DIT IS EN OMMELANDS KIESVERG ADERING ZONDAG 29 SEPTEMBER VOORDRACHT Vrije Ingang SpttlM Op Zaterdag 28" September 1907. 5 eentimen 't blad. 42e jaar. Talmerk 8078 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrüie, fe Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars K A rr II O X. IEKE 13 o rv I in het VOLKSHUIS ten 7 1/2 ure 's avonds Voorstelling der Kandidaten voor de kiezing van 20" October. Gemeentekiezingen ROM) DE WERELD Italië PUBLIEKE en KOSTELOOZE over het aanleeren van moderne talen op Zondag 29 September ten 11 1/2 ure IN DE MILITIEZAAL TEN STADHUIZE Frankrijk Rusland Nieuwe Wereldbrief Marokko STADSNIEUWS Kiezing Naar 't flooghe Priesterlijke Benoemingen Gemeenteraad De Vacantie is uit VAN ALLES WAT Ditvoer van Belgisch fruit naar Engeland Groote en kleine dieven Schatten in zee Welmann Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER DAGORDE door den Bestuurder der Victoria Schools of Languages 'T NIEUWSBLAD ?m YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgen land. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. PLAATSELIJK COiVlITEIT Ter gelegenheid van de gemeentekiezin gen wordt er veel gesproken van stoffelijke belangen. Dat is natuurlijk. Het gemeente bestuur moet zijne waakzaamheid tot dit gebied uitstrekken, anders zou het aan een zijner groote plichten te kort blijven. Maar in de gemeentekiezingen staan er ook andere groote belangen op het spel belangen van zedelijken en godsdienstigen aard. De gemeente is,in België, meester over het onderwijs.Van het onderwijs derjeugd hangt de toekomst af van het land. Liberale ge meentebesturen, zooals te Gent, Antwerpen, Luik,enz., hebben hun volksonderwijs op goddeloozen voet ingericht. Alzoo meenden zij van volkskinderen liberalen te maken. Hoe stonden zij versteld toen zij enkel so cialisten gevormd hadden Tijdens eene bespreking in de Kamer verklaarde M. Van- dervelde, opperste aanleider der socialisten De officiëele scholen, zooals zij in de groo te steden ingericht worden, voldoen ons.» En Anseele, de aanleider der Gentscbe socia listen, zegde eens:«Deze scholen zijn kweek" scholen van socialisten.» Wat dus in het spel staat in de gemeente kiezingen, is de opvoeding der kinderen. Zal hunneopvoeding goed,christen en vaderlands lievend, of goddeloos en revolutionair zijn. Daar ligt de hond gebonden. Men mag dat niet vergeten. De groote dagbladen melden bijna dage lijks aanvallen van het geuzengespuis uit het éene Italië, tegen priesters en hooge geeste lijkheid. De italiaansche geuzengazetten vinden intusschen alle slach van lasterartike's uit tegen priesters en nunnen en als de eene of de andere geestelijke eens de rechtbank ter huipe roept om die gepatenteerde laste raars den mond te stoppen, dan zeere trekken die leeuwen hun ooren in als de slekken, en herroepen hun woord uit voor boete en gevang. De Asino die een missionnaris beschuldigd had, trekt zijn woord in en zegt dat de be schuldiging totaal valsch is, maarde belgische geuzengazetjes, die de beschuldi ging hebben overgenomen zwijgen als vermoord: hunne heerlijkheid gaat zoo verre niet te bekennen dat de be tij gi ng totaal valsch is. Intusschen boffen en stoffen de geuzen dat de Paus in Rome vrij is en met de christenen vrij en vrank onderhandelen kan, en eenige dagen geleden zonden de Katholieke Werk lieden een telegram van hulde naar Z.H.den Paus toen de H. Vader den 20" September openbaar werd beleedigd. Dit telegram werd nooit besteld, omdat het staatsbestier erin eene beleediging vond tegen den Italiaanschen Staat. Dat is dan die hooggeroemde vrijheid. Daar is 't met de vrijheid al niet beter gesteld, wel te verstaan voor de Katholieken, want het gespuis en de scheuveis van allen aard genieten er eene ongekende vrijheid. Te Ewes bij Moustier had onlangs een feestje plaats. Als de leute ten einde was deed het gezelschap eene wandeling rond het dorp en kwam alzoo voorbij de kerk. Op voorstel van een der aanwezigen ging men binnen en f eene dame ging naar den orgel en