DIT IS Spreekmaat is O EN AND më Mé Op Zaterdag 15' Juni 1907. 7 1 IT Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMElitE E STEN Concert Pcerdcnloop Concert i\ONh DE WERELD Portugaal Holland STADSNIEUWS Cs vang van Yper Peerdenmarkt De tsijschooi De Fanfare van Armentiers Oneerbaarheden Brugge en Yper Het Vlaamsch 't Banonkeltje VAiV ALLES WAT Dicht bijeen is warm Eigenschappen van eenige groenten mmmmm Sterfgeval Priesterlijke benoemingen gij PM «s< Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Vrank rijk naar Brugge, de Zeehaven Om veel eieren te bekomen In de ve wercl ilijkte gasthuizen VT 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk ?4, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag. 16 Juni 1907,'snoens, Concert, door da Stads harmonie van Yper. Zondag, 23 Juni 1917, ten 2 ure op 't Minneplein, Peerdenloop en Peeidenfasstinge richt door de Sport Hippique met da welwillend'.; medehulp van de a Rijschool en de Stadsharmonie N.B. Het uitdeel'en van kosteloo\e kaarten voor de werklieden van stad zal Zondag, 16 Juni,van 8 ure tot 's noens op 't Stadhuis plaats hebben. De Vlaanders geven ter gelegenheid der Peerdenloopen,kaarten wegen weêre aan half geld, gel.lit* voor do heenreis met de treinen vertrekkende van Kortrijk om 12.34 ure, van Haz-1 broek om 1.35 ure en van Rousselare om 13.54 ure en voor de terugreis, met de treinen vertrekkende van Yper naar Kortrijk om 19.32 ure, naar Ilazebroek om 18.10 ure en naar Rousselare om 18.07 ure. Zondag. 23 Juni 1907, om 6 ure.Concert, door de Koninklijke Fanfare van Yper. 't Was zondag laatst nog eens betoogiug tegen de wijnwasscherswaar we reeds verscheiden maal van gesproken hebben. Den eersten keer hadden ze met 20 000 geweest den volgendeu keer 40.000, dan 80 000, 100.000, over acht dagen 200.UOO en nu zondag laatst 600.000. Dat het gouvernement juist niet zeer gerust en is over zulke betooging en vraagt geen bewijs. 600.000 man 't Is meer als 't sterkste leger dat ooit te beene kwam. Dat is aan 10 man per reke en elke reke op een meter afstand gerekend 12 uren laug of 60 kilom. een stoet, moest hij geheel op dezelfde liane staan, die zou komen van Yper tot aan Blankenberghe Zal 't ministerie nog talmen met zijn wet tegen de vervalschers Wie weet. 't zit tusschen twee vuren van den eenen kant zijne beste vrienden die den wijnhandel drij ven met gekleurd water eu van den anderen kant het volk uit het zuiden dat nu voor goed op zijn poot speelt. Bleve 't nog maar bij betoogingen, maar honderden steden en dorpen zijn reeds zonder bestier, iedereen heeft zijn ontslag ingediend. Niemand wil nog belastingen betalen, en te Montpellier hebben ze beslist en reeds begonnen eenen muur te bouwen rond het Stadhuis orn te beletten dat er iemand inga, en dat de onder-prefekt, die ongetwijfeld de stad zal moeten bestieren binst dat er geen gemeentebestier is, zou kunnen hiertoe de noodige middels of maatregels nemen, 't Is bijgevolg volle anarchie of regeeringloosheid en niemand kan het einde nog zien van dien toestand, die de grootste gevaren oplevert en zekerlijk erge gevolgen zal hebben voor het toekomende. Zondag had Mgr de bisschop van Montpel lier de kerken der stad ter beschikking gesteld van de betoogers,die natuurlijk allen geen slaping konden vinden in de huizen van stad en die in de kerken ten minste een onderkomen zouden krijgen en beschut zijn tegen regen en wind. Daar komt nog altijd geen verandering in den toestand van dit land. "t Was dinsdag laatst daar kiezing voor de leden der eerste kamer. De rechterzijde behaalde eene prachtige zegepraal. In de vorigen kamer waren er 46 leden der rechterzijde