Mengelmaren m Op Zaterdag 23ri Januari 1909, 5 centime!) 1 blad. 44e jaar, Talmerk 8140 m Te trekken bij den Uitgever, Tk 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars VOOR OEM F'ATS w STADSNIEUWS VA N ALLES WA T a ■PH Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 99 |S5fff» jp jgS fgS .fpS $5 fff» |i41) OK vy EhM,1 Hê ssp s# t$> «af EERETEEKEN /#s#s#s#s#ssls!#23#si#s# s# siP sflP ssp DIT IS SBLAD ïAS YPER Otno 3j ,0l] EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE HE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. De inschrijving van dit jaar is volgens den wensch van Z. H. bestemd, ten voordeele der slachtoffers van Sicilië cn Calabrië. Vorige lijst 654,00 De Congregatie der leerlingen bij de Pousl rugge Damen te Yper Heilige Vader, Wij smeeken uwen zegen af, Opdat wij allen, tot aan 't graf Voiherden mogen, kloek en sterk In onze liefde voor Gods kerk 5o.oo Heeren en Jufvrouwen Baus, Yper 100.00 E. H. Ryckeboer, pastor op Sint Niklaais tj. Yper 5o.oo M. Napoleon Meersseman, Yper 5o 00 Onbekend Heilige Vader, zegen uw kind 10.00 E. H. Keys, rustend pastor, Yper 10.00 M, Henri Roets, Eere-Opziener, Yper 5.00 Onbekend 5.00 Onbekend 5.00 Heilige Vader, zegen ons 4.00 FRANKRIJK aan den godsdienst en zoclit eene gelegen heid tot wraak tegen Abel, aan wiens onhan dige verdediging voor de rechtbank hij hunne veroordeeling toeschreef. CONGOLAND Met Maarte of April zal prins Albert onze afrikaansche kolonie bezoeken. Men zegt dat de koning geen partijganger was van de reis van prins Albert naar Congo. Het herhaald aandringen van den kroonprins heeft evenwel zijnen weerstand overwonnen. De vraag is nu of de prins officieel, als kroon prins, of «incognito» de reis zal ondernemen. Aan hooger hand zijn de gedachten daarover verdeeld. In alle geval zal de «Bruzellesville» bijzonder voor de prinselijke reis ingericht wor den. Al de noodige maatregelen worden reeds genomen en 't is de koning zelf die alles regelt. Het is mogelijk dat de prins, buiten zijne staf officiers, zal vergezeld zijn door genoodigden, misschien Wel van parlementsleden, die dooi den koning zullen aangeduid worden. Het is ook mogelijk dat vreemde oorlog schepen den prins, bij zijne aankomst in het Congoleesch zeevlak, zullen komen groeten. AMERIKA Woensdag morgend ontstond er "brand in de werkhuizen der waterleidingen, te Chi cago (Vereenigde Staten.) Er waren een groot .getal werklieden aan den arbeid; men vreest Over eenige dagen werden er n-.cuwo tol- g cja{ méést allen in.'dé vlammen omgekomen zijn. Eene sleepboot heeft zes en twintig ge kwetsten aangebracht. De werken, die daar wetten gestemd in de Fr arische Kamer. De reizigers die per spoor in vrankrijk toe komen, zullen vanaf 1 Mei aanstaande niet meer dan 10 cigaren, 20 sigaretten of 40 gram men tabak in hun bezit mogen hebben, zon der tolrechten te betalen. Vrouwen en kin deren genieten die gunst niet. Dus, het vrouwvolk die smoort mag eene pijp mede hebben, maar geen tabak!.... zonder rechten te betalen. NOG OVER DE POLLET'S In het geneeskundig Gesticht te Rijsel wer den de hoofden der vier gehalsrechten van Bethune overgebracht. Dr. Debierre, wees aan de studenten, op het verschil in uitdrukking dat zij boden: twee hunner hadden kalme, rustige gelaatstrekken, hunne oogen waren gesloten alsof zij sliepen, geen spoor van schrik of onrust was daarop te zien; de beide anderen staarden met wijd open gesperde oogen, samengetrokken gelaat, verschrikt en dreigend. «Ge ziet» sprak Dr. Debierre tot zijne leer lingen «de eerste twee zijn rustig gestorven, de beide anderen hebben wanhopig tegen hun lot gestreden. Verder uitleg acht ik onnoodig, oordeel zelf.» •Opmerkensweerdig is het, dat de rustige uitgevoerd werden, hadden tot doel drinkbaar water in Chicago te leiden, met het te doen komen van eene plaats, gelegen in de nabij heid van een groot meer. Een der tunnels op den bodem van het meer gebouwd, werd erg beschadigd door de ont ploffing van buskruit; deze ontploffing was door den brand veroorzaakt. 