MENGELMAKEN EAEELAN Overname der «Vlaanders» Iets voor de Werklieden van 't Ypersclie Sterfgevallen Wettelijke Besluiten Verbond der Ziekengilden 11 u wel ij ksafko ndigi ngen Ut Examens GROOTE BRAND TE ANTWERPEN Ongeluk achter ongeluk. ii V. \IC peerd vertoond. Wat vooral schoon was, dat was het dooreen rennen der rijk geschabrakte peerden. De eindoptocht der strijders was overheerlijk en deed algemeene toejuichingen losbreken. Het feest eindigde kort na zes ure met de uitdeeling der prijzen van het tornooi, te midden van het schetterend bazuingeschal Alles is wel afgeloopen, en de toeschouwers waren oprecht verrukt. De inrichters halen eere van hun werken de heeren Baron vqn Zuylen en Kolonel de Formonoir de la Cazerie verdienden ieders lof en bewondering voor den bekomen uitslag. Woensdag werd in de Kamersdeovername der ijzerenwegen van West Vlaanderen met algemeene stemmen goedgekeurd. van 't Verbond gekozen den heer Josepk| Van Elslande onderwijzer te Vlamertinghe. Van zijnen kant heeft ook de Bond der| Pensioengilden in zijne algemeene vergade ring van 20 Juli laatst zijn Bestuur volle dig d M. Karei Hallaert werd nogmaals] gekozen om den betreurdeu voorzitter M.' Werbrouck te vervangen. M. Louf, genees heer te Elverdinghe werd tot ondervoorzitter I proef). De volgende Heeren oud'leerlingen van St Vincentscollege te Yper hebben het examen afgelegd voorde Hoogeschool. M. Jozef Van den Boogaerde van Yper het examen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de rechten gekozen, ter vervanging van zaliger M.Arth Gamerlynck, en M. Boudolf, onderwijzer te Boesinghe, tot schrijver in plaats van M. Hallaert. Alhoewel wij weten dat die heeren zich weinig gelegen laten aan de eer welke die verkiezingen hen medebrengt en dat zij die ambten enkel aanveerden met den vasten wil om eensgezind te werken aan den vooruitgang en den bloei hunner Verbonden en alzoo den toestand van den minderen M. Gaston Moüton van Elverdinghe het examen van kandidaat in natuurlijke weten schappen (le proef). M. Robert Lebbe van Yper het tweede examen van doctor in rechten. M. Leon Demeersseman vaD Lange- marck met onderscheidinghet laatste examen van doctor in genees- en heelkunde M. Isidore Notteau van Dranouter met van doctor in Verleden jaar werd alhier onder eenige Ziekengilden een Verbond gesticht om de nadeelige gevolgen van 't verhuizen der leden zooveel mogelijk te beperken. Dit Verbond is reeds in werking sedert i Januari laatst en in zijne laatste algemeene vergadering heeft het eene Herverzekeringskas ingericht ten voordeele zijner leden. Welke zijn dan de voordeelen welke dit Verbond voor de leden der Ziekengilden medebrengt i° Wanneer het lid eener ziekengilde die van het Verbond deel maakt verhuist en gaat wonen in eene gemeente waar er eene andere aangeslotene maatschappij bestaat, dan wordt dit lid aanstonds overgezet en aanveerd het lid moet geen inkomgeld meer betalen en zal er aanstonds onderstand genieten wanneer het ziek wordt dus geen zes maanden of geen jaar meer moeten wachten eer het kan trekken. a° Wanneer het lid buiten het arrondisse ment gaat wonen en in eene gemeente, al ware 'tin Luik of Namen, waar eene ziekengilde bestaat die bij den Landsbond aangesloten is, zal dat lid op dezelfde manier overgezet en aanveerd worden zonder betaling van inkomgeld en zonder proeftijd. 