DIT IS OMMELANDS SI Op Zaterda* '28n December 17. |P^j| Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boter strofe, te Yper, en bij 's iandsbooaschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars lierstiiedje Os en Ezel in het Stalleke van Betlehem VAN ALLES De Aartsvaders Een hoed met vogels Een gepensionneerde De gestolen an Dyck Eten Vrij Nieuws vain Socialisten Vergunningsrecht Prijs van Vrede Sulfers Groote Schepen 't rapier Verdiert De l oning der Gierigaards Wat kost den rook der Cigaren Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal v 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek. waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. I O Kindje, in deez' heil'gen nacht Den mensch gebracht,den mensch gebracht, Uit reine hemelsferen Viel God de Hemel dan te kleen, m daar alleen, om daar alleen Door liefde te regeeren II Wat is uw k' ib en schaamle woon Toch wonderschoon, toch wonderschoon Voor allen, die begrijpen, Dat ware macht en majesteit In needrigheid, in needrigheid Tot volle schoonheid rijpen III Hoe klinkt het uit uw kleinen mond De wereld rond, de wereldrond Van trots en wellust dronken Wordt gij den Kind'ren niet gelijk. Het Hemelrijk, het Hemelrijk Woidt nimmer 11 geschonken. IV Nu zou 'k een kind weer willen zijn Om Jezus mijn, om Jezus mijn In eenvoud te beminnen. Want ach, de wereld met haar waan Zoo zelfvoldaan, zoo zelfvoldaan, Sluipt ook mijn hert soms binnen. Ik wil u vragen, Kindje klein, O laat mij rein, 0 laat mij rein En in uw liefde leven. Want buiten U op aard geen vreugd. Slechts schijngeneugt, slechts schijngeneugt Kan ons de wereld geven. VI Maar met uw liefde, hoe wonderbaar Ontluikt met haar, ontluikt met haar En vrede en blij verwachten, Dat elk, die zich gevangen geeft, En voor U leeft, en voor U leeft, Niets hooger meer kan achten 1 VII O, zij dit slechts de vrucht geweest Van 't hooge feest, van 't hooge feest, Uw offer ter belooning Dat elk, die U als God vereert, Zijn hert vernêert, zijn hert vernêert Op 't voorbeeld van zijn Koning J. W. (Een Oostersche Vertelling) De herders hadden hunne aanbidding geëindigd. Alvorens benen te gaan, wilden zij, ter verblijding van het Kindeken, nog enkele melodieën op de fluit blazen. Maria, de gezegende Maagd, en de H. Jozef hoorden met blijdschap het spel aan en het aanmin nig Jezus-kind liet op ds herders blikken van eindelooze zoetheid vallen. Alleen den ezel scheen deze eenvoudige muziek in het geheel niet te bevuilen. Op ezelsmanier schudde bij ongeduldig zijne lange ooren en stampte met zijné pooten. Wanneer de lmrders waren vertrokken, keerde hij zich naar den os, die rustig een mager beetje hooi kauwde en vroeg hem heel zacht Hoe is uw naam Balak 1 Balak Deze raam herinnert mij aan het land der Maobieten, een onvruchtbaar land met kale bergen.De diereu verhongeren in dat land. Zoo, zijt gij uit het land der Maobieten, derhalve een heiden Ja antwoordde de zucht, en gij os met diepen Ik Ik ben gelijk alle mijns gelijken uit den stam Issachar. Een mijner voorvaders was in dienst van koning Salomon. Salomon zult gij zeker wel niet kennen gij ziit toch maar een heiden... maar zeg, die muziek van dat volkje stond me niet aan. De Messias, die reeds vier duizend jaren lang door degeheele wereld verbeid werd,schenkt hun de eer van bij hen te komen en die iompe herders hebben Hem niets anders aan te bieden dan wat armzalige tonen op eene nog ellendiger fluit. Ik houd niet van zoo'n getoeter op eene herdersfluit. En gij, hoort gij zoo'n muziek nogal geern Mij dunkt, dat ze zoet en lief klinkt Ik sta