ikimm Denrées Fourragères ADJUDICATION CONGOLAND Prijsdeelingen In 't Parted STADSNIEUWS Poperinghe Wettelijke Besluiten Hopmarkt ïn de zitting van gisteren Don derdag heeft de belgische Kamer Congoland overgenomen met 90 onthoud- stemmen tegen 48 en ingen. 8 Liberalen stemden met meerderheid. de 1679 2336 3084 4-119— 4291 4966 5052 —9200 11199 11337 11475 11582— 12480 12769 - Het vonnis Feestmaal Ten 2 en half wierd in eene groote zaal ten stadhuize een lekker feestmaal opgediend aan rond de honderd inschrijvers. Spijzen en dranken wierden veel eere gedaan, ook ze waren keurig bereid en flink opgediend onder het beleid van heer Jules Berat, weerd uit den katholieken kring. Sterfgev Hen STERFGEVALLEN: 11 sera proce'dé le 25 Aoüt 1908, a iiue adjudication de (avoine, orge, fèveroles, foin, paiile) pour le raagasiu de fourrages d'Ypres. Les Soumissions doivent être adres- sées pour la veille de ce jour, l'adresse de Monsieur le Sous-Inten dant dirigeant le service de manufen- lion a Bruges Poste Restante et sous la forrne recommandée. Le Cahier des Charges peut être consulté daus le bureau du Directeur au magasin des fourrages tous les jours de 8 a 12 et de 2 a 5 heures. ijsriijk. In het nummer 169 der Blaastraal, op den hoek der kaalsspelplaats, is een soldenhuis gehouden door mej. Hostier. De vader van mej. Hoslier, een 78 jarige ouderling, was eenige. dagen bij haar komen doorbrengen. De man was een hartstochtelijke rooker. Mej. Hostier had juist talrijke voorwerpen aangekocht in celluloid en daar zij wist dat die stof zeer ontvlambaar is, had zij haar vader teu strengst! verboden in den winkel te ronken Waatsehijnlijk moet de ouderling, die het ontberen van zijn pijpje wat te hard vond, naar dien raad niet geluisterd hebben. Houd 10 ure, dinsdag morgend, was Mej. Ho tier boven gegaan en had de deur van den winkel gesloten, haar vader aanbevelende haar te verwittigen zoo iemand aan de deur kwam. Nauwelijks was zij boven of zij hoordeeene dolle ontploffing en het geknetter van vlammen. Spoedig liep zij beneden en vond reeds gansch den winkel inbrand. Zij trachtte te zien wat er van haar vader geworden was, maar moest achteruit wijken'voor den stinkende rook en de dreigende vlamen die zich verder en verder uilbreidden. Ook de voorbijgangers hadden den brand bemerkt. Zij wilden binnendringen, maar vonden de deur gestolen. De pompiers werden allerhaast verwittigd en eenige oogenbiikken nadien waren zij ter plaats. De deur werd met bijlslagen ingebeukt en stroomen water op den vuurpoel gegoten. Een kwartuur nadien waren devlammenuitgedoofd. Toen de pompiersin den winkel drongen, tussehen de verbrande nog rookende koopwaren, stonden zij voor een ijzingwekkend schouwspel. Tegen de deur lag het verkoold lijk van M. Hostier. Waarschijnlijk had de arme ouderling gebruik willen maken van de afwezigheid zij oer dochter om een pijpje te or,tsieken. Het vlam mend stekskenzal op een voorwerp in celluloid gevallen zijn en zoo den brand gesticht hebben. M. Hostier zal willen vluchten hebben, maar verstikt door den rook, die gansch de plaats vevuldezal hij neergevallen zijn om niet meer op te staan. De winkel van mej. Hostier is gansch vernield De schade wordt op 10,000 fr. geschat. ARDOYE Zaterdag namiddag, rond 6 1/2 ure, werd de wor.ing van Victor Steen, gelegen op den wijk de Tassrhedoor een hevigen brand in asch gelegd. Het vuur ontstond in de schoorsteen, en aanstonds sctioot het dak en de zoldering dezer landscbe werkmanswoning in laaie vlam. Met veel moeite kon men eenige stukken huisgerief redden; al het overige, alsook een twintigtal