3° In die gevallen kan het lid aanveerd worden zelfs wanneer het den uitersten ouderdom overschreden hadde die voor andereleden bepaald is. 4° Kan het lid wegens ziekelijkheid niet aanveerd worden in de maatschappij zijner nieuwe woonstc, dan moet deze gilde het lid bezorgen ten laste der gilde van de voorgaande woonplaats. Dit zijn groote voordeelen die het verhui zen der leden om zoo te zeggen onschadelijk maakt want welhaast zal er ook niet eene gemeente meer gevonden worden die niet hare ziekengilde heeft. Van haren kant geeft de Herverzekerings kas aan de leden der ziekengilden die van hunne gilde zes maanden onderstand ontvangen, mits eene storting van io centie men per maand i° Indien zij na zes maanden onderstand van hunne gilde voorts ziek en onbekwaam tot werken blijven i fr. daags gedurende 5 jaar. 2° En een halve frank daags na 5 jaar tot aan hunne 65 jaar. Bijzondere voordeelen worden verleend aan de leden die zich doen inschrijven voor den i Januari 1909 en ook aan de leden eener ziekengilde die voor 1 Januari 1908 lid zijn. Voor de leden der gilden die geen zes maanden onderstand verleenen, kan het te kort door eene bijgevoegde storting aange vuld worden. Zoo kan de werkman zich tegen alle werksonbekwaamheid verzekeren, tot aan den ouderdom van 65 jaar. Werklieden van 't Ypersche, geen tijd verloren haast u om van die voordeelen te genieten. onderscheidinghet examen man te verbeteren, toch wenschen wij henIgenees- en heelkunde (2e proef), geluk met het vertrouwen dat de Afgeveer-I M. Joseph Bjlliaert van Ruysselede digden in hen gesteld hebben. I met groote onderscheidinghet examen van Wij zijn overtuigd dat dit vertrouwen doctor in genees- en heelkunde (l8 proef), niet zal te leur gesteld worden; het verleden is borg voor het toekomende M. Hallaert i3 een der werkers van de eerste uur in het stichten en beheeren der Verbonden was hij de rechter arm van M. Werbrouck en hij was dus de geschikte man om het ambt van Voorzitter waar te nemen. Wat de nieuwe schrijvers aangaat, zij zijn als werkzame onderwijzers gekend en hebben, in het bestuur hunner gilde genoeg zaam bewijs gegeven niet alleen van hunnen goeden wil maar ook van hunne werkzaam heid en van hunnen iever voor de zaak van den onderlingen bijstand. Deze laatste getuigenis mag met evenveel recht gegeven worden van M. Lout de nieuwe ondervoor zitter. Ouder een zelfde hoofd zullen de twee Verbonden, die elkander moeten steunen de gewenschte eenheid in richting en leiding erlangen. Wij wenschen dan ook de Afgeveerdigden der beide Verbonden geluk over de manier opwelke zij de leemte hebben aangevuld die het afsterven van M. Werbrouck in hun bestuur verwekt had. Eerw. Heer Baes, diocesane opziener van het lager onderwijs voor het gebied Kortrijk, is den 21 Juli, te Iseghem overleden, in den ouderdom van 59 jaren en 3 maanden. Hij was te Elverdinghe geboren Eerw. Heer Baes was een zeer geleerde taalkundige en vlaamsche schrijver M. Jan Parolin, schoonbroeder van Z. H Paus Pius X, is te Riese, waar hij gemeen teraadslid en herbergier was, overleden in den ouderdom van 77 jaren. De afgestorvene was gehuwd met de zuster van den Paus, Theresia Sarto huu zoon is aartsprieste van Possigno. Z. H. Pius X heeft aan zijne zuster een brief gestuurd om haar te troo: ten en op te beuren. Wij vernemen dat het Verbond der Ziekengilden van ons Arrondissement in algemeene Vergadering van 13 Juli laatst M. Karei Hallaert tot Voorzitter gekozen heeft in vervanging van zaliger heer Wer brouck in zijne plaats werd als Schrijver Mengelwerk van 7 Nieuwsblad van Yper, NP 70 Belooningen