DIT IS EN OMMELANDS m SprcduM 12 3 centimen 't blad. Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's iandsboodschapwezer, ofte post, tegen 3 frank 's jaars Z OME ti b EESTEN Zondag '28 Juli 1907 Duitschland Turkije STA DSJSIEUWS Zondag 21" Juli 1907 Griekenland wmm Feesten te Brugge Hcht en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER ROND DE WERELD Frankrijk Korea en Japonic f#SfeÉÈi Op 't Stadhuis Het Steekspel T NIEUW i YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Een FEESTMAAL zal M. den Gouverneur der provincie aangeboden worden. Zondag, 11 Oogst 190J, ten 1 1/2 u. namiddag. Eene inschrijvingslijst berust in het Stad huis. Prijs 5 franks, wijn niet inbegrepen. De lijst zal gesloten worden den 1 Oogst. Om 8 1/2 ure 's avonds, Concert door de 1 Koninklijke Fanfare van Yper. PROGRAMMA Sur sum Corda, pas redoublé. ROSAR. 2. Fantaisie Militaire. P. GlLSON. 3. Danse Hongroise, n° 6. BRAHMS. 4. Les Pêcheurs de Perles. G. BiZET. 5. Marche Indienne. H. Van Gael. 't Is nog altijd de Patrie het werkelijk luchtschip, dat hier de aandacht trekt.en waarop de vreemde natiën nogal afgunstig zijn en ook zoo een luchtbol zouden willen. De Engelscbe major Baden-Powel die den bestuurbaren luchtbol nauwkeurig bezich tigd had, schreef aan de fransche firma Lebaudy, als deze, een ballon van hetzelfde model kon leveren, daar latende of die voor eigen gebruik of voor het Engelsche leger moest dienen. Deze firma antwoordde hem zeer beleefd dat de prijs 35o.000 fr. bedroeg voor rekening van een bijzonderen of van eene vreemde bevriende regeering, als de uwe n. Clemenceau en Picquart hebben samen met de Patrie in de lucht gevaren. Zij vonden het een heerlijk tochtje, alhoewel er juist eene pijp sprong die in de lucht moest hersteld worden. De Duitsche legerballon heeft reeds twee tochten gejnaakt en schijnt beter gemaakt te zijn dan de fransche ballon. In 't kort zullen wij misschien den eersten luchtoorlog beleven! Binst dat men in de Vredeconferentie van Den Haag bezig is met de grieven tusschm de verschillende landen in der minne ie regelen en voorwaarden te bespreken om zoo weinig mogelijk oorlog te voeren, komt u t Duitschland het bericht dat het Duitsche voetvolk van eene nieuwe soort van kogel voorzien wordt, die evenals de nieuwe patroon van het Engelsche leger, eene sp ise punt heeft en dergelijke verwoestingen in het vleesch van levende wezens aanricht. I)e Keizer heeft de nieuwe pairoéivin dit voorjaar op de hertenjicht bepro.ïj. Het vleesch van den hert, dat er mee geschoten was, werd erdoor uiteengereten en bleek on geschikt om als voedsel gebruikt ie worden. Worden er geene gewonden genoeg buiten gevecht gesteld Hetgeen wij voorzagen is ten deele ge beurd 1 Op voorstel van de ministers heeft de Keizer van Korea met leedwezen zijn ontslag gegeven. Hij bestuurde sedert 44 jaar. Deze gedwongen afstand van den Koreaan- schen Keizer, heeft voor gevolg dat Korea welhaast een japoneesch wingewest zal worden. De Japoneezen stellen alle middels in 't werk om Korea te veroveren. Japonecsche onderwijzers, politieagenten en beambten worden aangesteld de Koreaansche minis ters moeten de bevelen uitvoeren der Japo- neesche overweldigers, enz. De Koreanen worden door de Japoneezen veracht en als onderdanen aanzien. De Koreanen, ten getalle van 20 milüoen inwoners, zouden in hun bergachtig land gemakkelijk eenen oorlog kunnen voeren, maar zij zijn een vreedzaam volk en houden aan geen bloedigen krijg. Op hulp van andere mogendheden mag