verbaasd over uw smaak. Wonder, hoe de smaken verschillen Doch er is nog ts anders, wat mij in dat volkje niet be alt. Zij wisten toch, dat de Messias bij hen et levenslicht zou aanschouwen, waarom dan hebben zij Hem geen schoon paleis gereed gemaakt en een schoonen witten koningsmantel, om Hem te bedekken, in plaats van Hem in die ellendige doeken te I ten wikkelen Voor wien zal men Hem houden Voor een arme... n Gij zegt dat zoo kalm en bedaard, als ware de armoede van den Messias voor u eene gausch natuurlijke zaak. Liedei^als ik iiebben betere, hoogere gedachten van den .Messias, en ik ben maar beducht, dat de m nschen Hem wegens zijne armoede niet ;ils .Messias zu en erkennen. De engelen, wier Koning Hij is, zijn heel wat schooner gekleed. Zij, die daareven op de fluit speel den, hadden Hem een purperen mantel met gouden gordel ku nen bezorgen... evenwel zie ik slechts armzalige lompen. En hadden ook niet enkele van die engelen, welke Gloria in excelsis Deo zongen, hier kuunen blijven, om eenige melodieën op den citer ot cle mandoiijne te spelen?... Maar die akelige toeteran.rs met hunne ellendige fluiten !...Wie ter wereld zou daar nu smaak in vinden De kleinSD, zei de os, die met zijn dikke oogen heel goedig het klein kindeke in d" kribbe beschouwde. Eu om u mija gedachtes anseh en klaar te openbaren, ging de ontevreden ezel verder, tot op deu huldigen stond weet ik vvctouiijiv llicb, vr OiClltvrü vrij Ij rot *2 ij ir. DuWl.^ Jozef en Maria is hier niemaud in den stal dan wij, om den Messias tehuldigen, die dan toch de Koning van hemel en aarde is. Ik had gewenscht dat wij voor deze gelegen beid eetis heel schoon opgepoetst en opge tuigd zouden zijn géworden. En 't is juist het tegendeel. Wat zien wij eruit? Reeds veertien dagen heeft Jozef mijn stoffig haar niet meer uitgebot stffd, eu slijk en vuil der wegen versieren u van alle zijden. Wat mij betreft, ik kan althans iets do, 11, om het Kind e.-r en hulde te betoonen ik kan op mijne achterpooten dansen en daarbij zingen en al klinkt mijne stem nu juist niet bijzonder fraai, ze laat zich toch zeer verre hooren... Maar gij, waartoe zijt gij eigentlijk hier in dezen stal Gij zijt een arme os uit het land der Moabieten, een heidensche os, zonder gedachten, log, lomp en plomp en zoo goed als stom gij hebt volstrekt geeue kennis van muziek of dans. Gij houdt uw dommen, dikken, kwijlenden muil maar boven de kribbe zonder over iets na te denken... Bij dez® woorden van den ezel sloeg de os ongeduldig om zich heen als werd hij van kwade muggen uit de woestijn gestoken en sprak Gij snoeft wat te vee! op al uwe gedachten ik voor mij heb maar ééne enkele gedachte het komt mij voor, dat de Kleine koud heeft in de kribbe, eu ik tracht met mijneu adem Hem te verwarmen. Mijn edele Issachar, gij hebt waarlijk te veel gedachten. Gij vraagt telkens waarom, waarom Ik ben maar een arme os, doch ik erger mij niet aan de armoede van.dezen stal, van die kribbe en van dat Kind.Slechts ééne zaak wenschte ik op dit oogenbiik van den Schepper te ontvangen twee armen, 0111 zncut het Kindeke te wiegen en eene tong om Het te kuunen vragen Hebt Gij warm, liet' Kindeke? Is het zóó goed Ik kom, t is waar, uit het gebergte van Moab en ben slechts een arme, ouwetende heiden. Doch ai b n ik niet geleerd en log en lang zaam, ik heb evenwel niet verzuimd de dingen opmerkzaam en met overleg gade te slaan. In de stilte en eenzaamheid, op mijne l wogen door bergen en woestijnen heb ik I veel vernomen. De Cederboom en de iiysop- stengel, de mieren en de le uwen verhaalden mij van dit Kind. Het suizen