AREN BISCUITS PAREINE STADSNIEUWS Belangwekkend Schouwspel Examens Congres van Brugge voor Onderlingen Bijstand Sportnieuws Wettelijke Besluiten De hopoogst Hopmarkt I elverdinghe STERFGEVALLEN: KATHOLIEK VOLKSHUIS Op Zondag 20 Septemberom 5 ure gegeven door de leden van den Yperschen Studenteuboud De Toekomst hoort der Jeugd met de welwillende medehulp der tooneelgilde Willen is Kunnen Uitvoering van het beroemd stuk De Priester drama in zes bedrijven van Ch. Buet(50 uit voerders) gevolgd van een blijspel in 2 be- dryven. Twee Verzoeningen en Half Prijzen der plaatsen /Voorbehoudene pl. 'mits 2 franken 1 Eerste pl. mits 1 fr. \Tweede pl.mits 50c De Priester is een dier dramas die het volk de gelegenheid verschaffen een meester stuk van dramatische kunst en van verheve ne strekking te doen smaken een dier too neelstukken die het publiek verheffen tot heldhaftige en bovennatuurlijke gevoelens. Daarzien wij den waren priester tentooneele brengen, of om beter te zeggen, hem in een levendige en machtige tijpe inlijven, van hem eenen held in soutaan maken, eenen held komende uit het volk, opgemerkt en in zelfsopoffering opgroeiende, de menschelijke ellenden buigen, werken van bermhertigheid verrichten, de goddelijke liefdadigheid on bemerkt uitoefenen, den onvergeefelijksten smaad vergiffenis schenken. Charles Buet, zoo schrijlt de criticus Léon Gautier, heeft veel van de Kerk ver. diend met zijn boeiend drama De Priester... Iets waarover ik hem geluk wensch, het is dat hij den moed heeft gehad den priester, den waren priester ten tooneele te brengen.. Het drama is schoon en men verlaat het niet zonder den Priester te eerbiedigen. Nu, als men hem heden eerbiedigt, dan zal men hem morgen lief hebben. Zulk een drama hebben wij durven kiezen overtuigd een nuttig werk te verrichten, en wij hopen wel dat de Priester eenen bijval zal te beurt vallen waardig van ons Vlaam- sche christen volk, en waardig ook van den gene welke het stuk in Frankrijk alom heeft genoten. M. Eugeeu Biebuyck van Yper oud leer ling van St. Vincents College heeft met goe den uitslag het ingangsexamen afgelegd tot de studiën van leerling-ingenieur Donderdag, had de plechtige prijsdeeliug plaats aan de leerlingen der Mariaschool. Ditschoone feest is opperbest gelukt: de verschillige zangen werden op sierlijke wijze uitgevoerd, en de gespeelde stukken, zoowel fransche als vlaamsche, genoten welverdie den bijval, en getuigen dat men de twee landstalen goed in eere houdt in de Lamote- school. Wij kunnen onze lezers en alle vrienden van 't onderwijs niet genoeg aanraden de prachtige tentoonstelling van het handwerk der leerlingen te gaan bewonderen in een der zalen van bovengemeld gesticht. Alhoe wel tal van sierlijke en fijn bewrochte stuk ken van alle kanten in 't oog springen, zal men ook kunnen bemerken dat de ieverige meesteressen aan het nuttig handwerk de voorkeur geven. Al wat eene vlijtige werk zame vrouw dient te kennen wordt in de Mariaschool practisch aangeleerd,een macht van dingen die oneindig veel bijdragen tot het spaarzaam huishouden. Meu vindt er ook net bezorgde geschriften en alles wat het onderwijs aangaat. Nog eens hulde aan de ijverige zusters en vooral aan den onvermoeibaren heer Be stierder voor de zorgen die zij besteden aan hunne moeilijke taak, ter groote bate van onze godsdienstige Ypersche werkmansbe volking. De tentoonstelling blijft open op zondag 30« en Maandag 3Ie Oogst van 10 tot 12 ure en van 2 tot 4 ure. Woensdag avond rond zeven uren, zagen personen die op't Hoornwerk waren, een man die van de muren der vesting in 't water viel. De reddiugstoestellen wierden in deze richting gewoi'i en, doch vruchteloos. De ongelukkige ware zekerlijk verdronken zonder de tusschen- komst van Eugène Coffyn, timmerman thou- routstr. 