voor daden van moed en zelfsopoffering werden onder andere aan de volgende personen verleend. De uitreiking dezer ecreteekens had met de Nationale Feesten te Brugge plaats. Medalie van ze klas MM. Degrave en Plauckaert, Boesinghe Ghesquière, Wervik en Neyrinck, Gheluvelt. Medalie van 2' klas MM. De Keyser en Kindts, Wervik Depomdor, Dumortier, Leenknecht en Pype, Komen bussche, Moorslede. Medalie van 3' klas MM. Grad, Poperinghe en Noi'bert D'Huvettere, Yper. De nijverheidsdecoratie van 2 25 jaar goeden dienst is aan de volgende YperliDgen verleend: MM.Cyriel Eeckhout, letterzetterLeopold Huyghebaert, mees terknecht Emiel Dumoulin, meesterknecht en Leopold Raekel, dienstknecht. Vanden- Caenen en en Maurits klas voor YPER In onze tweede uitgaaf van verleden week meldden wij dat men Zaterdag morgen een lijk uit de Vesten aan de Meenenpoort uitgetrok ken had. De policieagent Trog van Meenen heeft het lijk herkend voor dit van Emiel Deweirdt, winkelier, Moeskroenstraat, 139, op de Barak ken te Meenen. Emiel Deweirdt heeft 's avonds te voren in verschillige herbergen rond de Meenenpoort gezien ceweest, waar hij vernachting vroeg Daar men in deze herbergen geene slaping geeft, is hi; vertrokken. Men denkt dat hij op de Vesten gegaan is om te slapen, 's nachts wakker gekomen, door den duister misleid ei over den muur in 't water gevallen. Den Zaterdag nuchtend rond 5 1)2 ure zagen voorbijgangers het lijk aan het sluis van de Meenenpoort en trokken het uit 't water. In zijne zakken vond men een geldbeugel met 7.50 fr., een nickelen zakuurwerk die op 2.20 ure stond en twee briefjes met het opschrift St Jozefsparochie van Meenen. Vergadering der St Josephs gilde. Hieraan dacht men dat de doode van Meenen was en de policie van Yper vroeg daar aanstonds inlichtingen. Het lijk werd naar 't gasthuis gedregen en na de herkenning door den agent Trog, per rijtuig naar Meenen overgebracht, waar de begraving Dinsdag, om 9 ure, in St Jozefskerk plaats had. BOESINGHE Een pijnlijk ongeluk is Zaterdag avond alhier door den trein veroorzaakt, niet ver van de hofstede 't Noordhof aan het banvel der Ka pel lost raat. Vroeger deed aan dezen overgang een bar reelwachter dienst, maar sedert eenige jaren was het barreel afgeschaft en nu staat er enkel langs weerskanten eene paal metLet op Op deze plaats draait den weg een weinig. Zaterdag avond kwam M. Achiel Blootacker- Laumonier, beestenkoopman, wonende in Barber'Ilofop de Beestenmarkt te Yper, per rijtuig van Boesinghe te weeg naar Brielen Op zijne kar lag een kalf. luist op't oogenblik dat hij de spoorbaan wilde oversteken kwam den trein, vertrekken de uit Yper om 18.07 ure, aangereden. De machinist kon onmoge^ijs op lijds stoppen, M. Blootacker, het gevaar ziende, sprong recht, gaf zijn peerd een zweepslag, meenende door eenen krachtigen sprong van 't dier nog te kunnen ontsnappen, maar te laat de trein botste met geweld op het rijtuig. Wanneer de trein een twintigtal meters verder stilhield vond men M. Blootacker onder den vierden wagon. Hij was aan 't hoofd ekwetst en een arm verbrijseld, waarvan de beenen om zeggens ontvleescht waren. Nogtans leefde de ongelukkige nog. Het peerd werd links de baan gesmeten en keerde terug naar Boesinghe, waar het dood viel. Het rijtuig was geheel verbrijseld en hel kalf liep ongedeerd langs de spoorbaan. Men dacht eerst M. Blootacker met den trein naar Boesinghe te voeren,maar een bijgeroepen geneesheer oordeelde zijn toestand te erg