li SpnttM 1884-1909 YPER-CANTATE 5 centiemen 't blad Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrote, te Yper, en bij 's landsboodschapmzen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Zondag ZOMERFEESTEN Jubelfeest 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Aanbidding is elk schuldig, Aanbidding' moet elkeen Aan God, Eén en Drievuldig, Deri Opperheer alleen. Elk Volk heeft God aanbeden, Bij Wien het d'Almacht zag, Elk Land heeft Hem beleden, Hel opperste Gezag. Den oorpsrong aller dingen, En 't allereerst begin, t '1 Geheim der voortzettingen, De wet en wijze zin Die alles richt en regelt Op d'aard en boven d'aard, Onpeilbaar, ongepegeld, Ons, (Kristenen, en kinderen Der Katholieke Kerk, Elk zocht Hem hemelwaart. Zoo meerderen als minderen, Ons past nog meest dat werk, Als God, Zondag aanstaande, Rondt stad gedregen wordt, E11 waar men weg hem baande Zijn milden zegen stort 't Behaagt Zondag den Heere Te stappen van Zijn Troon En zich tot ons te keeren, Om elks persoon en woon Te gaan zijn zegen geven, Tot vrijdom tegen 'Lkwaad, Tot winst van 't Eeuwig leven, Eu hier Lot ieders baat. Aanbidden wij, gebogen In lohze nietigheid, De Hoogste Majesteit. Den God van uit den Hoogeu, God wil dat wij Hem roemen, Hij eischt ons eer en lof, Op; straf ons te verdoemen Te bannen uit Zijn Hof. Laat ons gelukkig wezen Gods Almacht geern te zien. En God, steeds onvolprezen. Ons huid' en eer te biên Gelukkig zijn de ridders Der Vorsten dezer aard, Gelukkig meer d'aanbidders; Van God one venaard; D'aanbidding doet ons rijzen Tot voor den Troon van God, Geprezen en te prijzen Is der aanbidders lot; D'aanbidding zal ons troosten In fclke ramp en rouw, Lijk voor de zon van 't oosten Verdwijnt het nachtlij k grauw D'aanbidding brengt ons zegen In huis en stad en straat, Laat ons den Heer bewegen Tot ons geluk en baat. ,1fs i,. jjfi &r> $T> jf' 1f' Zondag i3 Juni 1909, JUBELFEESTE ter eere van Mr de Volksvertegenwoordiger COLAERT. Burgemeester der Stad. Om 6 ure, CONCERT door de Stadsharmonie Programma Allegro. Le Bravo, ouverture. Salveyre. 3. Javotte, fantaisie-baliet. Saint-Saëns. 4. En attendant le Mont des Arts, mazurka Degrez. 5. La Veuve Joyeuse, bouquet de melodies. Lehar. 6. Dans la forge, morceau earac- téristique. Eilenberg. Van 18 tot 20 Juni 1909, VERTOONINGEN IN DE GROOTE C1RK RANCY, op 't Espla nadeplein. Zondag 20 Juni 1909, 's noens, CONCERT, door de STADSHARMONIE. 't Was donkernacht in Belgenland 't Geweten lag aan slavenband, De vrijheid was verslagen, En Satan, die met woest geweld, Het volk in boeien hield gekneld. Beklom den zegenwagen De godsdienst, in het volk vergroeid, Moest weggevaagd en uitgeroeid En in het graf gedolven; Een zee van tergend ongeloof Zou 'tland, ten prooi aan zielenroof, Bespoelen met haar golven! De kinderziel, die kost'bre schat, Moest door een geuzenband gevat, In Satans klauwen komen En 'deed een arme soms verzet Hem werd, brutaal, in naam der wet, Zijn stukje brood ontnomen! Zes jaren duurde 'tschrikbewind, Gevloekt 'door man en vrouw en kind, .Tueu eindelijk client kwarh dagen: Het christen volk was opgestaan, Daar rees de katholieke vaan En werd ten strijd gedragen! Zij ging 'de steen en dorpen rond, Haar strijdleus ging van mond tot mond, Zij 'deed de vuisten jeuken, Om Satan, 'die, als helsche tolk, Den scepter zwaaide, namens '-t volk Van zijnen troon te beuken! De strijd ving aan, met 't kruis in top, Zoo rukte 't christen' leger op En, dank aan al die dappren; Werd 'tgeuzendom gebracht ten val Eu liet men, juichend, overal De zegevlaggen wappren De vrijheid steeg opnieuw ten troon Zij heerscii Le tot in de armste woon, Zij woonde in alle zielen, En, zonder vreeze voor gevaar, Mocht burger, boer en ambtenaar Weêr vóór zijn God gaan knielen. 