speelde de Carmagnole die door al de andere werd meegezongen. De kerk is door de geestelijke overheid buiten gebruik gesteld, maar geen enkel j geuzenblad beknibbelt de handelwijze van dat godvergeten gezelschap. Arm Vrankrijk In vergelijking met hetgeen sedert eenige jaren gebeurde is het in Rusland tamelijk rustig. Niet dat de oproer totaal gedempt is, want volgens een russisch blad zijn op vier weken tijds door de krijgsraden 3idoodvon- j nissen uitgesproken, waarvan »8 seffens werden uitgevoerd. Bij botsingen met de policie werden 309 personen gedood en 173 gewond. I Daarin zijn niet gerekend de personen die door de ophitsingen van den Bond van liet Russische volk ten offer vielen. Het aantal is niet juist te bepalen. I Politieke clïeften bedroegen 5oo,ooo roe- bels. j 53 maal werden geheime plaatsen ontdekt waar bommen lagen of oproerige druksels werden bereid. Te Lodz in Polen is een nieuwe generaal aangekomen die om te beginnen duizend man naar Siberie doet overvoeren, wegens de moord op den fabriekant Silberstein. Indien er nog eene werkstaking gelijk op welke fabriek gebeurd zal het tiende der ar beiders onmiddelijk naar Siberië verbannen worden. Zeven arbeiders en éene werkvrouw der fabriek Silberstein zijn onmiddellijk door den kop geschoten. De nieuwe wereldbrief van Z. H.den Paus over het modernisme, een soorte van nieuwe leer gesteund vooral op halve wetenschap is door alle groote dagbladen overgedrukt en met den meesten lof besproken. De H Vader heeft in zijn nieuwe ency cliek, zeer wel doen uitschijnen dat de dwa lingen, door de nieuwerwetsche schriftuur uitleggers verspreid, hun vooral ingegeven zijn door de onwetendheid en de hoogmoed. Zij zijn opgeblazen van verwaandheid en willen de inbeeldingen van hun eigen per soontje als regel aan de Kerk voorschrijven. Zij geven, bovendien, door hunne leerin gen, het bewijs van hunne onwetendheid in zake van wijsbegeerte en godgeleerdheid hadden zij daarover grondige studiën gedaan, zij zouden zelf de valschheid van hunne leerstelsels ingezien en de ongerijmdheid hunner gevolgtrekkingen begrepen hebben. Het besluit dat de eenvoudige geloovigen uit den encycliek moeten trekken, is dat zij meer dan ooit voorzichtig moeten zijn in hunne lezingen. Zij moeten zich vooreerst herinneren dat het hun streng verboden is slechte, onzedelijke en anti-godsdienstige dagbladen, boeken en andere uitgaven te lezen, en wat de zoogezegde godsdienstige uitgaven zelf betreft, zij moeten oppassen dat zij er geene lezen, die niet met de goedkeu ring van het bisdom bekleed zijn. En wat zij vooral zullen in acht nemen dat is enkel te luisteren naar de priesters en kloosterlingen, die in volle overeenstemming met hunne bisschoppen en geestelijke over heden handelen, spreken en schrijven. In Marokko is het deze week opnieuw begonnen. De stammen, in plaats van te onderhan delen, hadden een nieuw kamp opgeslegen te Sidi-Brahim nabij Casa-Blanca. Door een onderzoek in luchtbal was dit bemerkt en generaal Drudde zond er een deel zijner legermacht naartoe. Geheel het kamp werd verwoest en na eene korte beschieting werden de inboorlin gen op de vlucht gedreven. De verliezen van den vijand zijn onbekend. Van fransche zijde bedragen zij een doode en tien gewonden, waartusschen een luitenant van het Vreem denlegioen. Een later bericht meldt dat drie der voor naamste stammen hunne onderwerping aan geboden hebben. De afgeveerdigden dezer stammen hebben beloofd alle gewapende benden te verjagen en de moordenaars der Europeanen uit te leveren. Mogen wij het gelooven of is het nogmaals een list om intusschentijd nieuwe krijgsbenden te ver gaderen Er bestaat ook nog een geschil tusschen den echten Sultan en Moulai-Hafid die wil Sultan worden. Men meldt dat Moulai-Hafid met 6000 volgelingen en kanonnen in de richting van Shawia, eene streek nabij Casa-Blanca ver trokken is, niet om tegen de Franschen te vechten, maar om strijd te leveren tegen het leger van den Sultan Abdel-Azis, die met zijne aanhangers op weg is naar Rabat. In 't gebied der Oherardas en Beni Hasson heeft hij i5o man gevangen genomen en voor hunne ontrouw onthoofd. Wanneer nu de keizerlijke stoet zijne intrede doet bij de Beni-Hassan, wordt hij voorafgegaan door i5o ruiters, die elk een hoofd der gedooden op hunne lans dragen en deze bedreiging, denkt de Sultan, zal de bevolking wel be grijpen en den vorst ontvangen met de door hem gcwenschte onderworpenheid. Het Plaatselijk Comiteit heeft Woensdag avond de kandidaten aangeduid voor de kiezing van 20" October. 