Rika's eerste Communie AANBESTEDING li Hi rakers STADSNIEUWS Hoptentoonstelling te Berlijn Examens Nieuwe Minister Hu tvclijksafkon d igingen OP NBUiE WEKKEN Geheimzinnig"zaak te Bixschote. Moordpoging te Horirijk Eene bende valschmunb rs in de klem Bran'i Hopmarkt •Jf® tJ® i?* ijS ï.«4 s!® sS® Sterfgevallen. Gemeente Dranoutre WOENSDAG 28 OCTOBER 1908, Drie genezingen in een huisgezin Een geval waarover geheel Nederbrakel spreekt MELDERT Zondag avond kwam een inwoner van Moor- sel, M. Cyriet De Wever, met zijn gespan van een naburig dorp gereden. Hij had eene nogal ronde som opzak. Aan het gehucht Hotte Put sprong plotseling een struiscbe kerel uit het struikgewas, greep het peerd bij den toom en eischte van den voerman de brurs of he leven. M. De Wever floot op zijn hond, die he1 rijtuig volgde. Het trouwe dier kwam aaugeloo- pen en sprong den bandiet naar de keel. Eene schrikkelijke worsteling ontstond tusschen den baanstrooper en den hond. M. De Weversproug van de kar en kwam tusschen. Dan voelde de kwaaddoenerzich verloren en vluchtte inallerijI terug het. bosch in; men heeft hem niet meer gezien. Uit de bloedsporen, die men op de straal, steenen gevonden heeft, kan men opmaken dat de aanvaller duchtig moet gebeten zijn dooi den hond. MEENEN. Maandag, rond middernacht, reed M. Louis Catry. stoker, in dienst van M. Ai toine Dallee- Leroux. nijveraai en adjunkt van den burge meester. te "usbeke, met een automibiel waar in verscheidene personen zaten, langs de Rijsel- straat.eiekomen aan de laatste brug over de Leie, nabij de grens, naderden eenige kerels, die met zand wierpen; de stoker, oie in de oogen getrof fen en als ver blind was, kon juist stoppen toen de automobiel, tengevolge eerier verkeerde zwenking, op de brugleuning ging botsen. Men kon de reis gelukkig zonder verder hiDder voort zetten, alhoewel Catry veel bloed verloor uit een der oogen, dat erg gekwetst is. tie policie van Meenen heeft een ieverig onderzoek inge steld 't Is dank aan de tegenwoordig ieid van geest en aan de krachtdadigheid van den stoker, dat de automobiel niet in de Leie gevallen is, waarin al de inzittenden onvermijdelijk moes ten verdrinken. LEDEGHEM. Twee rondreizende muzikanten, Pieter Ga- merslag en Gaspard Markfort, kwamen maan dag avond, rond 8 t|2 ure, door de Statiestraat Zij werden er aangevallen door eene bende dronken kerels, en kregen veel slagen en stampen en eenige messteken. De woestaards verbrijzelden de twee violen en een klein har monium, eigendom van de twee gekwetste muzikanten. De aanvallers zijn gekend en zullen rechterlijk vervolgd worden. STADEN. Maandag zijn <r dieven in het timmermans werkbuis der statie gedrongen. Daar stolen zij eenige breekijzers, waarmede zjj de deur van het magazijn openbraken. De kwaaddoeners hebben een 3 tal kilos sayet en eenige andere koopwaren, ter weerde van 200 fr meegeno men Er zijn reeds huiszoekingen gedaan, doch zonder uitslag. NAMEN VREESKLIJK SPOORWEGONGELUK TE FAGNOLLES Zaterdag, rond 1 uur namiddag, gehpurdp er een vreselijk ongeluk aan den barreel, niet verre van den trein-tilstand, te Fagnolles, in de provincie Namen. De barreel was open en een kamion van de mplkerij van Philippeville repd ovpr de spoorlijn. Juist kwam de trein van Hastières naar Cinpy aangestoomd; de voerman kon de peerden niet, meer doen dein zen en de trein hotste met vreeselijk gewald op hel gespan. Een der peerdrn was op den slag dood. het andere was zoo vreeselijk gp- kwe'sl dat. men het ter plaatse moest afmaken. De kamion was gansch vprhrijzeld; de voer man. Maurice Hardy. 