Kermiskramen Doorgaande (rein Hazebroek-Brusse Flechterlijke Tijdingen Wettelijke Besluiten Huwelijksaankondigingen *t Meiboomke BRUgce 't Spijt ons van een anderen kant voor de Yperlingen en voor de opbrengst van de tramlinie datmen veor de 18000 inwonersder stad Yper den bestaanden toestand met in Juli zal verergeren. Voortaan zullen de Yperlingen enkel met trams in plaats van met 4 naar Dixmude kunnen rijden zonder te veel tijd te verliezen te Elverdinghe of te Merckem al die te Yper te 9.48 u. of te 1555 u. o( te 18.40 u. naar Dixmude zal willen gaan zal eenen tram vin den te Elverdinghe die naar Dixmude loopt te 10.10 u. of te 16.«7 u. of te 19.o5 u.,maar vertrekt hij uit Yper te 4.27 u. hij moet te Elverdinghe wachten tot 6.07 u.het is nut teloos van den tram van 7.47 u. te nemen daar hij te Elverdinghe slechts te 10.10 u. weg kan, en pakt hij den tram van 12.25 u., hij kan maar rijden tot aan Merckem, daar men den bestaanden tram van Merckem tot Dixmude van i3.22 u. zal afschaffen. Wij keuren met kracht en klem de aan staande afschaffing af van dezen laatsten tram die de Yperlingen toelaat 's achternoens te i3.5o u. te Dixmude te geraken, en wij vragen dat de tram die te 6.07 u. van Elver dinghe naar Dixmude gaat ten 8.10 u. zou vertrekken na de aankomst van den tweeden tram uit Yper. Zaterdag laatst stemde de gemeenteraad een ander plaatsrecht dan dit gestemd den 2 oogst 1873 voor kermiskoten en kramen. In stede van 1 fr. per loopende meter voor de pijlrechte of i.5ofr. per meter middellijn voor de ronde kunstenaarsbarakken, zullen deze voortaan 25 centiemen per vierkanten meter plaatsrecht te betalen hebben, welkda- nig hunne vorm ook zij terwijl de kermis kramen, die zoo lang mogen zijn als de eigenaars ze willen, maar niet dieper dan meters, 3 fr. per loopende meter aan de stad zullen moeten betalen. Er moest noodzakelijk verandering ge bracht worden aan het plaatsrecht deze laatste soort van kramen, omdat de stad hare kermiskramen in maart 1887 verkocht aan F. Croignij mits den prijs van 2j5o fr.,en dat dezes opvolger deze kramen, na de laatst Kattefeest, verkocht voor oud zink en brandhout. Vóór Tuindag 1887 trok de stad 6 fr. pe loopende meter van de kermiskramen, die zij vóór den tijd der Kattefeest of der Tuindag kermis in gebruik gaf aan de krameniers. Sedert den verkoop betaalden de krame niers dezelfde som aan Croignij en zijne opvolgers, die slechts 75 centiemen per loo pende meter aan de stad moesten betalen. Voortaan zullen de krameniers hun eigen goed moeten bezigen, maar slechts 3 fr. per loopende meter meer moeten betalen voo geheel den duur der kermis. De vreemde krameniers moesten dit te wete komen vóór den aanstaanden Tuindag en de Yperlingen, die dit zullen gelezen hebben, zullen niet verwonderd zijn als zij de gewone kermiskramen niet meer zullen zien staan. Dagelijks rijden vele reizigers uit Londen 's morgens te 9 u. naar Dover, waar zij ten ii.o5u. aankomen de mailboot steekt hen spoedig over zee naar Kales, waar zij ten 12.57 u.'s noens aanlanden van daar kun nen zij reeds ten i.o5 u. naar St Omaars en Hazebroek waar zij kunnen afstappen ten 1.33 u. of ten i.5i u., en van waar zij voort kunnen naar Rijsel en Brussel, en van hier de wereld door. Hoe voordeelig ware het niet voor België in 't algemeen,en voor Yper in hetbijzonde kon er rond 2 u. namiddag bij de aankomst van den express uit Hazebroek, die maar 3i kilonieters van Yper ligt, een trein aangeleid worden die al Yper naar Brussel rijdt,en staat in de steden waar andere treinen kruisen en volk en vracht kunnen leveren,'t is te zeggen te Yper, Komen, Meenen, Kortrijk, Oude naarde, Sottegem en Denderleeuw. Yper bijzonderlijk ware nog veel