EN OMMELANDS SprcekM 52 43e jaar» Tainierk 3120 Bond de wereld Marokko riuitschlant 1 urkije Frankrijk Oostenrijk Engeland karige vruchten De overneming van Congo en de buitenlandschepers VAN ALLES WAT Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kolderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Vrij zijn 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar én 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, teYPER. De bekendmakingen kosten o fr. o de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Het is gedaan naar "t schijnt, met den ouden Sultan van Marokko. Juist de bescherming, die die hij van de Franschen ondervond, heeft hem zijn repu tatie van echt geloovig muzelman doen verliezen en daardoor het streng Mohamme- daansche Marokko op Moelai Hafids zijde gebracht. De beslissende slag was eigentlijk geen slag het was een dolle vlucht. De krijgers schoten naar alle kanten hun geweer af. Om snel te kunnen vluchten schoten ztj medestaanders van het peeid, om dan in den zadel te springen en weg te rennen. De bediening van het geschot borg op de muilezels van de bespanning het lijf. Een van de vreemde officieren (een Engelsch- man of Franschman bediende nog een der stukken, maar toen allen hem verlieten, nam ook hij de vlucht. Abd'el Azis zal zich volgens den een in Marokko, volgens anderen ergens in het Turksche rijk vestigen, tot betere dagen. Te Tanger is groot feest. In lange optoch ten liepen mannen en kinderen door de straten, met palmtakken in de hand en uitschreeuwende Gód is groot God is met Moelai Hafid 1 De vrouwen riepen het van de daken uit. En van de bergen kwamen de landbewo uers om bij te dragen tot en deel te nemen aan de vreugde. Nu komen de moeilijke dagen der diplo maten. De Fransche en Engelsche pers is 't niet eens over wat gedaan moet worden .- d Duitscbe heeft plezier, breed en uitvoerig plezier. De Duitsche regeering is van zin nieuw belastingen te vragen aan den Reichstag. De Bondsraad zal voorstellen de belastingen op het bier te vermeerderen de sigaren te belasten die op de sterke dranken te her vormen or eene te heffen op de gaz, de elektriciteit en den wijn en ook de belasting op de nalatenschap uit te breiden tot de kinderen en den overlevenden echtgenoot die er tot nu toe van ontslagen waren. Belangrijke uitvinding De Dresdner Nachrichten meldt dat Wiichtler, de bestuurder eener fabriek, eene uitvinding heeft gedaan, die voor de weefnijverheid van groote beteekening zou zijn, door een van zelf werkenden spoelwis- selaar te bedenken. Met dit werktuig zou het mogelijk zijn dat een werkman tegelijkertijd verscheidene weefstoelen bediene. Om besparingen te doen heeft de turksche regeering hare gezantschappen afgeschaft van Bern, Stockholm en Madrid, evenals het consulaat van Brussel. Bernadette Soubirous. De leden van het kerkelijk gerecht, benoemd door Mgr. Gauthy, om de zaak van Bernadette Soubi rous, van Lourdes te onderzoeken, hebben in de S:-Gildaskapel den gebruikelijken eed afgelegd, niet ver van het graf der bevoor rechte der grot van Massabielle. Tnsschen Tarijs en New- York De minister van oorlog van Frankrijk bevestigt dat er weldra tusschen Parijs en New York eene verbinding zal bestaan van draadlooze telegrafie de gemeenschap zal slechts 's nachts kunnen plaats hebben. Een VanDyck gestolen. Een Van Dyck van groote weerde is gestolen uit de galerij van graaf Hurrach. De gestolen schilderij is getiteld 0 Kop De Bond der engelsche Spinnersbazen is te Manchester bijeengekomen. De zaken gaan daar ook zeer slecht, naar het schijnt. De bazen stellen voor het loon van 5 ten honderd te verminderen. Als de werklieden weigeren zullen zij hunne fabrieken sluiten. Moest dit gebeuren, er zouden 200.000 spinners zonder werk vallen. De bond heeft aan de werklieden een maand tijd gegeven om zich te overpeizen. Er is overal, geheel de werel.i door, ver slapping in de zaken. TT van een kind Volgens de laatste volksopstelling heeft Londen eene bevolking van 6 millioen 5oo duizend inwoners, üe bevolking klimt alle jare met 80.000 zielen, Men telt eene geboorte alle drie minuten en een overlijden alle vijf minuten. Meer dan ooit