DIT IS reeROraaa Si mo§ m EN OMMELANDS l im Op Zaterdag 9n Mei ly08. -centimen i blm 4Se jaar. TalnrcrH 101 mm. m Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's iandsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Achteruit kruipers Trouwen VAN ALLES WAT Vervoer va» Zinneloozen og meuws over de pensioenen Mollen Voor zingende kanarievogels Papieren kleetleren Eene les van wilden mmmmm Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Inktvlekken Middel tegen tandpijn Gelijk, in den ouden tijd Hoeveel drankhuizen De drukpers. Telefoon zonder draad. ftlelkvoo-rtbrengst der wereld V> i 3 IWïM 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boter- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i:> de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o>erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE >E LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Hoe dikwijls en hebben de groote geuzen bladen niet geschreeuwd en gehuild dat Belgie aan 't steeltje stond van al de landen van oude en nieuwe wereld, en natuurlijk weiden ze hierin nagebast door alle kleine keffertjes der liberale partij, progres en andere weekbladen. Oxer twee jaar nog, tijdens de kiezing was het ordewoord gegeven Belgie alleen en mocht niet tot schande van heel Europa met een klerikaal of papengourernement blij ven, terwijl alle landen het priesterjuk van hun nekkc schudden Zoo leerden de geuzen, maar de kiezers bleven doof voor den raad. Hoe meer men riep en tierde dat alle lan den en Vrankrijk bijzonderlijk ons tot voor beeld moesten strekken, hoe min d« kiezers naar de schreeuwers wilden luisteren. «Vran krijk, Holland, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Spanje, Engeland zelve, niemand wilde nog van klerikalen en 't was als een zee van gcuzerij die heel Europa over stroomde. De Patriote die nog al dikwijls gepaste antwoorden weet te geven aan de politieke grootsprekers, iierinnert dat in Engeland de wet op het onderwijs is moeten ingetrokken worden... In Oostenrijk-Hongarië is de katholieke partij sterker dan ooil, en geen landbestier zou kunnen blijven zonder den steun der katholieken. In Spanje is alle moeilijkheid te kante en niets en weet men tegen de katholieken meer in te brengen, noch en kan men tegen de katholieke partij verrichten. En 't Duitsche Keizerrijk, waar de cen trumpartij door a'le machten werd aange vallen,1 om reden dat zij de koloniale doenwijze van het landbestier niet goed en keurde, de centrumpartij is sterker dan ooit uit den kiesstrijd gekomen, spijts de hard nekkige tegenwerking van het gouvernement. De anti-katholieken kunnen niets uitmeten van al wat ze beraamd hadden en Prins von Bülow is over eenige dagen naar Rome gereisd en heeft er eerbiediglijk Z. H. den Paus bezocht om te toogen dat de betrek kingen tusschen Paus en Duitschlands bestier allerhertelijkst zijn, en hoe groote achting Düitschland heeft voor de hoogste godsdienstige overheid. In Italië hadden de logiën allerhande schandalen uitgevonden tegen priesters en kloosterlingen, meenende daarmede de bevolking van het schiereiland te kunnen opjagen tegen de kerk en de katholieken maar 't en pakte niet joden en vrijmetse laars en konden geene wetten gestemd krijgen die zij in hunnen haat tegen den godsdienst hadden opgevat, en 't ging zoo verre dat ze van hun eigen volk voor de vrijmetselaars rechtbanken brachten om hen rekening te vragen over het niet stemmen van de wet ter afschaffing van het godsdien stig onderwijs in de lagere scholen. (Bemerkt wel, lezers, in de lagere scholen, dat is in de scholen der armen en werklieden, want voor hun eigen kinders hebben ze nog liever godsdienstig onderwijs). Blijft nog Vrankrijk, dat gebukt ligt onder 't juk van Clemenceau, Combes, Briand en andere vrijmetselaars. Maar buiten hunne hatelijke maatregels tegen priesters en kloos terlingen, wat hebben de geuzen aldaar te weeg gebracht Waar zijn hunne volkswct- ten, hunne verbeteringen Hoe is de gelde lijke toestand in het ongelukkig Vrankrijk, eens de kroone van Europa? ledereen klaagt, terwijl de kapitalen de wijk