Mengelmaren smmm SpreeM ll Op Zalerilag 30n Januari 1909. Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars VOOIi DEN PAPS SIaDSN/IVUS Woensdag 3 Februari Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen *al Ft-ii:? uen vun (>5 fr. VMS ALLLS WA T DIT IS 'T NIEUWSBLAD vu TPEB EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, T" 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE RE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. De inschrijving van dit jaar is volgens den wensch van Z. H. bestemd, ten voordeele der slachtoffers van Sicilië en Galabrië. Vorige lijst 943.00 De congregatie der jonge dochters, Boesinghe 71.50 E. H. Dilger, Bestierder van 't Weezengesticht, Yper 50.00 De laden der gilde van O. L. Vrouw van Thuine, Yper 35.00 E. H. De Beir, pastor, Kemmel 25 00 Jufvrouw Amelie Vermeersch, Kemmel 10.00 Mr en Mme Ev. Huys-Depuydt, Kemmel 5.00 Jufvrouw Goleta Devoogkt, Kemmel 5.00 Jufvrouw EudoxieVanhocke,Kemmel 2.00 V. K. B. 5.00 Voor de laatste maal herinneren wij aan de belanghebbende, dat de perso nen geboren in 1843, 1844 en 184.3, die de storting voor bun pensioen verwaar loosd hebben er zijn er wel 1500— hunne eerste storting voor den 31 Janua ri nu moeten doen. Opgepast! opgepast! 'tis de laatste waarschuwing die wij tot u doen. Het is van bet allerhoogste belang, het is van de allerdringendste noodzakelijk heid dal deze personen hunne storting doen en allerlaatst tegen 31 Januari, het zijn de laatste dagen; Zondag 3i Jan. is de uiterste dag. Aivvie zijne eerste storting niet verricht heeft tegen 3t de zer, verliest voor altijd zijn recht op het pensioen van 65 fr. Dan is alles onher stelbaar verloren, want men kan niet gedurig de wet veranderen 0111 deze na latige en dwaze menschen nog eens op nieuw tijdverlenging te verschaffen! Wie deze gunstige gelegenheid op nieuw laat voorbijgaan, is geen mede lijden weerdig; dit ware moedwillig zijn pensioen uit zijne handen werpen. Iedereen kan toch beginnen met aan stonds, voor het einde dezer maand, minstens 3 fr. te storten; voor de tweede storting is er nog tijd om hei geld te ver zamelen tot 3i December 190J, voor de derde storting blijft geheel het jaar 1910 nog over. Zooals wij hierboven aangeraden heb ben, de personen van 1843, 44 en 45 de welke tot nu nog hunne stortingen ver waarloosden, behoeven aanstonds, zon der verderen uitstel, zich le wenden tot de lijfrentmaatschappij hunner gemeen te. zhj zullen daar alle wenschelijke, alle noodige inlichtingen hekomen over de beste en voordeeligste manier om hunne stortingen le verrichten. De lijf- rentgilde hunner gemeente ontvangt hunne stortingen. L>eze maatschappij kan deze behoeftige inwoners zeli mach tig helpen, want zij mag en kan bij ie dere storting van minstens 3 fr., gedaan door hare behoeftige leden, een hulp geld van 2fr. verleenen en bijstorten. De behoeftige werkman, in plaats van 18, moet dan enkel 12 fr. uit zijn eigen zak storten, in drie lceeren, want zijne lijfrentgilde stort 6fr. van haar eigen maatschappelijk geld op zijnen naam. Deze 6 fr. van de lijrentgilde, gevoegd bij de 12 frank van den werkman, vor men te zamen de vereischte 18 frank. Wend u tot uwe gemeentelijke [lijfrentgilde! Zorg voor uwen ouden dag! Het zijn de allerlaatste dagen! Den 1 Feb. 1909 is het reeds te laat! m HET MUILBANDEN DER HONDEN.— Volgens het nieuw policie-reglemenl op 't muil banden der honden, dat verplichtend is voor gansch het land, moeten alle honden, aan den leiband gehouden of niet, gemuilband zijn. lot 1 Februari zullen de overtreders van dat reglement er van af zijn met eene eenvou- digo vermaning, maar na dien datum zat het reglement streng toegepast worden. Dus opgepast, en zich muilbanden aange schaft die in regel zijn. 35 NIEUWE POSTZEGEL. Het bestuur cei pos enjen heelt beslist een nieuwe post zegel van 40 centiemen uit te geven. Een postzegel van 40 centiemen bestond vroeger en werd over eenige jaren afgeschaft, maar daar het bestuur oordeelde dat hij van groot nut was heeft men besloten nieuwe la drukkan in da werkhuizen te Meahelen, TOMBOLA VAN BRUSSEL. - De trek king der loterijbriefjes der tentoonstelling van Brussel is vastgesteld op Maandag 8 Februari aanstaande, om 10 ure 's morgens in de mili tiezaal op 't stadhuis te Brussel. 