38, die zich tc water wierp en er in gelukte niet zonder veel moeite, en met bulpe van eenige toeschouwers, den drenkeling te redden. 'I Was een smidsgast, die den dag in drinken doorgebracht had. Nog al erg gewond wierd hij naar't gasthuis overgebracht Zondag en maandag, 23n en 24n Oogst 1908, bad er te Brugge,- in de gilde der ambachten en neringen, een congres plaats voor onderlingen bijstand. Dat congres was beleid en bijeengeroepen door den Landsbond der christene vereeni- gingen van onderlingen bijstand, in bet fransch genaamd L'alliance catholique waarvan de maatschappelijke zetel te Brussel is, Perkamentstraat 18. Die L.andsbond telde op 31 dec. 1907 niet min dan 464946 leden, 2739 pensioengilden, 896 ziekengilden en 59 arrondissements bonden voor ouderlingen bijstand. Het doel van den Landsbond is den werkman meer en meer aan te zetten zicb te verzekeren tegen gebrek, in geval van ziekte en ouderdom, eu hem voorzienig, spaarzaam, en menschlievend te maken. De Landsbond roept, gelijk Jozef in Egypte: na zeven vette eu voorspoedige jaren komen er zeven magere, weest voorzienig en spaarzaam genoeg, binst dat gij werk en winst hebt, om u te verzekeren tegen gebreken, ellende, die allerhande ziekten en de machteloosheid van den ouderdom kuDnen te weeg brengen; helpt malkaar en spaart te gaar een appel tegen den dorst om er malkaar uit menschlievendheid, in den nood te kunnen mede laven en verkwik ken. Het congres heeft over 4 punten wenken en wenschen uitgebracht. 1) over de voorzienigheid der zeevisschers Men vond dat de toegekende vergoedin gen, bij ongelukken op zee, ontoereikend zijn, en men wenschte het wetsvoorstel DeGroote-Ruzette-Pil-Vanderheide zoohaast mogelijk wet te zien worden. 2) over de hulpkassen der tijdelijke uit wijkelicgen. Men vernam dat er op 1 Juli 1908 niet min dat 38 zulke hulpkassen bestaan, die 2542 leden in nood ter hulp komen. Het Congres drukte den wensch uit, dat de bescbermingscomiteiten van West- en Oost Vlaanderen en Doornijk derwijze hunne Franschmansgilden zouden inrichten, dat overal dezelfde voordeelen zouden te beko men zijn en dezelfde verplichtingen opgelegd worden. 3) over de herverzekering der ziekengil den. Men wenschte datin elkearrondissements bond voor onderlingen bijstand eene welin gerichte herverzekeringskas zou tot stand komen dat de reeds bestaande kassen zooveel mogelijk hunne diensten zouden verbeteren en uitbreiden dat aide herver- zekeringskassen den Landsbond zouden helpen vakdoctors, en geneeskundige ge stichten tot stand brengen dat eene wet de toelagen van den Staat aan de herverzeke- ringskassen zouden vaststellen, en dat alle openbare besturen en de rijke menschen daar bijdragen zouden in storten. De herverzekering is van het grootste be lang en ligt in de zending van den Lands bond. Wij zijn gelukkig dat de Yper3che arron dissement8bond voor onderlingen bijstand in 1907 eene herverzekeringskas ingericht heeft, en dat de ziekengilde de broederlief de van Becelaere, St Jan Batiste 's gilde van Dranoutre, deGheluwische gemeenzaamheid van Gheluwe, de Ware vrienden van St Jan, de H. Familie van Ylamertinghe, de Katho lieken ziekengilde van Voormezeele, Willen is kunnen van Watou en de Vlaamsche werkman van Zillebeke hunne