van Zaterdag 8" Februari 190 v Uit Watou Hopmarkt Sterfgevallen Boekennieuws ill O. L. V. Gasthuis té Poperinghe 1312-1904 YPER Op Februari had de gewone feestverga- dering plaats van al de maatschappelijke gilden Onderlinge bijstand, pensioengilde, onthoudersbond, enz. Om deze bijeenkomst aantrekkelijk te maken, had de onthoudersbond van Brugge, ons sprekers en tooneelspelers bezorgd. Voor eene overgroote menigte, waarmede de ruime congregatiezaal was opgepropt, konden de edelmoedige Bruggelingen, benevens de Watousche onthouders zoo mannen als kin- ders, hunne statige of kluchtige liederen, hunne kernige alleen- of tweespraken, hunne nuttige onderrichtingen en leerrijke verslagen ontvouwen. De heeren Laloi en Dejonghe vergeestig- den ons met hunne tooneelen en zangen, die door den heer Blondel meesterlijk werden begeleid en ondersteund. Hunne kunstgre pen deden de lachspieren der talrijke aanwe zigen veelvuldig en levendig trillen. De inrichters der vergadering hadden echter wel den stelregel verstaan Voeg het aangename bij het nuttige. Daarom beklom de heer Emile Vanden- bergge, die voor de tegenwoordigen geen vreemdeling meer is, wijl hij reeds meermalen zijne forsche stem in deze zaal deed weergal men, het spreekgestoelte. Gedurende meer dan eene halve uur hield hij de aandacht gaande. In eene krachtige taal, in gloedvolle woorden deed deze acht bare heer de vergelijking tusschen den strijd onzer voorvaderen tegen vreemde heerschap pij en den tegenwoordigen strijd tegen het alcoolismus en bet drankmisbruik. Zooals voorheen vreemde machten ons met boeien bedreigden, onzen landaard en onze taal wilden ontvreemden, zoo loert het drank misbruik om ons volk te verbasteren en te ontaarden, en zoo mogelijk ons nageslacht te verkleinen, te/ondermijnen of zelfs te ver nietigen. De strijd is geweldig en ondanks de edelmoedige pogingen van ontelbare volks vrienden is de zegepraal nog niet nabij. Er is reeds veel veld gewonnen; doch men vindt nog mannen, wel is waar meer te stede dan te lande, die voor vrouw en kinderen veeleer beulen dan vrienden zijn, onderdrukkers eerder dan beschermers,woestaards en moor denaars liever dan gedwee en bedienstige echtgenooten. Daar zijn ook vrouwen, die door den drank ontredderd en ontzield hun huisgezin in het noodlot en in den ramp spoed doen nederzinken, in plaats van voor man en kinders eene plichtvolle hulp, eene zoete troost te wezen. Moed in den strijd, nemen wij het vast besluit van allen mogelijken invloed te ge bruiken, om het drankmisbruik tegen te werken en zoo mogelijk gansch te doen ophouden. Loffelijk mag het heeten, dat in deze gem :enteeen vrouwenbond is ingericht. Gij dochters en vrouwen hebt er het meeste belang bij, dat de mannen matig wezen, 't Is wel de vrouw, die het droevigste slachtoffer is, de martelares van ontbering en gebrek in het huis van den dronkaard. Sluit u allen te zamen in de plooien van het strijdvaandel, predikt de matigheid en de voorzienigheid aan, laat u inschrijven in de maatschappe lijke gilden, die hier zoo bloeiend zijn en waar een tijdstip van welstand en zoet geluk tegenlacht. Na deze rede die warm wordt toegejuicht verlustigen de Watousche onthouders ons nog met gezangen en spraken, waartusschen de schrijvers der maatschappijen ons verzet ten en onderwijzen door hunne leerrijke verslagen. De E. H. Pastor sluit de vergadering met eenige woorden van dank en aanmoediging. VERSLAG der Maatschappij van Onderliogen Bijstand Willen is Kunnen over het jaar 1907 door onzen geachten heer Ernest Yandevelde, rustend onderwijzer. Eer weer de en achtbare Heeren, Eerzame