SpeRiaan 52 Een Ommekeer m Op Zaterdag 8 Mei 1909 5 centiemen 't blad 44e la.,f5 Tainierk BI85 Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars KOM) DS WEKE!.!) Vrank rijk Oostenrijk Turkijen Holland SPORTNIEUWS De Leeuw vao Moorslede 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en "s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. «ara 1 Het efb rengen van stameren of hakkelen Het stameren noemt men ook hakkelen, brabbelen of stotteren. Iedereen weet boa vermoeiend en pijnlijk het is voor dezen die met dit gebrek zijn beladen. Hoe is hun lot toch beklagenswaardig Het hakkelen is de oorzaak van veel onaangename toestanden, van veel misplaatste beroepen, vau veel zielelijden. Dwaas en lafhartig zijn deze die lachen en spotten met hakkelaars. Niets beveiligt voor dit gebrek ouderdom, stand, geslacht noch beroep, graad van ontwikke ling, levenswijze, ras noch klimaat. De on beduidendste omstandigheid maakt den hak kelaar onbekwaam het woord uit te bren- geu, dat hem, in den geest, honderd maal vóórdeoogen zweelt. Hij ondervindt eene drukkende beklemdheid op de borstde keel, de ademhaling schokt. Hij wil over winnen, doch de krampen komen op, de tODge wordt tegen het gehemelte gedrukt, de lippen worden opeengesioten Armen, beenen, aangezicht, worden heen en wêer getrokken. Geene nalatigheid, maar onkunde is het, die de levensbelangen van hakkelaars ver waarloost. Velen, uit onbekendheid met de kinderlijke natuur, eischen van het kind, eene lijdelijke gehoorzaamheid, eene lijde lijke passieve oplettendheid n hebben ge durig op hunne lippen Stamer toch niet Klap traagzaam 1 Let op Men zal u uit lachen Welk ambt zal u dienen later enz... enz... Misschien meenen zij het goed, maar helaas, zij breken de jonge wilskracht in hare kiem afzij versmachten den wil van den hakkelaar, zij 11 wel willenden handelingsgeest. Zóó komen de beschaming, het menschelijk opzicht Hij huichelt, hij stamelt voort... Welnu, in plaats van den wil te ver nietigen, te verdempen, zal men hem uitlok kentot handelen aanzetten zóó zal het kind, de zoon, zich zelven overmeesteren en bestieren. Inlusschen zij het geweten dat men voor het hakkelen niet moet beschaamd wezen, immers, het is geen booze daad, zooals stelen, twisten, enz. Het zij ge weten dat een aanvangend {w ij gen, gevolgd van een traagzaam ei rustig spreken, een uitnemend geneesmiddel is. Door deskun digen worden nog opgegeven als middelen het naar zich zelvea leereu luisteren, het versterken van de organen der ademhaling door gymnastiek, het zingen, h t decla meeren, het denkeu op wat en hoe men spreken moet, enz... Alle dikwijls verslech tende middelen Het kind mag geen slaaf zijn, noch van vreemden wil, noch van meascceiijk opzichthet moet er belang bij hebben {elf te willen, en daarom moet den uitvoer van den wil bevoordeeligd worden. Te wil heeft een dubbel vermogen, hij 4et aan, hij doet onthouden. Hoe dit dubbel doel in voege gebracht 1 a) met te beloonen op voorhand, b) met te beloonen op voor waard-u Liet is eene methode die tot beternis leidt, en de wetgevende Kamers in België, hebben :r princiepen van ingebracht bij de rechtbanken, namentlijk de voorwaar delijke straf. De belooning op voorhand {et aan; de belooning op voorwaarde doet ont houden. Beiden brengen eene bedrijvende een aciiesegewoonte te weeg eene ge' schiktheid tot goed spreken, verkregen door- het voortduren van een zelfden toestand. De (i passieve of opdringende methode weze verworpen, verre, verre 1 Goedheid I anders niet daa goedheid 1 Eigen wil Vermaarde Duitsche en Engelscne geneesheeren be proefden, hetzij terloops gezegd, heelkun dige bewerking geene goede uitslagen Mijne methode heeft niots dat rnedicaai is zij is gesteund op zekere stelsels van de pedagogie.Niemand had tót nu toe het dubbel vermogen va i den wil ontknoopt om het toe te passen in praktijk, op gebied van spraakgebreken. «Liefde