'Verscheidene werklieden die in de houten gebouwen ver bleven, werden in den slaap door de vlam men verrast en moesten half gekleed en som mige met brandende kleeren de vlucht nemen; zij sprongen in het meer, waar zij door boot jes gered werden. Donderdag morgend waren er reeds vijftig dooden opgegeven. De eenen zijn verdronken, de anderen zijn in den brand omgekomen. ITALIË We geven verder verschillige bijzonderhe den over de ramp die den hiel van Italië zoo getroffen heeft, maar de italianers zijn on gerust over de gevolgen van de wonde die koningin Helena bekomen heeft, tijdens haar bezoek aan de vernielde steden. De toestand der koningin is niet al te zeker. Men weet dat r.r-. eene waanzinnige vrouw, in een gasthuis, di trekken lagen op tgdaat van DEROO cn dat koni in ecn hoofdstoot toegebracht heeft van VROMANT, deze twee die berouw hadden getoond, gebiecht en gecommuniceerd hebben, en dat de gebroeders POLLET, die tot het laatst onverschillig en vijandig bleven, ook 11a hun dood een zoo vreeselijkcn aanblik bleven aanbieden. t' Deroo had bovendien eene goede christe lijke opvoeding genoten. Tot verbazing der cipiers ging hij zelfs in de gevangenis nooit slapen, zonder eerst zijn avondgebed te heb ben gedaan. En gedurende de H. Mis eene halve uur voor de terechtstelling, door den aalmoeze nier opgedragen, herhaalde hij onophoudelijk de bede: «,Mijn God, ontferm U mijner.» In sommige bladen, werd hij voorgesteld, alsof hij bevreesd was in het aangezicht van den dood, zoodat men hem naar 't schavot sleepen moest. IIET TEGENDEEL IS WAAR, verklaart met nadruk de «Semaine Rehgieuse» van At- recht: loopende van zijne cel naar de plaats der terechtstelling rookte hij rustig zijne si- garette, op twee stappen van 't schavot bad hij op luiden toon in 't vlaamsch een akte van berouw, omhelsde het kruisbeeld en gaf zich gewillig over aan de helpers van den beul. Abel Pollet, de leider der bende, was van J zijne jeugd af door bedorvenheid van gemoed gekenmerkt. Op den vooravond van zijne eer ste communie had hij reeds een vijffrank stuk gestoten. Dit feit alleen getuigt voldoende, hoe dc opvoeding van dezen ongelukkige was cn welke verwachtingen men van hem mocht koesteren. Zijne redetwisten in het gevang met den aalmoezenier getuigen genoeg hoe hij naai den goddeloozen kant overhelde. Hij was hooveerdig en voelde zich gelukkig dat ieder hem vreesde. Toen hij vernam dat hij moeste gehalsrecht worden, gedroeg hij zich zoo onverschillig mogelijk en neuriede liedjes onder de laatste H. Mis, zoodat men de deur zijner cel moest sluiten. August Pollet was ook geheel onverschillig Sinds eenigen tijd gevoelt de vorstin eene weldigo pijn in de borst en is onderhevig aan langdurige hoestbuien. Slechts eenmaal heeft zij zich door de geneesheeren laten verzor gen; sinds weigert zij, ondanks het aandrin gen harer omgeving, zich te laten verplegen. NOG VOORTDUREND AARDBEVINGEN Woensdag morgend, ten 3 ure 45, heeft men te Messina eene lichte aardbeving gevoeld; zij duurde acht seconden. Ten 4 ure 15, had er eene tweede en heviger golvende aardbe ving plaats, die acht seconden duurde. Het weder was koud en het regende. De brand in de rechtgebleven huizen van het strand duurt voort. DONDERDAG 28 JANUARI zal er te Yper, in de Halte, een Voordracht gegeven worden met lichtbeetden, door M. Hebbelynck, rechter te Gent. ,De redenaar zal handelen over Sicilië en Ca labrië. Ingangkaarten 2 fr. en 3 fr. ten voordeele der slachtoffers van de ramp in Italië. (Zich te wenden ten Stadhuize ta Yper, al le dage van 11 tot 12 ure. Damen en jufvrouwen gaan ten huize in gangkaarten aanbieden voor die feeste. MOORD OP