Vrouwen, goede Vrienden, Een overoud spreekwoord zegt «Waar he hert van vol is, uaar loopt de mond van over Gelijk bij iedere algemeens vergadering vloeit mijn hart over van gevoelens van erkentenis, van dankbaarheid voor de 200 milddadige eere en beschermende leden van ODzen onderlingen bijstand.Sedert onze inrichting hebben weldoen de lieden van Watou aan de maatschappij ge schonken de som van 6640 franken. Het baste jaar was 1896, het minste 1905 en het jaar 1908 opent zich met 474 franken eeregeld. Nooit genoeg volprezen zulke edelmoedigheid nergens ovenaard zulke aanzienlijke opofferin gen voor de ziekengilde, voor de lening der smarten van den werkman. Wanneer een zeker getal eereleden door den dood worden wegge rukt (dit jaar 7 mannen en 3 vrouwen) komen evenveel of omtrent evenveel hunne plaats innemen. De vervangers waren ten getalle van 8, dus een verlies van 2 leden. Ik bedank uit al de vurigheid mijner ziel de bestuurleden,die de ondankbare en netelachtige taak op zich nemen, bij de begoede lieden, de aalmoesan in te zameleD,en die voor geene voor wendsels afschrikken. om op de geldkas dier personen te gaan kloppen. Ik hoop, dat zij voort alle hinderpalen zullen verijdelen, alle aantiisin- t gen zullen minachten, om dit loffelijk werk uit liefde voor God en voor hunnen evenmensch uit te voeren. En gy, milddadige menschen, weest 1 geroemd, geëerd en gedankt voor uwe nooit volprezene goedjonstighoid Het is vooral dank aan u, dat wij voor den werkman zulke schooue uitslagen kunnen bekomen,hun voor nu als later zulken vasten onderstand kunnen verleeuen. 't Is wel waar, gij werklieden, dee'genooten vpn den onderlingen bijstand, komt ook een steentje bijleggen tof. oprichting van het liefde gebouw. Daarom moogt gij altijd, in geval van ziekte or ramp, zonder schaamte uwe dagloonen opstrijken, uwe verzorging genieten. Maar wilt, bid ik u, altijd de medewerking der eereleden naar weerde schatten, erkentelijk zijn voor zoo groote weldaden, opdat nooit de zonderlinge of' onredelijke handelwijze van eenigen, den liefdegoed en het mildheidsvuur dör Watounaren doe verflauwend' verkoelen te uwen opzichte. Hoe menigvuldig zijn de gelegen heden, waarop de werklieden een bewijs van genegenheid en van da kbaarheid aan bazen of meesters kunnen geven Dienstwilligheid en kost niets, beleefdheid en kost niet zwaar, rede lijkheid en gedoogzaamheid maken geene kromme beenen, lankmoedigheid en geduld, rijzen tot geene buit. Laten wij allen, oversten en onderdanen, meesters en werklieden, bazen en knechten voor maatstaf nemen het wijze woord van den onsterfelijken Lao XIII. 't Is u genoeg bekend dat dezes wereldbricf de wieg is van de tallooze inrichtingen,dietot ophelp vau den kleine en behoeftige zijn opgerezen onder linge bijstanden, ziekengilden, pensioenbonden, verzekeringsmaatschappijen vau geiten of konij- neukweek, enz. enz. Gy weet even goed de katholieke Staatsmach ten op 's Paus'en heilig opwekkend woord uit hunnen sluimer zijn gerezen en overal dien-ten hebben gesteld, die den behoeftigen ondersteu nen, zijner tegenwoordige of tateren leeftijd tegen ellende beschutten/Maar Z. H. was geens zins van inzicht, door deze opwekkingen aan iemand een wapen te geven tot vijandschap of tweedraent. Ziehier tekstelyk de woorden van de., bedoelden wereldbrief Het is eene overgroote dwaling te peinzen, dat armen en rijken noodzakelijk in vijandschap o oorlog moeten leven. Wel integendeel die twee standen hebben malkander noodig. Ze zijn geschikt om eendrachtig, evenals de lidmaten van een lichaam, in nauw verband en wederzij J- sche