Mengelmaren Te trekken bij den bitgever, 7* 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's iandsbooaschapwezer, ofte post, tegen 8 frank 9s jaan Voor de Hongerlijders van India mm de WËiiBU) STA DSNfEUWS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheeljaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't cmd Volk indachtig Kinderlijk, niet k'mderachtig Ypersch, Vlaanprh en, bovenal," God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen ft blad is Ft o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Ziiverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DË LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Vorigs lijst 114.50 Onbekend 2.00 Kardinaal Leoot, VRANKRIJK die van zijne reis naar Rome terugkeerde, is onderwege gestorven in zijn hotel; 't zal een groot verlies zijn voor de f'ransche geestelijk heid. Dat toont eens te meer hoe broos ons leven is rijken en armen, priesters en leeken, niemand kent de ure zijner dood, daarom moeten wij altijd bereid zijn. Dezer dagen zal het luchtschip BAY- ARD-CLE;MENH eene reis ondernemen van Parijs naar Brussel. Wij geven in ons nummer van heden eene afbeel ding van dat luchtgevaarte. Voor de elf eerste maanden van dit jaar is er in Vrankrijk eene verminde ring te bestatigen, voor den invoer, van 103 miljoen, en voor den uitvoer, van 310 miljoen frank, 't Is vet, zei Pier lala OOSTENRIJK Nog altijd worden er alle slag van oor logsgeruchten verspreid, en zelfs schijnt do toekomst lieden zwarter dan ooit te voren, voor hetgeen het gevaar van oor- log betreft tusschen Oostenrijk en Ser- vien. Bleve het tusschen die twee lan den, 't ware al zeer erg, maar liet is bijna zeker dat er andere mogendheden zou den tusschenkomen, en dan loopen wij gevaar een algemeenen Europeeschen oorlog te krijgen. Een zoon van den beruchten Garibaldi heeft verklaard dat Italianers seffens zouden meedoen in eenen oorlog tegen Oostenrijk. Indien dit waar is, waartoe dient dan het drie- verbond tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië Of zijn de drie maar ver- eenigd om malkaar te beter te kunnen bevechten Maar de zoon van Garibaldi is mis schien al niet geloofbaarder als dat zijn vader te betrouwen was, hij die destijds aan het hoofd stond der oproerige ben den, die den Paus van zijne staten hebben beroofd. GEMEENTERAAD De openbare zitting begint ten 5 ure. Tegenwoordig de lieeren Fraeijs, Schepene-Voorzitter; Van den Boogaer- de, Schepene; Fiers, Vanderghote, Bou quet:, Sobry, Iweins d'Ëeckhoutte, Lema- hieu, Begerem, Boone, raadsleden; Gor- rissen, schrijver. 't Verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Voorzitter verontschuldigt de lieeren Colaert, Burgemeester, door zijne plichten van Kamerheer te Brussel weerhouden, en Struye en Biebuyck die belet zijn De heer Begerem zegt dat de heer D'IIuvettere voor ambtsplichten bij drin gendheid naar Staden geroepen is en daarom ook de zitting niet bijwonen kan. M. Lemahieu klaagt over de voor landen, van aan de Thorhoutpoorte naai de Kalfvaart, en langs den Zonnebeke- steenweg, die in zeer slechten staat zijn; met eenige karren assclien nogthans zou den ze kunnen weder bruikbaar gemaakt worden. M. de Voorzitter. Wat het voorland aangaat langs den Zonnebekesteenweg, wij zullen onmiddellijk de noodige maat regelen nemen om liet te doen in orde brengen. Het voorland dat leidt naar de Kalf vaart zal toekomende jaar geheel ver nieuwd worden; een krediet daartoe staat in de begrooting voor 1909. M. Bouquet vraagt dat de stad zou maatregelen nemen 0111 de telefoondra den te doen verleggen die beletten te bouwen op den hoek der Maloulaan. M. de