kent geene hinderpalen-, zegt men de neigingen en de driften van het hert geren aan den wil kracht,maken hem ondernemend, in het verwezenlijken van die zaak, welke verlangd en begeerd wordt. Is een werk, aangevangen uit eigen beweging of eenigen BCbijD er van, aangevangen uu vrije goestingniet aangenamer dan een opgelegd werk 't Is op dit alles dat mijne methode gesteund is, en zij is vruchtbarig, soms lukkend in éénen enkelen dag Een jongen van 12 jaar stamerde sinds 6 jarende oude methoden werden aanbe volen door ouders, door doktor, door onder wijzer, doch natuurlijk zonder vrucht Zekeren dag werd hem gezegd Zie, daar is eene kluite, 10 centiemen, en indien gij heden niet één enkelen keer hakkelt,zij blijft de uwe 1 belooning op voorhand). Natuur lijk, zult gij ze moeten teruggeven, indien gij hervalt opgepast dus (belooning op voorwaarde) Goed sprak de jongen, die hevig van de kwaal was aangedaan, {al vaandaag niet meer stameren en hij draaide op de hielen.lachend en verblijd, zich in de handert wrijvende, en ongewoon aan zulk stuk gei l op een eenvoudigen schooldag 1 Het doel was bereiktde jongen wilde, hij lette op, teeken doende naar zijne zuster, met d-n vinger op den mond, dat hij wij gen ging Welk vast besluit 1... Nogthans eenige uren nadien sprak hij traag{aam en... hij hakkelde niet meer Had hij er geen belang bij 1 De 10 centiemen van don tweeden- dag hadden hetzelfde uitwerksel, en ging het voort De stuivers hadden den wil actief gemaakt 't Is dus niet genoegzaam, vider, genees heer, onderwijzer te denken: «die hakkelaar zal het stameren nooit kunnen laten, hij is zoo of zoo oud, hij weet genoeg hoe hij spreken moet, enz. Neen, zoo niet 1 t Is niet genoeg van te weten hij moet er belang bij hebben van te doen, te handelen, en, is hij ver gevorderd in ouderdom, geef hem liever veel, en op conditie Da maat schappelijke staat, de plaatselijke gewoonte, het persoonlijk karakter,bepaleo het bedrag en het doel der belooning. Men geve 0 02, 0.05, 0.10 of0.50 voor den aankoop van eene doos, eenen album, eenen velo, een uur werk of een reiscoupon, snz... Het is ook goed de belooning van dag tot dag te ver meerderen, t-1 nog heviger opwekking Deze geneeswijze kan toegepast worden best foor dea vader of de moedei teu huizo; ook door den onderwijzer ter school, of dooi ouders en meester gelijktijdig zij verstaan dan elkander wegens verschotten, slag van belooning en doe', zóódanig dat alles slechts eene gUdvorleggiug is van vader tot zoon, met vooruitzicht van besparing voor den aankoop van ietswaarnaar verlangd wordt Moeste het gebeuren dat de patient eene eerste maal hervalt, men late nut de be ooning te ontnemen (enkel van dien dag), en dat op heel vriendelijke,lachende manier, {onder verbittering. Na eenige weken of maanden mag het regiem ophouden. Tot heden zijn talrijke beproevingen gelukt. Vriendelijke bede mij de uitslagen kenbaar te maken, ten einde er staat van te houden (naam, ouderdom, woonplaats). P. N. nog talrijker dan te voren naar den Rijks raad teruggekeerd. Zal de kanselier de hulpe nroepen der socialisten en dank aan hen zijn wet op de erfenissen doen stemmen Dat is nog minder waarschijnlijk, want achterna zou zijn meerderheid op niets meer gesteund zijn, daar hij nu deze, dan andere tegen hem zou hebben, en alzoo nooit meer zeker en zou zijn niet in minderheid gesteld te wor den. De sultan van Turkijen leeft nog hij is gevangen in een paleis van Salonika en de turksche Kamer za! t ij eenige weken beslis- en wat er met den onttroonden vorst te doen is. De Sultan, gaat naar het Selamlik Sultan Ma horned V is zaterdag voor de eerste maai naar het Selamlik gegaan in de historische moskee, de Aya Sophia. Z M. dragend het uniform van generaal der infanterie, reed in een open tweespan en werd door de menigte uitbundig toegejuicht. Het was schitterend zomerweer en de gansche bevolking was te been. Ook