leden bij de herverzekeringskas aangesloten hebben. Mits 10 centiemen te maande per lid, genie ten de zieke leden na 6 maanden onderstand van hunne ziekenkas ontvangen te hebben, eenen nieuwen onderstand van de herverze- keringskas. beloopende tot 6 fr., per week gedurende 5 jaar, en van 3 fr., per week bij langeren duur tot aan den ouderdom van 65 jaar. Mits 5 centiemen per maand bekomt men de helft dier voordeelen. Wij raden de 27 ziekengilden van 't arron dissement Yper, die nog bij de herverzeke ringskas niet aangesloten zijn,ter gelegenheid en als heilzame vrucht van het Congres van Brugge, hunne leden er bij aan te sluiten hoe grooter verzekering, hoe meerdere ver betering heden zijn reeds 125000 leden van ziekengilden herverzekerd. Eindelijk lieeft bet Congres deu wensch uitgedrukt de pensioenwetten van 1900-1903 te zien verbeteren in den zin der voorstellen gedaan op het congres van Dinant in 1907, het boekhouden der pensioenkassen te zien vereenvoudigen, en alle strengheid te zien vermijden in het bepalen van het in nood zijn der oude werklieden, voor het bekomen van het ouderdomspensioen van 65 jaar. Die wenschen 1 fr. 20 's jaars in de her verzekeringskas van het Ypersch Verbond voor ouderlingen bijstand te storten, moeten het maar laten weten aan den dienstveerdi gen voorzitter, der heer schoolopziener Hallaert van Yper, dien wij terloops niet kunnen laten hartelijk geluk te wenschen met zijn wel verdiend burgerkruis van l'klas. Een veertigtal studenten, allen van 't hoo ger en middelbaar onderwijs, in vergadering te Elverdinghe, hebben aldaar het volgende verzoekschrift geteekend Aan de Heeren voorzitter en Leden van het Senaat Mijae Heeren, Om de gelijkheid der Belgen door Grondwet gewaarborgd, in de toekomstige kolonie Kongolaod te bekomen, verzoeken wij Ued. eerbiedig eene wetsbepaling te stem men, waarbij de toekomende ambtenaran voornoemde kolonie de beide landstalen Vlaamsche en Fransche zouden moeten kunnen. Zij hebben groot gelijk gehad. Wie België betaalt immers het meest belastingen? Zijn 't de Vlamingen niet de in Van waar zullen de meeste uitwijkelingen uaarKongoland komen tenzij van'tVlaamsch gedeelte En daar moet de Vlaming zich t' huis gevoelen, of anderszins is 't onweer- dig van een vrij volk. SCHRIKKELIJKE BRAND Zaterdag morgend rond 9 ure, terwijl men bij den laddbouwer Al. Van Parijs wonende te Pitibem, volop aan het dorschen was met de machieri, ontstond er eensklaps brand in de schuur. Het vuur nam eene schrikwekkende uitbreiding en weldra stonden de stallingen en het wagenhuis ook in laaie vlam. Men beiever- de zich aanstonds om het vee te redden, waar men dan ook in gelukte; twee kalveren vonden echter de dood in den vuurgloed. De vlammen en de vuurgensters, door den wind opgezweept slaken insgelijks het vuur aan het woonhuis, 40 meiers van de andere gebouwen verwijderd. De brand woedde met zooveel hevigheid dal. er aan geen blusschen te denken viel; ook werd alles in asch gelegd. In jaren heeft men in de streek zoo een hevigen brand niet meer gezien. Men denkt dat de oorzaak te wijten is aan de dorschmachien. HET DRAMA DER BOTERSTRAAT TE BRUSSEL Onze lezers herinneren zich het drama dat den 12 april laatstleden, rond 5 1/2 's avonds plaats had in de boferstraat, te Brussel. Drie bandieten waren in den kleinen juweelwinkel van mej. Dechamps gekomen, onder voorwend sel iels te koopen. Zij sloegen de arme vrouw ten gronde, poogde haar te verwurgen en sloe gen en stampten haar onbenadig. Vervolgens namen zij de