SpreeKüraan 52 Op Zaterdag 6 Oogst 1909 5 centiemen *t blad 44e jaar. Talmerk 3168 Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ROND DE WEÜEU) Vrank rijk Engeland Zweden Spanje if ir> &-. Prijsuitdeeling in Sint-Vincent's college Prijsdeeling van het Beschermingscomiteit Hopmarkt SI85&8SDB' 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Deze week is er geen bijvoegsel. Zaterdag is de keizer aller Russen een vriendelijk bezoek gaan brengen naar zijne bondgenoote de fransche republieke. Het bezoek had plaatse op zee, bij Cherburg. Voorzitter Fallières is den keizer te ge- moet gereisd tot aan de zeehaven, en dan werden wederzijds complimenten en bezoe ken afgelegd op de oorlogschepen. Die nog onthouden hebben hoe de Minis ter-Voorzitter Briand, de vroegere verdediger van Hervé, die alle soldaten en vaderland wil afschaffen, hoe Briand, zeg ik, eenige jaren geleden den Russischen Czaar hielp uitschelden voor moordenaar, zullen zeker niet heel verwonderd zijn dat Briand daar niet bij en was. Briand was vroeger een razende socialist, maar het socialism diende hem voornamelijk om op de schouders der werklieden naar omhooge te klimmen, en eens op de hoogste sporte der eereladder, is hij natuurlijk nog heel weinig bekommerd met dezen die hem op de hoogte hebben gebracht. De werklieden laten hen toch zoo gemak kelijk bij 't vier zetten door die schoone klappers, die ten koste van 't werkvolk leven. Czaar Alexander is nu te gast bij den Koning van Engeland Edward VII. Als wij zeggen in Engeland, dat is in de Engelsche waters, want nergens en gaat de Czaar af stappen hij blijft op zijn schip.dat nog door talrijke oorlogschepen omringd is. 't En is waarlijk geen leutig stieltje Keizer of Czaar te zijn hedendaags: in Turkijen wordt de Sultan afgezet, in Perzien moet hij wegvluchten, in Marokko is hij vervangen door een anderen, die 't ook al niet lang meer houden zal. Ge zoudt er beu van worden De Zweedsche bevolking zal denkelijk van lieden af in algemeene werkstaking gaan. Men schat dat de staking drie weken duren kan, indien de noodige steun komt uit het buitenland, die op i5o.ooo kronen daags wordt beraamd. En als er misrekeningen zijn en dat er min gegeven wordt, wie zal er nogmaals meest door lijden? De arbeiders zullen het nog eens zijn die de ergsten varen het geval Pataud waarvan wij hooger spraken, heeft het ge noeg getoond. De opstand die in Spanje tegen de regee ring van Alfons XIII uitgebroken is, werd door de socialisten en anarchisten opge stookt. Spanje heeft moeilijkheid in Marokko en de opstokers nemen deze gelegenheid te baat om nog meer bloed te doen vergieten en het algemeen ongeluk nog zwaarder te maken. Niet alleen zijn kerken en kloosters vernield, maar de muiters hebben verschil- lige kunstwerken, schilderijen en beeld houwwerken vernield en twee prachtige boekerijen van Barcelona verbrand deze van de Christelijke Scholen, die 80.000 boeken bevatte en deze van het Museum der Wetenschappen. Dat is een onherstelbaar verlies. Men schrijft dat er in Barcelona 37 kloos ters in brand gestoken zijn. Grafkelders werden onteerd. Woeste benden doorloopen processiegewijze de stad. De parochiale registers zijn vernield. Leden van het Rood Kruis en der Tramrijtuigen zijn gekwetst of gedood. Er zijn 12.000 