DIT IS EN OMMELANDS üpttaal 12 rn^ w~i Wl sum ism mk Op Zatercial 8D Mei 1907. - -- s'dn "4 te 7e hekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars WEI So de Kamer Ëeoe gift van Paus Pi us X De (loop va0 deo spaaoscheo kroonprins De werkliedenpensioenen in Engeland Staatsministers Scheuvels STADSNIEUWS Gemeenteraad Goed oieuws Kerkvensters Stad Yper Gemeenteraad i^Maar, Takve^s. 3059 fes tóJStói Gw Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamcch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal O! 1 LI) Consoland Vrank rijk s Verslag Raveliriesiraat Rekeningen St Maart- 11s Klaver straat Zillebeekvijver •O i'i -.'C-xl <i Jö'lttiL'i J 9 kt. viawraaa 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. k.'4 Een belangrijke bespreking had Woensdag plaats in de EngelSche Kamer over de Corigozaken. Sir Kenoaway ondervroeg den minister van buitenlandsche zaken over de misbrui ken die in Coogoland heerschen en over de middels die het gouvernement denkt aan te wenden om aan die misbruiken een einde te stellen. .Sir Edwards Grey,minister van 'tBuiten land, antwoordde. Volgens hem, zijn de Engelschen de beste vrienden van de Bel gen... en van hunne belangen. België zou moeten zelf het Bestier van Congoland overnemen, 't is de eenige middel om orde in de zaken te brengen, 't En is niet uit mistrouwen jegens België,dat de bespreking plaats heeft, integendeel. Wij kunnen nog thans niet eeuwig blijven wachten tot dat het de Belgen belieft zich met cle Congobelangeu bezig te houden, 't is noodig dat er gehandeld worde en als Bel genland onbekwaam of onwillig is om het bestier van den Congo op zich te nemen,dan zal Engeland te zamen met andere mogend heden naar maatregels uitzien, en misschien moet er dan daarvoor eene wedërlandsche conferentie bijeengeroepen worde. Engeland ea is niet baatzuchtig in deze zaak de engelschen zijn het nooit ge weest dat is van overouds gekend men wil alleen recht doen aan de negers en de misbruiken doen ophouden. slechts aangenomen wordt onder zekere voorbehoudingen van financiëelen aard. Het gestemde wetsvoorstel verzekert een pensi- j! oen van vijf shillings 6 fr. 25) per week aan iederen engelschen burger van 75 jaar j! oud, te beginnen van 1908; voor het daarop- volgen Je jaar is de inrenotU-eding bepaald op 70 jaar. en ten slotte vastgesteld op 65 jaar van 1910. Er wordt niet gesproken van de werklieden die onbekwaam zijn tot arbeiden voor den ouderdom der ingenqc- trading van het pensioen. De toepassing van die wet, indien zij evenwel tot de derdelezing toegelaten wordt, zal aan de engelsche schatkist een jaar lij k- l sche uitgave veroorzaken van 26 miljoen pond, 't zij 650 miljoen frank. De kanselier i van de schatkist weet echter nog niet waar I hij die miljoenen gaat vandaan halen. Na de bespreking over de verklaring van het ministerie is nu de wet te berde gekomen over het vlaamsch in het middelbaar onder- wijs. MM. Vaudewalle van Mechelen en Devigne van Gent spraken ten voordeele van Gor..mans wetsvoorstel. M. Woeste keurde het af; maar hij treedt de voorstellen hij door de regeering iagedi'-ncl. De middenafdeeling heelt den afkoop goedgekeurd van den spoorweg van West vlaanderen. De fransche ministers hebben deze weke een harden strijd onderstaan va a wege de socialisten. Minister Ciemenceau scheen in 't geheele niet op de hoogte om aan de aanvallen te wederstaan. Gelukkig had hij Briand, die de socialisten harde waarheden zei. 