DIT IS EN OMMELANDS Spend ï2 Op Zaterdag 18' April i9U8, O ceoiiiueü 4Re jaar. Taimerk 3107 Te trekken bi] den Uitgever, Tk 36, in de Boterstraie, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen b frank 's jaars HOND DE WERELD Fr an krijk Denemarken Nog Frankrijk Amerika Italië Stad Yper Gemeenteraad STA DSM EU [VS Weiten Donderdag Wist gij het al L West vlaamsch Congres voor matigheidswerken VAN ALLES WAT Olazen Telegraafpalen Peerden scheren Oefent beide handen De vlaamsche bierkoning Cambrinus of Camprinus Bandietenstreek van Brussel biad= Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Te Orleans Kochette In de Fransche Kanier De kerkelijke goederen In den Senaat Tusschen kunstenaars Rome 3 te Proven R. Viane, Paul Devos en Pieter Devos op2denen 3cle" i'aaschdag TE BRUGGE. 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten ofr. i:> de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk ?4, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. De fransche Senaat, op bevel der logien, heeft ook gestemd dat de asschen van Zola naar het Pantheon zal overgebracht worden. De noodige toelage wordt gestemd, maar t is alswaren de senators beschaamd over hun werk, want de stemming en werd niet voorafgegaan noch door een verslag waarin men Zola ophemelde, noch door eenige redevoering. Alleenlijk een stemmingen daarmee uit. En het overbrengen zelve is uitgesteld tot na de gemeentekiezingen,omdat de ministers vreezen dat er zouden tegenbetoogingen gedaan worden en zoo kort vóór de kiezing, kan dat gevaarlijk zijn. De vrijmetselaars hebben verleden jaar toegang gekregen tot den stoet ter eere van Johanna d'Arc, de beschermheilige van Orleans. Dit jaar meenden ze wederom hetzelfde te doen, maar de meier heeft het verboden. De vrijmetselaarsgazetten eischen nu van den minister dat hij den meier zou dwingen de vrijmetselaars toe te laten of hem zou afstellen. De fransche bankier, die gemeend had tegen borgstelling vrij gelaten te worden, is nogmaals in zijne hope bedrogen. Hij is en blijft voorloopig gevangen spijts het smeek schrift van de aktionnarissen, die te zijnen voordeele geschreven hadden. In Denemarken is de geeselstraffe opnieuw wettelijk ingevoerd in Zweden verkreeg een voorstel daartoe reeds een groot getal stemmen, al bleven de voorstaanders nog in minderheid. In Engeland, waar de straffe nog bestaat, zijn de rechters beslist ze wit meer toe te passen. Het assisenhof van Cardiff heeft aan dertien gevangenen 159 geeselslagen doen geven. Ovei eenige dagen kregen een paar jonge kerels, die met geweld iemand aange rand en gepluimd hadden, bij hun vijfjaar tuchthuisstraf nog twaalf slagen van de kat met negen steerten zoo heet men ginder degeesel. De rechter zei dat hij geloofde dat die lijfstraf afschrikkend zou werken en vele deugd zou doen niet alleen aan de deugnieten die ze kregen maar ook nog aan andere schurken, die erdoor van hun schurkerijen zouden afgehouden worden. Vrijdag heeft de afgeveerdigde Ferreiro de regeering ondervraagd over het bevel van den maritiemen prefect van Toulon, waarbij de verspreiding in de werkplaatsen van het arse naal van het blad Emancipateur verboden werd. Minister Thompson las eenige deelen uit een paar nummers van het blad voor, om te doen uitkomen, dat de officieren hierin ge smaad en beleedigd werden. Admiraal Mar quis heeft zijn plicht gedaan, door een der gelijk schendblad te verbieden. Hierna nam de Kamer het wetsontwerp aan, waarbij de oefeningstijden voor de re serve en de landweer worden teruggebracht op «3, i7 en 9 dagen. Het werd aangenomen met 534 stemmen voor en 6 tegen. De Fransche Kamer heeft vrijdag twee wetten aanveerd, zooals zij door den Senaat gewijzigd werden, namelijk de wet op de verdeeling der kerkelijke goederen, met 364 stemmen tegen 129 en