vlucht met talrijke juweelen. Een hunner werd kort nadien aangehouden, dank aan het doorzicht van een bediende der post, die gezien had dat hij zich ging verschuilen in eene herberg der Gretrystraat. De twee andere werden 's anderdaags aangehouden te Antwer pen. Het onderzoek over de zaak is ganscb geëindigd. De onderzoeksrechter M. Drion wacht niets meer dan de antwoorden der stad Warschouw, op de vragen die hij gedaan heeft over een der drie beschuldigden, Nikowsky, Blankowsky en Jockmans zullen dus waar schijnlijk voorde assisen va.i Brabant verschij nen in de maand november aanstaande. Die gevaarlijke kwaaddoeners hadden on Ier een komplol gemaakt om uit het justiciepaleis te ontsnappen Ziehier welk plan zij hadden opgevat. Zoodra zij nogmaals voor de raadska mer zouden verschijnen, zouden zij samen, op een gegeven teeken de gendarmen overvaller, en hen verblinden door krachtige vuistslagen op de oogen. Van de verwarring zouden zij dan gebruik maken om langs den trap de raadskamer te vluchten. Dat plan goed opgevat, en dat veel kans van welgelukken had, is echter mislukt. Men heeft in de cei van een der beschuldigden een brief gevonden, waarin al de bijzonderheden der poging tot ontvluchting opgegeven «varen. Zooals men wel denken kan zal men al de ooodige maatregelen nemen om het plan der booswichten te verijdelen, wan neer zij voor de raadskamer zullen verschijnen. DE KERK VAN LEYSELE AFGEBRAND De kerk van Leyseie, een schoon dorpje van ongeveer 1500 inwoners, nabij de fransche grens, is door een hevigen brand gansch in asch gelegd: Talrijke nieuswgierigen kwamen voordurend die merkweerdige kerk bezoeken, waar ver scheidene meesterstukken, onder andere eene prachtige schilderij van Rubens, de Aanbid ding der Wijzen bewaard werden. M. Wicke, burgmeester der gemeente, ging vrijdag avond rond 10 ure, naar huis, toen hij een vuurrooden gloed zag, boven op den toren. Hij zag nader toe en bestaligde dat de kerk in brand stond. Hij gaf het noodsein en weldra kwamen al de dorpelingen toegeloopen, en begonnen te redden wat te redden was. Ook de E.H. pastoor Delanote en zijn onderpastor waren spoedig ter plaatse en redden de kostbaarste voorwer pen. De kostbare schilderij van Rubens kon ook uit deD brand gehaald worden. Daar zij de omlijsting niet konden loskrijgen, sneden zij de schilderij tegen het houtwerk uit en rolden ze spoedig op om ze te beschutten tegen -1e hitte en het water. Ondanks de moedige pogingen der redders werd gansch de kerk vernield. EEN BEDEVAARDERSTREtN AANGEREDEN Een trein met bedevaarders dienaar Lourdes gingen is donderdag in de statie van Pau aangereden door eenen koopwarentrein, welke den laatste wagon verbrijzelde, waarin een 60 tal bedevaarders zaten. Twaalf hunner zijn tamelijk erg gekwetst. Vier dezer, die het eerst getroffen waren, zijn naar bet gasthuis van Pau overgebracht Het zijn een priester die de bedevaarders zijner parochie leidde en drie vrouwen. De andere gekwetsten zijn in bijzondere huizen verzorgd Er zijn bovendien een 30 tal bedevaarders die min of meer gekneusd waren. De grijze trein n. 6 was woendag avond uit Parijs vertrokken en het was donderdag namiddag, om 4 ure, dat de botsing in de statie van Pau plaats had. De trein stond op dat oogenblik onder de de brug van Jurancon op eenige honderden meters van de statie, toen de goederentrein van Bayonne, die de sluitseinen niet had gezien, ten gevolge van de sterke kromming van de spoorbaan, op de achterste rijtuigen van den pelgremstrein liep. De achterste