liet eeuwfeest der Enveloppen Priesterlijke Benoemingen Hopmarkt Diabolo Voor den Vrede j Huwelijksafkondigingen Wettelijke Besluiten DE ROOVERSBENDE VAN HAZEBROEK VoOrziclllï»hpi(! be voorzichtige OOSTROOSEBEKE Alsmede stempelinkten in alle kleuren. Onze azija, «xtra kwaliteit, ia reel zuurder daü de gal der kwaadwilligste schoonmoeder. Alles wat wij drukken is klaar als rotskristal en de teksten die wij verkiezen zoo bevallig en aangenaam als de stem van een liefje ran twintig jaar. Koopt onzen wijn, het zal u niet be rouwen, want hij verheugt het hart als de kus eener moeder. Treedt onze magazijnen binnen gij zult er ontvangen worden onze bedien den zijn zoo liefelijk als bij een vader die een zijner dochters zoekt uit te huwen. Daarenboven zult gij altijd ontvangen worden als eene zonnestraal die na een somberen regendag verschijnt, enz., enz. Toen mad. de Sévigné (1626-169hare vermaard gebleven brieven, welke tintelden van fijne opmerkzaamheid, edele gevoelens en vloeiende letterkunde, de wereld inzond, was het de mode de brieven derwijze te plooien, dat een omslag of enveloppe nutte loos was Overigens de omslag was toen onbekend.Doch de kunst van brieven plooien ging verloren bij de opkomende geslachten, en de smakelooze enveloppe kwam de kunst verdringen. Wat wij eerbiedig eenen brief noemen, heeten ze destijds een pak en de kunst van briefschrijven was toen te verheven, omdat brieven in een pak verzonden zouden worden. Heden gaan onder de enveloppe zoowel de vuige laster van een verdorven hart, als de liefdevolle brieven der moeder aan haar kind, zoowel de goudaanbrengende brieven van den koopman, als de smachtende woor den van den minnaar. De verraderlijke omslag verbergt onveranderlijk haat, liefde, onheil of geluk en de postbediende heeft niet meer eerbied voor den eene, als voor den andere. Welnu, van die prozaïsche omslag viert men thans het eeuwfeest. Honderd jaren verbergt hij allerlei mededeelingen en reist er de wereld mede rond. Kon hij spreken, hij zou meer vertellen dan al de dagbladen melden kunnen. Hij heeft meer gezien, meer gehoord en meer het innerlijk leven medegeleefd. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft benoemd E. H. Delporte, onderpastoor op Sint Amand te Rousselare tot pastor van St Jan- Baptiste te Herseeuwe. E. H. Desmet, Baccalaureaat in kerkelijk recht aan de Hoogeschool van Leuven onderpastor te Deerlijk, tot hetzelfde ambt op St Amand te Rousselare. E. H. Kesteloot, leeraar in 't Collegie te Thielt tot onderpastor te Deerlijk. Het kruis van eerste klas is verleend aan MM. Depuidt en Doom, schepenen te Dickebusch. De medalie van 1* klas aan M. Cannaert gemeenteraadsheer te Dickebusch. cK-C*»-*- --- Nuremberg i3 Nov.: Markt kalm. Markt waar ie kwaliteit 62-72 fr.; 2e kwaliteit 47*56 fr. Haliertau g5-io5 fr. Elzas 80-90 fr. Spalt 95-io5 fr. Saaz 115-140 fr. Voor den uitvoer is de vraag zeer verslapt Londen 11 Nov. Markt kalm. Goede Engelsche hop 75-125 fr. mindere 5or8o fr Tamelijk veel Belgische waar, van goede kwaliteit, ligt hier opgestapeld. Niettegen staande den billijken prijs, is er geen trek. Brussel i3 Nov.; Markt vast. Poperinghe (Stadslood) 32 1/2 fr. Aalst (8 merken) 44 tot 46 fr. Tamelijk veel verhandelingen. Aalst 9 Nov. Markt kalm. 40-45 fr. Poperinghe i5 Nov. Markt kalm. Stad 3o-33 fr. Dorp 2l-3ofr. volgens soort en kwaliteit. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN* 83 door E. H. V. HUYS VERRODEN NADRUK Binst dat Jake en Tjotten jammerden op slecht beginsel, was liakelandt binnenge- •prongen, met zijn volk. Met der daad snakte hij naar de voutedeure, om erop te zijn, maarzij was toe, en toe van binnen Hij stak, hij stampte, hij trok: de deur bleef toe. Naar den anderen kant riep hij tot zijn volk, en vier kerels liepen waar de vader, de moeder en de zusters sliepen. Allen waren ontwekt en op, en ze gruwelden, zonder nog te weten met wien zij te doen hadden. Altijd in den half donkeren, vielen er acht felle handen op hen, keerden ze over int'bedde en bonden ze vaste, al zeggende Zwijgen of vermoord zijn Bakelandt was gedurig bezig met stampen tegen de deur, die weerstond en vaste bleef. Hij hoorde wel dat de menschsn, die erach ter zaten, op waren; hij verstond het geschrei van eene vrouw en van een kind maar ook het gedruisch Yan eeue koffer, die voortge sleept eu tot bij den ingang gestoken wierd. Nijdig en moê geeft Lij bevel aan zijne gasten van in de andere plaatsen vandsn huize alles te stelen dat zij vinden kunnen, en houdt er twee bij hem. Dan legt hij zijnen mond tegen het sleutergat, en hij roept Gij daar, doet open, of wij steken geheel het kot in brande Geen ander antwoorde, of 't en zij het gehuil vau de jonge vrouw, en 't geschrei van het kleinkind. Doet open verstaat gij t'? oi' wij breken in, en wij vermoorden u alle drie, of wij yerbranden u levende YPER Uitslag der aanbesteding voor de benoodig- hederi gedurende 't jaar 1908 in de Weldadig- iieidschool van den Staal 1° Lot. Meststoffen Carpentier Yper. 2° Lot. Strooi, enz. Buyers, Brugge, 2350 fr. 3" Lot. Spek Vermeulen, Yper, 3580 fr. 4' Lot. Gezouten Vleesch Kulenaar Hu- gues, Maldegbem, 4298 fr. Fouion, Elsene, 4300 fr.Kuleman flilaire, Maideghem,4760 fr. 5' Lot. Versch Vieesch Vermeulen, Yper, 11094 fr. 6* Lot. Melk. Castel, Yper, 630 fr. 7" Lot. Kruiderijen. Poot-Casier, Yper, 3131.50 fr. Huyghe, Yper, 3385.50 fr.; Hilaire Kulenaar, Maldeghem, 3500 fr. 8* Lot. Gezouten Visch. Poot-Casier, Yper, 1135 fr.; Keereman, Brugge, 1207.50 fr. 9" Lot Olie. Kinoo, Luik, 1041.25 fr. Symael, Luik, 1105 fr. Carpentier, Yper, 1120.50 fr.; Vansteriikiste, Brugge, 1194.25 fr.; Salomé, Yper, 1208.50 Ir. Deconinck,Antwer pen, 1268 50 fr. 10e Lot. Yzer— Simon, Ciney, 2495 fr. 11" Lot. Schoenm^kersgerief. Rosseau en Ancy. Geut, 331 32 fr.Deschaffois, Turnhout, 374.07 fr. 12e Lot. Kleermakersgerief. Tonney-Boon, Recktieim, 652 52 fr. Ommeslagh, Yper, 603.95 fi ts® Lot. Schrijnwerkersgerief.