ondersteuning te leven. Daarom is het dat de Kerk aan armen en rijken vorenhoudt hoe zij jegens elkaar plichten te vervullen hebben van rechtveerdigneid, van vriendschap, van broederliefde. Mocht het toch zoo zijn, mochten wij den korten tijd dien wij hier te slijten heb ben, in vreedzaamheid, in goede verstandhou ding te samen leven. Volgen wij den algemeenen stelregel en vragen wij ons by alle gelegenheid af'indien de zaak mij aanging, hoe zou ik han delen. Wat men niet wil, dat ons geschiedt Doen wij het ook een ander niet, Stichten wij voor anderen ook het goed, Welk men wil, dat men ons doet. Zoo dooi.de, volbrengen wij de eerste of beter de eerste hoofdzakelijke wet, met zoo te hande len geven wij ook de hulde van dankbaarheid die alle recnUchapen hert, voor gedane welda den bewijzen moet. En mag ik het zeggen Ja, daaraan kent men de ware vrienden, die nu en dan wijzelijk het woord zeggen, en het oerte bloot op de hand leggen 't Is helaas jammer dat de gu .sten door de ziekengilde bezorgd,nog niet genoeg gekend, niet aar weerde geschat worden. Wy moeten daaraan toeschrijven, dat het getal deelgei ooten zoo traag vermenigvuldigd Uit jaar werd de maatscnappy door 19 nieuwe werkende leden bijgetreden; 2 ontslaggevers keerden onder den standaard terug. Dat is liet hoogstecijfer.dat bereikt is sedert de inrichting De maatschappij heelt er geen voordeel bij, hare deelgenooten te zien toenemen want de uitgaven zijn in even redigheid grooter. naarmate het getal vermeer dert. Maar wij spreken in het belang van de werklieden en wij roepen hen uit al onze Krach ten en uit belaDglooze liefde voor hun welzijn toe Treedt in den onderlingen bijstand met volle vertrouwen, komt putten uit de groote schatten van de Watousche milddadigheid en berekent eens met ons wat de maatschappij voor u doet. Het voorname deel der instelling isde werk lieden in geval van ziekte of ramp, de verzor ging, de geneeskundige hulp kosteloos te ver schaffen aan de tot het werk onbekwamen, hun dagloon te verleunen. Wij mogen in de volle rechtzinnigheid en in wezentlijke overtuiging zeggen dat de gilde dezen plicht steeds heefc nagel->efd. Tot 1 Januari 1907 wierd uitgegeven voor de werkende leden 7877 fr. 70 In 't jaar 19u7 kostten deze leden 1227,85. De grootste per soonlijke onkost was 24 >,10, de kleinste was 4 fr.Groote en kleine uitgaven zijn volgens nood wendigheden ontvankelijk voor iedereen. Er wierd ook uitgegeven 5,50 fr.voor de mis op den feestdag, 16,50 fr. voor 't drukken der standre- gels, 2.05 als deelneming aan den bond, 66 fr. gestort als afgestaan kapitaal. Gezamentlijke uitgaven 1304,90 De bijdragen der werkende leden beliepen tot de som van 102 50, de inleg- gelden tot 3t fr., de gelden der eereleden tot 484 fr de bijzondere giften tot 5 fr de staats- toelagen tot 310 fr de interestender geplaatste gelden tot 144,50de bijdr agen aan steun in de toekomst tot 10 fr. Het overschot is 718,10 en het geheel bezit 8815 61. Van deze som is er tot nu toe 3853 f'r. met voorbehoud op de lijfrentkas gestort voor de werkende leden. Dit is eene gunst,die wij hun verschaffen, eene opoffering waartoe de maatschappij niet ver plicht is. Hebt gij, brave werklieden, wel dit tweede groot en onschattaar voordeel berekend dat de onderlinge b jstand u bezorgt, u een pen sioen verzekeren aan den ouderdom van 65jaar, zonder dat uwe jaarlyksche bydrage vermeer dert. Zou men niet moeten verwonderd zijn, dat er nog zoovelen doof blij ven aan de zoo dikwijls herhaalde aar,wakkeringen om deel t® maken van deze zoo m llige inrici ting? Moet men niet blozen, als men overdenkt