DIT IS 9 EN OMMELANDS ÜpntlM Si Op Zaterdag 28r' Maart f908. 5 centimen 't blad. 43e jaar. Talmerk 3104 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Wat is een Boer ROND DE WERELD Amerika Haïti Duitschland Viankrijk Italië STADSNIEUWS Gemeenteraad Sint Maartens Congregatie Botrel De nieuwe Nuntius te Brussel 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE PE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Er zijn vele menschen, die op deze vraag met eene hoop scheldwoorden zouden antwoorden nochtans niets is belangrijker dan een Boergeen stand verdient meer bescherming dan de Boerenstand, alhoewel die bescherming hem soms maar heel karig en in meestal kleine brokjes wordt toege staan. Wij zullen niet gewagen van de ver diensten van den Boer als voortbrenger der levensmiddelen. Aan den Boer alleen heeft God iets van zijne scheppende kracht medegedeeld, of liever den Boer alleen gebruikt Hij als medehelper in het heelal. Al de andere nijverheden veranderen, verwerken,geven nieuwe vormen aan de stof, maar vermeerderen ze niet. De Boer alleen vermeerdert het bestaande; het zaadkorreltje, dat door hem aan de aarde wordt toever trouwd en onder zijne zorgen groeit, wordt verhonderdvoudigd en zal zoowel stedeling als landman voeden. Ook onder zedelijk oogpunt heeft de Boer eene voorname, eene weldoende rol in de maatschappij. Het landvolk is, zooals het Ruth eens noemde, als een vergaderbak van oneindige zedelijke en stoffelijke krachten. Wat zou er van onze stedelijke bevolking geworden, indien er niet dagelijks friach eu krachtig bloed uit den Boerenstand het terende stadsleven kwair versterken 1 Peilt den oorsprong eens der familiën in de stad, en gij zult verwonderd zijn te zien dikwijls, en hoe gauw hun familieboom zijne wortelen inden buitengrond schiet. Houdt de uitwij king der landlieden naar de stad, (die tegen woordig overdreven,maar altijd noodzakelijk is), tegen en gij zult de bevolking onzer steden op eene verschrikkelijke wijze zien dalen. Waarlijk, de buiten is als een voor raad van leven,dat in de stad te snel verteert. Waar vindt de Staat zijn echtsten en trouwsten steun Het is nogmaals in het Boerenvolk, en België, dat tegenwoordig ■onder de Boeren in d« handen der socia listen zou zijn, is eene schitterende bevesti ging der woorden van Dr Hitze a Het zijn slechts krachtige landbouw bevolkingen, die steun en hechtheid geven aan den Staatde«e bevolking is altijd de trouwe steun van troon en altaar geweest, terwijl de vrijdenkerij en de sedeloosheid der steden altoos de oorzaak van wanorde en omwenteling waren. Ja de boer mag het hoofd hoog en fier verheffen, hoe liberalen en socialisten er ook op schimpen en hem uitschelden voor een ploeg, die in God gelooft. Dat ze eensgoed de woorden van een oud Duitsch boekje van i5iï overwegen De landbouw moet door allen beschermd wor den want iedereen, van den keizer tot den minsten man heeft zijn werk noodig ook is de arbeid zijner handen bijzonder eerlijk en aangenaam aan God. Dat hij daarom door geestelijk recht beschermd worde. Dat is de oude maar echte wijsheid, en de katholieke Regeering van België verdient allen lof voor de bescherming,die zij aan den landbouw verleent. Eene neerlaag van Roosevelt. President Roosevelt had enkele maanden geleden, gelast dat de motto« In God we trust», zou worden weggelaten van de Amerikaansche gouden en zilveren munten. Hy was van oordeel dat die motto nooit op eerbiedige wijze wordt te pas gebracht, doch enkel aanleiding geeft tot onvoegzame spotternijen. Maandag nu is in het Huis der Afgeveerdigden te Washington een wetsont werp aangenomen, waarbij wordt b:volen dat bet «Wij batrouwen op God» voortaan weer op alle munten zal worden aangebracht. De meerderheid, waarmee het ontwerp werd aangenomeu, was 355 tegen 5. Nieuwe verklaringen van president Roosevelt President Roosevelt, geinterviewd door eenen opsteller van Temps; heeft gezegd dat hij den oorlog heeft verklaard aan