'tls vijf en twintig jaar geleên Eb nog op; heden, als voorheen Zit ze op den troon verheven, De vrijheid die, in 't gansche land Het volk vereenigt, hand in hand, Om kloek vooruit te streven! Vooruit met iever, op de baan Waar nijverheid en handel gaan, Waar kunst en lettren bloeien. Dat op het overzeesche strand Nu België's vlag, aldaar geplant, Den godsdienst er doen groeien De vrijheid nu, in 't duister oord Waar, op 'der zendelingen woord, De ruwe negersscharen Zich baden in het christen licht En, bij 't begrip van eer en plicht, Hun zielenheil ontwaren! Wie voelt geen blijdschap in 't gemoed (Wie is niet dankbaar bij al 'tgoed Voor land en volk verkregen Door, 't jubileerend Staatsbeheer? Zijn leus blijve: immer meer en meer Vooruit, met 's Hemels zegent En wij, 'de handen thans ineen En immer dapper voortgestreên, Met hulpe van hierboven: Opdat, na vijf en twintig jaar, Geen vijand ons met valscli gebaar De vrijheid zou ontrooven! E11 mag dit jaar ons vlaamsche borst, Bij 'tlfed voor Vaderland en Vorst Van waar genoegen blaken; Toch, bij 'dat dank- en vreugdelied Vergeten wij den vijand niet; Wij danken en... wij waken! X. Alg. Belang. Ziehier de orde der feesten, morgen, Zondag 13 Juni, ter gelegenheid van de jubelfeeste van het STAATSBESTUUR en van Mijnheer COLAERT, onzen ver kleefden volksvertegenwoordiger. Ten 11.43 aankomst der heeren Minis tersin de statie. Ontvangst bij Mijnheer Fraeijs, voor zitter van den Katholieken Bond. Ten 12 en half plechtig Te Deum in de hoofdkerk van Sint Maartens. Ten ure, op het stadhuis, prijsde e> lingzaal. algemeene vergadering. a) Uil/oering van ZEGEMARSCH van Oscar Roels, door de Koninklijke Fan fare. b) Redevoering van M. Fraeijs, voor zitter van den katholieken Bond. j Aanbieding jaan Mijnheel' Colaert, van zijn portret, geschilderd door Louise De Hem. c) Aanspraak yan Mijnheer Colaert. d) Redevoering van den heer Franz Schollaer t, Minis ter-Voorzitter. e) Uitvoering van YPER-CANTATE, 600 uitvoerders. Woorden yan Mr Hendrik Sobry, ad- vokaat en gemeenteraadsheer, in volks trant getoonzet door Mr Oscar Roels. De uitvoering geschiedt onder het be leid van M. Tod Arschodt, Bestierder der Koninklijke Fanfare. Ten 2 ure namiddag, in de Pauwels- zaal, feestmaal. Er zijn reeds meer dan 400 deelne mers. Gegroet, o Yper van 't verleiden,, 's Lands hoofd eens, een der grootste steden, Een wereldstad op d'aardebol! Eens stroomden uwe straten vol Van tweemaal honderd duizend zieleu, Wien werk en weverij bevielen, E11 die hier rijkdom, roem en macht Verzamelden voor 't nageslacht. 'UWas hier 'dat men een Halle bouwde, Gelijk men nievers geen aanschouwde, '!t(Was hier dat er een kerk oprees Die d'hoogste d'hoogste bouwkunde bewees. 'tiWas hier 'dat vrijgezinde gilden De rechten wonnen die zij wilden, 'ttWas hier dat men een Maerlant vond Toen te Parijs het l'ransch ontstond. 'tfYVas hier de streek (der vlaamsche helden Die Frankrijks hoogmoed nedervelden,... Tot dat, verlamd en overmand, De stad verviel in scha en schand.... Wee, o wee! Wee, o wee, och laat ons weenen Om 't verlies van 'tgrootsch voorhenen, Weenen oyer twist en tweedracht Die de stad ten onder bracht, AVeenen, acli weenen over d'ongelukken Die ons kwamen onderdrukken, Naamlijk 'tEngelsch-Gentsch beleg Dat onz' lakenwevers weg Met stads weeld' en faam deed vluchten, Weenen ach weenen, —spijtig zijn, en zuchten Over 'dwang en dwinglandij Van de vreemde heerschappij, Waarvoor Yper thoofd moest buigen, En die Yper uit