de troepen werden overal door het volk toegejuicht. Abdul Hamid te Salonika De stamboelsehe correspondent van de Daily Chronicle heelt het gerucht hooren bevestigen dat Abdul Hamid te Salonika we gens hoogverraad terecht zal staan. De Jong Turken zijn echter niet voornemens, hem uit den weg te ruimen, maar wel hem zijn ver mogen af te nemen. Het is alleen de kwestie, hoe men dit moe- aanleggen, aangezien Ha mid zijn geld in buitenlandsche banken heeft liggen, op naam van zijn zoon Boerhan-ed- üin die in het einde van de vorige week ver dwenen is. In Klein-A \ië Men seint uit Mersina aan Daily Mail Groote brander, worden gemeld uit Kasseb en Adana. Er heeft in beide steden eene iuing van Armeniërs plaats gehad, maar men kan geen bijzonderheden krijgen. De missie der Jezuieten is door brand ver nield. 20.000 Armeniërs zijn van honger De postbeambten in 't fransche zijn nog eens bezig met een oproer te bereiden. Het gouvernement, dat eigentlijk door zijne vroe- gere handelwijze de schuld is van alles, heeft nu eenige mannen afgesteld,om hun oproerig schrijven en spreken. De andere in groo getal hebben tegen dien maatregel geprotes- teerd en besloten op het gepaste oogenblik de algemeens werkstaking uit te roepen. Elders in Vrankrijk is er ook beweging onder de p.:stbedienden en velen doen meê met de parijzenaars en zullen, is 't noodig ook het werk laten staan. Het gouvernement zoekt maatregels tegen dat de algemeene werkstaking onder de post- bedienden zal uitbreken. Dat gaat alzoo Die winden zaait, zal stormen maaien en het tranche gouver nement ondervindt maar al te wel de waar beid onzer spreuke. Keizer Willem,die de Oostenrijkers tijdens de moeilijkheden met Serviëo, een handj heeft toegesteken, za! te Weenen plechtiglijk onthaald worden. Groote feesten worden bereid om aan den Duitschen Keizer te toonen dat zijne bondgenooten hem dankbaar zijn voor de verleende hulp, en zeker ook zal er van dat bezoek worden gebruik gemaakt om het Drieverbondtusschen Oostenrijk,Duitsch jand en Italiën opnieuw te bevestigen. Duitseiiianc Kanselier von Bülovv zit leelijk in nesten met zija meerderheid. Hij die een nieuwe wet had voorgesteld op de belastingen, of beter op de erfenissen, en is in het geh niet zeker die wet te zien doorgaan. Zal hij nog eens durven den Rijksraad ontbinden tegen het Gentrum 't Is zeer twijfelachtig, want de laatste maal zijn de centrumleden omgekomen. De correspondent van Daily Telegraph te Constantinopel seint dato 3o april De laatste tijdingen uit het binnenland melden dat Adana is verwoest. Men schat het aantal dooden in het distrikt op 25.000 en de overlevenden worden nu door hongersnood uitgeroeid. Hadjin en Dutryolzijn ontzet. Telegram van den Tsaar De tsaar heeft sultan Mahomed V, naar aanleiding zijner troonsbeklimming, geluk gewenscht in een telegram, waarin hij de beste wenschen uitdrukt voor het heil zijner regeering en dea voorspoed van zijn rijk. In parlementaire kringen Het kabinet Tewfïk zal zijn program in de Kamer ontwikkelen. De Kamer, die besloten is dit kabinet om ver te werpen,zal trachten Tewfik pasja over te halen, om ontslag te geven, zoo niet zal zij eene stemming van wantrouwen uitbrengen. De vermoedelijke opvolgers van het be staande ministerie worden reeds aangeduid, met Hilmi pasja als grootvizier. Het comiteit Eendracht en Vooruitgang bereidt de benoeming van kamerleden tot ministers voor,door onder-staatssecretarissen voor te stellen, leden der Kamer, die aan de zittingen van het kabinet zullen deelnemen. De laatste misdaad van Abdul-Hamid Een officier der omgeving van Abdul- Hamid verklaart dat de laatste misdaad van zijnen meester gebeurde den dag dat de grondwettelijke troepen in de hoofdstad Kwamen. De Sultan was overtuigd dat hij zou gedood worden. Zijne ingeborene ja loerschheid zette hem aan om van eene 1 Sjarige Cireassiaansche, zijne gunstelinge sinds twee j