soldaten te Barce lona In Marokko zijn de Spanjaards mees ter van den opstand der Mooren, al is daar nog niet alles effen en klaar. Dank aan de hulptroepen die gedurig aankomen, zul len de opstandelingen allicht tot zwijgen gebracht worden. I M. BRIAND Opperminister in Vrankrjjk Pataud Een ander bewijs vin hetgeen wij zooëven hebben geboekstaafd, is te lezen in de tijdingen die ons nog uit Vrankrijk komen. Pataud de kluchtenaar die ook leeft op het zweet van den werkman, en zeker ook wel goeste heeft om eens aan 't schoteltje, dat is minister, te get aken. Pataud wilde tusschen komen omdat een wetkman van den onderaardschen spoorweg metropo litan doorgezonden was. De baas wei gerde Pataud te ontvangen. Daarop wilde de opstoker seffens algemeene werkstaking, maar 't werkvolk en luisterde niet een arbeider sprak tot zijne makkers Pataud begint ons botten uit te hangen hij mag op onze kosten naar de zee gaan en hij wil ons nu nog beletten te werken. Jamaar, Pataud wierd het geware, en ging ruzie zoeken tegen den werkman die zoo stout dierf zijn gedacht zeggen. Deze was juist ook op zijn tonge niet gevallen en daar Pataud geen gelijk en kreeg, sloeg hij den werkman zijn regenscherm op den kop aan stukken. Nu kwam de policie er tusschen en leidde den hitsigen opstoker naar 't policietureel, waar hij afgezocht werd. Men vond in de zakken van dal slachtoffer der bazen 35oo fr. in bankbrieven en... een zevenschot. De werklieden en kosten hun oogeu niet geiooven zij die meenden dat Palaud bijna van honger en gebrek stierf uit zuivere, pure, onveivalschte en onbaatzuchtige liefde voor de arbeidende klasse, hij had 35oo fr, op zak 1... i ataud wordt nu vervolgd voor slagen aan een werkman toegebracht en voor het dragen van verboden wapens. Dat en zal niet beletten dat de kerel mis schien binnen eenige maanden op rang staat voor de kamers en door dalzelfde volk dat hi) geheel zijn leven ge., fopt heeft Donderdag woonden we de prijsuitdeeling hij iu Sint-Viucent's college. Heerlijk leest, een blijde hijvoegsel aan het ll. jubelfeest. De plechtigheid was vere- rd met de tegen woordigheid van Z. E. Kanunnik IRsoiet, S. T. L., leeraar en econome aan 't Groot Seminarie te Brugge, gezonden door Z. D. H. Mgr Waffelaert om de prijsuitdeeling voor te zitten. Des bisschops keus was met recht en reden op kanunnik Desaiet gevallen die oud-leerling van St Vincent's college en laureaat was in de Ilhetorika 't jaar 1886. 't Is daarom dat MgrM. den kauuuuik met de taak gelastte op dit jubeljaar. Waren aanwezig Z. E. H. kanunnik Do Brouwer, pastor-deken, M. Eugène Struye, M.N. Meersseman, M. Biebuyck, voorzitter van den rechtbank van eersten aanleg, M. Fraeijs, schepen, voorzitter der katholieke associatie, M. Meersseman, pastor van Sint- Jacobs, baron Coppens, M. Verhelst, procu reur des konings te Kortrijk, M. Iweins d'Eeckhoutte, provinciaal raadslid, M. A. Biebuyck, gemeenteraadsheer en voorzitter viu den studiekring Excelsior M. Be- gerem gemeenteraadsheer en voorzitter van den Burgershoud, M. Sobry, gemeenteraads heer en voorzitter der Katholieke Wacht,jM Delaere, pastor van Siut-Pieters. Hadden zich doen verontschuldigen: MM. burgemeester Colaert, volksvertegenwoor diger, harou de Viuck, senator, Vauden Peerebooin, senator. Het programma 1° Viers'eininig koor van (Jretr y en Schoone Nacht van Krentzer, 2° Een blijspel Lens gegeven, blijft ge geven. 