dat er nog lieden zijn die deze stichting belagen,haar naam bezoedelen of door hunne drogredenen, do werklieden van het zoo mild aangeboden banket verwijderen Mijne vrienden, houdt aan uwen onderlingen bijstand, verdedigt lienrmet raad en daad, trekt uwe zonen van af 15 jaar of later, en ook ken nissen en vrienden in ouzen vriendenkring, die bijgezet,' i of opgeluisterd is door al de vóór naamste der g meerde, door alle ware volks vrienden.en door onz -. eerwaarde en wereldlijke overheden.Deze ondersteunen en schragen door giften en aalmoez, n, door raad[en daad de zie kengilde, die sedert 11 jaar bestaat. Veracht huune edelmoedige opofferingen niet, om uwe ziekelijkheid tegen ellende en uwen ouden dag tegen kommer te beveiligen. Staart met Getrou wen op het pensioentje, dat u in de verte tegen lacht. Onder de werkende leden tref ik op de lijsten eenen aan van 68 jaar, die benevens zijn werkmanspensioen nog 10 fr. rent genieien zal eenen van 48 jaar oud, die nu reeds door de gelden der maatschappij 18 fr.pensioen verwor- i ven heefteenen van 42 j. die reeds .recht heeft i aan 23 fr. eenen van 35 j. die nu reeds staat met 30 fr.eonen van 25 jaar met 42 fr. Daar is een lid dat eene kleine storting bij doeten reeds recht heefc aan 89 fr. pensioen als het 65 jaar oud is. Boven het groot voordeel van een pensioen, brave werklieden, verschaft de maatschappij u een derde groote weldaad. Zij betaalt in de berverzekeringskas van het arrondissementen door deze betaling zult gij in uwe ziekte onder steund zjjn, dan zelf als die toestand maanden en jaren duurt, al hield zij vol tot aan 65 jaar. Ondanks al deze groote gunsten, blijft uw inleg altoos bepaald op 6 fr. per jaar. Moet men ze niet met den bijnaam van onbe zonnen, van dwazen bestempelen. die hun hert en hunne hand sluiten voor die milde giften? Ik doe uit al de vurigheid van mijn her, eenen oproep tot de werklieden, om zoo talrijk en zoo jong mogelijk de maatschappij bij te treden. Ik doe met een diep gevoel van dankbaarheid ook eene smeeking tot de achtbare beschermers en eerzame bes hermsters, hunne ondersteuning voort te verleenen, in de volle overtuiging, dat geene aalmoes beter kan gericht zijn. Ik iloe dezen oproep in de onwankelbare hoop, dat de toestand van onze gemeente na eenige jaren merkelijk zal verbeteren in stoffeljjken welstand, die doorgaans gepaard gaat met zede lijken vooruitgang. (De andere verslagen te naaste week). Si 1' 1i. i. BENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS II staatsblad kondigt dc volgende benoe mingen van burgemeesters af: West-VlaanderenDamme, MM. Braet.; Lap- scheure, Van Damme; Oedoiem, Govaert; Snei leghem, Casteleyn; sysseele, Claeys; Uytkerke, Gielis; WestcapGle, Braet; Zedelghem, Lievens; Zuyenkerke,Vanden Berghe; Eernegbern, Cools; Ghislel, Depuydt Mannekensvere, Coene Middelkerke, Logier; Sinl-Pieters-Capelle, Me seure; Oudenburg, Constandt; Slype, Faict; Weslende, Depoorter; Zande, Deburcligraeve; Schuyfferscapelle,-Vandaele; Wacken, Van Se vern!; Oost Vleteren, Vanden Berghe; Passchen- daele, Bayart; Westoutre, Becuwe. BRUGGE Donderdag middag hebben twee gendarmen van Montignies sur-Sambre, een jongen land- bouwwerkman, Guslaaf Debruyne, naar Brugge gebracht, ter beschikking van de.i heer proku- reur des konings. De aangehoudene wordt verdacht eene moordpoging gepleegd te hebben te Leke, en na de misdaad de vlucht genomen te hebben naar Montignies, waar hij woensdag door de gendarmen aangehouden werd in eene fabriek waar hij reeds werk gevonden had. Na oiderhoord te zijn door den onderzoeksrechter M. Verbeke, werd