Spieekdraad £2 VOOBDRACHT Vr ije Ingang Op Zaterdag 21" September i 9o7. centimen 't bïad. 42° Talwerk 3077 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodscfiapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars PUBLIEKE en KOSTELOOZE over het aanleeren van moderne talen op Zondag 29 September ten 11 1 /2 ure IN DE MILITIEZAAL TEN STADHUIZE Lasten Werkstakingen Frankrijk ROND DE WERELD Zwitserland Roemenië Italië Engeland Japonië Naar Comen liet Onderwijs der Levende Talen STADSNIEUWS NijverheidschooJ Hengstenkeuring Onze Missionarissen Wettelijke Besluiten 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, T" 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. door den Bestuurder dtr Victoria Schools of Languages Onze geuzen van allen rang klagen ge - woonlijk over de groote lasten die de Beige n te betalen hebben, en die toch nog niet ge noeg zijn om het land van den ondergang te behoeden. Een onpartijdig blad, dat enkel bezig is met handelszaken, heeft uitgerekend hoe het staat met de lasten in België en in Vrankrijk, en zijne berekening gestemd op het inko men. De lasten zijn bepaald per honderd frank inkomen. Vrankrijk België Voor 100,000 fr. i5,oo 3,5o 5o,ooo fr. 11,70 3,io ao,ooo fr. 7,5o 3,oo 5,ooo fr. 3,oo o,lo Daaruit volgt dat de franschen die 100,000 fr. inkomen hebben i5,ooo fr. 's jaars moe ten betalen, terwijl zij in België 35oo fr. aan de schatkist moeten geven. De burgers die 5ooo fr. 's jaars inkomen hebben betalen in Vrankrijk i5o fr. lasten en in België 40 fr. Voor een inkomen van 1000 fr. ware 'c in Vrankrijk 3o fr. en in België 8 fr. En toch zal men voort houden staan dat we onder de lasten gebukt gaan en dat het katholiek bestier ons land ten onder brengt. Bovenstaande tabel toont eens te meer het overgroot verschil tusschen de belastingen der twee landen. 't Is tegenwoordig al werkstaking dat de klokke slaat, zoowel binnen als buiten 't land. Hier in West-Vlaanderen hebben wij dit jaar beurtelings getuige geweest van werk stakingen te Rousselaere, Iseghem, Ingel- munster, Meulebeke, Meenen, Wervick, Kortrijk en Halewijn (Fr.). 't Is alsof eene besmettelijke plaag over geheel het zuidelijk deel van West-Vlaande ren geworpen wierd. Hoe komt dat 't Zijn de socialisten die zelfs onder bedek ten naam, kost wat kost, bij ons willen in boren en de werkstaking als propagandamid del bezigen. Die mannen zoeken alle bestaande grieven op. Zij overdrijven ze niet zelden. Als 't noo- dig is vinden zij er zelfs uit. Zij geven zich uit als de verlossers van de verdrukte werk lieden. Zij hitsen ze op. Zij maken hun wijs •dat zij de bazen moeten dwingen aan hunne leischeti toe te geven. Zij steken eene werk staking in den gang. Eene werkstaking 't Is al wat zij be- geeren. Lukt zij Zooveel te beter een deel van 't werkvolk zal zeker voor hunne partij ge wonnen zijn. Lukt zij niet Ook wel 1 zij zullen intus schen de gelegenheid gevonden hebben om in betrekking te komen met de werklieden en om hunne gedachten te verspreiden. Dat de werkman lijdt door de werkstaking, wat gaat hun dat aan Als zij maar aanhan gers kunnen winnen, 't is hun wel gelijk. Dat ziet men aan geheel hunne doenwijze. Zij weten opperbest dat eene werkstaking, om te lukken, goed bereid en goed geleid moet worden. Zij kennen de statistieken even wel als wij, en bij gevolg weten zij dat er op 1000 stakers door der. band geen 20 zijn die ten volle lukken, geen 73 die gedeel telijk bekomen wat zij willen, en dat onge veer 900 ten volle mislukken. Daar houden zij geen de minste rekening Van. Overal waar zij in 't propaganda maken zijn, jagen zij maar op, goed kome t uit, op eene wijze die bijna nooit geen goede uitsla- gen kan opleveren. Zij wachten niet naar het j gepaste oogenblik. Zij zien niet waar het werk diende gestaakt te worden. Zij hebben geen geduld om de werklieden eerst volko- men 't akkoord te stellen.Zij zien er zelfs niet naar of zij soms niet eene geheele nijverheid in den pot zullen helpen, enz. 