— Debrouwer, Antwerpen, 429.25 fr. 14* lot. Verschillend Alaam. Debrouwer, Antwerpen, 304.52 fr. 15° Lot. Leder. Rosseau en Ancy, Gent, 750.40 fr.; Deschaffois, Turnhout, 810 fr. 16' Lot. Schoolgerief. Pesses, Ciney, 1160 24 fr. Siffer, Gent, 1231 25 fr. 17° Lot. Drukkers- en hoekbindersgerief. Petit, Brussel, 2027.10 18* Lot. Bureelgerief. Pesses, Ciney, 241.74 fr. Siff-r, Gent, 265.47 fr. 19° Lot. Sebildergcrief, enz. Deconinck, Antwerpen, 460.56 fr. Eymael, Luik 514.20 fr. Carpentier, Yper, 517 80 fr. Vinsteen kiste, Brugge, 534.90 fr. Salomé, Yper, 587 fr. 20° Lot. Schilder- eu glasbrekersgerief. Salomé, Yper, 1244.60 fr. Carpentier, Yper, 1273.15 fr.Eymael, Luik, 1280.70 fr. Van- steenkiste, Brugge, 1584.95 fr. 21° Lor- Schilder- en glasbrekersgerief. Salomé, Yper, 1244,60 fr, Carpentier, Yper, 1273,15 fr, Eymael. Luik, 1280,70 fr, Van- steenkiste, Brugge, 1584,95 fr. 22° Lot. Hoedenmakerij. Thcni.Reckheim, 584 50 fr. Huysman, Moll, 576 50 fr. 23° Lot. Mutsen en kousen. Ranson, Yper, 1513 fr.Huysman, Moll, 1555 fr.; Rabau, Yper, 1555 fr. Brunfau', 1652 50 fr. 24° Lot. Kramerwaren. Rosseau en Ancy, Gent, 828 li'. Ommeslagh, Yper, 908 24 fr. °5' Lot, Weefsels. Arigloo, Yper, 3342.50 fr. Rabau, Yper, 3480 50 fr. Bouquet, Yper, 3485 fr. Huysman, Moll, 3485 fr. 26° Lot. Artikels in strooi, enz. -- Thomé, Reckheim, 395.75 fr. 27° Lot. Geen aanbn der. 28° Lot. Geen aanbieder. 29° Lot. Eikenhout. Cioostermans, Gent 2245 fr. 30° Lot. Sparrenhout. Vergrachl, Yper 3000 Ir. Cioostermans, Gont, 3§8S fr. 31° Lot. Hout met de schors. Bosch Heer-bij Maastricht (Holland) 3195fr. Brand. Dezen nacht,rond 4 ure, luidde de brandklok. De torenwaker had brand bemerkt al den kant der Capronstraat. 't Wss in de wasbhekerij en boutzagerij van M. Fol-De Breyne, bij de vaartbrug. De brand was ontstaan in de machinekamer. Gelukkig waren de pompiers spoedig ter plaatse en konden het vuur na korten tijd volkomen meester Ten 5 ure w as alle gevaar reeds voorbij. De' ordedienst was uitmuntend, dank de policie en de gendarmerie. De schade, door verzekering gedekt, en is niet zeer aanzienlijk. VLAMERTINGHE Maandag avond ror.d 10 1/2 ure is er brand onlstaaan op den zolder der herberg «De Groo te Bak» op den Geilhoek en bewoond door Guillaume Lebbe, metser. De pompiers snelden er naai toe, maar had den geen water om te spuiten. Eenige meubels wierden gered. De muren alléén zijn recht gebleven. De herberg behoorde toe aan M. Bataille van Poperinghe. Het huisgerief was verzekerd. Een kloeke stem riep van al binnen Den eersten die binnen komt schiet ik omve.re, want ik ben gewapend. Schiet gij éen dood, daar blijven er nog negen over, om hem te wreken en u in stuk ken te trekken Daar volgde een oogenblik stilte, alleenlijk onderbroken door het gedruisch van de andere roovers, die de kassen braken en overal rondliepen. Antwoordt en doet open, herging des noordenaars stemme, of het spel begint met der daad 1 Zullen wij ongehinderd blijven en vader en moeder ook Doet eerst open, dan zullen wij onze voorwaarden stellen. Stilzwijgendheid van weêrkanten de ene luistert Daar hetgeen er ging gezeid worden, de andere peisden wat er hun te doen stond. Zijn wij er schreeuwde de kapitein,al een feilen schok, gevende tegen de deure. Op voorwaarde dat gij mijne vrouw ongehinderd laat, antwoordde, maar veel flauwer, de stemme van den landsman. En seffens hoorde meu de koffer verslepen, de grendels schoven weg,de sleutel draaide in 't slot, en de deur vloog open. Achter de deur stond de schoonzoon van Joo» Neirynck en wat verder in den hoek, zat