DIT IS EN OMMELANDS SpntiM Si lp Zaterdag 29" Oogst 1008, 5 ceoumen jaar Ta!merk SI!9 Te trekken bij den Uitgever, 7* 30, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's ofte post, tegen 3 frank 's yaars Over Rijkdom De liberale gazetten Holland Amerika Rusland Noorwegen Congo Afrika Rond de wereld Frankrijk Duitsehland Turkije Portugaal Marokko Bij de Socialisten Lourdes. ólaü. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaarïisch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt *s Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE iVE la BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Andrew Carnegie, die, gelijk zoovele andere millionnairs, als een arme jongen zijne loopbaan is begonnen,heelt onlangs in een toespraak aan een feestmaal der leden van hetmilitair telegraafkorps uit den Amerikaanschen burgeroorlog. het een en ander verteld uit den tijd, toen hij een jong besteller was aan het telegraafkantoor te Pittsburg. Op zekeren avond aan 't eind van de maand kreeg bij niet als gewoonlijk, zijn geld uitbetaald tegelijk met de andere bestellers. De kassier zeide hem dat hij moest wachten, tot dat de anderen weg waren. Hij dacht niet anders of hij zou zijn ont slag krijgen. Hoe zou hij dan zijn vader en moeder onder de oogeu kunnen komen I Maar toen de kassier alleen met hem was, zeide hij Andy, wij hebben opgemerkt, dat uw werk meer waard is dan dat van andere jongens. In plaats van 11,25 dollar krijgt ge voortaan 43,SO dollar. «Ik snelde van het kantoor naar huis, zoo verhaalde Carnegie, zoo gauw ik maar kon loopen. Spreek me niet van millionnairs Al de niillioenen die ik verdiend heb te zamen, hebben mij niet zoo gelukkig gemaakt, als die opslag van 2 dollars en een kwart per maand. o Toen ik in het huisje kwam waar wij woonden vader, moeder, mijn broertje en ik gaf ik aan moeder als gewoonlijk de 11 25 "dollar en 's avonds in het bed vertelde ik aan mijn broertje Tom het groote geheim. «Toen wij den volgende morgen, Zondag, samen aan 't ontbijt zaten, zei ik Moeder, ik heb nog iets voor u, ik gaf haar de 2,25 dollar, en vertelde haar hoe ik daaraan kwam. Vader en zij waren dolblij met het geluk, dat mij te beurt viel. Maar daarop zeide zij, als een echte moeder, dat ik het verdiende, en toen kwamen de tranen. i) Kameraden, ik ben in armoede geboren en ik zou de gezegende herinneringen mijner jeugd niet willen ruilen, voor die van den rijksten millionnairszoon. die ooit heeft bestaan. Wat weet hij van Vader? Dat zijn maar namen voor hem. Ik heb liever een jongen, wiens moeder zijn kindermoed, naaister, waschvrouw, keukenmeid, on derwijzeres, alles tegelijk is geweest en wiens vader hem tot leidsman, voorbeeld en vriend was. Geen bedienden er tusschen. Dat zijn de jongens, die 't verst brengen in de wereld. li Ér zijn menschen, die meenen, dat armoede een treurige staat is en dat rijkdom gelukkig maakt. Maar wat weten zij er van? Zij kennen maar ééne zijde van de zaak en verbeelden zich de andere. Ik heb ze beide doorleefd en ik weetdat er in rijkdom zeer weinig is wat het geluk der menschen kan verhoogen, boven en behalve de kleine ge makken des levens. Lachende millionnairs zijn zeldzaam. Mijn ervaring is dat rijkdom iemand het lachen kan verleeren. stonden over eenigen tijd vol van schandalen in Italië, door geestelijken gegeven. Het een na het ander, bleek elk schandaal niets anders te zijn dan een laster, eene uitvinding verzonnen 0111 den haat te vuren tegen 't priesterkleed. Nog één bleef Priester Riva van Milaan was veroordeeld tot 16 jaren gevang wegens misdrijf tegen de zedeD En nu heeft de vader van een der meisjes, die de meest juiste beschuldigingen tegen den priester uitgebracht had,op zijn sterfbed bekend dat de aanklachten valseh waren. Het meisje zelve bekent het nu ook, maar verklaart tot haar beschuldigingen gebracht te zijn door den dwang, dien een commissaris van politie op haar uitoefende. Het proces van den eerw. heer Riva zal nu wel worden herzien, maar de haat tegen de Kerk zal nieuwe slachtoffers zoeken.en vinden. En de liberale gazetten zullen weer met gretigheid de nieuwe lastereude uitvindingen drukken, en de ia eerherstellingen dei- gelasterde priesters verzwijgen. De laatste bezoedelingen van kinderen in de Brusselsche