22 jaar. was het hoofd vermorzeld en op den slag dood. De dochter van M Mambour, veldwachter, een meisje van 22 jaar, die op den kamion zat om mpde te rijden naar Roby, werd op den spoorweg ge slingerd. De ongelukkige werd insgelijk op den slag gedood, zij was letterlijk in twee gesneden. Dit vreeselijk ongeluk heef! in gansch de streek eene hevige ontroering verwekt. Woensdag morgend heeft men alhier eene vrouw, die met een tienjarig kind alleen woonde, op een mesthoop nabij hare wo ning, met toegewrongen keel dood gevonden. Donderdag is het parket ter plaats gekomen en heeft een streng onderzoek geopend. VLAMERTINGHE Volgens de eerstaangekomen berichten van de wereldhoppeprijskamp te Berlijn vernemen wij dat onzen Vlamertingschen hoppebond al daar eenen schitterenden bijva1 bekomen heeft namelijk den eenigen eersten prijs met gouden medalie welken aan de Poneririgsche hop toe gekend werd. Reteren uitslag kan men niet wenschen. De gelukkige winr er dezer welverdiende be looning is de heer Jules Desmyter, een der ieve- rigste en best gekende hoppekweekers onzer streek 'tls -ijne hop ook die verleden jaar, op de tentoonstel ing van alle Belgische hopsoor ten, te Gei t, den e reprys behaald heeft Wat de andere 22 tentoongestelde loten onzer streek behaald hebben, weten wij nog niet, daar verd-'re bijzonderheid ons voor 't oogenblik nog ontbreken. Onnoodig te zeggen welken o hef dit feit zal veroorzaken inde brouwerswereld en welke goede faam ons Vlamertingsch syndikaat daar door voor altijd verworven heeft. Voegen wij er bij dat de geheele groette van boveogemelden planter die dit jaar 0.000 pond bedraagt. evenals die van verleden jaar, aangekocht is geweest door de welgekende nr ma J. G. Veys gebroeders. De Vereenigde Hoppekweekers Petrus Rebry. 26 jaar borstelmaker, en zijne vrouw Leontine Herman, 2i jaar, hielden te Jseghem, in de Gentstraat, een logementhuis. Er ontstond dikwijls twist, daar de man beweerde dat de vrouw betrekkingen bad met een der logistgasten. Dinsdag terwijl Rebry op zijn werk was pakte de vrouw hare kleederen in, ver zamelde het geld dat bestemd was voor den brouwer en voor de huishuur en te zanien met den logistgast en haar 3 jarig zoontje, verliet zij de echtelijke woning. De man werd verwittigd en zocht het koppel op; hij vond de vluchtelingen te Oost-Roosebeke. waar hij eene klacht indien de bij de gendarmerie. Dan volgde hij het koppel op langs Waereghem tot Kortrijk. Inde statie aldaar ontstond er twist tusschen Rebry en zijne vrouw: de policie leidde hen naar het bureel, waar zij eenigen tijd gehouden werden. Toen zij in vrijheid sresteld werden trokken man en vrouw naar een logementhuis in de Sioenstraat, waar zij gingen vernachten weer ODtstond er twist en Leontine Herman vern.laar da dat zij van zin was terug bij haren logistgast te gaan. Toen de vrouw sliep, ging Rebry bene den, nam er een broodmes en het stoofdeksel en kwam terug naar boven; hij deed de deur in 't slot en blies de lamp uit. Dan begon hij zijne vrouw met het mes te steken en met het deksel te slaan,zoodat zij weldra bewusteloos en badend in haar Hoed bleef liggen. Het zoontje dat nevens moederte bed lag, smeekte zijn