Oordeel der Pers SpreeKdraad 52 Hullebroeck's LIEDERAVOND Op Zaterdag 29 Vlei 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Taimerk 3158 Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMERFEESTEN PEERDENLOOPEN Huldebetoon Colaert Rome Vrank rijk Een schoone les Danton Italië Emile Vandervelde Maandag 31 Mei Laat hem door... De brand van den Velodroom te Yper 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen *t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag 3o Mei 1909, (Sinxen), 's middags, CONCERT door de Sladsharmonie. Maandag 3 1 Mei 1909, 's middags, CONCERT door de Sladsharmonie. Zondag 6 Juni 1909. om 3 ure namiddag, ingericht door de Sport Hippique, en om 6 ure, CONCERT door de Koninklijke Fanfare. E# 'J* 5# M. J* 3# ïA 2* Herinnering Zondag 13 Juni vieren wij de verjaring en ook het jubelfeest van eenen der roemrijkste dagen uit de geschiedenis der katholieke partij. Het is, inderdaad, op 10 Juni aanstaande vijf en-twintig jaar dat het landsbestuur in de handen kwam der katholieken. De heug lijke verkiezingen van 1884 gaven ons het katholiek staatsbestuur dat, het land door, als een redder begroet werd, en den blijden dageraad van een tijdstip van vrede en wel vaart voor ons geliefd vaderland deed op rijzen. Zyne daden hebben de katholieken niet teleur gesteld, ook van toen at was iedere verkiezing voor hetzelve een bewijs van hun onwankelbaar vertrouwen en hunne algeheele verkleefdheid. Daarom is het dat alle katholieken van het arrondissement, uitgenoodig worden dien heerlijken verjaardag te komen vieren in Yper, des te meer dat hij samenvalt met het jubelfeest van onzen voortreffefijken volks vertegenwoordiger den Heer Colaert, die sedert vijf-en-twintig jaar de belangen voor staat van ons arrondissement. Te dier ge legenheid zal hem zyne beeltenis, met olie verf geschilderd door Louise De Hem. aan geboden worden, als blijk van welgemeende erkentelijkheid voor de diensten, die bij bewezen heeft. Dit dubbel Jubelfeest, vastgesteld op Zondag 13 Juni,zal buitengewoon luisterlijk zijn de heeren Sehollaert, Kabinetsoverste en Minister van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw. Liebaert,Minister van Geld wezen en Helleputte, Minister vaD Spoor wegen, zullen het met hunne tegenwoordig heid vereeren. Alle katholieken van Yper en van het arrondissement zullen er aan houden door hunne aanwezigheid te bewijzen hoe welge meend zij de Heeren Ministers genegen, hunnen vertegenwoordiger jubilaris erken telijk en het katholiek welzjjn onwrikbaar toegedaan zijn. Die vergeten heeft ia te teekenen, behoort hem te haasten Zondag 6 Juni worden de lijsten bepaald gesloten. lnteekeningen te zenden naar M. Fraeijs, Boterstraat, ol naar M. Struye, Groote Markt. Dagorde van 13 Juni 1909 Ten 12 1/2 ure, Te Deunt in St-Maartens- kerk. Ten 1 ure, algemeene vergadering in de Delbekezaai op de Halle en uitvoering der feestcantate Yper, woorden van onzen stads genoot M. II. Sobry en muziek van den heer Oscar Roels. De uitvoering zal onder 't geleide zijn van M. Arschodt. Ten 2 ure, feestmaal in de Pauwelszaal op de Halle. >K iF.IF BOiND DE WERELD Op O. H. Hemelvaart werd te Rome met groote plechtigheid de heiligverklaring gedaan van den zaligen Clemens-Maria Aofbauer, in de basiliek van St Pieter. Yan lang vóór dat de traliepoorten werden geopend stonden reeds duizenden lieden te wachten om tot de groote plechtigheid toe' gelaten te worden. Er waren buitengewone maatregelen ge nomen om de orde te handhaven en tribunen opgeslagen voor dezen, die anders moeilijk de processie hadden kunnen zien. Overheerlijk was de versiering der weid- sche kerke van aan den ingang tot aan den autaar straalde een zee van verblindend licht niet minder dan 9000 elektrische lampen. Op de voorbehouden plaatsen bemerkte men het diplomatisch korps en de ridders van Malta, de adel en de familie van Z. II. Pius X. 