Voorzitter zal het noodige doen. M. Sobry klaagt dat er straten aan gelegd zijn op eigen grond der eigenaars, straten die veel te smal zijn; onze nako melingen zullen moeten groote kosten doen om die straten op behoorlijke breed te te brengen. Daarbij, 'tzijn echte mod derpoelen, waar het om zeggens niet doorgerakelijk en is als het regent. De stad is er tegen dat er door bij- zonderen straten aangelegd worden, en niet zonder reden, maar toch heeft de stad daarmee haren plicht niet gekwe ten, we zijn gewapend door de wet van Februari, 1844. Wij moeten de eigenaars dwingen, als ze straten willen aanleg gen, ook de kalsijding, de verlichting, den afloop van vuil water bij middel van riolen te bekostigen, anders zullen wij of onze nakomelingen gevaar loopen te va ren gelijk met de klaverstraat, waar wij 70.000 en den Doorgang, waar wij 50.009 fr. hebben aanbesteed, om ze in orde te brengen. Er zijn straten aangelegd die enkel 111. breedte hebben, op die maniere zal men in onze stad straten maken als Christoffelstraatje, Paradijsstraatje en andere. M. de Voorzitter. Ik stel voor dat de Schepenraad de zaak onderzoeke, en dan de noodige maatregelen zou nemen, 't Is onbetwistbaar dat de bijzondere eige naars het recht hebben straten aan te leggen, mits zich te schikken naar de bestaande verorderingen. M. Begerem is van gedacht dat de stad genoeg gewapend is om te be letten dat er zulke nauwe straten ge maakt wordende eigenaars kunnen ook verplicht worden de straten bruikbaar te maken, een besluit onlangs genomen door het Verbrekingshof beslist in dien zin. M. de Voorzitter zal de zaak aan den Schepenraad voorleggen in eene vol gende zitting. M. Bouquet. Zou er in de begroo ting voor 1909 ook niet een krediet kun nen geschreven worden voor de voorlan den in de Capronstraat, waar sedert lang de boordsteenen gereed zijn. M. de Voorzitter.Gij zoudt uw voor stel kunnen herhalen bij de bespreking der begrooting, waarover zoo straks zal gehandeld worden. M. de Voorzitter.Ik heb de eer na mens den Schepenraad het verslag neer te leggen over den toestand van stads za ken gedurende het jaar 1907. De begrooting van stad voor 1909 wordt insgelijks op het bureel neerge legd. Zaterdag aanstaande zal de ge meenteraad bijeenkomen om de begroo ting te onderzoeken en ze dan te bespre ken in eene volgende zitting. M. Bouquet.—Gewoonlijk hebben wij 2 zittingen noodig om de begrooting te onderzoeken in de afdeelingen, en dan nog eene zitting voor de bespreking in het openbaar... M. de Voorzitter.Wij zouden kun nen bijeenkomen ten 4 ure, zoo hebben wij 4 volle uren te onzer beschikking. M. Bouquet.— denkt dat men er niet mede zal gedaan krijgen. M. Begerem.'tls toch hetzelfde, gij zult de begrooting algelijk goedkeuren. M. de Voorzitter.Ik denk dat onze achtbare Burgemeester bier Zaterdag zal kunnen aanwezig zijn en dat hij er zal aan houden zelf de bespreking voor te zitten. M. Begerem.Gij doet dat geheel wel. M. de Voorzitter.Dank u Rekening 1907 en begrooting 1909 van den Disch worden naar de derde afdee- ling verzonden, met verzoek er verslag over in te dienen, zoohaast mogelijk. Het huis in de St-Jansstraat, bewoond door M. Liégeois, wordt nog voor twee jaar en half verpacht zonder den hof. De Schepenraad zal onderzoeken wat er met den hof kan gedaan worden. M. Begerem.— Wat de gever heeft voorgeschreven. M. de Voorzitter.— We zullen zien op welke wijze wij de begeerte van den ge ver kunnen volbrengen. 