van den wind 1 aan den oever der beek, fluisterde het riet toe bemin dit. Kind. j De bloem sprak tot den wind van Hem ontving ik mijne liefelijkheid en mijn zoeten geur laat ons dit Kind beminnen.De dauw, welke op de smachtende halmen nederviel endebla! ren der boomen laafde, zeide j mijne verkwikkende kracht en levenwek kende vruchtbaarheid kreeg ik van Hem: i prijzen wij dit Kind. En het klare water der bronnen, waaraan ik mijn dorst leschte bij I het branden der zonnestralen, rit p mij toe Hij is het, die mij zoo frisch. zoo rem eu klaar maakte: beminnen wij Hem, ach, beminnen wij HemDat alles heb ik op mijn levensweg geleerd. En hier, waar ik het engelengezang gehoord en de arme herders heb zien nederknielen voor het Kindeke in de kribbe, wil ik ook slechts ééne gedachte hebben, terwijl ik met mijnen adem het Kindje verwarmKlein Kindje, Gij zijt groot! Arm kindje, Gij zijt rijk! Zwak Kindje, oneindig goed zijt Gij voor den armen os. Gij zijt mijn God, de Heer, mijn almachtige Schepper. De arme os bemint u van ganscher herte I En de ezel zweeg. Zou hij later andere ge dachten hebben gekregen Henry, (Naar het Duitsch) 0. s. Cr. van de liberalen schreven Onderwijst het kind van den landbou wer niethet verdient niet onderwezen te worden. J. J. ROUSSEAU. Ik bedank u omdat gij het onderwijs bij den landbouwer afkeurt. VOLTAIRE. En dan zeggen de liberalen toch, dat zij het zijn die het onderwijs altoos hebben vooruitgezet. Eu het zijn juist de katholieken, die door dc e:u hoen, zich er altoos hebben aan gewijd. Rousseau en Voltaire, de heiligen van het liberalismus, wilden slechts het onderwijs vooreenigen, maar niet voor de minderen. De onwetendheid brengt immers gemak kelijker tot het liberalism. O ve 1 A& T te Verviers, die sedeit twee maanden in staking zijn, hebben eene vergadering ge houden, in welke zij zich bedrogen ver klaren. De patroons hebben zich van andere werklieden voorzien en de fabrieken zijn in volle werkzaamheid. De stakers, 500 in getal, moeten nu, ongelukkig genoeg I... elders een onder komen zoeken kau niet zingen, maar doet dikwijls den man., fluiten, die de rekening moet betalen. majoor van het leger daagt voor. het Vrede gerecht te Gent eenen gebuur, wiens hond dag en nacht blaft, zoodat het hem niet mogelijk is te slapen. Hij vraagt 300 frank schadevergoeding, op grond dat de slape- looze nachten hem ongeschikt maken, over dag zijn werk te doen. De rechtbank kent hem. 100 fr. toe. Zoudt ge het ooit kunnen gelooven, beste lezers i l Dat we al te zamen geen verstand I hebben van... eten I De Fransche'Dokter Jacquet, zegt het en de Amerikaansche Dokter Flechter deelt zijne meening, Daar de Amerikanen eerst en vooral praktisch zijn, heeft Doktor Fleschter voorgenomen zijne tijdgenooten te leeren... eten. Eenè school is daartoe geopend en in de spijshuizen die eraan gehecht zijn eet men op maat. Die maat verschjlt volgens de gesteltenis van eiken persoon. Daarom is het noodig dat elkeen die daar wil eten eerst eu vooral onderzocht worde door eéuen geneesheer, die hem zegt hoe lang hij iedere beet moet knabbelen. Immers, 't is omdat wij te weinig onze spijzen knabbelen en die te weinig met speeksel doorkneden, dat wij slecht eten, en lijden aau slechte spijsvertering, maag ziekten en overtollig vet, enz. Dus, beste lezers, neemt les in het eten I Joris, die te Constantinopel gevangen zat en ter dood veroordeeld was, voor mede plichtigheid in een aanslag tegen den sultan, is nu op weg naar België. Hij heeft genade De fransche socialisten hadden beslist dat de heltt der 6000 fr. die ze nu meer