meer bezocht dan nu door den Engelschman omdat hij er rapper en goedkooper dan nu zou kunnen geraken en 't en zouden niet alleen rijke nieuwsgierigen zijn, die dien trein zouden benuttigen, maar ook handel en nijveraars, met wie Yper en België in nauwere betrekking zouden komen tot nut Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N* 66 door E. H. V. HUYS VERRODEN NADRUK Zoo diepe in den busch, zonder stemme van menschen te hooren, noch klokke van kerken, noch gebas van honden op de hof- steên en dat was nog het minste, maar bij de vier-en-twintig uren zonder eten of drin ken 1 Hij stond in beraad alwaar best daar uitgekomen, en hij zette zijne stappen voort, als rechts voor hem, een man, met eenen kiel aan, van achter eenen boom uitsprong en verder op wegvluchtte,zonder spreken of ommezien. Naarden verschoot eerst, hij deinsde achteruit, maar met dat hij zag dat er geen gevaar en was, en dat hij zelve scheen vreeze in te boezemen, kwam zijn moed hem weder. Hij raadde, en raadde wie 't zijn kon de tegenkomste van den avond te voren die mensch, misschien dezelfde die hem niet achtervolgd en had dat schie lijk wegvluchten bij zijne nadering, waren voor hem zoo vele onuitleggeiijke dingen. Hij eindigde met te besluiten dat hij ook misschien een refractaire was, in 't zelfde woud verdoken, en 't scheen hem zoo waar schijnlijk, dat hij niet meer en twijfelde. Verheugd van misschien eenen deelmaat in zijn ongeluk te hebben, volgde hij den weg, die door den anderen genomen was, en hij ging er achter. Het duurde nog al lang op den vochtigen grond en het gers dat dooi den smokkelregen nat gemaakt was, zag hij gemakkelijk de voetprenten van den vreem deling,en de hope van hem te achterhalen bleef hij behouden. Een kwartier uurs ver der ging hij stillekens genoeg, om zijne te- van iedereen. Geprezen weze alwie hieraan meewerkt, en drie maal heil aan hem die ons die gunst verschaft. Assissenhof van West-V laanderen Maandag aanstaande, 1° Juli, verschijnt voor 't Assissenhof te Brugge, de beruchte Camiel Guyard van Poperinghe, een der bijzondersie leden der rooversbende van Hazebroek. Hij staat terecht voor dieften met bezwa rende omstaudi:heden. De heer Ridder van Ele.vyck, substituut, vervult het ambt van openbaar ministerie. M. Laheyne, der balie van Yper, is met de verdediging gelast. Het Hof zal voorgezeten worden door den heer Debast, raadsheer bij het Beroepshof van Gent, bijgestaan door de heeren Halleux en Ridder Van de Walle. De medalie van le klas is verleend aan Jufvrouw Vernimmen exi Mevrouw Moe- naert, onderwijzeressen in de bewaarschool te Meesen. YPER M. Jules Florin, wonende op deA rmeniiers- laan te Roebaais, kwam Zaterdag achternoen, rond 4 1/2 ure, langs de Meenenstraat, met een automobiel de stad ingereden. De kleine Oscar Knockaerl, Korte Thourout st raat, 2, (kelder) liep op dit oogenblik de straat over. De automobielvoerder slopte onmiddellijk, maar te laat, de kleine Oscar wierd door een achterwiel gegrepen en bekwam eene wonde aan het hoofd. M. Florin, raapte zei f liet mannetje open droeg hem bij den apotheker Ghaimant, van waar hij naar 't gasthuis overgebracht wierd. Zijn toestand is niet erg. Karei Monnet, ging Maandag avond rond 9 ure, in dronken toestand, in de hérberg Dn Voerman gehouden door Jules D'Hooghe, aan de Rijselpoort, waar hij verschiilige meubels aan stukken sloeg. Dimt dat de bazin de policie was gaan halen, vtrirok de dronkaard. Intusschen was de her- oergier t'huis gekomen, ging op zoek naar den woeslaard en ontmoette hem, aan den overgang van den ijzerweg naar Rousselare. De baas eischte c!e betaling der gebroken meubels, het geen een twist voor gevolg had waarin den herbergier eene sieek