DIT IS èl* SpreeKlraad 12 EN OMM ELANDS MËAGËLMARËN Op Zaterdag 20" April iyo7. 5 ceoiiüieii A feiac, 42e jaar., Taimerk S055 If IK!* Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstraie, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofie post, tegen 3 frank 's jaars Nieuwe Kardinaal KOND DE WERELD Vranknjk Italië Vrede Engeland Amerika STADSNIEUWS Fanfare Ontslag van het Ministerie Katholieke Wacht anfare Naar Öostaëker VAN ALLES Tien uien WA T werk Koning Lodewijk X! Eene uurbol Het Boekje van 'ante An De tuisterieefe krïsis Ëeo vrouwelijke roover m 1ö ••fil gl •T MAi Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal i Ontvangst van generaal Botha, te Southampton m> "Üh SS+t V S| ;H yi 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Z. Em. Mgr Mercier, aartsbisschop van Mechelen, is Kardinaal benoemd der Room- sche Katholieke Kerk, met den titel van bint Pieters banden. Wij bieden den nieuwen Kardinaal onze eerbiedige en welgemeende gelukwenschen, voor die benoeming- die terzelfder tijde eene eere is voor het Katholieke Belgenland Moge de wijze kerkvoogd oog lange jaren al zijn verstand en zijne uitgebreide ken nissen toewijden aan de uitbreiding der Kerke Christi De Stad Orleans bereidt heur om op prachtige wijze heure nooit volprezen patro nes Johanna d'Arc te vieren, die glorie van Vrankrijk. Christenen en anderen, iedereen deed meê, de eersten omdat zij in Johanna d'Arc niet alleen eene glorie van 't Vaderland vereerden, maar daarbij en vooral daar zij iie Maagd van Orleans als eene machtige voorspreekster wilden eere bewijzen en hare 'rulpe en bijstand afsmeeken voor hun onge lukkig land de tweeden, omdat zij in de eesten een groot voordeel zagen voor den handel van Orleans, en ook omdat zij benauwd waren van de kiezers die het zouden kwalijk nemen moesten de feesten belet worden of ten minste niet toegelaten en ondersteund worden door het Staatsbestuur. Clemenceau, die afhangt van de godde loozen, moer natuurlijk doen wat dezen willen. In antwoord op de vraag der inwo ners van Orleans, heeft hij verboden dat het leger en de Staatsbedienden,gelijk van welken rang, zouden aanwezig zijn in alle godsdien stige feesten. Dat is kortweg verbieden aan de Staatsbe dienden van nog ter kerke te gaan Natuurlijk heeft die antwoord eene groote opschudding verwekt onder de bewoners van ile Stad Orleans. Eene afveerdiging van groote mannen werd naar den Minister gezonden, maar ze zijn teruggekeerd zonder deminste toegevendheid van hoogerhand te verkrijgen. Verre van daar, de Minister heeft aan de gezanten herinnerd dat ze vroegen naar de Kamer een afgeveerdigde zonden die vóór, en een andere die tegen de schei ding was, en dat ze in de laatste kiezing den Katholiek door een Combist hebben ver vangen, dat daaruit de besluiten is dat ze voor de scheiding zijn van Kerk en Staat dat is in plat vlaamsch voor de kerkvervol ging en bijgevolg dat hij zijne weigering r aande houdt van Staatsbedienden en leger an godsdienstige feesten of plechtigheden e laten deel nemen. Zoo gaat het nu tegenwoordig in Vran- kiijk 1 Moge God weldra eene nieuwe Johanna d'Arc zenden om Vrankrijk te verlossen van nog ergere vijanden als destijds de Engel- scnen waren, namelijk de kerkvervolgers die het land totaal ten onder brengen. De werkstaking der bakkers vermindert r.h zal ongetwijfeld op niets uitdraaien. Buiten hier en daar aanslagen tegen de vrijheid van den arbeid is er daarover weinig nieuws te vernemen. A'le landen zijn bekommerd met de onder handeling die koning-Edward dezer dagen hebben zal met den koning van Italië. De eene keuren goed, de andere af; sommigen vreezen daarin eene geheime werking van Engeland tegen Duitschland.te meer daar het geruchte loopt dat Engeland zou geld ver