35 De Be»«Ie Pollet. In de Fran- sche Kamer is over eenige dagen het be houden der doodstraf gestemd. Op dit öogenblik wachten achttien ter dood veroordeelden naar de beslissing over hun lot. Onder deze zijn Abel en August Pollet, Canut Vromant en Deroo. Wat staat er deze te wachten: de dood straf of de galei Zullen al de veroordeelden de dood straf ondergaan Wanneer en op welke plaats te Bethune zou de lialsrecliling ge schieden 1 Dat zijn al vragen welke de bewoners van 't Noorderdepartement zich stellen. Abel en Vromant zullen mis schien gehalsrecht worden en de andere twee naar Guyana gesteken, maar niets is zeker daarvan want de kommissie der genadeverlee. ringen heeft nog geene uit spraak gedaan. Alle morge -den komen, in de vroegte, honderden mannen, vrouwen en kinaers uit de naburige dorpen 0111 de hals- rechting te zien voor het gevang post vatten, en beletten de rust der geburen door hun gezang en geroep! De veroordeelden zijn van elkaar af gescheiden. Tien bewakers zijn aange steld om hen te bewaken. Een hunner is dag en nacht in gesprek met iederen op geslotene. willenj; zij mogen klappen, lezen, spe len, rooken. Voortdurend hebben zij ij zers aan de voeten; 'smorgens en 'sa- vouds worden zij een qogenblik losge maakt 0111 de broek aan of uit te trekken, 's Nachts worden deze kerels in het dwanglijf gestoken; daar de armen dan op de borst samengebracht en vastge maakt zijn, kunnen zij zich niet bewegen. Zij krijgen hetzelfde voedsel, als de ande re gevangenen, maar dubbel rantsoen tg Vlamertinghe. Ziehier een uit treksel uit The Catholic Herald of In dia 't grootste blad van Indië, over den dood van Eerw. Pater Vandaele De dood heeft niet lang gewacht voor aleer opnieuw iemand uit ons midden weg te rukken, en haar slachtoffer is een der kloekste, ieverigste en nuttigste arbeiders in de Chota-Nagpur missie Eerw. Pater Henri Vandaele is gestor ven Donderdag 19 November, te Khun ti, eene statie op 23 mijlen van Ranchi gelegen. Wij wisten zelfs niet dat hij ziek was en de draadmare meldde enkelijk dat een gezwel aan de lever dc oorzaak was van zijnen dood. Een brief gaf ver dere omstandigheden. Maar nooit zullen woorden kunnen uitdrukken wat groot verlies de Missie door zijn afsterven komt te ondergaan. Verstandig, schrander, ver nuftig, aangenaam in handel en wandel en brandende van zieleniever was Pater Vandaele, een zeer kostbare arbeider in den wijngaard des Heeren en moeilijk zal het zijn om hem te vervangen. Hij was geboren te Vlamertinghe, (Westvlaanderen) op 30 September 1861 en was dus namelijk 47 jaar oud. Op 27 September 1881 trad hij het gezelschap van Jesus binnen en kwam in Indië aan, op 12 October 1887. De oud-leerlingen van St-Xaveriusen bijzonderlijk van St-JosephNorth Poinx, Darjeeling zul len zich den wilskrachtigen, ernstigen en toch zoo vriendelijken leeraar onder pref ekt herinneren, die zij zoo menig jaar aan het werk zagen. Hij was het die de M. de Voorzitter.Wij hebben van de Godshuizen een verslag ontvangen over eene verkooping van hoornen, die alreeds is aangeplakt. Dit wierd sedert lange ja ren alzoo gedaan. Ik stel voor toch een gunstig oordeel te geven, maar te vragen dat de Godshuizen in het toekomende hunne vraag vroeger zouden indienen. M. Begerem stemt alleen tegen, om reden, zegt hij, dat zijne goedkeuring toch nutteloos is, vermits de verkooping reeds is aangeplakt. De openbare zitting eindigt ten 512 ure. hoogte die voor het kollegie van North Poinx lag, geheel en gansch deed afvoe ren en de diepgelegene vlakte opvulde en effende om er den tegenwoordigen zoo schoonen speelgrond van te maken. Pater Vandaele kon niet ledig zijn en in zijnen vrijen tijd, geholpen door zijne ingeboren ingenieurs kennissen bezigde hij zijne handen zoowel als zijne zinnen in het uitvoeren van zulke werken die men in deze