nemen naar den vreemde. Een dingen gaat daar nog, 't is de plundering van kerk- en kloostergoed, maar ondertusschen en vergeten de Kamerheeren te midden hun gekijf voor het meesterschap toch hun eigen zaken niet en om te beginnen hebben ze hun jaarwedde van 9000 op i5ooofr. gebracht, binst dat hunne maatjes onder voorwendsel van likwidatie ook de staatskasse helpen ledigen. Is er iemand die zou durven Vrankrijks toestand wenschen ter vervanging van den onze En onder opzicht van volkswetten staat Belgie, ioor zijn arbeidsregeling, zijn On- deihngen Bijstand, en zijn pensioenwetten aan t hoofd van heel de wereld Achteruitkruipers Ja, maar vele landen zouden gelukkig zijn indien hun land aan het onze mocht vergeleken worden. P. In een almanak lazen we over eenige dagen Wat is het huwelijk Het eerste jaar kussen en lekken, het tweedejaar aan den wiegeband trekk .i:, het derde jaar sehuppen en slaan en 't vierde jaar om stuiten gaan - Moest die spreuke waarheid zijn, dan verwondert het ons niet dat zoovele oude jonkmans zeggen We'n gaan wijder nooit trouwen En een voorbeeldige huisvader mag hun met alle welsprekendheid hunne baatzucht verwijten, hun zeggen dat ze enkel om redon van gemakzucht, van eigen belang weigeren het huwelijksbootje in te stappen, een vrouwe gelukkig te maken en een christene familie te meer te stichten, die misschien de steun zou zijn later van de Katholieke partij, dat ze door hun slecht voorbeeld misschien anderen van de goede voornemens afhou den, niets en helpt,ze blijven bij hun gedacht en 't woord zelve van hun ouderdomsdeken en maakt op hen geen indruk meer ze zijn en blijven versteende jongmans. Trouwen is houwen en 't wordt voor velen rouwen dat is eeuwig en ervig 't zaagsken waarmede zij hun handelwijze trachten te verrecht- veerdigen, en hun geweten willen in slape wiegen. Mochten zij er weinig tot voorbeeld dienen Niet dat wij iedereen willen opjagen om maar blindelings t huwelijksbootjen in te stappen. Neen, trouwen is een zake van al te grooi belang om het zoo maar aan te gaan zonder beleid. We zijn even verre van te zeggen jongens, trouwt maar als dat we de spreuke goedkeuren van een vader die tegen zijne zone zei «trouwen en moogt gij maar aangaan als ge kunt een wijl en zeven kinders onderhouden 1 Geen van de twee raadgevingen zijn aan te prijzen. Als men,voor een jonkheid, 25-3o jaar oud is, en een tamelijke positie heeft, of als werkman goed zijnen stiel kent en voorziet behoorlijk door de wereld te kunnen geraken, niets en belet naar een braaf Catrientje uit te zien en een nieuwe familie te stichten. Maar 't moet zijn gelijk ten tijde van grootmoeder, Men zocht dan ceti vrouwken dat braaf was en spon, En stoppen en naaien, en t'huis blijven kon. Nog maar eenige dagen geleden hoorden we iemand zeggen dat hij zich veel gemak kelijker herinneren kon wanneer hij met zijn vrouwken getwist had, dan wanneer er vrede geheersebt had in het huishouden. De man kloeg putten in de eerde en 'twas natuurlijk al de schuld van zijn lief Catrientje Lief is misschien hier maar een woord dat we gebruiken uit gewoonte, want Trientje en was juist geen zoete lieven engel, maar eerder het tegendeel. Trien vertelde aan de gebuurvrouwen op een eeuwig zwijgen natuurlijk da. heur man de schuld van alles was, dat hij naar heur niet en wilde luisteren. Wiens schuld was 't We zullen 't God en den molenaar laten scheen. Maar zeker is t dat de twee ongelukkig waren ten minste voor een groot deel door hun eigen schuld. De trouwlustigen zeggen gewoonlijk met mij en zou het alzoo niet gaanDes te beter, we wenschen 't uit den grond var. ons herte. Maar wel opgepast Van al de getrouwden die ongelukkig zijn, is er wel e'en die getrouwd is om slecht te varen En nogthans 't is alzoo. Waar ligt de oorzaak Hun liefde, hun genegenheid en was niet rechtzinnig, ze ging niet verder dan de wittebroodsdagen en die zijn rap voorbij. Maar al te dikwijls ontbreekt de godsdienst bij een der twee en soms bij alle beiden, en wanneer dan delasten van 't huwelijk begin nen te wegen, wanneer men eikaars gebreken moet verdragen, dan