konijnen, werd de prooi der vlammen. Het gebouw toehoorend aan M. Ostyn, van Thourout was niet verzekerd; het huisgerief was over korten tijd verzekerd geweest. MEENEN Zondag rond 1 uur tiamid lag, brak er een hevige brand uit in de roterij van August Vuylsteke, landbouwer. Kortrijkpoort Vier vlasmij ten ziju de prooi der vlammen geworden De pompiers die spoedig ter piaatse waren, hadden veel moeite om de naburige vlasschel ven te vrijwaren. Het aigebrande vlas hoorde toe aan verschillige personen uil de omliggende gemeenien. De schade door verzekering gedekt, bedraagt rond de 3.000 fr. Zondag nacht, rond 1 uur, wend de ge naamde Karel-Louis Aerick, 71 jaar oud, wolkammer te Moeskroen, die van Wevelghem kwam, aan den Posthoorn aangerand dooi' twee kerels. De ouderling werd van zijn geld ontlast, waarna de aanvallers op de vlucht gingen. TIEGHEM Toen de processie zondag namiddag naar hei St-Arnoklusbosch ging, kwam een peerd mnt rijtuig in volle vaart in dezelfde richting geloo- pen. Er gingen onvermijdelijk ongelukken gebeuren, toen het hollend peerd met geweld op het rijtuig botst van een persoon van Waereghem, zoodat de tremies door de kas vlogen. Gelukkig bepaalt zich alles bij stoffelijke schade. WAEREGHEM Op de wijk Kabeljauw, op een haverstoppr van de weduwe Deweert, daalde zaterdag avond rond 71/2 ure, een luchtbal neder, waarin drie personen zaten, M. Dumortier, van Kortrijk. eigenaar van den ballon, en twee heeren van Gent en Lokeren. De luchtbal was rond 6 ure te Lokeren opgestegen. Terwijl men bezig was met den ballon op te vouwen, kwam een persoon met eene brandende pijp in de mond, inde nabijheid staan. M. Dumortier verzocht den man achteruit te gaan, daar er eere gazont- ploffingzou kunnen gebeuren. De man weigerde en geraakte in twist met den luchtreiziger, die door de menigte overvallen werd en nogal stampen opliep. Daar M. Dumortier de gevraag de schadevergoeding weigerde te betalen, liet men hem niet heengaan; hij was ten slotte verplicht 50 glazen bier ten beste te geven in de herberg Den Steenoven De wachtmeester der gendarmeu moest tusschenkomen om den ballon aan den eigenaar te doen teruggeven. WEVELGHEM Maandag nacht zijn er dieven in de woning gedrongen van Joseph Depoorter, stoffeerder, Brugstraat. De kwaaddoeners hadden eene ruit uitgesneden van een achtervenster en waren door de opening binnengekropen. Zij hadden een onlangs nieuwen velo ter weerde van 150 fr. en een paar mansschoenen buit gemaakt. De bewoners hebben niet het minste gerucht gehoord. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper. NG22 door E. H. V. HUYS VERRODEN NADRUK Het keerde ornine, en 't botste schier tegen eenen anderen. Het volk in den bek loopen en durfde het uiet het draaide eenen tijd op zijne hielen, en 't wierd zoodanig gepijnd en 't einden asem, dat 't tuimelend nederviel voor de voeten van den opkomenden vijand. Gekoord, gebonden, in 'thuizeken gebracht, zoo bezagen de krijgslieden dat vèrnukkeld dingen, en ze schoten in eenen luiden scha terlach de geketende moordenaars zelfs, men zag het, grinsden op het zicht van dat purperen dat blauw wezen, en Bakelandt riep Molleke, Molleke 1 beven en kan niet meer helpen uw laatste einde is toch ge komen Vijf minuten later waren binders en ge- bondenen al op strate. Een groote menigte stoud aan de gevels, op eeDigen afstand van daar want binst het gevecht en hadde er niemand durven naderen. Men zag de onrust en de nieuwsgierigheid op hun wezen staan: zij zwegen, en, de geidarms één voor één uit het hutteken ziende komen, waren zij eerder gereed om te vluchten als om te blij ven. Als de laatste gendarm te voorschijn kwam, en dat zij de vijf sterk gebondene dieven zagen, en de stemmen hoorden van de krijgslieden kwam elk toegeloopen om die wezens te zien. De eenetoogden verwonderd, de andere blijde, het meestedeel onverschil lig, want zij vreesden nog de geketende Hp vii iml De grootste vijand onzee YljdllU. g8Zondheid is de verstopping in dezen zin. 