voorstad, door 'n liberalen onderwijzer hoog in eere bij de logie, ge pleegd, even als die in Frankrijk, worden zorgvuldig weggemoffeld.De liberale eerlijk heid laat zulks toe. De twee ingenieurs en de schepen van Schaarbeek, die met de handboeien aan den pols, naar 't gevang werden gebracht waren drie leden der logie. Zij waren dus in den waren zin des woords, ook drie liberale priesters, die offerden op liet outer der vrijdenkerij. Wat doeu de liberalen gazetten Zij ver tellen er maar juist van, wat zij wel moeten, en vrijdag in den gemeenteraad van Schaer- beek waren er gemeenteraadsleden die de aftroggelarijen van schepene Vanden Putte nog trachtten in twijfel te trekken of te ver bloemen. Maar buiten op straat, stond het publiek dal men op afstand had gehouden,om enkele bevoordeeligden in de zaal toe te laten, te fluiten en te roepen: Demissie! Demissie! De katholieke raadsleden, kwamen toen bevestigen, dat zij voorgesteld hadden te bewijzen hoe men de stad bestooi, maar dat men hun den toegang tot de zaal waar zij kennis konden nemen van de papieren, verbood en dat de liberale deputatie van Brabant hun nog geen antwoord zond, op hunne formeele aanklacht van Stadsbedrog. Demissie Demissie klonk het nog altoos voort op straat, maar het eenig ant woord, dat het collegie, dat zijnen plicht zoo te kort kwam, gaf, aan die in de discussie zegden da t de liberale raadsleden, ofwel plichtigen,ofwel ezels zijn, was dat zij hun ontslag NIET zouden geven. in het belang der liberale partij Met dat belang der liberale partij, moeten de bestolene kiezers van Schaerbeek zich maar getroosten, even als de belogene lezers der liberale gazetten, zich moeten getroosten van de weder leggingen van libe rale lasters, in het belang der liberale partij NIET te lezen daar waar zij met die lasters hebben moeten bedrogen worden. prins en zijnen broeder Oscar per automobiel naar Lichtenfels te hebben gebracht. Dichtbij Oberlangenstad, en misleid door de duisternis, kwam bij met zijn rijtuig te recht in eene gracht,waar bij bedolven bleef liggen onder de stukkea van den automo biel. Ilij was gedood geworden op den slag. De pantserscbepen «Holland)) en «Utrecht» zullen den z5 en 29 augustus naar Curacao vertrekken. De nederlandsche vloot in de Antillen zal dan bestaan uit 1747 man en 134 kannonnen. Het panterscbip «Friesland» zal den 1 september vertrekken De strijd tusschen negers en blanken beeft in Springfield aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. Een neger had eene blanke vrouw aange rand. De blanken legden het grootst gedeelte van de negerwijk in asch. Twee negers zijn gelyncht en vijf en zeventig gewond. Later vernam men, dat het opnieuw tot ongeregeldheden kwam. Zes negers werden gelyncht, de brand brak weer uit.Het janha gel voert den boventoon in de stad. Alle beschikbare rpilitairen van den Staat zijn ontboden. De cholera. Van 14 tot20 augusti heeft men in Rusland 1145 gevallen van cholera waargenomen, waarvan 517 met doodlijken afloop. Sinds 21 juli, toen het eerste geval bestatigd werd, zijn 2024 gevallen, waarvan 700 met doode- lijken afloop, aangeteekend. Schipbreuk 3o dooden Eene stoomboot van de Noorder-Zeevaart maatschappij, is zaterdag op de klippen nabij Skaanewich gevaren. Op drie minuten tijd is het schip gezonken. Er waren80 passagiers aan boord, waarvan 30 verdronken zijn. Tot biertoe heeft men 15 lijken teruggevonden. De woningen De gewoonten en zeden onzer Congolan- Hewel, vermits rnen mij nu de gelegen heid geeft, zal ik aan zijnen briefwisselaar Itoonen wat de schoone beloften der Isocialiste syndikaten weerd zijn. Den 1" December laatst, tijdens de ders worden meer en meer gekend, dank aan de opzoekingen van degenen, welke, f v, werkstakingen, miek ik geen deel van gelijk zich wagen in het tropische Afrika ea dank 6 het bijzonder aan de missionarissen, in welke overal bij den inboorling binnendrin gen eo hunne zeden tot in de kleinste bijzon derheden kunnen bespieden en onderzoeken. De levenswijze der zwarten is goed bekend, maar vele bijzonderheden over hunne zeden worden verzuimd; alzoo zegt men dat de! negers hutten bewonen uit bladeren en andere plantaardigen stoffen, maar weinig heeft men gezegd over de manier vau het verveerdigen dezer woonsten en nog