DIT IS Sprtrtflraal SI EN OMMELANDS ■sö«««e«ej*e«6i Op Zaterdag ftD September 1908 5 centimes 't biad. 48e jaar* Tal merk 3m Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te fper, en bij 's landsboodschapwezert ofte post, tegen 3 frank 's jaars Met H. Sacraments Congres te Londen Waarschuwingen KOND i>8 WEtiKI.D Duitschland Frankrijk Husland YA% ALLES WAT 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRAfE, T* 36, teYPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& West Vlaanderen wonen. Zaterdag bracht Mgi Bpurre, aartsbis schop van Westminster, ter kennis van de congressisten in de Albert Hall vergaderd, dat hij vanwege den eersten minister, M. Asquith, een brief ontvangen had in den welken hij meldde dat tot zijn groot spijt, de regeering de processie die gister moest plaats heoben niet kon toelaten. Het nieuws werd op geschreeuw en geschuifel onthaald. Toen de stilte weder heerschte, voegde Mgr Bourne erbij Na alies overwogen te hebben, heb ik aan den eersten minister geantwoord Uw telegram beantwoordende, heb ik de eer u te laten weten dat alle godsdienstige plechtigheid uit de processie zal verdwij. nen uit eerbied voor uw verlangen, han delende als eerste minister. De kardinalen en bisschoppen zullen aan de processie deelnemen, in hoikleedij. Mgr Bourne zegde vervolgens dat de processie in de üathedraal van Westminster zou plaats hebben. Hij noodigde d# Congressisten uit deze wijzigingen aan 't programma te veerden, me,t denzelfden eerbied voor de wereldlijke overheden als dezen die men betoont aan de geestelijke overheden. De processie der kinderen die zaterdag plaats had, had veel bijval. Meer dan 20.000 knechtjes en meisjes der katholieke scholen van Londeu namen er deel aan. 't Meestendeel der meisjes droegen haar eerste communiekleederen. Eene groot# menigte woonde de processie bij. Ten 4 1/2 ure kwam de processie in de Cathedraal aan, waar kardinaal Logne de deelncmeis toesprak, de zegen werd gegeven donr den kardinaal-gezant. Uit Londen wordt geseind, den IS Men schat op 50.000 het getal der katholieken die aau de processie zullen deelnemen. De policiemacht is versterkt twintig duizend katholieke engelschen zullen de haag vormen op heel den door tocht der processie Men verwacht zich uogtnns aan geen wanorders. Nog uit Londen, den 13den De ontelbare menigte voor de Cathedraal geschaard zingt geeste lijke liederen. Nauwelijks kwam de processie buiten zoider het H. Sacrament natuurlijk of eene machtige zegekreet weergalmt. Op verschillige plaatsen werd er door protestan ten geroepen, maar hun geroep werd om zeggena niet gehoord ten gevolge van de toejuichingen en het gezang der katholieken. Op zekere plaats hief een groep protestanten een gezang aan De Gloriezang, «n poogde de rangen der politieagenten door te breken, maar hij lukte er niet in. Maar in 't algemeen hadden geen wanor ders plaats. Zoo men wel denken kan doQr het verbod van het H. Sacrament op straat te brengen, had de proceesie veel van haren luister verloren. Kardinaal-gezant Vannutelli was in het rood gekleed. Voor hem droeg men een kruisbeeld. Toen de processie weer binnen was, werd de H. Hostie ter aanbidding aangeboden. De kardinaal gaf dan den zegen aan de katholieken die rond de kerk geschaard waren. Men schat op 100.000 het getal der katholieken die aan de plechtigheid deelna men. Nog uit, Londen den 13den De politie was 7000 man sterk en stond «nder het bestuur van kolonel Webb veel maatschappijen, «00 vreemde als engelsche, namen deel aan de proceesie, samen met rond de 1500 priesters en honderd aarts bisschoppen en bisschoppen. De kardinaal-gezant had aan zijne rechterzgde de hertog van Norfolk en aan zijne linkerzijde Markies de Ripon. 