vader niet meer te slaan; eene andere vrouw, die in de zelfde kamersliep, riep om hulp. De baas verwittigde de policie; de brigadier Maertens kwam ter plaatse en leidde den plichtige naar het policie- bureel. Het slachtoffer, dat vele groote wonden heeft aan het hoofd, aan het gelaat en aan de schouder, werd met eene draagbaar naar het policiebureel gebracht. Daar ontving zjj de eerste geneeskun dige zorgen waarna men haar naar het gasthuis droeg; haar toestand is erg doch haar leven is niet in gevaar, Petrus Rebry toont niet het minste spijt over zijne misdaad. De vrouw verklaart de echtelijke woning verla'en te hebben, omdat zij veel door haren man mishandeld werd. Het mes en het stoofdeksel, waaraan eene klis haar kleefde, zijn door de policie aangeslagen. Rebry is ter beschikking van het parket gesteld. Te Brussel en omstreken werden talrijke valschegeldstukken van t,2en5fr. in omloop gebracht. Er viel niet aan te twijfelen dat men voor eene welingerichte bende stond, die des te gevaarlijker was, daar destukken wonderwel nagemaakt waren. Sedert drie weken had de rechterlijke policie zich op zoek gezet. De ver moedens vielen op zekeren Jules L..., die zegde handelsreiziger te zijn en in de Potterijstraat. te Anderlecht, woonde De kerel werd echter ge waar dat men hem in 't oog hield en was uiterst voorzichtig. Twee agenten moesten zich ver- kleeden om hem aldus te volgen. Zij bleven gedurende ?4 uren verborgen in eene kamer van de Zwemschool, te Anderlecht, rech'over de woning van Jules L. om hem van daar te be spieden. Zij zagen Jules L. verscheidene malen thuis komen, veramze d van eenen onhekende. die altijd een reiszak in de hand hield. Woensdag morgend werd die onbekende on de Pakhuis- laan aangehouden, op het oogenblik dat hij zich naar de woning van Jules L. begaf. Hjj werd onmiddellijk naar bet policiebureel geleid, waar hij verklaarde Ernest Van der L te heeten. wonende in de Heyvaertstraat. te SintHans-Molenbeek. Eene huiszoeking in zijne woning deed niets ontdekken; maar bij Jules V... was het wat anders. Daar vond men eene groste hoeveelheid valsche geldstukken van alle weer de, allerlei valschmuntersgerief en een elec- trieken oven. Jules L. zijne vrouw, zijne dochter en zijn zoon werden aangehouden en al het gereedschap in een rijtuig naar het kommis- sariaat gevoerd. L... werd ondervraagd en deed volledige bekentenissen. Hij verklaarde dat hij. zijne dochter en zijn zoon sedert verscheidene maan den valsche geldstukken verveerdigden en dat zij reeds eene g'oote hoeveelheid valsche munt in omloop hadden gebracht, te Brussel en in provincie. Zijne dochter, zegde hij, was in de zaak niet betrokken. Toen hij bemerkt had dat de agenten hem volgden, had hij het v-Hsch geld door vier medeplichtigen doen verkoopen en hij deed die kerels kennen. Het zijn Hippoliet V. wonende te Elsene, Amerikaanschestraat; Frans Van li.. ,van den Antwerpschen steenweg; Jan Ver..., vari de Beierenstraat en Van der L... van de Heyvaertstraat. Ten 3 ure 's namid dags w'aren al die mannen op hunne beurt aangehouden. Men vond in hunne woning valsche munt, maar geen gerief. Jules L. heeft dus waarschijnlijk de waarheid gezegd. De dochter van den valschmunter zal in vrijheid gesteld worden maar de zeven anderen werden aan gehouden. Men verwacht zich aan nog andere aanhoudingen. Buiten jonge mpisjes zijn er weinig perso