Debruyne, in het gevang opgesloten. OYGHEM De werklieden van de groote vlasfabriek Goucke, broeder en zuster, hadden dinsdag eene verhooging gevraagd.Zij hadden tot hiertoe 17 fr. per 100 kilos gezwingeld vlas en wilden er nu 25 hebben. Dit werd hun geweigerd, waarop de werklieden den arbeid gestaakt heb ben. Deslakers, die nogal talrijk zijn, wandelen rustig door de straten. iVIprk on t Merk °B dst de doos sl'jm ur verdrijvende Waltherypillen, die genoeg is om binst een jaar een geheel huis houden te vrijwaren, maar een frank kost. OOSTENDE De sloep 0. 185, patroon Martinsen, is dins dag namiddag de haven binnengevaren met de bemanning aan boord van het vaarluig B 2986, van Boulogne. Dit laatste schip bevond zich maandag avond, rond 6 ure, op drie mijlen ten noord-noord-wester, van den Noordhinder, toen het in botsing kwam met een groot onbekend zeilschip. De B. 2985 zonk onmiddclijk en de bemanning had juist den tijd zich (e redden in een booije. Gedurende drie uren zwalpten zij rond op de woelige golven, toen zij eindelijk, rond 9 1/2 ure, bemerkt werden door de be manning van de sloep O. 185. Na veel moeilijk heden, te midden van een hevig tempeest gepaard met een geweldigen wind, konden de schipbreukelingen aan boord van de sloep opgenomen worden. Het zeilschip had zijne reis voortg -zet zonder zich om de ongelukkigen te bekommeren. De schipbreukelingen zijn door de zorgen van den franschen konsul naar hun laad teruggekeerd. WAEREGHEM 'i Is de woning van Karei Behaegbel,zwinge laar, vroeger jachtwachter, wonende wijk Niouwenhove, die dinsdag namiddag afgebrand is. Het vuur brak uit in een aanpalend zwingel kot, waar de twee werklieden juist bezig waren hunnen boterham te eten. De kooplieden Remi Gauwe en Henri Vanden Driesscbe hadden pas twee wagens vlas aangebracht. Alles stond weldra in laaie vlam de toegesnelde geburen konden met moeite eenige meubelen redden. Een kind, dat in slaap lag moest langs een venster gered worden. Het landbouwgerief, de zwingelmolen en de twee wagens vlas zijn de prooi der vlammen geworden. De woning van Bebaeghel alsook net aanpalend huis zijn gansch vernield. Er bestaat verzekering. De woning van de wwe Haerinck had ook reeds vuur gevat, doch het gevaar kon afgekeerd worden. Daar de wijk Nicuwenhove omtrent drie kwartuuis van hét dorp ligt. ton den de pompiers niet in lijtis ter plaatse snellen. Ook was er gebrek aan water, zood it er niet veel aan blusschen kon gedacht worden. ^plimiff t f t Wel hemel I Welk honden- LIlUUll weer.Iedereen hoest,spuwt niest. Gelukkig dat de hoestslillende Walthei ij pastil daar is om alle ellenden te genezen. 1 fr. overal. ASSEBROECK Twee jongelingen, 11. V., limmerman, en Bodewijk Verplancke, bakker, hadden zondag avond te zamen eenige herbergen bezocht. Bond 11 uie verlieten zij eene herberg, langs den steenweg van Biugge, en gingen huis waarts. Denkelijk hebben zij onder weg twist gekregen eenige jersonen, hoorden eensklaps hulpgeroep. Zij gingen zien en vonden Ver plancke in een bloedplas liggen, niet verre van de herberg waar hij het laatst geweest was. De ongelukkige had een vreeselijken messteek be komen in het linkeroksel, het mes had de long doorboord. De gekwetste ontving aanstonds het H. Oliesel. Maandag morgend is hij aan zijne wond-' bnzw'keu. Daar Verplancke, alvorens testerven, verklaard liad dal V. H. tiem geslo ken had, gingen de gendarmen naar dezen laatste op zoek. Maandag middag werd hij aangehouden in de herberg van Garels. Het parket van Brugge is 's namiddags ter plaats geweest. Verschenen ter drukkerij van 't Nieuwsblad Geschiedkundige