't Was bij den tienen als de II. Vader bij den autaar iiederkuielde en daarna plaats nam op den troon voor hem opgericht. Na de litanie van alle heiligen en den Veni Creator gezongen te hebben werd tot de heiligverklaring overgegaan. Mgr Angeli hield eene prachtige lofrede op den H. Hofbauer. Deze heilige heet bij zijn familienaam eigentlijk Dvorak en hij werd op 24 Decern ber 1751 geboren te Wahren bij Weenen. Op lateren leeftijd trad hij in de orde der Redemptoristen, van welke hij een der schoonste sieraden uitmaakt. Het fransch gouvernement heeft ditmaal doorgewerkt tegen de oproermakers en de staking der postbedienden is geëindigd ten nadeele dezer laatsten. Buiten do afgestelden, die nergens geen werk vinden, is alleman terug aan den ar beid. 't Zijn de ongelukkigsten, die ginder gelijk overal elders naar de opstokers hebben geluisterd. is dooi de Amerikaanders gegeven aan de franschen blaaimakers die boffen en stoffen op hunne ongeloovigheid. De zeemacht der Amerikaners was op beuren terugkeer eens de i'ranschmans gaan groeten te Marseille. Honderd vijftU man der vloot katho lieken gingen den zondag nuchtend naai wal, en trokken stoetsgewijze ter kerk om de H Mis bij te wonen. Maar als ze de kerk verlieten,werden ze op spotgelach onthaald, Diet alleen door het volk, maar zelfs door officieren der franscne vloot. Terug aan boord gekomen, vertelden ze dat aan hun makkers, en deze besloten aan de franscbe goddeloozan eene les te geven. Den volgenden dag trokken 1500 man in militaire orde de stad in, en allen traden de hoofdkerk binnen, waar zo de hoogmis bijwoonden, zoo eerbiedig al waren 't grootste deel zelfs protestanten dat ze aan veel franBohe katholieken tot voorbeeld kouden gesteld worden. Zal die les deugd gedaan hebben op de franschen Het ware te wenschen. Onder de fransche goddeloozen die over honderd jaar geheel hun land cvereinde stelden, was Danton een der hevigste. Advokaat met weinig kennis en nog min der verstand, maar met te meer zucht naar grootheid en eer, was hij algauw een der voornaamste opstokers. Als volksmenner bezat hij zijn weergade niethij beloofde alles en vleide maar steeds het volk,dat verlangde naar de rykdommen der grooten... Eindelijk oogstte hij wat hij gezaaid bad, 011 stierf zelf op het schavot, waar hjj zooveel onschuldigen had doen naartoe leiden. Zulke man was voor de hedendaagsche bestierders een soort van geuzen-heilige en daarom deden za een nieuw oorlogschip met zijnen naam doopen. Zaterdag zou de Danton te water gelaten worden, maar toen het reusachtig gevaarte op 44 m. lang de helling was neergesleerd, bleef het plotseling staan. Geen beweging meer in te krijgen, zelfs niet toen er twee sleepbooteu het trachtten verder te sleepen. Ia dat een ongeluk of is er kwaadwillig heid in 't spel De socialiste bladen hadden sedert weken allerlei aardige geruchten verspreid en doen verstaan dat het schip dat zou naar beneden glijden, zelts zongen de w «rklieden, die aan de te waterlating hielpen de sociale en andere oproerliedjes, en men vond dat de stoornis veroorzaakt was door een stuk eiken hout dat vandweersten over de helling was geschoven Fransche gazetschrijvers zeggen dat het schip zijnen naam moest eer aandoen en dus als Danton te werk gaan. Ten anderen moeten de werkliê, die iets van de geschiedenis kennen, niet handelen als deien die hun tot voorbeeld wordt ge steld en enkel een oproermaker is geweest De Oostenrijkers weigeren deel te nemen aan de tentoonstelling die de Italiauers gaan inrichtea ter gelegenheid der verjaring van de eenheid van Italiëe, dat is van den roof der Staten van den Paus. Alle pogingen aan gewend om de «Italiaansche bondgenooten» O]) dit besluit te doen weerkeeren, zijn mis lukt en zelfs de tusschenkomst