nen die gediend zijn met schoenen die kraken. Ze zijn no niet betaald I zegt het volk en roepen naar den schuldeischer Is Jk zal op den tram. Altijd maar bellende, sneed hij door de menschen-massa, die de markt vervulde, en op eens zijdelings zwenkende, schoot het ge vaarte eene zijstraat in. —Ik geloof bepaald, Mijnheer, dat er ginder iets gebeurd is, zei de conducteur tegen mij. Ik keek op. Te midden de lange straat zag het zwart van het volk. —Staat er geen auto, conducteur? Ja Mijnheer, een witte. Er zal toch geen ongeluk gebeurd zijn? 'tKan wel zijn. Die vervloekte autos, 'tzijn ware doodrijders... .Altijd klinkend zonder ophouden, reed de tram vooruit. —We komen er niet door, Mijnheer. Kijk eens wat een volk!... De tram reed zeer traagzaam en ik sprong af. iv- Wat is er gebeurd, vroeg ik aan een jongen. Ze zeggen dat er een meisje omgereden is door een automobiel. Met opkomenden angst drong ik door de menschen. Overal ontstelde en verontweer- digde gezichten. Heftige luide gesprekken en gebaren. Ik wist nu zeker dat er een on geluk gebeurd was. Vlak bij den autoo zag ik niets anders dan een groot vrouwspersoon die allerhe vigst uitschoot tegen een fiïééke man,, in chauf- feurkleeding, die heur schokschouderend aan zag zonder te antwoorden. 't daarom of niet,'t is alleszins onaangenaam en me geven daarom hier een middel om van 't kraken verlost te zijn. Zet ze met de zolen in gekookte olie, tot dat het leer niets meer opzuigt. Haat ze dan eenige dagen staan om te drogen, 't Ceen de olie kost zult gij gewonnen hebben in sterkte van de zolen. Zondag avond rond 10 ure wierd geheel de stad in rep en roer gesteld door het geroep Brand Brand Geheel de zake draaide op niets uit De heer Viaene had zijn Cinema hernomen in de nieuw gebouwde zaal achter den Gouden Mortier. Achter een deel van het spel riep een straatjongen: brand! en seffens was er natuurlijk een heele verwarring. Gelukkig werd na eenige minuten iedereen gerust gesteld er had geen brand geweest en er was ook geen het minste gevaar ervoor. Die opschudding heeft natuurlijk nogal wat schade veroorzaakt, maar de zaak is toch niet erg bijzonderlijk er zijn geen ongelukken te betreuren. Gister Donderdag avond, rond zes en half luidde de brandklok. In eenige oogenblik ken waren de pompiers op gang naar de Potijze waar tweestrooischelven vanM Spey hroeck in brande stonden. De schelven ston den op een goê honderd meters over de hof- steê, en daar de wind goed zat, was er geen gevaar voor verdere uitbreiding van debrand. Men kent do oorzaak van den brand niet. Te Berlijn werd er dit jaai eene interna tionale tentoonstelling van hop gehouden, waaraan verschillende hopstreken deelna men: namelijk Duitschland met, 185, Oostenrijk met 172, Hongarië met 77, België met 64, Frankrijk met 9, Rusland met 6, Engeland en Amerika met een onbeduidend eetal stalen. Het was de eerste maal sedert 25 jaar,dat men die proef durfde wagen; dit was het werk der hopbonden. Het bopkwartier Aalst-Brabant bood 20 stalen Groene Bel en20 stalen Coigneau aan: het Hopverbond der Poperingsche streek integendeel 20 stalen Buvrin en 4 stal©: Witte Rank. Eene onbehoorlijke vergissing is te Berlijn gebeurd ten nadeele der Poperingsche Witte Rank, die om zoo te zeggen huiten prijskamp gesteld werd. Voor de Buvrinsche hop is de uitslag prachtig, zoo schrijft ons de secre taris van het Belgisch