't Was eene plechtigheid, zegt men waarvan den indruk nooit meer zal vergeten worden. In een wel beredeneerd artikel betoogt Le Bien Public.lat de katholieke partij, op het huidig oogenblikniet voorzichtig ge noeg kan wezen ten aanzien van zekere hervormingen. Vergeten wij niet zegt hij dat,, wil len wij de toekomst waarborgen, het er vooral op aankomt ons Gouvernement en onze pa 1 tij te beschutten tegen de verrassin gen, v. aar de anti-clericale samenspanning ze konde mede bedreigen, dank aan eene missing van tactiek. Eerst en vooral, de eendracht moet te dien einde behouden werden in onze rangen. Het schijnt dat zekere onzer vrienden soms die politieke noodzakelijkheid uit het oog verliezeu. Wordt er een hervorming vooruitgezet, van welke de gepastheid be twistbaar is, seffens hebben zij er vrede meê; ze gaan verder en vragen dat ze zonder ver wijl worde verwezen1 ykt; en zij bekommeren zich niet om de ontreddering, welke hunne hervorming teweeg kan brengen, in streken, welke er slecht op voorbereid zijn. Eilaasniet alle nieuwigheden, voor welke men zich warm maakt, zijn even ver dedigbaar, zelfs in theorie. Een groot getal geven aanleiding tot zeer erge opwerpingen gaan regelrecht in tegen de verlangens des lands, en toch willen sommigen ze doen zegevieren ondanks alleB. Het is bijvoorbeeld, voldoende ge weest aau de drukpers het mogelijke voor oogen te stellen eener legerhervorming, op dat zekere organen gelooven dat «het schaap in huis is en opdat zij bij de Regeering aandringen zonder aarzelen vooruit te gaan. De Regeering zelve heeft geen woord gesproken waar men uit kunne afleiden, dat zij tot hun stelsels toegebeden is. Wat geeft het 1 Men schrijft haar de inzichten toe, die men weuscht dat zjj die hebber Men wekt te haren opzichte verkeerde opvattingen en mistrouwen op, door geen enkele daad ge wettigd. Men lokt polemieken uit en houdt se in gang, welke geenszins leiden tot het verwezenlijken der hervorming, maar die de katholieke denkwijze afwenden van zaken, welke waarlijk onze bezorgdheid verdienen. De katholieke partij bezit Gode dank, nog altijd de meerderheid in het kiezerkorps •n in de Kamers. Wij verduiken het noch tans niet, dat zij door hare tegenstrevers aangevallen wordt met een kracht, vertien voudig door het verlangen weer aan het roer te komen en er al de voordeden van te genieten. Bij de jongste wetgevende kiezingen, hebben eenige verkeerde handelingen ons zekere zetels doen verliezen, hebben ons belet er andere te veroveren en den vijand gelegenheid geschonken voorbatig zege te kraaien. Het ware gevaarlijk die onbehec- digheden te hernieuwen het is integendeel dringend Doodig de zwakke kanten te onder zoeken onzer inrichting, onze propaganda te versterken, de ontevredenheden tot beda ren te brengen, welke gegrond konden we zen; onze werkdadigheid te groepeeren rond een programma, dat in staat is de overhaud te behouden boven alle gedachtenvei schil nopens zaken van bijkomenden aard. Rond het verdedigen van den godsdienst en op maatschappelijk terrein, voor een programma ingegeven door de godsdienstige en maatschappelijke verdediging, zullen wij het gemakkelijkst alle werkdadigheden sa menbrengen, werkdadigheden die soms weinig geneigd zijn zich te wijden aan ont werpen, die minder weerdig zijn op den voorgrond te worden gesteld. Laat on» de verschillige ontwerpen, nopens welke nog geeu vaste gedachten be staan, zoomin