lar, da belofte te eischen dat zij na zijne dood met niemand zou trouwen. Ondanks die belofte, ondanks den eed op den Koran, schoot Abdnl-HamiJ de onge lukkige in eenen aanval van razernij en wanhoop met eenen revolver dood. In de Kamer Constantinopel 3 Mei. Ter Kamerzit ting verdedigde de onder-staatssecretaris het gouvernement in zake de moorderijen te Adana, en las telegrammen van overheden, waarbij deze de onlusten aan de Armeniërs toeschrijven. Hevige redetwisten ontstonden. De Arme nische volksvertegenwoordigers wijten de schuld aan de overheden en den uitvoerder Abdul-Hamid. De Kamer besluit tot een krediet van 20.000 Turksche ponden voor de overleven den van Adana en Alep. Ook zal de krijgsraad gelast worden streng de plichtigen en opstokers te straffen. Verder zullen er pensioenen verleend worden aan de familien der slachtoffers der straatgevechten te Constantinopel. Ter dood veroordeeld De krijgsraad heeft veroordeeld tot de doodstrafMajoor Yousseuf en zijn zoon, Kolonel Domecil, de bevelhebber der kazer ne van Tasjisha, de regements wapensmid Arif en zijn zoon, alsook twee serganten van het 4® jagers, beschuldigd Nazim pasja, oud minister van justicie te hebben ver moord. Abdul-Hamid Men seint uit Salonika aan den Daily Telegraph. De verzekering ontvangen hebbend dat men hem het leven zou laten, is Abdul- Hamid gelaten in zijn lot en zit de oud- sultan net grootste deel van den dag te slijten op het balkon zijner villa. Zijne woning is geheel omringd met soldaten Buiten de muren houdt een detachement van 100 man de wacht en binnen zijn er 20 officieren die instaan dat de oud-sultan niet zal vluchten. Drar een der zoons van Abdul-Hamid ziek was, heeft men een militairen genees heer gezonden om hem te verplegen. Constantinopel, 3 Mei. De nieuwe sultan is uitgereden om de plaatsen der gevechten van verleden week te gaan zien. Het tweespan reed uit zonder eskort en was enkel van één voorrijder voorafgegaan. De sultan werd eerbiedig begroet door de menigte. Gedenk{uilen Drie monumenten, die de gebeurtenissen van verleden zaterdag herdenken, zullen bij nationale inschrijving te Constantinopel op gericht worden. 't Nieuwsblad heeft verleden weke het eerste de geboorte der Hollandsche prinses aangekondigd. Zaterdag is de Prinses ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand te 's Gravenhaghe, onder de namen Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, prinses van Or&cje-Nassau, hertogin van Mecklem- burg. De roepnaam vau het prinsesje zal wezen Juliana en is gekozen naar Juliana van Nas sau, geboren gravin van Stolberg, moeder vau Willem denZwijger en der stamhouders van beide takken van Oranje-Nassau. De overige namen zijn gekozen naar de beide grootouders van het prinsesje, name lijk koningin Emma en de groothertogin van Mecklemburg, De naam Louise is gekozen ter nagedach tenis van Louise Coligny, echtgenoote van Willem den Zwijger. Zaterdag morgend is van het platte dak der nieuwe kerk te Amsterdam eene muziek uitvoering gegeven, van wegens de Chri stelijke Oranje vereeniging. Eena groote menigte vulde de stad endeed tusschen de muziekstukken door het Wilhel mus weerklinken. Groot jubbelgezwaai met hoeden, enz. De burgemeeeter van Leeuwen bevond zich tusschen de menigte en sprak haar toe. De prins drukte alle aanwezige heereu, die hem geluk wenschten, hartelijk de band. «Heeren zegde hij, ik ben toch zoo echt ge lukkig ook omdat alles zoo voorspoedig is gegaan. Kijk eens hoe vindt ge dat de prinses er uit ziet En hij wenkte een pleegzuster die het sluimerende kind aau den wethouder vervolgens aan de ministers liet zien. Het was een blozend kind, dat voor een pas ge borene goed in het vleescu zat eu in alle op zichten een indruk van gezondheid en wel- schapenheid maakte. Bij de onderteekening der aangifte maak te prins Hendrik van den zelfden gouden penhouder gebruik, die bij de bekrachtiging der