en men droeg hem op eene berrie naar de statie, vanwaar hij vervolgens naar de herberg In '1 Groot St Joris bewoond door M. Lacour, gedragen werd. Onderweg diende de E. H. Pastor hem de H. Olie toe. Niettegenstaande de beste zorgen en na geheel den nacht geleden te hebben is M.Bloot acker Zondag morgen rond 3 1]2 ure overle den. Het lijk werd nog denzelfden nachtend naar zijn huis te Yper overgebracht. M. Achiel Blootacker was geboortig van Voormezeele, den 7 October 1860. Hij was vader van zever, kinders, waarvan het jongste 4 jaar telt en de oudste zoon dees jaar gelot heeft en met October naar 't leger moet trekken. Dinsdag, ten 8 1(2 ure 's morgens heeft onder een grooten toeloop van volk, uit Yper en t omliggende, de plechtige lijkdienst van het ongelukkig slachtoffer plaats gehad in St Maar tenskerk te Yper. De droefheid der vrouw en kinders was hertroeren d Verschillige rouwkronen wierden op zijne laatste rustplaats neergelegd. BERICHT. Indien gij hoestSof beklemd zljt, indien uwe luchtpijptakken schuifelen ol gij aan de keel lijdt, neemt de hoestsullet.de pastil van Dr Walihery die het beste, aangenaamste en goedkoopste van alle geneesmiddels is.Overal 1 fr. de doos DRANOUTBE ■Zondag, 21 Juli, dag der vaderlandsche fees ten, kwamen, als-bij tooverslug,nu de hoogmis, de nationale vaandels te voorschijn aan bijna al de huizan der dorpplaats. Men had verromen dat Z. M. de Koning met het bijzonder eeretee- ken van Ouderlingen Bijstand vereerde een alleszins verdienstelijken man der gemeente, den alom geachten heer Tn. Benoist, koster, medestichter en schrijver d r Ziekengilde en der Pensioengilde van S. J. Baptista. Zijne talrijke vrienden van buiten de gemeen te zullen met voldoening vernemen de eet'die hem te beurt valt en de algemeene deelneming zijner dorpsgenooten. Eerst hulponderwijzer te Rousbrugge, dan koster te Dranoutre, onderwijzer in de vrije school, gedurende het ongelukkig tijdvak van 1879-84,uitdeeler van den Disch, ieverig lid van Vir.centius h Paulo, de heer Benoist heeft ten allen tijde en overal zijne bedieningen met de meeste nauwgezetheid, menschlievendheid en zelfopofl iring waargenomen. Hij is de dienst- veerdigheid en de nederigheid in levenden lijve, 't Is aan hem dat de Ziekengilde en bijzonderlijk de Pensioengilde a! hunnen bloei verschuldigd zijn. Dank aan ons katholiek staatsbestuuren leve lang onze Toeodoor M. Victor PAREIN, oud leerling van het college van Thielt, heeft met de grootste onderscheidingzijn examen afgelegd van andidaat ingenieur, lc jaar. Groote proliciat! Dranoutre zal nog vermaard geraken. WERVICK Een persoon van Busbeke, Frankrijk, werd maandag nacht aangevallen door eene bende kerels en deerlijk mishandeld. De ongelukkige heeft een ergen messteek in den buik bekomen en ligt in onrustwekkenden toestand in het gasthuis. Woensdag nacht ontstond een geweldige brand in de magazijnen van den gekenden kofliekoopman Slrasser, St Rochusstraat. Deze brand was onlslaan in een achterge bouw van een naburig huis. Onmiddelijk snelden de pompiers Ier plaats maar gezien de uitgestrektheid welke den brand reeds genomen had moest men versterking vragen, zoodat al de pompiers te beene waren. Twintig koeien die in een stal stonden werden gered. Een gazmotor had vuur gevat en over- groole vlammen sloegen op Ganseh heigebouw stond in laaie vlam en weldra stortte het reus achtig dak der uitgestrekte magazijnen niet dond.rend gekraak in. Alle oogt-riblikken vieesde men