links als rechts, tot andere tijden uitstellen. Met die ontwerpen,kan niet de geestdrift opgewekt, welke ons partijleger noodig heeft integendeel, zij schijnen eer uitgevonden door den vijand om afleidingen in leven te roepen, waar hij hoopt voordeel uit te trekken, en om in onze rangen wanor de en onverschilligheid te zaaien. Zoo spreekt Le Bien Public. Zijne woorden klinken aisgoud, en verdienen aller aandacht m :t het oog op 'slaüds lotbestemming met het oog op de belangen der katholieke Re geering. pi p p p p p p p p p De eerste lastenbetaler van Duitschland Sinds eenige dagen is op de rol der lastenbetalers van de stad Esoen de naam ingeschreven van M. Krupp von Bohlen- Halbach, die verleden jaar getrouwd is met de oudste dochter van den overleden kanonkoning Hij is belast met de kleinigheid van 1,769 500 frank, te Essen en evenveel te Bredeney waar de villa Hugel, die hij des zomers bewoont, gelegen is. Plotselinge fortuin De timmerman Friedrich Schmid, te Spindelhof' in de Boven-Palts, is plotseling millionnair geworden. Een van zijne voor vaderen, die in den Krim-oorlog had gevochten, bracht het ia den Russischen dienst tot generaal en trouwde met eene gravin. De generaal en zijne vrouw zijn drie jaar geleden kort na elkaar gestorven, een vermogen van 13 millioen roebels in goud en vele bezittingen nalatende. De Beiersche gezant teSt-Petersburg is er, na laDg zoeken, achter gekomen, dat Schmid hun erfgenaam is. De man is een oud-gediende uit den oorlog van 1870/71 en draagt het ijzeren kruis. Een model gevang Een model gevang is wel dit waar de beruchte Harry Tbaw, moordenaar van Stanford White, te New-York is opgesloten, De gevangene beschikt er over dertien kamers die zijn ingericht als slaapkamer, salon, badkamer, werkkabinet, rookzaal, eetzaal, enz, die allen een prachtig zicht hebben op de rivier Hudson. Hij ontvangt er vrienden en bekenden, richt er theepartijtjes in en leeft er tamelijk gerust. Twee of driemaal te week komt zijn advokaat hem afhalen in auto om voor zijne zaken te zorgen en vooraleer terug naar zijne cel - te komen, gaat Thaw in Astoriahotel een puik maal doen. Thaw is nog niet verwezeD, daar de jury niet eenparig was om hom schuldig te verklaren hij blijft echter voorloopig vast. Poor een bandiet aangevallen Te Bondnes sliep het 11 jarig meisje Tremeaux naast hare moeder, toen zij plots gewekt werd door een kerel die het kind poogde te wurgen. Het meisje slaakte een schrikkelijken kreet en de onbekende, die het gelaat heel en al had zwart gemaakt, vluchtte. Mej. Tremeaux keerde zich alsdan naar hare moeder en met ontzetting zag het meisje dat de ongelukkige levenloos la0 en het gelaat had bedekt met bloed. Op hare kreten snelden geburen toe en men diende aan mevr. Tremeaux de eerBte zorgen toe. Zij leefde nog. Zij heeft twee wreede wonden aan het gelaat en haar toestand is zeer erg. Onder het bed vond men een met bloed bedekt stoofdeksel. Een gewezen werkman van Mev. Tre meaux en door haar weggezonder, wordt verdacht. De cholera breid zich in Rusland verba zend uit. De steden St Petersburg, Kief Jekaterinoslaf en Tasjkent zijn met cholera besmet verklaard. De gouvernemten St Pe tersburg, Moskou, Tsjernigof en Tomsk, het Trans Kaspische gebied, de provincies Sa- markand en Fengbana, ahmede de spoor- weglijnen van het Peterburgsche net, zijn door cholera bedreigd verklaard. Van 10 Augustus tot 14 September kwamen te St Petersburg 401 ziektegevallen voor, t waarvan 9^ doodelijken afloop. En de meeste steden 1 eenen zich zeer slecht voor hygiënische maatregelen, waarbij