DIT IS EN OMMELANDS KIEZING öpieeKM 52 Op Zaterdag bOQ Mei f908. 5 centime** t biad5 43e jaar. Ta l merk 3 04 Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boferstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's ja ars Gemeenteraad Godshuizen Bekeningen Betalende meisjesschool Slacht recht Aanbestedingen Schoolopziener Te Contich Een interview Telegrammen van deelneming Bij den exentriekwaclder Anderen onrechtstreeks mee v e ra n t w oo rdcl ij k Interview niet den machinist van den trein 2*26 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 'T HIEUWSBLA *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk ?4, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper. van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. Sedert jaren'n werd de uitslag der kiezing zoo laat niet bekend als dit jaar. tWas Maandag avond eer men de juiste cijfers kende voor Gent en enkel Dinsdag avond deze van Charleroi. De Katholieken winnen een zetel te Ber gen, maar zij verliezen er een te Tongeren, te Luik en te Hoci-Borgworm Dus daalt de meerderheid van 12 stemmen op 8 stemmen. De liberalen verliezen te Bergen, te Char leroi, te Doornik en te Gent, de drie laatste in het voordeel der socialisten. Zij winnen een zetel te Tongeren. De socialisten winnen 1 zetel te Luik en te Hoei, op de katholieken en te Charleroi, te Doornik en te Gent op de liberalen. De nieuwe Kamer zal samengesteld zijn uit 87 katholieken, 1 daensist, 43 liberalen en a5 socialisten. Meerderheid 8 stemmen. Voorden Senaat winnen de katholieken t zetel te Luik en 1 te Charleroi. Zij verliezen I te Dendermonde. Zoo dat de meerberheid nu 16 stemmen bedraagt. De uitslag der kiezing, al is hij geene ne derlaag, heeft toch aan onze verwachtingen niet beantwoord. De Toekomst Wat nu gedaan f Bij twee jaar is het nog eens kiezing, dan voor de andere helft der Kamer. Die twee jaar moeten wij weten te nutte te brengen om den uitslag der kiezing te verzekeren. Meer dan ooit zal het noodig zijn dat er eensgezindheid heersche onder de kiezers, maar beter nog dan vroeger moeten onze gekozenen onze belangen stoffelijke en zedelijke behertigen. De ministers moeten rekening houden van de noodwendigheden der verschillige ar rondissementen, en niet enkel bezorgd ziin om voldoening te geven aan Brussel, Antwer pen, Oostende en andere belangrijke steden. Dat men in die plaatsen groote werken uit- voere, die handel en nijverheid bevoordee- ligen en uitbreiden, niemand zal er tegen opkomen, maar daarom mogen de kleinere plaatsen niet eeuwig en ervig vergeten ge raken en gepaaid worden met beloften. 't En is niet genoeg dat men een paar weken vóór elke kiezing komen zegge vóór er een twee maanden verloopen zijn, zal de vaart van Komen aanbesteed worden Bij een jaar is hij omtrent opgedaan En «lan eenige weken later opnieuw ver tellen dat de proefnemingen geene voldoe ning gegeven hebben, dat er een nieuw onderzoek gedaan wordt 't Is zeventien jaar dat men zoekt naar den middel om den duiker van Hollebeke te her stellen (de kwa tongen zeggen om de Yper- lingen te foppen) en in zulk lang tijdstip zou er nog niemand van het leger ingenieurs en vakmannen gevonden zijn, die een doel matig middel heeft kunnen aanwijzen om op een paar honderd meters een blijvenden dui ker te maken? Dat zou niet getuigen ten voordeele der Belgen. En nogtans wordt de belgische schrander heid en ondernemingsgeest overal geroemd Neen, middel bestaat er zeker, vakmannen zijn er, en machtige maatschapijen, die het werk op eigen kosten zouden durven sangaan, dat is gekend en geweten. Er is dus kwaden wil of schuldige onver schilligheid in het spel en dat zullen noch willen de kiezers niet dulden. Aan onze wakkere Kamerheeren dit den heeren ministers voor oogen te leggen. Dat zij binst de twee jaar die ons van de de n ieuwe kiezing scheiden de heeren mini sters overtuigen en desnoods tot de uiterste maatregels hunne toevlucht nemen om voor onze bevolking voldoening te bekomen, waarnaar zij sedert bijna 5o jaar wacht. 