i.i den nek kreeg. Dr Doock, ter fulp geroepen, bestatigde eene wonde van vier centimeters diep. D'Hooghe werd naar't gasthuis overgebracht/Zijn toestand is zoo verergeru dat iiij heden Vrijdag morgen overleden is. Proces verbaal is tegen den dader, die voort vluchtig is, opgemaakt. NAAR 1NDIE De E. II. Veys van Vlamertinghe, leeraar in hel College van Turnhout, zal in; October aan staande tiaar Oost lndic vertrekken ais mission- oaris. WOESTEN Zaterdag nacht zijn er dieven in de krrk'ge drongen. De heiligschenders waren door een venster gekropen en hadden zich met een touw afgelaten. De dieven hebben den inhoud van eenige schalen geroofd. De gendarmerie van Oost-Vleteren heeft een onderzoek ingesteld. NOORDSCHOTE Een wielrijder, die van Sint Jacob gereden kwam, liet zijnen velo eenige oogen blikken aan de deur van eene herberg staan. Toen de man builen kwam, was het rijwiel, dat 175fr. gekost had, verdwenen. IK BEN 30 JAAR OU.), niet schoon rooh hebbelijk, zelfs is mijn vorm wat verwaarloosd, maar ik heb een gouden hert en ik doe goed aan alwie mij gebruikt't is daarom, ik,kleine nederige slijmverdrijvende Waltherypil, ik blijf bet gegeerd af J rij f midde 1 der huisgezin oen. '1 Is waar dat ik maar 1 fr. de doos koste. DUI VENPRIJS VLUCHT Zaterdag 13 Juli, heeft eene groote prijsvluchl plaa's uit Bordeaux, uitgeschreven door de maatschappijen Fédération du Nord en De Postduif in't lokaal van flruno Tuytten-De Backer, Roodestraat, Brugge. Op algemeene aanvraag is de eerste prijs een woonhuis vervangen door de volgende prijzen had lijk eene wemeling gezien tusschen de tronken. Eindelijk, niet meer als tien stap pen voor hem, ziet hij denzelfden man, te gen eenen boom staan geleund. 't En kon toch geen gendarm zijnhij had een lijnwaden eetzak of muizei rond zijnen hals hangen, en voor alle wapen een zwaren knodsestok. Na wat geaarzeld te hebben, waagde Naarden liet van te roepen Vriend, en vlucht nietik en ben geen vijand, en ik kome naar u metgoê meening De vreemdeling verschoot en draaide zijn hoofd naar den kant vaa waar de stemme kwam. Naarden stond op een paar stappen van hem. Wie zijt gij vroeg Naarden. En gij zei de vent, met zijnen zwaren stok omhooge geheven. Gij en zijt toch geen gendarm ik kan mij verweren tegen een alleen. En ik ook Zijt gij misschien een die in 't lot ge vallen is, en die vlucht om naar den oorlog niet te moeten Dat en gaat u noch af noch aan. Naarden, die niet. vervrozen en was, ver tond met ter daad, dat zij van malkander beDauwd waren, en meenden eenen vijand voor hun oogen te hebben. Hij naderde nog nen stap, stak zijn hand uit en zei met vriendelijke tale en lachende wezen Vriendschap, gij zijt een refractaire ik versta het aan uwe woorden ik ben ook een wij vluchten beiden, hier in deze wil dernisse, de klauwen van de fransche bri gandsis 't geen waar Zijt gij rechtzinnig er is zoo vele be drog in de wereld immers Gij ziet wel aan mijne kleeding, aan mijne uitgemergelde kaken, dat ik die gansch het bedrag vertegenwoordigen van al de gestorte gelden. De liefhebbers moeten wel opmerken dat het bedrag van hunne inschrijvingen, misen, pou len, enz., ten laatste den 2 Juli naar 't lokaal moet gezonden worden; men vergete niet <1 bons er bij te doen. De bulletijns van inscbrij ving zullen den dag der inkorving aan de lief hebbers overhandigd worden. Verdere inlichtingen te bekomen bij B Tuytten-De Backer, Roodestraat, 31. D1CKEBUSCH Kermis-Dinsdag had de plechtige wijding piaats van het vaandel van den Onderlinge Bijstand en Lijfnntgildi». 