DIT IS EN OMMELANDS CONCERT ME.NGELMAREiX Sprttttö 12 Op Zaterdag 15° Oogst 1908 5 centimen 't blad 4Se jaar. Talmerk 3114 Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Brief van den Paus ROM) DE WERELO Duilschland T urkije Amerika Italië VAN ALLES WAT Tegen de knobbelziekte Het luchtschip de «Zeppelin» Te Parijs STADSNIEUWS Yper-kerkhof Aanbesteding Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal SAMEDÏ 15 AOUT 1908 Vrank rijk Snelheid der Treinen Zeevaart te Brugge leinen Tuindag gheluwe ra TPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. t5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o-, erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek. waarvan ons twee afdruksels zijn g. zonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE )>E LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. (ASSOMPTION) a midi, Grand'Place par la FANFARE ROYALE Direction de M. L. Arschodt PROGRAMME 1. Défilé des Nations, Marche Louis Frémaux 2. Terpsis-Fantaisie Ballet Jean Heymans 3. Doux revoir Valse lente soliste M. Ernest Wenes XXX 4 Fantaisie sur l'opéra Der Freischutz Weber Herleving onzer volksliederen (redeman.ié) Louis Arschodt a/ Tuindagliedje b/ Het lied der Vlamingen P. Benoit cBeiaardhed dj Arteveldelied Gevaut c/ Slotzang der Cantate Vlaanderen Osc. Roels f/ Belgisch volkslied Van Campenhout vmjjku -- >•-•- Z. H. de Paus heeft ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, een vaderlijk schrijven gerichtExhortatio ad clerum catholicum. Deze aansporing aan de pries ters, tot hen allen gericht, beeft echter het welzijn der geheele christene wereld t-n doel, omdat van hun gedrag en voorbeeld zooveel afhankelijk is Heiligheid des levens, zegt de Paus, is voor de priester een onwrikbare noodzake lijkheid Het karakter en de «eerdigheid van zijn ambt, toonen aan, dat hij het licht der wereld, het zout der aarde, de verte genwoordiger van Christus moet zijn daar om heeft de Kerk met waakzame zorg er naar gestreefd, de heiligheid Harer dienaren te bevorderen, daarom hebben de H, Vaders en Leeraren der Kerk steeds van de pries, ters een buitengewone deugd verlangd boven die der gewone geloovigen verheven. Zijne Heiligheid wijst dan aan, waarin meer bijzender de Priesterlijke heiligheid bestaat en welke de voornaamste middelen zijn om haar te verkrijgen volherdend en vurig gebed, dagelijksche overweging der eeuwige waarheden, lezing van godsdien stige boeken en bovenal van de H. Schrift, onderzoek des gewetens. I)e H. Vader toont aan, hoe dit alles niet alleen nuttig, maar volstrekt noodzakelijk is opdat de priester persoonlijk heilig kunne worden en met vrucht aan de heiliging van anderen werken. De Paus maant de priesters met warmte aan, om hun kuischheid, eerbied en gehoor zaamheid aan de bisschoppen en overal aan den H, Stoel te doen schitteren daarnaast de liefde, die dp groote glorie is van den katholieken priester, de liefde, die den ongelukkigen troost, die den jeugdige on derricht en hem voor dwalingen en bederf bewaartdie vrede onder de menschen sticht, die den volken tot in de meest onher bergzame en barbaarsche oorden het Evan gelie brengt, die de zielen voor Christus wint en goed doet ook aan de vijanden. Na vervolgens geestelijke oefeningen, retraiten en andere middelen te hebben aanbevolen, richt Z. Heiligheid een vurig gebed tot God en de H. Maagd opdat de priesters meer er meer heilig mogen worden. Ten slotte schenkt Hij hun zijn aposto- liscken zegen. De koningen doen de eene reize na de an dere om malkaar te believen... en wie weet misschien ook wel om malkaar te paluffen, zeggen de kwatongen. Verleden weke was t Voorziter Fallières die van het Noorden terug keerde, waai hij overal als gekroonde vorst werd onthaald. Gisteren was het koning Edward van Enge land die te Kronberg bijeeabwam metzijnen neef Keizer Willem II. Sommige alwetende gazetten schrijven dat dit bezoek voor doel heeft de vervanging van den en eischen afgezant te Berlijn an dere deuken., en zeggen dat het deturksche moeilijkheden of nieuwigheden zijn die moesten ter sprake iomeu terwijl eene derde soorte beweren en deze zeggen zeker