't Is vattHu! Vooruit En daarmee al. En 't werkvolk duit het zóo in de zak ge steken te worden En wanneer het in den zak zit durft het nog niet piepen uit vrees voor slagen. Werklieden, let op voor de verleiders, die niet anders dan hun profijt zoeken om u in hunnen socialistenklauw te kunnen krijgen en te houden De houdiDg tusschen franschen en duit- schers is sedert eenigen tijd veel verbeterd. Duitschland neemt alle gelegenhedeu te baat, en Keizer Willem bijzonderlijk om te toonen dat het Vrankrijk niet vijandig is. De kwestie van Marokko, waarvan Vran krijk geerne een groote brokke had iuge- palmd, scheeü een oogenblik geheel de zaken te zullen bederven, want Duitschland drijft nog al veel handel met Noord-Afrika en zou niet gauw zijne stoffelijke belangen verwaarloozen. Gelukkig de conferentie vau Algesiras is de zaken komen vereffenen Alles zou blijven gelijk het was, de handel vrijen'tland ongeschonden behouden, maar Vrankrijk kreeg als vergoeding het recht de policie te houden in Marokko, alleenlijk zou Spanje ook voor die policie een handje toesteken. De franschen schenen uitnemende tevre den met geheel die beslissing: policie houden is bijna gelijk meester spelen en wie weet, misschien vond men gemakkelijk eene gelegenheid om toch wel een hoekje grond in te palmen. De Afrikaanders waren heel weinig gevl id met dat policiespel en voora'eer het Dog aan den gaDg was, gebeurden de moorde- rijen van Casablanca, waar juist franschen en een paar Spanjaards het leven lieten. Natuurlijk moest er vergoeding komen. De franschen zonden Oorlogschepen en Generaal Drudde wierd belast eens te toonen dat men niet straffeloos den zot houdt met de frauschen. 't Is nu een paar maanden dat de strijd ginder duurt en nu komt die mare dat de afrikaansche volkstammen den vrede vra gen. Natuurlijk wordt die vrede toegestaan, mits zekere voorwaarden. Gewoonlijk is de eerste conditie een afstand van grondgebied, maar hier kan daarvan geen sprake zijn wat zouden de andere mogendheden daarvan zeggen 1 En daarbij de akte lan Algesiras verbiedt uit drukkelijk het grondgebied te scheiden. Voordeelen op handelsgebied, 't kan ook niet zijn, daar do handel volkomen vrij moet zijn voor al de lauden die de akte van Alge siras geteekend hebben, 't Schijnt dus te blijken dat Vrankrijk ginder een olifant op den nek heeft gekregen dien het moeilijk ervan zal schudden. Zal Duitschland misschien nu wat toegeven aan de franschen om alzoo de vriendschap nauwer te sluiten De tijd zal het uitwijzen maar zeker is 't dat de franschen zelfs met hunne overwinningen op de Marokkanen leelijk in nesten zitten. De Voorwaarden van den vrede door Generaal Drudde gesteld luiden als volgt 1° Verbod van wapens te dragen in eenen omtrek van 12 kilometers rond Casablanca. 2° Twaalf Douros boete en verantwoorde lijkheid van heel den stam voor alwie de wapens draagt cn deze laatste wordt gestraft door den Keizer. 3° In geval van nieuwe moeilijkheden, ontwapening der stammen. 4° Uitlevering der moordenaars van de slachtoffers van Juli 1907. 