deze op de kwijt schelding. De Fransche Senaat stemde het wetsont werp op de mijnwerkerspensioen en een crediet van 620,000 fr. voor het inrichten van het ministerie van den arbeid, in het gewe zen aartsbisschoppelijk paleis, te Parijs. Ten gevolge eener hevige woorden wisse- ling, Vrijdag ontstaan in de Opéra, zijn de heeren Noté en Corpait aan het vechten gegaan. De heer Corpait werd door een «tokslag ernstig aan den schedel gewond. De twee artisten hadden in den avond reeds woorden gehad en na afloop der vertooning ontmoetten zij elkander beueden den trap, uitkomende in de Glückstraat. Er ontstond eene nieuwe woordenwisseling, waarbij de heer Noté tot den heer Corpait -zegde De tenors,. ik heb ze ergens zitten -De heer Corpait «prong naar hem, maar de heer Noté gaf hem met zijnea wandelstok een hevigen slag op het voorhoofd. Verscheidene personen snelden toe en ontwapenden den heer Noté, tegen wien proces-vei baal werd opgesteld. De heer Corpait schijnt voornemens de zaak te doen vervolgen. De heer Noté, verteld de zaak als volgt Het is voor eene nietigheid. Voor de paor- tierswoning kruis ik drie collegas. Wij spreken met elkander over tenors en barytons. Ik zegde, dat ik rok wel fort-tenor zou kunnen zingen, maar dat ik bariton bleef, omdat ik baryton ben. Corpait kwam de trap af en hoorde mijne laatste woordenzich in de zaak mengelende zegde hij tot mij Natuurlijk gij zijt baryton, maar gij zijt geen tenor. Ik keerde mij om en antwoorde hem Dat gaat u niet aan. Gij zijt maar van gisteren ter wereld gekomen en gij wilt ons raad geven. 1 Gij zijt veel te klein voor mij. j Hij bief zijnen wandelstok op ik haalde de schouders op en Corpait weggaande, j schelde mij uit. Dit hoorende, ging ik tot hem en ik gaf hem een slag in het aange zicht. Hij gal mij een slag met zijnen stok op het voorhoofd ik greep hem vast en deed hem ten gronde rollen. De makkers scheiden ons. De heer Noté draagt eene kleine kwetsuur aan de neus en is een weinig geschramd aan het linker oog. Hij heeft heden morgend de getuigen van den heer Corpait verwacht, maar heeft ze niet gezien. Dat is nog een bewijs dat het muziek de zeden verzoete 1 Voorzitter Roosevelt heeft in eenen brief naar de Kamers, gevraagd dat er zouden kredieten gestemd wordau voor vier nieuwe slagschepen van het grootste model. De goeste komt al eten", zegt een spreekwoord, en binst dat de vlote op speelreize is, heeft men ook goeste gekregen om ze te ver- grooten. Maar 't schoonste, 'tzijn de redeDS die Roosevelt aanhaalt ten voordeele van zijne vrage. De mogendheden en zijn niet 't akkoord, a's zij het een3 geraken, over de vermindering der bewapening. Willen we dus ontzag inboezemen, 't moet zijn omdat wij altijd gereed zijn om eiken aanval met eere te kunnen afslaan, en dat we desnoods bij machte zijn om voor elk affront verontschuldiging te eischen. Nogmaals een gevolg van het vredecongres j van den Haag De koning van Italië heeft zijne toestem ming gegeven tot het huwelijk van don Hertog der Abruzzen met Jufvrouw Elkins, dochter van den amerikaanschen senator milliardbezitter. Heden Zaterdag ten 5 ure openbare zitting, om het volgende te bespreken 1. Verslag der aanbesteding van de ïiool van de Meenensche kalsijde. 2. Rekening voor 1907 der Burgerwacht. 3. Disch. Verkoop van grond voor den tram Diksmude-Poperinghe. 4. Verslag van boomverkoopingen voor de Godshuizen. 5. Tarief van het slachtrecht. 