eene jonge vrouw,met eeu kin 1 dat zij tegen hare borst drukte. Drie zwarte mannen sprongen in en grepen, de eene naar den man, de andere naar de vrouwe, en de laatste naar de koffer die nog te midde i de kamer stond. De moeder, als zij bij de halve klaarte van eenen dievenlantaarn dat zwart wezen op haar zag komen, gaf eenen greoten schreeuw eu riep naar haren echtgenoot. Deze, door het gevaar en het gehuil van zijne vrouw ontstelt, spande zijne spieren en, in ep"®" trek door eene buitengewone poging, s hij los uit de handen van Bakelandt. "VOO' Een persoon dezer gemeente had over eenige weken, op 'nen avond, eene noodwendigheid gedaan vóór zijne deur, langs den openbaren weg, en proces-verbaal wierd door de gendar men opgemaakt. Donderdag laatst wierd deze persoon dooi den Rechtbank van Yper voorwaardelijk tot 26 fr. boete veroordeeld liillinonon Millioeneu menschengebrui- inllllUcllcil ken de slijmverdrijvende Waltherypaslil en allen bekennen haar uitmun tend voortreffelijk en beter dan alle andere geneesmiddels. Eene doos van 1 fr.is meer dan genoeg voor een jaar. BRUGGE De zweedsche bark San Luis kwam zaterdagavond hetzeekanaal binnengevaren, in bestemming voor Brugge. Het schip dat geladen was met gezaagd bout voor rekening van MM. Van Caillie en Lantsoghf, werd ge sleept door den tuierPrins Albert Aan de brug van Dudzeele verwarde de kapitein de vuren van de brug en h< merkte zijne vergissing slechts toen het reeds te laat was. De tuier botste op een dolfijn, terwijl de «San Luis» op de sleepboot liep en werd terug geduwd tegen de brug.Beide vaartuig-n werden beschadigd evenals de dolfijn, die erg gesteld is de brug zelve is niet in het minst bescha digd. Alhoewel de kluiverboom van de «San Luis» gebroken was, kon het schip toch zijne reis voortzetten. De Prins Albert heeft het meest van al geleden. Het onderzoek over de misdaden van de moordenaarsbende wordt ieverig voortgezet. Maandag werd August Pollet in tegenwoordig heid gesteld van zijn broeder Abel, om wat licht te brengen in de moord van Calonne-aan de-Leie, waar de landbouwer Deron in zijn bed door sabel- en stokslagen werd afgemaakt. Abel deed zijn broeder bekennen dat zij de misdaad pleegden zonder de medeplichtigheid van Fauvart. Abel werd vervolgens in tegenwoordigheid gebracht van Brabance, voor 't onderzoek over de di ievoudige moord van Violaines. De hoofd man der bende bevestigde dal Brabance aan ie misdaad deel had genomen en dat hij daarna zijne vrouw naar België had gestuu'-d om er het geld uit te wisselen dat te Violaines geslo- len was. Als belooning kreeg vrouw Brabance 40 fr. en een kostuum. Toen hij die onthulün gen hoorde, schoot Brabance in eeneschrikke lijke woede en wilde naar Abel Poll. I springen De taalman Bené veen de gendarmen moester hem met geweld tegenhouden. uw iiuiiugiitiu mensch beeft altijd bij hem t° eene doos slijmvrrdrijvende Wal therypillen om zich te bevrijden of te ontlasten van de onisteltenissen. 