5° Uitlevering der voornaamste opstokers van den opstand van Casablanca. 6° Heropening van de markt van Casa blanca. 7° Alwie oorlogswapens invoert, zal krijgsgevangen genomen worden. 8° Elke stam zal gijzelaars leveren onder de voornaamste mannen van den stam. 9° De oorlogschatting te betalen aan Vrankrijk zal bij overeenkomst bepaald worden. Gisteren Donderdag moesten de stammen over die voorwaarden hun antwoord geven, maar geen twijfel is er de voorwaarden zullen aanveerd worden. Maar als de moeilijkheden daarmee uit den weg zijn geruimd is iets anders. We hebben getoond dat ze zelfs nog maar zullen voor goed beginnen. l.ourdes Volgens het Journal de la Grotte heeft Mgr Schoepfer, bisschop van Tarbes, een brief gericht aan alle Fransche Bisschoppen, waarin hunne Hoogweerdigheden eerbiedig verzocht worden om in het jubeljaar 1908- 1909, ter herinnering aan de verschijningen der Onbevlekte Ontvangenis aan Bernadetta, overal bedevaarten naar Lourdes in te rich ten en ten dien einde overal komiteiten te stichten. Kerkvervolging j De zusters moesten weg uit Frankrijk, j beval Combes indertijd. De Zusters waren op j de hoogte niet der geneeskunde en gezond- heidsleer in elk gevalze moesten weg i Thans \ijn ze weg en anderen, wereldlij- j ken, doen hun werk, maar hoe I Dezer dagen kwamen 17 teringlijders, ontsnapt uit het Sanatorium van Brevannes, al huchende en hoestende hun beklag doen bij den Bestuurder van den Openbaren On- derstand te Parijs. Zij, de sterksten, waren door hunne zwakkere lotgenooten algeveer- digd om hun beklag te doen over de behan deling der ziekendiensters. Door de Bestuur der ondervraagd antwoordden ziji j Wij komen vragen om leven en om gezondheid. Te Brevannes is het geen leven. Het voedsel is onvoldoende en slecht, de luchtkuur, waarvan men ons zooveel heil voorspelde bestaat niet. Wij hebben geene leun- noch ligstoelen. Onze gemeenschappe lijke spuwbakken worden enkel tweemaal per week schoongemaakt en ontsmet. Onze doktor had onlangs de typhus. Een van ons kreeg, na verscheidene keeren onderzocht te zijn, van den geneesheer eene straf, omdat hij niet gezeid had een houten been te heb ben 1 Toulon Nogmaals is er brand ontstaan in het arsenaal van Toulon. Het vuur is begonnen in een hoop katoen welke onder een trap lag. 1 j De eerste reddingswerken wierden inge- i richt door het Havenbestuur en eene afdee- ling pompiers. Na drie uren moedig werken was men den brand meester. Een steenen trap is geheel vernield. De schade is nog aanzienlijk. De brand wordt aan kwaadwilligheid of zorgeloosheid toegeschreven, wat voor de militairen maar heel weinig verschilt. gerustelijk aan zijn bestuur meêdeelen, maar als het de maatschappij wil dwingen, het ver bond te erkennen,en daarom staakt, moet het er niet op rekenen dat het nog bij eenige maatschappij weer in dienst zal genomen worden. Het verbond der spoorwegbedienden bezit, volgens Bell 35o.ooo p. st., maat, in geval van stakiDg, hoelang zouden ze meegaan om de honderd duizend leden te onderhouden Tweepersonen begaven zich te Montreux na het sluiten eener bank bij den kassier om bankbiljetten te wisselen. Binst dat de kassier wisselde wierd hij door een revolverschot van een der kwaaddoeners op den slag gedood. Aanstonds legden zij de hand op al de weerden welke in het brand- koffer lagen en namen de vlucht. Gelukkig wierd het schot door voorbijgan gers gehoord en de deugnieten werden achtervolgd. De eene werd nogal rap gegre pen. De andere loste vier revolverschoten op de personen die achter hem