minde! over de materialen met hunnen oorsprong daartoe gebezigd. Bijna in alle gewesten, waar de huizen bo en den grond gebouwd worden, bezigt men uitsluitelijk plantaardige stoffen, soms be staan de muren uit leem, en zoo is het gewoonlijk daar waar de heerscht. welk verbond. Men is mij komen vragen om van het syndikaat deel te makenzeggendo dat ik binst de werkstaking 1.50 fr. daags zou trekken, en daar ik vrouw en vier kinderen te onderhouden heb, aanveerdde ik, De staking duurde omtrent vier maanden, en men verwijt mij van het syndikaat 151.50 fr. getrokken te hebben. Maar men zegt niet dat ik met mee te doen acht maal mijn quin\aine of veertiendaagsche loon verloren hebaan y5 fr. dooreen, dat is Een fransche faktorij geplunderd. De inboorlingen liebben de fransche fak torij van de Witte-Kaap aangevallen en geplunderd. Geweerschoten werden gewis seld. Er waren verscheidene gekwetsten. Dinsdag namiddag moest te Marseille, in een bijzonder eigendom een gevecht plaats gebben tusschen een stier en een tijger. De tijger werd eerst door den stier vastgegrepen en ter zijde geslingerd maar werd niet ge kwetst. Men liet dan nog een anderen tijger binnen,maar hoe het volk de twee dieren ophitste, geen van beide tijgers wilde vech ten. Zij toonden zich min wreed dan de menschen, die gekomen waren om zich in dat barbaarsch spel te verlustigen. De Staal en de spelen De wet van 15 Juni 1007 machtigt de kringen en Casinos der badplaatsen om lens het vreemdelingseizoen enkele kans spelen in te richten, in zekere bepaalde voorwaarden. Daarvoor eischt de Staat 15 op de bruto opbrengst van het spel. Voor het jaar 1907, van 15 juni tot 31 october, bedroeg het aandeel van den Sta at2.080.000 f. Tijdens den winter 1907-1908 betaalden de Casinos vau Nizza, Caunes enz. meer dan millioen aan den Staat. August Willem, de vierde zoon van den duitschen keizer, dezelfde prins die pas met den hoogsteu lof te Straatsburg, tot meester in de rechten is bevorderd, zal den 21 October in liet huwelijk treden met prin ses Alexandra-Victoria van Sleeswijk- Hol- stein-Soudes burg-Glucksburg. Vreeselijk automobielongeluk De chauffeur van prins August Wilhelm keerde naar Bayreutk terug, na den jongen 36ofr. Bijgevolg is er voor mij nog een verlies van 208. So fr. En ik had nu nog eens hetzelfde spel moeten herbeginnen, zonder van het syndi kaat een centiem te krijgen, en anderen Europeaan J zouden ons werk genomen hebben, gelijk het gebeurde tijdens de laatste werkstaking. De daken kunnen zeer verschillen, en I De geweldigste opstekers wrochten voort en dat is ook maar voor de daartoe gebruiktewonnen hun volle loon. 't Ts waar dat de kiezingen nu voorbij zijn, en dat men nu geen tijd meer en heeft om zich met, ons bezig te houden, tenzij om dezen te beknibbelen die den moed hebben om te werken. Ik heb met eenige makkers het werk hernomen op mijn oude plaatse en 'k geloove dat het mijn recht was. Rechtzinnige groetenissen. Deleuje Couronné Zulke brief heeft geen verderen uitleg noodig en toont genoeg hoe gelukkig dezen zijn die zich uit de klauwen der roode opstokers vrijmaken en handelen alleen 2000 De ministerraad heeft besloten de jaar wedde der ministers te verminderen. De groot-vizier zal 400 pond sterling trekken; de chiek Ul-Islam 3oo pond en elks minister 25o pond. Groote brand te Constantinopel. De brand die zondag te Stamboul, het turksch gedeelte vanConstantinopel,ontstond, heeit een groote uitbreiding genomen. Al de heuvelen van dat deel der stad waren, in rook gebuid. Het vuur begon rond 2 ure 's namiddags en duurde tot 3 ure 's morgens. Een dertiglal wijken van de turksche stad werden vernield. De schade is overgroot. Vijf wijken, die uitsluitend uit houten huizen bestonden, waren eene gemakkei jke prooi voor de vlammen. Men schat dat er rond de huizen vernield zijn. Gevecht in de Kamer. Op het einde der Kamerzitting van woens dag nacht, zegde de gewezen minister van financies, de heer Franco, op het einde van zijne redevoering in de bespreking van het budjri: Ik wensch dat koning Manuel gelukkiger weze dan zijn vader. Het overige is mij gelijk De heer Pinto Santos, apo'imist, voegde erbij: En dat hij waardiger ministers vinde dan die van het laatste kabinet Op die woorden sprong een gewezen minister naar Pinto