schieten om eene nieuwe spaansche vlote te bouwen en alzoo den Spanjaard in state te stellen ook een handje toe te steken als een Europeeschen oorlog op handen is tegen Duitschland. Zal de duitsche Keizer erin gelukken de doening van zijn Koninklijken Oom te verijdelen Moeilijk ware 't hierop een gepast antwoord te geven, maar Willem en is juist toch de man niet om koning Edward, al is hij ook zijn onkel, alzoo overal te laten zwart maken of buiten kegelen. Binst dat de toebereidsels gemaakt worden voor de Conferentie van den vrede in den Haag, houden de amerikaansche miljardairen eene Conferentie om eens de zelfde kwestie te onderzoeken. Volgens sommigen is t Willem die den wereldsvrede in stand houdt, maar Carnegie beweert dat Willem voorden wereldvrede niets en kan verrichten. En sprekende van miljoenbezitters, de beruchte petroolkoning Rockefeller is veroordeeld tot 750.000.000 fr. boete voor misbruik van trusten. Maar.,, hij gaat na- tuurlijk in beroep. Botha is Zaterdag morgend te Southamp ton aangokorne.i na eeue voorspoedige reis, waarvan alleen de laatste dag stormachtig was. Hij werd hertelijk verwelkomd. De dames die hem vergezelden,kregen prachtige ruikers. Hij beantwoordde een adres van welkom, dat hem aan boord door den burgemeester van Southampton werd aangeboden, met behulp van een tolk. Ik betreur het, zegde hij, u lieden niet in het Engelsch te kunnen toespreken. Vergnn mij u hertelijk dank te zeggen voor het viiendelijk welkom te Southampton. Ik stel dat woord op prijs omdat Southampton de voornaamste Engelsche haven in den handel op Zuid-Afiika is. De eer, mij bewezen, is geen persoonlijk huldebetoon,maar een voor het Transvaalsche volk hetgeen dit welkom evenzeer waardeert. Er was een tijd dat ik niet omringd was door zulke Engelschea als nu, maar, goddank, ik heb nu mijn vrijheid van bewegng. Ik vertrouw op het geluk en de toekomst van Transvaal en van het geheele rijk. Door middel van den tolk, stond Botha ook verscheidene interviewers te woord. Tegeu hen zeide hij dat hij niets kon zeggen nopens de maandag beginnende conferentie. Hij zou daar echter spreken en handelen ten bate vau vrede en voorspoed. De generaal vertrok onmiddellijk hierop naar Londen. Sir Baillie Humilton, de vertegenwoor diger van het ministerie van koloniën, het parlementslid Mackarness, jufvr. Hobhouse en vele anderen verwelkomden Botha bij zijne aankomst aan Waterloostatie hier. Einde van den oorlog in Midden-Amerika. Blijkens een telegram uit Manague (Nica ragua), heeft Amapala zich onvoorwaardelijk overgegeven. Bonilla (de president van Honduras) nam de vlucht aanboord van den Amerikaanschen kruiser Chicago hem zal niet worden toegestaan aan wal te gaan op Midden- Amerikaansch grondgebied. De gezagvoerder van de Chicago heeft de overgaaf in orde gebracht. Hoe later op het jaar, hoe meerder bijval zoo was het tea minste Z mdag avond in de Iweiuszaal. Talrijk en uitgelezen publiek, waaronder de heeren Iweins d'Eeckhoutte, 1 ondervoorzitter der Fanfare, Colaert, Burge meester en Kamerheer, Fraeijs, voorzitter van den Katholieken Bond, enz. enz. i De Fanfare speelde, onder 't kundig beleid van haren Bestierder, drie stukken, die niet alleen van muzikale kennis, maar ook en voornamelijk van werkzaamheid en studie getuigen t Is eene eere voor de muzikanten en voor hun geliefden Bestier der. M. Verstraete is niet alleen een handig man in't geleiden van 't muziek, maar hij bezit daarbij nog eene prachtige welgeoefen de tenorstem en zijn Raimond van Am. Thomas, mag gerekend wordeu onder de schoonste stukken van den frauschen mees ter. Geestdriftig toegejuicht en teruggeroe pen zong M. Verstraete een aria uit Armide van Gluck,doorzaaid en doornaaid met aller hande moeilijkheden. Armide is ten