bagagewagen en het laatste rijtuig werden omgeworpen. In het voorlaatste rijtuig zaten 63 reizigers 21 werden gekwetst, voor het meerendeel slechts licht. Seffens snelden de bedienden der statie van Pau ter hulp de baan werd onmiddelijk vrij gemaakt, en de bedevaarderslrein zette om 6 ure zijne reis voort naar Lourdes. Ziehier de namen der ergst gekwetsten Mevr. Paul Van den Bogaert, 30 jaar, van Armentières, been gebroken, oor afgerukt deze vrouw verkeert in bedenkelijken toestand Mejuffers Louise en Zoë Behagen, 33 er. 38 jaren, otitvangeres der posterijen, te Lensele, beenen gebroken, inwendige kneuzingen haar toestand is erg. De eerw. heer G. 'l|ick, 29 jaar, onderpastoor te Lensele sleutelbee.4 gebroken, verscheidene wonden jfijn loe»1"/'is erg. Daarenboven bekwamen de heeren Demot van Fives-Li lie, Henri Muris, Paui en Bené Behague van rijsel en mejuffers Madaleina en Louisa Behagen van Quesnoysur Deule, en Laura Lefevre van Antoing talrijke verwon dingen. Al de erg gekweststen werden naar hel hospitaal van Pau overgebracht. De andere, minder erg gekneusde bedevaar ders verlangden hunne reis naar Lourdes voort te zetten. De eerw. heer onderpastoor Tack werd zoo erg gekwetst aan het hoofd, dat eene schedel boring noodi werd geoordeeld. De pretekt van de Basses-Pyrenées heeft de gekwetsten in het hospitaal bezocht. Enkele uren later kwamen ook per automobiel leden aan van den logementdiensl van O.L. Vrouw Lourdes. De. grijze trein vervoerde de bedevaarders van Fransch-Vlaanderen en Picai'dië, en stond reeds drie kwart uurs voor de seinen te wachten op eene vrije baan om door te rijden. De bagagewagen en bet laatste rijtuig dat ledig was, werden aan splinters geslagen bet voorlaatste rijtuig zat vol bedevaarders liet werd half omgeworpen, en aan stukken geslagen. Een hevige schrik maakte zich van de bedevaarders meester. De werklieden van de fabriek Pouget onderscheidden zich door spoedige en doel matige hulp. Gelukkig zijn er geene dooden, maar een vijftiental personen werden min of meer erg gekwetst. Elf werden naar het hospitaal gedragen. Vrouw levend verbrand. Mad. Carton, 55 jaar, te Bavichove, wilde waarschijnlijk Donderdag avond petrololie op haar vuur gieten. In alle gevat eensklaps schoten hare kleederen in brand, en voor men haar te hulp kon komen, bezweek de arme vrouw aan hare schrikkelijke brandwonden. Peer den op hol. Terwijl de brouwersgasten van M. Gryson een vat bier in der. kelder droegen van eene herberg iu de Molenstraat te Wervick, gingen de peerden op holen liepen naar de Steen- akkerplaats, waar vele barakken staan ter ge legenheid der kermis. De beenhouwer Ribert Waaienberghe sprong de dieren naar den kop en kon ze tot staan brengen, na verscheidene meters ver medegesleept te zijn. De moedige beenhouwer werd licht gekwetst. VnipnrlpnH Gij all8tldieaan damaag UJHt f I (txi0eilijk.e spijsvertering zuur heid, braaklust, maagontstekingj beproeft eene doos slijmverdrijvende pillen van Dr Walthery en gij zult verbaasd zijn over de verandering Een zonderling burger. Donderdagavond, rond 5 1/2 ure, zag een burger inden omtrek der middenstatie te Ant werpen, eene juffrouw, waaraan hij iets zon derlings, iets vreemds meende te bemerken. De juffer was nogtans fijn gekleed, een groote zwarte hoed, dik bezet met mousseline dekte haar hoofd, dat iets of wat achter een voilet verborgen was; een kleed naai' de laatste mode, waarondereen paar fijne schoentjes met hooge hielen te voorschijn kwamen. Hoe meer hij haar gadesloeg, hoe meer