wel de waarheid dat. ze er niets van weten Het groot luchtschip van graaf Zeppelin, waarop de Duitschers zoo fier waren, is leo- lijkaan eeneramp gekomen. Het is opgebrand binst een vreesetijk ongeweerte,ongetwijfeld inbrande gesteken door den bliksem. De graaf kreesch van spijt als bij de rampe vernam, maar de D litscbe bladen zonder ouderscheid hebben aanstonds eene inschrijving geopend, die voor den oogenblik al boven de twee millioen mark heeft opge bracht. Da grijze graaf heeft seff ms de overblijf selen van zijn luchtschip doen bijeen verza melen en er zich aan het werk gezet om de vrucljtzijuer jarenlangestuêie weder te passé te bi enger, en een nieuw schip te maken, dat de rade«len niet meer zou hebben van bet. voorgaande. Intusschen zal hij zijne proefvluchten voortdoen met zijnen ouden luchtbal Zep pelin III. 't Zit schuw in het turksche rijk. Op eisch van de jong duitsche partij heeft de Sultan een ministerie aangesteld dat wat meer vrijheid zal laten aan het volk. Om te begin» nen zou bijna alle gezanten afgesteld worden en hebben bevel ontvangen onmiddellijk naar Constantinopel weder te keeren. Dien van Parijs heeft het beter gevonden voor zijne gezondheid naar eer:e europeesche badstad te reizen en er te verblijven, totdat hij her steld is ea misschien ook totdat de... donder v age ginder over is, want al de bedienaars van het oud regiem zouden wel kunnen hun ne plaatse en hun leven meteen verliezen, als ze niet doen gelijk deze van Parijs. 't Laatste nieuws uit Amerika is dat er aldaar te Chicago een Congres zal gehouden worden voor misdadigers, of beter voor schurken. Natuurlijk gevolg van dat Congres,'t ware een blad te stichten onder titel De boef« of de rampzalige vervolgde of iets in den aard. Tijd-us het Congres zal men ook de be langen bespreken van die mannen en zeker zal een der afdeelingen handelen over het afschaffen van politie en rechters en misschien ook wel voorstellen die in het ge vang te steken.., Echt amerikaan8ch De dochter van Voorzitter Fallières is maandag getrouwd met M. Jan Laues. De plechtigheid is op vorstelijke wijze gevierd. Ministers en g. zanten waren er aanwezig, ten minste bij het burgerlijk huwelijk, waüt die mannende ministersdierven niet in de kerke gaan, uit vreeze van als kaloten uitgescholden te worden. DeFransche bladen vertellen dat M.Falliè res er alleenlijk ging... als vader der bruid. Een ander nieuws uit het franscbe is dat Wilbur Wright, een engelschman, na jaren lang ter spot gew- est te zijn van een groot deel der parijZT bevolking, heeft eindelijk zijne loods geopend en is de lucht ingevio gen, met zulk gemak, zulke zekerheid, zulke b hendige wendingen en zwenkingen, met zulk meesterschap over zijn getuig, dat de duizer.de toeschouwers, eerst als verstomd met open mond stonden te kijken en dan al met eens in een geestdriftig g juich los barsten. De vlucht die enkel erne proeve was heeft, maar een p iar minuten geduurd. In lien de uitvinder twee vluchten doet van 5o km. ieder zal hij voor zijn brevet een half millioen krijgen. Twee belangrijke tijdingen komen uit Ita'io een brief van den Paus aan de priesters der geheele wereld ter gelegenheid van s'Pauzen jubelfeest en de dood van een staatsman Markies di Rudini. Een blad van Bologna dat dit overlijden meldt, herinnert dat di Rudini deel miek van het ministerie Crispi en ter dezer gele genheid wordt een niéuwsje verspreid dat groote opschudding verwekte onder de gioote mannen Crispi zou meegedaan heb beu als in 1867 er te Parijs bommen wierden gesmeten op den doortocht van Keizer Napoleon. Twee der aangehoudenen werden ter dood veroordeeld, maar de opstekers, waaronder Crispi, bloven vrij en gerechten zelfs later tot de hoogste posten vermi s Crispi eerste minister werd in Ila'ie. tls altijd en overal hetzelfde en 't is ook altijd alzoo geweestde opstokers. de ware plichtigen blijven scheutevrij, terwijl de onnoozelaars, oie zich laten meeslepen den uil zijn van 't spel. Er wordt nu veel gesproken van den blok- trein van Brussel naar Autwerpen, en omgekeerd, in 34 minuten. Dat. is eene gemiddelde snelheid van 72 kilometers per uur. Er zijn