streek maar al te dikwijls misprijst en als vernederend aanziet. Hij was een levend voorbeeld dat aan onze leerlingen toonde dat onze handen ons niet enkel gegeven zijn om de pen te handelen. Wij herinneren ons nog hoe, op een der bezoeken die onze dierbare en diepbetreurde vriend. M. J.T. Wood- roffe, een der hoogstgeplaatste personen in Calcutta, aan North Poinx bracht, hij op zekeren afstand in eenen gracht eenen pater bespiedde die, de spade in de hand, aan 't arbeiden was alsof hij op die wijze zijn dagelijksch brood verdie nen moest. zijnde dat zijne oogen Het Luchtschip van Bayard-Clement hem niet bedrogen, zei M. Woodroffe Die pater verdient dat ik hem ga de hand drukken. Hij ging en zonder luisteren naar verontschuldigingen drukte hij gul- hertig de hand van Pater Vandaele, die gansch verbaasd, de handelwijze van on zen vriend bewonderde, alhoewel M. Woodroffe evenveel bewondering voor den Pater gevoelde. Zijne vrienden en bewonderaars die hem later kenden dan wij zullen verha len hoe nuttig hij ten voordeele zijner Missie die zelfaangeleerde kennissen van technieken aard gebruikte. Wij hoorden nu en dan slechts een flauwe weerklank yan hetgene hij uitvoerde en wrocht in levensjaren sleet. Waren er moeilijkhe den in het aanleggen van wegen, de bur gerlijke overheden die bijna allen Pater Vandaele als vriend aanzagen, mochten gerust tot hem gaan en de Pater was al tijd gereed het werk aan te nemen, te be stieren en zelf een deel van het werk te verrichten. Moest er eene school ge bouwd worden, onze Missionnaris wist juist hoe het moest gedaan worden en in korten tijd was de school opgericht. Over eenigen tijd zag hij wat groot voordeel zijne Christenen uit het weven konden trekken en wij weten dat zijne weefgetouwen, de beste in hunne soort en zelfs nog door hem met verbeteringen voorzien, weldra eene bestendige bron van gewin en profijt zouden uitmaken voor dezen die hij in dit vak oefende en onderrichtte. Het heeft den Heer geliefd het zoo nut tig leven van Pater Vandaele te eindigen. De reden van Gods besluit kunnen wij nu niet begrijpen; alleenlijk weten wij dat wij eens de Hand die nu zulken harden slag slaat voor eeuwig zullen zegenen. Maar nu kunnen wij slechts bidden opdat diezelfde Hand een weerdige op volger moge verschaffen om de plaats aan te vullen van den kostbaren werker dien wij verloren hebben en om troost1 te geven aan het herte van onzen gëeer- biedigden Aartsbisschop en den Overste die beide zoo dikwijls hunne pogingen, om dat veelbelovend dat onzer missie op vaste grondvesten te plaatsen, hebben zien telenestellen. Wat hem aangaat wiens verlies wij be treuren, wij zijn vol betrouwen dat hij uit de handen van den Meester des Wij 11- gaards in overvloedige maat die beloo ning heeft ontvangen die aan den getrou wen dienaar beloofd is geweest. Mo ge hij in vrede rusten Reninghelst. Op het einde der verledene week verspreidde zich alhier de droevige mare dat Eerw. Heer Pas toor Vanneste het tijdelijke met het eeu wige had verwisseld. Na eene langduri ge ziekte had de goede God zijnen die naar tot zich geroepen 0111 hem te loonen 'oor zijne goede werken en voor zijne erduldigheid in het lijden. Iioe groot de genegenheid was die de Reninghelstenaren hunnen goeden Her der toedroegen bewees de groote toeloop van volk tot zijne begraving die Dijnsdag laatst plaats had. Meer dan 500 gedach tenissen werden onder de offerande uit gedeeld zonder deze te rekenen die aan de schoolkinders werden gegeven. Wij hadden er het genoegen de mis van Requiem in echt gregoriaanschen zang j op voorbeeldige manier te hooren zingen. Na het H. Misoffer beklom de Zeer