liXILAIDl MENGELMAKEN IN 'T SENAAT in de Kamer Verkout! Hopmarkt VAN ALLES WAT Voor de outl-soldalen De afzondering der kudden Bij een apotheker M. Bouquet vraagt, aangezien er nu een nieuwe Bestierder is,dat de reglementen zouden stipt uitgevoerd worden en gelijk hij vroeger nog gevraagd heeft dat ®r jaarlijks een concert zou gegeven worden door de leerliogen der Muziekschool,zonder vreem de tusschenkomst, om te kunnen oordeelen over den vooruitgang der school. M. Fraeijs, schepene zegt dat er aan "t verlangen van M. Bouquet zal voldaan worden en rond Paschen aanstaande zal men een concert geven. ta dseigendom men Het eilandeken in de Majoorgracht, vroeger verhuurd aan M. Paul Breydel, is nu verpacht aan M. Henri Menu voor een termijn van9 jaar te beginnen met 1 October 1907, aan 125 fr. 's jaars. Uisch M. Sobry (in 't vlaamsch) leest een verslag over de dischrekeniog van 1906, die sluit met een overschot van 9885.09 fr. llij drukt tevens den wensch uit dat het Arm bestuur zou tusschenkornen in den strijd tegen de kindersterfte, waarvan in Yper, verleden jaar 6,7 per honderd gestorven zijn aan darmonsteking. Ook viaagt hij stortin gen te doen in de lijfrentkas ten prolijte dei- arme kinders, die de lagere scholen bijwo nen, ten einde hun een pensioentje in hun ouden dag te geven en alzoo hen later te onttrekken van 't weldadigheidsbureel. M. D'Huvetterevraagt dat dit verslag, alsook de andere die vandaag zullen neer gelegd worden, voor de leden ter inzage zouden liggen, ten einde ze op 't gemak te kunnen onderzoeken, vooraleer tot de stem ming over te gaan. M. Begerem ondersteunt deze vraag. M. Sobry legt nog het verslag neer der begrooting voor 1908. M. D Huvettere zou willen dat er tus- schen de geneesheeren van stad eenen prijs kamp zou uitgeschreven worden over de middels te gebruiken om de werkmanswo ningen te verbeteren. Als onder de middels, de kindersterfte tegen te houden, de voeding door de moeder de beste is, de gezondheid der woningen doet er ook veel aan. M. de Voorzitter - zegt, dat hij bij de aanstelling der nieuwe raadsleden, reeds gezeid heeft dat men bezig is met de kwestie der kindersterfte en de voeding alsook de gezondmaking der werkmanswoningen en vernachthuizen. Een berek zal benoemd worden. Burgerlijke Godshuiscxi M. Iweins d'Eeckhoutte (in 't franscb) geeft verslag over de rekening van 1906 en de begrooting van 1908, welke te zamen met deze van den Diseh ter inzage der leden zal liggen en daarover in eene volgende zitting zal gestemd worden. Hij brengt hulde aan de bestuurders en uit den wensch den voorgevel der Belle te zien herstellen en een deel van een muur af te breken aan liun gebouw in de Meenen- straat, die een schoonen gevel verduikt en die alzoo metde andere ouderwetsche gevels dezer straat een prachtig uitzicht zou geven. M. de Voorzitter meldt dat het schepen college zijne werkzaamheden als volgt verdeeld heeft De Burgemeester algemeen bestuur, openbaar onderwijs, policie,betwiste zaken, enz. Schepene Fraeijs openbare werken, muziekschool, kunst en letteren,feesten,enz. Schepene Vandenboogaerde slachthuis, kermissen, markten, burgerstand, enz M de Voorzitter meldt nog dat de sche- penraad ter gedenkenis a&n de menigvuldige diensten door zaliger Baron Surmont de Volsberghe aan stad bewezen, de Nieuwe Houtmarktstraat hernaamd heeft in Surmont de Volsberghestraat. De openbare zitting eindigt ten 61/4 ure. Woensdag heeft Z. K. H. Prins Albert eene