en een worsteling regel had plaats. De andere volksvertegen woordigers moesten tusschenkomen hunne collegas te scheiden. materialen. Soms zijn deze samengesteld uit gras, anderen uit bladeren. In alle geval verkiest de reger gebladerte, welk moei lijk het water laat doordringen. Na het gras afgemaaid te hebben, en zulks geschiedt na het regenseizoen, wordt hetzelfde in kleine bundels gebonden en de een nevens de andere op het dak gelegd, juist gelijk de steenen pannen bij ons. Men begint met het onderste gedeelt en men zorgt altijd dat de volgende reeks de vorige gedeeltelijk dekt In de boschachtige gewesten beschikt men over meer materialen; ook gezien de verscheidenheid der bruikbare planten, is het daar ook mogelijk schooner, sterker en volgens de ingeving van hun geweten, practischer huizen te maken. Een nuttige plant is de Maranta, welke groote ronde bladeren heeft, die als het ware vernist zijü. Het is een der nuttigste planten om daken te maken. Verder heeft men palmbladeren, welke sterk zijn, Vrankrijk beleeft aardige toeren met den Marok. De oude sultan, die de vriend was der franschen, is afgezet en zijn leger totaal verslegen door zijnen tegenstrever Moelai- Hafid. De beslissende slag geleek eerder aan eene echte vlucht. De krijgers schoten langs alle kanten hun geweer af en om nog rapper te kunnen weg geraken, schoten zij de mannen van hunne peerden, om dan zelf in den zadel te springen Abdel Azis zal volgens eenige Vrankrijk vluchten, volgens anderen eene schuilplaats zoeken inTurkijen. Maar wat zal men nu doen met de diplomaten Zullen deze die voorstaanders waren van den ouden sultan, nu dienst doen voor den nieuwen en zullen de mogendheden maar eenvoudig weg den nieuwen keizer erkennen Dat zijn zoovele vragen die de mogendheden, Vrankrijk en Engeland voornamelijk, niet gemakkelijk zullen oplos sen, maar die de duitschers hertelijk genoe gen zullen doen vermits zij hunne leute hebben met Vrankrijk's ongemakken. Een doorniksch blad Le Beige kreeg over eenige dagen den volgenden brief van eenen werkman, diedoor de gesyndikeerden uitgemaakt wierd voor onderkruiper lafaard, verrader, en andere liefelijke dingen, waarmee sommige opstokers wat al te kwistig voor den dag komen Heer Uitgever Hetbladjedat zoogezeid voor het werk volk schrijft en op zijne manier hunne belan-1 voorliefde toont voor gen verdedigt, hield hem zondag laatst bezig Godsdienst, door feiten met mij en gaf te verstaan dat partij verraden heb met het Hoeveel wonderen gebeuren er te Lourdes ?- Als gij de boeken over Lourdes naleest, dat zult gij daarin vinden, dat er eedert Maria 's verschijningen aan Bernadette tot nu toe, dat wil zeggen, sedert 50 jaren, tel ken jare ongeveer 100 menschen van kwalen en ongelukken wonderlijk werden bevrijd. In 1907 werden er op die manier 101, in 1906 115, en in 1898, tot zelfs 200 menschen won derbaar genezen. In 50 jaar werden er al leen 753 teringlijders door Maria's voor spraak gezond gemaakt, en onder de andere genezenen telt men er van allerlei soort51 blinden, 16 stommen, 45 met open wonden, 45 met beenziekten, 111 met gezwellen, 25 met kanker, enz. En hierbij reken ik alleen lien, die opgeschreven werden in het bureel waar de geneesheeren van Lourdes en van elders ziekten en genezingen onderzoeken en aanteekenen. Hoevele werkelij< genezenen lieten zij onopgeschreven, ofwel omdat de ziekte te onbeduidend scheen, ofwel omdat degenezing ook op natuurlijke wijze kon geschied zijn, ofwel omdat er de een of andere twijfel bestond Volgens de verklaringen van oogge tuigen schrijft men daar de helft niet op vau de genezingen, die in werkelijkheid plaats hebben. De wetenschap, ook de liberale wetenschap, verklaart zich daar machteloos en bekent, is verplicht te bekennen, dat ontelbare genezingen niet redelijk door de krachten der natuur kunnen uitgelegd worden. Van de anderen kant bestaat er in geen enkelen godsdienst een feit, een enkel, dat niet natuurlijk kan verklaard worden, zoodat God zelf door Maria 's voorspraak zijne den katholieken aantoont, dat ons ik mijne I geloof als het ware bergen kan verzetten, werk te altijd nog hetzelde geloof is, als toen Christus hernemen. I zelf op aarde zijne wonderen verrichtte.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1