Korea niet rekenen, want niemand zal ervoor eene lans breken, noch de verovering van het zwakke land tegen zijnen machtigen gebuur belemmeren. Te Tokio wil men haastig den buit inpal men, maar in Korea hebbende Japoneezen werk genoeg om zich zeiven in veiligheid te houden, want de Koreanen verzetten zich toch tegen deze laatste gewelddaad der Japoneezen. Het volk te Seoul is in opstand: Koreaansche soldaten hebben gemuil zij liepen uit de kazern weg en deden een aanval op 't politiebureel. Na een paar salvo's te hebben gelost, begonnen zij, geholpen J.cor eenige, met stokken en steenen gewapende burgers, de Japoneezen te mishandelen. Men telt verschillige gekwetsten. De winkels der Japoneezen zijn gesloten. De Japoneezen hebben er den staat van beleg uitgeroepen. Eene menigte van 2000 man heeft het bureel van een laponeesch dagblad bestormd. De menigte werd echter uiteengedreven. De Japoneezen bezetten het paleis van den keizer. Een ioootal personen deden een aanvalopde woning vanden eersten minister, maar hi) was juist afwezig. j Hoe zal dat eindigen Nu echten de mogendheden en bijzonder lijk de Vereenigde Staten weinig gewicht aan dezen toestand die voor allen van het grootste belang is. Op Japonië moet gelet worden! Hoogmoedig door zijne overwinningen, ge looft het dat haar kracht onbegrensd is. Als het zoo voort gaat zal er een tijd komen dat alle groote natiën zullen moeten te gare spannen om Japonië's vero eringszucht te beteugelen, juist gelijk men vroeger met Napoleon gedaan heeft. I De «Groote Harmonie» van Roebaais Verleden Zondag heeft de Groote Har monie van Roebaais een prachtig concert gegeven op den kiosk der Groote Markt. Om ii ure kwamen de muzikanten toe en werden door de Stadsharmonievan Yper met de Marseillaise begroet en onder 't spelen van eenige deuntjes naar 't stadhuis geleid waarde ontvangst plaats had. M. Colaert, burgemeester, wenschte in welsprekende tale, de Roebaaisnaars welkom en sprak met lof over hunnen handel en nijverheid. Hij herinnerde den vervlogen roem van hetoude Yper,waarvan deprach- tige gebouwen eene herinnering gebleven zijn, welke met Fransch-Vlaanderen zoo nauw in betrek stond en drukte de hoop uit dat de goede betrekkingen van vroeger zullen voortduren. Een langdurig handgeklap begroette deze woorden. Het "Te Deum 's Noens had er in St Maartenskerk een plechtig Te Deum plaats ter gelegenheid der onafhankelijkheid van België. Verscheidene hoogweerdigheidsbekleeders, officieren der Rijschool en 3e linieregiment, officieren der Burgerwacht, leden van den werkrechtersraad, leden van gemeenteraad, disch en hospicen, enz. enz., namen plaats in 't koor.De Jongensweezenschool met haar muziek was er ook tegenwoordig. Het Concert Om i> ure begon het concert door de Groote Harmonie van Roebaais. Vele volk stond rond den kiosk der Groote Markt geschaard. Menige muziekstukken, onder 't geleide -van M. Koszul, wierden meesterlijk gespeeld en door 't volk toegejuicht. Na het concert beklom M. Colaert den kiosken wenschte de muzikanten geluk over het prachtig muziekfeest dat zij kwamen te geven. Hij overhandigde M. Koszul eene medalie met de HalleenM. Fraeijs schonk aan M.Catteau eene prachtige bloemengarve. Verlichting der Halle en Groote Markt 's Avonds was de Groote Markt prachtig verlicht. De Halle, de Kiosk en 't Gasthuis spanden de kroon, al is 't dat de burgers huizen ook niet ten achteren waren. Slechts twee huizen deden niet mee, op geheel de Markt. De Stadhharmonie speelde eenige vaderlandsche