de goud- heerscbappy, omdat deze voor het volk de grootste vyand is. De goudheerschappij is al zoo slecht alsde demagogie of uitzinnige volksheerschappij. De goudheerscbappy is daarenboven de beste bondgenoot van bet socialism en van de anarchie. Wiide men de mannen der trusten dus der goudaeerschappij laten begaan, zij zou uen onvermijdelijk het land op den weg der anarchie brengen. Men mag niet zeggen dat ik de vijand dei- rijken noch van het volk ben; ik ben enkel de vijand der goudheerschappij en van de anarchie. Sprekende overzyne staatkundige ziens wijze, zegde hij: Ik hoop dat de Amerikanen zullen begrijpen, dat huune politiek eene wereldpolitiek moet zyn. Ik heb, zegde hij, de Noord Amerikaan sche pantservlootiwene reis doen onderne men naar den stillen Ocean; zij zal van daar terugkeere.i, na Australië bezochtte hebben, laDgs het Suez kanaal. Ik heb aan de Amerikanen willen doen zien dat hunne oorlogsvloot iets grootsch belangerijks en machtigs is, dat zij haar moeten beminnen en er belang in stellen, en ik heb te zelfder tijd aan de mogenheden willen toonen hoe de vloot der Vereenigde Staten is. Ik heb er nooit aan gedacht, zegde hij, slechts een deel der vloot naar den Stillen Oceaan te zenden. Onze vloot in tween splits en, dat nooit; stellig zullen wij in de toekomst twee vloten hebben, maar in af wachting ben en blijf ik vijandig aan het zenden van kleine pakjes 1 Snedig antwoord van Japan aan Amerikaanschen bluf Japan heeft de vereeuigde staten uitge- noodigd de slag schepenvloot op de thuis vaart eene Japansche haven te laten bezoe ken. De uitnoodiging bereikte vrijdag het Japansche gezautschap en werd onmiddellijk ter kennis gebracht van Root, den minister van binnenland8che zaken. Het kabinet heeft heden de uitnoodiging, die, naar men verneemt aangekomen zal wor- deu, ia beraad genomen. De Vereenigde Staten heff en de uitnoodi ging van Japan aanveerd. Denkelijk zal de Amerikaansche vloot binnen loopeu te Yokohama. Men verwacht ook eene uitnoodigiag van China. De toestand is veel verstild op dat eiland dat tot nu toe den "prijs behaalde voor het getal oproeren. Zelden gebeurt het dat iemand daar tien jaar president is dei repu bliek, hij is maar al te dikwijls na «enige jaren afgezet en.... doodgeschoten. Het leger is ook al niet veel te betrouwen of misschien minst van al nog. Een Amerikaansche schilder, Henry Daudhan die nu in Engeland woont, vertelt het volgende over het leger Toen zekeren dag de overste van het leger de troepen van Gonaives in oogschouw nam, vroeg mij een lerlander, die bij mij was Wilt gij eens zien hoe ik geheel het leger uiteen jaag gelijk een troep schapen t Na tuurlijk dat ik ja zegde. De lerlander nam vier vijffrankstukken gooide ze met een schreeuw in de lucht, en op hetzelfde oogen- blik vlogen a'de manschappen uit het gelid en deden onmenschelijke pogingen om het geld meester te worden, 't Was worstelen en vechten en slaan en stampen. Toen de orde weder hersteld was waren er twee zilverstuk ken onder de troepende andere had de Commandant. Deze beval dat de lerlander moest aangehouden worden omdat hij in 't bijzijn van eenen vreemdeling het leger had belachelijk gemaakt. De lerlander werd tot drie weken gevang veroordeeld, maar met nog vijf zilverstukken en een flesch rhum was de zaak geklonken en twintig minuten later was de vriend wederom bij ons. De prins Joachim in ongenade De duitsche Keizer is onverbiddelijk voor de hooggeplaatste personen uit zijn rijk, die door hun zedelijk gedrag te wenschen laten; zelfs de leden zijner eigene familie vinden geeue verontschuldiging in zyne oogen, in dien zij reden van opspraak geven. Dat is het geval met prins Joachim Albert, die be trekkingen onderhoudt met eene jonge vrouw die van zijnen raug niet is. De keizer heeft hem sedert eenigen tijd al de voorrechten ontnomen die aan zijne hoe danigheid van prins waren gehecht en heeft hem nu eindelijk uit het duitsche leger weg gezonden. De prins