't Zijn de heeren FRAEIJS Ernest FIERS Henri VANDEN PEEREBOOM Leon BOUQUET REMY uittredende leden, en BEGEREM Georges BOONE CYRIEL BIEBUYCK ALBERT ter vervanging van MM. Begerem en Caene- peel, ontslaggevers, en Vande Voorde, over leden. De kandidaten werden gekozen met een parigheid van stemmen. De heeren kandidaten zullen in de alge- meene vergadering in het Volkshuis, Zondag avond voorgedragen worden en het woord richten tot de kiezers. De vergadering is gesteld Qp ten 7 i/s ure. De achtbare Heer Senator Baron de Vinck richt morgen Zondag namiddag een groote feeste in op het Hooghe. Er is dien dag I St-Michielsdag open hof in het Park van 't Kasteel, en ten 3 ure zal de Koninklijke Fanfare Concert geven. j Een bijzondere tram vertrekt van Yper-Statie ten U.15 Dixmudepoort 14.22 Meenenpoort 14.25 Zillebekestatie 14.32 Hooghe 14.39 Cantientje 14.45 Gheluvelt 14.48 's Avonds komt men van 't Hooghe terug met den tram van kwart vóór 7 ure. De Eerw. Heer Laga, bestierder der Katholieke scholen van Yper, is onderpastor benoemd te Iseghem, en wordt te Yper ver vangen door Eerw. Heer Astaes, leeraar in 't College van Oostende. Openbare zitting van den Gemeenteraad op Zaterdag 28 September 1907, om 5 ure 's avonds. Dagorde 1Stadsgelden Neerlegging der rekening van 1906. 2. Neerlegging van het verslag over het bestuur en den toestand der stadszaken over 1906. 3. Museum Rekening 1906. 4. Staatsmiddelbare school Rekening 1906. 5. Kerkfabriek van St-Niklaais Begrooting 1908. 6. Weldadigheidsbureel Aandeel in de kosten van liet kosteloos onderwijs in 1906-1907. 7. Stadsgelden Verhooging van toelage op de begrooting van 1907. j Vele ouders zijn niet ontevreden. Ook eenige studenten zijn van dit gevoe- len, maar ze zijn dun gezaaid. 't Is eene ernstige tijd voor de ouders. Zij hebben te onderzoeken, waar zij hunne jongens zullen zenden, 0111 hen eens later bekwaam te maken zich eene loopbaan te i kiezen. j Daar moet met vele zaken rekening gehouden worden, dat is zeker. i De voornaamste is echter de opvoeding. Zij is de levenszaak. Het is niet alleen eene bagagie kennissen, dat de jeugd, in de jongelingsjareu heeft op te doen, zij heeft zich ook rijp te makeu, door de wijze lessen, door de godsdienstige voorbeelden; door de nuttige raadgevingen, door een onderwijs gedrenkt met katholieke grondbeginselen, om later te worden, wat hunne ouders zijn, christelijke men- schen, niet alleen bekwaam om geld te verdienen, maar ook om het doel des levens, de eeuwigheid, met volle zekerheid te bereiken. De ouders moeten natuurlijk ook denken, aan een degelijk onderwijs. Zij moeten zor gen dat hunne kinderen eenmaal bekwame mannen zijn daarom moeten zij uitkijken naar de scholen, waar de professors door hunne kennissen, en bijzonder door hunne toewijding, hunne opoffering aan de jeugd, hun de meeste waarborg geven voor een degelijk onderricht. In die gestichten waar de professor er alleen is, voor zijn eigen profijt, om zich een» levensbaan te zoeken, waar hij de schoonste tractementen op de gemakke lijkste manier kan verdienen, al is ook nog het uithangbord zoo schoon, en wordt er nog door de liberale gazetten van zooveel professorale geleerdheid gesproken, moeten de ouders toch de volmaaktheid niet zoeken. Wij weten het ja, volgens de liberale gazetschrijvers, hebben de officiëele scholen, hunno scholen zooals ze die noemen, omdat zij zelf er geene stichten met hun geld, alle wijsheid en alle geleerdheid in pacht. In de katholieke gestichten worden