bijzonder moet de liefde haren troon opslaan in het herte van man en vrouw en vrede en geluk in het huisgezin bewaren En tot besluit Tiouwt maar, doch vergeet niet Trouwen is geen kinderspel En eer ge trouwt, bedenk het wel. Jan. Er is thans besloien dat de zinneloozen zullen afgehaald worden, ten ware in geval van hoogdringendheid, door het personeel van het gesticht waar de zinneloozen moeten opgesloten worden. Daarenboven, indien de zinnelooze door een policieagent of eenen veldwachter naar het gesticht moeten gebracht worden, zullen deze agenten in burgerskleederen moeten zijn en zuilen geen andere dan geslotene rij tuigen mogen gebruiken. Onder dien titel, vinden wij in den Gids voor Onderlinge bijstanden, een belangrijk artikel van M. Therssen, voor de werklieden geboren in 1843 en 44. Als die werklieden in de voorgaande jaren, nog geene stortingen in de lijfrentkas gedaan hebben, kunnen zij, volgens de huidige wet, het pensioen van 65 frank niet trekken, op hun 65 jaar. Maar er is toch een middel om het ouder domspensioen in de volgende jaren te beko men. Wat moet er gedaan worden Drie jaar lang in de lijfrentkas stortingen doen, die voor elk jaar ten minste 3 frank bedragen en te zamen 18 frank uitmaken en dat op de volgende wijze: Met uitgestelde rent zoolang men geen 65 jaar oud is, met onmiddellijke rent als men 65 jaar oud is, zorg dragende dat de onmiddellijke rent ten minste e'e'n frank bedrage. Nemen wij twee onbedachte werklieden die aan alle opwekkingen weerstaan hebben en hunne onvoorzienigheid, niet gestort te hebben, nu beklagen. Pieter is geboren in Maart 1844 en Jan in Mei 1843. Pieter kan nog, volgens de schikkingen der Lijfrentkas, 2 stortingen doen met uitgestelde rent: 3 fr. in 1908, 6 fr. in Maart 1909. De derde storting, met on middellijke rent, in ipio.Deze derde storting zal moeten van 9 fr. zijn, opdat zij één frank rente zou opbrengen. Jan kan maar ééne storting meer doen met uitgestelde rent, 3 fr. in Mei 1908. De twee anderen zullen moeten gedaan zijn met on middellijke rent gfr in 1909 en g fr in 1910 zullen Pieteren Jan hunne aanvraag mogen doen, om het ouderdomspensioen van 65 fr. te trekken. De wet immers vereischt niet dat de stor tingen gedurende 3 jaar, van ten minste 3 fr. per jaar en ten bedrage van 18 fr. te zamen, gedaan zijn, vóór den ouderdom van 65 jaar, maar zij vraagt, dat zij gedaan zouden zijn vóór dat men het pensioen aanvraagt. De zorgeloosheid van Pieter en Jan zal genoeg gestraft zijn en zij zullen niet kunnen zeggen dat zij dooi de wet versteken en uit gesloten zijn. Pieter zal ée'n jaar en Jan twee jaar de toelage van 65 fr. verloren hebben. Jan zal daarenboven 21 fr. moeten storten hebben in plaats van 18 fr. Die in 1845 geboren zijn, kunnen nog in orde geraken op de gewone wijze, om op 65 jaar te kunnen trekken. Daarom moeten zij dit jaar (1908) hunne eerste storting doen. Menige huisvrouw is reeds bezorgd ge weest met vlekken van inkt op de wollen kleederen barer kinderen, of op het wollen tafelkleed. Hoe dit er uit te krijgen, is dan de groote vraag. Neem eenvoudig fijn keukenzout, dat men desnoods met eene fleseh nog fijner rolt op eene harde plank, en wrijf er de inktvlek mee totdat zij verdwenen is. Na enkele minuten is de inktvlek, al ware zij een jaar oud, verdwenen, zonder dat inkt ot zout het geringste spoor op het wol len goed achterlaat. Ook do hevigste tandpijn moet bij het aanwenden van het volgende middel oogen- blikkelijk verdwijnen: Men giet wat rhum in de vlakke hand, nadat men er te voren wat geschaafd krijt in heeft gedaan. Hiervan snuift men - nog voor er te veel koolzuur uit het krijtpoeder ontwijken kan zooveel mogelijk in den neus. Is deze gevuld, dan houdt men den neus een kwart tot een halve minuut lang toe, opdat hot opgezogene niet dadelijk weer wegloopt Bijaa op het zelfde oogenblik, waarop men de vloeistof inzuigt, verdwijut de tand pijn, het doet er niets toe van welken aard zij is. Het is natuurlijk geen middel, dat de tandpijn voor altijd doet verdwijnen, zoo een middel bestaat er niet; het heett echter boven alle audere de