Komiteit, M. Miserez. le Prijs, Jules Desmyter, Vlamertinghe; 2e prijs, Jules Hardeman van Westouter en René Vandenbussche van Stavele 3C prijs, Alois CapeHe van Elverdinghe, We Dehouck van Poperinghe, Jan Descamp van Westou ter en Emiel Pareyn van Proven eervolle meldingen, H, Boeket, R. DeRycke, Em. en Silv. Desmyter,We. Ooghe, We Petu, Felix en Maur. Va-i Caepeele, van Poperinghe; Hector Desmyter van Proven We Benauwt en P. De Heegher van Watou; Em. Dambre en L. Veys van Vlamertinghe. Voor de Witte Rank verdienen eene eer vol le melding Emiel Desmyter, Hector en Maurice Lebbe, en Weduwe Ooghe van Poperinghe. Op de Poperingsche tentoon stelling (9 tot 11 dezer) heeft iedereen de stalen Witte Rank bewonderd en verre ho vende Buvrines of zoogezeide WitteDuitsche gesteld. Volgens het Duitsch dagblad Hopfen\ei tung waren de Belgische hoppen meestal glad groen, doch met te groote en niet genoeg gesloten bellen. De streek Aalst-Brabant met 40 stalen bekomt 11 prijzen 2 eerste prijzen. 3 twee de prijzen, 6 derde prijzen. In het geheel werden er 26 eerste, 60 tweede en 100 derde prijzen toegekend. Het dagblad Le XX' Siècle zegt dat de uitslag voor onze hoppebonden schitterend is, zoodat onze hop ongetwijfeld eene betere faam verwerven zal in het vreemde. Te Berlijn heeft België de derde plaats hekomen, na Duitschland en Oostenrijk-Hongarlë; doch bemerkt wel dat Engeland zijne fijne, uitstekende hopsoorten niet tentoongesteld heeft. Een politieman teekende neerstig op zijn boekje. Anderen trachtten de woedende vrouw en de omstaanders te doen voortgaan. Waar is het kind, vroeg ik angstig en gejaagd. Ze dragen het daar juist in die apotheek op den hoek, werd er geroepen. Een paar huizen verder bemerkte ik eeni ge mannen, wraarvan een zeer zorgvuldig en voorzichtig iets op den arm droeg. Juist toen hij de deur van het huis binnenstapte, flod derden aan zijn linker arm goudgele haren. Rikatje alleen had er zulke. In drie-vier sprongen was ik erbij, dwars door de op zijde gedrongen menigte, en ik zag op een kussen mijn lieve kleine Rika, uiterlijk zonder wonden, doch de oogen gesloten en doods- b'cek. —Rika, lieve Rika! riep Ik snikkend. Is hef heur vader, klonken langs alle kanten medelijdende stemmen dooreen. Rika, hoor je mij niet? Doe toch eens de oogen open. Och! een oogenblik maar, ik ben het 1 —Zou ze dood zijn, vroeg ik met grooten angst 1 s Volstrekt niet, Mijnheer. Alleen eene flauwte. —Is hier geen doktor? Men is er een gaan halen! De apotheker kwam nu zelf bij met doeken water, azijn, en een reukfleschje. Men hield Rika het fleschje onder den neus en zij opende langzaam de oogen. Jk lag op de knieën voor de bank, Rika' zag mij aan. Rika, riep ik bijna juichend, Rikatje, ken je mij nog? Zij knikte bijna onzichtbaarJ"e¥i fluisterde «Mamai naar mama!... De oogen vielen toe. Zij hoztwlrn.de oomnuw. Nuremberg 15 October Markt kalm. Marktwaar le kwaliteit 43-50 fr. kwaliteit 31-37 fr. Hailertau 75-87 fr. Elzas 45-68 Ir. Spalt 68-80 fr. Saaz 80-110 fr. Voor den uit voer wordt er veel geringe Hal'ertau geno men aan 30-45 fr. Londen 12 October arktiets verbeterd voor prima waar 50-90 fr. doch zeer ;kalm voor vreemde producten en gewone Ettgel- sche hop 35 45 fr. Brussel 44 October Markt kalm. Pope ringhe (Stadslood) 42-45 fr. Aalst (8 merken) 28-30 lr. weinig verhandelingen. Aalst 10 October: Markt rustig: 132 halen