is in 18713 geboren en is zoon van den afgesterven prins Albert van Bruisen. P, S. Prins Joachim Albert van Brui sen, die bij keizerlijk besluie uit het leger gebannen is, wil naar het scbijut aan al zijne titels, weerdighedan en voorrechten verzaken, tan einde te kunnen huwen met de baronnes vau Liebfcerg, anders gezegd Maria öulzer, die hij reeds zoolang bemint. Tusschengeral in den rijksdag Bij de behandeling van de coloniale be- grooting werd er, tijdens de rede van den afgeveerdige Eizberger, toen deze van de onsterfelijke ziel van den neger sprak, op de journalistentribuun gelachen en ho ho 1 geroepen. De afgeveerdigde Gröber riep toen, zich naar de tribuun wendende Dat zijn dezelfde SaubengelDaarop stelden 32 dagbladschrijvers een verzoekschrift op aan den voorzitter dat zij voldoening eisch- ten, in overeenstemming met de weerdigheid van den Rijksdag en die van de Duitsche pers. Daar zij met de gegeven voldoening niet tevreden waren, verlieten alle dagblad schrijvers de tribuun. Daarna vergaderden zij in de leeszaal van het Ryksdaggebouw en besloten een uit 5 personen bestaande commissie naar den voorziller te zenden, met de schriftelijke j mededeeling, dat de door den voorzitter g»- geven verklaring ter zake vau den uitroep van Gröber door de dagbladschijvers niet als eene behoorlijke voldoening werd be schouwd, terwijl zij overeenkwamen véór de ontvangst van een voldoende verklaring de tribuun niet weder te zullen betreden. Een nieuwsoortige werkstaking is deze van de duitsche gazetteschrijvers of ten minste van een deel ervan. Ziehier wat daartoe aanleiding gafEen lid van het katholieke Centrum had gesproken over de onmenschelijke behandeling der zwarten, die toch ook eene onsterfelijke ziele hebben. Zekere gazetteschrijvers vonden het gepast te lachen met diï gezegde, maar zij wierden door een ander lid van het Centrum M. Gröber voor onbeschofteriks uitgescholden. Die uitdrukking en was juist niet heel beleefd, maar wanneer de liberale schrijve laars, hierover klagende, spreken van de weerdigheid der drukpers mogen zij ook niet vergeten, dat ze eerst behooren zich zelf en anderen te eerbiedigen. Zij mogen zekerlijk een neger aanzien als een dier en lachen met dezen die hen als menschen aanzien, maar toch hebben zij het recht niet iemand te onderbreken door spottend gelach in een wetgevende verga dering 1 Vooral dagbladschrijvers behooren ieders denkwijze te eerbiedigen. De heeren van Berlyn, die zao op hua teen getrappeld werden door M. Gröber en klagen over zijne onbehoorlijke uitdrukking zouden moeten beginnen met zich zelf behoorlijk te gedragen. Een geestige kant van die werkstaking 't is dat er min redevoeringen uitgesproken worden in de Duitsche Kamer, en dan nog dat dezen die willen weten wat er in de Kamer gezeid werd, moeten kalholieke duitsche gazetten lezen, vermits de andere daar geen vertegenwoordigers meer hebben. 't Is woensdag laatst dat de Duitsche Keizer Willem zijne intrede deed te Napels, 's Nuchtends is Koning Victor Emmanuel aldaar toegekomen. 't Was elfen half als de Keizerlijke trein in de statie stilhield. Keizer en Koning omhelsden elkaar hertelijk en vaarden dan in prachtige gcndolen naar het koninklyk paleis, waar een plechtig feestmaal den vorsten werd aangeboden. Op geheel den doortocht werden de vorsten geestdriftig toegejuicht. Vier groote geldrampen hebben deze weke de bevolking van heel Vrankrijk in rep en roer gebracht. Zekere Henri Rochette, zoon van een treffelijkeu landbouwer van Melun, heeft bankier gespeeld en naar de gazetten schry ven een gat in de rnane gemaakt waarvoor er 200 millioen frank noodig is om te stoppen. Henri Rochette was over tien jaar nog barbier of op zijn fraisch «garcon-coiffeur.» Hij deelde 5000 fr. #n hiermee trok hij naar Parijs, en wierd bediende in eene bank, die na een paar jaar door de mande viel. De bediende stelde zich voor eigen rekening. Rochette, die op hoogen toon en met zekerheid sprak, wist op