andere niet veel gekend en 't is van dat muziek dat men meer dan eens hooren moet om er de schoonheid van te gevoelen. Twee andere Bruggelingen verleenden ook hunnne medewerking,namelijk Jufvr. J. M. Wyckaert, violoniste en violoncelliste. Ai maken zij van 't muziek geen beroep dat gewoonlijk weinig opbrengt, beiden hebben veel aanleg en de violoniste speelde met gevoel en kennis Appasionata van Vieuxtemps en met hare Zuster en Meester Vanhoutte, Adagio en Finale uit den trio I van Haydn. Misschien z il het voorbeeld der Bruggelingen voor Yper navolgsters doen optreden De koorzangers l'Orphéon zoogen met veel gevoel en j.istheid twee kooren van gansch verschillenden aard. Tannhaüser van den duitschen meester Wagner en le Comte d'Ory van den geestigen italiaan Rossini. De groote bijval van den avond was voor M. Gracia, een fijne zegger, die met de eeuwe van vooruitgang meegaat en zijne kluchten afclopt met eeue snelheid als ware hij gewend zijne reizen te doen met een auto vau 80 per uur. Het volk scheen onverzade lijk en riep maar gedurig terug en met altijd nieuwe kluchten werd aan de moeilijksten zelf voldaan. Wij mogen ons verslag niet eindigen zon derwelverdieodenlof te geven aan de heeren begeleiders op de piano, de heeren Van houtte en Wenes, en zonder dank te zeggen aan het Bestier der Fanfare, altijd -00 bezorgd voor den vooruitgang van zijne maatschappij en voor de voldoening zijner eereleden. Het ministerie-de Smet de Naeyer be hoort tot de geschiedenis. Wij meenen, dat niemand reden heeft om zich over zijnen val te verblijden, tenzij de tegenstrevers, welke hopen, dat uit de huidi ge moeilijkheden een warboel ontsta, waar dan de Combisten voordeel uit kunnen trekken. Wij wachten zegde Hymans. Onder het bestuur van graaf de Smet de Naeyer namen handel,nijverheid, landbouw, ontwikkeling op alle gebied zulke uitbrèï- ding, dat Belgie thans door alle volkeren als toonbeeld wordt genomen telkens dat er spraak is van vooruitgang en welvaart. De oorzaken, welke den val voorbereid; de gebeurtenissen, welke hem onvermijdelijk gemaakt hebben, zullen wij niet bespreken. Ér zijn fouten begaan door het ministerie, dat niet altijd de rechterzijde raadpleegde fouten ook door de minderheid der meer derheid die overdreven eischen stelde. Laat ons aannemen, dat allen tergoede trouw waren, en gemeend hebben hunnen plicht te kwijten, ofschoon de massa der katholieke kiezers nooit begrijpen zal dat iets, wat geen onmiddelijk nut of voordeel opleveren kon, in staat was gebeurtenissen teweeg te brengen ais deze, welke het katholieke land thans algemeen betreurt. Wij stellen dan niemand in beschuldiging, wij vragen zelfs niet, dat iemand onzer honorabelen mea culpa zegge maar we bidden en smeeken hup, dat ze, eens deze crisis opgelost, afstand 'doen van alle over- van goede Morgen Zondag avond ten 8 ure vergade ring in het Volkshuis. M. Biebuyck, advokaat en dischheer, zal spreken over school en opvoeding. Morgen Zondag, 's nuchtends ten 9 ure, zielmis in Siut Pieters, voor zaliger Edward Angillis. Op DINSDAG 30 APRIL aanstaande (Meiavond), vergaderen de bedevaarders van gansch Vlaanderen aan de voeten hunner Moeder, rond de wonderrotse van het Vlaamsche Lourdes te Oostacker. Het zal eene zielroerende opening zijn van Maria's maand. Gelijk de voorgaande jaren hebben w ij de eer U talrijk tot deze bijeenkomst van boetveetdigheid en godsvrucht uit te noo- d gen. Het doei dat wij beoogen is de versterking van ons geloof, den zegepraal der H. Kerk en 't heil van stad en vader land. De onkosten der reis (trein heen en wêer) beloopen 3de klas 3 fr. 10, 2de klas 5 fr. 00. Wij vertrekken uit Yper om 5 u. 04 m. 