liederen, binst dat 't kanon bulderde en eenige vuurpijlen afgeschoten werden. Om ii 1/2 ure 's avonds is het fransch muziek met een bijzonderen trein naar Roebaais teruggekeerd, den besten indruk van hunne komst te Yper meedragende. DelTurkschfi :'eg'Ciing.arm zooa's altijd, heeft iets Di.eius beducht om aan geld te geraken. De nuas'.e maand zal de regeering eene verzameling postzegels verkoopen tea bedrage van 17 niillicp i li ank. Deze verzn meling bev.it'z >ow. 1 postzegels die thans in gebruik zijn, a's z.d fzaineT* die voor lief hebbers li a gc weei de hebben. De opbrengst v.m dizen veikorp moet dienen tot liet leggen van een nieuwen spoorweg tusschen Damascus en Beiiouth. De goeden tijd voor op'.clitefs en iank- roetin'L du in Grieki nland een veilig onderko nen vinden, raakt voorbij. Tot ov r enkele jaren was Griekenland ecu land, waar niet alléén weggeloopen bankiers vrij war. tl voor rechterlijke ver- volgings.ni vaüwcgo huu vad rland, maar waardi ze i zelf* niet "open. afmen ontvangen wii rden. Traagzaam gehe. 1 traagzaam begint dien toestand te veranderen w.mt Griekenland sta it toe uitlevering o erdragen met vei schil - 1 ge ianden te teekenen Na Italië, kwam België, Oosébnrijk-Hongai iju, Nederland en Duitschland met zulke voorstellen. Nogtans schijnt Gricken'and hiervoor niet rap te zijn en weet wel waarom Werd uit do buitenlanJsche bladen verno men dat di zo of'gene bankier of nMaris er met eenige tonnen goud er van door was, zoo w is do eerste roep der Grieken Dat hij maar naar hier ko*nc 1 en zij waren geheel tevreden w.inn er deze bij hun veilig toegekomen wai. Met do bankiers kwam natuurlijk hel geld mede waarop de Grieken nogal rap ve. lekkere! waren. De slimme Grieken zorgden,oncli-r andere, door schoone woorden, dat deze bankiers geld staken in allerhande ondernemingen, waarvan natuurlijk zoo niet al, ten minste het grootste profijt voor hen bleef. Plet meestendeel der vluchtelingen ver- blijft te Athene, Patras en Korfoe. Ver scheidene Belgen, Italianen en Duitschers wonen in kleinere plaatsen als Corinthië, Kiffissia, enz., onder valsche namen of zich uitgevende voor Amerikanen. Er zijn er meer of dat men wel zou peizen De uitleveringsverdragen zullen in Grie kenland toch maar half werk kunnen doen aangezien de burgerstand aldaar hoege naamd in orde niet is en men niet verplicht wordt zich bij aankomst in Grieken laud aan 't een of 't ander gemeentehuis aan te geven. Door gebrekkige inrichting van het politiewezen, door de onbetrouwbaarheid van vele Grieksehe ambtenaren en de onvoldoende bewaking der grens, met hare rotsachtige kusten, zal het nog verscheidene jaren duren eer daar alles in orde zal gaan. ■'U j A I «tijl» >»s5t a - FEN HOEKJE VAN BRUGGE De prachtige feesten waarmede Brugge zijno herwording heeft gevierd, zijn door heei lijk weder begunstigd geworden. De verlichting en 't vuurwerk to Zee- bru.ge, Maandag, waien eene inleiding tot de eigentlijke feesten, die Dinsd ig werden voortgezt t door de plechtige inhuldiging der haven en de ontvangst van Z. M.Leopold 11 c-ii Prins en primes Albert. 