't Is eeu kunstrijk stuk geweven door Jufvrouw Grossey van Brugge. HM feest werd aangekondigd door klokken geluid. Om 9 112 ure trok een stoet over de dorpplaats, die te dezer gelegenheid prachl versierd was. Twee trommelaars gingen aan 'I hoofd van den stoet, in wier midden het prachtig vaandel wapperde. Dan volgden de kinders der knechtenschool, de leden der Lijfrentgilde gemeente- en dischraad, de 1 den der kerk fa briek,tiet komileitvan den Onderlingen bijstand en Lijfrentgilde, verschiilige priesters, waaron der E. H. Lecoutre, stichter der Lijfreutkas en eindelijk de eereleden van den Onderlinge Bijsland. De vrouwen leden van de Lijfrentgilde waren reeds in de kerk, om de mis van 10 ur bij te wonen,die doorvier priesters gecelebreerd werd lot zielerust der overledene leden dei- twee maatschappijen. Na het evangelie beklom de E. H. Dr Camer lynck, leeraar in 't groot Seminarie van Brugge den predikstoel, en toonde hen in eigenaardigf en welsprekende laai, dat dit vaandel voor de leden der maatschappij het zinnebeeld moet zijn van getrouwheid aan den godsdienst,broe derlijke liefde, vooruitzicht en spaarzaamheid De offerande der mis duurde wel eene halve uur. Na de mis vormde de sioet zich opnieuw en begaf zich lar.gs andere wegen lot aan 't huis van den Voorzitter, waar de stoel zich gevormd had. De leden van ('en Onderlingen Rijstand wier- den niet vergeten. Na het drinken van eenige glazen schuimend bier, vernamen zij dat er een groot getal prijzen Ier hunner beschikking waren. Dit zoo broederlijk feest zal lang in 't geheu gen van onze werklieden geprent blijven. DRANOUTRE Maandag, 24", 2" kermisdag, hadden wij hie een schoon fet sije. 't Was hier misdag, en vesper ten 3, M. de Deken van Poperinghe zong de vesper, bijge staan door tweegebuurpastors, pii men zag in de kerk nog verscheidene andere vreemd prieslers, alsook M. van Merris, Burgemeeste van Poperinghe en Volksvertegenwoordiger Een prachtig nieuw St Jansbeeld stond al voren, in den middenbeuk, al 't man uevolks kant, en, al den vrouwvolkskant, eene splin ternieuwe glanzende gildevaan. St Jan is de patroon der parochie ea ook van de aldaa bestaande zieken- en pensioengilde. 't Was die gilde die haar vaandel kreeg, met de beeltenis van St Jan in 't midden. Het volk kwam stillekens aan.de kerk vullen en, al is 't dat het kermismaandag was, en elders werkdag, men had in lange zooveel volk in de kerk niet gezien. Na het lof deed M. de Deken een schoon ser moen over St Jan, en daarna werden beeld en vaandel gewijd. Nu wierd een stoet gevormd.Voorop ging het muziek van Dranoutre-Wulverghem-Nieuw kerke, dat buiten gereed stond onmiddellijk daarachter kwam 't nieuw vaandel, fier gedre gen door een streuschen werkman; dan de ziekengilde, voltallig dan de mannelijke leden dei' Pensioengilde; en tot slot, de geestelijkheid en de genoodigden. De nieuwe vlagge wapperde in den wind begroet door de vaandels van al de dorpplaats bewoners. De stoet deed de ronde der dorp plaats, die wei bezet was met kijkers en bijzonderlijk met kijksters. 't Was iels nieuws ie Dranoutre; want eene burgerlijke maatschap pij mtt vaandel bestond daar nog niet tol op dien dag. De vreugde en de preuschheid stond op alle aangezichten te lezen.De stoet trekt naar 't lokaal der gilde (Meisjesschool)'t was drie maal te klein. De onvermoeibare en verdienste iijke secretaris der gilden leesteen kort verslag over het ontstaan en de werkzaamheden der gilde, waaruit blijkt dat de pensioengilde van Dranoutre eene der bloeiendste van het land i> en niet moet onderdoen voor de zoo gevierde gilden van ichleghem en Aertrycke. M. van Merris stuurt warme gelukwensctn n aan de werkers, en moedigt iedere, n aan om op de ingeslagen baan vooruit le gaai, en nul te trekken uit de zoo milde toHagen van ons vooruitziendeSlaatsbestuuren van onze geliefde Provincie. M. Brutsaert, van