DEN SOLDAAT GOETHALS Tot nu toe is den dader van de wreede moord op den soldaat Goethals niet gekend. De rechterlijke overheden sparen nogthans geene moeite, maar ongelukkiglijk zij vinden niets. De magistraten hebben dc zekerheid in hun onderzoek te kunnen geholpen worden en het parket liet dezer dagen een bericht aan plakken, verzoekende, dat alwie de soldaat Goethals, den avond vóór de misdaad zou ge zien hebben, Tt zij in gezelschap van burgers of soldaten, dit zou willen verklaren aan den heer Onderzoeksrechter of Politickommissaris. De medalie van 1" klas is verleend aan Mad. Kleynen-Vanackere, onderwijzeres en aan de Heeren Lahousse en Vermast, onderwijzers te Yper. Onze gelukwenschen! WELDADIGHEIDSSCHOOL Eene toelage van 6000 frank is verleend aan het koezichtskomiteit, ten einde hunne taak te vervullen tot bescherming der leerlin gen die het gesticht verlaten. GEMEENTERAAD Openbare zitting van den gemeenteraad op Zaterdag 23 Januari 1909, om 5 ure 's avonds. Dagorde: 1. Rekening 1907 en begrooting 1909 van het Weldadigheidsbureel. (2. Rekening 1907 en begrooting 1909 der Burgerlijke Godshuizen. 3. Weldadigheidsbureel: Tusschenkomst in de kosten van het lager kosteloos onderwijs: bijvoeg. 4. Herstelling van Sint Maartens Klooster. 5. Herstelling van Sint Jacobskerk. v RIJWIELBAAN •Naar wij vernemen zal de opening der Yper- sche rijwielbaan in 't begin van April plaats hebben. KATHOLIEKE WACHT Zondag 21 Januari 1909, om 8 ure, vergade ring der Katholieke "Wacht in 't Volkshuis. Tombola voor de leden. LBERICHT Om geene afbreuk te berokkenen aan de wel dadigheidsfeesten, aangekondigd ten voordeele der Italiaansche slachtoffers, heeft «DE VLAAMSCHE STER» besloten hare liefda digheids vertooning, die hetzelfde doel beoogde, niet te geven. DE BESTE i GELDPLAATSING -Welke is de beste, zekerste en de meest winst gevende geldplaatsingWaar ontvangt men voor zijn geld den hoogsten interest, zonder eenig gevaar van verlies, zonder angst of be kommernis Eenen hoogen, zelf eenen allerhoogsten in trest, en tevens eene volstrekte zekerheid, met dc waarborg van den belgischen Staat, vindt men alleenlijk en uitsluitelijk in de Lijfrentkas. In België bestaan reeds 5.428 wettelijk er kende lijf ren tgilden, ook pensioengilden ge naamd, dewelke de geldstortingen van ieder een aanveerden. Iedereen, arm of rijk, jong of oud, mag in gelijk dewelke dezer 5,428 lijfrentgilden zijn geld storten van af den ouderdom van 6 jaar tot aian 65 jaar, ten einde zich voor later een pensioen of lijfrent te verschaffen. Men mag volgens keus de stortingen doen met voorbe houden of met afgestaan kapitaal; men is ook vrij het trekken van het pensioen vast te stellen op 55, 60, of 65 jaar ouderdom. Het pensioen dat men jaarlijks, geheel zijn leven lang, van af 55, 60 of 65jarigen ouderdom zal ontvangen, zal voor iedereen zijn in evenredig heid zijner stortingen: die lange jaren veel zal gestort hebben, zal een hoog pensioen trek ken; die niets stort, zal later zitten met ijdele handen! fig LANGEMARCK. Men is bezig in de kerke met de trappen van den grooten au- taar in te korten om het Koor te vergrooten —Sprekende van Kerke, voortaan zullen de stoelen verhuurd worden. Iedereen weet dat het stoelgeld te lande eene der voornaamste in komsten uitmaakt van de Kerken; sedert lan gen tijd moest de Kerkraad bestatigen dat het stoelgeld bij verre na niet opbracht in evenredigheid met de omliggende gemeenten, Waaraan was dit te wijten?... 