voorkeur, daar het zeer goedkoop is en daarbij zonder uitzon- j dering uitslag heeft. Of deze onder de nuttige of wel onder de schadelijke dieren moeten gerekend worden, zie daarover is men het op verre na niet eens. 1 De boeren nu, die aanzien doorgaans de mollen als schadelijk en laten geene gelegen heid voorbijgaan om ze naar het pierenland te sturen. Zoo doen ze vaak overal. In Friesland zijn dezen winter met duizenden mollen van kant gemaakt. De reden, misschien wel de voornaamste die daar tot zulke onverbiddelijke mollenjacht heeft aangezel.bestaat hierin, dat de mollen- velletjes duur konden verkocht worden. Die mollenverddging nu heeft dat gevolg gehad dat men natuurlijk thans in de weilan den dier streek weinig mollen meer gewaar wordt; mollenhoopjes ziet men er bijna niet. Dat valt zeker in den smaak, maar daar is eene schaduwzijde iu 't tafereel men be merkt in de graslanden vele plekken waar de zode los ligt en alle grasvezeltjes zijn doorgevreten van het onge lierte, dat zich vrij her ft kunnen vermenigvuldigen, nu hun aartsvijand was van kant gemaakt. Besluit de mollen zijn wormenverslin- ders. Indien zij, bijzonder in zekere teelten, door een te groot getal schade kunnen verrichten, toch mag men ze niet te ongena dig den oorlog aandoen, zoo niet moet het van eenen anderen kant worden geboet. Men moet hier weeral met verstand han delen. Om oude zoowel als jonge kanaries flink aan den zang te houden of te krijgen, is hel sterk aan te geven Best zoet zomerraapzaad en hierbij over ander dag wat hard gekookt ei met beschuitkruimels vermengd. Daar ze, evenals alle zaadetende vogels van afwisse ling houden, is het aan te raden, de diertjes b. v. een keer per week gemengd zaad afzonderlijk te geven (n. 1. niet bij het raap zaad) en wel haverdegort met gewoon zwart raapzaad en sla en lijnzaad. Yan tijd tot tijd een stukje zoete appel, tusschen de tralies gestoken, versmaden de kanaries evenmin als een bladje sla of muur of mier, het bevorderd tevens de spijsverteering. Er wordt veel van papier gemaakt. Papieren cols en manchetten zijn al lange geen nieuws meer, even als papieren seivetten, hand doeken, enz. Men heeft vesten van papier, leerzen van geperst papier, en uit Amerika en Oostenrijk kwamen sedert eenigen tijd ook papieren tapijten op de markt. Tot nu toe beproefde men te vergeefs papieren kleê ren te maken. Dat zou aan eene Saksische firma gelukt zijn. Er waren veel bezwaren tegen papier als kleeding het was stijf, ritselde, kon niet gewasschen worden, enz. Bedoelde firma heeft nu een fabrikaat "gemaakt van papier met wol en katoen gemengd dat zij «Xyiolin» noemt. Daaruit worden bruikbare frakken, vesten en overhemden gemaakt, die verschei dene keeren zonder hinder gewasschen kunnen worden en zeer goedkoop zijn. Wie herinnert zich de tijd niet als we in de rammeikasse's morgens kwart vóór zes ure uit de rijselstrate vertrokken naarKem- inel, of uit de Elverdinghestrate naar Veur- newaarts 'l Zulk een reisje was zeker heel schilderachtig, heel dichterlijk zelf, en mis schien aangenaam om te zien, maar niet om meê te rijden. Welnu, de zoon van den amerikaanschen milliardbezitter Yanderbilt, Alfred Georges bij name, die voor den oogenblik te Londen verblijft, ff eft het zonderling gedacht gehad de postillons weer in te richten. Hij heeft uit Amerika vier zijner peerden en eene groote ouderwetsche koets laten overkomen en gaat een ouderwetschen dienst inrichten tusschen Londen en Brighton. Hij zelf zal het span mennen. Hij vertrekt den eenen dag uit Londen en den anderen dag uit Brighton. Evenals in den ouden tijd zal de diligeucie weder rijden er reizigers veroveren tusschen de twee genoemde steden. Over eenige dagen was 't het eerste toertje onder de toejuigingen eener ontelbare me nigte opgewonden Loodewaars. Wie zich vroeger wel eeDs verlustigde met de engeische platen, die den postwagen met vier sleigerdé platen, der postillon met zijnen hoorn en eene verzameling engei sche tijpen met hooge hoeden Kan nu het tafereel in v. erkelijkheid bewonderen. VVie doet er een reisje mee Een storm heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vreeselijke verwoestiu gen ingericht: er wordt gesproken van hon derden dooden en duizenden gekwetsten. Heele streken zijn totaal verwoest. Dorpen liggen in puin. De spoorwagen hebben ont zaggelijke verliezen ondergaan. Er zijn geheele treinen uit het spoor geworpen. De telegraafdienst is onderbroken. Ter oorzake van vele schuimers die rond zwerven is de krijgswet afgekondigd. Als komt het nieuws uit Amerika, toch. is zulk een cycloon geen lachedingen. Volgens de officieels statistieken, telde men, in 1838, eene herberg op 89 inwoners in 1850, was er eene herberg op 83 inwoners in 1871, eene op 52 inwoners en in 1889 was er eeue herberg op 31 inwoners. Den 1 Maart 1907 werd de laatste optel ling van drankhuizen gedaan en toen telde België 210,310 herbergen, waaronder 95,310 bierhuizen, 67,711 drankhuizen met de oude patent en 47,443 drankhuizen met de nieuwe patent. Hieruit blijkt dat er thans eene herberg per 34 inwoners bestaat. Het record van 't aantal dagbladen be- aan Duitschland waar er 5,500 zijn waaron der 800 dagelijksche. Engeland heeft 3,000 gazetten, waaron der 809 dagelijksche. Frankrijk heeft enkel 2,819 bladen, waar onder een vierde dagelijksche. België bezit ongeveer 1,900 bladen waar onder een hondertal dagelijksche, Italië heeft 1,400 bladen vervolgens ko men Oostenrijk-Hongarië, Spanje, Rusland, Griekenland en Zwitserland, met450 bladen. Europa bezit ongeveer 20,000 bladen. Japan heefter 1,500, Afrika 200 waaron- 30 uitgegeven iu Egypte. In de Vereenigde- Staden verschijnen er niet minder dan 12,500 bladen, waarvan een duizendtal dagelijks verschijnen. In dat getal zijn vervat 120 be stuurlijke bladen, welke door negers uitge geven en opgesteld worden. Er bestaat een blad per 82,000 inwoners in de geheele wereld. Te Londen heeft de heer Pousen eene confirencie gegeven over den telefoon zon der draad. Bij middel van een eenvoudig toestel heeft hij muziek overbracht op 400 kilometers af stand en heeft een gesprek gehouden op 270 kilometers afstand. De woorden waren klaar en herkenbaar. Bij het einde der konferencie, konden de aanwezigen de toouen van eenen fonograaf hoeren, die overgebracht waren bij middel van den telefoon zonder draad. Men heeft uitgetekend hoeveel melk er jaarlijks in de geheele wereld wordt voortge bracht; naar eene met zorg opgemaakte sta tistiek zou die hoeveelheid de 1 320.000 ton of 1.320 000.000 kgr. bereiken. De Veree nigde staten van Noord-Amerika, komen in de voortbrengst op de eerste plaats met 305.OüO ton, 't zij het vierde der totale op- brenst.Dan volgen Rusland met 170.000 ton Duitschland met 150.000 ton, Oostenrijk met 85.000 ton, Italië met 77.500 ton, Kana- (la met 65 100, Holland met 65.000 en Zwe den met 40.000 ton, Engeland en Frankrijk samen, brengen sieckts ÏO.UOO ton voort. De overige 172.000 ton worden onder de overige landen verdeeld. De vermaarde reiziger Stanley, die Mid- den-Afrika doorreisd had, en te Parijs uitrustte, had te Marseille voor de Maat schappij van aardrijkskunde eene voordracht gehouden over zijne stoutmoedige tochten. Onder ander verhaalde hij, hoe de wilde bewoners dier streken tot hem kwamen en hem missionnarissen vroegen Die negers,ging M. Stanley voort,komen u zeggen Wij zijn grove en barbaarsche menschon. Gij, beschaafde heeren,gij behoeft onze metalen, neemt ze, inaar geelt ons wat ons ontbreekt. Wij zijn ongelukkig geduren de ons leven en wij zijn bevreesd voor de dood. Men zegt onsdai uw bestaan gelukkig is en dat gij eenen godsdienst hebt om u te troosten. Wat is die godsdienst Ver- scheidenen onder u sterven met deu glimlach op de lippen, omdat er onder u menschen zijn, die hun leeren de dood niet te vreezen ^endt ons die troosters Eene schoone les geven die ongelukkige wilden aan nunne zoogezegde beschavers. Zij doen gewillig afstand van hunne stoffe lijke rijkdommen, die hun leven niet geluk kig kunnen maken, en vragen troosters, godsdienstleeraars, die hun spreken over de belangen hunner zi. 1 en hun het ware geluk des geloofs aanbrengen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1