't is zij die de oorzaak is van het meestendeel onzer ongesteltenissen en pij tien 't is daarom dat wy de slymverdry vende Walt- therypil moeten gebruiken die het doelmiddel is te<*en deze ziekte. 30 000 genezingen sjaars. THOUROUT. M. Adolf Keynaert en zijne vrouw, van Thou rout waren zaterdag naar Oostacker-bij-Gent gegaan, met hun tl jarig dochterken Angèle dat reeds negen maanden aan een been lam was Na drie maal rond de grot van O.-L Vrouw van Lourdes gegaan te ziju, door de ouders onder steund. werd hst kind plotseling genezen. Men oordeele over de diepe ontroering aie zich van de menigte bedevaarders meestermaakte. Zater dagwaren erwel 15,000 bedevaardersinaar Lour des Oostacker gekomen. De broeder van het genezen kind, die 's avonds aan de statie van Thourout stoud met zijn kar- ker. om zyn zusterkenterug terug naar huis te vo9ren, zag het meisje alleen uit den trein stap pen en gaan Hij nam het karken op de schouders en liep zoo hard hij loopen kon, naar huis om de blijde tijding te brengen. BELLEGHEM Zondag namiddag rond 2 1/2 ure. is er brand uitgeborsten in dé woning van Baert Oscar, wever, Watervalle. Het vuur begon in den geitenstal. Op een uur tijds lag het huis met gansch den inboedel in asch.De inwoners waren afwezig. Alles is verzekerd, de schade beloopt rond de 1500 fr. (vii hpmint Ouders gy bemint uwe J kFClllilll. kjjjjQrs en gy begeert dat zy blymoedig en welvarend zijn, ehwel, doet hen van lijd tot tijd één of twee Waltlierypillen nemen en geluk aan dat, gij zult hen alsook u zelt slechte oogenbiikken ontsparen. TRAM YPER-BELLE Om te voldoen aan de vraag van den Heer Sekretaris van Locre in date van 8" Oogst 11 geef ik het hieronderstaande ter overweging om alle mogelijke en gebeelwaarschijnlijke vrees bij de belanghebbende gemeenten weg te nemen want het is daar. zeker, zooals het hier was toen er kwestie was van 't aanleggen van dsn tram. Ik zit er voorzeker geern op, want 't is ge makkelijk en voordeelig, maar honderd duizend schijnredenen staken de gemeentebesturen in vrecze en verlegenheid, en sinds lange is het bewezen dat er geen vreeze moest noch mochl bestaa Maar de voornaamste kwestie was de geldkwestie, die alle tusschengemeenten in 'benul stak; de steden immers waren niet bevreesd ,zij hadden reeds geproefd hoe goed dat appelken smaakt. Die tram ging hunne kas uiteten, de opcentiemen gingen moeten rijzen om de onkosten te betalen, niet een nuttig werk ging nog kunnen verricht worden, hel bestek zelve van eerste uitbating voorzag een te kort van rond de 2 millioen, kortom die tram ging al de gemeenten ruineeren Daarom wilden die gemeenten maar g. deeltelijk of in 't geheele niet onderschrijven. De steden, die er meest profijt gingen uittrekken, zoo zegden ze ten minsten moesitn maar zelf voor het ont brekende onderschrijven, f,n zoo bleven wij er jaren op jaren, tei wijl de steden h: n met ons maar weinig bekreunden daar zij hunne con- vooi. n en trams hadden, maar die géme nten hadden, onderden invloed van eene ongegronde vrees, gehandeld, zonder rekening te houden van de uitbreiding van handel en nijverheid, die de tram in hunne gemeenten onvermijdelijk met ter tijd moest doen ontstaan; want hoe zitten de zaken nu Ah