wil men op onze dagen vrij en onafhankelijk leven. Hieruit spruit de wederspannighied voort van kinders aan hunne ouders, van onder danen aan hunne oversten. Hieruit spruit voort de droevige handel wijze van velen in godsdienstzaken, die zich ontslagen van alle verplichting denkende dat zij volkomen vrij naar hun oordeel mo gen handelen. Menigeen beweert dat de mensch vrij geboren is, maar dat is eene dwaling. Is het van honger of dorst, van koude of wamte, van ziekte of' de dood Wie zal dit betwisten De machtigste monark, zoowel als de versteendste godloochenaar endervindt, met of tegen dank, in alle omstandigheden, dat er een Opperste Wezen bestaat dat hunne gezondheid en leven, hun voor- en tegenspoed in handen houdt Voorwaar neen Het kind heeft zijne moeder noodig; de ouderling behoeft den steun van jongeren; de knecht kan zijnen meester niet missen noch de meester zijnen knecht; huisgezinnen en landen moeten door opperhoofden bestuurd worden anders is 't gedaan met familie en volkeren. Kortom de menschen moeten el kander behulpzaam zijn. Is de mensch vrij van alle dwaling, van allen drift, van alle ondeugd God gave dat het zoo wezen mocht. Dan zou de mensch in heilige en gelukkige vrij heid leven, want dan zouden er geene twisten of processen, misdaden of oorlogen meer te duchten zijn, de wereld ware een aardsch paradijs... Maar wij zijn verre van daar?... Waarvan is de mensch vrij-en onafhanke lijk? Ja, antwoorden de goddeloozen en misda- igers die de vrijheid van kwaad te doen alleen beoogen. Maar deze vrijheid is de valsche vrijheid die onze hedendaagsche verdorvendste vrij denkers voorstaan en najagen. Nu de overtuigde christenen spreken er geheel anders over. Volgens hen is er maar eene enkele vrij heid, 't is deze welke ons verlost en verwij derd van het kwaad. Aan den voet van het kruis moet men de ware vrijheid gaan genieten het isden waren boom van vrijheid, onder wiens schaduwe wij allen gelijk worden en verbroederen. Immers 't is door her kruis dat wij denzelfden God als Vader, de zelfde Kerk als Moeder hebben en denzelfden hemel tot erfdeel ont vangen. 't ls aan den voet van het Kruis dat wij waarlijk worden vrij gemaakt, want "t is op t Kruis dat de Menschgeworden Zoon Gods ons ten prijze van zijn bloed heeft verlost vandehelsche slavernij, om ons in Gods schoot eene volkomene vrijheid, een onge- stoorden vrede en een oneindig geluk te doen genieten !-... Te Parijs sprong een meisje van 14 jaar iu het St-Denijskanaalen waarom Vader had haar eene kleine berisping gedaan, en kon het niet verkroppen Een volgende dag was het een jongeling van 20 jaar die zich, om een niet, onder de wielen van den trein laat verbrijzelen... De reeks van dergelijke zelfmoorden en schelm stukken wordt dagelijks langer en schrikke lijker. Op zulk einde loopt de hedendaag sche opvoeding dan uitl Dat komt ervan als men God uit de opvoeding wegcijfert en liet andere leven loochent! Een kleine oorzaak maakt het leven een dierlijk leven worden onverdragelijk. Ja, voorzeker de opvoeding der kinderen is eene allergewichtigste zaak. Kinderen opvoeden is de grondvest leggen van huis gezin en vaderland; legt men die grondvest mis, dan kantelt alles om, dan verdwijnt de vrede en de voorspoed der samen leving, in een woord, dan stort gansch de maatschappij ineen.Ten andere christene ouders, wilt gij zeiven van uwe kinderen troost en voldoening ontvangen brengt ze goed op. En waarin bestaat die goede opvoeding? Leidt hen op in deftigheid en deugd. Denkt niet dat ge er anders zult troost en daiikbs-*rh< id van smaken, neen doch herteleed genoeg. Let eens rondom u Waarom is het leven van zooveel ouders verbitterd Omdat vader en moeder aan zoon en dochter niet leerden, hoe zij moeten leven, omdat zij hen opvoeden, of lieten op voeden, zonder God, Van de opvoeding uwer kinderen hangt dus uw eigen welzijn af; naar uw eigen ver kiezen worden zij eens de kroon uwer grijs heid of de nagel uwer doodkist. Laatst geleden meldden de dagbladen de volgende drosvige feiten Gisteren schoot een jonge collegegast zich met een revolver omver, omdat de ouders van een gebuurmeisje, dat zooals hij, maar 12 jaar oud