liepen.Niettemin werd hij aangehouden. Zij zeggen Spanjaards te zijn, maar men denkt dat zij een valsch adres opgeven. Al de weerden wierden teruggevonden. Een rijke belg, Jan Boret, 60 jaar, die sedert lange jaren in Boekarest verblijft, is Dinsdag vermoord en uitgeplunderd gewor den. De policie heeft de plichtige kunnen aan houden. De gestolen som is geheel terugge vonden. De goederen van 't slachtoffer, die alléén woonde, zijn door het Belgisch consulaat in beslag genomen. Italië staat uit oorzaak der werkstakingen, in rep en roer. Sedert een tiental dagen zijn de tram- en reinigheidsbedienden van Napels in werksta king. De gemoederen zijn zeer opgewonden en het gouvernement, dat den toestand zeer erg oordeelt, heeft het leger ontboden. In Apulië zijn de boeren in vollen opstand. De openbare macht, die tegen hen opgezon den was, werd op steenworpen onthaald. De soldaten trokken den sabel en een verwoed gevecht begon. Talrijke personen werden gekwetst. Te San Remo dreigen 4000 boeren de hoeven te overvallen. Zij hebben reeds ver scheidene pachters verjaagd en het vee laten loopen. Maandag werd er te Ruvo fel gevochten tusschen de werkstakers en de gelen. Sterke groepen werkstakers stonden aan de poorten der stad om de werklieden te beletten naar hun werk te gaan. Het gemeentehuis werd door eene bende stakers bestormd, welke door de troepen uiteengedreven werd. De betoogers trokken dan door de straten der stad en smeten de ruiten in der bijzonderste huizen en gasthoven. De troepen waren niet machtig genoeg en de stad bleef om zoo te zeggen in de handen der werkstakers. j Eene spoorwegstaking dreigt in Engeland uit te breken, 't Kan nog wel eenige weken duren, misschien in November, maar het ernstige voornemen schijnt toch te bestaan, j Op eene vergadering van 'tspoorwegperso- neel te Manchester gehouden heeft, het Par lementslid Bell, gezegd, dat het bestuur van 't verbond der spoorwegwerklieden besloten had, in den loop dezer week onder de leden eene stemming te houden over de vraag of er eene algemeene staking aan de spoorwegen zal zijn. Talrijke bijeenkomsten in andere steden hebben dit besluit goedgekeurd. Deze krisis is veroorzaakt omdat de ver- schillige maatschappijen van ijzerenwegen de bonden van hun personeel niet willen erken nen. De maatschappijen willen enkel recht streeks en met hun eigen personeel onder handelen zonder tusschenkcjmst van bonden. Heeft het personeel /grieven zegt het bestuur der maatschappijen, dar" kan het die ingesteld voor de hengsteveulens en hengsten van inlansch ras. De kweekers die zich voorstellen peerden j ten prijskampe aan te bieden, moeten ten i minste tien dagen voor den dag der verga dering, de aangifte er van doen bij middel van eene volgens model afgemaakte tabel, op te zenden naar het provinciaal bestuur of naar den heer Depiere, Sekretaris van den keurraad der peerden van inlandsch ras, te Brugge. Vele stadsgenooten zijn zondag laatst in groot getal naar Comen gereisd, waar door de maatschappij ui Union Musicale een prachtig muziekfeest was ingericht. :.p|Na den stoet, die de voornaamste straten der grensstad doortrok werd op den nieuwen kiosk der St-Annaplaats concert gegeven door de verschillende muzieken die aan den stoet deelnamen. Beurtelings speelden De Stadsharmonie van Poperinghe, 't muziek van Neerwaasten, 't muziek van Ten Brielen, de groote harmonie van Wervick, 't muziek van Houthem en de Koninklijke Fanfare van Yper. De feeste werd geopend door de maat schappij Union Musicale van Comen. De neringdoeners