lange redevoering uitgesproken, welke met de grootste aandacht werd aanhoord. Spreker handelde ©ver de zeevaart Alles wat de zeevaart betreft, verdient in hooge mate de aandacht van het land, alsook de onze. België hangt af van zijnen algemeenen handel en 't is van den uitvoer dat het land grootendeels zijn dagelijksch Mengelwerk van 7 Nieuiosblad van Yper, N' 94 door E. H. V. HUYS De vrouwe zonder nog te antwoorden, sprong op, 't zij naar de deure.'tzij om naar het kleed te vliegen: maar, eer zij geheel rechte was, greep ze Tjotten en hij hield ze gesloten, zeggende: Zonder droef te zijn! gij voelt wel dat gij maar schreeuwen en loopen en kunt als ik wil, doe- je niet? Ik zeg u dat ik niets an ders en moet hebben als dat kleed, en in vergelding laat ik u dien neusdoek daar. Ik moet bet hebben, hetzij met of tegen uwen dank; en k zou u raden van fraai te zijn, en geen laweit te maken, voor zulk een prulle; 't zou u kunnen spijten van mijnen raad niet. te volgen. Gij zijt een dief, riep de vrouwe zoo luid als ze maar kon, Gij zegt de waarheid, en, als gij niet en beloofd van gerust te zijn en mij gerust te laten weggaan, 'k zal u toogen dat ik nog iets meer ben. De arme moeder en sprak noch zoo luide, noch zoo zeere meer, en, om een antwoorde te krijgen, was de moordenaar gedwongen zijn vrage te hergaan: Zal ik stillekens de reste aandoeD, ba- zinne Neemt ze [meè, in Gods name antwoordde zij, na een oogenblik denkens. En bijzonderlijk mij ongehinderd uit te laten, en achter mijnen rugge geen dief te roepen of ik keer weder! 'k Zal u laten gaan, maar ons Heere zal u wel straffen, voor alzoo de arme' men- brood moet verwachten het is voor ons eene kwestie van leven en dood. Om de ver wijderde markten te bereiken, moeten wij over welingerichte en welvoorziene ver- voerwegen kunnen beschikken. «Van den andereu kant, voor een over bevolkt land als het onze, is eene nieuwe nijverheid eene echte weldaad, vooral als er kwestie is van eene nijverheid zonder grens scheiding en waarin andere landen eene hunner bijzonderste hulpmiddelen vinden. Dit zijn waarheden welke algemeen erkend zijn en die, over langen tijd, in den Senaat op bijzondere wijze voorgedragen werden door den koning, toen hertog van Braband». Z. K. H. doet vervolgens uitschijnen dat ons land, toen er een nieuw internationaal recht ingesteld werd, eene rol speelde waaraan men ia den vreemde algemeen hulde gebracht heeft. Dank aan bevoegde rechtsgeleerden heeft België een aanzienlijk deel genomen aan de studies, betrekkelijk de verbetering van het zeevaartrecht. Die studies gaven aanleiding tot twee interna tionale congressen, te Antwerpen, in 1885, te Brussel, in 1888. Prins Albert doet verder nog opmerken, dat, alhoewel die congressen met aanstonds de gewenschte uilslagen opleverden, onze 'andgenooten zich niet lieten ontmoedigen. Er werd een bestendig internationaal komi- teit ingericht, waarvan de zetel in ons land gevestigd is. Reeds nu zijn er ernstige uit slagen bekomen. De belgische regeering vereenigde in 1905 te Brussel eene diploma tieke konferencie, waar 21 Staten aan deelnamen. De gevolmachtigden teekenden een protokool waarin zij algemeen hunne regeeringen de aanneming aanbevolen van de aangegane verbindtenissei. Verleden zomer werd de zeevaarthy potheek te Venetië bestudeerd en besproken; ditmaal ook kwam men tot een goed akkoord. Dat bewijst dat er in gansch de wereld een zelfde zucht naar vooruitgang