van Keizer Willem heeft er niet aan geholpen. om 8 ure 's avonds in de Volkshuis\aal Kaarten zijn nog te verkrijgen aan den ingang Persoonlijke kaart Voorbehoudene plaats, 2 fr. i« plaats, 1 fr. 2' plaats, o fr. 5o, Familiekaart Voorbehoudene plaats, 5 fr. i* plaats, 3 fr. 2e plaats, 1 fr. 5o. Stemmen uit Noord-Nederland Het was prettig en geen oogenblik ver moeiend, te luisteren naar de eenvoudige, ongekunstelde taal, waarin Emiel Hulle broeck ons met groote piëteit vertelde over het Vlaamsche lied. Zeker is het dat de eenheid van den Neder- landschen stam en de verbroedering van Noord en Zuid niet het minst bevorderd door het bezoeken van zoo sympathieke gast als de vlaming Hullebroeek, die meermaal het gehoor tot hartelijke toejuichingen stemde. De Nieuwe Courant 's Gravenliage. Aan den eenen kant was er iets zeer beminnelijks inde opgesmuktheid waarmede de spreker, zonder de minste zelfbewustheid of poging om mooi te doen, zijn onderwerp behandelde, en aan den anderen kant wist hij doorproeven uit Vlaamsche werken, telkens de aandacht levendig te houden. Het Vaderland 1» s Gravenhage. Het was een weldoende gewaarwording eens op zoo geestdriftige wijze, als de heer Hullebroeek het deed, den roem te hooren verkondigen van het karaktervolle, veer krachtige Nederlandsche lied. Spreker-zanger behaalde groot succes verscheidene nummers moesteD zelfs her haald worden. Wij hopen den Zuiderbrot- der hier weder te zien. Het Nieuws van den Dag Amsterdam. Deze voordracht werd met groote be langstelling door een zeer talrijk publiek bijgewoond.Na verschillende liederen waren de toejuichingen zóó krachtig, dat de uit voerder een herhaling van dat lied gaf. Trouwens voordrachten, zooals de heer Hullebroek van het Kwezelken en van den Koekoek gaf, zullen altoos tot de bijzondere kunstgenietingen gerekend wor den. ti Het Nieuws van den dag Amsterdam. Het zou ons verwonderen, indien niet allen die in de zaal waren van dezen lieder avond genoten hebben. Ons dunkt, zóó en niet anders moet een degelijk Voordracht- Concert» wezen. Hoe licht moet het gespro ken woord telkens door zang afgewisseld, uit deu toon vallen, vervelen. Dat deed het van avond niet. Nieuwe Rotterdamsche Courant. Inglashe'der betoog schetste de heer Hullebroeek den ontwikkelingsgang van het Vlaamsche volkslied... Telkens werd zijn interessant geschiedkundig verbaal afgewis seld door de voordracht van een besproken lied, en dan kwamen echte pereltjes ons ter oore Hullebroeck's liederen... eene heerlijke verzameling. Al deze liederen kenmerken zich door eenvoud, zoowel in de zangstem als in de begeleiding,zijn gezond en krachtig met de juiste uitdrukking der waarlijke schoone volksgedichten. <i Weekblad voor Muziek Amsterdam. Stemmen uit Belgenland Zelden woonden we zulke aangename voordracht bij. Wij hadden hier niette doen met een kouden, zielloozen redenaar, maar met een knap spreker, den jeugdigen, talent vollen componist Hullebroeek. De Vlaamsche Ga\et Brussel. Al wie het genoegen had die voordracht bij te wonen, drukte er zijne hooge voldoe ning over uit en sprak den wensch uit, dat meer zulke voordrachten-concerten mochten gegeven worden tot onderricht der massa,tot verspreiding van het goede, het degelijke, het kundige volkslied... De voordracht van Hullebroeck's werken was voor ons, Vlamingen, eene veropenba ring. Mochte de heer Hullebroeek door altijd stijgenden bijval voor zijn streven be loond worden. Fondsenblad Gent. Emiel Hullebroeck's liederen zijn mu zikale schilderijtjes vol stemming en poëzie. De bundels bevatten stukken waarop de Vlaamsche kunst fier mag zijn en die den schrijver onmiddelijk een der eerste plaatsen onder onze nationale liederkomponisten aanwijzen. Jong Dietschland Zijn liederen hebben overal zijnen naam rondgedragen in Vlaanderen. Niet alleen de jongelingen, maar al de moeders zingen zijne liedjes, vooral zijne wiegende wiegeliedjes. Groot en klein, vooral de juffers die Vlaamsch min schoon dachten, neuriën bij dag en nacht zijn vooisken. 