't Is inderdaad bijna 5o jaar dat men eerst- maal aan de vaart begonnen heeft, die over 17 jaar werd opgedaan ongelukkiglijk en duurde 't maar eenige dagen. Zal het moeten gezeid worden dat er meer dan eene halve eeuw van noode is om een eindetje vaart te maken van 14 kilometers lang, als men in minder tijd een gansch werelddeel kan in tweên scheiden, gelijk met het Panama kanaal en de vaart van Suez, als in eenige jaren van Brugge eene zeehaven j gemaakt werd, ondernemingen, die toch als belangrijkheid en moeilijke uitvoering niet 1 met ons vaartje te vergelijken zijn 1 De uitslag der Kiezing weze dus eene lesse voor allen voor de gekozenen om hardnek kig de belangen hunner lastgevers t« verde digen, voor de ministers, om ook de nood wendigheden der kleine arrondissementen in aandacht te nemen, en voor de Kiezers om meer dan ooit eendrachtig zich te scharen rond hunne hoofdmannen. Zaterdag ten o ure kwam de raad bijeen op het stadhuis, onder voorzitterschap van M. Colaert, burgemeester. Al de raadsbeeren waren aanwezig, buiten M. Vanden Peere boom, onpasselijk. Het verslag der vorige zitting werd zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Bouquet diende namens de bewoners van het Hoornwerk en de Meeneupoorte een verzoekschrift in om te vragen dat zij ook zouden voorz en zijn van stadswater. M deVoorzitter. Op het einde der zitting zal er over eene aanbesteding die de water kwestie betreft,gehandeld worden. Zoohaast we genoegzaam water hebben, zullen wij er ook gevea aan de bewoners van het Hoorn werk. M. D'Huvettere klaagt over den onbruik- baren toestand van de strate tusschen de Dixmuidpoorte en den Hazen wind Hij begeert ook dat het hovetje rond het standbeeld van O. L. V. Onbevlekt bij Sint Maartens in betamelijken staat gesteld worde. M. de Voorzitter. De kalsijde waarvan M. D'Huvettere sprak, behoort nu aan stad. De heer Schepene van Openbare Werken zal wel willen het noodige doen. Voor het hovetje, ik weet niet wie dit aangaat, maar de Schepen raad zal het onderzoeken en handelen ingevolge. Eene verpachting en een verkoop van grond van de Godshuizen worden beide goedgekeurd met eenparige stemmen. De rekening voor 1907 der kerkfabrieken van St-Pieters en St-Niklaais, alsmede der Middelbare school worden eenparig goedge keurd. M. Sobry vraagt dat er geene leerlingen meer zouden aangenomen worden voor half geid. 't En kost maar 2 of 3 fr. te maande. Die dat niet geern betaalt, of niet betalen kan neeft altijd nog de kostelooze scholen te zijner beschikking. Daarbij de stad heeft 6900 fr. 's jaars daarin te betalen,we mogen wel zooveel mogelijk de ontvangsten doen aangroeien en de uitgaven vermin leren. M. de Voorzitter. We zijn niet bevoegd om daarover te beraadslagen; de middelbare school hangt af van den Staat. M. Sobry. Dan vraag ik dat mijn wensch aan de bevoegde overheid zou overgebracht worden. De schepenraad heeft het recht verminde ring toe te staan voor het bijwonen der betalende meisjesschool aan de ouders van ambtenaars. We stellen voor dit voorrecht af tescraffen en de taks voor allen gelijk te behouden. De ambtenaars en staatsbe- lienden genieten reeds allerhande andere voordeelen, die den kleinen burger moet missen, ze mogen samenwerkende maat schappijen inrichten en daar al hunne waren koopen aan verminderde prijzen,ten nadeele der andere neringdoeners. M. Biebuyck vraagt dat de kinders die er nn gaan, voort blijven van het voorrecht genieten. M. de Voorzitter. Aangenomen. M. D'Huvettere. De ambtenaars mogen ook geen handel drijven, noch nijverheid uitoefenen, al is 't dat er daaronder dikwijls misbruiken bestaan. M. Biebuyck. Zij en zijn alleen niet. M. D'Huvettere. En wie mag er nog niet. M. Biebuyck. Gij en ik onder andere. M. D'Huvettere. Niemand zou mij of u kunnen beletten handel te drijven of eene nijverheid uit te oefenen. Ik wilde u doen zien dat, hebben de ambtenaars en bedienden zekere voordee len, er ook voor hen een keerkant bestaat. Dit artikel van bet schoolreglement wordt eenparig afgeschaft. Het recht wordt van 0,008 of 0,007 fr. per kilo gebracht, lietge- n eene verminde ring is voor stad van rond de 1200 fr. 