er slechts klerikale uilen gebroeid, zoo schrij ven zij in hunne verwaandheid. En nochtans, daar waar de officiëele Athe na's en Collegiën, met de vrije katholieke gestichten, meê moeten strijden, daar wor den ze elk jaar, zoo duchtig geklept, en telkens feller, dat zij wel beschaamd naar hunne teenen zouden moeten zien. En dat kan niet anders. Zeker, er zijn in de officiëele gestichten zeer goede leeraars,die hunne klassen geven met veel nauwgezetheid en zorgmaar veelal de measten hebben zich hunne levens baan niet gekozen, om zich alleen toe te wijden aan de jeugd, met het oog op een hoogere bestemming, uit een godsdienstige zelfopoffering. Hun professorschap begint aan den zuil der klas eu eindigt ook daar. Verder hebben zij wel andere bekominer- ringen in het leven. De professor in een katholiek gesticht, heeft geen ander doel meer, dan de opvoe ding en het ondewijs der jeugd. Het \erschil is in het oog springend voor iedereen, en de resultaten zijn daar om de ouders te doen zien, waar zij hun vertrouwen moeten hebben. Een onderwijs doordrongen met den gods dienst is overigens noodig, onontbeerlijk voor het verdere leven. De aanvallen der vijanden, moeten onze jongelingen, eens mannen, geharnast vinden tegen de slechte beginselen. Het is ongelooflijk, hoe groot de indruk is op een kind, wanneer bij er ziet onder zijne leeraars, die opentlijk door hun gedrag en door hunne woorden verklaren geen geloof te hebben. Zoo een voorbeeld is noodlottig. De invloed van een professor is zoo groot op een kindhet kind ziet immers in hem het model dat het heeft na te volgen. Welnu katholieke ouders, geef uwe kin deren geene andere voorbeelden na te volgen dan godsdienstige voorbeelden, bijzonder in het onderwijs dat gij hun verschaffen moet, dat is u een heilige plicht. {Algemeen Belang Men kan zich niet voorstellen welke groote hoeveelheid appelen,pruimen, regeloten,enz. uit Oostende met de stoombooten van de MaatschappijCockerill naar Tilbury-Londen verzonden worden. Verleden week was het eene lading van 9000 manden fruit, ruim 100.000 kilos, en dinsdag namiddag werden 5ooo manden regeloten ingescheept, meestal uit de provincie Namen. Een Amerikaansch blad kenmerkt ze als volgt Als iemand een millioen steelt, is hij een financieel genie wie zich met een half tevreden stelt rekent men bij de verstandige lui wie met 100,000 dollars vandoor gaat, is geraffineerd en met 5o,ooo dollars heeft hij ongeluk in zijn zaken gehad een diefstal van 25,000 dollars is een onregel matigheid, en die 10.000 dollars inpalmt, is een gewikste speculant met 5ooo dollars is het ontrouw met 1000 dollars oplichterij wie 100 dollars steelt, is een onbeschaamde dief, wie 10 dollars steelt een erg gemeene dief wie echter een hesp of een brood weg neemt is een verloopen sujekt, een verworpe ling der maatschappij. Van tijd tot tijd hoort men er van, dat po gingen worden gedaan, om schatten uit de zee aan de kusten op te halen, uit schepen die in vroegere eeuwen op deze plaatsen zouden zijn gezonken. Thans wordt iets der gelijks geprobeerd in een meer in het graaf schap Hampshire gelegen,bekend onder den naam Sowley Pond. Het verhaal luidt dat 1700 jaren geleden monniken zich hebben gevestigd in Beaulieu (New-Forst) en van Citeaux kwamen, en in 't bezit waren van een levensgroot gouden beeld der H. Maagd en van het Goddelijk Kind, welk beeld ge durende eeuwen achter het hoogaltaar der Abdijkerk moet hebben gestaan. Gedurende de vervolgingen van Hendrik VIII wisten de monniken heel goed, dat de Koning en zijn vrienden voornamelijk uitwaren op roof en doodslag, alzoo zegt het verhaal, dat de monniken het gouden beeld in het bovenge noemde meer hebben geworpen. Met belangstelling worden de pogingen van deze menschen nagegaan,want het beeh heeft natuurlijk een ontzaggelijke waarde zoowel aan antiquiteit, ais werkelijke gelds waarde, Welmann die hoopte per luchtbal d Noordpool te bereiken heeft moeten van zij plan afzien.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1