huwelijkscvereenkomst den 7 Februari was gebezigd. Na afloop betuigde wethouder De Wilde, welke eene hooge eer het was voor den burgelijken stand der koofVtad, iu zijn boeken te mogen aanteekenen de ge boorte der zoo lang verbeide prinses. Met een dankzegging en handdrukken door den gelukkigen vader liep toen de plechtigheid af. Wat later verscheen de prins een oogen blik voor een der vensters van het paleis,en een donderend hoezee klonk uit de kelen der saamgestroomde menigtg. Zondag morgend jubelde in alle katholieke bedeternpels het Te Deum als een duizend voudige dankbaarheid naar den hemel. jgs Zaterdag avond, om 7 1|2 ure, werd ie Boideaux het vertreksein gegeven voor de baankoers Bordeaux-Parijs,aan i6 kampioenen. Leon Georget moest het reeds te Angoulème opgeven, tengevolge van eenen vree§elijken val. Nabij Tours gelukte Van Houwaert, de Leeuw van Moorslede er in te ontsnappen. Aan 6e kontrool van Tours had hij eenen voor sprong van een minuut. Deze voorsprong wist hij gedurig te vergrooten, zoodat hij ten slotte te Parijs aankwam met 20 minuten vooruit, om 2 ure 25 minuten (Zondag namiddag). Trousse- lier was 2e om 2 u. 45 m.; Emiel Georget 3' om 3 u. 12 m., en Frans Faber 4® om 3 u. 50 m. Denizot kwam aan om 6 u. 15 1x1. en Lafourcade om 7 ure. Onze dappere Cyriel heeft de 592 kilomeiers afgelegd op 18 u. 55 m., niettegenstaande den regen, wind en andere moeilijkheden van zulke koers. Hij heeft dus per uur gemiddeld 31 kilo meters 290 meters gereden. Van Bordeaux tol Poitiers, dus op den 215° km. was de koers maar eene wandeling. Doch eenmaal Poitiers voorbij schoot Trousselier vooruit. Van Houwaert was dit niet onisnapt en leidde zelf het peloton vooruit tol bij Trous selier; Faber was een oogenblik achtergebleven om van rijwiel te veranderen doen kwam spoe dig terug bij. Trousselier hield nog altijd het hoofd, toen Van Houwaert opeens, om zoo te zeggen, woedend werd en als een pijl vooruit vloog. Onze dappere Masselis entraineerde Cyriel, en hij deed het op zulke merkweerdige wijze dat Cyriel weldra 50 meters vooruit was. Ilij volgde Masselis wiel legen wiel, en deze, aangemoedigd door Gyriel, versnelde nog zijnen gang. Passerieu die de tweede kwam, liet zich voorbijvliegen door Trousselier, veiwolgens door Georget en eindelijk door Faber. Deze vijf rijders volgden elkander op eenige meters. Op gelijken grond gekomen schiet Masselis voor uit met het hoofd op zijne stuurtangVan Hauwaert laat geen duimbreed tusschen hunne wielen. Te Monlbazon zijn zij reeds een kilometer vooruit op den tweede. Op de oevers der Loire worden de rijders door eenen hevigen wind bestormd. Is bier dat Van Houwaert toont dat hij de man isGeorget blijft achter, Trous selier alleen weerstaat aan den wind. Faber heeft het eenigen tijd goed vol gehouden, doch op het einde verzwakt hij zooveel dat Georget hem de derde plaats afneemt. Eenmaal Am- broise voorbij was het er mee gedaan. Van Houwaert wint altijd meer en meer bij op Trousselier die ook wint op Georget, die Faber achterlaat. Te Blois vliegt Van Houwaert om 7u.48m. voorbij. Trousselier volgt hem de eerste, doch om 7 u-. 54 m. Faber 'komt om 8 u. en Georget om 8 u. 4 m. Passerieu komt om 8 u. 16 m. aangesukkeld, en geeft de koers op. Te Beaugency is Vau Houwaert 7 m. 1|2 vooruitte Orh ans reeds 8 te Doindeau 15 en eindelijk te Parijs in het «Pare des Princes» 20 minuten. Toen Gyriel op de piste verscheen, steeg er een donder van toejuichingen op. Het was in het geheel niet te bemerken dat hij 592 kilometers gestampt had, want hij reed nog zoo gezwind alsof hij eerst begon. In een woord Van Houwaert heeft met alle gemak gewonnen. De toeschouwers wierpen hem bloemen toe, en terwijl hij de eereronde reed, weerklonk de Brabaiiconne j ter zijner eer. DIT IS 'T NIEUWSBLAD EN OMMELANDS De hoofdonderwijzer van Slype (bij Oostende) i

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1