trekken per jaar als Kamerlid moest gestort worden in de kas der rooden. Jamaar Als ge van geld spreekt de liefde breekt.... En de liefde der socialisten en is niet beter als de andere!... Tot bewijs: de Kamer leden weigeren en drie onder hen zijn uit de partij gesloten. Zij willen niet gedwongen worden in een vrij landzeggen ze en begeeren dat alleen de rijke socialisten hun deel zouden aan de roode kas geven, maar 't zijn juist deze die meest aande geld beurs houden. Dat is een klein staaiije van hetg 'en er ons te wachten staat als eens de socialisten boel Wat God verhoede I moest meester worden. Ze zouden zoodanig ver- deelen dat ze alles voor hen houden en de arme dompelaars niets en zouden krijgen. De gemeenteraad van Kortrijk heeft in zijne zitting van Maandag besloten eene som van 20.(JOG fr. uit te loven voor deagene, die de vermaarde schilderij van Van Dyck, De Kruisrechting in de O. L. Vrouwe- kerk te Kortrijk gestoleu, zal doen wêervin- den. Het vergunningsrecht moet voorop betaald worden. Zoo zegt de wet. De herbergiers die dus de vergunning willen hebben genever eu sterke dranken te schenken in 1908, moeten het recht betalen vóór 31 December. Er zijn er wellicht, die, voorziende dat de wet op het vergunningsrecht binnen kort zal herzien en gewijzigd worden, meenan dat ze de betaling mogen uitstellen. Dat is verkeerd. De wet is nog niet veranderd, en zoolang ze niet veranderd is, moet ze toegepast worden. Sommigen zouden kunnen meenen dat zulks aan de ontvangers te wijten is. Dat is ook verkeerd. De ontvangers kunnen er niets aan doen, -- ze moeten de wet uitvoeren of ze zouden er zelf tegen vliegen. Het vergunningsrecht moet dus voorop betaald worden zooals voorheen. Bij de herziening der wet zullen maat regelen genomen worden om hetgeen te veel betaald is terug te geven. M. Litbaert heeft in den Senaat aange kondigd dat hij persoonlijk bezig is eene andere wet op het vei gnumngiecht te be reiden maar hij voegt er bij dat, in strijd met hetgeen sommigen vragen,, "eet V(*-»un- ningsrecht niet algemeen 'etK -iakt worden. den ongeiukkigen uitvinder in het gevang l op Hij verloor zijn verstand en stierf in 1857 'in een gesticht van zinneioozen. Frankrijk en Engeland benuttigden echter zijne uitvinding. In Engeland stichtte zekere Holden er eene fabriek van lüciferkens en stierf, verscheidene malen millioennair. Duitschland, het land van den uitvinder, kocht langen tijd sulfers aan hét buitenland. Over 400 jaar stichtte een der voorvaderen van den graaf van Essex in Engeland' eenen prijs, die aan eik jong paar in het graafschap zou worden toegekend dat een jaar lang getrouwd was zonder dat de minste twist of oneenigheid onder de echtelingen zou onstaan zijn. Velen denken zeker dat er jaarlijks een schoon getal prijzen worden toegekend en dat er vele vredeprijzen» worden gegeven. Dat is nogthans heel gemist. Over eenige dagen werd de prijs voor den vierde maal toegekend en betaald. Gedurende vier eeuwen hebben dus maar vier paren onder eed durren bevestigen dat gedurende 365 dagen geen enkel wolkje den echtelijken hemel heeft verduisterd in het Graafschap Essex. De eerste maal werd de prijs verleend in 1 5 1 o, dan in 1777 en de derde maal in 1826. Van de jare bestond den prijs uit... een vet zwij r en een tonne bier... 75 jaar is het geleden dat de Duitscher John Friedrich Kammener de lüciferkens uitvond.Hij was geboortig van Ludwigsburg in Wurtemberg. De man was scheidkundige van beroep en geestdriftig aanhanger van Duitschland's eenheid. Dit gold als.... oproermaker en Kammener werd in den Hohenasberg