jadat het nog te herdoen ware 'tzou anders gaan is de klaarste getuigenis van gemist te hebben. De onder schrijvende gemeenten hebben, zooals ik in mijne overweging van 28 Juni 11 zegde, in den beginne wel wat moeten toesteken om dat grootsch werk in den gang te steken, maar nu trekken ze alle jare van 50 tot 800 fr. en meer boven hunne uitgaven, volgens hunne onder- schreverie sommen, is dat geen bewijs van ongegronde vrees? Hoe aangenaam toch voor een gemeentebestuur eenen tram te hebben die door dik en dun, door bijtende koude en brandende zonne achter geld rijdt voor de gemeentekas, en terzelverlijd iedereen gemak en voordeel verschaft Maar hoe jammer ook voorde gemeenten die tijdens de onderschrijving van't uitbetalings kapitaal gemist hebben, hen door de vrees hebben laten overrompelen en voor niets onder schreven hebben onder voorwendsel misschien er de tram algelijk ging komen. Daar vind ik er van twee soorten, te weten: door de eene loopt de tram in weerwil hnnner weigering, doch zij krijgen te nieuwjare niets van petertram geheel zijn beurzeke deelt hij uit aan de andere gemeenten elk volgens verdiensten, naar in schrijving van de andere heeft peter tram niet willen weten, hij heeft een andere weg inge slagen en hun gezegd: nooit meer zoolang de wereld zal bestaan zult gij de weldaden van mijnen stoevend m stoomwagen genieten en voor altijd blijft gij afgezonderd van het spoor wegnet dat handel, nijverheid en nering dat groeien en bloeien, door zijn gemakkelijk vervoer van allerlei nijverheidsplanten, van voedings-mest-brand-en bedieningstoffendat gemak en welstand verschaft aan stiel en neringdoender, aan klein en groot, aan jong en oud, aan boer,burger en Heer. Hoe droevig nietwaar, alzoo levend begraven zijn en moeten blijven door zijn eigen fout. Een voorstaander van vooruit..gang. REN1NGHELST CLYTTE. Woensdag was heel de parochie der Clytte volop in leest, ter gelegenheid van den naamdag van den eerweerden Herder Debadts. moordenaars. De rechter van Thorhout was nu ook met zijne gezellen bij gekomen hij wenschte de krijgslieden geluk en waagde het zijne oogen te keeren naar den kant van de gevangenen zij vielen op Bakelandt, dien bij seffens verkende. Het wezen van den kapitein wierd nog woester, hij keerde naar den kant waar de rechter stond te he ven, en hij zei Ha 't is gij, dronkaard die ons ver raden hebt Gelukkig voo>' u dat wij vaste zijn, anders van morgen waart gij in stukken getrokken. De rechter kroop achter het volk. —En zwicht u zei, Bakelandt voort,is 't dat wij los geraken wij halen uw... Daar en is geen nood van zei een der krijgslieden, die vlaamsch sprak. Zwicht u Het gesprek eindigde. Altijd gevolgd door de menschen, die nog gedurig bij kwamen geloopen, stapte de bende voort langs de Wijnendale-buBschen, zonder staan, tot in de hofstede van Joos De Rruyne. Oordeelt als over het verschot van dien braven man, hij, in een van de drie kloeke gasten, zijnen werkman verkende en in de andere, twee lieden, die, daags te vooren binst de achter- noene, nog aan zijne deur waren komen schooien. De krijgslieden rustten een oogen blik, nu zeker zijnde dat zij hunnen sla$ wel geslegen en dat zij.; niemaDd gemist er, hadden. De moordenaars, die wel gebonden en bewaakt in huis zaten, zageu eerst met spijt de vergenoegdheid van de gendarms maar welhaast veranderde hetzij begonnen te spotten en te lachen, hunne oude daden op te halen tevloeken zelfs, niettegenstaande Van 's morgens vroeg wapperde de drie kleur aan den gevel der zusters school; om 1 uur noodigde het klokgebrom'de bevolking naar het feestlokaal