verkocht van 28 tot 47 1/2 fr. volgens kwaliteit Men kwoteert op levering 'ctober November 30 fr. doch in cultuur betaalt men gewone wear 30-32 1/2 prima 37 l/2fr. Poperingho 16 October Markt kalm. Stad 40-42 fr. Dorp 20 22 fr. Iu cultuur wordt er weinig aangekocht .'Men schat dat omtrent 3/4 der stadshop verkocht is. De volgende heeren, oud-studenten van St Vincents College hebben hun examen af gelegd voorde Jury der Hoogeschool M. Germain Berghman van Yper, het laatste examen vau doctor in rechten. M.Jozef Desmedt van Yper het eerste exa men van kandidaat in wijsbegeerte en let teren. M. J.Watelet van Yper het eerste examen van kandidaat ingenieur. M Isidoor Notteau van Dranoutre met onderscheiding het laatste examen van doc tor in genees- en heelkunde. De heer de Landtsheere wordt minister van Rechtswezen, ter vervanging van M. Ren- kin, die minister benoemd is der koloniën, t Ministerie van Landbouw wordt bij het inwendige gevoegd en staat dus onder een der stichters van den Boerenbond, Minister Schollaert. De liberalen die hoopten dat de verande ring in bet ministerie erge moeilijkheden zou verwekken, zijner nog eens nevens, 't Katholiek ministerie staat sterker dan ooit, en zal. met Gods hulpe, nog vele jaren kunnen werken aan het welzijn van ons dierbaar Belgenland. BURGERSTAND VAN YPER Van dei, 9 tot den 16 October 1908 Geboorten: Michiels Evelina. K«nor>straat. Van de Cavey Edmond, Gustaaf destuerstraat Tydtgat Daniel, Zonneboke steenweg Velghe Agnes, Jansenuisstraat. Mahieu Paul, Bruggesteenweg. Vansevenant Maria. Dickebuschsteenweg. Geloen Leo, Veurnesteenweg. Bostyn Margareta, Dixmudesteen weg Dethoor Alplions, Gevangenisstraat. Viaene Gaston, Rijselstraat. Lebon Alpbons, Bukkerstraat. Debreyer André, Zaalhof. Sinaeve Adriana, Bruggesteenweg. Libois Albert, Elverdinghestraat. Milleville Justin, Kemmelsteenweg. Huwelijk Pieren Gaspard. garreelmaker te Boesinghe en Vandenberghe Clementina, z. b. te Yper. Santy Leo, 5 maanden, Zonnebekesteenweg. Jacques Philip, 67 j. leurder, echtgt Dezitter Euphrasia, Almoezenierstraat. Kfioekaert Georges. 14 dagen, Zonnebeke steenweg. Bogaert Juliana, 7 maanden, Poperinghesteen- weg. Vanuxem Emile, 3j. Doorgangstraat. Jansseune Clementina, 70 j z. b. ongehuwd, Cartonstraat. Victor Pecker, ingenieur, gehuisvest te Ant werpeD en Elisa Codt, gehuisvest te Elsene. Joseph Verbeke, hofbouwkundige gehuisvest te Assebrouek, en Hortence Cremer, z. b. ge huisvest te Yper. BTJRGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten: Christiaens Cyrille, Wijk F. - Questroy Medard, Wijk Huwelijken: Jules Delbecque,landbouwer en Celina Hauspie zonder bero«p. Arthur Craye, timmermansgast. en Vincentia Verhaeühe, werkster. Hector CbGstiaen, 1 atterrspljjter en Louise Degraeve, werkster. Sterfgevallen: Lernout Camil e, 42 jaar, ongehuwd. Lieute nant van het korps der sapeurs pompiers, Gasthuisstraat. Huwelijksafkondigingen Maurice Cossey, werkman en Emma Delerue, dienstmeid. Maurice Simoen, schoenmaker en Alida Pau wels, dienstmeid. Constant Allewaert, landwerker en Louisa Degraeve, kantwerkster. BURGERSTAND VAN WATOU Geboorten Heyden Sylver. Quaghebeur Pertha. d>- molder Maria Maerten Jerome. - Devos Maurice. - Parret Victoor. Deraeve Camiel. Sterfgevallen: I.eonie Kinget, wedr K. L. Nolredame. j[ Huyghe, oud 58 j Decoster André, oud 40 d Neuville Maria, oud 3m. 8d. Huwelijken