's morgens, langs Kortrijk, keeren terug uit Gent om 7 u. 17 in. en zijn te huis ten 9 38. Gelijk de voorgaande jaren komen al de pelgrims bijeen bij St Amands- berg s stadhuis, en al bidden en zuigen, stipt ten 9 u. 45 vertrekken zij Lourde- waai ts. waar eene plechtige Hoogmis en een Lof zullen gezongen worden Een noenmaal aan 1 fr. 50 per hoofd zal te Oostacker be zorgd worden voor deze die het verlangen. De inschrijvingen voor Yper worden aan- veerd van heden al tot Donderdag avond 25 April, bij de EE. HH. Desmet, Dela- meilleure, Denys en Outtier. dreven eigenliefde, en aan ons, eenvoudige werkers, het voorbeeld geven verstandhouding en eendracht. Le Bien Public heeft overschot van gelijk Indien onze gekozenen het voorbeeld niet geven kunnen, is het moeilijk, dat er onder de kiezers lang samenhangen eenheid heerschen, welke, sedert meer dan drij-en- twintig jaren, onze overmacht op kiesterrein tot stand gebracht en versterkt hebben. Wie zal graaf de Smet de Nayer opvolgen? Men werpt verschillige namen op: de heeren de Trooz, Schollaert, Descamps, maar het zijn allemaal gissingen. Het zou echter niet verwonderen, dat M. de Trooz gelast werde met het samenstellen van het nieuw cabinet. Als ministrabel worden genoemd de heeren de Brocqueville, Tibbaut, Rankin, generaal Timmermans, en nog meer andere volksvertegenwoordigers. Daar is niets nieuws onder de zon. De socialisten zeggen wel en gelooven zelf dat zij en zij alleen voor de verkorting van de werkuren hebben gestreden. Welnu, over rond de twee honderd vijftig jaar reeds schreef Pater Poirters, S. J. (hij stierf in 1674) Dient God, want dat betaamt, twee uren alle dagen, En nut uw spijs en drank drie uren naar behagen Vermaakt twee uren lang den stijf gespannen zin, Slaapt zeven uren lang, want daar steekt voordeel in. En past op uw gewin tien Zoo hebt ge dag I11 t ministerie van landbouw werd zater dag het peerdsgetuig ingepakt,dat maandag naar Wielsbeke, waar het kasteel van M. baron van der Bruggen gelegen is, zal gezonden worden. In de bureelen van het zelfde ministerie verklaart men dat het bestuur van bruggen en wegen, terug bij het ministerie van land bouw zat gevoegd worden. was eens door den voornaamsten zijner sterrenwichelaars goed weder voorspelt voor eenenjachtpartij. Onderweg kwam de stoet een kolenbrander voorbij, die dringend waarschuwde dat er binnen een paar uren een hevig onwederzou losbreken. Men aarze!de wat te doen,doch de koning, aan de voorzegging geloof slaande, maakte rechtsomkeer en kwam nog juist voor de onweersbui in zijn slot terug. Den volgenden morgen liet hij den kolen brander ontbieden en vroeg hem hoe hij de kunst om het weer te voorspellen, geleerd had. Sire, luidde het antwoord, ik versta die kunst in het geheel niet, maar ik heb een weervoor8peller thuis en .-.ie is mijn ezel. Als er eene onweersbui in aantocht is,laat hij kop of ooren hangen, wilt niet vooruit en wrijft zich tegen den muur. Van morgen deed hij dat ook en zoo kon ik Uwe Majes teit een plasregen voorspellen. De koning gaf den man eene ruime belooning, stak den draak met den astro loog en zei In het vervolg houd ik mij alleen aan de voorspelling van vier-voetige ezels uren vol gemeten, en nacht verstandelijk gespleten. En zegt dat ik 't u zegg' wie zoo den tijd verkiest Dat zulk een nimmermeer noch tijd noch ziel verliest. Dat toogi duidelijk dat de socialisten enkel naapen wat ze vroeger lazen of hoorden, maar dat ze er het goede van weglieten, namelijk twee uren daags God te dienen. Dat is een ge'illusteerrd hollandsch kinder - liederboek bevattende 22 fraai aquarellen, en 1 negen versjes zang- en pianomuziek van Mevr. Anna Lambrechts-Vos. 