wonderbare wijze zijne zaken voor te stellen. Eens riep hij zijne aandeelhouders byeen op eene'belang- ryke vergadering en legde uit dat hij optiesin handeu had voor buitengewoon rijke mijn'eDgelegen'tzijin Frankrijk,'tzy in Algerië of in Tunisië, 't zij in 't buitenland. De dossiers die hij voorlegde waren buiten gewoon goed samengesteld de zaken schenen volmaakt doorgrond de verslagen, bij de dossiers gevoegd, waren door namen van gekende eerlijke personen onderteekeud. Met deze bewijzen voor uogen, staken de opgeroepen aandeelaouderi aanzienlijke sommen io de kopermijnen van Djerbaa, in de calamienlagen van Satander, in de mijnen van Bentaillon en van May-de-Bular, enz. Men had de aandeelhouders dokumemen klaarblijkende valsche voorgelegd die, op korten tijd, opbrengsten van 1500 tot 2(J00tonper maand lieten voorzien en een jaarlijksch dividende van 75 tot 80 ver zekerden Men toonde hunmineraalstalen ter plaats genomen 1 Aandeelhouders die de reis ondernomen hadden, hadden de erts in de mijn zelf gezien en aangeraakt 1 Hoe konden de belanghebbenden een oogenblik eraan twijfeleD dat Rochette de waarheid sprak zij dachten er niet eens aan dat hij daags voor het bezoek zakken erts in de mijn had doen storten 1 Zoo weet men nu dat eene mijn die de aandeelhouders in Spanje bezitten, en die 90 grammen zilvererts per tos moet opleve ren, slechis een milligram van dit metaal in groeienden toestand bevat, en dat het erts dat men tusschen het lood der mijn gemengd en aan de aandeelhouders getoond had, er door Rochette zelf gebracht was 1 Al de zaken die hij op touw zette werden door hem opoverdreven wijze «opgevijzeld». Waren er voor eene zaak 500,U00 franks noodig, dan stichtte Rochette seffens eene maatschappij met een kapitaal van 10 of 20 miljoen 1 Een der ondernemingen van Rochette waren de zoogezegde koolmijnen van Car- bayn, gelegen in de spaansche Pyreneën. Het schijn, dat de bankier er slechts 75,000 fr. voor betaald had, doch de mijnen zeil zijn nooit ontgind geweest. In januari 1905 stichtte hij de maatschap pij der koolmijnen van Laviana, ten kapitale van 200,000 fr. den 8 juni van het zelfde jaar, de maatschappij der mijnen van Liat, met hetzelfde kapitaalden 13 juli, de maatschappij der mijnen van Val d'Aran, ook 200,000 fr. kapitaal, en den 28 april 1906 het Mijnsyndikaat ten kapitale van 2,500,000 fr. Nu, aan de drie eerste maat schappijen had hij dezelfde gronden inge bracht, waarvoor hij dus driemaal betaald werd.Toen het bedrog dreigde uit te komen, versmolt hij de drie maatschappijen in eene,en den 0 juni 1907 deed hij het kapitaal van het Mijnsyndikaat met 10 miljoen ver meerderen. En altijd waren er sukkelaars om zyne akties te koopen, zelfs veel boven den prijs van uitgifte, en aldus hun geld in zijne kas te storten. De akties der Banque Franco Espagnole, die zaterdag nog aan 324 fr. stonden, waren m iandag gevallen tot 50 fr. en dinsdag tot 14 het Mijnsyndikaat is van 200 op 5 fr. gezakt de deelender Nerva-mijnen van 25 op 2 1/2 de akties Hella van 541 op 20. 8 miljoenen aangeslagen Het gerecht heeft tot hiertoe acht miljoen in beslag genom.n die door Rochette in v rschillende banken neergelegd wareo. Nieuwe mijnen Een getuige heeft aan den onderzoeks rechter verteld dat wanneer de aandeelen der mynen van Val d'Aran ter beurs werden aangeboden door Rochette of zijne mannen, de bestuurder der bank hem een telegram toonde uit Madrid, waarbij men 160.000 fr. aandeelen vroeg.. Die telegram was door een betaalden vriend gezonden. Een andere verklaarde dat hij eene reeks fotos gezien had bij Rochette, die eene mijn in volle werking aantoonden. Die zake zou 70,75 tot 80 per honderd winst opleveren. Er waren 1500 werklieden aan den arbeid, en bij nader onderzoek bleek het dat er nooit meer dan 15 werklieden gewrocht hadden, maar dat de mij uen volstrekt mets op eu brachten. De Nerva mijnen en andere kluchten waren al in denzelfden aard. Te Rijgel is senator Evrard-Eliez ook in failliet. Men schat het tekort ook op ver scheidene millioen. Eea derde krach wordt nog aangekon digd, deze der bank Audibert te Langres. Er bestaat een millioen schuld en enkel 300,000 te goed, dus nog eens 700,000 fr. te kort. Den vierde is deze van de bank Berthres te Dijon. Alsertiene zijn, zetten we een kruisje.... De raad komt bijeen heden zaterdag namiddag ten 5 ure, om over het volgende te beraadslagen 1. Nijverheidschool, rekening voor 1907. 