6. Aankoop van onroerend goed in den Doorgang vra-.g om ia proces te gaan. 7. Stadseigendomtoestaan van eenen uitweg. Woensdag werd graaf van Bulow door Z. H. den Paus in gehoor ontvangen. Dan heeft hij ook den staatssecretaris kardinaal Mertydel Val bezocht. Heden rijd»g is de graaf voor een tiental dagen naar Venetië. De duitsche Keizer is nog altijd in Grie kenland, waar overheerlijke feesten worden gegeven te zijner eere. Tegen 1° Mei zal d8 Keizer in Berlijn terug zijn. VolgeDS loffelijke gewoonte hebben de Yperiingen op Weiten Donderdag met vele godsvrucht gezevenkerkt,naar eene plaatselijke uitdrukking. Handelaars en neringdoeners mieken er natuurlijk gebruik van om hunne toogvensters sierlijk op te tooien en koopers voor hunne waren aan te lokken. De hofbouwliefhebbers van de «Getemde Leeuwen hadden ep het laatste oogenblik ceu wedstrijd voor toogvensters uitgeschre ven, wat late misschien opdat de medewer king algemeen ware geweest en toch had het gedacht veel bijval. Overheerlijk waren sommige winkels geschikt. We vernemen dat er prijzen zijn toegekend aan thuis Roose-Bouckenooghe, in de Boterstrate, Dumon-Vasseur, op den hoek der markt en Itijselstrate. Debergh-Jonckeere, in de Boterstaat, Bultiauw-Dethoou in de Rijsel- strate, VaDgaveren, in het Kasselstraatje. Mochte deze proeve een aanwakkering zijn voor het toekomende Onze beste gelukwenschen aan de be kroonde neringdoeuers. dat hier 590 arme menschen in 1907 voor den eersten keer het ouderdomspensioen van 65 fr. 's jaars bekwamen van den Staat, die alzoo 38.350 fr.schonk aan 't arrondissement Yper Dat de naamlooze maatschappij 'van pandleening.St Vedastus van Vlamertinghe, in 1907 zes pandleeuingen toestond aan werklieden voor eene gezamentlijke som van 6025 fr. 44 en Eigen Heerd van Yper even veel voor eene gezamentlijke som van j 11.300 fr.,zoodat deze laatste maatschappij, sedert haar ontstaan, 64 pandleeningen ten bedrage van 167.925 fr. verleende j Dat 60 werklieden van hierbij in 1907 een j huis óf een bouwgrond gekocht hebben, I voor half geld bij den Staat, te weten i 3 te Oostvleteren C. Debruyne, A. Clabau en P. Declercq I 4 te Becelare 0. Dumez, E. Ryckebosch, I. Denorme en I. Dorme 7 te Yper Vrouw M. Degryze.H. Serryn, L. Renet, II. Lebiun, A. Vankemmel, Tb. Victoor en Vrouw E. Vermeersch 2 te Watou C.Bossaert enG. Rousseeuw; 2 te Westoutre H. Bailleul en H. Haer- deman 4 te Vlamertinghe A.Logie, Ch.Mortier, Ch. Malbrancke en A. Debrijke 8 te Poperinghe H. Milleville, A. Keste- loot, A. üeboudt, A. Candaele, F. Deprez, S. Room, R. Spetebrood en A. Devacht. 1 te Üickebu8cb H. D'Hellem 1 te Passchendaele Ch. Deleye 2 te Langemarck C. Degrendel en M. Debruyne 2 te Reninghelst H. Capoen en R. De- caestecker 2 te Rousbrugge C. Deberdt en C. Ver- haeghe 3 te Komen H. Huys, G. Ckerchiez en I. Platteeuw 2 te Westvleteren H. Dewulf en A. Bruneel 1 te Gheluvelt: L. Deleye 3 te Wervick Fl. Bruggeman, H. Claeys en H. Leleu 1 te Zonnebeke A. Matton 1 te Voormezeele A. Grijson 1 te Houtkerke A. Netredame 2 te Bixscbote A. Bamelis en H. Lesage 1 te Reckem I. Top 1 te Pioegsteert I. Taillieu 4 te Boesinghe A. Leroy I 1 te Crombeke E. Rommens. Dat 21 werklieden van 't arrondissement Yper in 1907, met dezelfde vermindering van rechten, het noodige geld ontleend hebben om een huis of een bouwgrond te kunnen koopen, te weten 1 te ZonnebekeL. Graf 1 te Watou It. Blackaert 1 te Westoutre H. Bailleul 4 te Yper A. Casier,H. Lebrun, L.Renit eu vrouw E. Vermeersch 1 te Oostvleteren C. Debruyne 3 te Komen Ch. Devodder, I. Guilbert en H. Huys 1 te Staden E. Van Nieuwenhuyse 3 te Bixschote E. Bamelis, A. Bamelis en H. Lesage 1 te Proven Pieter Devos 1 te l'operioghe R. Spetebrood 1 te Becelare L. Denorme 1 te Vlamertinghe Ch. Mortier 1 te Gheluvelt E. Ryckebosch 1 te Crombeke E. Rommens. Dat er alzoo, in t arrondissement Yper, sedert de wet van 9 Oogst 1889, op de werkmanswoningen, tot 31 December 1907, 724 koop- en leenakten geschreven wierden, om werklieden een werkmanshuis te bezor gen. niettegenstaande den neringen loou der werklieden, bijzonderlijk buiten? Dat er in 't arrondissement Yper op 31 December 1907, 35 maatschappijen van onderlingen