voor nieuwe btanden. Slroomen water werden op den vuurpoel geworpen. De hitte was onhoudbaar. Donderdag nuchtend rond 3 1|2 was men eindelijk den brand meester en alle gevaar geweken. De schade is overgroot. ONTPLOFFING IN EENE POEIER FABRIEK Dorder dag morgen, rond 7 1/2 ure, had er eene vreeselijke ontploffing plaats ui de poeiert'abriek Mueller en Cie.te Clermont, naby E.igis (provin cie Luik). De k al werd twee uren in het ronde gehoord en verspreidde overal den schrik. Het ongeluk gebeurde in do af'deelingen van de fabriek waar de sloffen gemalen we rJen,dienende tot verveerdiginv van het poeier. Verscheidene jonnen buskruit zijn gesprongen. Vijf werklieden hadden den tijd niet meer om te vluchten en werden op den slag gedood. De fabriek bezigde een loOtal werklieden D) gen darmerie en het 1 arktt zijn ter plaJse. Tot hiertoe kent men nog de oorzaak niet van de ontploffing, tiaar de personen die kunn n inlich tingen geven, zulks weigeren De stoft. lyke schade is zeergroot. Eene aan ienlyke volks menigte bevindt zich ter plaats van de ramp. De ontploffing werd veroi rza kt door 500 kilos buskruit.'t Was donderdag juist een jaar geleden dat in dezelfde fabriek eene gelijke ramp ge beurde, waarbij vier werklieden het leven ver loren. Daar er vele leegvormen door de wet vereischt worden voor de heropbouwjng der fabriek, zullen de werklieden gedurei de twee maanden gedwongen zij n te staken. Twee van de vijf slachtoffers waieii op den slag gedood de anderen hebben nog drie of vier uren geleefd. door E. H. V. HUYS VERRODEN NADRUK Met den eersten werke, en eer hij nog rechte was, poogde de onversaagde reiziger het mes uit de handen van zijnen vijand te krijgen, hij sloegen snakte en draaide het, hij wrong den arm, en beet zelfs wanhopig in zijne vingers. Het kostte moeite, maar eindelijk het kwam mede, en hij gooide het zoo verre hij kon, al den kant van den busch. Om dat te verkrijgen had hij den vent een weinig moeten loslaten, hem de gelegenheid verschaft van op te geraken, en nu stonden zij beide met gelijke, of beter met geen wapens te worstelen, de eene 0111 zijn leven te behouden, de andere om wrake, en om het geld te krijgen, dat hij naar zijnen hoofdman dragen moest. 't Wasjuist op dien oogenblik, dat de andere baanstrooper om hulpe riep. De moordenaar was de felste en ook de geweldigste als hij voelde dat hem het mes uit de vuist gewrongen, dat de tanden in zijne vingers geprent wierden, huilde hij en braakte de ijselijkste vloeken uit. Nauwe lijks voelde hij zijnen arm vrij en zijn wapen weg,of hij sloeg.uit al zijne macht,zijn eene hand op die zijuer kamper, en met de andere greep hij hem bij den hals, en duwde zijn hoofd hevig tegen zijne borst Het roepen om hulp van zijnen maat hoorde hij wel, maar hij en kon noch üij en wilde den dra ger van den beheerden schat zoo lichte in vrijheid niet laten. Daar stonden zij nu, lijk aan malkander gegroeid de eene met zijne vuisten ge- klamd op den hals van zijne prooi, en alle poging doende en stampende om hem in den grond te krijgen de andere met beide arms rond de lenden Van zijnen vijand, hem nij pende om hem op de aarde te krijgen. Maar al dat schudden en pogen was vruchte loos, geen een van de twee en roerde zoo vele als een vinger breed zij bleven vaste op hunne voeten, en stonden even vaste gegrepen, lijktusschen eene vijlstake De moordenaar gnorrelde van dulligheid, en onverstaanbare woorden kwamen uit zijnen mondde koopman klaagde en steende, van