Brussel, waarvan wij de welsprekendheid reeds kenden, ontwik ke vluchteling ben. en een Inderdaad En wel, ja, ik ben vluch teling, eD meer nog. Gisteren nuchten ben, ik aangehouden geweest bij Thorhout door enwoordighekl „iet t» ïoen fermoeÉT; LijSjSSttK tóBrêgge'"*" T' nog misschien maar ik ben gelukkiglij ontsnapt, en naar hier komen gevlucht. Zij hebben mij achtervolgd tot Aertrijcke toe zij weten, ik en twijfel er niet aan, dat ik in den Geuzenbosch zitte, en daarom heb ik zoo verschoten als ik u zag en boorde. Hoe! zij weten dat gij bier zijt't En z <u hier wel goene veilige plaats meer zijn Gistereu avond heb ik ook volk gehoord in den busch I Daar verder aan het dijkske misschien t Was ik die al de strate in bet woud kwam. Gij zijt het opgestekon, niet waar i en ik ook wij hebben voor malkander de vlucht geno men. Is't mogelijk had ik dat geweten wat een schrikkelijken kouden en hongeri gen nacht zou ik mij ontspaard hebben Een minzaam gesprek ging voort tusschen beide bannelingen. Naarden stilde zijnen honger met het weinige brood dat zijne nieuwe maat meêhad, en menige klachte deden zij over de tijden, die zoo wreed en zoo onbermhertig waren. Vervolgens wierd er gezocht achter de scbuilplaatse, die onze jongman verveerdigd had, en die van nu voort aan voor huns g< tweên zou dienen Men vond ze en men verbleef aldaar. Tusschen 't klappen en 'tvertellen vernam Naarden van zijnen gezel eenige waarheden en vele leugens. De nieuwgekomene was van Thorhout, dat zei hij, en eenvoudige werkman. Naarden ook vertelde de gestelte nis van geheel zijn huisgezin, waar hij woon de, hoe zij gezocht hadden achter eenen plaatsvervanger en hoeveel kroonstukken er gereed lagen om hem te betalen, wierd hij gevonden. Hij leidde zijnen gezel meè naar zijn ooms, deelde met hem zijn eten en zijn dri-nken zelfs, op het woord van Ko, vertrokken zij op eenen avond naar Coueke- laere, ^i brachten eenen nacht en eenen dag Ue zame/n over op de hofstee. Kortom, de tiyeedejrefractaire viel zoo wel in de gunste, hQkind van den huize wierd te Joos "S3 en, met dat hij er slim, onver- eenige gedachten in denzelfden zin. M.de Pastor bedankt. En het schoon feestje was ten einde. En nu, Dranoutenaars, houdt stand met uwe gilden, en vtreert uwen grooten H. St Jan. SINTJAN TER BIEZEN Woensdag 26 Juni, was Sint-Jan-ter-Biezen in voile feest. 't Was parochie kermis en piecb- tige inhaling van den nieuwen iieider, den E.rl. Portier. 's Avonds te voren werd het aangekondigd door tiet geluid der klokken en liet gedonder van het kanon. Rond 10 ure bereidde zich een prachtige stoet: ruiters en wielrijders om den Eerw. Pastor aan het» Hooglie te gaan afhalen. Dravers en ruiters waren om het prachtigst uitgedoscht en schenen gewedijverd te hebben om elkander te overtreffen. Juist om tl ure kwam de Z. E. Heer Deken met den E. ti. Pastor en de getuigen bij de tram- statie van St Jan toe, alwaar* een auicur bec-id was eu de Eerw. Geestelijken hu no 1 nester gewaden aantrokken. De Heer Pastor werd daar- verwelkomd door den heer Burgemeester van Waton in naam van het Gemeentebestuur door den hoer CU. Ver- haeghe in naam van den Kerkraad, en door eenen herder die hem den herderstaf aanbood. Op ieder dezer welkomgroeton wist de E. H. Pastor een gepast antwoord te geven. Daarna stelde do volledige stoet zich op weg ter kerke tusschen twee hagen van sparren, versi rd met vaandjes en aan elkander verbon den door ij ('teranken versierd met kunstmatige en natuurlyke bloemen. Drie praalbogen waren opgericht, alle ver sierd met vaandels, wimpels en groen op elke poort prijkte een welkom dicht. Alle huizen zonder uitzondering waren om het beste versierd met vaandels, bloemen en groen. Op