heerscht. Eindelijk, vervolgt de prins, beeft het belgisch Parlement zich ook met de kwestie bezig gehouden. De vooruitgang van de scheepvaart was belemmerd tengevolge van de oude wetten die de zeevaart regelden Nu is het Parlement geroepen om een wets voorstel over de verantwoordelijkheid en de hypotheken te onderzoekenhet werd goedgekeurd door bevoegde specialisten, wat bewijst dat het ook do goedkeuring zal bekomen vau allen die onze Zeevaart ter harte nemen. Het wetsvoorstel zal een groo ten invloed uitoefenen op de ontwikkelin. van onze koopvaardijvloot. Prins Albert zegt daarna dat hij zich ver heugt, omdat het wetsvoorstel ook bepalin gen inhoudt voor de binnenscheepvaart. Dezo speelt een aanzienlijken rol men mag ze nevens onze spoorwegen rangschikken want zij draagt insgelijks bij om de vervoer nijverheid te verzekeren. Nu dat onze binnenvaart eene hervor- mingskrisis ondergaat is het noodig haar eene goede wet op de hypotheken aan te bieden Da jonge redenaar wijdt vervolgens breedvoerig uit over de noodzakelijkheid der verbet! ring van het zeevaartmateriëel. Degenen die het best voorzien zijn van ma- teriëel, kunnen ook het gemakkelijkst de overzeesche markten bereiken en ér bezit van nemen. Regelmatige zeevaartlijnen zijn de noodzakelijke vollediging van de ijze renwegen en van de binnenvaart, welke zij verleDgen tot over de oceanen. Zij verge makkelijken de stichting van agencies in den vreemde en van nationale handelskantooren. In andere landen, zooals Denemark en Noorwegen, die minder bevolkt zijD dan België, is er eene handelsvloot die gedurig in bloei toeneemt. Het zal echter maar stap voor stap zijn dat wij ons deel van interna tionaal vervoer zullen veroveren, ten prijze van veel opofferingen, gezien de groote moeilijkheden waarmede men te kampen heeft. Dus, de hoofdvereischte is een goed personeel en materieel, iu staat te evenaren met de beste die er zijn. De Belgen lieten zich nooit teneerslaan zij hebben de wilskracht, de volherding De belgiscbe nijverheid mag op al de markten van de wereld vooruit komen. Wij hebben ingenieurs, nijveraars en werklieden van eersten rang. Dan handelt de prins over onze zeevaart scholen te Antwerpen en te Oostende het theonek onderwijs is echter niet voldoende men moet ook het praktisch onderwijs heb- schen te bestelen, ea een bedrukte vrouwe benauwd te maken. Ba ja! Gij zult nog wel preusch zijn van uw leven, omdat ik de veste van uw man gedregen hebbe. Dat zeggende, hadde Tjotten het kleed aangestrupt, en was tot aan de deure gena derd; hij herhaalde zijne bedreiging en hij vertrok nu, loopende tot tegen de huizekens die zuid Ouckene uitmaakten. Daar viel hij op de groote strate, en, duist man sterk se dert dat hij gekleed was, en trok hij maar rechte naar de hoogte. Bij de herberg, die omtrent op den top van het heuvelken staat keek hij door de venster, of zijne makkers daar met binnen en waren; niet al te stout om zelf in te gaan, en niemand geware wor dende zette hij wederom aaD, rechts op langs de Meulenmote, en met den meesten moed van de wereld. Nog een half uurken, en hij was tegen de Koobrander8hoekUit der maten blijde van zijnen dag, die zoo slecht begon en zoo wel eindigde, ging Tjotten al schuifelende langs die welbekende bane, die hem bij zijne mak kers brengen moest. Hij rekende op vele vermaak in den avond, en hij ging, peisde hij, de vermoeidheid eerier lange reize, en de gevaren van een dubbelöD aanslag, eens wel afspoelen. De