van Comen zullen een goeden dag hebben beleefd, want er was veel volk tegenwoordig. De Yperlingen zijn 's avonds ten 10 ure teruggekeerd. Wij gelooven niet aan iemand iets te leeren, wanneer wij zeggen dat de studie der levende talen hedendaags niet alleen onontbeerlijk is voor alwie in de maatschap pij zekeren rang wil innemen, maar ook voor iedereen die op handels- en nijverheids- gebied vooruit wil komen. De minste klerk of bediende moet tegen woordig drie of vier talen kennen en de vereischen op dat gebied worden met de uitbreiding van het wereldverkeer dagelijks grooter en grooter. Tot hiertoe werd er voor het aanleeren van eene taal jaren gevraagd, maar met het rechtstreeksche stelsel der Victoria schools of Languages leert men bijvoorbeeld engelsch, duitsch, fransch, spaansch, ita- liaansch, enz., in zoowat 60 lessen. Het onderwijs, kostende 1 fr. per les, wordt gege ven door leeraars die gediplomeerd zijn in het land waarvan zij de taal onderwijzen. Leergangen zijn reeds geopend te Brussel, St-Nikolaas, Doornik, Kortrijk, Lokeren en nu meent men dat in eene nijverheidsstad als Yper ook leer- en weetgierige personen genoeg zullen gevonden worden om die leer gangen te volgen. Eene openbare voordracht zal hier zondag 29 dezer gegeven worden, om het praktisch nut van dergelijk onderricht aan het volk te doen verstaan en hier dan ook leergangen van vreemde talen in te richten. Eene vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad aan boord van het Japoneesch oorlog schip Koshima Vijf officieren en twee en twintig man weiden gedood twee officieren en zes man ernstig gekwetst en evenveel officieren en manschappen licht gewond. Naar het schijnt, is het ongeluk veroor zaakt door buskruit dat ontbrandde ten gevolge van het uitstroomen van verhitte gassen uit het kanon, toen dit geopend werd om opnieuw geladen te worden. Het uitwen dige van het slagschip is niet beschadigd. Het is cordiet dat als ontploffingsmiddel op dit oorlogschip gebruikt wordt. De wintergangen der Nijverheidschool zullen Maandag 7 October herbeginnen. De inschrijvingen van nieuwe leerlingen worden ontvangen op Zondag 6 October, van 10 tot 11 1/2 ure. Het gewoon onderzoek der hengsten van inlandsch ras, bestemd tot den openbaren springdienst in West-Vlaanderen,gedurende het jaar 1908, zal plaats hebben te Yper, op Maandag 4 November 1907. Onmiddelijk na het onderzoek, prijskamp voor de omschrijvings- en bewarir.gspremiën j Op 17 October aanstaande vertrekt de I Eerw. Pater Maurits Veys van Vlamertinghe, met nog vijf andere zendelingen uit Genua naar Calcutta (Indië). Dertien missionarissen van Scheut, waar onder de Eerw. Paters Albert Seys van Yper, Gaspar Schotte van Merckem, Achiel De Brabandere van Iseghem verlaten deze week ons land om naar China in te schepen. De Congoboot Leopoldville is Don derdag namiddag naar Boma vertrokken met verscheidene West-Vlaamsche zendelingen. God beware hen op de lange reize en zegene de edelmoedige pogingen onzer eer- weerde landgenooten 1 Bij koninklijk besluit van tb Oogst 1907, wordt de jaarwedde van den Heer Politie- kommissaris van Komen op a.i5ofr. ge bracht. Bij koninklijk besluit van september 1907, wordt aan M. J. Vandenbulcke te Wervick, onder zekere voorwaarden, ver gunning verleend om eene brouwerij op te richten in deze gemeente, sectie G, n" 570' en 570" van het kadastraal plan, op 3a5 me ters van de grens. DIT IS 'T NIEUWSBLAD m TPEI EN OMMELANDS 10,000 fr. 6,00 ï,5o 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2