2° eene doos hiestsfil lende Wallhery pastillen om rapgenezen te zijn van varkoudheden, hoest vallingen, keelpijn 1 fr. voor elk. RUMBEKE Zaterdag namiddag gebeurde een schrikke lijk ongeluk te Rumbeke-bij Rousselaere Twee kinderen Eliza en Magdalena Plancke, 4 en 6 jaar, wandelden op de grootebaan. Het oudste kina droeg naar zusterken op den arm. Twee zwaar geladen karren kwamen aangereden daar er maar een voerman voor de twee gespannen was, werd de tweede kar niet bewaakt. Magdalena wilde haar zusterken op den voor kant van de tweede kar zetten, doch deed een misstap en rolde met haar zusterken onder de wielen; de twee kinderen werden letterlijk vermorzeld en bleven op den slag dood. ISEGHEM Vrijdag nacht, rond 1 4/2 ure, werd de land bouwer Petrus Maes, wonende op het gehucht de Boschmolens, gewekt door het blaffen van zijnen hond. Hij stond op om te zien wat er gebeurde en bemerkte dat de mekanieke vlas zwingelarij van zijnen gebuur August Desmet iri brand stond.Maes kleedde zich aanstonds aan en ging Desmet verwittigen. Beiden liepen naar de zwingelarij gevolgd van eenige gepuren en aanstonds begon men het vuur te bestrijden. De pompiers der stad, door den zoon Maes verwittigd, snelden toe, toch het vuur had zich reeds zoo snel uitgebreid dat men noch slechts de machienkamer kon vrijwaren. Van hem tegen don muur, viel op den zwarten die bij zijne vrouw stond, en trok hem op den grond, dat hij nederbokta al zeggende Verrader steelt, maar laat mijn vrouw en mijn kind gerust Bakelandt was opgestaan,en geholpen door twee mannen nog, die met de schermutse ling waren bijgekomen sloeg hij zijne vuisten om de lenden van den landman, die omme zwoei en te were stond, 't En ging zoo ge makkelijk niet als dat de moordenaars gepeisd hadden, 't Gevaar en de vreeza voor al dat hij lief had. gaven buitengewone kracht aan den aangerande rechte voor zijne vrouwe hield hij stand, alsof zijne voeten in den grond gevezen hadden geweest. Stoot bij stoot deed hij achteruit deinzen, die op hem vielen, en wrocht met al zijne ledematen. 't Moeste schrikkelijk zijn om zien, die worstelinge, van éen tegen vijve, in den halfdonkeren, zonder dat er éen woord ge sproken wierd, buiten het schreeuwen eener vrouw, en het janken van een kind, dat spartelende op de borst zijner moeder lag. Lang nochtans duurde het niet een van de booswichten een kleine maar geblokte kerel, kroop langst den grond, greep den landsman van onder aan zijne beenen, snak te hom omleege, dat hij achterwaarts over keerde, met zijn hoofd in de stoelen, ja. hard genoeg om zijnen schedel te bersten. Al de schelms vielen te gelijk op hem, bonden zijne arms en beenen vast, schudden en sloegen als om wrake te nemen over zijnen korten, maar kloeken weeretand. t Bijzonderste was gedaan, en de eenigste hinderpaal uit den weg geruimd. Herhaalde hamerslagen braken de zware koffer open, waarin de beurze met kroonstukken zitten moest. Al dat erin was wierd eruit getrok ken, lijnwaad, kleederenen beurzen genoeg, marrgeene ;kroonstukken. Ws 't p/ottergeld misschien elders uitge- koqmfrb v;roeg Bakelandt aan zijnvolk.dat rond hem geschaaard de zwingelarij blijven nog slechts de vier muren over. De schade bedraagt rond de 5,000 frank en is verzekerd. De knechten van den landbouwer Delacauw van Meulebeke, kwamen maandag met eene vaars van de markt van Kort rij k. Aan het gehucht de