I Meiigelmaren Spreeyraad stadsnieuws u Op Zaterdag 2n Januari 19^9. 5 eentimen 1 blad. 44e jaap. Taimerk SÏ37 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrüte, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars VOOR DEN PAl.'S Stad Yper Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsen en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal ■S» CU E- 3VL E E N T E RAAD Verslag der zitting van Maandag 28 December 1908. &&->&&&&& if* DIT IS fsYJ'RLS/è) ■Vvva. SBLAD tm YPER EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. rasaia 100.00 Zeer Eerw. Heer Deken kanonik De Brouwer. Eerw. HeerH. Claeys pastor Brielen. 5o.oo ZALIG NIEUWJAAR Voor de 44e maal heelt het NIEUWSBLAD: AN YPER de eere en het genoegen aan zijne talrijke lezers en zijne beminnelijke le zeressen een zalig Nieuwjaar te wenschen. iMoge het jaar 1909 voor allen een jaar zijn van voorspoed en geluk voor het tijde lijke en het feestelijke. Als goede christenen vragen wij eerst den zegen des Hemels over onze geestelijke over heid, voor Zijne H. den Paus, Onze Hoog weerdige bisschoppen en onze priesters. Maar wij willen ook onze wereldlijke be stierders niet vergeten, Z. M. den Koning Leopold II, die sedert meer dan veertig jaar ievert voor het welzijn van ons Vaderland; de heeren katholieke Ministers, die binst een vierde eesw ons land tot het toppunt van bloei en welvaart hebben gebracht. Moge voor allen het jaar 1909 een jaar zijn van nieuwe weldaden 1 Do overname van Congoland is misschien voor België 't begin van een grooteren opbloei, maar 'tzal ook aan ons land zwaardere ver plichtingen opleggen, waaraan de Belgen, met Gods hulpe, niet zullen te kort blijven Om meer tot de plaatselijke belangen der Yperlingen te komen, moge het jaar 1909, waarin zoo talrijke openbare werken worden aangevangen in onze stad voor ons geliefde Yper een stap vooruit zijn q>p de baan der wedergeboorte en der in eere-herstelling on zer kunstschatten en praalgebouwen, die voor onze stad eene bronne zullen worden van wel vaart. Het jaar 1909, het jubeljaar als wet gever van onzen achtbaren Heer Burgemees ter, zal meteen zijne geheugenis vereeu wigen onder de Yperlingen, doordien dat dit jaar al de groote werken worden aangevan gen, die door Hem met zooveel iever en taaien wille zijn beraamd. Moge hij er in volle gezondheid 'de voltrekking van zien iZal "het jaar 1909 de wenschen der bewo ners van ons arrondissement bevredigen met de voltrekking der vaart van Comen, reeds zoo dikwijls beloofd Zal het eeuwig en ervig mogen gezeid worden dat de Yperlingen gefopt zijn, ofwel zal het Staatsbestuur ein delijk zijne zoo menigmaal gedane belofte ver vullen, en alzoo aan onze handelaars den middel geven om1 met andere steden te ieye- ren voor den bloei van den handel, en Yper weer te 'laten rang nemen onder de nijve rige en handeldrijvende steden van België, gelijk het onder kunstgebied op weg is om zijne oude plaats terug te krijgen. Dat wenscht uit ter herten HET NIEUWSBLAD VAN YPER' De gemeenteraad van Yper vergadert op nieuw heden Zaterdag 2" Januari 1909, ten 5 ure, om de begrooting te stemmen met de bepaalde cijfers en te spreken over de her stellingen aan St-Maartensklooster en St-Ja- cobskerke. De zitting begint ten 3 ure. Tegenwoordig de heeren Colaert, Burge meester-Voorzitter; Fraeijs en Vanden Boo- gaerde, schepenenFiers,Vander Ghote, D 1 In- vettere, Bouquet, Sobry, Iweins d Eeckhout- te, Lemahieu, Begerem, Boone, raadsleden; Gorrissen, schrijver. De heeren Struye en Biebuyck zijn belet de vergadering bij te wonen. 