alwaar heel de jeugd en het puik der parochie weldra vergaderden om den eerweerden Pastor hunne bloem tuilen en feestwenschen aan te bieden. Nog nooit zag men zulke ontroering, niet enkel op het gelaat van zusters en Kinder- kens maar ook van ouders en vreemdelingen die uit Mevckem, Reninghelst en Locre toegestroomd waren om dit luisterlijk feest met huune tegenwoordigheid te vereeren. De spelwijzer, kunstig bebloemd en beiaden met 16 verscheidene maaralle even boeiende en weivoorgedragen nummers verwekte menigmaal het daverend handgeklap der toehoorders en deed in menig moederoog een traan van aandoenlijke tevredenheid en welgevoelde fierheid parelen. Nooit trilden inniger en indrukwekkender de snaren van het harmonium dan oo dien schoonen dag onder de kundige begeleiding van den ervaren broeder van zuster overste Ook deze mag niet vergeten wordeifSedert 3 weken overal en in alles is zij de eerste en de laatste geweest en heeft noch tijd noch krachten noch kennis noch talent gespaard om het welgelukken van het feest te bevorde ren en gelijk de eerweerde herder in zijne aanspraak, met gloedvolle woorden zoowel gezeid heeft dient haar een niet onverdiende lof toegezwaaid te worden. Jammer dat de zusters zoo in 't nauw zitten daar de lokalen zoo klein en onge schikt zijn vcor hunne 150 leerlingen. Mochten de Clijttenaren in plaats van dat bouwvallig en ellendig geplakt en gelapt huizeken weldra een groot en luchtig en gezond schoollokaal zien oprijzen Intus- schen eere aan den ijverigen Herder, eere aan de nooit vermoeide zusters onder wier vaderlijke leiding ea moederlijke zorg de jeugd der Clytte hoop der toekomst groeien en bloeien zal tot eer en deugd en welvaren van alle huisgezinnen. Leve lang de eerweerde Heer Pastor Leve lang de weerde zusters Een ooggetuige. LANGEMARCK Zondag laatst hadden wij het genoegen tot ^angemarek de leerrijke voordracht te hooren van dr Pattyn van Nieuwpoort. nopens het be langrijk voorwerp het kweeken der kinderen iu hun eerste jaar Bedroefd en verschrikt omwille van d'ongeloof- lyke kindersterfte meer dan 31.000 'sjaars in ons kleen landeken besloot bij te strijden te- gende verouderde slechte gebruiker en d'onver- standige oordeelen in die zake; zijnen iever werd met goeden uitslag bekroond en nu heeft het landsbestier hemaanges'eld om overal het goede woord te gaan verspreiden men moet hem maar vra&en en hy zal bly zyn dien dienst te BEWYZEN. Het vlaamsche voik, zei h'q zou boven al andere moeten staan in gezondheid enstrrkte omdat het aan den landbouw bezig is in de npene gezonde lucht, terwijl vele menschen met honderden onder d'aardo en in de fabrieken in beperkte ongezonde lucht hun brood moeten winnen en noehthans in Vlaanderen sterven er meest jonge, kinderen en er zjjn vele zwakke en gekrenkte jongelingen die aan de dood ontsnapt hebben. D'eerste oorzaak daarvan bestaat in'het ver zuimen van den eersten en grootsten plicht van de moeders t'is te zeggen het zelve kweeken. Hij weerlei al de cnwerpingen daartegen ingeroepen met treffende voorbeelden. Volgt de natuur zei hij en gij zult alle misverstane voe- dinge verwerpen, alle misbruiken daar laten en gij zult 't uwer vreugd en steun goede gezonde kinderen grootkweeken. Daar is geene kwaadwilligheid bij ulieden maar enkel en weet gij niet wat gij doen moet om wel te doen. Dat alles in blijde eenvoudige sprake, uit eengedaan om liet aan het besef der ongeleerste moeders zelf te brengen, zal ongetwijfeld goede gevolgen hebben hetgeene den eenigsten wensch des sprekers was. Langemarck 20 Oogst]1908. Woensdag eu Donderdag laatst, in de groote feestzaal van 't Volkshuis, hadden de plechtige prijsdeelingen plaats aan de leer lingen der kostelooze Sl Aloytius'sehool en der betalende S' Michiels'school. Beide leesten zijn opperbest gelukt en strekken tot eere aan Meesters en Bestierders die hen met zooveel ierer 9n bezorgdheid toeleggen op hunne zóó moeilijke taak: het onderwijs en do opvoeding onzer werkmans en burgers- kinders. Beide scholen ziju altijd even bloeiend en staan altoos aan 't hoofd der onderwijsgestichten van hetYpersche. 