Wante werd het dier hoorndul en ging op hol, op zijnen doortocht verscheidene vensterblinden afstoolend. Alfons Basscbaert, van Meulebeke, schoot de vaars met een geweer dood. ISEGHEM Vijf woestaards hebben zondag avond de ruiten verbrijzeld bij Camiel en Ivo De Blauwe, bij Porteman, Verstraeten en Bouciqué,allen in de Rousselaere.Hraat. Ivo De Blauwe kreeg zelfs eeu messteek in den hals zijne dochter- bekwam een geweldigen stamp op den buik. De woestaards zullen rechterlijk vervolgd v/orden. THIELT Maandag nacht zijn er dieven op het dak van een achtergebouw geklommen van het klooster der Eerw. Zusters Passionnislen, die onlangs uit Frankrijk aangekomen zijn. De kwaaddoe ners hebben eenige pannen afgenomen, eene panlat overgesneden en zijn langs de opening binnen gedrongen. De dieven moeten in hun werk gestoord zijn door het geblat van den nond van den landbouwer Constant üinneweth, zoodat zij de vlucht genomen hebben mettwie kiekens voor allen buit. Een streng onderzoek is ingesteld. ZONDERLINGE DIEREN BESCHERM STER De gezondheidskommissie van Leuven bijge staan door de plaatselijke overheden en de policie, heeft in de Broekstraat, te Heverlé, in de woning van zekere juffer De H..., een grooten kuisch gedaan. Juff er De H..., die ganseti alleen woo*t, had niets beter gevonden om hare een zaamheid wat op te vroolijken dan al de honden en de katten die zij op de straat kon opnemen, naar hare woning te brengen, waar zij dia diertjes als kostgangers hield. Daar de dierenbescherm- ster echter verwaarloosde hare woning te kuischen rook het spoedig in ganscb de buurt zoo onaangenaam dat de geburen begonnen te klagen. De gezondheidscommissie moeide zich met de zaak de gemeenteoverheden begaven zich naar de woning van juffer De H..., vergezeld van twee geneeslieeren, zes politieagenten en een veldwachter. De dierenvriendiu weigerde te openen en men was verplicht een slotmaker te ontbieden om de deur open te br. ken. Al de plaatsen aan het gelijksvioars, geleken aan die re' hokken er bevonden zich een 5Jtal houden, katten, papegaaien, enz., zonder de ratten en de muizen te rekenen die er woekerden. Overal heerschte er een verpestende reuk en men was verplicht de vensters open te zetten om de plaatsen te verluchten. Dejuffer weende overvloedig eu vroeg maar gedurig dat men hare lievelingen die krioelden van ongedieite, geen kwaad zou doen. In een salon lagen een 2vtal lyken van katten eu honden, in verren staat van ontbinding. Ondanks de wanhoopskreeteu van de juffer werden er 32 honden vergiftigd of verstikt, 10 katten entwee papegaaien werden doodgescho ten. In den kelder, op den zolder, overal vond men rog hondenin den hof, die aan een kerkhof geleek, bemerkte men houten kruisen, met den naam en den ouderdom van gestorven honden. Nadat gansch de menagerie afgemaakt was, werd de woning van onder tot boven ontsmet. Men weet dat het spel gezegd Diabolo waarmede zelfs kinderen in hun wieg spelen thans, geene nieuwigheid is. Het spel komt eigenlijk uit den Oost en werd veel gespeeld bij de Hindostanen en de Chinezen, ook in Japsnië. Ongeveer honderd jaar geleden speelde men veel den diabolo in Frankrijk. In Vlaamsch-België