treinen in de wereld die sueller loopen. Tusschen Gent-Sf. Pieter en St Maria Aalter bereiken de sneltreinen tot 100 kilo meters per uur maar dat vak der spoorlijn is keersrecht en zoo goed als waterpas. De trein van Parijs naar Boulogne doet 92 kilometers per uur, maar men moet in aanmerking nemen dat het hier een groote afstand geldt, en dat men op zekere deelen der lijn de grootste snelheid kan ontwikke len, daar men nergens moet stilhouden. In Engeland enDuitsohland doen sommige treinen ook meer dan 72 kilometers gemid deld in het uur maar dat is op groote aft tanden. De snelheid van den bloktrein zal nog vergrooten zeer in 't kort tengevolge der rockttrekking van de kromming aan de Teichmannbrug, en wat later nog, als de nieuwe brug te Mechelen zal gebouwd zijn. Als alle moeilijkheden uit den weg zullen geruimd zijn, hoopt men den afstand Brussel Antwerpen te kunnen afleggen in '25 min. De pTjs van eenen Van Dy pk De heer Widener, van Philadelfia, heeft, voor de som van 2,500 UüO fr. de vermaarde schilderij aangekocht van Van Dyck, welke deel uiimaakt van de verzameling Cattauco: Dame wier sleep wordt gedragen door eenen neger. Het blad Tuberculose schrijft de volgende voorzorgmaatregelen voor tegen de knob belziekte Voed u goed,opdat de smetstof die u mocht binnendringen,geen vat opuw lichaam hebbe; Woon en slaap in kamers met versche lucht dus altijd de ramen open Verkeer niet in stoffige lucht boud uwe woning zindelijk door alles met natte doeken af te nemen geen bezems, die stof opjagen; Eet met schoone handen de smetstof kan immers van deurknoppen en andermanshan den op de uwe zijn overgegaan, en gaat nu met den boterham naar binnen Verzwak uw lichaam niet door alkooi, leef matig en eenvoudig in alle opzichten Sleek uwe banden niet in u«en mond oi neus pas op penhouders en bladen van boeken, die misschien door andere belikt zijn Neem dagelijks eenen sckoonen zakdoek, ook niet de uwe voor uw kiod Neem elke week een koud bad Veronachtzaam nooit een gevatte kou of hoest, laat u meermalen door eeuen dokter onderzoeken, neem bij elke ongesteldheid uwe temperatuur op koorts is er, indien de thermometer boven het roode streepje aanwijst; Houd bij elke koorts rust in eene kamer met steeds versche lucht. Verbeeldt u een luchtschip van 136 meters lang en i3 meters doormeter, gebouwd in aluminium en overtrokken met ondoordring bare zijde, 't Is het duitsch luchtschip, de Zeppelin, verveerdigd na 20 jaar studie,door graaf Zeppelin. Eene dozijn mannen zitten in de twee schuiten of salons, die van onder aan den bestierbaren luchtbal hangen. Dat monstergevaarte heeft deze week eenen triomftocht gedaan langs de vallei van den Rhijn en de duitschers, in geestdrift ontstoken, begroetten zijnen doortocht met jubelzang en zegekreten. Dat log gevaarte draaide en krinkelde in de lucht, ging in in alle richtingen, ongevoelig aan wind en luchtstroomen. Een ware triomf, ongelukkiglijk vernield door een enkele windzweep. De elementen, overwonnen door Zeppelin, hebben hunne weerwraak genomen. Een storm slaat een der schuiten geweldig tegen den grond, de motor ontploft en gansch het gevaarte schiet brandend en laaiend in de hoogte, de wanhoop zaaiend in 't hert van Zeppelin en zijne ontgoochelde bewonderaars. Eenige soldaten wierden gekwetst niemand gedood. Alles ging goed met het luchtschip. Eere aan Zeppelin D ach alles is te herbeginnen. Het staatsbestuur geeft te dien einde 5oo.ooo mark de gazetten openen inschrijvingen en weldra hopen wij, zal een nieuwe Zeppelin zweven boven het duitsche vaderland. Toen over eenige dagen de leiders der Par jsche werklieden eene algemeene werk staking beslisten, waren er eenige letterzet ters die meenden te mogen eene andere denkwijze hebben dan de opstokers en die liever den raad volgden van M. Keuffer, voorzitter van den Bond der Boekbewerkers. Maar 't moest hen slecht bekomen het blad der opstokers schold hen uit in een artikel getiteld Weg met de Verraders Onder andere lieve dingen stond er in M. Keuffer is een eerlooze, een verrader, een lafaard! en de letterzetters die wilden eenig. zins vrij zijn, wierden uitgemaakt voor