weg scheen hem verkort en hij voorderde zonder weten. liet kon ten hoogsten zeven zijn, en 't was al zoo gerust en zoo stille. Maar, binst die stilte, en op tien minuten van de eerste hui zekens, hoorde hij eene scheute afgaan, dat 't weergalmde in de lucht. Achter de die nog eene, en alzoo drie of viere te reke. De moordenaar had begonnen met stille te staan, te luisteren en rond te zien. Maar, als hij de eene scheute op de andere hoordé volgen, sprong hij op lijk van blijdschap, draaide zijn?u stok en zei: Goed zoo! zij zijn toch ook al te rechte gekomen! en hij liep, ol ware hij een schooljongen geweest, die naar zijn huis verlangt. ben, en dat moet op zee zelve gegeven worden, 't Is daarom dat verkleefde Belgen het schoolschip ingericht hebben ik breng hulde aan die edelmoedige mannen. De uitslagen hebben de verwachtingei nog niet beantwoord, doch de aandacht van de openbare machten werd op eene kwestie van het hoogste belang getrokken. De regeering moet aan het werk van het schoolschip een meer nationaal karakter geven. Vervolgens roept Z. K. H. de aandacht op de matrozen België, dat eene sociale wet geving heeft om de werkende klas te bescher men, moet een plicht vervullen jegens de zeemannen. Er moet ook gezorgd wordeD dat de vaartuigen niet meer overladen zijn. In Engeland en Duitschland zijn er regle menten diensaacgaande. Ook moet er ge zorgd worden voor eene pensioen- en hulp kas voor de zeelieden. Prins Albert brengt vervolgens hulde aan onze visschers, die allen lof verdienen. Er moet gezorgd worden voor beter materieel voor eene beroepschool en voor de uitbrei ding van den vischhandel. Ook moet er eene goed ingerichte vi-schershaven tot stand komen. Men moest reeds voor visschersin richtingen gezorgd bebben, toen men de groote werken in de haven van Oostende uitvoerde. Wenschelijk ware het dat de schuilhaven van De Panne tot een goed einde kwame. Met voor het algemeen welzijn te werken, besluit de Prins, vervullen wij onzen plicht van wetgever en onzen plicht van vaderlander. De redevoering van Z. K. H. wordt met eenparig handgeklap begroet. Onze volksvertegenwoordiger M. Colaert heeft in de Kamer al de diensten aangehaald aan ons land bewezen door het vrij onder wijs hij herinnerde dat dit onderwijs ge waarborgd is door de grondwet en vroeg dat het dezelfde toelagen zou genieteu als het openbaar onderwijs. Daarop spuwen al de geuzenbladen vier en vlamme tegen onzen geachten volksver tegenwoordiger. Niets nogthans is natuurlijker, want het grootste getal belgische kinderen zijn leerlin gen in vrije scholen, en de Grondwet zegt dat het onderwijs vrij is. Het is dus natuur lijk ook dat de Staat deze vrijheid met toelagen ondersteunt gelijk hij het officieel onderwijs helpt in stand houden. Maar spreken van toelagen voor het vrij onderwijs is genoeg om alle liberale gazette schrijvers eene geraaktheid te doen krijgen. Ware er spraak geuzenwerken te ondersteu nen, heel goed, maar katholieke scholen, dat kan, dal mag niet zijn. Tot bewijs Waarom geeft de stad Brussel en de provincie Brabant zeer groote toelagen aan de vrijmetselaars- Hoogeschool van Brussel Dat is nogthans vrij v onderwijs, maar t is onderwijs tegen- strijdig met ons geloof, en dat is voor de geuzen genoeg om te mogen ondersteund worden. Want alle geuzen juichen die gel delijke ondersteuning toe. Dezelfde opmerking moet gedaan worden voor het weeshuis van Vorst bij Brussel. Niet alleen Brabant, maar