't Is te Schaarbeek bij Brussel dat Kartel een oprecht kiirteel geworden is, te oordeelen naar de omstandigheden die door de Brussel- sche gazetten gedurig aan het'licht komen. Een schepene Vandenputte, en twee in genieurs, Houssa en Wellens, waren 't ak koord met den aannemer Lejeune om hem al de groote werken te laten uitvoeren voor de gemeente, mits hun deel in winste. Volgens «Le petit Bleueen liberaal blad, zouden de drie kerels samen 675.000 ge trokken hebben. En die Vandenputte had te Schaerbeek zulk gezag dat men zijn naam aan eene laan gegeven had. Kluchtenaars hadden er Dins dag een papier boven geplakt en 't stond er flink in plaats van «Vandeputte laan» boule vard Scherreweg 't Gerecht zal over geheel de zake zijn laat ste woord zeggen daar de drie mannen aangehouden zijn. Moest dat gebeuren met katholieken, Progres en andere Weekebladen zouden er op trommelen binst maanden lang. Maar nu is 't zake van karteel dat is de hutsepjt van liberalen en socialisten, en dan zwijgen is onverbeterlijk Tombola der Tentoonstelling van schoone kunsten en ambachten Beleefd verzoek aan de winners dei- volgende nummers, hunne voorwerpen af te halen, in 't lokaal van 't volkshuis S( Jacobs- straat, ter stede. de tegensprake van den landsman, die eindelijk weigerde zulke baldadige schelms nog langer in zijn huis te laten verblijven. Zij moesten voort Tegen 's avonds waren zij te Brugge, om niet meer levend of dood uit de stad te komen. Weinig moordenaars bleven nog over van de bende vader Busschaert en zijne zuster wierden van 's anderdaags als verdacht in hechtenisse genomen. Simpe:aere, dia dik wijls met Bakelandt had geweest, hield het nog acht dagen, van den eenen bosch in den anderen, vervolgd gelijk een wild dier. Eindelijk, wierd hij gevat in eene hofstede, waar hij gekomen was om een stuk brood te vragen. Tot Pitthem, op en omtrent den Muyselaere en Turkijen, had men er in verscheidene stonden zesse opgehaald, zoodanig dat men peizen mocht dat geheel de bende vernield en dat de ruste aan de streke wedergegeven was. Al dat rooversvolk, ten getalle van drie en-dertig zat nu opgesloten in het gevang te Brugge, in afwachting dat recht hun gedaan wierde, door God en door de menschen. III Den derden dag van Oogst in 't jaar 1803, in 't eerste van de voornoene, ging er zeer vele volk Bruggewaarts toe't was erger als op een marktdag, en de menschen waren haastiger zij en hadden noch pak noch zak mee, en schp" 'jauwd van te late te komen, bij ie begeerden te hooren of te zien. lD ,?to^fl&iA'f'van drie tot viere, waaronder pgens en vrouwmeu- Poperinghe was zondag in volle feeste voor de plechtige ontvangst van den heer Gouverneur Baron Ruzttte. En als de Poperingh r aars iets willen 't ziju harde koppen ze willen het geheel en gansch. Sedert een inwoner hunner stad gouverneur der provincie is geweest, hebben de Poperinghnaars eene bijzondere vorstlief- de voor het hoofd,den Gouverneur en waa neer dan aan 't hoofd staat een man zoo vriendelijk en zoo bedienslig als vrijheer Alb. Ruzette, dan zijn al de Poperinghenaars eens 0111 te toonen wat ze willen en kunnen. 