tegen 49 der linkerzijde. De rechterzijde heeft verscheidene zetels bijge- wonnen eu van nu af reeds zijn 45 zetels zeker voor de rechterzijden en et- zijn nog 16 herstemmingen waarvan verschillige ze kerlijk de meerderheid zullen geven aan de mannen der rechterzijde. De hollandsche liberale bladen vinden geen woorden om hun verslagenheid uit te drukken. Een hunner schrijft We moe ten 't niet ontkenuen, 't is een ware verplet tering voor ons Daar in Oostenrijk floogarië ook de kieziogen ten gunste der manoen van orde zijn uitgevallen, zullen oogetwijfe <1 deze twee voorbeelden eene aanwakkering zijn voor alle mannen van orde orn in October aanstaande eensgezind ten strijde te gaan tegen dezen, die, gelijk in Vrank rijk, den ondeigaug van ons land bewerken. Voegen wij hier nog bij dat de hollandsche liberalen, radikalen en socialisten een karteel gevormd hadden en dat ze met I geheel hun aanhang in 't karteel getui- meld zijn. Uitslag der aanbesteding van Zaterdag, 8 Juni 1907, voor het leveren van 90.000 kgr. kolen. Hebben aangeboden Alfred Siron, Brussel tout venant 25.08 fr. menu gailleteux 24.18 fr. Nikolaas Beaumille, Bergen 2330.70 Lucien Goovaerts, Elsene 2402 50 A. Cabuy en Steyaert, Brussel 2114 90 E ai iel De Brouck, Antwerpen 2434.00 Op Maandag, 24 Juni, zijnde St Jansdag, heeft alhier op 't Esplanadepleinde jaar- iijksche Peerdenmarkt plaats. Prijskampen worden gegeven voor zware trekpeerdeu toebehoorende aan de landbou wers gehuisvest iu West-Vlaanderen. De inschrijving heeft tot 8 ure plaats. De prijskamp zal om 9 ure beginnen. fr. 2251. Er vas spraak dat de Rijschool van Yper naai'Tervuereu zou verplaatst worden,maai den lieer Minister van Oorlog, over dit gerucht ondervraagd, antwoordde dat er daarover nog geen besluit genomen was. Zondag laatst heelt de Fanfare du Commercevan Armeatiers een Concert gegeven. Het Armentiersch muziek kwam toe met den trein van 11.43 ure, wierd ontvangen door de leden van 't Feestkomiteit en 'ver volgens door de Stadsharmonie onder het spelen van eenige deuntjes, naar het Stadhuis geleid waar het door den gemeen teraad ontvangen wterd. M. Louis Jeanson, voorzitter van 'i mu ziek, bracht hulde aan de oude vlaamsche stad,met hare prachtige gebouwen, getuigen van hare vroegere lakenhandel. Hij drukte de blijdschap uit der Armetiersnaars, van in Yper een concert te mogen geven. Hij schonk twee prachtige bloeinenruikers, een aan M. Colaert, burgemeester en een aan M. Fraeijs, voorzitter van 't Foestberek. M. Colaert antwoordde op de aanspraak van M. Jeanson Hij wenschte hen welkom; zinspeelde op de vervlogen tijden, wanneer de lakenoijverheid hier zoo bloeide, bracht hulde aan het nijverige Armeatiers, herin nerde den oorsprong der twee steden, het graafschap van Vlaanderen eu dronk op de gezondheid van Voorzitter en Leden der Fanfare Vele volk was gedurende het concert op de Groote Markt. Het muziek heeft, onder- de talentvolle leiding van M.Alfr. Quesnay, menige stukken gespeeld die door 't publiek toegejuicht werden. Na het concert overhandigde M. Colaert, als gedenkenis een zilveren eermetaal en M. Fraeijs voegde er nog een prachtige bloemeugarbe bij. De (i Fanfare speelde nog de Braban- conne r, en daarachter de Marseillaise i> die door t volk gevraagd werd. De muzikanten zijn met den trein van 20.36 ure naar huis gekeerd, den beste-n indruk achterlatende. Als het waar is dat er, Klein Heilig Sacramentdag laatst, in de straten te Yper ontuchtige liedjes gezongen wierden, en er zijn er, die er schande over spreken, kunnen wij daar niet genoeg tegen opkomen voor de openbare zedelijkheid en de bescher ming der kindsheid. Die