was, aan hun kind verboden hadden met hem over de straat te gaan.» De Journal des Débats, een be- houdshezind Fransch blad, schrijft: Op die manier is voortaan deze Con- goleesche kwestie geregeld. »De kamerbesprekingen die op de stem ming van de koloniale wet zijn uitgekomen hebben den wil bevestigd van het Belgisch volk, zijne kolonie met rechtschapenheid en in volle daglicht te besturen, rekening houdende van de hoogere beginselen van rechtveerdigheid en menschelijkheid en met het voornemen alle misbruiken te doen ophouden. In die voorwaarden kan men aan België het- vertrouwen niet weigeren dat het ver langt' »De onlangsche openbaarmaking van de laatste Engelsch Belgische diplomatieke dokumenten heeft bewezen dat Engeland met welwillendheid de eerste uitslagen af wacht van het koloniaal Belgisch werk in Congo Belië mag ook verzekerd zijn dat de gene genheid van Frankrijk niet minder hertelijk toegestaan wordt aan de edelmoedige pogin gen van zijn volk.» De «1 Daily Telegraph van Londen uit zich in de volgende sympathieke regelen: Nu dat de Belgische natie gaat beginnen als koloniseerend volk, zouden we ongelijk hebben haar te beoordeelen naar sommige fouten begaan door het Leopoldiaansch be heer. Dat beheer heeft nu een einde genomen en de Belgen beginnen eene nieuwe bladzijde in hunne geschiedenis. Al wat op dit oogenblik kan vereisebt worden is dat men hun een redelijk tijd perk toesta vooraleer hen te beoordeelen. Dat zij in het begin misslagen zullen begaan, dat lijdt geen twijfel, want men wei kt niet best van den eersten dag; dochde Belgische natie is begeerig zich weerdig te toonen van het vertrouwen dat de Mogendheden in haar stellen en de bloedvlekken uit te wisschen die eenige harer kinderen in Congo hebben besmeurd. De Belgen zijn vol goeden wil en vast be sloten in hunne voornemens. België isnietonbewustover de uitgestrektheid zijner taak; het houdt rekening van de talrijke moeilijkheden welke zij medebrengt; maar het heeft ook het voordeel het beheer van Congo aan het werk gezien te hebben; dat zoo zijnde, moet het overtuigd zijn dat zijne pogingen in eene andere richting moeten aangewend worden, dan in deze door den Congostaat gevolgd. Bij den dageraad van dit nieuwe tijdstip mag men wel het vertrouwen koesteren dat België zich niet onwaardig zal toonen van het groot beschavingswerk dat het uu onder neemt. Blijft natuurlijk te zien, of het de noodige kracht zal hebben om die taak te vervullen» Doch wilt ge gelukkig zijn in uw kroost wilt ge op uwe zonen en dochters kunnen wijzen als de eer van uwen naam en den troost van uwe oude dagen, wilt ge uwe kinderen als vrome christenen zien opwas sen, dan is het ook noodig dat ge de midde len gebruikt die naar dit doel geleiden Ge moet ze eene christelijke opvoeding bezorgen, uwe kinderen naar eene katholie school sturen, ze aan regeltucht gewennen een waakzaam oog over hen openhouden en bijzonder hun goede voorbeelden geven Wat komen hier wel van pas de volgende verzen van onzen gevierden dichter. Lode wijk De Coninck: Een christen huisgezin... Beseft gij echtgenooten, Wat rijken zegensehat dit woord houdt ingesloten «Al wat de wereld goeds en schoons en eêl bevat, 't Vloeit alles, alles uit dien christen huwelijksschat. Mochten alle christene ouders die woorden begrijpen! Mochten zij verstaan wat al ge wichtigs zij in de Kerk en in Vaderland verrichten, daar zij over de toekomst beslis sen, door de opvoeding die zij aan hunne kinderen bezorgen. DE BAZILIEK VAN KOEKELBERG. De wettelijke goedkeuring van de werken der baziliek van het H. Hart was het laaiste waarnaar men wachtte om aan dat merkwaardig gebouw te beginnen. Eindelijk heeft de bestendige deputatie van Brabant die goedkeuring verleend, welke door de regeering bevestigd is geworden. Voori november iqo8 zullen de aardewerken en de grondvesten, welke 527,000 fr. kosten, afgewerkt zijn. Vermindering van posttarief. De Hollandsche regeering is gunstig ge stemd aan het voorstel het posttarief voor het verzenden van brieven tusschen Belgie en Holland wederkeerig op 10 centiemen te be palen. De Oesters. De gezondheidsraad, in overweging nemende de gevaren waarmede