nog andere provinciën zenden daar toelagen. Maar vraagt eens aan de liberalen van rechtzinnig te zijn, dat kunnen ze niet, ze zijn alleen bezig met hunnen haat tegen den godsdienst en bijgevolg ook tegen het gods dienstig onderwijs. KOMEN Vrijdag avond, rond 9 ure, gebeurde er op het gehucht. Ten Brielen een erg ongeluk. De konijnenkoopman Rybosch reed met zijne koets, bespannen met een peerd, in gezelschap van zijnen knecht, Camiel Laperre, naar Ghe 'uwe. llij reed langs den keizelweg van Ten- Brielen naar Zantvoorde, toen het gespan, tengevolge van den dikken mist, eensklaps in de gracht viel nevens de baan. Die gracht welke m. 80 diep is en twee meters breed, stond bijna vol water. De koets klonk in de gracht om en de ruiten werden verbrijzeld; de twee inzittenden lagen in liet water te spartelen en riepen om hulp. De gendarmen Desmet en Brughman, van komen, die op ronde waren, hoorden het geroep een hunner liep naar Ten-Brielen om hulp, terwijl de andere de twee drenkelingen U't hunnen u-teligen toestand verloste.Laperre was in deerniswekkenden toestand hij was gewond aan de beenen er, aan den schouder, Hij stapte een eindeken door het hout, en °P den hoek van het bosselken kwam hij in een gezelschap van twaalf'mannen, waarvan eenigen met geweeren in de hand stonden, anderen met stokken en die allen blijgeestig lachten en schreeuwden. Zij schreeuwden nog meer als Tjotten te voorschijn kwam. Bakelandt, daar seffens toegekomen, was bezig met vertellen hoe zij gevaren en hunnen makker bij Pitthem ver loren hadden. Het was een handgeklap, een getier, een geraas van de andere wereld twee drie scheuten wier den afgelost, en al de manschap stond ernaar om dien dag wel te vieren. Vrienden, zei Bakelandt, vandageis 't verd de laatste keer dat gij moogt schie ten bij mijne aankomst op dezen hoek! Meent gij dan dat het nog mag gaan lijk °leo 4n dat er ni«mand achter ons en zit Hik steke zijn geweer in eene holde wilge, daar op den hoek van 't bosselken, en laie t altijd gelaan, opdat wij, desnoods, de gendartns ons leven diere doen betalen. Ba! riep er een uit den hoop; de een- darms enzullen alhier niet komen! Hoe f° ,®n ziJ weten dat er dieven wonen in den Koolbrandershoek, als er in de omstreken nooit gestolen en wordt Hoe! die bliksems gerieken 't al zii wisten gister avond wel dat er dieven in de Muinkerkebosschen zaten, 't En moet maar Anlpita on8 verdraagt, 'tis genoeg, en het kan gebeuren. De menschen laten ons pnlrl vferust< omdat zij vreezen voor hun Sr ^lnleven' iDdien zij°DS misd0«u; maar dat kan veranderen, en op de veran dering mogen wij rekenen. de!ciïffi?,tPltein h-eft ge!iJk' hiJ heeft gelijk zegt? 6nW1J Zullen doen wa* Ai .kTe^endlfV01 d?D dag te sluiten' moet schuldSu Pelaere mij tien st0°P scnuimg 18; wij gaaa ze gaa» verdrinken, en. en had daarenboven nog een hoefslag gekre gen van het peerd. De tweede gendarm kwam weldra terug met den beenhonwer Constant Ramon, die voorzien was van een lanteern. Zij haalden het peerd op, dat licht gekwetst was aan de bee nen. Rybosch en Laperre werden verzorgd in de woning van den landbouwer Evr.iert, door ien doktoor van Gheluwe. De eerste kon ver volgens naar huis gaan, doch de tweede moest er ter verpleging blijven. De kleine Eugeen Titeca, 9 jaar oud, was zaterdag morgen, rond 8 l|2ui-e, gaan spelen aan de vaart achter de kerk. De knaap wilde de sterkte van het ijs beproeven, doch nauwelijks Bad hij er een voet op gezel of het brak de kleine viel in het water.De metser Louis I.uton, die het ongeval gezien had, snelde hel kind ter hulp en was zoo gelukkig het behouden op den oever te kunnen brengen De knaap werd in een naburig huis verzorgd en kou vervol gens naar huis gaa.i. Wees zeker dat in twee dagen uw hoest en keelpijnen zullen genezen zijn indien gij de ware hoestslillende Waltherij pastil neemt. 