diep genoeg gevallen is, om opentlijk en onbeschaamd oneerbaarheid te bedrijven, en verergernis te geven, moet de straat ont- zeid worden, die voor de treffelijke lieden is de ouders moeten hier, zonder te vreezen voor de zie! hunner kinders, heen en weer kunnen gaan. De stratenjworden dagelijks gevaagd, de vuilgoten op tijd gekuischt, en alle onreinig- heden zorgvuldig geweerd, waarom Omdat elk aan reinheid houdt en er recht aan heeft zoo ook heeft elk recht aan openbare eerbaar heid, en moet er gezorgd worden, desnoods door Politie en Parket, dat de goede zeden niet geschonden worden door ontuchtige gezangen, dat de kinderen niet bedorven worden door luid en soms lief klinkende op hitsingen en zedelöoze liederen, die maar al te gauw mondsgemeen worden. Opdat de zedenbedervers het weten, druk ken wij dat zij in alle landen der wereld als vijanden der samenleving aanzien en gestraft worden, dat er overal meer en meer door maatschappijen en personen tegen oneer baarheden en ophitsingen tot zedeloosheid gestreden wordt, en dat er namelijk in ons land den 29 januari 1905 eene wet tot stand kwam, waarbij eene gevangzitting van 8 dagen tot 6 maanden en eene boete van 26 tot 5oo fr. kunnen uitgesproken worden, tegen alwien in Openbare plaatsen of verga deringen oneerbaarheden zal gezongen, gele zen, opgezeid of laten hooren hebben zelfs kunnen deze straffen verdubbeld worden, als het kwaad bedreven wierd tegenover minderjarige kinderen. Aller oogen zij u thans gericht naar Brugge, de hoofdstad onzer provincie, naar Brugge, de aloude vlaamsche stad naar Brugge,het Venetië van het Voorden! naar Brugge, sedert de middeneeuwen verlaten door de onstuimige waters der zee, en nu wederom met dezelfde verbonden üoor eenr groote vaart. Over een dertigtal jaren was er spraak van Brugge met de zee te verbinden, en nu door het onverpoosd werken, door taai geduld en kloekmoedige verkleefdheid der Bruggelingen, is hun ideaal verwezentlijkt. Reeds bestaat er een regelmatige vaar- dienst tusschen de nijverige stad en Huil (Engeland). Dat deze nieuwe verkeerweg veel zal bijhelpen tot den groei en bloei van den Bt-ugschen handel en nijverheid blijft onbe twistbaar. De naaste maand van 21 tot 28 Juli zullen er in Brugge grootsche en plechtige leesten plaats hebben om zijne Herwording te vieren. De Bruggelingen hadden geene rust totdat hun grootsch plan verwezentlijkt was I Eu wij, Yperlingen, wij wachten ook rond de vijftig jaar naar de voltrekking der vaart van Yper naar de Gulden Rivier Zal ons ideaal ook verwezentlijkt worden? Och I mijne lieve moedertaal, mij dubbel lief omdat u j, tegen reent en reden, van eigen volk misprezen zijt I De rijken of rijk - geworden van uw taalgebied zijn beschaamd van u te spreken of te schrijven, tenzij, uit nood, aan knechten en meiden zij eischen dat hunne kinderen in het fransch onder wezen worden in lagere, middelbare en hoogere scholen, en zij verachten en vervol gen alwie de heerschappij van 't fransch in Vlaanderen durft te keere gaan. Nochtans uw spaak en taalgebied zijn zoo verachtelijk niett staat vast dat gij een Maerlant vond toen aan den boord der Seine de fransche taal ontstond, en 't vlaamsch gebleven volk bemint Conscience en schrijvers van zijn tint. Moet t vlaamsch gebleven volk aan eigen erve en taal verzaken,of zijn 't de verfranschte Vlamingen die moeten overkomen Het antwoord is niet twijfelachtig. Nu dat de vrienden en voorstaanders der vlaamsche taal aan 't werk zijn om het vrij middelbaar onderwijs voor i,5 te vervlaain- scben, nu dat Hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen van België, de Kamers en de drie politieke