alzoo gedwongen en onmachtig te zijn. Dekleedercn scheurden op bun lijf, de grond daverde ouder bet stampen hunner voeten, iederen keer dat er oen van de twee door het geweld uit zij t plaatse geroerd wierd. Na verloop van eenige stonden sleerden de arms \an den moordenaar voort langs den hals van dengenen, die hij vast hield; hij en had maar grepe meer "aan het achterste van zijn hoofd, en ging hem kwijt geraken en misschien op den grond rollen toen, al met eenen keer, l ij alles los laat, eenen schok voorwaarts geeft, en poogt met zijn vingers de riemen te grijpen, die al achterop den rugge van den koopman vast gemaakt waren. Hij had ze vast iuderdaad en wel vasthet hoofd van den reiziger was gestopen en ingetrokken tegen den buik van den roover, die, met zijne arm vrij en zijne handen vast aan de riemen, die ean groot geweld kon doen, en schier zijnen meê vechter opheffen. De andere hield met de krachten der vreeze zijnen vijand vast, en 'n wanhoopte nog niet van hem meester te zijn; hij sloeg zijne tanden in zijn boven kleed, om rechte te kunnen blijven, hij deed zelfs pogingen met zijn hoofd en met zijne handen, om hem op te steken en op den grond te smijten. Dikten riep van passé de wanhopige stemme van den anderen,Dikten, zeere, zeere ik ben tendea mijne krachten heJp mij, verlos mij van de dood Dikten hoorde 't en luisterde. De stemme van zijnen stervenden gezel trof zijn moor denaarsherte misschien dacht hij dat het leven, zoowel voor hem als voor een ander, meer weerd was als wat kroonstukken. Hij liet den koopman een weinig los, haalde asem om te kunnen spreken, en zei Laaf mij gaan, ik zal u ook laten gaan. De koopman en b Trouwde het niet hij sloot hem feller als ooit, om te toonen dat zijne krachten nog niet weg cn waren, en dan antwoordde hij Laat mij los 't is gij die mij eerst ge grepen hebt. Daar ze I z"\ de roover, en hij liet al gam c'at hij vast had, en stond recht. De kooj in tn li. t hem insgelijks los, maar, vreezeiule voor verraad, gaf hij hem eenen stuik dat hij achterwaarts uit deinsde. De gestokene en gebaarde van niets, en, ziende dat zijn man wegvluchtte, zei hij halfluide Loop waar dat gij wilt Dat zeggende vloog hij naar den anderen, die worstelde, op vier of vijf stappen van hem, en hij sprong op den hond, om hem van zijnen maat af te trekken, 't Was meer of tijd, want deze kon schaars nog keeren, en zijne ellebogen uitsteken naar het ver moeide dier, hetwelk niettegenstaande hem nog beet op beet gaf, en alles in stukken trok dat tusschen zijne tanden kwam. Dikten kreeg het er gemakkelijk van, maar hij moest nu ook aan 't vechten gaan, met zijne bloote handen, en eenen arm, die zoo goed als verwrongen was. Tu'k sprong uit' de handen van den nieuwgekorriene en vloog hem te keere met zoo dulJe.-kracht niet meer, want veel bloed ,eds verloren Zijne tanden prentten in het vel van den roover. maar niet meer grijpen en houden dat fien had. Het was dan verscheide ld lang springen en hersprmgen, v.nog stooteo, tot dat eindelijk ■Bk Mki%. 