'k En weet het niet, maar 'k heb nog een kerkmeester hoo- ren zeggen dat zulks voortkwam omdat 'er veel te vele personen ontslagen waren van stoelgeld te betalen in de Kerke. Wat er van zij, men heeft besloten van eene nieuwe ver ordening in voege te brengen en van ieder een, buiten de arme schoolkinderen, hunne zitplaats in de kerk te doen betalen'k ge- loove zelf, en 'ten ware nog maar redelijk, dat deze die de schoonste plaats in de kerk bezitten meest zullen moeten betalen... Nu, men heeft daarbij nog besloten van de stoelen te verhuren tusschen dezen dia toe nu toe de stoelen bezorgd hebben, op voorwaarde dat deze die de aanbesteding bekwam, uitsluitelijk taet ieden van zijn huisgezin, zorgde voor het ontvangen van al het stoelgeld. Ik kom juist te vernemen dat de gewezen stoelzetter Isi- door Pype de verhuring bekomen heeft mits eenen prijs die veel hooger is dan wat de stoelen tot nu opgebracht hebben. WAAR GAAT DAT EINDIGEN? Zondag laatst was er te Langemarck in twee plaatsen feeste: te St Jelijns waar men volgens ge woonte St Antonius vierde en waar onze ge meentefaafaren hunne geestigste deunljes lie ten hooren; bij den «Hagenbosch» waren er feesten voor rijwielers er was daar vele volk en bijzonderlijk vele jonge opkomers Dat zijn goê dagen voor bazen en brouwers, maar ten zijn maar slechte voor de moeders die moeten t'huis wachten met de kleine kin ders en wier mans en zoons, en zelfs dochters, het zuurgewonnen geld zoo kwistig verbras 35 Een uitstekend middel tegen vallingen, bronchieten en al wat er van komt is het drin ken van gruiswater. Men late eene pint of twee gruis geduren de 20 minuten koken. Men giet het daarna door eenen zuiveren doek en het sap, zuiver of gemengd met zuiker, is zeer smakelijk. Het middel is voorwaar niet kostelijk en eene proefneming is dus in het bereik aller beurzen. L §g Zooals men weet, worden door den hy- drographischen dienst van Amerika aan sche pen flesschen mede gegeven, met verzoek die op een bepaalde hoogte in zee te werpen, ten einde op die wijze de richting van den stroom in den Oceaan nader te bestudeeren. Dat die flesschen dikwijls een aprdig zeetochtje maken, alvorens het land te bereiken bewijst opnieuw het volgende: Den 21 Maart 1906 werd door den gezag voerder van het schip «Emma-Laurans,» een bottel, waarin vooraf op een daartoe bestemd papierken de hoogte was opgeteekend, in de buurt der Falklands eilanden (in den Zuidelij ke Atlantischen Oceaan) te water gelalen. Na den Zuid-Atlantischen Oceaan en den Indi- schen Oceaan te zijn doorgestoken, is de flesch 30 maanden later in de Guichenbaai, nabij de haven van Robe (Zuid-Australie) aangeland. Zij had aldus 188s lengste doorloopen. Zaterdag namiddag, in 't Lokaal, is er cine matografische voorstelling voor de schoolkin deren. De Eenveerde Pastor betaalt voor de arme kinderen. Zondag namiddag, 21 dezer, is er prijsdee- ling, in 't Lokaal, voor de getrouwde mannen der St Paulusgilde. Na de prijsdeeling is er ook eene allerprachtigste voorstelling van ci nematographie (levende lichtbeelden.) AAN DE VLAAMSCHE VISSCHERSBEVOLKING. -Een vriend van 't Nieuwsblad roep de aan dacht onzer lezers van de kust op den vlaam sch en priester Servaas die te Reykiavik in Ysland, de eenige katholieke pastoor is. 'tEn is dezen keer om geen geld dat hfij schrijft, alhoewel hij er veel vandoen heeft om zijn parochietje (een zoo groot als 't Vlaam- scho land) recht te houden, maar hij biedt nu zelf zijne hulpe aan: v «Toen ik verleden jaar naar mijn Ysland terug keerde, schrijft hij, stapte ik ook af op de eilandjes Westman, die maar eenige uren van Reykiavik af liggen. «En daar vond ik niets dat katholiek was, zelfs geen kruisbeeld in het hospitaal 1 «En 'k vernam tot mijn groot© droefheid dat er daar juist een Vlaamsche jongen ge storven was, zonder biechten of berechten en dat hij begraven werd door een protestant- schen Dominee. «Visschers van Knokke tot de Panne» schrijft pastoor Servaes, «als ge kunt, zendt toch uwe zieken niet meer naar de Westmaneilandjes, die Fransch zijn, dat is heelemaal verwe reldlijkt, maar naar Reykiavik, waar een Bel gische konsul is, en brave nonnekes om u op te passen en een priester om u te troosten en desnoods