elk der bui en 1 rijkte er een jaarschrift of een koddig versje b-helzende eenen welkom- groet of de aanbevoling van den uitgeoefenden stiel. Al die versjes opschrijven zou to veel plaats vragen. Veel volk was naar St Jan toegestroomd in eenen oogenblik was de kerk proppend vol en vele nieuwsgierigen konden geene plaatse meer vinden en moesten buiten blijven. Nadat de bijzonderste ceremoniën der installa tie gedaan wat-en, beklom de Z. E. Heer Deken, van Poperinghe den predikstoel om den E. H. Portier als pastor van St Jan voor testellen. Om f2 f [2 vergadering in de Meisjesschool, onlangs gebouwd door E. Hollevoet afgestor ven Pastor. De luchtige zaal was voor do om standigheid 1 ondom behangen met bloemen, vaandels en twee jaarschriften wenschten E. H. Pastor welkom. Onder de genoodigden waren aide geestelij ken en wereldlijken die door bestier of' gebuur- scbap verbonden zijn met St Jan. Alsook talrijke vrienden die van Siype en elders gekomen zijn om den nieuwen Herder te vereeren. E. H. Pastor had voor al zijn vrienden een uiterst smakelijk noenmaal doen gereedmaken door de z rgen van Heer J. B-rat van Poperin ghe Fraaie spijzen en rap opgediend, zoo dat er 'wel tijd overbleef voor de toasts of anspraken. De eerste die 't woord nam, was Z. E. Heer Deken van Poperinghe. Met diezelfde eenvou digheid van tale en dia goedheid waarmede hij den nieuwen Pastor in do kerk aangekondigd en voorgesteld had aan de parochianen, stelde hij nu de gezondheid voor van E. H Portier. E. H Banckaert, pastor van St Jan te Pope ringhe sprak vervolgens den lof uit van H. Portier, dien hij sedert lang kent. Mijnheer de Pastor antwoordde op die woordc-n van E. H. Deken en E H. Pastor Banckaert, op eenvoudige en gepaste wijze. Geen zware.-tem, gsen geweld, maar veel herte en overtuiging. Ik danke zeide hij. E. H. Deken voor zijne schoone woorden Ik was gelukkig als ik hoorde dat ik in zijne dekenij kwam Immers ik Kende hem als eenen geleerden en goedliertigen Heer dien i t bij stonden zou kun raadplegen.E. H. pastor van St Jan dank ik ook al is die lot wel verre boven de waarheid. E. H. Portier had dan een goed en gepast woord voor de heeren van den Kerkraa.?, van St Jan,voor den lieer Burgemeester van Watou, H. Pastor van Watou en omliggende plaalsen, voor den Heer Pastor van St Jacobs Capelle zijn geboorteplaats die niettegenstaande zijn 70 jaren gekomen was om hem geluk te wenseben, voor zijne vrienden,de priesters en de Slijpena- renaau welke hij zeide uit ter oogen, ja, maar uit ter herten niettot weeizien nog en altijd. Een laatste woord van E. H. Fontaine, d( 11 vlijtigen en bekwamen Desservitor die de openstaande parochie met zooveel zorg bestierd had en die zulken prachiigen stoet ter zijner eer bad weten in te richten Men stak de glazen met ware genegenheid naar vrienden en kennis sen rond en 't was al van leve laog E H.Pastor en geluk aan de brave inwoners van St Jan.» En wij, wij wensehen en bidden ook met de H. Kerk, God beware hem, geve hem levende krachten, make hem gelukkig op aarde, en geve hem niet over in de handen der'vijanden. Men verzoekt ons te melden dat Mr Mme MEIER, lieel en tandmeester-specialiste, 2, Moscroenstraat, te Kortrijk,afwezig zullen zijn van 20 Juli tot 2 September. NIEUWPOORT Maandag is er alhier een luchtbal, komende uit de rich'ing van Duinkerke, in zee gevallen. Eene sleepboot is uitgevaren om het luchtge vaarte op te zoeken. saagd en fel uitzag, nam hij Naarden onder zijne bescherming, beloofde van voor hem te zorgen, hem het vlucntelingsleven zachter te maken, en, was het noodig, te vechten tot ter dood toe, om hem uit de handen van de gendarms te rukken. Joos Neyrincks en geheel zijn huis waren blijde, men