0 had bij, menigwel 1-7 ril kort De koopman, gelijk wij gelezen hebben, was al sedert eenigen tijd weg, latende vechten dat vocht. Ongelukkiglijk, in zijne haastigheid, was hij gemist van straat en in plaats van te gaan al den kant, die hem Daar Rousselare moest gelei Jen, keerde hij weder naar 't Meiboomke. In 't eerste liep hij wat, uit vreeze van nog achtervolgd te worden, maar niet lang. Hij was dood moê, zijn heen was gekwetst, en hij peisde op al dat hem gebeurd was sedert den valavond op het volk uit de herberg, op Bakelandt misschien. Zelfs ha l bij schier durven zijnen eed doen van binst den achternoene in de herb Tg den vent gezien te hebben, met wien hij zoo schrikkelijk had moeten worstelen, en wiens aangezicht hij niettegenstaande den donkeren, nog al wel had kunnen zien. Al gaande en treuren de miek hij wel tien keeren het besluit van nooit meer, in don nacht, alleen uit eene herberg te komen. Hij ging altijd voort, zo;.der- te beletten dut hij op verkeerden weg was, 0111 t'huis te geraken. Ware hij feenemaal bij de zijnen geweest, hij had wel moeten zien dat hij KEEREN DER JAREN - Om alle ongemak ken le vermijden en eene gorde gezondheid te bewaren, is het noodig liet lichaam vrij te houden en het bloed le zuiveren met de slijmverdrijvenie pil van L1' NValfbery. Zeker uitslag. 1 l'r.Eene doos is genoeg voor een jaar. ROUSBRUGGE Uilslag der aanbesteding voor de verbeie- ringswei ken aan de kalsijde te Rousbrugge. Bestek 21.624 fr. Hebben aangeboden MM. .1 Lenaers, Oosi- camp, 23.640 fr. A. Glaeysoone, Rousbrugge en J. Quaghebeur, Westvleteren, 24.117-85* A. Leper. Steenkerke en H Catrysse, Pervyse, 25.881 fr. BRUSSEL Men heeft in alle richtingen de persoonsbe schrijving rondgezonden van eene oude vrouw, Octavie Cailliau, weduwe Bartier, geboren te VlamertinghP, den 31 mei 1836, kostgangster van het ges'icht voor ouderlingen der Hoog straat. Woensdag is de vrouw uitgegaan en sedert dien heeft men haai- niet meer gezien De ongerustheid is des te grooter daar de oude sukkel niet al te wel bij haar verstand is. STA DEN De weduwe Vand.-candelaere, die dinsdag avond thuis kwam van de kermis van West- Roosebeke, vond haren zoon verhangen in den stal. De jongeling was 22 jaar oud; hij was soldaat en moest maar eenige dagen meer dienen. De wanhopige daad schijnt le wijlen aan het verdriet dat de jongeling maakte over het afsterven, in korf. n tijd, van zijne Iwee broeders, waarvan er een verongelukt is. PASSCHENDAELE Het 11 jarig knaapje Calle, wonende op de wijk. Brt-odseinde, is overreden door de kar van DTlooge. Het arme knaapje werd zoo erg gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. HOUTHEM-B1J YPER Dinsdag vierde de Etw. Moed»r Catharina, overste der Zusters van Liefde haar 50 jarige jubilee als kloosterzuster. De Eerw. Moeder is 77 jaar oud en verblijft sedert 30 jaar le Houtbem. KOMFN M. Viclor Lecoulre, 30 jaar, voerman, reed Zaterdag namiddag met een geladen wagen langs de Waastenstraat. Niet ver van't kerkhof liep het peerd weg en Lecoulre sprong van den wagen, maar vie' Het voertuig reed over zijne beenen die ver pletterd werden. Voorbijgangers droegen hem naar zijn huis. het dier uitgeput, bleef stille staan op eenen stap van den mensch. Het bezag hem, slin gerde zijnen kop, en grolde maar t en roerde uit zijne plaats niet Onmiddelijk nadien ging het snoft'elen op de plaats, waar zijnen meester ten gronde gelegen bad de roover liet het deen. Na dat bet de aarde wat geschart en gelekt had, zijnen meester noch riekende noch boerende, keeide hot om, cn ging voort, maai traagzaam, op de stappen van zijnen meester. E- nigë schreden verder, ging het neclerliggen in den dijk, om fe rusten. Dionys Vancraeynest, kleermaker te Kortrijk en Zulma Roelens, dientmeid te Yper. Armand Soenen, schoenmakersgast en Emma Vanliaste, kanten werkster, beiden te Yper. Henri Lauwers, bakker te. Loo en Alix Van- denabeele, na isler