u te vergezellen naar uwe laatste rustplaats I» Zijt gij nog niet voorzien van plukalmanak wegwijzer, enz... haast u ter DRUKKERIJ VAN 'T NIEUWSBLAD. <E RENINGHELST. Donderdag was de gemeente Reninghelst volop in feest. Van 's morgens zag men reeds de gevels, zonder één uitzondering, met vaandels, bloemen en opschriften versierd, en de bijzonderste stra ten in sparredreven herschapen. Het geschiedkundig deel was zeer schoon in den stoet en wat was ter voorstelling beter geschikt van de beroemdste piastors der paro chie? Pastor Van Alstein, uit wiens heilig leven nog menig ouderling weet te vertellen wat hij uit den mond zijner ouders hoorde, moest SOLDATERIJ Tegenwoordig is het al soldaterij of krijgs dienst dat de klokke slaat. D'eene willen alleman soldaat, andere geene soldaten, tenzij de vrijwilligers en nog anderen willen den oudsten zoon van ieder huisgezin soldaat maken. Nu, om kort te maken, ziet gij op de beel tenis in dit blad de vergelijking der tegen woordige Fransche, Duitsche en Belgische le gers, verbeeld door een soldaat. De gestreepte vierkanten duiden de getal sterkte aan der Belgische en Fransche legers en het zwarte vierkant verbeeld liet Belgisch leger onder algemeenen dienst, waarvan er te genwoordig zooveel gewag gemaakt wordt. tweemaal wegvluchten tijdens de Fransche Re volutie: daar zag men den eerbiedweerdigen grijsaard te midden van de Fransche soldaten, terwijl vóór hem gewijde voorwerpen gedre- gen wierden, die binst den Beloken Tijd ge diend hadden om mis te lezen en de H. Sa cramenten toe te dienen. De 2C groep verbeelde Pastor de Heuvele op pelgrimstocht naar Belle, met den Heer van Reninghelst en de vier Schepenen. Om zijne verdiensten wierd die pastor later, in 1638, in de vermaarde Abdij van Loo tot Abt benoemd. 1 l 1 j j j "j En eindelijk, hetgeen de stake uittrok en waannêe iedereen, na de plechtigheid nog bezig bleef, 't was de kostelijkste wagen der riestevs martelaarsBinst den geuzentijd wierd Pastor Hughesoone met beide zijn on derpastors ter dood gebracht, omdat zij het geloof niet wilden afzweeren noch van de Heilige Mis afzien. Zij wierden vorengesteld bij hunne beulen en boven hun hoofd hielden met gouden wie ken verbeelde engelen de martelaars kroon gereed, terwijl een twintigtal wel geoefend en in oude kleederdracht uitgedoste zangers met tweestemming koor de verheerlijking der mar telaars bezongen. «Hoe prachtig! hoe schoon 1» men hoorde niets anders. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN 2-H. de Bisschop van Brugge heeft benoemd: Onderpastor te Zonnebeke, E.H. De Clercq, onderpastor te Belleghem. Onderpastor te Belleghem, E.H. Callewaert, leeraar in St- Amands College te Kortrijk. DOODSTRAF Do doodstraf bestaat nog in België, doch zij wordt niet meer toegepast, zooals men weet. De laatste hafsreehtingen, meenen wij, die in België plaats vonden, waren die van Coecke en Goethals en men weet dat de veroordeeling van die twee Vlamingen en hunne halsrechting te Bergen door velen als een rechterlijke dwa ling is aanzien geworden. Ook stelde Ml Bara kort daarna in dp Ka mer voor de doodstraf af te schaffen en uit ons lijfstraffelijk wetboek te vagen. Het wor stel ging er door, in de Kamer, do«h werd in den Senaat verworpen met eene stem meer derheid. Sinds, evenwel heeft de Koning die een be slist tegenstrever der doodstraf is, aan alle ter dood veroordeelden genade geschonken. Dit alles is een veertigtal jaren geleden. Wat is er sinds dien van de guiljotien geworden? Het tuig ligt in de kelders van 't stadhuis ta Brussel, zoodat het er niet heel nieuw meer uitzien moet. En 't mes, indien het niet ver loren is geraakt, moet ook eenige lagen roest hebben verzameld. Het boerken van Asch, Nieuwland, tot beul gepromoveerd en 1600 fr. 's jaars trekkend,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1