was 't spel ook bekend daar deken De Bo in zijn Westvlaamsch Indioti- con, het spel beschrijft aldus Een blikken speelding hebbende de gedaante van twee dikke peren, met de punten gesoudeerd Men speelde het namelijk te Turnhout, Iteghem en Zele. Het speelding heette duivel en ook tortelen. In Vlaanderen zegde men om 't spel te beschrijven De duivel opwer pen en hem weer op de pees vangen. Er bestaan vele caricaturen betrekkin hebbend tot dit spel. De Vredeskonferencie duurde «27dagen. op die tijdruimte werden er ter eer der afge' vaardigden 317 maaltijden gegeven; daarin zijn de noenmalen begrepen door het dipl0 matisch korps van den Haag. Deze noenmg' len kosten samen 2,618,000 fr. Het rijkst" feestmaal was dat opgericht door den Braziliaanschen afgevaardigde,Ruy BarboSa die, bij de verschillige gelegenheden 8 tot 10,000 fr. uitgaf, enkel voor bloemen. Het was ook deze afgevaardigde die de langste redevoeringen uitsprak in de konfe rencie, welke op zijne kosten per telegraaf naar Rio de Janeiro overgeseind werden ginder voor een verlicht venster openbaar gemaakt werden. De algemeene uitgaven der verschillige regeerii gen bedroegen 14,850,000 fr. waar onder men 5,626,800 fr. moet rekenen uitgegeven voor telegrammen. Camiel Cobyn, bediende aan den bnUrt. spoorweg en Julia Claeys.z.b.beiden te Yper Henri De Bruyne, leurder en Emelié Castelein, leurster, beiden te Yper. Henri Ossieur, kleermaker en Valentine Maerten, naaister, beiden te Yper. Bruno Steelant, smid te Yper, voorg. te Passchendaele en Maria Vulsteke,landbouw ster te Zillebeke. Alfred Duflot, z.b. te Campenhout, voorg te Brussel en Cecilia Dehouck, z.b. te Yper Robert Lebbe, doctoor in rechten te Y°per voorg. te Elsene en Aline Bisschop, z. b. tè Leuven, voorg. te Anderlecht. Maurits Reynaert, doctoor in rechten kandidaat-notaris en Maria Wyckhuyse' z. b. beiden te Yper. j BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten j Gesquiere Marguerite, Wyk L. - Debaene Ernest, Yperstraat. - I.eicher Valère, Wiik C wiiie'ReVlnCurHnnri' WSk A' Ooghe André.' Wyk. E. - Wylleman Hector, Wijk H. - Ver- faillit1 Hector, Wyk A. Dereckx Ciara, Wijk j A. Techel Gerard, Tien Gebodenstraat, Sterfgevallen Leroye I.eoriie, 67 jaar, landgebruikster, echt- I genoote van Henri Desetiodt, Wjjk K. - Haeze- j Drouck Charles, 66 jaar, werkman, weduwaar van Leonie Saevel en echtgenoo' van Louise 00A' Wijk G. Malbrancke Maurice, 7 m Wyk. C. Hauspie Gaston, 13 m., Wyk K. Huwelijksafkondigingen en Martha Omer Boudeweel, landbouwer Derycke, zonder beroep. Hector Uzeel, meubelmakersgast en Eugenie Coutereel, dienstmeid Henri Focquenoey, smidsgast en Marie Hutse- oaur, werkster. BURGERSTAND VAN WATOU Geboorten Lemuys Irma. Top Maria.Vanhoucka Irma. - Samyn Maria. Overlydens V enewanda Deblock, oud 86 jaren, we Jacobus Uecock. - Désiré Boussekey, oud 77 jaren. Huwelijken Alfons Terrier, van Hooglede met Maria Van Renterghom, van Watou. - Placide Pebyser met Octavie Verlet. ReDé Goemaere, van Poperinghe met Felicia Doise, te Watou. - Maurice Claeys, kleermaker,thans te Hoogstaede met Ermame Spillebout, dienstmeid te Cassel. Bij CALLEWAERT-DE MEULENAERE in caoutchouc, Neen 