's jaars. Laat ons hopen dat de beenhouwers binnen vijfjaar niet zullen terugkeeren om nog eeus vermindering te viagen van het slacntrecht dat enkel eene behoorlijke ver goeding is voor den chenst aan hen bewezen. M. Bouquet drukt zijne tevredenheid uit over het voorstel van den Schepenraad, dat vervolgens eenparig wordt goedgekeurd. Na eene onderbreking der zitting binst ruim drie kwart,wordt ze hernomen en voor de herstelling der Hallo wordt M. Lelan- De Clerck vanKortrijk aannemer verklaard, daar de aanbieding vau M. Angillis niet in regel was met den lastenboek. Voor de werken aan Zillebekevijver is M. Gheyle van Heyst aannemer en de buizen in gcutijzer worden verkozen aan 18 fr. per loopende meter, De raad keurt nog den aankoop van grond goed te Zillebeke, noodig voor de afleiding van het water bij bet kerkhof. De openbare zitting eindigt ten 6 ure 3 kwart. De heer Henri Roets, wereldlijke school opziener van het vrij onderwijs heeft zijn ontslag iDgediend en is vervangen door M. K.-L. Hallaert, hoofdonderwijzer der aangenomene school te Voormezeele, een onzer beste schoolmannen, en voorzitter van den onderwijzersbond van bet Ypersche. Als in 1879 de ongelukswet op bet lager onderwijs gestemd wierd, aarzelde M. Roets geen oogenblik en nam zijn ontslag om zich uit ganscher herte te wijden aan het christe lijk onderwijs, alzoo naar het voorbeeld van vele anderen eene schitterende toekomst ten prijsgevende aan de stem van zijn geweten. In 't jaar 1890 werd de bekwame opvoeder en voorbeeldige onderwijzer eenvoudig hulponderwijzer bij Sint Aloysiusschooi en eenige jaren bij Sint Michielschool bier ter stede. Bij de dood van zijneD broeder M. Louis Roets werd hij door de lioogere overheid aangesteld als opziener van het vrij onder wijs. Zijne betrekkingen met zijne onder- hoorinen, die hij eerder als zijns gelijken aanzag,waren steeds hertelijk en dechristene onderwijzers en onderwijzeressen zullen van den gewezen schoolopziener het dank baarste aandenken behouden. Sedert jaren vereerd met het Burgerkruis van le klasse voor de ontschatbare diensten aan het lager onderwijs bewezen, kreeg M. Roets over twee jaar nog van Z.H.den Paus liet kruis Pro Ecclesia Pontifice,vergünd aan de heeren onderwijzers die in 1879 zoo heldhaftig hunne toekomst vaarwel zegden om zich te wijden aan het katholieke onder wijs. M. Hallaert, insgelijks ontslaggever van 1879, zal de weerdige opvolger zijn van de twee heeren Roets en van M. Grillaert, die hier in Yper ook nog zoovele vrienden heeft bewaard. Alhoewel het bezoek aan de twee voor- loopige doodeuhuizeu in bet depotmagazijn te Öontich van donderdag avond gesloten was, kwamen er toch nog talrijke lieden van andere steden en dorpen, om te zien of er tusschen de slachtoffers geen hunner familieleden zien bevinden. En het officie renkorps, anders zoo streug in het Dakomen van reglementen, is toi, 2 ure 's nachts bezig geweest met de lijken. Reeds van vrijdag morgend vroeg, was het weer een gaan en komen van familiele den, ditmaal in groepen om de lijken hunner dierbaren en geliefden op te eischen. Het spoorwegbestuur had al de noodige schoone eiken kisten, die het gewoonlijk be schikbaar heeft, naar Contich gezonden. En naarmate de lijken werdeu opgeëischt, wer den ze gekist en met den eerstvolgendea trein naar hunne woonplaats gezonden Alzoo weiden vrijdag morgend reeds een tiental lijken verzonden. Onnoodig te zeggen dat men meermalen getuigen was van de droevigste toooeelen die bij het ontvangen van het lijk van een echtgenoot of vader zich voordeden. Vrijdag morgend was men volop aan 't werk met het lijken der slachtoffers, 't is te zeggende lijken van hunnekleedren ontdoen n de lichamen wasschen, daarmee bielden zich bezig een paar bedienden van do gasthuizen en ook eene zeer joDge juffer tan eene Antwerpsche