1 fr. overal. WA ER EG HEM De zoon van den timmerman Vauden Kn- chove, wijk Leeuwke, is sedert oclober soldaat bij het 3' regiment lansiers te B ugge Maa ulag morgen werden de ouders Vanden Kerchove verwitligd dat hun zoon zondag erg gekwetst werd door een stamp van zijn peerd. De arme jongeling ligt in het krijgsgasthuis. OOSTENDE Het aanvaren van de belgische postboot PrincesseHenrietta «gebeurde bij onstuimige zee, maandag morgen ten 2 1|2 ure, niet ver van het fransch vuurbaakschip Ruitingen». De schok was ongemeen geweldig. Het wiel langs stuurboord werd gansch ontredderd. Waarschijnlijk had het wiel een wrak geraakt, dat het driekwaart vernield had De zware kleppen van het wiel, dat in slaal is en 5000 kilos woog, waren verwrongen, en men moest bij middel van kettingen het wiel vast maken, dat dreigde van de spil los te gaan. Men moest het anker werpen om dat werk te kunnen doen. Het was slechts ten 5 ure 's morgends dat liet schip, bij middel van het wiel langs bakboordzijde, traag naar Oostende kon terug varen, waar het eerst 's namiddags aankwam. Dank aan de koelbloedigheid van Comman dant De Oraeve, ontstond er geene verwarring aan boord. De elf reizigers namen 's namiddags plaals aan boord van de postboot Prince-Albert die naar Dover vertrok. De schade aan de Princesse Henrielte wordt op 60.000 fr. geschat. Dank aan de draadlooze te'egraaf kende men maandag morgen ten 7 ure te Oostende liet ongeval reeds. Eene hulppostboot vertrok onmiddelijk van Oostende naar Dover. Verschenen ter drukkerij van 't Nieuwsblad Geschiedkundige aanteekeningen wegens O. L. V. Gasthuis té Poperinghe 1312-1904 door E. H. L. Opdedrinck pastor te Damme prijs i fr. 5o ROUSSELAERE De meubelmaker Hippoliet Cliielens, 19 jaar, wonende Veldstraat, kwam Zondag avond, rond 8 ure, langs de Sl-Jorisstraat, in gezel schap van de gezusters Maes.Eensklaps sprong een 19 jarige wever van den Reveren steenweg, die dronken was, op Chielens toe en gaf hem een vreeselijken messteek in de linkerhand. Daar de woestaard met hel mes in het ronde zwaaide, namen Chielens en de gezusters Maes verschrikt de vlucht. Voref rmfhoitl üti ergste verstoptheid is Cl aiujnueiu genezen door de slijm- verdrijvende pil van Dr Waltherij. Millioenen genezen 's jaars. 1 fr. overal. MARCKE (bij Korlrijk) Maandag avond, rond 5 ure, ontstond er brand in de vlashekelarij van M. Arthur Tack Taye, schepene. Het noodsein werd door de stoomfluit gegeven. Op minder dan een kwaart uur waren de brandspuiten der werkhuizen vanM. Dewitte-Visage en van de panr.enbak- kerij van Marcke ter plaats. Het was tijd, want, vijf minuten later, zou gansch de fabriek dé prooi der vlammen geworden zijn. Ten 7 ure was alle gevaar geweken. Men schat de schade op 2000 fr. er bestaat verzekering. Vijftig werklieden zullen veertien dagen lang tot verlet gedwongen zijn. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan de electrieke verlichting. Binst de lange winteravonden zoekt inen, na 't werk, schoone en nuttige lezingen voor handen te hebben.Den boekhandel Callewaert- De Meulenaere te Yper, biedt u een rijke keus al drinkende, u de avonturen van onzen dag vertellen. En geheel de bende, na stokken en gewe ren in de wilgetronken van daaromtrent te hebben wegge6teken, trok naar de herberg, op eenige minuten van daar. Zij vonden er noch ander volk, maar niet vele, en dat volk an verschoot geenszins, als zij binnenkwa men, immers het was gelijk Bakelandt had gezeid: al de gebuurs, zoo wel Koolbranders als landbouwers, wisten dat er dieven en moordenaars in 't ronde woonden; geen een, of hij was er benauwd van; maar, uit vree- ze, stelden zij hun lijf en goed onder hunne bescherming. Vroegen zij iets, men gaf het hun seffens, uit vreeze van dubbel kwijt te zijn zonder vragen. Niemand en durfde de stoutste Koolbranders onbeleefd of kot zijn, og vele min gebaren dat men van hun die- venambt wist. Het ging er schuw en luide, in dien moordenaarskroeg en bij al dat ruw volk die sedert lange malkander niet gezien had den! Het eene glas en verbeidde'tander niet en in een half uurken tijds, tusschen klappen en lachen, waren de tien stoopen, alle tien; oenmegekeerd. Intusschentijd, de weinige andere menschen die in de herberg zaten, waren vertrokken; maar twee of drie en waren er blijven zitten onder malkander, en somtijds ook een woordeken lossen tegen de kootbranders, die niet verre van hun en zaten. De moordenaars, ziende dat zij schier alleene gebleven waren, vielen aan 't vertel len hunner daden. Niets en stond er de baanstroopers meer aan. als't verhaal van den liedjezanger en den uitleg van zijne schilderij. Menigmaal werd de Kapitein onderbroken door handgeklak, en als men hoorde en zag dat Simpelaere een handsvol le van die gezangen in zijn beurze had, riep men van alle kanten: Hier, hier, wij moeten het eens zingen dat het klinkt aan van voordeeiige aantrekkelijke leesboeken waarvan hieronder eenige titels volgen De groote boek van «Bakeianit» geïllustreerd, groot octavo van 740 bladz. 4.00 Karei de Blauwer door E. H. Leroy 1.50 De Pensejager id 1.50 De 5 verschillende bundels Zeisels en Vertellingen door E. H. J. Leroy, Heel de verzameling in 46 verschillige nummers der Leidsche herdrukken ieder aan 0.25 Al de werken van Honoré Staes, waarvan de lijste op aanvraag De werken van Slyn Streuvels, Guido Gezelle, enz. enz. WESTROOSEBEKE Dinsdag werd de genaamde Jonckheere, die een vuurmolen en eene suikerijbranderij heeft, door een rad van het machién gevat en ver- schi idene keeren rondgedraaid. Als door een wonder bekwam de man geen letsel, maar al zijne kleeden-r. waren van zijn lichaam gescheurd, tot liet hemd toe. De man kon wat later zijn werk reeds hervatten. Nuremberg 29 Januari. Markt kalm, doch prijshoudend. Het meest wordt goede marktwaar aangekocht, mist 5o 62 fr. bene vens beschadigde Hallertau en Wurtemberg, mits 37-45 fr. Londen 27 Jan. De markt gaat nog vlotter dan over acht dagen, met dezelfde prijzen. Er is wat vraag naar goede belgische producten. Brussel 29 Jan. Markt standhoudend. Poperinghe (stadslood) 33-35 fr. Aalst (8 merken) 4a 1/1 fr. Aalst 25 Jan. Markt kalm, doch met behouden prijzen: 40-41 fr. Voor levering October-November 1908, is er meerder vraag- 52 1/1-55 fr. Poperinghe 31 Jan. Maikt vast. Stad 32-34 fr. dorp a8-31 fr. Voor levering Octo ber November, 45-5o fr. Volgens de wet van 3 Juli 1870 hebben de milicianen, ingelijfd van 1872 tot en met 1874 en welke hunnen diensttijd volbracht hebben, recht op 55 jarigen ouderdom op een pensioen