Badin Emiel met Helene Pinson. Nestor Vandromme met Zenaïde Cardinael, al te Watou. Henri Bulckaert, landbouwer te HouPerke met Clotilde Plancke, landbouwster te Watou van Het Collegie van Burgemeester en Sche penen van Dranoutre, arrondissement Yper, provincie West-Vlaanderen, verwittigd het publiek dat er op om 2 ure namiddag, in zijn Gemsentesecre- tariaat, zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding, bij afslag, van de volgende werken 4. Herstellings- en verbeleriugswer- ken aan den steenweg ran Dranoutre-dorp naar 't Hooghofbestek fr. 5.183,21. B. Versteening vau den buurtweg ur 11, gezegd Koudekotstraat, vau Dra noutre-dorp naar de fransche grens bestek frs 14.763,19. N. B. De soumi-sie en borgtocht moe ten voor elk werk afzonderlijk gedaan worden (de borgtocht moet in actiën op de nationale bank voor elk werk afzon derlijk.gestort worden, volgens aanduidin gen der ïastenkohieren, artikels 10 en 26). Kohier van voorwaarden, bestek en be grooting liggen ter inzage van eenieder in t Gemeentesecretariaat van Drauoutre. Voor 't openen der deur, zich te begeven 'bij Livin Vandenbussche, dorp ur 4. Dranoutreden i3 October igo8. Bij bevel De Secretaris, De Burgemeester, Emile LAMMENS. Louis DE BERDT. Juist kwam de doktor. Hij bestatigde ern stige inwendige kneuzingen. Mag zij vervoerd worden, Doktor? Gedregen, ja, zoo gauw mogelijk! Ik .verzocht den apotheker voor alles te zorgen, want ik moest weg naar Mevrouw Van der Sloot. De lieve Rika moest ik, willen of niet, alleen Laten, om heur mama te ver wittigen. Mijn oogen gloeiden. Mijn hert bonste om te breken. Ik wachtte nog om te zien als het bewustzijn zou terugkeeren. Maar daar was het rijtuig dat mij wegvoeren moest. Ik stapte in, half versuft. Ik trachtte le den ken hoe ik de moeder verwittigen zou, maar kreeg geen gedachten. Eindelijk begon ik luid op te bidden, tot dat ik met een schok van schrik opsprong het rijtuig stond voor het huis van Rika's mama. Met een bleek gelaat en zeer ongerust ont ving ze mij. Rika moest reeds lang te huis zijn. Waar kon ze toch blijven, zij die nim mer verachterd was. Zeer langzaam en voor zichtig begon ik heur het ongeluk bekend te maken. De eerste uitbersting der moeder- smert was verschrikkelijk. Zij wilde onmid dellijk weg, naar Rika. Met groote moeite kon ik heur in huis houden. Eindelijk gelukte ik erin haar een weinig te bedaren. In angst wachtten wij. Zenuwachtig luisterden wij naar ieder ongewoon gerucht. Na een half uur was eindelijk de treurige stoet daar. Onder de tranen en 'tgesnik heurer moeder, droeg ik Rika op heur bed. De doktor, die Rika eerst bezorgd had was daar, en mede de huisdok tor. Beide geneesheeren begonnen dadelijk hun onderzoek. In roerlooze houding stonden Me vrouw en ik op eenigen afstand alles af te spieden. Eindelijk keerde de huisdoktor zich om zwijgend. We keken hem aan, maar durfden niets vragen. D'ich daar hij bleef zwijgen, vroeg Mevrouw (eindelijk, bijna onhoorbaar: is er niïf? ^T^Mijnheer? Zenuwachtig, met innige deelneming, greepi de geneesheer heure hand. Moed, Mevrouw, zei hij zacht, bij God is er niets onmogelijk! Maar het is heel ernstig! ,Een zenuwschok om den mond, een snik, 't was al wat de moeder uitbracht; zij zonk neder op eenen stoel. Is alle hoop dan verloren, Mijnheer, vroeg ik. Wie weeti... —Is het dan zoo erg? Hij zweeg. Doch een oogenblik later, heen