2. Muziekschool, 3 Kerkfabriek St Maartens, 4. Beerdenloop vraag om hulpgeld. 5. Godsbuizen, verpachting van land- i -^goederen. 6. Sint Maartens,zuidportaal, bestek vraag om hulpgeld. 7. Disch, verpachting van landgoederen. De avondfeeste van Zondag en Maandag laatst, door onze verdienstelijke Jongeling# Congregatie gegeven,heeft opperbest gelukt. Nooit zag er men meer volk en nooit wierd er meer gelachen. Ook de weinige uitge- noodigden die vergeten hadden er naartoe te gaan hebben daar een aangenaam tijd verdrijf gemist. Muziek, zang en tooneel, alles wierd meesterlijk uitgevoerd door onze moedige Katholieke Jonkheden. Een vurigen bravo voor de knappe italiaansche matrozen met hunnen deken van altijd driemaal elf. Een hertelijken proficiat aan Vader li obus en zijnen zoon WanneB, soldaat, die zoo prachtig de welgekozene tweezang uitvoer den. De blijdspelen hebben ook met volle recht veel bijval genoten Mijnheer de Garde Civiek, zijne twee knechten en zijne kozyns van Amerika, waren hunne rol machtig en met vurig handgeklap begroet. Het schepencollegie van Bottslaere, den verdienstelijken Gouverneur, den kundigen schoolmeester en den lnstigen knecht vaa den Burgemeester wierden allen geestdriftig toegejuicht voor de allerbeste uitvoering van die meesterlijke grap. Onze hertelijken dank en beste gelukwen- schen aan den Eerw. Heer Bestierder, Heer Prefekt en raad van onze goedbefaamde St Maartens Congregatie waar deugd ea vreugd gepaard gaan tot heil onzer Yper- sche jeugd en tot troost en voldoening der ouders die eraan houden dat hunne zonen fier zijn den naam van Congreganist te dragen. X Weinig feesten genieten zulkan wonderen bijval als deze van Botrel. Van acht dagen te voren reeds waren alle plaatsen bespro ken,en talrijk waren deze die te late gezorgd hadden en geen toegang meer en kregen. Zelden heeft men uitgelezener gezelschap gevonden als dit dat Vrijdag laatst bijeen was in de prachtige feestzaal in Sint Jacobstraat. Alle burgerlijke en geestelijke overheden waren aanwezig, benevens talrijke heeren Burgemeesters, provineieraadsheeren, pas tors en priesters van het omliggende. Rund de 800 personen waren tegenwoordig, en daaronder waren al de voornaamste familiën van het arrondissement. Dank zij de verkleefde hulp van hoofsche jonkbeden en bevallige jonkvrouwen ging alles in de meeste orde. De bretoensche volkszanger en zijne echtgenoote hadden het grootste aandeel in den geestdriit die hij elk stuk onder de toeschouwers losbrak. Kluchtzanger.baryton en pianist wareu even goed op de hoogte, maar de groote bijval was nogthaus voor La Paimpoiaise een lief tooneelstukje in verzen naar P. Lothi, door M. Botrel geschikt. 't Is eene schets van de onwankelbare trouw der Bretoenen aan godsdienst, huis gezin, enz. geboortegrond van de voor beeldige bretoensche Vrouwen. Eere aan de inrichters 1 Verleden Dinsdag is de nieuwe nuntius aangekomen en een onzer ambtgenootea uit Brussel is hem 's anderdaags reeds gaan groeten. Hij werd ontvangen door Mgr. Sollario. Als we maar samen vlaamsch sprakeD, Mynheer.... De gazetschrijver meende dat het don derde te midden den winter.... Mgr. 1 Mgr. 1 Vindt ge dat zoo aardig Ik zal u nog meer zeggen ik zal z. Exc. uwen groet overbrengen, maar hij kan u nu niet ont vangen. intusschen heeft hij mij gezegd dat bij binnen een paar dageu reeds zal beginnen vlaamsch te leereu, daar hij overtuigd is dat een gezant ten minste de T NIEUWSBLAD vu

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1