't Eindigde met eene stemming van vertrouwen in het ministerie, dat nog 134 meerderheid behield. Volgens verscheidene voorname fransche bladen is de toestand voor M. Ciemenceau zeer bedreigd. Lang zal het niet meer duren eer hij omverre ligt en door een Briand of een anderen zal vervangen worden. Zullen de Katholieken er bij winnen 't Is zeer twijfelachtig, 't Zal enkel eene verande ring zijn van personen, want hoe verdeeld die mannen ook zijn ze komen toch voor éeu punt overeen, namelijk in 't vervolgen van al wat goed en christelijk is. Z. H. Paus Pius X heeft aan do bisschop pen beschermers van het Katholiek Instituut van Parijs een brief gezonden, vergezeld van eene gift van 100,U0ll fr. De Paus zet de bischoppen aan het Katholiek Instituut ten hunnenlaste te houden, daar het moet aan zien worden als een werk vaa allereerste vereischte. Vervolgens noodigt Z. H. de bisschoppen uit nieuwe leergangen te stich ten, om zich te schikken naar de verschil lende onderwijspunteu door den Staat ingevoerd, onder andere een leergang van geschiedenis der godsdiensten. Ten slotte verzoekt Pius X de bisschoppen zooveel mogelijk geestelijke studenten naar het Katholiek Instituut te zendeD, vooral om er zich toe te leggen op de wijsbegeerte, onderwezen gelijkvormig de wijze en bevoeg de raadgevingen van wijlen Leo XIII Prins Leopold van Pruisen, oom des keizers, gelast Wilhelm II op de doopplech tigheid van den jongen prins der Astu, iën te vertegenwoordigen, is woensdag uit Berlijn vertrokken, op weg naar Madrid. Hij is vergezeld van graaf Schwerin, van komma- dant von Hoffmann en van kapitein baron von Stolzenberg. Prins Arthur van Connaught, die koning Edward van Engeland op het doopsel van den spaamchen kroonprins moet vertegen woordigen, is woensdag avond uit Londen naar Madrid vertrokken, vergezeld van graaf de Granard en va., kapitein Wyndham. Zij zullen te Madrid in het koninklijk Paleis verblijven. Het engelsch Lagerhuis heeft met 232 stemmen tegen 119, in tweede lezing, een wetsvoorstel gestemd betrekkelijk de ouder domspensioenen, dat door de regeeriug De heeren de Favereau en van den Heuvel, Graaf de Merode. Schollaert, Baron Greindl en Dupont zijn Staatsministers benoemd. Le journal des Tribunaux meldt dat het parket van Brussel zekere schandalige vertooninger; heeft doen ophouden,die onder voorwendsel van kunst niet anders waren dan vertooningen voor scheuvels. Zou er geen middel bestaan 0111 op de treins ook een einde te stellen aan de vuile redens die sommige zoogezeid treffelijke heeren houden in de rijtuigen der treins Indien men b. v. een rijtuig voorbehield voor zulke scheuvels, met opschrift zwijnewugen 't ware misschien een gepaste maatregel. Maar indien de reizigers nu en dan die vuilaards verplichtten te zwijgen onder bedreiging van proces of helpt het niet, ze aanklaagden, 't zou misschien wel helpen ook. Laat ons hopen dal: men weldra hand aan 't werk zal slaan, en dat Yper niet langer zal belet zijn handel en nijverheid uit te breiden en eene eervolle plaats te herwinnen die het vroeger had onder de nijverige steden van het eertijds zoo nijverige Vlaanderen. Gent heeft, dank zijne verbinding met de zee door de vaart van Terneuzen, en de Schelde, steeds zijn aloude faam in stand gehouden, Brugge is bezig met te herworden wat het eertijds was, het fiere Venetie van 't Noorden.beroemd orn zijne kunstschatten, maar even befaamd in de middeleeuwen om zijnen handel met alle landen der wereld. Yper alleen bleef ten achter. Het huidig bestier, 't moet te zijner eere gezegd worden, doet ai het mogelijke, om de praalgebouwen, getuigen zijner vroegere grootheid, van vol ledig verval te behoeden, en mag bij eenige jaren, dank aan de vaart van Comen en de verbetering der vaart naar den Yzer, den handel ook mogelijk gemaakt worden, Yper zal toonen dat het nog weerdig