3B DE INVOERRECHTEN IN FRANK RIJK. De commissie der toltarieven in de transche Kamer, heeft voorgesteld de invoer rechten op verscheidene lanübouwvoortbreng- sels uit België aanzienlijk te vermeerderen, zoodat rjie maatregel bijna gelijk zou staan met een verbod van invoer. Zoo zou het in voerrecht van 0 fr. 40 per 100 kilos aardap pelen gebracht worden op 3 tot 6 fr.het recht van 1,50 fr. per kilo druiven zou bere kend worden op gansch het gewicht der ver zending, 'tis te zeggen met de kisten inbegre pen; het recht van 2 fr, op de 100 kilos talel- appelen en peeren zou gesteld worden op 5 tot 0 tr.het recht van G fr. op de 100 kilos wit loof, zou klimmen tot 12 fr.; het invoerrecht op de hop van 30 tot 40 fr. Die verhooging van rechten zou zeer na- dectig zijn voor den belgischen landbouw, en zonder twijfel zal de belgische regeering tusschenkomen om aan de fransehe regeering oetere voorwaarden te vragen. 35 NAAR ROME. Op 1 Maart heeft er eene nationale Belgische Bedevaart naar Rome plaats, onder de Hooge Bescherming en met de aanwezigheid van Z.E. de Kardinaal-Aarts bisschop van Mecheien en hunne DO. Hi4. de Bisschoppen van België, die de ceremoniën zullen voorzitten en de bedevaarders aan Zij ne Heiligheid voorstellen. Prijzen der plaatsen (alles inbegrepen) van Brussel-noord naar Rome en terugreis: le klas: GJü ti'. 2- klas: 485 fr. 3» klas: 36U tr. liet getal plaatsen is bepaald. Voor verdere inlichtingen, wende men zich tot den E.P. Delouche, Ó.M.J., bestuurder der Bedevaart, 126, 'sLandsroem Laan te Jet- te-Brussel. JBELGISCH-CONGO In Congo, onze kolonie geworden, zijn er vele hervormingen en verbeteringen nood g. M. Schollaert, eerste minister heeft beloofd dat ons land aan zijne taak niet zal te kort blijven. v Het bestuur behoeft menschlievend, zede lijk en godsdienstig te zijn. De nieuwe minister van Coloniën, M. Ren- kin, zal een reisje naar Congo doen en aldaar eenige maanden verblijven, om zich persoon lijk op de hoogte der zaken te stellen en aller hande inlichtingen in le winnen. Prins Albrecht zal ook dezen tocht onder nemen, maar wie de eer zal hebben, hem te vergezellen, is nog niet gekend. L TRANSVAAL Groote stortregens bedreigen de Transvaal- scho mijnen. De mijnbesturen zijn zeer onge rust over hetgeen er gebeuren zal indien de regen niet spoedig ophoudt. Verschillige mijnen staan onder water, en zeven blanken en ruim honderd inlanders zijn omgekomen, in de mijn van Witwaterstrand. De overstroomingen hebben het geheele land geteisterd. Het spoorwegverkeer is belemmerd, menige telegraafpalen zijn gebroken en zelfs in de gemeente Elsburg werden eenige huizen medegevoerd en dertien personen zijn in den vloed omgekomen. In 't Noorden van Natal staat ook alles on der water. Te Barbetow zijn de mijnvelden in slroomen veranderd. De Kaaprivier is bui ten hare oevers getreden. Weken tijd zullen noodig zijn om dit alles to herstellen. EEN AANSLAG Ren aanslag is gepleegd op Mgr. Henry, bis schop van Grenoble. Toen Z.H. Zondag de Ka thedraal verliet in gezelschap van een aantal geestelijken, loste plotselings een korporaal eenige revolverschoten op den prelaat, gelukkig zonder eenig letsel te bekomen. De korporaal werd aanstonds in hechtenis genomen en verklaarde dat hij zich had willen wreken op den bisschop, omdat deze geen ver lof had willen geven tot het kerkelijk huwelijk van zijne zuster, die van haar eersten man was gescheiden. JEANNE D'ARC De Paus heeft Zondag het decreet De Tuto uitgeveerdigd, waarin wordt overgegaan tot i do zaligverklaring van den eerbiedweerdigen Clement Hofbauer en