partijen met het vlaamsch bezig zijn, ter gelegenheid van Coremans wets voorstel, laat ons hopen dat er meer liefde ontsta voor t vlaamsch, dat arme en rijke Vlamingen eensgezind hun gemeenschappe lijk voorvaderlijk eigen goed weten in eer te houden, en dat de dag kome waarop alle Vlamingen in 't vlaamsch hunne studiën zullen willen beginnen en volledigen,evenals ieder volk zulks in zijne volkstaal doet. Zoo ja, zou dit natuurlijk veel bijhelpen tot den bloei van de nijverheid en bijzonder lijk van den bandel van onze stad en de omstreken. Er bestaan weinig nijverheidshuizen in Yper 't is meestal voortverkoop van arti kels uit andere streken aangekocht. Deze nieuwe verkeerweg zou op vele waren een grooten afslag teweegbrengen en mis schien worden er dan ook nieuwe nijver heidshuizen gesticht, die eerst en vooral werk zouden geven aan menige Ypersche werklieden, die nu op den vreemde moeten werk zoeken. 't Is te hopen dat de hoogere overheid welhaast hand aan 't werk zal doen slaan, opdat deze zoolang begonnen vaart spoedig voltrokken worde, tot groot nut en profijt van de Ypersche bevolking, zoowel als van die uit den omtrek. Ranonkeltje, Hoe fonkelt me Je kroontje geluw-gouden Ge blinkt en schittert in de zon Geen goud zelfs 't van uw schitt'ring won I Waarom 'k van u zoo houde Steeds, blij gezind, Hoe weer en-wind Ook woede in booze luime Gebogen richt ge u ras weerop, Voor zonnestraal en regendrop Is 't kelkje even ruime. Altoos tevreê, Deelt gij nogmee Aan and'ren van uw gaven Het bijke en vlinderken verblijd Te goed zich doen en zich om strijd Aan uwen honing laven. O bloemken lief, Hoe menig grief' En leed mijn hert bezware, Och d it iu voor- oftegenspoed Als g:j, gelijk ik wezen moet, Ik God en menschen ware... B. G. de Wolf, 0. S. 0. Wanneer men kippen wil gaan houden, en men is in de theorie al zoo ver gevorderd, dat men weet of althans vermoedt, dat de verschillende rassen een verschillend leg- vermogen hebben, dan tracht men uit te vis- schen, welk ras de meeste eieren legt. Het antwoord op die vraag is echter niet gemakkelijk te geven, want er bestaat geen ras,dat onder alle omstandigheden de meeste eieren legt. Wel leest men er soms van in de advertentiekolommen, maar in de bokken zoekt men zulke dieren te vergeefs. Hiermede is ook weer niet gezegd, dat men alle hoenders over een kam scheren kan, want er bestaat verschil, doch de omstandig heden en de behandeling spreken een groot woord meê. Wij willen hier eenige korte regels geven, welker toepassing doorgaans succes verschaf fen zal. 1 Men houdt Italianen of Minorca's, of ook kruisingen van hanen en genoemde rassen met gewone inlandscbe kippen. 2. Men moet de kippen niet ouder dan vier jaar laten worden. Op het einde van Juli van elk jaar, dus voor het intreden van de rui, moeten de oude hoenders afgeschaft worden. 3. Wanneer men elk jaar jonge kippen bij- fokt zal men bij goede verpleging ook in den winter niet zonder eieren zijn. 4. Wanneer men zelf fokt, moet men steeds tien of twaalf van de beste hennen en een uitstekenden baan houden. Op die wijze heeft men kans, dat men steeds op een goede peil blijft. 5. De voedering van het kippenvolk is van het grootste gewicht. Een kip heeft dagelijks noodig, ongeveer 80 tot 90 gram droge stof. In den winter kan men ma'is geven, maar in den zomer liever iets anders, omdat ma'is nogal vet vormend is en een oude regel zegt I ecu magere kip legt weinig, maar een vette nog minder. 