blijft zijner nijverige, en ondernemende voorouders,Yper zal niet langer ten achter blijven en eerlang zal de Ypersche handel herleven en getuige nis geven van den ondernemingsgeest onzer nijverige bevolking. Dat men niet zegge, er is te Yper geene nijverheid Hoe zou ze er komen, vermits het op voor hand onmogelijk was den strijd te voeren tegen de naburige steden,daar wij alleen voor hetgeen het gebruik van kolen betreft rond de 20 fr. per 10.000 kilos meer te betalen hadden van vervoer dan in andere nijverheid plaatsen. Daarbij, waarom moet de werkman hier zijne kolen ten minste 20 c. per honderd kilos meer betalen zonder eenig profijt voor de handelaars, alleenlijk door de hoogere ver voerkosten Eens de gemeenschap te water in gang, zal dit overgroot verschil deels verdwijnen. De vaart naar de Leie is dus eene kwestie van leven of dood voor onzen handel en onze nijverheid. Als Yperling begroeten wij met vreugde het goede nieuws, in afwachting dat wij onze lezers kunnen aankondigen dat de werken zijn aangevangen. Intusschen zeggen wij, namens de Yperlingen, uit ter herten dank aan de katho lieke Kamerheeren en aan den ieverigen Voorzitter van den Katholieken Bond, die hun zoo krachtdadig heeft ter zijde gestaan. Openbare zitting van den gemeenteraad op Zaterdag 18 Mei 1907, om 5 ure 's avonds. Dagorde 1. Lager onderwijs Bijgevoegde lijsten der rechthebbenden aan 't kosteloos onder wijs, 2. Burgerlijke Godshuizen Verpachting van onroerend goed. 3. Waterleiding Verandering aan Zillebeek- vijver lastenboek en bestek. Le Journal d'Ypres meldt dat, volgens een schrijven van Minister de Smet de Naeyer, er bevel gegeven werd onmiddellijk aan te vangen met de werken aan de vaart van Comen. De Ingenieurs van den Staat zijn belast met een bestek op te maken en plans voor te dragen om tot proeve een deel der vaart te voltooien. Ziehier de vertaling van den brief gezonden aan onze katholieke I Kamerheeren Brussel, 3o April 1907. Mijn weerde Ambtgenoot, Ik heb de eer U te berichten dat ik den dienst van Bruggen en Wegen van West- vlaanderen beiast heb mij dringend voorstei len aan te bieden om, als proeve, een deel der vaart van de Leie naar de Yperlee te voltooien, gelegen in de groote doorsnede. Aanveerd, enz. Graaf de Smet de Naeyer. 't Progres meldt ook het nieuws en brengt hulde aan wie hulde toekomt, natuurlijk zonder de katholieke Kamerheeren,en bijzon der ook zonder den Voorzitter van den Katholieken Bond, M. Fraeijs, te noemen. Yperlingen, uw Heer Deken Heeft Sint Maarten's kerk besteken Met een kostelijk geschenk Dat vermeld mag, zoo ik denk, In de plaats dier matte ruiten Leek van binnen, leek van buiten, Van Sint Maarten's zijdskapei, Ziet gij nu een heerlijk spel Van dooreengemengde kleuren En van zinrijke figeuren Dat het Heilig Sacrament Eer aandoet en lof toezendt. Vijf gekleurde vensterramen Lokken hoog en herten samen Door hun glans en kunstig werk En verheffen nog de Kerk. Gaat bewonderd d'afbeeldingen Van de wezens en de dingen, Uit den oud, en nieuwen tijd, God en kunst daar toegewijd In die kunstvolle afbeeldingen Ziet gij klaar de zinspelingen Op het Heilig Sacrament Dat alzoo wordt meer gekend IsaÈic verbeeldt Gods leven, 't Manna 't Godsbrood ons gegeven, 't Paaschlam 't nutten van den Heer, Salem's priester's Priesters eer Cana's bruiloft doet gedenken Aan wat God ter Mis wil schenken, 's Broods vermenigvuldiging Aan 't Godsbroods benuttiging, 't Vangen van zoo menig visschen Aan 'sgeloofs belijdenissen. Dan ziet gij hoe d'eeuwen door 't Menschdom, lijk het englenkoor, Lof en eer bewees aan dezen Die in d'Hostie wilde wezen, Want d'Evangelisten staan Op de