't Verslag der zitting van 19 December wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Voorzitter leest eenen brief van M. Hector Van den Peereboom, waarbij deze in naam zijner zuster Jonkvrouw Van den Pee reboom, en in zijn eigen naam den gemeente raad bedankt voor de eere bewezen aan de nagedachtenis van zaliger M. Leon Vandén Peereboom. Begrooting voor 1909 en rekening 1907 der Godshuiz.n worden naar de 8P af deeling ver zonden, met verzoek dringend er verslag over te maken. STADSBEGROOT1NG VOOR 1909 M. D'Huvettere vraagt een algemeen ver slag over de begrooting; dat zou kunnen die nen als leiddraad voor de leden. M. de Voorzitter - vindt zulk algemeen verslag nutteloos. Waartoe zou het dienen, b. v. een verslag te maken over de jaarwedde der leden van den Schcpenraad M. Begerem De wet schrijft het nogthans voor... M- de Voorzitter - Er is een jaarlijksch verslag over den toestand van stadszaken, dat thans onder druk is. Verders zullen bij elk artikel de noodige uitleggingen gegeven worden; daarbij is de begrooting reeds onder zocht geweest in' de afdeelingen. Te Brussel, waar ik geheel de verledene week heb moeten verblijven, beeft men in eene enkele zitting de begrooting besproken en gestemd van boven de 100 miljoen... JVI- D'Huvettere Wij zijn zoo rap niet als de Brusselaars onder dat opzicht; onze opvoe ding is nog- niet voltooid -. -M. Vanderghote stelt voor dat de verte genwoordigers der drukpers, die de zitting bij wonen, een afdruksel zouden krijgen der be grooting, om des' te gemakkelijker te kunnen volgen. M. de Voorzitter - keurt dit voorstel goed, en belast den: heer .Secretaris aan die heeren een afdruk te geven der begrooting van dit jaar, indien er nog voorhanden zijn 't Ts nogthans verslaan dat er achterna nog veranderingen zullen kunnen aangebracht worden. De verschillige artikels der bcgrooting wor den gelezen door; den heer Voorzitter, en de heeren maken, waar het past. de noodige op merkingen. M. Bouquet herinnert zijn vroeger reeds gedane vraag iom de liedjes van onzen bei aard te veranderen. De heer Sehepene Fraeijs wordt er mede gelast. M. D'Huvettere vraag! boe hec staat met de overname van de Beiïewaeraesirate. M. de Voorzitter - Die za'ke is effen, maar de uitbetaling is nog met geheel gedaan. M. D'Huvettere klaagt nog over den slech ten staat van den kaaimuur. M- de Voorzitter zegt dat die herstelling ten laste is van den staat, bij wien de schepen- raad zal aandringen. M. D'Huvettere doet ook nog opmerken dat de muur die den Zillebekevijver steunt al den kant van Zillebeke, in slechten staat is, men behoorde hem nu te volzetten, terwijl hel water leegj is, want later zal er geen mid del meer toe zijn. De heer 'Voorzitter zal er voor zorgen. Bij de bespreking o'ver den 'tram Yper- Gheluwe vraagt de heer Sobry dat de Sche- penraad aandringe om betere correspondentie te bekomen voor dezen tram, namelijk met de linie van Dadizeele. Het ware een middel om de lijn te verbeteren, die nu maar weinig opbrengt. M. de Voorzitter zal opnieuw aandringen zonder veel hope te gelukken. Wat de op brengst van den tram aangaat, deze groeit gedurig aan, enl zal allicht de onkosten dek ken. Hel krediet voor1 de policie wórdt van 250 fr. verhoogd, om toe te laten nog een hulpe te benoemen. Rij het artikel der verlichting stelt de Sche- penraad eene verhooging voor, en de h'eer Burgemeester doet opmerken dat onze stad voor verlichting aan' 't hoofd staat, zelfs voren is bij Brussel, de groote lanen alleen uitgezon derd, omdat dezel benevens de gaze nog met elektriek verlicht zijn. JVL D'Huvettere. Brussel geeft ons den toon voor het stemmen van miljoenen voor de begrooting, maar we zijn wij voren met de verlichting. M. Bouquet i vraagt verbetering aan den weg op het groot plein, verbetering waarop vroeger M. Vander Ghote reeds heeft aan gedrongen. M. de Voorzitter - doet opmerken dat die weg 70.000 