6. Het hok moet doelmatig zijn en zoo mogelijk in den winter warm, echter zonder kunstmatige verwarming. Als het kan, een afgesloten ruimte in koe of paardenstal. Bij overigens gunstige omstandigheden leggen I de kippen dan den winter door. In tgasthuis te Albi vroeg dezer dagen eene gevaarlijke zieke vrouw naar eenen priester. Een priester! Maar die hebt ge niet noo dig, zegde do ziekendienster. Jawel, die heb ik noodig. Komaan laat mij gerust. Ik wil het. Er is geen haast bij. Wij zullen later zien. Eindelijk omdat de vrouw dreigde schan daal temaken, werd de priester verwittigd. Iti hoeveel gasthuizen vallen dergelijke tooneeieii elkeu dag voor E11 dat noemt men de vrijheid van geweten eerbiedigen. I11 het verwereldlijkt gasthuis van Auxerre heeft eene 38-jarige vrouw zich in liare ka- mei' opgehangen. Sedert 1 Januari 1907 hebben zich alleon in het departement d.er Youne 48 personen gezeifmoord eu9 zijuinhuune pogingen ver hinderd. België is behalve Saksen, het dichtst be volkte land van heel Europa. Ons land telde op 31 December 7.160,457 inwoners, 'tzij gemiddeld 227 per vierkanten kilometer; Saksen heeft er 300. Duitschland 112, Dene marken 64, Spanje 37, Frankrijk 73, Enge land 132, Griekenland 30, Holland 160, Italië 130, Rusland 20, Zwitserland 83. Dit cijfer is echter hier te lande niet gelijk. In de provincie Brabant, die het dichtst be volkt is,telt men er 384 per vierkanten kilo meter. Vervolgens Oostvlaanderen 343, Henegouwen 307, Luik 285, Antwerpen 289, Westvlaanderen 249, Limburg 100, Namen 95 en Luxemburg 50. Het dichtst bevolkte arrondissement van België is het arrondissement Brussel, waar men 771 inwoners per vierkanten kilometer telt,en het miustbevolkte is Bastenaken met 40 inwoners per vierkanten kilometer. De gezamenlijke bevolking dergemeenten van den Brusselschen omtrek die 188 458 inwoners bedroeg in 1840, bedraagt thans 612.401 inwoners, dus meer dan driemaal zoo veel als zestig jaar geleden. Op 31 December 1905 waren er in België 2623 gemeenten. Spinazie werkt rechtstreeks op de nieren. Asperge reinigt het bloed. Seldeiij werkt bijzonder op het zenuwstel en zenuwkoort sen Tomatten zijn goed voor de lever.Ripen geven eetlust. Latuw eu komkommers ver- frisschen. Look prikkelt den bloedsomloop en wekt de vorming van speeksel en maag sap op. Ajuin is waterafdrijvead en ver kloekt het spijsverteringskanaal. Alsem versterkt den bloedsomloop. Donderbladeren verdrijven de keelontstekingen en waterkan ker van het tandvleesch. De jasmijn bestrijd- de maagkrampen. Kaasjeskruid verzacht nier en iugewandspiju. Rhubarber verdrijft de gal. Suikerij zuivert het bloed. Vlier vert zacht de borst en verdrijft den brand. Zurke- verdrijft het water. De vlaamsche beeldhouwer Polydoor Comein is te Schaarbeek overleden. Hij werd geboren te Yper in 1848. Een zijner eerste bekroonde werken Moederken, werd in 1878 in de tentoonstel ling van Parijs door het Fransch bestuur aangekocht. Van hem zijn nog bekend Een vogel voor de katde Lente, de Winter, de Vlaamsche melkboerin, enz. Verscheidene beelden van zijne band ver sieren den Kleinen Zavel, het huis De Vos, de Groote Markt en het Justiciepaleis te Brussel, de Halle van Yper, enz. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft benoemd Pastor van St Jan ter Biezen (Watou), de E. H. Portier, onderpastor van Slijpe. Onderpastor te Herseeuwe, de E. H. Dehouck, onderpastor te Peninghe, in vervanging van E. H. Duviller, thans onderpastor in St Eloi te Kortrijk. Onderpastor te Slijpe, E. H. Vermeersch, priester te Diksmuide. Professor van de 6e latijnsche klas in St Lodewijkscollege te Brugge, de E. H. Van Eeckhoutte, priester in 't Seminarie. Toezichter in 't Bisschoppelijk College te Veurne, de E. H. Vanden Berghe, priester in 't Seminarie.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1