nog komt eene doffe onverschilligheid der bevol king, zoodat groote rampen t- vreezen zijn. Ken grooter zot Een vorst gaf eens aan zijn hofnar een z. g. narrenstaf, en legde hem tevens op, dezen zoolang te dragen, totdat hij een grooteren zot gevonden had dan hij; dan mocht hij aan dezen zijn staf overgeven. Eenige jaren later lag de vorst op zijn sterfbed. De hofnar ging hem bezoeken; de zieke, die zijnen toestand goed kende, zei hem, dat hij hem weldra zou verlaten. «En waar reist ge heen? vroeg de nar. «Naar een andere wereld.» «En zult ge binnen een maand terug- keeren?» «Neen,» «Binnen een jaar? Ook niet. Wanneer dan? «Nimmer,» «Nimmer! En welke toebe- reidsels hebt ge dan eigentlijk gemaakt om daar te leven? «Volstrekt geene.» «Wat, riep de hofnar, geene? Gij gaat voor eeuwig op reis, en gij hebt geen toebereidsels voor eene zoo groote reis gemaakt?Grooter dwaas heid heb ik nog niet aangetroffen. Hier hebt ge mijn staf, hij komt u toe. Garcon, een kernel Er zal eerstdaags op de markt, te Parijs, kemelvleesch te koop zijn. Een groot voe dingshuis heeft inderdaad met twee Algeri- aansche Mozabitsche vleeschhouwers onder handeld voor de levering van een tamelijk belangrijk lot van dat vleeesch, dat in de eerste dagen van den winter in de Fransche hoofdstad zal verkocht worden. Deze aanzienlijke gebeurtenis zal voorze ker vele ingesluimerde eetlusten opwekken. Het vleesch van den koning der woestijn is, naar het sch jnt, ongemeen lekker. Het gelijkt aan ossen vleesch, doch is korter en minder gebonden. Wat het vleesch betreft van het kemeltje, het is zacht als kalfvleesch De bochel is de beste plaats en het hoofd is bijzonder lekker met eene azijn smis Indien gij u verdoemtverwijt het mij dan niet. Regenscherm-hoeden 't ls alzoo dat men thans de dameshoeden moet noemen. Men heeft er reeds gezien, die eene doorsnede hadden van 65 centi meters, 't zij 2 meters vijf in den omvang^ En voor den winter zal het nog erger zijn naar het schfjnt. De prijs van menschenhaar Sinds de vrouwen eene bijzondere zorg besteden aan hun haartooisel is het measckeribaar zeer in prijs gestegen. Immers wie weinig haar heeft begeert een voldoende haarbos en wie veel haar heeft, wil er nog meer hebben. Er wordt veel vrouwenhaar ingevoerd uit China, waar de steerten der Chineezen duchtig aangesproken worden. Misschien is het wel mannenhaar, maar het gaat toch door voor vrouwenhaar en het merk is voldoende. Doch het haar der Chineezen is stijf, droog en grof en het geldt maar 50 tot 60 frank den kilo. Het duurst van al echter is schoon zijde achtig lang wit haar, dat tot 3000 frank den kilo betaald wordt. Die koopwaar is echter zeer zeldzaam. Een toestel om geld te tellen Waar toch zal de vooruitgang, der ma chines eens ophouden. Wij zagen reeds sinds de schrijfmachine de rekenmachine, de enregistreerkassen., de plakmachine en die voor de enveloppen te plakken. Een Zweedsche uitvinder heeft thans een toestel uitgedacht om het geld te tellen en in rollen te voegen. Die machine scheidt geld volgens zijne «aarde en al de stukken van dezelfde waarde worden automatisch in buisjes ge zonden, waaruit ze volgens hunne waarde, in rollen van 10 20 50 of 100 stuks komen naar keus van den bewerker. En zulks ge schiedt zoo ras, dat de machine kan scheiden tellen en rollen voegen, 72.000 stuks iu een uur tijdis. Een enkel dezer machines, in gang gezet door eenen persoon, kan op eeaen dag, zoo veel werk afleggen als 50 der behendigste kassiers van eene bauk. De proef er van is genomen op de bank Wij zullen weldra in de restauranis