kliniek, die zichzelven had aangeboden om dit werk te verrichten. Als een engel van liefde, getooid met een wit kapje op het hoofd, stond ze bij elk lijk om het de laatste verzorging toe te dienen. Men zou aan zijne plichten te kort komen moesten men haar Mejuffer Elisa Eyck- m.ins geene hulde brengen, voor haar verbeven werK van toewijding aan de ongelukkigen. Nadat de lijken gewasschen waren, wer den ze elk in een schoon wit laken gehuld, om daarna gekist te worden. Onze confrater Le Matin, heeft een inge nieur van de Middenstatie te Antwerpen geinttrviewd, die juist van de plaats der ramp kwam. Ziehier in 't kort zijne verkla ringen Het ongeluk is te wijten aan eene een voudige, hoogst betreurensweerdige dwaling van den signaleerder van het bl- eli te Contich. Er worden op dit oogenblik wijzin gen toegebracht aan de sigüaleering op de lijn Antwerpén-Brussel, met bet oog op het invoeren van den blocktrein. Inde kabien van Contich werkte men aan de aaneenslui ting tusschen de nieuw geplaatste blocks en de semaphoors. Om dit werk te voltrek ken, hail men ia de kabien een hefboom weggenomen, zoodat bet signaal met de hand getrokken werd, in plaats van, zooals gewoonlijk, met den betboom. De enclan- chemeuten, die gewoonlijk bestaan, waren dus voor't oogenblik opgeschorst voorde richting van Antwerpen. En daarin alleen is de oorzaak van het drama te zoeken. De fout is dus aan den signaleerder? Die vergeten beeft dat er een hefboom was weggenomen, ja, en die de doorgangs- verbindiiiL' niet heeft omgelegd, zooals hij in gewone tijden noodzakelijk had moeien doen. Zijne verantwoordelijkheid is verplet terend, maar wij hebben hem vruchteloos gezocht. Verder legde de ingenieur uit dat vanaf 29 dezer, binnen eenige dagen dus, de signa lisatie elektrik zal zijn tusschen Mechelen eu Contich. Thans is zij nog mekaniek. Jn de statie te Antwerpen is zij reeds eiektriek. Hierbij is alles voorzien, elk gebrek dat aan de toestellen kan ontstaan, iets wat zeer zeldzaam is. Geen enkel ongeluk zou er kunnen ontstaan, enkel vertraging in den dienst der treinen. Opdat een drama aL dat van donderdag kunne gebeuren, moeten er buitengewone omstandigheden zijn, zocals ook thans het eval is geweest. Kn die een weinig de fout van den on gelukkigen signaleerder verminderen... Ja, een weinig, zegde de ingenieur. In het paleis te Brussel zijn talrijke tele grammen van deelneming ontvangen. Onder deze noemt men die van Paus Pius X, koning Edward, Keizer Wilhelm en den koning van Italië. Een reporter had Vrijdag morgend de goede kans alleen bij den wis.selwachter Kamiel Van Thuyne, te geraken. Me ongelukkige ligt op het ziekbed ge kluisterd ten gevolge der afgrijselijke ramp. Hijk an met moeite spreken en beweert dat hij onschuldig is. De arme man zegde dat bij ook wilde ster ven. Zijne negen kinderen waarvan het oudste slechts 16 jaar is en het jongste nog niet kan loopen, weenen om een steeuen hert te vermurwen. Door sparen en vlij lig werken waren de echtgeuooten Van Thuyne er in gelukt eene koe eu een vaiken to koopen. Dat was huuue heele fortuin. Ziehier hoe de excentriek wachter Van Thuyne met gebroken stem, het vreeselijk ongeluk vertelde: Op het oogenblik dat de trein 226, welke het ongeluk veroorzaakte, kwam aangere den, wilde ik de wiseelnaald overslaan. Op de lijn Coutich-Zuid, zag ik verscheideue personen op de spoorbaan gaan. Deze per sonen bemerkten niet dat een waggon welke door werklieden voorigestoo'en werd achter hen kwam afgereden. lk riep hen toe: «Let op achter u daar!» Dan liep ik naar de handklink om de naald over te halen, doch liet was te laat.... De sneltrein wierp zich met schrikkelijk geweld op den stiLtaandeu trein welke half vernield werd. Verschrikt sloeg ik op de vlucht zonder te weten waarheen ik mijneschreden richtte. Op eoa gegeven oogenblik bevond ik mij voor net Kruisbeeld 111 bet Kapellen- boschjo. Huilend viel ik voor het Kruisbeeld op de knieën, liet er mijne klak en vest liggen en ben dan verder door de