hij er iets vreemde aan b imerkte. Dit was ook het oordeel van M. De Bruvcker, van de opspo ringsbrigade, die door den burger werwittigd was. Er was iets mannelijks ia haren gang, in hare manieren; te meer k vamen deze gebre ken uit, omdat het zulke ferm opgesmukte uffer was. De agent scheen ook iets te vermoeden en sprak haar aan; hij kreeg een he d fijn stemme tje tengehoore. D agent wilde er toch meer van weten en nam haar mei naar het bareel. Daar wist men spoedig dat de vermoedens van den agent wel zeer gegrond waren en men hier te doen had met een mar. in vrouwenkleederen. Van het minste kleedingstukje tot het groef- ste en al het ondergoed, drie rokken, een broek, hemd, enz., enz.; het waren al vrouwen- klaederen. Toen men haren hoed deed afdoen, kwam er eene schoone zwarte pruik te voor schijn en daaronder een half geschooren hoofd, vooral rond het aangezicht omdat de pruik beter zou passen. In haar bezit werden papieren gevonden van zekere Maria Anna Udgardt, 20 jaar oud, Dooi den adjunkt Collard-Bovie ondervraagd, ver klaarde zij, of beter hij, dat hij sinds maandag in deze kleederen stak en dit gedaan had, om over de duitsche grens te geraken en zoo aan den krijgsdienst te ontsnappen. En zonderling, de man was zoo gewoon de vrouwenstem na te bootsen, dat hij niets anders meer konen slechts nu en dan weer zijne mannenstem er doorheen kwam. Waarom heeft deze zonderlinge duitscher, die zegt Erederik Spiess te heeten, zich nu verkleed Van hetgeen hij beweert wordt niets geloofd; een onderzoek wordt dus gedaan of de man zich van deze kleeding niet bediende om gemakkelijk te stelen. In alle geval werd hij naar de gevangenis gevoerd ter beschikking van den prokureur des konings. Hij was zonder middelen van bestaan en zonder vaste woonst- Velorit Parijs-Moorslede Een groot velorit wordt aangekondigd deze van Parijs-Moorslede, ingericht door het groot Parijzer sportblad l'auto. Die koers, die zonder eenigen twijfel een macht van velo liefhebbers en nieuwsgierigen naar den velodrom van Moorslede waar de aankomst moet plaats hebben zal doen stroomen, zal plaats hebben op zondag 6 septemper aanstaande. Wat voor de vlaamsche sportmannen van veel belang is, 't is dat hun favori Van Hou- waert voor deze koers reeds is ingeschreven, samen met Catteau van Tourcoing. Men spreekt ook van den beruchten Trous- selier als medekamper. Bij koninklijk besluit van 11 augustus wordt de gemeente Wenduyne toegelaten eenen taxe te heffen op de honden. Bij koninklijke besluiten van 21 augus- tus wordt het burgerlijk eerteeken1 verleend aan de volgende personen van West Vlaan deren: Het kruis van 1' klas-, M. C Hallaert gewezen aangenomen onderwijzer te Voor mezeele. De rnedalie van i' klas: Mevrouwen H. De Witte, bijzonder ondersteunde onder- zeres te Iseghem; E. Warnez, aangenomen onderwijzeres te Snelleghem; E. Bruneel, id. te Itousselare; H. Bruneel, id. te id.; F Dekeuwer, id. te Langemarck; J. Verkest, bijzonder ondersteunde onderwijzeres te Wijnghene; S, Driessens, id., id.; M.FIa- mandid. te Knocke; M. Vlerick, onderwij zeres eener bijzonder ondersteunde bewaar school te Iseghem; M. Vynckier, id. te id. MM. A. Devos, aangenomen onderwijzer te Anseghem; A. Supply, te Tieghem. In verscheidene hopstreken begint de ploktijd reeds: nu is het mogelijk eenigzins eene schattingvande vermoedelijke opbrengst op te maken. In België zal de hop veel grooter beschot geven dan verleden jaar; zoowel in onze streek als in het land van Aalst staan de hommelhoven gezond en