3U La comédie Les 3y sous de M. Mou- taudouin, Daartusscheu de prijsdeeling aan de leer lingen der lagere en middelbare aldeeliugeu en oude humaniora. Beide lieve koren, onder leiding van M. Van Eegroo en hegeleiding vau M. Louis Van tloutte vielen iu den smuak der talrijke toehoorders. Volmaakt uitgevoerd We mogen insgelijks veel goed zeggen van het blijspel. De spelers verdieneu allen lof. Ook de fransche omedie was heel prettig We geven met vo'doening eenige uitslagen 1 er prijsdeeling Lagere af deeling. 2e studiejaar, Uitmuntendheid 1 pr. A. Van Rolleghein, van Hooghlede. 2 pr. M. Reb, van Rijsel. 3e studiejaar. Uitmuntendheid 1 pr. L. Monkerhey, van Yper. 2 pr. J. Raeckelboom id. 3 pr. G. Yanraes, id. 4 pr. M. Donche, id 4e studiejaar. Uitmuntendheid 1 pr. L. Vierendeels, van Yper. 2 pr. A Salomé, id. 3 pr. A. Rodeubach, vau Roeeselaere. 5e studiejaar. Uitmuntendheid. (Tweede afdeeling), 0. Parrein, van Langemarck. (Eerste afdeeling) R. Mortier, van Yf er. Bijzondere wedstrijd voor de leerlingen die, dit jaar, hunne eerste communie gedaan hebben 1 pr. Ch. Van Heule, van Yper. 2 pr. A. Bouquet, idem. II. Middelbare afdeeling. Ie studiejaar, 7e klas. (Tweede afdeeling) Uitmuntendheid 1 pr. G. Deceuuinck, vau Staden. 2 pr. P. Iweins d'Eeckhoutte, van Yper. (Eerste afdeeling) Uitmuntendheid. 1 pr. Ch. Van Heule, van Yper. 2 pr. C. Baelde, van Elveidiughe. 3 pr. R. Boenen, van Handzaemo. 2e studiejaar (6e der moderne humaniora) Uitmuntendheid Pr. Fl. Duflou, van Yper. 3e studiejaar (5e der moderne humaniora) Uitmuntendheid. Pr. Joseph Gallens, van Yper. Laiidhouwleergang van lagaren graad. 1 pr. R. Lowagie, van Vlamertinghe en R. Soeuen, van ttandzaeme. 2 pr. C. Parrein, van Langemarck. III. Oude Humaniora. Zesde klas. Uitmuntendheid. 1 pr. A. Watelet, van Brugge 2 pr. W. nollevoet, van Becelaere. 3 pr. A. Moncarey, van Yper. Vijfde klas. Uitmuntendheid. ;1 pr P. Wateib'ee, van Zillebeke. 2 pr. D. Peene, vau Bixschote. Vierde klas. Uitmuntendheid. 1 pr. G. Desalmon, van Yper. Derde kias. Uitmuntendheid A. Pil, van Zonnebeke. Tweede klas. Uitmuntendheid. Eerste na prijs, D. Deciercq, van Yper. Rhetorika (Uitmuntendheid) Pr. M. Arthur Spotbeen, vau Yper. Prijs der Ypersohe afdeeling van het Da- vidsfonds verleend aau den leerling van Rhetorika die de eerste plaats bekomen heeft in de vereenigde vakken der Vlaam- sche taal M. G. Van den Driessche, van Yper. Het Eeremerk geschonken aau den Laureaat van Rhetorika werd dit jaar toe gekend aan vi. A. Spotbeen, vau Yper. Na de prijsuitdeeling beklom Z. E. H. Kanunnik Desmet liet verhoog Hij bedankte de overheid en het publiek tegenwoordig om de aanmoediging welke zij alzoo geven op het jubeljaar aau St Vincentscol lege en aan het vrij katholiek onderwijs. Die aanmoediging is welverdieud, de uitslagen der klassen, uitgeroepen door Z. E. heer principaal, zijn een bewijs hoe goed, degelijk en grondig het onderwijs is in het college gegeven. Maar hier is er nog een ander bewijs. Iedereen weet dat er alle jare kamping is onder twee klassen dei- oude humaniora uit al de bisschoppelijke collegiën. Dit jaar waren geroepen Rheto rika en Poësis. Ziehier de uitslaven Poësis (124 mededingers) 1. Vlaamsche verzen 7 naprijs, AIJoseph Demaeght. 