Eerw. Heer Deken van Poperinghe den predikstoel en cshetste er in treffende j woorden de loopbaan van den overledene af. Hij toonde hoe Eerw. Heer Vanneste 1 te Wevelghem, te Gulleghem, te Bixscho- i te en gedurende 18 jaren als pastoor van Reninghelst immer een godvruchtige, ie- vervolie en mildadige priester geweest was, bekommerd met het geestelijk en tij delijk welzijn zijner parochianen en met de schoonheid van Gods huis, en hij sloot zijne hertroer end e rede met de parochia nen op te wekken om hunnen braven pastoor in hunne gebeden indachtig te zijn. Op het graf sprak ook de heer Burge meester, namens de ingezetenen, nog eens den lof van den overledene uil. Wij laten hier die aanspraak volgen die ge- noeg zegt dat Reninghelst Pastoor Van- neste niet vergeten zal. Mijne Heeren, Ik acht het mij eenen droevigen plicht bij deze rouwplechtigheid, in den naam der Ingezetenen van Reninghelst, een welgemeend woord van dankbetuiging 'en eenen laatsten vaarwel toe te sturen aan den Eerweerden Heer Pastoor Vannes te, wiens stoffelijke overblijfsels aan de gewijde aarde straks zullen toevertrouwd worden. Eerweerde lieer Vanneste is in de 18 jaren die hij ,als herder midden ons heeft doorgebracht, een voorbeeld geweest van geestelijken iever, van ware godsvrucht en groote milddadigheid. Hij was innig bekommerd met het wel zijn van zijne parochianen. Als een echte priester heeft hij altijd, in welbepeisde onderwijzingen, zijne parochianen on derricht en vermaand, hun den weg van eere en deugd aangewezen. Hij beoogde niet anders dan het goed, en was steeds bekommerd om in zijne woorden 011 da den niemand te kwetsen, zonder nog thans de waarheid te kort te doen. Hoe dikwijls heeft het hem gespeten van tengevolge van een ongelukkigen val, zijne parochianen niet meer te kunnen bezoeken en ze t'huis met raad en ver maning bij te staan. Doch, hij trachtte des te meerfen te vuriger voor hen te bid den. Immers (zooals de zeer Eerweerde heer Deken het komt te zeggen) en zooals wij er allen getuige zijn van geweest, E, H. Vanneste was een door-en-door god vruchtige priester. Dagelijks bracht hij verscheidene uren in de kerk over, en wij weten dat hij de geestelijke en tijdelijke belangen zijner parochianen wel indach tig" was bij den Heer. Zijne milddadigheid, Mijne Heeren, is u alien bekend, doch ik meen te mogen zeggen zij is niet genoeg gekend. Immers de betreurde eer weerde Geestelijke was te bescheiden en verdook, misschien te veel, de milde aalmoezen die hij deed: een ware onge lukkige was bij hem altijd welgekomen en ontving grooten, somtijds aanzienlij ken onderstand. Doch waar zijne mild heid nog meer uitscheen en niet kon ge doken blijven, 'twas wel in onze eeuwen oude kerk, die hij gansch op zijn eigene kosten met zooveel smaak en luister heeft 1 versierd. Zoo heeft hij met een aanzienlijk deel van zijn bezit aan Reninghelst te beste den binst zijn leven, ook het genot van zijne milddadigheid gesmaakt en een titel verworven tot de dankbaarheid van zijne beminde parochie. Die dankbaarheid weze u dus hier loe- gezeid, betreurde heer Pastoor. Uwe ge- heugenis zal hier in zegening blijven be- waard, als deze van een voorzichtigen, voorbeeldigen, godvruchtigen en mil den priester Uwe overblijfsels rusten in vre de in de schaduw van den tempel dien gij zoo luisterlijk hebt opgetooidjVaarwel j tot in het beter leven naar hetwelk gij in i uwe ziekte zoo verlangdet. Vaarwel en tot wederziens in den Hemel. EN OMjM ELANDS 1 >u Ld ilu'Uü. veroüTTteulureii dvicn vVciL l,ij tli.1 .- iui liij -J o l&ixtolo P.prwp'OrdD TTr-pjAPiT,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1