't Is zoo lief, zoo eenvoudig, z ;o kunstig, zoo gegeven 1 Ons Leven Leuven. Ypsi lintje)!, Hebt gij die stemmen gehoord Wat dunkt er u van Wat staat u te wachten op Maandag 3i Mei Een puike liederavond nietwaar. Zult gij zoo eene gelegenheid laten voor bijgaan Neen! Kom aan... alleman naar de volks huiszaal, geen thuisblijvers... iedereen zal hoogst voldaan zijn. Door uwe tegenwoordigheid bewijst ge uwe verkleefdheid aan eigen vlaamsche schoon (de rijkste kroon brengt ge welver diende hulde aan den jeugdigen volkszanger, steunt ge de edelmoedige werking van al deze die het op zich namen den liederavond in te richten. Naar den liederavond I Cl Ci *£G1 Ci Zaterdag achternoene rond ten 4 en half luidde de alarmklokke... In éen, twee, drie was onze brandweer op gangl... Waar naartoe 't Is in den velodroom Inderdaad, juist als de eerste beroepsren ners, die den toer yan Belgenland doen, te Yper aankwamen, natuurlijk was de leeuw van Moorslede aan 't hoofd juist als Yan Houwaert de renbaan instormde en onder 't gejuich van de talrijke toeschouwers zijne eere-roude deed, schoot al met eens de tribuun in brande. In den tijd dat W8 't schrijven was dat sierlijk verhoog een vlam menzee en dikke zwarte rookwolken zochten nen uitweg boven de vlammen weg, als wilden ze ginder hoog ook gaan verkondi gen dat Van Houwaert de eerste was... en dat de velodroom in brande stond. Dat was mij daar een geharrewar, een gehuil en geschreeuw, de eene sprong alhier weg, de andere sleerde al ginder tusschen 't gelent. Dat er daar wat kleeren gescheurd, builen en bietsen gekregen en stuiken of stampen gedeeld werden alles maar van weinig belang niemand en werd eigenlijk gevaarlijk gekwetst en de heeren hielpen ridderlijk de damen en oude menschen, zelfs met gevaar van zelve nog al erg ver brand te zijn, gelijk M. Th. Samyn van Thourout, die met Creus en zijn vrouw te helpen weg geraken zelve erg verbrand werd aan zijnen hals en zijn gezicht. Weinige oogenblikken na dat de brand bemeikt was waren de pompiers reeds ter plaats en ze konden seffens het g«vaar be perken. Schade De schade door verzekering gedekt, is nogal grootde tribunen zijn totaal afge brand tot aan de leuning der stallen en gelijk het hout schoone gedroogd was, brandde het als waren 't solferdoosjes ge weest. Niets en kon gered worden. De motos, rijwielen, tandems, voorraad, klee deren, alles is te pulveren opgebrand. B !--;Ta De oorzaak Wie kan er de oorzake zeggen Is er door den eenen of den anderen eene onvoorzich» tigheid begaan Is er een brandend sulfer- stekje op of bij een moto gesmeten of mis schien een half opgesmoorde sigarette, en is alzoo de naphte in brande geraakt Dat zijn al veronderstellingen, maar geen bewijzen Ridderlijk In den brand van den Bazar de la Cha- rité te Parijs, over 12 jaar, stormden de fransche heeren over de damen en ouderlin gen heen, smeten deze zelfs omverre om eerst buiten te geraken, alzoo een leelijke neuke gevende aan die overoude, zoogezeide fran sche ridderlijkheid. Hier te Yper hielp men de damen en oude menschen eerst in zekerheid, met ge vaar zelfs van zelve verbrand te geraken. Eere aan de Vlaamsche ridderschap Binst dat de velodroom in laaiende vlam- me stond, deden Van Houwaert en Masselis toch hunne ronden in den velodroom, Van Houwaert wierd zelfs het haar van zijne arms afgeschouperd, maar de man is 't vier gewend zegt hij, in de steenovens ging het vroeger veel erger 1 sn 8 n geteekend naar eene tichtprente van het befaamd huis Antony-Permeke en Zonen. DIT IS 'T NIEUWSBLAD ris YPER EN OMMELANDS -»««« Y«U D

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1