velden aan het zwerven gegaan. Ik. heb in den vijver gelegen, doe - ik weet niet of ik er in spi 0 g ofwel toevallig iu viel. Gelukkiglijk ben ik er nog uitgeraakt en dan ben ik naar nuis kooien geioopen. De man moest zich ten gevolge der onder- stane ontroering te bedUggeu. Een genees heer werd gehaald en deze verklaarde zijn toestand zoo bedenkelijk dat hem onmid dellijk de 11. Olie moest toegediend worden. De arme werkman is waarlijk meer te beklagen dan te veroordeelen Evenwel schijnt het vastgesteld, dat an dere personen onrechtstreeks verantwoorde lijk zijn. Inderdaad, het onderzoek heeft tot de ontdekking van andere administrative fouten geleid. Een meestergast en een werkman hadden van iu den vroegen morgend gewerkt in de Saxby-kabien waar de helboonien liggen, 0. a. do hefboom die de wisselnaald der bifur catie doet werken. Welnu het reglement van inwendige orde der staties luidt dat, als men - edurend de de ureu vau verkeer werkt aan ene installa tie, afhangende van de baan, de. statie-overste moet verwittigd worden en dat deze dan de trei nen 100 meters buiten de statie doet stoppen en ze verder met zeer trage snelheid door een wacht doen binnen loodsen. Men begrijpt dat, ware die reglementaire maatregel toegepast geworden, de ramp niet had kunnen plaats hebben- Men mag dus ongetwijfeld nog andere ver volgingen verwachten. Donderdag had -1. Vemeer beslag doen leggen op al de puinen vau den aangereden trein en op heel den aanrijdenden trein. Zaterdag avond, 8 uur, bij don terugkeer van het parket uit Contich, werd die 111 be slag neming geheven. Het bestuurlijk onderzoek over de ramp is zondag morgend te Contich begonnen, onder de leiding van boogere ambtenaren van het spoordepartement. Het werk in de Saxby-kabien moest hoog stens een uur duren, maar daarom moest de hefboom uit het toestel van signalisatie op gelicht worden. Van Tuyn met de mauceuver gelast, heeft trein 515 op de baan van Lier geloodsd, en opende vervolgens het signaal voor den trein 22(i, vergetend den hefboom terug neer te leggen, wat trein 226 op de baan van Brussel zou gericht hebben. Normaal kon zuik ongeval geen plaats hebben, daar de signalen, diode bifurcaties beheeren, derwijze aan de wisseinaaldeu verbonden zijn, dat men ze niet kan doen werken voor dat die wisseinaaldeu terug op hun plaats en in voeg liggen, maar men moet afrekenen met het onvoorziene en met het noodlot. 't Is daarom dat men met de grootste be langstelling de pogingen moet volgen van de electrisc'ie signalisatie, die optijds de machi nisten verwittigt als het personeel der signa len en wisselnaalden fouten of dwalingen begaat. Tusschen de getuigen, zaterdag namiddag ondervraagd door iVl. Vermeer bevindt zich Van Winckel, macbiuist vau den aaurijden- don trein. In een intervieuw verklaarde hij: Tot op het laatste oogenblik bob ik niets abnormaals bemerkt. De signalen wa ren op hun plaats de baan wees «vrij» en ik reed dus met reglementaire snelheid door toen ik eensklaps aan den tweesprong ge richt werd op de baan, waar de trein van Lier stond. En daar zag ik, op geeu 50 meters van mij af, de stilstaande trein ik zweer voor God dat ik het boven men schelijke heb ge daan om to stoppen ik heb den rem doen werkeu, maar om den stoom om te leggen was het te laat. Wat voeldet gij in dit tragisch mo ment? Toon ik het onvermij lelijke zag aanko men, zegde ik tegen mijnen kameraad, den stoker 'tis ermee gedaan Maar ik had die woorden nog niet uitgesproken of we zaten boven op den trein van Lier. Van den schok viel ik op de knieën, doch ik kon bij a onmiddellijk opstaan. Hebt gij er niet aangedacht, van uw loco motief te springen En mijne reizigers dan Neen, mijnheer die schuldige gedachte is mij geen oogenblik door liet hoofd gevaren. Over de eerste oogenblikkeu der slachting zegde Van Winkel Ik mag honderd jaar worden, dat too- neel vergeet ik niet een slagveld kan niet yselijker zijn en ik ril nog als ik er aau

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1