opgesloten. In dit gevang vond hij in November 1832 het sulferken uit. Als hij op vrije voeten was en de regeering verzocht zijne uitvinding uit te baten, werd hem dit verboden, omdat zij gevaarlijk was. Zelfs de Bondsdag hield zich met de uitvinding bezig en bevestige het verbod, en dit op de zwaarste straf. De uitvinder verveerdigde er in het geheim en bracht die in het buitenland aan den man. Dit werd ruchtbaar, en de overheid vernielde zijn werkhuis en sloot opnieuw Er zijn in geheel de .wereld io3 schepen van meer dan 10,000 tonnen, dat zijn sche pen die meer dan 10 miHioen kilos waren kunnen vervaren. Dat is hef vijfde deel van de tonmaal van de vloot dergeheele wereld. Van die io3 schepen heeft. Duitschland er 26 het grootste is van- 24.600 ton, maar een nog grooter van 27 duist ton ia in het bouwen. Engeland heeft er 54, Amerika tl, Holland 5, Vrankrijk 3, Denemarken a, Rusland en België elk 1. Het overmatig verbruik van hout om papier te maken doet reeds het tijdstip voor zien dat er zal schaarscbheid zijn en de Engelschén en Amerikaanders vooral hebben reeds maatregels genomen, want't zou kun nen een tijdeken duren eer de eene of de andere Edisón den middel heeft gevonden om in 24 uren een geheel bosch te doen uit den grond komen, gelijk hij, nu huizen Die er eerst zullen bij verliezen,(zijn de gazettelezers, die ginder voor een sou een heelen boek kregen, die ze toch niet lezen konden in één dag. Al de dag- en weekbla den hebben om te beginnen hun inteeken- prijs verdubbeld en 'sommige meteen het formaat verminderd. Zal 't een verlies zijp Vo,or de lezer toch niet 1 Amerika, het land der republieken heeft meest van al Koningen. Te beginnen van den - petrool-Koning Rockefeller tot den Koning der gierigaards is er een Koning voor elk vak. of ambacht.. Benjamin Raleich, de gierigagrds-Ko- 5 ning, is kortelings overleden te Boston. Hij i liet een fortuin achter van rond de acht miilioen. I Hij was Amerika door bekend, want hij leidde een zwervend leven en had bijna alle steden en dorpen van het gansche wereld deel doorreisd, zonder ooit een dag ruste te nemen. Knoopen, spellen, naalden, linten en andere pruts was zijn handel. Zelden of nooit reisde hij per trein, en ia alle geval betaalde hij zoo weinig mogelijk reisgeld. Barbier of haarkapper kregen van hem nooit geen cent, want hij liet alles maar groeien en zag er uit als een aartsvader, door de meeste dagbladeren om ter best beschre ven. Zekeren dag gaf Rodleich eenige dollars voor een liefdewerk, en seffens wierd er in alle dag- en weekbladen rondgebazuind, maar 't volgende nummer werd hel door Raleich zelf gelogenstraft, want hij en wilde niet dat zijne reputatie van Koning der Gierigaards er door zou geschonden worden. Een blad van Parijs heefuhet^uitgerekend: Laat ons veronderstelie'nyd'at Demand 40 jaar lang rookt en dooreen 5 of 6 cigaren van dertig centiemen ieder,dat kost 't einden het jaar 540,50 en in 40 jaar 21.900 fr. en als men den interest berekt aan 5 per hon derd, dan is er in de 40 jaar 770.80 franken vertuireluit. Wil men weten hoeveel tijd de smoorder ver...smoord heeft, dan komt men aan een half ure per cigaar, dan koint men tot 2 jaar en 80 dagen.... Dat er velen zijn die geen cigaren van 3o c. 't stuk smooren is vast en zeker, binst 40 jaar en 5 of 6 per dag is zeker, want velen moeten zich tevreden houden met cigaren van 1 sou of nog min, en die nu nog 5 per honderd van hun geld krijgen, zijn ook al zeldzaam. Maar dat en belet niet dat er dagelijks vele geld in rook vergaat,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 3