aanteekeningen wegens door E. H. L. Opdedrinck pastor te Damme prijs i fr. 5o KORTR1JK Zondag avond heeft de politie in de Sioen- slraat den genaamden Cyriile Claus, 29 jaar, daglooner, geboren te Passehendaele en wo nende te Rousselaere, gevonden met gansch zijn aangezicht bebloed. Hij werd naar bet policiebureel gebrachthij verklaarde dat hij dooreenen onbekende aangerand geweest was, die hem met slagen overlaadde en hem zijn geld 12 fr., afnam. Ongelukkig kent hij zijnen aan valler niet. WEBV1CK Maandag, rond i ure namiddag, brak er een hevige brand uit in de groote hofstede Ter Walle bewoond door M. Leroux Vereecke, gemeenteraad-lid. In korten tijd stonden at de gebouwenin hai vlam; aan blusscnen viel niet te denken en alles werd in asch gelegd. De oogst, eene gioote partij graan en zes hoorn beesten zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is aanzienlijk doch door verzekering gedekt. ROUSSELABE De policie heeft zondag avond de handen vol gehad, daar er zoowat overal gevochten werd. In de Dambordstraat wilde een dronken kerel in de ouderlijke woning alles verbrijzelen met groote moeite kon de policie hem aanhouden. De aardewerker Karei Buysse, van Liehler- velde, werd in de Borstelslraat erg toegetakeld; hij had drie wonden aan het hoofd, veroor zaakt met bierglazen. In de Rumbekeslraat werden eenige twistzoekers uit eene herberg gezet. In de Ooststraat werd er gevochten tus schen twee vrouwen eene hunner werd in den neus gehelen. In de Kunststraat werden de ruiten verbrijzeld in de Café Boyal De herbergier Ingcls, uit de Borstelstraat, bekwam tijdens een gevecbl niet minder dan z ven wonden aan bet hoofd. MOEN Maandag morgend, rond 11 ure, zaten ver scheidene jongelingen in de herberg DeJager toen zekere Jules Vanhoenacker, 30 jaar oud, binnen kwam. Hij vroeg aan de jongelingen of zij hem wilden helpen eene kar steenfcolen lossen, welke voor de deur stond hij zou daarvoor eene ronde betalen. De jongelingen namen aan en begonnen de kolen in den kelder te dragen van de herberg; eensklaps slaakte zekere Victor Beulens, 19 jaar, een kreet. Men snelde hem ter hulp en meu bestatigde dat hij gekwetst was door twee messteken in de lin kerzijde. De dader, die niemand anders was dan Jules Vanhoenacker, had de vlucht geno men in de richting van Avelghem. De gekwet ste werd in de herberg gedragen, hij verklaarde dat hij met den aanvaller niet getwist had,doch slechts wat gegekscheerd. Naar men zegt zouden Beulens en Vanhoenacker vroeger eens hevig getwist hebben en de laatste zou daarover nog altijd een wrok gekoesterd hebben. Eene der wonden is zes centimeters diep, de andere is niet erg de geneesheer kan nog geene uitspraak doenover de gevolgen. Beulens moest heden woensdag deel nemen aan de milietielo- ting. Maandag is het parket van Kortrijk ter plaats geweest. De gekwetste werd ondervraagd evenals de jongelingen die bij hem waren toen de feiten voorvielen. Vanhoenacker, die nog altijd voortvluchtig is, word ieverig opgezocht. DICKEBUSGH Zondag namiddag ten 5 ure had alhier de algemeene vergadering plaats van den geiten- bond. De eerw. heer Pastor, eerevoorzitter, opende de vergadering en bedankte de aanwezigen die zoo talrijk waren opgekomen, om getuigenis te geven voor den bloei der gilde. Vervolgens herinnerde de heer Secretaris wat het bureel beslist had in zitting van 59 December de benoeming van M. Henri Baes als ondervoorzitter en Henri Odent als lid van hel bestier. Later wordt beslist-als er in den loop van 't j tar een wedstrijd wordt ingericht voor nx-lkgeiten, tusschen du aangesloten der gemeerde. De schatbewaarder doel den toestand kennen der kassft 228 fr. 50 ontvangsten en 93 fr. 30 uitgaven, zoodat er nog 135 fr. 20 overblijft als een appeltje tegen den dorst. Op 31 December waren er 83 leien met 86 ingeschreven geiten. Drie verliezen werden schadeloos gesteld. De schrijver leest dan een verslag nopens den geilenk week. Drie punlcn dienen onthou den te worden le Kweekt goede geiten, 2° Voedt ze behoorlijk, 3° Stelt uwe geiten in'ren gezonden stal en bezorgt ze vel. Dan gaf de Schatbewaarder nog eenige nuttig.