2. Fransche verzen 13 naprijs, M. Auguste Bollaert. 3. Latijn8che verzen 1 naprijs, M. Auguste Bollaert. Rhetorika (109 mededingers) 1. Vlaamsche redevoering 8 naprijs, M. Maurice De Caestecker. 2. Fransche redevoering 11 uaprqs, M. Jan Vanderghote. 3 Latijnsche redevoering 1 prijs, M. Mau rice De Caestecker. Sedert dat het Beschermingscomiteit der werkmanswoningen eu der werken van vooruitzicht te Yper in 1890 tot stand kwam, hield het alle drie jaar prijsdeoling voor de werkmanshuisgezinnen die wilden om prijs kampen in orde, netheid en spaar zaamheid. Zoo eene prijsdeeling greep andermaal plaats in de prijsdeelmgzaal der Halle woensdag 4 oogst 1909 ten 3 u. namiddag. Op die uur traden burgemeester Colaert en schepen Fraeijs met een aantal leden van den gemeenteraad, van de Burgerlijke Godshuizen en vau het Bureel van weldadig heid, alsmede van het BescheriniugBcomi- teit, onder hot spelen der Brabangonne door het stadsmuziek.de prijsdeeliugzaal binnen, waar de medekampende werkvrouwen, en al wie belang stelt in deze prijsdeeling, reeds plaats genomen hadden. De Voorzitter van het Beschermingscomi- trit, M. Louis Desagher, verwelkomde iedereen, prees en bedankte bijzonderlijk onze Stad- en Armbesturen, die, door hunne milde gift, de deugddoende prijsdeeling andermaal mogelijk maakten, en weidde in dichterlijke taal uit over de groote en deugdelijke zending vau het Beschenniugs- comiteit der werkmanswoningen en der werken van vooruitzicht. Hij verwelkomde in het bijzonder den heer doctor G. Pattijn, schepen van Nieuwpoort, die wel had willen aauveerden van te komen spreken over het voeden en bezorgen der heel kleine kinde ren, in hut vooruitzicht de jammerlijke sterfte er onder te verminderen, en kloek volk te zien opkomen tot geluk van buisge- ziu en vaderland. Doctor Pattyn, een friscli en vriendelijk wezen, een kloegebouwde man van rond de 50 jaren, klom op 't verhoog onder de algemeene toejuichingen, en gaf de beste ouderrichtingen in onze best verstane west- vlaamsche taal. Weet gij, zei hq, onder andere, dat er in Belgie jaarlijks meer dan 30000 kinderen sterven, vooraleer zij I jaar oud zijn? Weet gij dat er hier te Yper 1 op 5 te kwiste gaan? Vermoordt men ze, of verliest men ze door onachtzaamheid? Hij peiet, gelijk iedereen, dat de moeders te veelhert en geweten hebbeu om het leven te willen benemen aan wie zij het gegeven hebben, en om de koste lijke en veelbeloovende opbrengst, de eer eu het geluk van het huwelijk moedwillig en wreedaardig te doen verdwijnen maar hij is overtuigd dat de sterfte kan verminderen, en, aangemoedigd door ons vooruitziend staatsbestuur, gaat hij Westvlaanderen door, die sterfte gaan tegenwerken. Hij be strijdt de kindersterfte door het aanprijzen van het voeden en bezorgen der kinders door de moeder. Ik ben niet overal zoo welgekomeu als hier, zegt hij, maar ik heb betrouwen iu de wijsheid van ons volk dat zal luisteren naar goeden raad. Evenals de boereu geluisterd hebbeu naar de voordrachten onzer land bouwingenieurs over dierenkweek, land bouw en gebruik van vette, en hunne jaarlijksche opbrengst er mede verdubbeld hebben, zoo zullen de goede vrouwen van Vlaanderen naar ons luisteren, eu meer en