var. van Engeland en wordt als zeer beslissend eerste rang van de boulevards hooren vragen: Garcon, een kemel! Komaan, dat vleesch eens geproefd! ftlekanieke Peerdenmolnss Weet men hoeveel dergelijke inrichters er in Frankrijk bestaan 11,000 De carrou sels door paarden gedreven, of deze vaat- knapen de paardjes voortstaken, zijn lang voorbij en allen worden tegenwoordig ge dreven door den stoom f de electriciteit Een paardenmolen kostte vroeger maar 2000 frank. Thans wordt er zulke pracht aan besteed, dat sommige inrichtingen meer dan 50.000 frank ko ;ten. De motor allsen kost 12 000 frank bet orgel 8 tot 10,000 fr. en elk der paardjes, koeien, varkens, konij nen en andere, 2 tot 300 fr. Maar indien dergelijke inrichting groote kapitalen vergt, is zij ook zeer winstgevend en de inkomsten die zij oplevert, zijn, over het algemeen, zeer aanzienlijk. Zekere foor reizigers bezitten 4 of 5 paardenmoleus, die zij doen besturen. Zij hebben hun lusthuis aan bet zeestrand en rijden op echte paar den. Op eenen muur der hoofdkerk van Lubeek leest men er het volgende Gij noemt mij Meester, en gij luistert naar mij niet. Gij noemt mij licht, en gij ziet mij niet. Gij noemt mjj weg, en gij bewandelt mij niet. Gij noemt mij leven, en gij begeert mij Biet. Gij noemt mij wijs en gij volgt mij niet. Gij noemt mij schoon, en gij bemint mij niet. Gij Doemt mtyrijk, en gij vraagt mij niet. Gij noemt mij eeuwig, en gij zoekt mij niet. Gij noemt mij almachtig, en gij eert mij niet. Gfj noemt mij rechtveer dig, en gij vreest mij niet. liet vlas in Brazilië Het vlas van Brazilië is eene weefbare plaui gelijkende op het vlas dat men Can- hïtrno Brasiliensis Periui noemt. Dit vlas, onder het klimaat van Brazilië, bereikt in vier of vijf Maanden tijds eene hoogte van 15 tot 28 voethet heeft verscheidene voor deden op het gewoon vlas. Het is meer weerstandbiedend aan de aanvallen der in- sekten, het ducht minder de droogte, het groeit sneller en iu tropische s.treken kan men drie oogsten per seizoen bekomen. Het bebouwen dezer plant vergt minder moeite ais die van audere weefbare planten en de duur, de plooibaarheid en de fijnheid zijn beter als die van het gewoon Europet-ech vlas en katoen. Het verven en bleeken van 't vlas van Brazilië zijn gemakkelijk en het bezit de eigenschap, die voortreffelijk is, van uit den afval een gezocht papier te leveren. Suiker ais voedsel In het Deutsche Militar Artjische Zeit- schrift deelt Dr Leitenstorfer eenige belang rijke bijzonderheden mee omtrent proeven met suikervoeding in het leirer, door hem bij de groote heristmanoevers van het vorige jaar genomen. De proeven moesten doen zien of er verschil was op te merken iu de werkkracht en het volherdiugsvermogen van soldaten, die met suiker getraind en zij die met den gewonen kost waren gevoed. Daartoe werd in elke compagnie van drie bataljons aan 10 man suiker toegediend, en aan 10 niet Men iiegon met 7 klontjes per dag, welke hoeveelheid gemiddeld vermeer derd werd tot 10 a 12 daags. De uitslagen van deze proef waren de volgende 1. Het lichaamsgewicht van de met suiker gevoeden nam meer toe dan dat der an dereu, welk feit nog belangrijker wordt, als men bedenkt.dat de eersten waren gekozen uit de zwakste en armste soldaten der com pagnie. 2. Het hongergevoel 'bleef bij de suiker eters langer uit en op marschen wei d door heu de honger min spoedig gevoeid dan door de anderen. 3. Zij hadden min te lijden van dorst, l welke op marsen daarenboven spoeaig door 'T NIEUWSBIL ci DZlOIi.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1