bijstand tegen ziekte bestonden, te weten 2 te Becelare 2 te Co men 2 te Houthem 2 te Passchendaele 2 to Wervik 2 te Westuieuwkerke 3 te Yper en in de volgende gemeenten ééne, te weten te Dickebusch, Dranouter, Elverdinghe, Gheluwe, Plollebeke, Kemmel, Langemarck, Mees-ien, Nederwaasten, Oostvleteren, Po peringhe, St Jan, Vlamertinghe, Voorme zeele, Waasten, Watou, Westvleteren, Wytschaete, Zillebeke en Zonnebeke, dus in 27 gemeenten op de 43 f Dat er op 31 december 1907 bij den arrondissementsbond der ziekengilden, erkend bij Koninklijk Besluit van 10 nov. 1906, 14 ziekengilden met 1440 leden aange sloten waren Dat er in den loop van 1907, in dit Verbond, eene herverzekeriugskas ingericht wierd, waardoor, mits 1 fr. 20 's iaars, de zieke leden, na 6 maanden onderstand van hunne gilde ontvangen te hebben, eenen nieuwen onderstand van do herverzeke ringskas bekomen hebben, beloopende tot 6 fr. per week gedurende 5 jaar, en van 3 fr. per week bij langeren duur tot aan den ouderdom van 65 jaar Dat er ia de 43 gemeenten onver om schrijving overal, tenzij te Wulverghem, ten minste eene pensioengilde bestond op 31 December 1905 dat er te gaar 71 waren waaronder 16 te Yperdat er bij den arrondissementsbond der pensioengilden, erkend bij Koninklijk Besluit van 10 Sept. 1902, 63 gilden en 12.339 leden aangesloten waren, die te gaar de ronde som van 194.172 fr, 60 voor hun pensioen in de Algemeene Lijfrentkas op intrest legden Eindelijk dat er op 31 December 1907 in 28 scholen van ons arrondissement en in de de stad Yper, matigheidsbonden vol leven en bedrijvigheid bestonden Dat komt M. Louis Desagiier, de ijverige voorzitter van het besckermiugscomiteit der werklieden van bet arrondissement Yper aan iedereen te laten weten tot vermenig vuldiging van goede werkmanswoningen, tot groei en bloei van zieken- en pensioen gilden en tot meerdere opwekking tot spaarzaamheid, orde en vooruitzicht. Dit Congres, gehouden onder het eere- voorzitterschapvanZ. D. H Mgr Waffelaert, en van den weled. Heer Baron Ruzette', gouverneur van West Vlaanderen belooft uiterst ernstig en prachtig te zullen zijn. Hier volgen eenige schikkingenMaandag 2den Paaschdag, in de groote zaal der gilde van Ambachten algemeene vergadering waar 0. a. M. Hoogleeraar Vliebergh en E. H. Calmeyn, stichter van den Brugschen onthoudersbond het woord zullen voeren. 's Anderendaags 22° Aprii zyn er niet min dan vier sectie vergaderingen eene voor de priesters, waar vooral het stichten van een priesterbond zal besproken wordeD, eene voor destudenten,eenevoorde onderwij zers, en eindelijk oen vierde waar gesproken zal worden over sociale aangelegenheden. Zullen als sprekers optreden EE. HH. Camerlinck, Mahieu, leeraar aan 't groot Seminarie, Moncany, Deleu, Faict Dewitte, Schrurs, Maes, E.P. Baselis, de Heeren Dr. Patyn, Dr. Van Steenkiste. De Foort, Bou- dolfKetele, R Van Steenkiste enz. enz. Hier schrijven we nog neêr wat de ont houding drukte in zijn laatste nummer De matigheid en outhoudingsgedachte heeft ten onzent warme verdedigers gekre gen, en we zijn overtuigd dat ook zij die om de sociale belangen van ons volk bekom merd zijn, ook zullen mee helpen om het Congres te doen gelukken. Het zal hopen we een triomf zijn voor de onthoudings ge dachte in West Vlaanderen» Volgens Elictrical World is door den heer G. C. Koch te Kassei patent genomen in Duitschland, de Vereenigde Stalen van Amerika en in andere 'anden, voor een uit vinding betrekking hebbende op de ver vaardiging van telegraaf en telefoonpalen van glas, en is voor dit doel een fabriek opgericht te Gross-Almerode bij Kassei. Het glas wordt versterkt door de omwinding met zeer sterke metalen draden. Deze nieuwe dragers van telegraaf- en telefoondraden zullen meent de uitvinder aftrek vinden in de tropische