gaande, zei hij: het kind moet volkomene rust hebben. Bij een uur keer ik terug. Vooral rust. Toen min dan een uur later de dokter daar terug kwam, zou Rika berecht worden. Lang zaam was zij weder tot haar zeiven gekomen. Mevrouw Van der 'Sloot had heur moedig getoond. !Ze had Rika omhelsd en het lieve kind had zijn moeder weder gekust. Ze lag nu zoo rustig en; stil in heur bedje.... cn ze wist reeds wat er gebeuren zou. —Ik zal toch mijn eerste communie doen, zei ze glimlachend tot ons. Och! wat ben ik blijde dat Jesuken tot mij komt... Mevrouw stond haastig op om heur tranen te verbergen. Ik bleef laflleen bij liet bed. Komt Jesuken nu haast, vroeg Rika zacht. Ja lieveling. Verlang je zoo? Och ja, ik verlang zoo vurig... ,lk voelde heur gloeiend handje beven in de mijne. Het zal nog wel een uurtje duren, lieve Rika, nog wat geduld. Willen we samen bidden? Ik zag dat ze uiterst vermoeid was.En toch' wilde ik aan heur verzoek voldoen. Een paar schietgebeden zal ik u voor zeggen, lief kind. Wordt voortgezet. De 3 kinderen van M. Prosper Heiregods. De familie HERREGODS te Nederbrakel is aldaar beroemd geworden door de merkwaar dige genez rigen, die de Abdijsiroop bij die fami lie heeft teweeggebracht, Oi.ze verslaggever is een bezoek gaan brengen in hunne woni g, om persoonlijk eenige inlichtingen te bekomen. Met de grootste bereidwilligheid verklaarde de beer PROSPER HERREGO Sorishet volgende: «Drie mijner kinderen leden aan kinkhoest in de hevig ste mate. -iet hoesten, dat de kinderen deden was voor mij als vader verschrikkelijk om aan te hooien. Zij hadden het daarbij zoo benauwd, dat ik dikwijls dacht datde kinderen in een hoestbui zouden stikken De nachtrust was zoo danig, -lat zij bijna niet meer sliepe en uiterst zwak werden. De slijm zat op de borstjes vast eu wilde maar niet loskomen. Van dag'tot dag werd hit erger en ik wist geen raad om de kleinen wat verlichting te geven, want allerlei middelen had ik hun reeds toegediend, doch geen enkel middel hielp Ik had in den Beiaard dei! roem der Abdijsiroop gelezen. Het gesprek, dat ik daarna had met iemand, die mij do Abdij siroop sterk aanbeval, deed mij besluiten, dat middel aan te wenden. Ik kocht de Abdijsiroop bij den apotheker de Beer te Nederbrakel D0 behandeling met de Abdijsiroop heeft op de kinderen eene verrassende uitwerkiDg gehad, want na het gebruik van 5 tlesschen waren ZU totaal genezen.» Ziedaar, wat de eer HERREGODS heeft ver teld. Bij het verlaten vroeg ik het portret van de drie genezen kindertjes, hetwelk hierbij is alge- drukt. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo,geneest hoest, verkoudheid, bronchitis, influenza, keel pijn en alle borst-en longaandoeningen. Probeer vandaag nog eene flesch en gij zult verstom0 staan over den uitslag. Gij kunt niet weer zonder blyvon. De Abdysiroopspaartdoktersrekouing®11 ziekten en onaangenaamheden. Prijs; per flesch van 230 grammen, 2 fr.; van 550 grammen, 4 fr en van 1000 grammen, 7 tr- IIoc groote»1 fit sell, hoe voor - deeligei' du»!! Hoofd-Depót voor België O. De Beul, Lange Nieuwstraat, 57. Antwerpen. Verkrijgbaar bij Windekens, te Komen; A- Monteyne, Groote Markt, 18 te Poperinghe Aertsens, opvolger Becuwe Botermarkt Middenapotheek Ch.May, Groote Markt, 3o, Libotte, Boomgaardstraat, A. Donck, Ryseisr P' r pi» <y r\ -w

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 2