avond, rond 10 ure, bezig de karabijnen te rangschikken. Eensklaps weerklonk een schot en het meisje, 19 jaar oud, werd aan den buik getroffen. De gekwetste, wier toestand nogal j erg is, ontving de zorgen van doktoors Amheu- j nis en Ghyoot. THOUROUT Het peerd van M. D'Hoore, van Oostcamp, kwam dinsdag namiddag in volle vaart langs den steenweg van Ruddervoorde geloopen en wierp het kind van Henri Baert om, dat erge kwetsuren bekwam. Het hollend dier was op het punt tusschen eene groep kinderen te loopen en andere onge lukken (e veroorzaken, toen de genaamde Alberic Van Coillie het peerd naar den kop sprong en het kon tot staan brengen, na een 60tal meters voortgesleept te zijn. De moedige redder bekwam hierbij kneuzingen overganseh het lichaam. Hopen wij dat die daad van zelfopoffering zal beloond worden. Hoest, Zinkingen LE THERM0GÈNE ZEDELGHEM Sedert lang leefden de gebroeders Richard en Karei Ryde in vijandschhap met eeu hunner geburen Edmond De Glerck. Maandag avond ontmoetten de vijanden elkander in eene her berg en al spoedig begonnen zij te twisten. De gebroeders Ryde gingen uit. Rend 11 ure ver liet De Glerck ook de herberg. Aan den draai van een weg gekomen werd hij eensklaps door zijne vijanden overvallen die hem letterlijk het hoofd en den rug met mes- j-t. 1. steken doorkerfden. Het slachtoffer viel bloe- LJ llVlildingUn dend ten gronde toch verdedigde hij zich nog tegen zijne woeste aanvallers. Deze stolen hem den geldb ugel met 7 fr. en namen de vlucht. Het parket van Brugge kwam woensdag morgen ter plaats. De plichtigen werden aangehouden en in het gevang van Brugge opgesloten. BLOEDIG DRAMA TE AUTRYVE Sedert eenigen tijd bestond eene hevige vijandschap tusschen de gebroeders Van Geers- daele, van Moen, en de gebroeders Rynljens, van Autryve. Zondag namiddag ontstond twist tusschen hen en een der broeders Van Geersdaele werd gewond aan het hoofd door een slag met een pintslag. Een neef' der Van Geersdaele, zekere Vercouteren, 18 jaar oud.beslpoi zich le wre ken op Aloïs Holvoet, die op het oogenblik van den twist bij de gebroeders Ryntjes was. Ver couteren ging in eene herberg waar hij uitriep: 4 't ls spijtig dat ik zoo jong Den, anders zou ik mij wreken op Holvoet. Een klant der herberg gaf hem een groot mes en zegde Met dat moet ge va 1 niemand schrik hebben. Vercouteren nam het mes aan en ging aanstonds op zoek naar Holvoet. Rond 9 ure ontmoette hij hem indeHee»ter»chestraat. Zonder eeu woord te zeggen gaf hij den onge lukkige een steek in den arm, een in de bil en een in den buik. Daarna wierp hij het bebloede mes weg en ging gerust naar huis. Holvoet had nog de macht zich tot bij den veldwachter te sleepen waar hij verklaarde Vercouteren her kend te hebben toen viel hij in onmacht. Een weinig later toen hij tot zich zei ven geko men was,ging hij naar eene herberg waar hijdoor doktoor li'haese van Avelghem verzorgd werd. Zijn toestand werd erger en erger ex) eenige stonden daarna overleed hij. Ondertusschen was de veldwachter naar de woning van Vercou teren gegaan. Deze sliep rustig. Hij werd aangehouden en bekende zijne misdaad zonder het minste spijt te betuigen. Hij werd in het gevang van Avelghem opgesloten. Maandag ten 2 ure werd hij weer naar Au tryve gevoerd waar hij in tegenwoordigheid van het slachtoffer gesteld werd. Het parket van Kortrijk was ter plaats Na de ondervra- werd hij naa het gevang van Kortrijk overge bracht. Alois