de openbare gezondheid bedreigd wordt door het verbruik van ongezonde oesters, heeft beslist dat in het vervolg, vooraleer oesters te koop gesteld worden, de schelpen moeten gezuiverd worden van alle vuilnis die er kan aankleven. Zij zullen gespoeld en gelegd worden in goed drinkwater, waar vooraf zout bij gedaan werd. Ten slotte is het aan de verkoopers streng verboden de oesters te spoelen, wanneer zij geopend zijn. Telefoon met de hel. Kwaai Sophie kwam Mille tegendie naar een telefoonbureel ging en vroeg Kan men met de dooden ook telefor.eeren? Jazeker, zegde Mille. Wacht, ik zal dat arrangeeren. VVien moet gij hebben? Mijn man zaliger. Goed, wacht maar. Als gij het belleken hoort zet dan dat ding maar aan uw oor. TingelingelingSophie luisterde. Awel Zijt gij daar Sophie Ja Zijt gij mijne Sus. Waar zijt ge In de hel Och Heere toch En hoe stelt gij 't al Beter dan op de wereld bij u, ieelijk tooverheks En Sophie vroeg niets meer. Senator Lambiotte. - M. Lambiotte, progressisten senator van Brussel, werd Zondag door een kersen-bloedstorting ge troffen; zijne omgeving aanziet zijnen toestand als bedenkelijk. Valsche munt. Valsche stukken van 5 en 2 frank worden in omloop gebracht. Het binnenste is lood en de rand zilver. Een Franschman, oud ongeveer 30 jaar, gaf zondag avond zoo een stuk uit op den Etterbeekschen steenweg te Brussel. Hij nam de vlucht als de bazin der herberg het onderzocht. De policie zoekt hem ijverig op. Het H. Sacramentskon gr es te Londen. Z. H. Mgr. de Aartsbisschop van Mechelen en de bisschoppen van Namen en Brugge, zullen den 7en of 8en September te Oostende inschepen voor Dover, om te Londen het H. Sacramentskongres van den 9 tot den 13 September bij te wonen. Talrijke gezaghebbende Belgische katho lieken zullen de reis medemaken. Wat de spoorwegrampen kosten. De spoorwegramp van Contich zal aan den staat 18 millioen en die van Chenée 2 millioen kosten. De bepaling der vergoedingen geschiedt in der minne, want de staat is wel besloten niet te procedeeren. Het spoorwegbestuur klaagt over de hoo- ge vergoedingen, die de slachtoffers vragen, doch dit zal misschien de beamten tot grootere voorzichtigheid aanzetten. Het begraven van schijndooden. Te Verviers is eene vereeniging opgericht tot voorkoming van het begraven van schijn dooden. De medeleden moeten schriftelijk verklaren.dat de geneesheer die hun lijk zal schouwen, de polsader door moet snijden. Is de persoon in kwestie namelijk nderdaad dood, dan komt er geen bloed uit, daar dit geronnen is is hij echter schijndood dan volgt eene bloeding. De vereeniging wil deze proef, die tegenwoordig alleen op armen en in het hospitaal gestor venen wordt toegepast, meer algemeen maken. In i9o7 hebben onze koolmijnen in het geheel 23,56g,86o ton kolen voortgebracht waarvan de weerde op ongeveer 353,471,000 fr. geschat wordt. Die koolmijnen, ten getal- Ie van 122, beslaan tezamen eene oppervlak te van 101,366 hectaren; er werken 139,394 werklieden in; het jaarlijksch loon van eiken werkman was gemiddeld i342 fr., hetgeen meer is dan de vorige jaren. Van de 122 mijnen hebben er 96 het jaar gesloten met winst; 36 met verlies. Toekomend jaar viert Vlaanderen te Roe- selare de nagedachtenis van A, Rodenbach. De schets van het standbeeld, aan de i^unst van Jules Lagae toevertrouwd, is afgemaakt. De jonge Vlaamsche dichter, op 23 jarigen leeftijd gestorven, is afgemaald in« veston in de linkere hand heeft hij de verzamelde proefbladen van een gedicht; op de rechtere staat een blauwvoet, herinnering aan den gekenden strijdzang van Rodenbach. Uit het werk straalt frischheid, jeugd en zwierig heid. Sedert eenigeu tijd is de aankomst van schepen in de haven van Antwerpen gevoe lig verminderd en talrijke dokwerkers zijn zonder broodwinning. Die dokwerkers wonen meest in de dorpen rond Antwerpen bijna overal hebben de armbesturen reeds onderstand moeten verleenen. De aanstaande winter wordt met schrik tegemoet gezien. De socialisten moesten nog wel die onlusten aan de haven optouw zetten De leiders spelen met het vuur, en de arme werkers zitten met gebrande vingeren. PER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1