fr. zou kosten, al is hij maar op 25 m. van de Elverdinghestraat, die in dezelfde richting loopt. M. Fiers stelt voor den weg te ver beteren met er een voorland te maken in assche. M. Fraeijs - 'doet opmerken dat zulk een voorland nog 5.000 fr. zou kosten. M. Bouquet klaagt over den gebrek- kigen dienst van het kuischen der straten. M. de Voorzitter herinnert dat de stad merkelijk de uitgaven voor den vuilnisdienst heeft verhoogd, zonder dat het werk daarom beter gedaan wortle, Ten qnderen, de zaak is ter studie, en we zullen zien als we met den dienst in aanbesteding te geven, mis schien nog geen geld kunnen eruit trekken, natuurlijk mits aan de tegenwoordige aan- gestelden eene zekere vergoeding te verlee- nen. Nu kost dit werk met de ontsmetting 10.000 fr. M. Bouquet vraagt nog eene verhooging van jaarwedde voor een bediende van het slachthuis. M. de Voorzitter Er is een krediet hier voor in de begrooting. M. de Sehepene Vanden Boogaerde her- fr. betaalt voor begravingskosten van behoef- innert dat de stad jaarlijks rond de 700 tigen, die hier uit andere gemeenten aan komen, namelijk in het zothuis: hij stelt voor de gemeenten waar de behoeftigen hunne on derstandswoonst hebben, deze kosten aan te rekenen. Aangenomen. Een nieuwe lijkkoets zal aangekocht wor- ,den teeep te naaste Ure. daar er nu geen geschikte plaats is om deze te ^ergen, en dat de Botermarkt hiervoor niet betamelijk mag gebruikt worden. Uit de opgegeven cijfers der begrooting blijkt dat hel onderwijs hier ter stede fr. 71.588.91 kost. M. D'Huvettere lieeft den erbarmelij- ken toestand bestatigd van sommige werken in de volksboekerij van stad. M. de Voorzitter - zal er de aandacht op roepen van den boekbewaarder. M. D'Huvettere vestigt de aandacht van den Schepenraad op de verandering toege bracht aan het verleenen van toelagen aan de kinders der Looie, op de fondatie Van den Peereboom. Over eenige jaren tijdens B,™ Surmont de Volsberghe, werd er beslist die toelagen in te schrijven op de pensioenboekjes, zoo leer de men hiermee de kinders sparen, waar dit geld, ingeschreven op de spaarboekjes, maar al te dikwijls aan den ouderdom van 20 jaar in één of twee dagen in slemppartijen verkwist wordt, en soms een eerste begin is om dronkaards aan te kweeken. Wierde integendeel het geld in de Pensioen kas gestort, dan komen er de toelagen 110a Jbii van den Staat. Provincie en Stad. en die toelagen doen de stortingen verdubbe len. Daarbij zijn die eerste stortingen meest al den grondsteen van verder vooruitzicht en spaarzaamheid. Ik zou daarom b'egeeren dat de stad wee rom als yroeger een deel ten minste der toelagen der fondatie Vanden Peereboom op de Pensioenkas doe overbrengen. Op voorste! van den heer Burgmeester wordt de heer D'Huvettere belast hierover een verslag op te maken, dat vervolgens in eene naaste zitting zou onderzocht worden. v- Een krediet van 4500 fr. wordt gestemd voor Feesten in 1909. M. de Voorzitter herinnert dat hij nooit gezeid heeft dat onze openbare feesten 20.000 fr. 's jaars kosten, zooals een gazette het heeft beweerd. Ik verzoek de heeren der druk pers dit juist te willen aanstippen. Verleden jaar hebben onze feesten 15.128.79 fr. ge kost, en de jaren dat er kiezeng was, werd er niet meer uitgegeven. In dit cijfer is ook de toelage begrepen voor de peerdenloopen. M. Bouquet. Heeft men hel fameus fes- slival vergeten van 1890, dat voor één enke len dag 18.000 fr. kostte v M. de Voorzitter. Wij hebben zelfs nooit heel juist den onkost van dit festival kunnen vaststellen, en 1890 was een kiesjaar... M. Begerem Dan was ik hier nog niet. M. de Voorzitter. Ik was er nog alleen van mijn soorte. De gewone uitgaven worden op 355.529 fr. beraamd. De heer Voorzitter