venster vorenaan, Op de tweede, derde en vierde Mannen, vrouwen, die hier wierden Hooggeacht door hun talent En door eer en deugd bekend, En op d'aliergrootste venster Vonklend als een voqrkoolgenster, Als de zon naar 't WWen zinkt Ziet gij d Hostie die o' Ar blinkt En des Priesters MisgëTOnde, En die stoetswijs 't iN'-.nte Luisterlijk vol heerlijkheid Lof en eer zij toegezeid. Yperlingen, wilt vervromen, En verbeteringen droomen Als g'alom verbeetring ziet. Looft door wie gij die geniet, Treedt in hun gedacht en streven En betracht reeds hooger leven. der zitting van Zaterdag 11 Mei 1907. Zaterdag ten 5.20 vergaderde de Ypersche gemeenteraad ten Stadhuize. M. de Burge meester zat voor. Waren nog aanwezig de heeren schepenen Struye en Vanden Boo gaarde, benevens de raadsheeren Fiers, Vanderghote, Vanden Peereboom, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte en Lemahieu en de heer stadschrijver, M Gorrissen. Drie gazetteschrijvers en M. Juliaan Anto ny wonen als gewoonte ook nog de zitting bij. Nopens 't Verslag der voorgaande zitting werden geene opmerkingen gemaakt. M. de Voorzitter, heeft namens den raad en de Stad Yper den nieuwen gouwgraaf Vrijheer Ruzette geluk gewenscht bij zijne aanstelling aan 't hoofd onzer gouwe. De naam van Ruzette is overal, maar voornamelijk te Yper met geestdrift begroet, want zaliger M. Leo Ruzette heeft hier het beste aandenken nagelaten, en zijn zoon zal de weerdigeopvolgerzijn van den betreurden heer Leo Ruzette. De schepenraad is voornemens den nieu wen heer Gouverneur te vragen om Yper te bezoeken op Zondag iin Oogst aanstaande, Kleinen Thuyndag. De heer is overtuigd dat M. Albert Ruzette die uitnoodiging aannemen zal, indien de gemeenteraad het voorstel goedkeurt. M. Bouquet was te wege namens het feest- berek, een dergelijk voorstel te doen hij ondersteunt dienstvolgens de gezegden van den Achtbaren Voorzitter. -- Eenparig aan genomen. De feeste zal met de gewone plechtigheid geschieden. De schepenraad heeft de straat lusschen de Gapronstraat en de Waterkasteelstra; t ge; noemd Raveiinestraat naar het Raveline- fort dat vroeger aldaar bestond. der kerk- De rekeningen der Stadboekerij, I fabriek van Sint Jacobs en van Sint Pieters werden eenparig goedgekeurd. Eene verpachting van onroerend goed voor den disch wordt ook nog gunstig beoordeeld. Het houten Peerd is verpacht aan heer Bruno Soete onder de gewone voorwaarden, mits 3oo fr. "s jaars. De raad keurt de pachtvefwisselirig toe van M. Angloo en M. Depuydt voor een perseel grond aan 2 5 frs 's jaars. Op voorstel van M. Sobry wordt beslist dien pacht maar te verleene-n voor 3, 6 of 9 jaar en dan nog onder voorbehoud dat de stad voor openbaar nut de pacht verbreken mag. Een hoekje grond wordt verkocht aan Mme Soenen voor 75 c. per vierk. meter. De pacht voor het eiland in den majoor gracht wordt met goedkeuring van den raad overgebracht van M. Breydel op M. Ganne. M.Breydel blijft voor den pacht verantwoor delijk. Een nieuw hulpgeld van 1107 fr. 58 voor werken aan de Kasselrij op de markt en van 582.42 voor het huis in de St Janstraat wordt gestemd. De heeren Vanderghote en Bouquet begeeren dat men in t vervolg op voorhand de uitgaven voorzie en de noodige kredieten vrage vóór het werk gedaan zij. M. Vanden Boogaerde antwoord dat in herstellingen van oude gebouwen men on mogelijk kan voorzien wat er verdoken zit onder vloeren en achter muren en soms dringend noodig hersteld worde. De verbreking van het akkoord voor de levering van't Waterkasteel zal in geheime zitting onderzocht worden, daar er spraak is van personen. De raad beoordeelt gunstig de aanbeste ding der werken aan