't, meester geen groote sommen; alleenlijk wnt munte en wat klentergeld, de moeite niet weerd om zooveel geweld te doen Wacht een oogenblik, 't zal wel uit komen En Bakelandt liep naar den gebondene, die nog roer - en moedeloos op den grond lag. Man I zei hij, hem den hiel op de borst zettende, man, gaat gij beginnen zeggen waar uw geld ligt 't is hier, ik weet het 't Zij kwade wille, 't zij benauwdheid, de landbouwer en sprak nietmaar zijne oogen straalden in de oogen van den moordenaar men zou gezeid hebbeu dat zij hem uitdaag den. Als hij niet en wilt spreken, en wel 1 zijn vrouwe zal 't zeggen of wij zullen zien Vrouwke, waar ligt uw beurze spreekt of hebt gij liever uwen man en uw kind te zien vermoorden Hadde Je moeder willen spreken, zij en kon niet. Eerder geleek zij aan eene, die gevoelloos is en zonder tale met haren lieveling tusschen hare arms, zat zij in eenen hoek gedroomd, achter de stoelen, en loerde op de bewegingen en het naderen van de moordenaars. Nog eene die stom is, zei Bakelandt 1 is mijn verduldigheid uit. Asa man nen, grijpt ze vast! En al over de borst van den echtgenoot, sprong hij naar de ongelukkige, snakte en trok aan haar teer kindje, om het uit hare arms te wringen, binst dat de andere van zijne gasten hem hielpen, en op de arms van de vrouwe sloegen, om ze los te krijgen. Zij kregen ze los, met moeite genoeg. Bakelandt hield het onnoozel schepsel in zijne beide handen, de moeder deed geweld om erachter te springen hij stak het omhooge, zoo verre hij kon, en, spre- tende tegen die 't hooren wilden en in koper, te verkrijgen aan voordeelige prijzen. Zeg waar uw geld ligt, zei hij, of ik verplettere uw kind tegen den vloer van deze kamer. De moeder huilde en stak hare handen uit misschien maakte de droefheid en de vreeze dat zij de stemme van den moorde naar niet en verstond. 'n Spreekt gij niet Daar Maar al met ne keer, gelijk hij zijne be dreigen ging uitvoeren, riep de vader, die tot uu toe stom en stille gebleven was: Staat, ik ga 't zeggen I t Was tijd Bakelandt keerde naar hem, liet het kind zinken eu luisterde. - Doet dat kaskea open, aanzijds de kave, helt den grond uit, en tast, gij zult de beurze vinden maar om de liefde Gods, geeft het kind weder aan zijne moeder. Geen een van de moordenaars en sprak zij vlogen naar het aangewezen kaskeD, haalden het berd eruit, en brachten eene beurze meê, die woeg van 't zilvergeld. Een gejuich en een getier van blijdschap volgde. Bakelandt smeet het kind eerder als dat hij t gaf naar de moeder, sprong naar de beurze, snuisterde nog eens in den grond vau het kasken, en stond op al zeg gende Mannen, wij hebben al dat wij hebben moeten het wordt late buiten en weg 1 En de moordenaars verdwenen, geheel het huisgezin, op de gevoeUooze moeder nai gekoord en gebonden op den vloer en in de bedden latende. 's Morgens, van met den dageraad, kroop Ko, de knecht, uit de kribbe, waarin hij dien laDgen nacht had uitgewoond. Hij had J Jake Meyer verstaan, en het gevaar voor hij, hadden zijne gedachten gedurig gemikt op dien vent, dien hij zoowel kende en die een moordenaar was. ('t Vervlgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2