Jeanne d'Arc. Do H. Vader hield eene aanspraak in 'tlta- liaansch waarin hij zei: Geen enkele voldoe ning kan vergeleken worden met die, welke ik iederen keer gevoel, als ik met Gods hulp tot de eer der altaren mag verheffen degenen van onze broeders, die de wereld vervuld hebben met den zoeten geur hunner deugden.» De Paus riep vervolgens de nieuwe geluk zaligen aan, opdat zij God zouden bidden voor de maatschappij, die ziek is en eindigde met de bede: O, Jeanne d'Arc, bid voor ons!» 35 LANGEMARCK. Zondag laatst was er prijsdeeling in 't Lokaal, voor de getrouw de mannen der St Paulusgilde. Eerweerde onderpastor Tanghe had meer dan 200 prach tige prijzen aangekocht die verlot werden, in afdeelingen, naarmate de aanwezigheden. De Eerweerde Pastor nam het woord in die ver gadering; hij wekte de mannen op om getrouw te zijn aan hunne gilde en beloofde, tegen de naaste vergadering, eene prijsloting waarvan de seftoonste prijs van hem ging komen. 'De bazen, uitgenomen eenige lohJ.jke uitzonde ringen, schitteren nog altijd door hunne afwe zigheid; zij en moeten nogthans niet jaloersch zijn voor het bier dat er verkocht wordt in den tap,» want de hoeveelheid is zoo gering dat men moet het bier op flesschen trekken om dat men het niet goed kan verkoopen uit de tonne. v .Zondag en Maandag avond wierden prach tige vertooningen gegeven, in 't Lokaal, van Cinematographie. Vele volk is er opgekomen. De menschen hebben zich wel verzet en de le vende lichtbeelden waren onberispelijk onder alle opzichten. DIEVERIJ. Over een tiental dagen wier den konijnen gestolen bij Jan Bourgeois en Sarei Opsomer op den Panneelhoek. Vrij dag laatst, in den nacht, hebben dieven inge broken in de hofstede der kinderen Bissehop langs de groene dreve. Zij waren al op strate met twee potten boter en 2 hespen 1/2 als wan neer Henrieten, die maar met eene ooge en sliep, gerucht gewaar wierd. Hij sprong zeere uit zijn bedde en snakte het venster open en de dieven, van klare verschot en verbauwe- reerdheid, hebben de plate gepoetst en hunnen buit in den brand gelaten... En de daders, ewel zij zijn onbekend; een dingen is zeker, 'tis dat er velen zijn die drinken en schinken, maar die niet en werken, en dat de verstandige menschen niet en kunnen uitleggen hoe dat die gasten door de wereld geraken. Maandag laatst was het patroondag onzer Kerke en bij gevolg misdag, 'k Moet bekennen, met spijt, dat de misdagen te lande, sedert verschillige jaren, van langs om meer verval len. Niet aheen de mannen en vrouwen, maar zelfs de jongelingen en dochters zouden ten minste naar de mis moeten komen op die da gen en bijzonderlijk in den winter als 'tgeen verlaan tijd is. Zal de Hoogmis teil 9 daaraan verbetering brengen?... ik vrees het tegendeel en 'ken ben alleen van mijn gedaciit niet. tSTAF SMAGGHE, die van zijne kinderja ren af alle soorten van deugnieterij en uitge steken had, was over eenige dagen, en voor de tweede maal reeds, weggeloopen uit het bedelaarswerkhuis. Donderdag, 28sten dezer, beeft hij hem overgegeven aan de policie van Langemarck, want hij en wist met meer waar in maar wel waar uit. Hij staat dikke vet, maar 't is van rijst t' eten, zegt hij, dat hij opgezwollen is. Nu, niemand en beklaagt hem maar iedereen heeft medelijden met zijne bra ve moeder en familie. massaris heeft eene lange peers aangeslagen BOESINGHE Onze gemeente zal de eer hebben eene honderdjarige te bezit ten bij eenige dagen. Regina-Carolina Debleu, is geboren te Lan gemarck, den ln Februari 1809. Zij is doch ter van Philippus-Jakobus Debleu en van Ca- tharina-Theresia Soenen, beide overleden te Boesinghe, wederzijds den 19 Januari 1836 en den 5 September 1859. Regina Debleu is weduwe in le huwelijk van Petrus Dewilde, overleden te Yper, den 20 oogst 1864, en in tweeden echt van Charles- Francies Bourdeau, overleden te Boesinghe den 13 December 1898. Er is sprake geweest dat eeuwfeest te vie ren op