van 125 tot 2O0 franken per jaar volgens den tijd onder de wapens ver bleven. De talrijke maatschappijen van Oud-sol daten, welke in het land bestaan, zullen wel doen, diegenen hunner leden op te zoeken die recht hebben op dat pensioen, en de noodige voetstappen aan te wenden om de rechthebbenden het pensioen te doen beko men. M. Piot,bey van Cairo, ontwikkelde laatst eene nota van het grootste belang voor land lieden en veefokkers. Uit menigvuldige bestatigingen door den schrijver in Egypte gedaan tijdeus de groote veeziekten, vloeit het besluit voort dat de afzondering van het besmet vee in open veld voldoend# is om den voortgang eener ziekte te stuiten dat integendeel de opsluiting van het zieke vee, voorgeschreven door de Europeesche behoe- dingsmaatregelen, de betreurenswaardigste uitslagen oplevert. M. Piot voegt aau het voorgaande eenige beschouwingen toe, namelijk over den rol der insecten, kiem- dragers der veeziekten zeer leerrijk, inder daad. werd 's nachts gebeld. De man, een slachtoffer van zijn plicht, kwam uit zijn bed en stond even daarna tegenover iemand, die hem vroeg om een flesch sodawater. De apotheker had eerst lust den man uit zijn winkel te gooien, maar hij bedwong zich en gaf het gevraagde met de woorden By het terugbrengen van de flesch wordt tien centen teruggegeven. Twee uur later klonk de nachtschei weer naar beneden. Hij stond voor denzelfden man. Hier is de flesch zei deze, tien cent asteblieft Ik ondergeteekende Jules Claeys, ma chinist, laat weten dat ik van heden af geene schulden meer herken gemaakt door mijne vrouw Malvina BEYLE. Jules Claeys. Ongelukkiglijk en was er daar maar een of twee die lezen kon, en wat daarmee ge daan? Toen Simpelaere zijne papieren uit deelde, snakte elk erna, en keek erop, maar weinigen konden voortvertellen wat er op stond; Bakelandt trok ze allen uit hun ver langen en uit hunne nieuwsgierigheid. Makkers, ik zal voorenzingen; letaltijd wel op de twee laatste dingskens vaniederen klaus, men herhale en zinge zo den tweeden keer met mij. Bakelandt ging het liedjen op, te midden der diepste stilzwijgendheid. De gebuurs, die eerstwat verderop waren gebleven, hadden hunne stoelen nader getrokken om ook te luisteren;geheel de manschap was geschaard rondom den zanger,met het hoofd voorwaarts gebogen, en de oogen onafgekeerd van den mond, die de woorden uitsprak. Op 't einde van den eersten klaus, en op een teeken van den Kapitein, vlogen de arms open en twaalf zware mansstemmen schreeuwden dat het deunde tot verre in de velden. In Vlaanderen of in ander land, En is er geen een gelijk Bakelandt! En dan volgde en een geroep van bravo 1 en een geklak van handen, eu een ruw ge stamp van voeten op den aarden vloer, dat men zou gezeid hebben dat de beBte tijding van de wereld aan 't gezelschap verkondigd wierd. Iedere klaus wierd op dezelfde wyze ge zongen en aanhoord, eu het einde met even veel gedruisch herhaald. Het zingen met het tieren en't laehen, had de gasten van langsom geestiger gemaakt; daar en was geen een meer, dia vreesde voor vijand of verraad, en elk vertelde en vroeg al nen kant, Bijzonderlijk bad men leute met het aardig kleed van Tjotten Meyer, die bezig was met zijne worsteling en zijne reize uit een te doen. Hoe naar hebt gij eraan ge weest, hoe naar van den avond in 't kot gezeten, in plaatse van hier te zijnI zei de 't V«volgt, c? VEERODEN NADRUK +*fr>

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2