herinnert dat er zoo weinig mogelijk herhalingen en regelingen ge daan worden. Alleen zaken van hoogdringend heid worden in den loop van het jaar nog ingeschreven. BUITENGEWONE UITGAVEN De volgende buitengewone uitgaven wor den gestemd Zuidportaal van St-Maartenskerk 13A99.70 St-Pieterskerk 8236.93 Herstelling der Ilalle 50.000 fr. Werken aan Zillebeekvijver 30.000 fr. Meubels voor het Vredegerecht 530 fr. Voor den Pompiersdienst aan 't Wieltje 2500 fr. Voorlanden en herlegging van den Lan gen Meersch 1800 fr. Beplantingen en voorlanden in de Carton- strate 5800 fr. Toestellen voor de middelbare school 520fr. Beplantingen der Statielaan Voorland in de Kaaistraat 450fr. Voorlanden en herkalsijding der Elverdin ghestraat 20.000fr. Wetslrijd van orde en netheid 400 fr. Het krediet voor den kunstgevei van het huis Couseyn wordt op 2.000fr. gebracht. MiM. D'Huvettere, Sobry en Begerem stemmen er tegen uit grondbegin, omdat zulke uitgaven de stad in te groote kosten kunnen Steken. Een krediet van 1500 fr. voor het zuid portaal van Sint-Maartenskerk wordt voorloo- pig behouden, de commissie van monumen ten begeert eerst verder te onderzoeken voo raleer hare goedkeuring te verleenen. Voor de herstelling der groote Roos heeft 'de Z. E. "lieer Deken het aandeel van den kerkraad op zich genomen. De kerkraad heeft beslist elf standbeelden! te plaatsen in de nissen pan den hoofdin gang van St-Maartenskerk. Die uitgave maakt aeei van de afgemeene uitgaven op GtJO.OOOtr. 'beraamd. De Z. E. heer Deken neemt het van de kerkfabriek en van de stad op zich. De 'Schepenraad wordt belast den milden ge ver namens den raad uit ter herten hiervoor te bedanken. De beeldhouwer Rooms zal met de beelden belast worden. De heer Burgemeester verhoopt voor het toekomende ook nog zulke mildheid van wege de parochianen van Sint-Maartens. Yoor de herstelling van het oud klooster der Arme Claren stemt de raad een eerste toelage van 15.065 fr. De raad zal met de kerkfabriek onderhan delen voor den pachtprijs, die ten hoogste 800 fr. zal mogen bedragen. De geheele toelage van stad zal de 40.000 f. niet mogen overtreffen. M. D'Huvettere stemt de toelage onder voor behoud later de voorstellen der kerkfabriek te kunnen onderzoeken. De voorwaarden door de kerkheeren te stellen, moeten natuurlijk fyeel gezapig zijn; daar het eigenlijk het geld van stad is dat aan hun eigendom eenige weerde doet krijgen. Er is verstaan dat de stee een pacht krijgt voor 99 jaar en men denkt in dat praalgebouw dat voor onza stad een echt juweel zal zijn, de boekerij en het muzeum in te richten. De heer Staatsminister Beernaert, met wien de heer Burgemeester over het kunstgebouw sprak, heeft beloofd! een der schilderijen van zailiger Jufvr. Euphr, Beernaert, zijne zuster, aan ons muzeum! "te schenken. In afwachting dat ons nieuw lokaal gereed is, zouden we die kunnen plaatsen in eene der zalen van het Stadhuis. Een brief van bedanking zal aan den mil den gever gezonden tvorden. De verplaatsing der openbare weegschaal wordt beslist, maar geene bepaalde plaats nog aangeduid, de raadsheeren zullen de zaak be- studeeren. Een voorland zal gelegd worden aan den rechterkant der Thorhoutpoorte, tot aan het huis van M. Eug. Froidure. Op den hoek van de Esplanade, rechtover het huis Bailleul, zal een waterplaats geschikt worden; een krediet van 700 fr. wordt daar toe beschikt. Boordsteenen zullen er rond gesteld worden. Een riool zal gemaakt worden van aan de Thorhoutpoorte tot aan de Diksmuidpoorte, bij den Hazewind. De buizen zullen in de Wieltjegracht geleid worden. Men zal onmiddellijk beginnen aan eene riool in het begin der mondstraat, waar tegen woordig alle kelders' onder water staan. In het gouden vioolstraatj.e zat