'I Was rond don middag als de bijzondere treins de honderden genoodigden aanbrach ten te Zeebrugge, op den reusachtigeu Mole den muur van 75 meters breedte en bijna eene half uur lang die de haven beschut tegen'de stormen op zee. Rond éen ure kwam de Alberta, het koninklijk schip, statig de haven binnen en werd begroet met bulderend kanongeschot door at de schepen der haven, waaronder de drie hollaudsche torpedobooten eene bijzon dere melding verdienden. Na de ontvangst aan boord van de heeren Ministers stapte Z. M. don Koning aan wal, gevolgd door prins en prinses Albeit en de andere overheidspersonen. Hij Averd verwelkomd door den heer Graaf Visart, Burgemeester van Brugge en door M. Nyssens, beheerder der Zeevaart inrichtingen. Z. M. beantwoordde de twee aanspraken, beurtelings in 't vlaamsch en in 't fransch en zijne woorden, die een warmen oproep wareri lot de Bruggelingen om nut te trek ken uit de nieuwe inrichtingen tot herop beuring van huu handel en nijverheid, werden langdurig en geestdriftig toegejuicht. Na de plechtige wijding der haven door 'Ij. H. den Bisschop en de uitvoering der- kerkzangen door de heeren Seminaristen van Brugge, werden de genoodigden terug gevoerd naar Brugge, binst dat Z.M. de reis van Zeebrugge tot de Brugsche haven aflegde op de Alberta. Na de plechtigheden in de haven te Brugge reed de stoet Ifruggewaarts in de prachtrij tuigen van liet ^ïot om de tentoon stelling van 't Gulden Vlies te ga m bezoe- ken. Hier werd Z. M. verwelkomd door den heer Baron Kervyn voorzitter van het Comiteit. Na de zalen doorwandeld te hebben onderhield Z. M. zich nog eenigen tijd met de overheden en namelijk met deu heer Burgemeester van Brugge, «het toonbeeld der burgemeesters van het land, de man die zoowel de dankbaarheid zijner medeburgers verdiend en geniet zooals de Koning zegde. Bezorg niet alleen de handelsuitbrei ding, maar blijf ook aan Brugge zijn eigen aardig karakter behouden en laat niet éen ouden voorgevel te niete gaan, die min of meer kunst bezit. Zoo sprak onze geliefde voist en zijne woorden zouden ook elders gepast zijn dan te Brugge. Vervolgens had de Koning een lang onderhoud met Mgr den Bisschop van i Brugge, binst dat Prins en Prinses Albert j zich onderhielden met de personen die j rond hen stonden. Eikendeen was verrukt over de vriende lijkheid onzer toekomstige vorsten. 't Was rond zes en half als de Koning afscheid nam en naar de Alberta terug keerde De overheden en genoodigden wierden j vervolgens ten Stadhuize ontvangen in de prachtige feestzaal, zoo heerlijk geschilderd en versierd door de tweavlaamsche meesters, de gebroeders De Vriendt. Een raout j werd aangeboden aan de talrijke genoodig- 1 den waaronder vele damen in pracht- kleedij.De heeren officieren der Hollandsche torpedobooteii werden bijzonder opgemerkt. Na hei telijk eere gedaan te hebben aan de keurig bereide spijzen en fijne dranken,werd er een galaconcei t gegeven in den Stads schouwburg, onder 't beleid van den heer Karei Mestdag!) en met de medewerking van Jonkvrouw VVybauw, die grooten bijval verwierf, voornam elijk met een omstandig heid lied van M. Karei Mestdag'h. Intusschen werd nog op de markt een volksconcert'gegeven dat duurde tot 11 ure. Woensdag De feesten werden Woensdag voortgezet door den prachtigen stoet en het overheer lijk steekspel. Van in den morgen hadden de gewone en bijzondere treins duizenden en duizenden nieuwsgierigen naar Brugge gebracht, en in sommige straten was 't niet doorge- rakelijk. 