overvloedig geladen De berichten uit andere landen luiden even gunstig: tot nu toe scheen Oostenrijk iets verachterd, doch met het schoon weder heeft de hop aldaar veel gewonnen. In Engeland schatte men, over acht dagen, de opbrengst op minstens 450.000 centewaren; doch de Socth Eastern Gazette van Maidstone Enge land vei meldt dat in sommige dorpen van Kent de witte schimmelziekte snel toeneemt: hier en daar zullen er eenige gemeten het plukken niet weerd zijn. Reeds verschijnen er opgaven van vermoe- delijken hopoogst: wij geven hier eene, uit Duischland herkomstig, met hoeveelheid in centewaren van 5o kilogr. i9oy 19o8 Duitschland 578.700 cent 540.000 Oostenrijk 269.000 i9o.ooo België 55.000 Qo.coo Frankrijk 70.000 75.000 Rusland io5.ooo 60.000 Engeland 38o.ooo 450.000 Amerika 55o.ooo 450.000 Gezien die vooruitzichten van overvloedige opbrengst en vooral gezien den grooten overschot of stock in handel en brouwerij; is het niet te verwonderen dat de hop thans zoo goedkoop is. Willen de Belgische hopboeren profijt trekken uit deze cultuur, ze zullen van lieverlede hun hommelhoven moeten ver- verminderen en hun producten beter plukken en droogen. Nuremberg 26 Aug. Markt prijs hon derd. Marktwaar 19O8 te kwaliteit 62 fr 2= kwaliteit 5o 55 i'r. Hallertau 60 90 fr. Spalt 90 fr. dagelijks komen er 100 tot 150 zakken nieuw gewas ter markt. Eenige posten 1907. zelfs Hallertau, werden verkocht aan 18 tot 35 frank. Londen 24 Aug. Markt zeer kalm: de verhandelingen zijn beaerkt tot eenige loten 1907 aan 30 tot 50 frank. Brussel 26 Aug: Markt kalm. Poperingbe Stadslood 23-25 fr. Aalst 8 merken 27 1/2 frank. Aalst 22 Aug Markt kalm. Aalstersche hop, op levering-October noteert 28 29 fr Waarschijnlijk zal de opbrengst hier omtrent 40.000 centenaren bedragen tegen 22.000 verleden jaar. Poperinghe 28 Aug. Markt kalm. Stad 23 fr. Dorp 20-22 fr. Men is volop aan het plukken der witte Rank: producten uitsfe kendals kwaliteit. Een Brusselsch vakblad schat de opbrengst voor Poperinghe en omstreken, op 50tot 55 duizend centewaren. Het onweder heeft Zondag en maandag veel schade aangericht in de hophuien met persen. BURGERSTAND VAN YPER Van den 21 lot den 28 Oogst 1908. Geboorten: Coulembier Maria, Meennensteen weg Van Robays, Maurits Rjjselsteenweg Gekiere, André Paddeviverstraat, Sanctorum Sarah Moscoustraat, Duflou Victor, Poperinghe steenweg, Huwelijken Buneel Aloisius, koetsier en De Doncker, Est- her.dienstmeid beiden te Yper. Kerrinckx Louise 77j.kantenwerster Wwe Claeys Edward Doorgangstraat Joos Sylveer 2 maanden minneplein, D'hond Renaat 57j. z. b. ongehuwd meenen- straat. Roose Isidoor48j. metser, wedr Vancollie Julia echtgDepuydtValereSurmon. De Volsberghestr. Vercouter Maria, 7j. Elisabetstraat Theuninck Maria 42j. herbergierster Wwe van Baelen Pieter, en De Waele Amand en echtgt Delahaye Eugeen Dixsmudesteenweg Degroote, Josephs maanden kemmelsteenw. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten: Derycke Alice, Wyk J. - Malbrancke Maria, Wyck C Werquin Maria, Wijk I,. Sterfgevallen Deprez Jeanne, 4 weken, Wyck D. BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorten Degeest Leopold, z. v. Alfons en Emma, Bondue. Deplaeeie Magdalena, d. v. Achiel en Maria, Timperman. Ganquie Maria, d. v Marcel en Elisa, Brouckaert. Overlijdens: Vanlede André, z.v. Gharles Louis en Sidonie Lauwers. Janssens Edmond, 63 j. kostganger. Huysser, Eugenia, 7.3 j. landgebruikster, echtg/ van Pieter Cleenewerck.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2