gezondere kinders tot haar en hun geluk voor het Vaderland voortbrengen. Veimits de schepper, de oppermeester het zoo gewild en geschikt hééft, zegt hij, Moeders, voedt uwe nieuwgeborenen met die levende verschemelk, van passe warm, van passe kloek, zuiver en onbesmet, die de schepper u gegeven heeft, uw kind zal er best meê varen, en gij ook voldoet gere geld alle drie uren zijnen nooddruft geeft dagelijks vau het tienste tot het zevenste van uw kinds gewicht en weegt veel uw kind, om te zien of het in de eerste drie maanden dagelijks 20 tot 30 grammen, in de volrende drie maanden 15 tot 25, eu in den derden trimester omtrent 15 grammen daags verzwaart. Zwicht u van die teedere en tengere schepseltjes te overlasten met pap en pa tatten, die 't kind maag- en darmpijn geven en 11 beletten bij dage te werken en bij nachte te slapen. Houdt er aau de natuur te volgen. Daarbij bezorgt wel uwe lievelingen, houdt ze rein en droog, zuivert en prikkelt hun lichaam met lauwe baden van 35 centi graden warmte, beginnen oogen of ooren te ontsteken en te etteren, ontbiedt spoedig den geneesheer opdat zij niet blind of doof komen, weekt do vuile schors van hun hoofd af, vermijdt uw kind overtollig toe te snoeren of zijn hoofd naar uwen zin te duwen, of zijne borstjes te martelen, gelijk onwijze vroedvrouwen het som» aanraden, on'schuttelt de hersenpan en de jonge maag uwer kinders uiet al ze wiegen, zet hunne wieg in geene donkere plaats, gebruikt nooit geene zuigflesschen met lan gen darm waar de melk in verzuurt, geelt nooit geene slaapsiroop die ontstelt eu ver stopt, iu een woord volgt den raad vau ge leerde en ondervingrijke geueesheeren. Zulke en diergelijke noodige eu nuttige onderrichtingen gaf doctor Pattijn tot deugd en vreugd bijzonderlijk van de aanwezige medekampende werkvrouwen die te zameu meer dan 200 kinderen beneden de 15 jaar bezaten. Ook wierd hij gulhertig toegejuicht en na de prijsdeeling door den Heer Burge meester geluk gewenscht, bedankt, eu de verzeke:ing gegeven dat de openbare macht te Yper de kindersterfte zooveel mogelijk zal bestrijden. Eiudelijk wierden meer dan 800 fr. uitge deeld aan 74 werkvrouwen in den wedstrijd beloond en bekroond voor hare orde en net heid en spaarzaamheid. Aalst, 31 Juli. Markt vast. Men kwo- teert Aalst (Stadsinerk) 1909, aan n5 tot 125 fr. hop van 1908, aan 60 tot 65 fr. Niettegenstaande het herhaalde bespuiten behoudt zich de insektenplaag. Londen2 Oogst. In alle Engelsche hopkwartieren is de t )estand voortdureud onrustwekkend. Mogelijks zal de hopoogst maar half zoo groot zijn als verleden jaar. Brussel4 Oogst. Markt vast. Men kwoteert Poperinghe (stadslood) en Aalst (stadsmerk) van 117 1/2 tot 125 fr. doch koopers en verkoopers zijn op hun weer houden. Neurenberg (Beieren), 4 Oogst Handel vast gewone marktwaar 50—75 fr. betere soorten 80 tot 95 frank. Nog geen voor- verkoopen in nieuw gewas. De stand der hoptuinen is immer slecht vooralin Hallertau Poperinghe, 5 Oogst. Handel vast. Men betaalt Poperinghe (Stad) 125-127 H2 frank.Poperinghe (Dorp) io5 fr. Geen beter nis in de hoptuinen. Voor beschikbare waar (1908) betaalt men 60 65 fr DIT IS 'T NIEUWSBLAD vu TPEB EN OMMELANDS t RANCE Barcclonk tAXaAfiOM c MADKID MAKÜC

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1