ook eene riool gemaakt worden; de onkost zal 506 fr. bedragen. M. Bouquet vraagt nog een hulpgeld van 600 fr. om de Koninklijke Fanfare te beloo- nen voor de diensten binst het 'verloopen jaar bewezen. Aangenomen. Dezelfde heer vraagt nog eene toelage van 2000fr. voor zomerfeesten. Binst dat de heer Burgemeester eenige 00- genblikken de zaal verlaat, stelde de heer Sehe pene Fraeijs een krediet voor 1500 fr. ten einde het portret van den achtbaren heer Burgemeester te laten maken en dan in de gaanderij der heeren Burgemeesters te plaat sen. Dat zal juist passen met het parlemen tair jubelfeest van den achtbaren volksver tegenwoordiger. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd en ide heer Begerem zegt dat het nuttig en wel verdiend is. Mad. Fritz Lebbe (jufv. De Hem) zal met d« uitvoering belast worden. JULES DEVIGNE Te Gent is deze weke overleden de heer Jules De Vigne, volksvertegenwoordiger en Sehepene van stad. De overledene was een overtuigde Vlaming, jammer dat hij zijn talent ten dienste stel de van Ion haat tegen den Godsdienst. Bij het terugkeeren van den heer Burge meester wordt hem kennis gegeven van de genomen beslissing en de heer Colaert be dankt hertelijk de heeren van den raad. Een krediet Kordt nog gestemd voor hel aankoopen van eene oude pomp, om ze terug te plaatsen, waar men eene geschikte plaats zal vinden. v M. Bouquet klaagt dat er zoovele honden zijn waarvoor niet betaald wordt. M. de Voorzitter zegt dat het meestal arme dompelaars zijn die niet betalen omdat zij niet en kunnen. Inkomsten en uitgaven worden eenparig goedgekeurd en de juiste cijfers zullen in eene volgende zitting gestemd worden. De openbare zitting eindigt ten 5.45 ure, 32 PROVEN Maandag laatst hadden Ka- rel Camerlynck, landbouwer te Proven, en zijn zoon Maurits, oud 18 jaar, zwijnen geleverd naar Poperinghe. In den terugkeer was Maurits op den wagen gezeten en zijn vader volg de hem. Op een honderlal stappen van de hofstede gekomen, werd de hoed van Maurits door eenen rukwind van zijn hoofd geworpen; al de armen uitwerpende om hem terug te grijpen schoot het koordeel uit de handen van den geleider en de peerden gingen op hol. Maurits sprong van den wagen om het leid zeel terug te vatten o! de peerden in te hou den; doch hij viel en werd door twee wielen van den wagen overreden. De ongelukkige trachtte zich op te richten, doch dat was hem onmogelijk: hij werd door twee landbouwwerklieden, Cyriel Decaesteker en Rene Devos, die het ongeluk z gen gebeuren opgenomen en huiswaarts gedragen. Heer Doc tor Brutsaert van Watou diende den ongeluk kige de noodige zorgen toe; doch deze is in den volgenden nacht aan de gevolgen van zijnen val overleden. De dood wacht ons, als wij er minst op peizen 1... 32 MEETKERKE Zondag morgend, rond 31/2 ure, vond men den landbouwer August Willems, jachtwachter van M. den senateur Van Ockerhout, van Brugge, neergehurkt zitten tegen eene vum van peerdeboonen, dichtbij zij ne pachthoeve. Hij gaf geen teeken van leven meer; men droeg hem naar zijne woning, waar men bestatigde dat hij dood was. Het gerucht liep dat er eene misdaad in 't spel was en zon dag namiddag kwam het parket van Brugge ter plaatse, vergezeld van een wetsdoktoor. Er is hoegenaamd geene kwestie van misdaad; men veronderstelt dat Willems, 's nachts naar huis komend, in eene gracht gesukkeld is. Hij zal er uitgekropen zijn doch een bloedopdrang gekregen hebben, veroorzaakt door de koude. m DE ANTWERPSCHE KRANEN. De haven van Antwerpen is voorzien van een aan tal groote kranen; voor eene groote haven zijn machtige heftuigen eene eerste noodzakelijk heid. - «BIK JadxHi -a.J'W Ai ij: Lrf q/.;.!;» usiaból

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1