Holvoet was 26 jaar oud en onge huwd. Latere Berichten De verontweerdiging, te Autryve en inden omtrek teweeggebracht door die schrikkelijke misdaad, is nog niet bedaard, te meer daar men verneemt dat de moordenaar de grootste onbe schaamdheid aan den dag legt. Het is nu omtrent tien maanden geleden dat te Autryve nog eene moord gepleegd werd een jongeling zekere Verbrugge werd alsdan op den openbaren weg doodgescuoten. Vercouteren, die niet het minste leedwezen over zijne afschuwelijke misdaad toont, heeft gepoogd uit het gemeentegevang te vluchten. Het wapen der misdaad, waarvan het lemmer 11 centimeters iang is was gekocht i.u eenen winkel te Avelghem en had eene goede snede. Vercouteren loochent zijne pliehtigheid niet en verklaart dat hij het is die de steken heeft toegebracht. Toen Holvoet in de armen van Vandenmeule- broeck den geest gaf eu terwijl de geneesheer de wonden onderzocht, waren zijne laatste woorden Jan, laat mij gerust ik heb zulke pijn laat mij slapen. Na deze woorden uitgesproken te hebnen draaide hij zich om en gaf den geest, na door den eerw. heer pastoor berecht te zijn. De ongelukkige jongeling moet van een kloek gestel geweest zijn 0111 de doodelijke stesen en ondanks het hevig bloedverlies nog van de plaats van hel drama tot aan de woning van den veldwachter te kunnen gaan, die omtrent 300 meters van daar ligt. Het parket van Kortrijk kwam dinsdag na middag, ter plaats vergezeld Yan de geneeshee- ren MM. Peel en Pueters, om de lijkschouwing te doen. Men bestaligde dat de doodelijke steek was toegebracht in den onderbuik; al desteken waren met groot geweld gegeven geweest. De kleederen van het slachtoffer, die roodgeverwd waren van het bloed, zijn als bewijsslukken medegenomen; men kon er duidelijk opzien waar de steken toegebracht waren. De lijkplechtigheid van het slachtoffer heeft donderdag plaats gehad. De droefheid der ouders, wier eenige steun hij was, is onbe schrijfelijk. Hij was een voorbeeldige jongeling, die na gansch de week in de fabriek gewerkt te hebben zijn loon thuis bracht en zich des zondags meteen klein drinkgeld tevreden stelde. Terwijl Vercoutere in het gevang zat en de veldwachter in het gemeentehuis en de herberg De Cornet bij net ongelukkig slachtoffer was, hebben eenige wildstroopers van de gele genheid gebruik gemaakt om eene klopjacht te doen en zij zijn er alzoo in gelukt op de jacht van den burgemeester verscueidene hazen te stroopen en te schieten. EERE AAN BELGIE. Alle handelingen over geneeskunde spreken van de Waltherypil (Belgisch voortbrengsel), als het beste, heil zaamste en krachtigste zuiveringsmiddel tegen slijmen en alle onzuiverhedenivan 't bloed. ROUSSELARE Vrijdag morgen gebeurde aan de vaart alhier een erg ongeluk. Zekere Pieters, werkzaam bij Paul Galmeyn, droeg een zak op een wagen, toen hij aan het deksel van den wagen haperde, achterover viel en met het been tusschen de trappen bleef steken. Het been werd gebroken zoodat de splinders door het vleesch staken. De gekwetste, vader van i kinderen, werd naar zijne woning overgebracht. RECKHEM Zaterdag avond, rond 5 1|2 ure, is alhier aan het gehucht Paradijs een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Het tweejarig dochterke van Jan Vandekerckhove, schoenmaker alhier, was aan het spelen voor de ouderlijke woning, toen het door een rijtuig omgeworpen werd en op den

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1