kan niet meer, van zulk eenen goeden medegezel bij hunnen Nararden te zien, niet het minste peizende op bedrog of verraderij. III Op Pasehen mesdag was het baarloop m 't Meiboomke, eene reeds bekende herberg, tusschen Liehtervelde en Coolscamp. Van 's nuchtens vroeg zat erdoor de dakvenster een mei uit, gepiut met het eerste groen. De baas en de bazinne liepen verlegen en onge rust, om alles te schikken en van kante te stellen de steenen pinten en de glazen, de aarden kannen en stoopen wierden geplaatst en herplaatst en herschikt buiten en op den toog de stoelen tegen den muur geschoven; de tafelkens in denhoek gedreven, in de hope dat er vele volk ging toekomen. Dat jaar kwam de hoogdag zoo late en het schoon weder zoo tijdelijk mogelijk men zou gezeid hebben, van in April af, dat het te midden den zomer was. Ook was er den maandag ongemeen vele volk op de beenen, altemale op hun beste en meestal in het nieuwe gekleed, gelijk het te lande zijn moet met Paschen. 's Nuchtens al, sprong meer als een gebuur, die van de misse kwam, binnen in de herberg waar de mei uitstak en deed iets buiten zijn gewoon te men zag er ook een of twee landbouwers van het omliggende, met hunne vrouw, als ook eenige werklieden en jongmans, uit nieuwigheid en omdat het feestdag was allen nochtans waren weg tegen de hoog- In de RtubbeDstraat is dinsdag avond, rond 7 ure, een ïnopbouwzijnde huis, waarvan de ke' pering reeds gelegd was, tengevolge van den bevigen wind ingestort. De voorgevel alleen is blijven staan. Er zijn geene persoonlijke onCp lukken een werkman bekwam slechts eenikj schrammen. Het buis werd gezet voor rekenino van den policieagent Glauwaert. De policie Leeft maandag twee knapen, van 15 en t« jaar, aangehouden, die op heeterdaad van diefstal betrapt waren in een winkel van den Blankenbergschensteenweg.bij do wed. Hazaert Zij hadden het geld uit de tooglade gestolen. OOSTENDE De postboot, dinsd- g van Dover te Oostende aangekomen, lie it op zee een in nood verkeo- renden ballon ontmoet de storm woedde 0p dit oogenblik verschrikkelijk, en eene uur lane oogde de bemanning van de postboot in betrek king te komen met d-i personen die zich in de mand bevonden. Op liet oogenblik dat er van uit eUm luchtbal eene touw naar de posthoo gewor pen werd, verdween de ballon, door een draai wind opgetild, mot bliksemsnelheid de wolken in. e ontroering van degenen die van dit schrik kelijk looneel ooggetuigen waren, was onbe schrijflijk. Dinsdag avond is de opbaalbak, dienende voor de werken van de nieuwe kerk, van eene hoogte van 20 meters neergestort 4 werklieden die cr in plaats genomen hadden, werden u,ej ken werd ea inwendige wonden bekwam Leo pold Gorty, die beide beenen gebroko 1 werd Seraphinus Muyllart had zich kunnen aan den kabel vastklampo 1 en werd mm erg gekwetst Jules Declercq, teekenaar, werd een arm eu ee-j been gebroken. De slachtoffers werden naar 'bet gasthuis gevoerd. Zoo zy geene inwendige kneu zingen hebben, bestaat er geen onmiddeiijk cra. vaar. De kabel was ongeschonden. Men weet nog niet boe het ongeluk gebeurd is. De phaalbak diende voor de laat: te maal en ging afgebroken worden. De genaamde Jan Missuwe, stuurman aan boord van den tuiboot, wonende Cirke'straat. kwam zondag avond thuis van Vlissingen. waar 1 bij zijn zoon was gaan bezoeken De bewoners van het huis hoorden opeens een gerucht als van een val het was Missuwe, die eene geraaktheid gekregen hebbende, van de trappen was ge stuikt. Hij was op den slag dood. DOTTENYS Maandag nacht zyn er dieven over do afslui tingshaag geklommen van de paclrhoove vau den landbouwer Louis Witte-Dassonville, op het gehucht Breda. De kwaaddoeners hebben de deur van het kiekenkot ingebeukt