le Yper. Leopold Baratto, zeepziedersgast en L.eonie Morel, werkvrouw, beiden te Yper. Ludovic Hoornaert, kasseilegger en Alida Deruyter, z. b. beiden te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van d<'n 19 Juli lot den 26 Juli 1907 Geboorten Mesdom Margareta, Frezer.bergstraat. Vandorpe Luciana, Neèrstr-aat. Butaye Clara, Gustaaf de Steursstraat. Laconte Alix, Kanonstraat. Overlijdens Deweirdt Emiel, koopman, f-5j. ongehuwd, Hoornwerk. Huyghe Rosalie, 85 j. z. b. wwe Swaenepoel Leonard, Wenuinckstraat. Desplanque Maria, 32 j. z. b. ongehuwd, Po peringhe steenweg. Gallens Euphrasie, 73 j. z. b. ongeil. Rijselstr. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Hauwen Alixe, Veurnestraat. Vanhee An- góle, Wijk D. i-ottez Medard, Boescbepe- straat. Huyghe Magdalena, Komstraat. Teetiel Albert. Wijk L. --Questroy Valere, Wijk K. Lampaert Albert, Wijk C. Huwelijk Jules Deweerdt,landbouwer en Maria Vander- marliere, zonder beroep. OverlijdeDs Teehel Nestor, 7 weken, Wijk K. Glabau Valentine, Pottestraat. Botté Rosalie, 74 jaar, kantenwerkster, ech'genoote vau Livin Temper- ville, Gasselstraat. -- Foerman Natalie. 80 jaar, echtgenoote van Ludovic Vitse, Wijk G. Carton Rosalie, 87 jaar, zonder beroep, weduwe van Livin Lebbe, Wijk G. Lemakieu Ar.dré, 9 dager, Wijk K. üeman Engel, 77 jaar, landwerker, weduwaar van Sophie Bo'utez, Wijk H. - Polley Georges, 4 weken, Wijk H. Teehel August. 65 jaar, werkman, w» duwaar van Maria Rosseel en echtgenoot van Hortense Vaniiove, Trommelaarstraat. Huwelijksbelofte Jean Vanhaecke, tolbeambte en Laura Duri- breux, matrassenmaakster. noordwaarts opging, en voorbij dezelfde hoornen on wegels, en hoeken en kanten, waar hij dien avond al gereisd had maar zijoe overwegingen en het peizen op het gevaar, -Jat Lij ongehinderd ontsnapt was, hielden zijnen geest bezig, eu bij en zag niet anders voor zijne oogon als de moorde naars, zijnen hond die beet en b.ste, en het staal dat al op zijne keel gelegen had om ze af te snijden. 11ij trappelde lijk op de toppen van zijne voeten, en uitnemende trang en zachtjes, om het zier, dat de wonde in zijn bille veroor zaakte, niet te vergrooteu zijn hoofd hing nedergez.'kt op zijne borst, en zijne hand drukte het lichaamsdeel dat hem lijden dee I. Een kwartier uurs verre gekomen hief hij, zonder te weten waarom, zijne oogeD op, 111 zag voor hem eenen man gaan, die ieve.st al een zijwegeltje uit den bosch moest geko men zijn, want bij ging lapper als hij, en n was algelijk niet verre vooren. Hij was ge kleed gelijk een burger vau dien tijde, met eenen gaans'ok in zijn hand, en scheen insgelijks reiziger of koopman te zijn. Als zijne oogen op dien man vielen, die daar in den halfdonkeren, zoo vreedzaam voor hem ging, verschoot de ontsnapte geweidigi ijk. Een vreemdeling zoo alleen bij nachte in den busch, het gedacht op dieven, en de natuurlijke benauwdheid, dut alles versloeg hem, en hij stond boomstille. Na ee-> oogen blik denkens overpeisde hij dat het geen baanstrooper en kon zijn, die daar zoo stille en zoo gerust voortstapte en met dat bij meen 'c langs den rechten weg naar zijn huis te zijn, en kou hij niet gelooven dat een kwaadwillige htm nog eeus zou vervolgeu, of dut zijne vijanden aldaar zouden weggaan of achter hem gekomen zijn. Een gepeis vit-1 hem in misschien was het, een reiziger lijk bij, die te late op zijne stukken was en d:e ook naar de stad giDg (7 Vervêlgt,)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2