't Is een alleraardigst, aantrekkelijk boekje 5 dat door de jonge muziekliefhebbers met veel blijdschap zal ontvangen worden. De versjes zijn in ai hun eenvoud in den i juisten kindertoon, recht voor het kinderlijk j begrip en hert geschreven. Dat Me.vr. Lambrechts ook een fijnvoelende muzikale natuur is spreekt van zelf, daar de I melodiën denzelfden geest ademen en daarin <1 ware kunst hand aan hand gaat met een zeer gelukkig begrip wat kinderhoofdjes kunnen jj verwerken en wat de kleinen door wel over- dachte eenvoud in aantrekkelijke behoorlijke melodie bevallen moet. Willem Hardenberg, een jong talent, 1 teekende om elk liedje een uiterst smaakvolle omlijsting in frissche prettige kleuren en in de teekening wordt allergeestigst het ge- schiedenisje, waarvan het versje juigt, in beeld gebracht, zoo echt kinderlijk van opvatting dathet geheel werkelijkeen juweel tje is geworden. Te bekomen bij de Muziek-Uitgevers Maatschappij te Rotterdam, Provenierssin gel, 12. Prijs fr. 2.5o. De sekretaris des konings heeft zaterdag de verschillende ministeries bezocht om inlichtingen over den tegenwoordigen toestand te nemen en deze naar Ville- franche over te seinen. In 't ministerie van financies was het zaterdag een onophoudend gaan en komen van aannemers, bouwmeesters, enz. M. de Smet de Naeyer gaf hun de laatste onder richtingen aangaande de groote werken die in gang zijn. M. Fichefet, aannemer der werken van het Paleis van Brussel, is ruim eene uur in gesprek met M. de Smet de Naeyer gebleven. Vrijdag dreven zwarte wolken over de stad Birkenhead (Engeland); 't was alsof een zwaar onweder dreigde los te bersten. Eensklaps verscheen een vuurbol in het midden der wolken. Hij dreef over het observatorium Bidston en viel dan neer op den rotsachtigen grond. Zoohaast hij de aarde raakte, botste de luchtsteen weer omhoog, maar dreef nu slechts eenige centimeters boven den grond. Hij stak een boschje in b.and en wierp een laudbouwer omver die pp het veld aan 't arbeiden was een hovenier werd door eene vuurwolk omringd en verscheidene meters ver meêge- voerd, terwijl zijne schup over eene haag vloog. Eene koei.die nevens de haag aan het grazen was, werd op den rug geworpen. Eindelijk drong de vuurbol in den grond, waar hij eene opening van 60 centimeters middeiijn maakte. We hebben al van allerlei vrouwen baantjes telefonistes, type-writsers, post- beambtessen, koetsiersters, advocatinnen, doctoressen, etc. Maar tot dusverre bleef 't in t rooversgilde meer bij de mannelijke sekse. Dat is nu ook al uit. Een jong meisje van 18 jaar, Ethel Burrows te Dubois-Wyo, in Mexico woon achtig, heeft het vak van straatroover gekozen, hetgeen ze met niet te ontkennen Ij bijval uitoefenthet lieve kind is de schrik der ganscke streek. I Een paar nachten geleden verscheen zij I eensklaps op den drempel van een landelijke jj herberg en dwong met de revolver in het poezels handje,vier reizigers om haar al hun i hebben en houden over te geven. Daarna werd de herbergier uitgenoodigd, zich aan een soortgelijke behandeling te onderwer pen. Den volgenden nacht legde zij een niet f verlangd bezoek af in een boerderij en de boer werd gedwongen, zich van 250 dollar en zijn gouden horloge te ontlasten. 't Is reeds verscheidene malen voorgeko men, dat deze helleveeg heeren reizigers op klaarlichten dag heeft uitgeschud. Dit meisje kan 't in haar vak nog héél ver brengen en misschien nog Bakelandt uit het Vrijbusch den baard afdoen. WERVIK Zondag nacht werden er in de stad drie pogingen lot brandstichting gepleegd. Kwaad doeners hebben getracht het Oudemannenhuis, het huis van Barbai a Leien, in de Akademie- straat, aisook het klooster der Zusters van Liefde in brand te steken. Gelukkiglijk doofde het vuur van zelf uit. In den nacht van Paschen werd reeds eene poging tot brandstichting ge pleegd in het zelfde klooster der Zusters van Liefde.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1