en 25 kiekens gestolen zij lieten er 10 zitten, alsook een baan. De gendarmerie zoekt de dieven op. ROUSSELAERE Onbekende dieven zijn 's nachts in de hofstede gedrongen van de weduwe Van Bierviiet-De Jonghe, op den steenweg van Dixmuide. Da kwaaddoeners .lebbeu negen groote kiekens en eene klokhen met negen kleine kiekens gesto len. w—~— Isidoor Dumont, aardewerker, wdr van Maria Blom me en Maria Gesquiere, naaister, wwe Amand Nyssen, beiden te Yper. Henri Piancqueel, lintenwever te Gomen en Elisabeth Beelaerts, dienstmeid, te Yper. Gustaaf Slosse, metserdiener, te Yper en Maria Malesys, kantenwerkster, (e Poperinghe. Camiel Burggraeve, timmerman en Julia Vandevelde, kleermaakster, beiden te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van den 21 tot den 28 Juni 1907 Geboorten Deruyter Alois, Ryselsteenweg. Geloen André. Veurnesteenweg. Castelein Maurits Bruggesteenweg. Goene Maurits Mondstrnat. Wullepit Elodie, DeHaernestraat. Carlier Margareta Meenenstraat. Graye Leonia, LangeMeerschstraat. Dekeyser Alfred, v\ aterkasteelstraat. Janssen Antonia, Zonnebekesteenweg. Angillis Camilla, Nazaretkstraat. Vandaele Gustaaf, Bukkerstraat. Lagrange Maria, Meenonsteenweg. Huwelijken Derous Garolus, volzetter Scheerlinck Ce- lina, kantenwerkster. Tavenier Gyrièi, glaswerker te Adinkerke Rouzeeuw Eugenie, winkeldochter te Yper. Overlijdens Blieck Joannes, 61 j. z. b. echtg. Gardoen Leonia, L. Tbouroutstraat. Robaeys Augustin, 35 j. vuurstoker, eclitg. Ramskindt Stephama, Meenenstraat. Diserinck Hortensia, 57 j. gepensionneerde barreelwaehtster, Wwo Bouckaert Petrus, Dickebuschsteenweg. Debeuf Alois, 33 j pasteibakkersknecht,eclitg. Baratto Abna, kaaistraat. Lemahieu Irma, 5 m., Wieltjestraat. Wouts Isabella 75 j. z. b. ongehuwd, Elver- dmghestraat. Ka steker Gustaaf, 4 m., Kiaverstraat. misse en gaan bidden in de kerke of thuis. t En is niet dat het Meiboomke zoo voor deelig gekend was, of de baas en zijn huisge zin bemind en geacht van het gebuurte, neen de minst oolijke zagen dat Joske Braecks geen herberg en hield lijk andero menschen. Hij, die zonder vaste bedrijf was, liep al te vele uit en ontving aardig volk' bijzonderlijk 's avonds men had er som tijds, voor den dage, menschen zien uitko men, eu bij naehte, in den put van den win ter, licht zien blikken door de spleten van de vensters. Dat was van eenige geweten, maar weinig beklapt in 't omliggendede vreeze bindt toch altijd vele tongen vast, Paschenmaandag nochtans, drie of vier landslieden, die van de kerke naar huis gin gen, spraken ervan. Het dunkt mij dat Joske zoo rap staat vandage, zei 0 eene te gen den andere. Dat is al een oolijk Joske dat 1 't Heeft oogen lijk stralen als het iemand beziet, het ware lijk of het dweers door iemands hersens wilde kijken. Gaat gij naar den baarloop 't achter- noene Achter de vespers, ja-ik maar ik ga maken aJichte thuis te zijn, immers 'k heb allijd hooren zeggen en zelve ondervonden dat in de herbergen bij dage weinig goed gebeurt en vele kwaad, en bij avonden vele kwaad en geen goed. Als den avond aankomt, en dat er licht ontsteken wordt, men is nie- vera beter als 't huis bij vrouw en kinders. Waar is dat genoeg, vriend En schoon ik niet min als bevreesd en ben, 'k en zou wel niet geern bij den donkeren alleen uit het Meiboomke komen. Noch ik I En weet gij waarom 't Is om dat er, 's zondags en in de week ook mis schien, zoovele vreemdelingen naartoe ko men. Van waar komt dat volk al, en waai om juiste naar 't Meiboomke Zij bollen wel geheel den tijd, met ons en andere, maar el ders zijn er ook boiletraan t en is niet noo dig van daarvoor in de busschen te komen. ('t Vervolgt.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2