't Was twee en half als de stoet aan de Langerei in beweging kwam onder 't spelen door de muzieken van oude liederen en 't luiden van de zegeklok in den alouden Ilalletoren. Van af de eerste groep muzikanten in rood en zwart kostuum, tot het slot van den stoet, was bet tusschen de ontelbare toe schouwers een onafgebroken uitroep van verbazing en bewondering. Dat is geene kavalkade meer, maar de echte herleving van den ouden tijd. De groep poorters en poorteressen was vooral talrijk en eigen aardig het magistraat uiterst deftig de de krijgslieden manhaftig en keurig. De kooplieden vormden eene hoogst schilder achtige groep. De pracht van de ruikers- groep der ridders van het Gulden Vlies en van het hof van Burgondië gaat alle gedacht te boven. Dan volgden lief en heerlijk de zangeressen en minnestreelen in wit en blauw kostuum. Echt betooverend zijn de ede'.vrouwen te peerd en do verschijning der hertogin, onder haren blauwen en gouden draaghemel lokte luide kreten van bewondering uit. 't Is al zijde, fluweel, goudlaken, hermelijn wat men zag. Zeer eigenaardig zijn de hoofddeksels der damen, eene ware weergeviüg der oude schilderijen. De geharnaste ruiters schitte ren verblindend in de zon. De kleine mooren op hun ezeltje en de kluchtige narren zijn zeer vermakelijk. Al de talrijke groepen zouden eene beschrijving verdienen alles is zoo net, zoo kleurrijk, zoo getrouw weer gegeven, dat men als eene bladzijde uit de geschiedenis in werkelijkheid voor de oogen ziet ontrollen. Het was met spijt dat het publiek het einde van den stoet zag voorbij rijden. Men zou er uren lang staannaar zien, zonder het moede te worden. Kwart voor vier ure kwam de stoet op de Groote Markt aan, die zwart zag van het volk. Al de tribunen waren volzet. Aan alle vensiers en tot op de daken zag men ontel bare nieuwsgierigen. De optocht door de renbaan was indrukwekkend. Heerlijk klon ken de bazuinen en de krijgsmuzieken in den stoet, terwijl op den hoogen Halletoren de zegeklok weerklonk en de beiaard klin gelde. Ook de oude viaamscho en fransche liederen bekwamen een grooten bijval en werden welverdiend toegejuicht. Hier vooral kon men de rijke groep der hertogin van Burgondië en van hare eeredame, in hunne volle heerlijkheid bewonderen. De goudlaken, zijden en fluweelen man tels en de edelgesteenten schitterden in den helderen zonneschijn. Ten allen kante stegen kreten van bewondering op. Een half uur later kwamen de manschappen van den stoet rond de renbaan en in de tribunen de hun voorbehouden plaatsen innemen. Onmogelijk de pracht en den luister te beschrijven die de groote tribuun, voor het gouwhof opgericht, ten toon spreidde, toen daar al die edelheeren en edelvrouwen, die ridders van het Gulden Vlies, magistraten, poorters en anderen hadden plaats genomen. Het was een tafereel weerdig van het pen ceel van een Memling, eene kleurenpracht zonder weerga, een geschitter van goud en zilver en, daarboven op den hoogsten rang, staken fier de bannieren der neeringen uit. Ten vier en half begon het steekspel. Wij zullen niet uilweiden over de toebereidselen van het tornooi waarvoor alleen reeds lange uitleggingen zouden noodig zijn. Het tegen elkander rennen der geharnaste strijders en het breken der lansen leverden een schilder achtig schouwspel op, dat eenige oogenblik- ken de belangstelling opwekte, doch mis schien niet zoo zeer als de kluchten der narren. Dan volgde de klucht van den ridder van Sclavonie, wiens peerd bij een band geleid wordt door eene onbekende jonkvrouw, ook te peerd, en die van Oosterlingen, met pijlen gewapend, vergezeld is. Toen die held zich aanbood om te vechten ging hij met zijne manschappen haastig op de vlucht. Flenige behendige ruitersoefeningen en de spelen van den mast en van den ring kwamen het schouwspel afwisselen en bekwamen een grooten bijval. Tot slot werd een degenge- vecht tusschen twee groepen edellieden te

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1