knechten, O die laffe schurkenl 't is vuiligheid! ze stinken!....» En zoo gaat eene gansche bladzijde lang. Overal dezelfde beschimpingen. De opstokers in Parijs zijn niet beter dan die van elders. Den iH September zal de zeevaart en de Werken der haveninrichtingen te Zeebrugge voor goed overgenomen worden. De totale werken hebben nauwelijks 10 jaar geduurd en zullen 5r.555.566 fr. gekost heb ben. Intusschen «werkt» men sedert bijna 5ojaar aan de vaart naar Comen, en die is er nog niet. Laat ons hopen dat men er eindelijk toekomend jaar zal aan voortdoen. Hoe dikwijls hebben onze liberale profe ten, 'k wille zeggen gazetschrijvers, niet voorzeid dat Yper zou een kerkhof worden met de kaloten aan 't hoofd, dat er geen feesten, geen leute, geen verzet meer en zouden zijn en dat de vreemdelingen onze stad zouden ontvluchten... *t Is zeventien jaar dat onze vrienden mees ter zijn en indien men de programmas der feesten vergelijkt tusschen de laatste jaren van liberaal bestier en de jaren dat de katho Heken meester zijn, men zal het duidelijk bewijs hebben wannee Yper best aan een kerkhof geleek. Ten anderen,1 men heeft nog niet vergeten dat tijdens de liberalen er alleen spiake was van werken en van feesten de jaren van kie zing, dan gaf men festivals die bij de 20.000 fr. kostten, gelijk in 1890, maar de andere jaren was er niets te doen. En nu Beziet den spelwijzer der Zomerfeesten, waaronder de concerten van Wattrelos en de Phalange artistique, de prachtige bloemen- stoet, de feesten van Thuindag, voorna melijk de toogfeeste waarin de Ypersche werklieden zoowel getoond hebben dat hunne stadsgenooten niet noouig hebben op h t vreemde te gaan om wel gediend te worden en keurig en bezorgd werk te ver krijgen. Dat alles toont dat katholiek zijn en eerlijk verzet met aangenaam en nuttig tijd verdrijf bezorgen geheel wel kunnen samen gaan. Het welgelukken der feesten is zoo klaarblijkend dat de liberalen het niet kun nen noch durven verduiken,en alzoo spreekt een liberaal blad met uitbundigen lof over de tentoonstelling. De feesten Zondag laatst hadden veel volk uitgelokt zooveel iu den namiddag als 's avonds. De kluchten op de Leet, evenals de nachtfeeste op de markt stonden het volk uitnemende aan en menig nummer werd op geestdriftig handgeklap onthaald. De toeren op den ijzerdraad, die ons herinnerden aan ie koordedaisers van onzen jongen tijd, die misschien enkel min roekeloos waren,wierden uitgevoerd te midden af geschoten vuurwerk, en waren oprecht kun dig en verzettig. We wenschen stadsbestuur en feestcom missie hertelij k geluk Aanbesteding voor het leveren en plaat- n van de noodige meubels voor de kazetn er gendarmerie van Dottenys. Bestek fr. 1445-50 ct. Hebben aangeboden MM. O. Bousson- oier, Waasten 1.184 fr.; E. Dosfel, Meenen 1,252 fr. C. Debuigne, Yper 1,290 fr. C. Lannoo, Marcke 1 326 fr.; D. Parent, id. 7 t, h. vermindering. Yper Ziehier de lijst de winnende nummers der tombola van de tentoonstelling van «Kunsten en Nijverheid» te Yper: 53x 14119, 3263, 4919. 3368, 11966, 2336 1859, 1019, 132111119, 2202, 6190, 9883. 9200, 4966, 10640, 10282 5o52, 8g5i4141, 11968, ii582, 12548, 10537, 10930. 11678, 8478, 11893, 1692, 238a, 88, 1156, 9952, 311 5, 11037, "882, 10172. 3 1111784 4516, 2494, 9365, 492 596. 11475, 1804. 4456, 10973, 12541, 12428, 4291, 2241, 3084. i238o, 12769, 4914, 1470, 12480. De voorwerpen kunnen tot l5 September afgehaald worden bij den portier van 't Volks huis in de Sint-Jacobstraat. Over het doodelijk ongeluk dat te Gheluwe voorviel vernemen wij bei volgende: De tiam verlaat om 2.27 ure, de Koelherg, te Gheiuwe, wanneer de machinist eensklaps eenen jongen langsde spoorbaan zag gaan, voor iel machien. De jongen Irok een karreke achter /.ich. De tram n-edsnel en-de machinist kon niet meer stoppen. De Heine Van Heulenbroeck werd omverge reden en een 10t»l meters ver med gesleept. Het tioofd was van den romp gescheiden en net lichaam was eene wonde. Men moest het 1? acni n met vijzen opheffen out er de overbhjfs len van onder n halen. De d oefneid der ouders was onbeschrijflijk.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1