't En zal dan niemand verwonderen dat heel Poperinghe Zondag in een sierlijken lusthof was herschapen, en dat aan ieder huis vlaggen en winpeis wapperden. En wat gezeid dan van dien stoet die heel het nijverige Westvlaanderen omvatte, met zijne nerige, nijverheid en bloeienden laud- bouw. Och hoe lief waren die kindertjes toe komstige soldaten van't jaar 3adie zoo bevallig en welgemeend zongen en zeiden Heer Gouverneur, wees wellekom binst dat ze als echte krijgsmannen vooruit stapten ...,'t hoofd omhooge vuisten trillend, kokend bloed Als men dat zag men herdacht onverwillig aan den heldenstrijd van de zuidafrikaan sche boeren, waar ook de kinders de wapens opvatten om erve en have te behoeden voor den inpalmer. En die bevallige kinderen van de meisjes scholen. We zouden ze moeten al te male noemen, want alle waren 't noemen weerd. Maar ons schrijven ware te lang en de gazette niet groot genoeg. Een bijzondere melding verdient nog dat heerlijk gezang van die 1200 schoolkinders. Was 't misschien wat luide, toch waren uitsprake en toon opperbest en de heeren bestierders en onderwijzers der scholen zoowel als de heer Dierickx, verdienen ten volle den lof, dien de heer Gouverneur hen toezei over gezang en houding der Popering- sche kinders. Bij het nagerecht stelde de heer van Morris, Burgemeester en kamerheer, een welgedachten heildank voor Z. M. den Ko ning en aan dezen vertegenwoordiger den heer Gouverneur Baron Ruzette. De heer Gouverneur antwoordde op wel sprekende wijze op den heildrank van den heer Burgemeester en bedankte hertelijk schen, ging al dat volk de straten in, die tot Brugge, op de groote markt uitkomen, en daar was er stilstand. De laatsgekomenen vroegen aan de voorenste Waar is het nu dat zij moeten voorbijgaan En dan sloeg eik zijn oogen naar deu hoek van de Breydel strate, die brobbelde van volk, die haastig genoeg liep, om ievers uit te komen en plaatse te vinden aan Sint Jan-Nepomus- brugge. Men moest daar, en verder op langs het water niet meer vragen of er wat te zien ging zijn de hoofden die uitstaken door al de vensters van al de huizen het volk in rang geschikt van weérskanten tot over 't Pandereitje, en gekropen tot op de zullen van de vensters het getier en het gedrom van al die menschen, gestuikt en gestooten door nieuwe aaukomers, en hou dende aau hunne plaatse,dat gaf al te kennen dat er iets gebeuren moest, dat niet veel en gebeurde en dat de aandacht weerdig was. Van tijd tot tijd kwam er een gendarm te peerde, door de Wollestrate en langs het water, door de menigte gereden, om plaats of bevelen over te dragen van verre hoorde men de vier ijzeren hoeven elk schoof, al de voeten vreven tegen den grond, al de menschen deinsden achteruit tegen den muur, al de hoofden draaiden naar den kant van den ruiter al de oogen volgden hem en ais hij voorbij was, hoorde men overal zeggen Nu gaan zij misschien komen J vervolgt voor het heerlijk onthaal dat hij te Pope ringhe had genoten. Intusscheu was de luchtbal gereed om le vertrekken. De markt, hoe groot ook, was gestampt vol. Men schat dat er zuiver 20 duist menschen daarond stouden. Nog nooit eu was er zoovele volk te Poperinghe bijeeu geweest. 