- raadplegin gen over 't voedsel der geiten op verschiliige tijdstipp n van 't jaar, over dé zorgen aan dc geilen te besteden en over de rijkdom dei- melk en den aangroei der hoeveelheid Hij dringt bijzonder aan op netheid, lucht en. licht in den slal, wanlgoed ge.-tald is half gevoed. Na een woord van b-danking tot alle mede werkers wordt op oude vlaamsche wijze eens hertel ij k getikt op den bloei en den vooruit gang van den geitenbond, die geroe; en is zoovele deugd te doen onder de werkende klasse. Nuremberg 5 Februari.Markt levendig. Marktwaar ie kwaliteit 5o-65 fr. te kwaliteit 35-5o Hallertau 70-90 fi. Elzas 5o-75 fr. Spa!t y5-95 fr. Londen 3 Feb. Markt vastmeerder kooplust voor goede middelbare produkten. Engelsche hop, i« kwaliteit, 75-100 2« kwaliteit (middelbare) 55-70 fr Belgische, evenals andere vreemde 40-65 fr. Brussel 5 Februari. Markt vast. Poperinghe (stadslood) 34-35 fr. Aalst (8 merken) 40-43 fr. Aalst 1 Feb. Markt kalm, doch met behouden prijzen aan 40-41 fr. voor den aanstaanden oogst, 55 fr. Poperinghe 7 Feb. Markt stand houdend. Stad 3a-35 fr.; dorp i8-3i fr., volgens kwaliteitop levering October 1908, 45-5o fr. De E. H. Isacq, kanonik der hoofdkerk, Bestuurder dpr Zusters der Hemelvaart ran Maria, te Brugge, is maandag overleden in den ouderdom van 78 jaar. De afgestorvene was officier van 't Leopoldsorde. Maandag nacht is te Gent overleden, M. Jules Lammens, oud-notaris, oud-»enator van Kortrijk, stichter en opsteller van den Bien Publicvan Gent, een der oude aanlei- ders der katholieke partij, stichter van de maatschappij van St.Viucentius-a Paulo en van den St.Pieterapenning te Gent. Uitgekomen de uitgave nr 153 van het Davidsfonds Geschiedenis van Belgis, door Dr A. Habets, verschenen bij Jozef van Linthout, drukker te Leuven. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Onraedt Amedée, Wyk D. Devacht Remi Wijk G. Lermyte Alida, WjjkG. - Decroek Adrien, Casselstraat. - Deroo Joseph, Boom gaardstraat -Guillebert Clara, St Michielstraat. —De Gat Anna, Gasthuistraat.-Laconte Bertha, Boeschepestraat. Victoor Alice, Veurnestraat. Huwelijk Camilla Uzeel, handelaar en Julia Moncarey zonder beroep. Sterfgevallen Ribreuw Rosalie, 76 jaar, zonder beroep echt- genoote van Aloïse Dehaese, Wyk L. Deroo Georges, 19 maanden, Pottestraat, Lebbe Prudence. 93 jaar, zonder beroep, weduwe van Jean Van Bruwane. Noordstraat. Six Jules 4 maanden, Bertenplaats. Debruyne Maria maanden, Wijk H Maert-n Rosalie, 69 jaar werkvrouw, weduwe van Pieter Quaghebeur WijkJ. Becquaert Omer. 5 maanden Wjjk d! Verroye Maria, 19 jaar ongehuwd, kant werkster, Casselstraat. Huwelijksaankondigingen Camilla Werquin, landbouwer en Eugenie Merlevede, zonder beroep. René Sergier, kleermaker en Augusta Deroo, zonder beroep. Jéröme Uesquiere, landbouwer en Leontine Deroo, zonder beroep. BURGERSTAND VAN VLAMERT1NGHE Geboorten Degrou Joseph, z. v. August en Maria Pareyn. Haeyaert Godelieve, d. v. Emeric en Helena Loncke. OvetlydeD Sinaeve Gerard, z. v. August en Maria Degeest,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 3