Lichtmisse, Dinsdag aanstaande, maar 'tis nu zoo bitter koud, en wie weet of Regina, die pertank nog irisch en klibber is, er niet zou bij lijden. Daarom zal de feeste misschien wel uitgesteld worden totdat de scboone zomerdagen aankomen, 't Zal de Boe- singhenaars tijd en gelegenheid geven om eene ieeste te bereiden, die de vreemdelingen van wijd en zijd zal aanlokken, gelijk ze in de gewoonte zijn te doen. SB LICHTERVELDE. De woning Van de weduwe Pieter Callewaert, op de wijk Bra», is Maandag nacht met gansch den inboedel afgebrand; 12,000 kilos oude en nieuwe suike- rijboonen bleven in de vlammen. Alles is ver zekerd, behalve de boonen. De policiekom- missaris heeft eene lange pers aangeslagen die een petrolreuk verspreidde, en die tegen den achtergevel der woning stond, waar het vuur uitgebroken was. 35 KORTRIJK. Zondag avond, rond 71/2 ure, ontstond er brand in eene vlasmijt, staan de in de weide van M. Camiel Gheysen, in de bleekersstraat. De pompiers kwamen aanstonds toegesneld, doch zich moesten zich bepalen de andere mijten te vrijwaren. De afgebran de mijt hoorde toe aan M. P. Vandeputte en had eene weerde van rond de 4.000 fr. Alles is verzekerd. Men denkt dat er kwaadwilligheid in 't spel is. 35 BEERNEM. Aan boord van een schip, gemeerd in de vaart, werd vrijdag mor- gend de genaamde Bernard De Rudder, 26 jaar oud, dood gevonden. Men denkt dat de ongelukkige verstikt is door de uitwasemingen der briketten, welke hij in zijne stoof brand de. Het parket is Zaterdag namiddag ter plaat se geweest. Lijk alle jare worden de lotelingen en hunne familie uitgenoodigd om aan het avondmaal, dat gegeven wordt in de zaal van het Volkshuis, op den avond der lo ting, deel te nemen. Alle jare wierd die uitnoodiging geest driftig beantwoord. Talrijke vaders kwa men opgedaagd met hunne lotelingen, omdat zij verstonden dat een deftig en eerlijk verzet te verkiezen is boven bal dadigheden en slemperijen die de gevol gen zijn der dronkenschap; zij verston den dat zoo een feestje meer deugd deed dan het walgelijk genoegen dat men tracht te vinden langs strate en in kroe gen. Dat allen afkomen, want de prijs om aan het maal deel te nemen is uiterst gering - een frank.— Hoeveel zou men anderzins niet meer verteeren, en dat met veel min deugd Daarbij na het avondmaal is er een prachtige tombola voor de loters, en 'tzijn uitgelezene prijzen voorwaar. Dat alle lotelingen het hun als een plicht achten er naartoe te komen, het begint om 6 1/2. Maar reeds van ten 4 ure zal de zaal open zijn en allerhande spelen, biljard, kaarten, bollen, toptafel, enz. om sclioo- ne prijzen, zullen ingericht worden. Deze die willen inschrijven, gelieven hun te wenden bij den heer onderpastoor hunner parochie; ingangskaarten zul len daar te bekomen zijn. En nu nog een woordje aan alle wel denkende burgers. Gij ziet wat er gedaan wordt om de jongelingen af te houden van de balda digheden die op den lotingsavond ge schieden. Voorzeker prijst iedereen de zen goeden maatregel, en wij twijfelen niet of hij zal in dit hoogst nuttig werk zijne medehulp niet weigeren. IN St VINCENTS COLLEGE De leerlingen van St Vincents College geven op Maandag 1 Februari, om 4 ure 1/2, in hun- gewone zaal, eene feeste ten voordeele van den ai-me. Prijzen der plaatsen: Voorbehouden, 3 fr.; 1° plaats, 2 fr. en 2° plaats, 1 fr. Het plan der zaal zal te zien zijn, in 't Col lege, vanaf Zaterdag 31 Januari. JURNFEEST De Sint Michiels Turngilde geeft eene groote Turnfeeste in 't Volkshuis op Zondag 31 Janua ri aanstaande, om 7 ure stipt. Op den feestwijzer staan aangeduid: lijfoe- efningen, muziek en gezang, blijspelen, alsook Vaderlandsche tafereelen uit het leven van Sergeant De Bruyne in levende beelden voor gesteld., v 32 VOOR ITALIË. De feeste gisteren avond in de Delbekezaal gegeven, is onder alle opzichten opperbest gelukt. Veel en def tig volk, heerlijk versierde en tamelijk goed verwarmde zaal, sierlijke