't Wa3 kwart vóór den zessen als 't bevel klonk laat alleu los i» en dat de luchtreis statig aanving, eerst recht omhoog en dan al Westoutre Vrankrijkwaart. De Stadsharraonie van Waasten, de koninklijke Fanfare van Yper, de harmonie, van Yper en Poperinghe «aven elk op hunne beurt een heerlijk Concert en de feeste loot; 's avonds met een prachtig vuurwerk, afge schoten door den heer Hebben van Lange marck. De feeste van Zondag is eene eere voor Poperinghe en voor haren verdienstelijken heer Burgemeester, M. Felix van Merris. Bij koninklijk besluit vau 11 augustus worden de kiezers der gemeente Coolscamp bijeengeroepen tegen zondag 20 september tussehen 8 ure's morgens en 1 ure namiddag, ten einde over te gaan tot de aanvulling eener openstaande plaats in den gemeente raad. Bij verscheidene koninklijke besluiten worden wijzigingen toegebracht aan den provincialen budjet van West-Vlaanderen, de vermindering van den taks op de 1 ijwielen wordt goedgekeurd, even ais de wijziging toegebracht aan het tarief-reglement op de hondenbelasting. Vervolgens wordt de begrooting in zijn geheel goedgekeurd. Bij koninklijk besluit van 6 Augustus wordt aan de gemeente Anseghem toegelaten eenen taks te heffen op de honden, Rreedene op het bouwenen herbouwen en Middelkerke op het leuren. De E. II. Steelandt, gewezen pastoor te Clemskerke, is te Snelleghem overleden in den ouderdom vau ruim 69 jaar. Nuremberg 19 Augustus; Markt kalm. 1908, Markt le kwaliteit 55 fr. 2' kwaliteit 50 fr. iïallertau 85 fr. Wurtemberger hop 60 75fr.de drie eerste dagen dezer week kwamen reeds '240 balen nieuw gewas ter markt. Londen 17 Aug. Markt kalm. Voor oude hop zijn de prijzen w nkelend, van 30 tot 70 Ir. In eenige gemeenten klaagt men veel van witte schimmelziekte. Nog geen verhandelingen in nieuw gewas Brussel 19 Aug. Markt kalm. Pope ringhe (Stadslood) 24-25 f.. Aalst (8 merken) 28*1/2 frank. Slechts zaken in nieuw gewas alleen. Aalst 17 Aug. Handel rustig. Beschik bare waar 1907 aan 14 tot 27frank voor 1908 verkoopers aan 30 frank. Poperinghe 21 Aug. Markt kalm. Stad 23—25 fr. Dorp 2123 frank. Voor de witte Rank zal het plukken maandag begin nen; binnen eenige dagen, voor de Buvrin sche Groene Rank. BURGERSTAND VAN YPER Van den 14- tot den 21 Oogst Geboorten: 1908. Picket Emiel, Paddepoelstraat. Lerminez Jeanne. Aardestr. Therry Gaston, Bukkerstr. Riquiere Gerrnaine, Paradysstr. Callewaert Gerard, Klaverstraat. Bolieyn Maria, Dickebuschsteenweg. Knokaert Julia, Neerstraat. Huwelijken Vandamme Florent, leeraar te Antwerpen A Herten Maria, onderwijzeres t'Yper üehouck Henri, timmerman wedr. Rarrasin. Maria.Gobyn Octavie, kleermaakster,te Yper. Plilippart Armand bediende te Mont St Uui- bert Glieijsen Madeleine, z. b. te Yper. Six Joannes, 75 j, z b. wedr. van Kinappe Au gusta, Schuttelaerestr. Garcy Raymond, 2 maanden, Oude Houtmarkt Vanóverschelde Emiel, 5 maanden Neêrstr. Samper Antoine, 3 maanden Hoornwerk. Wemaere Nathalie, 77 j. z.lr. Wwe van Delaye Albert, Bollingst. Lesage Theophilus, 8J j z b. wedr van Scho- reei Maria, van Lenoir Seraflna en van Defleuw Rosa lie,Dixmudestr. Vandoolaeghe Hortense, 59j.z,b. echgte Wil- lecomme Hugo, Poperingbest. Dufoor Emiel, 3 maanden, Bukkerstr Druwe Auguste, 45 j. z b. ongehuwd. L. Tüou- routstr-*at. Voorpoels Emiel, 4 ra. Klaverstr. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten: Maleis Acbille, Wijk J.— D'amour Maria. Hondstraat. Goemaere Maria, Wijk K.— Gouwet Maria, Arendstraat. Adriaens Irma, Gasselstraat.— Hosw Ivonne, Wijk B.— Lebbe Sylvain, Wijk A Huwelijken Seraphin Hauspie, laudwerker en Sidonie CaGé. dienstmeid. Aloi'se Crombez, landbower en Irma Van- cayzeele, zonder beroep René Fieu, landbouwer en Mathilde Rosseel, zonder beroep. Sterfgevallen loussaint Charles, 79 jaar. zonder beroep, weduwaarvan Louise Vuylstel's. wijk D. Peel Alice, twee maanden, Wijk H.— Dehaene Amelie, 73 jaar, kantwerkster, echt genoote van Carolus Verhaeghe, Wijk C

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2