St Maartenskerke,door de Kerkheeren goedgekeurd, 't Is M.Albriek Vandekerckhove van Ingelmunster die aanbesteder is voor 28843 fr. De kerkraad heeft zijn aandeel gestemd voor het loopen- de jaar. M.de-Voorzitter drukt zijn spijt uit dat de werken niet aanbesteed zijn aan een Yper ling, maar 'tis het recht der-vrije mededin ging die er de oorzaak van is-. Het reglement op de fooren zal later onderzocht worden. - Eene verandering zal gebracht worden aan den lastenboek voor het heileggen der Klaverstraat, men zai vierkante steenen gebruiken in plaats van langwerpige. Op vraag van M. Sobry zal de schepenraad op voorhand ai de huizen doen verbinden met de vuilgoten, om achterna niet meer verplicht te zijn opnieuw de straten open te- leggen. De heer Voorzitter leest het verslag van M. den ingenieur Froidure over de werken die aan den vijver zullen gedaan worden. Hij brengt hulde aan M. Froidure over zijn belangrijk werk. De vijver zal met de waterleiding van stad verbonden worden, en binst de werken aan Dickebuschvijver zal de stad gespijsd worden van Zillebeke. Zaterdag komt de raad bijeen om in de afdeelingen het bestek en den lastenboek te onderzoeken en om dan in openbare zitting erover te stemmen. M. Sobry zegt dat er in den achternoen een jongen versmoord is in den vaart ievers bij den Laatsten Stuiver. Hij vraagt dat de policie waken zou om dat zwemmen te beletten. M. de Voorzitter betreurt het ongeval, dat gebeurd is op Voormezeele.De Ypersche policie had er dus voor niets tusschen te komen. Ten anderen,zij kan toch niet overal zijn. M. Sobry vraagt wanneer men dé vuil goten zal leggen in den Doorgang, waarvoor reeds sedert 1898 het krediet werd gestemd. Hij begeert nog dat de put gevuld worde tusschen den tram en de Steenen Brugge. M. de Burgemeester zegt dat er reeds bevel is gegeven de werken aan den Door gang te beginnen. (1) Wat de leegte betreft bij de Steenen Brug ge, de stad en'mag daar niets vullen want t is den eigendom van den Staat. Ms Bouquet, vraagt d:it de opening van 'tYperije bij den Kanonweg zou afgesloten zijn. 't Is een gedurig gevaar voor de kinders en daar zijn er veel al die kanten. M. de schepen Vand.cn Boogaerde wil wel het water afsluiten, maar 't zai meer gevaar zijn dan te voren, daar er de kinders gedurig op de planken of op het schettewerk zullen kruipen. M. Fiers zou aanraden eenen muur te bouwen, 't en is toch maar een meter of zesse verre. M. de Burgemeester kondigt den raad aan dat de werken aan de vaart van Komen weldra zullen aangevangen worden. M. Bouquetvraagt nog dat de grond bij Den Jager zou verpacht worden voor een hovetje. Hij weet dat er liefhebbers zijn, en 't zal daarbij nog beletten dat vreemde leurders daar blijven staan met hunne kar ren M. de Voorzitter.De liefhebbers zouden moeten hunne voorstellen schriftelijk doen aan den schepenraad. M. Bouquet heeft nog een derde vrage te doen, namelijk dat gr zouden banken gezet worden op de vestingen, de oude zijn on bruikbaar. M. de schepen Vanden Boogaerde. Verschillige zijn reeds vernieuwd. Andere zullen 't worden in korten tijd. M. Fiersdenkt dat men beter hard hout gebruikt hadde voor dat werk. M. Vanden Boogaerde. 't Voornaamste is dat de banken goed in 't zicht staan. Die ten uitkante zijn geheel in stukken gesneden en vernield. Er wordt nog gevraagd wanneer er banken zullen staan bij de Statie. M. Vanden Boogaerde. Welke banken begeert gij aldaar Moeten hetprachtbanken zijn, die overeenkomen met den ingang van Stad. Ten 6.20 wordt de zitting geheven. (lj Inderdaad de werken zijn reeds begonnen al den kant der Stuersstraat.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1