lichtbeelden en heel belangrijke voordracht door M. Hebbelynck, rechter te Gent. Tusschen de twee deelen der voordracht werd door Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte, een oproep gelezen tot Liefdadigheiden ver volgens gingen de Jufvrouwen een schoone verzameling van zichtkaarten te koop bieden van Messina en do woorden van hot gedicht van Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte. Wie zou er toch ook niet geerne één frank geven voor zulk eene sierlijke verza meling zichten die een blijvende herrinnering zullen zijn van de feeste van 27n Januari. De heer Burgemeester bedankte, namens de stad de inrichters, Damen en Heeren, bijzonderlijk mevrouw Struye, voorzitster, Me vrouw Iweins d'Eeckoutta, voor hour schoon M. COOREMAN Voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers Oud-minister van Nijverheid- en Arbeid en Kamerheer voor 't Arrondissement Gent geschreven en prachtig gelezen gedicht, en de jonkvrouwen die met zulken iever de belan gen der ongelukkige Italianers hadden beher- tigd om kaarten te verkoopen voor deze feeste. 't Was rond 7 ure als de voordracht ein digde, die door heur ruilde opbrengst eenigs- zins de armoede zal verhelpen, te weeg ge bracht door de schrikkelijke rampe, die aan meer dan 200.000 inwoners van Siciliën het leven heeft gekost. Verschillige zichtkaarten van Messina na de aardbeving worden ten bureele van 'tblad verkocht ten voordeele der slachtoffers van Sicilië en Calabrië. MUZIEKFEESTE Zondag 7 Februari, ten 7 ure 's avonds, zal de heer Louis VANHOUTTE, een «Recital» geven voor Piano en tusschen de verschillige stukken zal de gunstig gekende zanger, heer DEBBAUDT van Kortrijk, liederen voordra gen getoonzet door gemelden heer Vanhoutte. De feeste heeft plaats in de Iweinszaal, De avondfeeste «Soirée-Tabagie», eerst ge steld op Zaterdag 20 februari, is verzet tot Zaterdag 27 februari, daar een der aangewor ven artisten den eersten dag niet vrij was. KRIJGSFEEST Een krijgsfeest ten profijte der slachtoffers van Sicilië en Calabrië zal gegeven worden door het garnizoen van Yper, op Zondag 14 Februari, ten 4 ure namiddag, in de Delbeke zaal op de Halle. 't Muziek van 't 3e linieregiment en verschil lige kunstenaars zullen hunne medewerking verleenen. GEMEENTERAAD Do raad komt bijeen ten stadhuize, kwart na 5 ure. De heer Burgemeester zit voor. Al de raadsheerten 'zijn Daanwezig buiten de heeren Struye en Fiers, onpasselijk. 't Verslag der voorgaande zitting wordt zon der opmerkingen goedgekeurd. M. Sobry, namens de derde afdeeling, geeft verslag over de rekening van den Disch voor het jaar 1907. Die rekening sluit met een overschot van 6.520,29 frs. Uit de bijzonderheden door den verslaggever aangehaald blijkt dat de gewone ontvangsten 101.047 bedroegen, voortkomende van pachten en interesten van geleend geld, alsmede 899 frs. van omhalingen. Spreker doet opmerken dat verschillige kredieten werden overschreden, iets wat zou moeten vermeden worden. Aan gelduitdeelingen aan den arme werd 41,000 fr. besteed, of 1652 fr. meer dan in 1906. Den verslaggever besluit tot de goedkeuring der rekening, en bedankt de dischheeren voor hunne genegenheid en bezorgdheid voor den arme, en drukt daarbij den wensch uit de ar moede te voorkomen door het verleenen van grond aan de arme menschen, die door werk en winst zouden trachten hun zeiven te ont dragen en alzoo meêwerken om de armoede te ontgaan. Spreker duidt eene heele reke partijtjes land aan die door hunne ligging zou den geschikt zijn om dan urm® ko»t»loo# in gebruik gegeven te worden. Hij vraagt verder dal de Disch aan de arme kinders van Yper een pensioen zou verschaf fen met een jaarlijksche storting te doen van 3 fr. voor elk arm kind. Dat zou den geest van spaarzaamheid en vooruitzicht bevorderen en voor de toekomst de toevlucht tot den on- denstand van den Disch merkelijk verminde ren.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1