landen, waar de gewone telegraafpalen na korten tijd verwoest wor den door insecten van allerlei soort. Het Duitsche telegraafbestnur heeft van zijn kant reeds tot het nemen van proeven met deze nieuwerwetsche palen last gegeven voor telegraaflijnen in het arrondissement Kassei. I De veeartsen zijn het er tegenwoordig vrijwel over eens, dat het hoogst gewenscht is de peerden in het voorjaar te scheren. De boeren in Engeland hebben deze methode reeds sedert lang gevolgd en hunne peerden bevinden er zich zeer goed bij. Nu zal het wenschelijk zijn ook onze peerdenhouders daarvoor te winnen. Terwijl een geschoren peerd, dat na zijn werk op stal komt, spoedig droogt, blijft een ongeschoren peerd langen tijd nat en zal daardoor gemakkelijk koude vatten, gaan hoesten of rheumatisch worden. Vooral in j 't voorjaar, wanneer het haar lang is en de j peerden betrekkelijk slap zijn, worden zij bij i het werken spoedig bezweet. Het vocht blijft dan langen tijd in de dikke ruige vacht en het voeder dat moet dienen om het paard I versterken, is nu nauwelijks voldoende om het verlies aan warmte, veroorzaakt door het natte lange haar, aan te vullen. Een geschoren peerd daarentegen wordt aanstonds droog, rust goed uit en heeft veel nut van zijn voeder. Velen van ons hebben al ondervonden,hoe het miskomen kan in de jeugd alleen de rechter hand geoefend te hebben, terwijl de linker bijna van alle oefening verstoken bleef. De Italiaansche medikale professor Santori evenals meest alle deskundigen ver klaart, dat zulks niet alleen ten nadeele strekt van de linker hand en den linker arm, maar van gansch den linker kant van het lichaam, die er gebrek aan de noodige ont wikkeling door heeft. En dit gebrek, zegt hij, schaadt niet alleen aan de spieren, pezen en zenuwen, maar ook aan het hert, de longen en de hersenen. Men belette dus de kinders niet langer, zoowel het linker als het rechter handje te gebruiken. Het liedje van zoete-n-handje en stoute-n-handje heeft uitgeleefd. In de Sagen der Stadt Stendal die in 1890 door Weihe uitgegeven werden, vind men het volgende op blz. r53 over den bierkoning Cambrinus. Hier (in Stendal) had een brouwer, Bau- mann geheeten, een oud beeld, welk een diklijvigen heer, een zoogenaamden Malz- grafen met ordeband en ster voorstelt en het volgende onderschrift draagt Wij vertalen - Camprinus in leven werd ik genoemd Een koning in Vlaanderen en 111 Brabant Uit gerst heb ik u mout gemaakt En het bierbruin daaruit gedacht, Daarom de heeren brouwers met waarheid zeggen, Dat zij een koning tot meester hebben, Niettemin mag een ander handwerk, hier komen Om ons dergelijke meesters meer te toonen.» Bovenstaande verzen komen uit de oude boeken der bierbrouwers die ten deel in de in i5ko te Frankfort a/M. gedrukte kronijk van Johannes Aventinus voorkomen. Het beeld van Cambrinus te Stendal is ook eene kopij Deze Cambrinus zou Jan 1, hertog van Brabant zijn, die in 1290 in de heiden of Kempen bij Antwerpen de eerste bier brouwerij oprichtte en vandaar den naam van Camprinus draagt die later in Cambrinus of nu zelfs in Gambrinus verbasterde. Een policieagent ging zaterdag namiddag de juwelierwinkels af om aan de^winkeliers het afgietsel te toonen van een ring over eenige dagen gekocht bij M. Lite, Oudleer- koopersstraat, en betaald met een valsch bankbriefje van 1,000 fr. Toen de agent in dan winkel kwam van mej. Deschamps, in de Boterstraat, om haar te verzoeken dien ring niet te koopen indien men haar aan bood, vond hij de juffer, die rond de 50 jaar oud is, gansch bebloed en met vermiakt gelaat op een stoel zitten. Drie bandieten waren in den winkel gekomen, hadden de arme vrouw ten gronde geslagen en gestampt en vervolgens ge poogd haar te verwurgen. Toen zij hun

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1