kwam zuigen. Maar iTeen Geen geween! Gezocht, gewrocht, gestreden Om weder op te treden! Op Yper! Yper op! Laat grootheid u bekoren, Herwin wat g'hebt verloren En kom wêer aan ~'s lands top. O strijdbare mannen, te wapen, Om d'edele Landmaagd, ons Yper, onz' êer Den schakers t'ontrukken, En moedig gestreden Gestreden naar 't roemvol weleer Uw kracht ingespannen, En moedig gestreden naar 'troemvol weleer! O Landmaagd, o Yper, wij, Ypersche Vrouwen, Wij weenen en lijden met u om uw schand, Maar juichen en jublen, als uwe getrouwen U wreken, en grootheid bekomen in 'tLand. Yper, Yper op! uw grootheid wêer betracht, E11 nijverheid en werk en handel wêergebracht; Vraag vaart en ijzerweg, waar gij een noodig hebt, Zoek al de bronnen op, waar gij de macht uit schept; Herstel uwe Halle en Kerk en ieder kunstgebouw, En bid om zegen God en Onze Lieve Vrouw! (bis) Mijnheer II. Sobry Onze lezers kennen allen 'den schrij ver der heerlijke bewoordingen van Yper-Cantate, den overtuigden en recht zinnige» vlamiug, zijne moedertaal, zijne stad en zijn volk zoo genegen. Honderden keeren hebben de Yper sche burgers en werklieden zijn begees terend woord toegejuicht, jende leden der Katholieke Wacht bijzonderlijk kennen ien erkennen in Mijnheer Sobry hun voorstaander en vriend. In 'den Gemeenteraad, waar hij steeds in onze moedertaal het woord voert, heeft hij eene voorname plaats iugeuo- jmen door zijnen iever, zijne studie en zijne onverpoosde werkzaamheid. In dien niet eikendeen zijne overtuiging deelt, 'toch zijn: allen het eens om te be kennen dat hij iu al zijn streven enkel ai alleen het algemeen welzijn hehertigt, 'Meester Oscar Roels Is le 'Gent gehore;; hi 1881, Van aan zijn zeven jaar reeds was hij koorknaap ih St~Nikia.aiske.rk zijner ge boortestad, waar de talentvolle vlaam sche dichter Kanunik II. Claeys, thans pastor is. Het was 'de tenor Jan Rijsenaer, die hem de eerste begrippen van notenleer aanleerde. ïn 1876 werd hij leerling in het con servatorium (en' in 1881 behaalde hij den eerste prij s van! noten leer (hoogere leer gang), den eersten prijs van harmonie (hoogere leergang) en eene tweede mel ding in de klas van piano. In 1884 be haalde, hij den eerste prijs in Contrapuut en (eindelijk in 1883 den eersten prijs, van fuga. Reeds in 1881, werd hij gelast met een voorbereidenden leergang yau notenled en een leergang voor volwassenen te ge ven ten na deu dood van Ferd. Van den Heuvel werd hij bepaald tot leeraar der hoogere klassen van noteuleer aange steld; tevens werd hij met het opzicht der lagere klassen gelast. Na het overlijden van Ed. Nevejans. was het Roels die hem als leeraar der klassen van samenzang opvolgde. Sedert verscheidene jaren treedt Roels als begeleider op hij de prijskampen 'en auditien van het Conservatorium, de overleden bestuurder, Meester Ad. Sa muel, heeft hem meer dan eens den maatstok toevertrouwd bij uitvoeringen en prijsuitreikingen, in elke omstandig heid 'deed hij zijn grondige kennis en waar talent uitschijnen. Behalve zijne studiën in het Conser vatorium bewerkte Roels het orgel onder, het bestuur yan Désiré Van Reysschoot; deze heel ;en al practisehe opleiding liet hem toe de plaats van «orgelist» in de kerk 'der EE. Paters Jesuiten in te ne men, toen hij nauwelijks veertien jaar oud was; bij het afsterven van zijn broe der, Karei Roels, bekwam hij ook dezes i plaats als orgelist in het Sinte-Barbara Collegie; later werd hij in beide voor noemde kerken kapelmeester benoemd, j Roels werd weldra de volksman in de muziek-maa tscliapp ij en der stad: op raad van Karei Miry, trad hij voor het eerst op als koorbestuurder in «Geluk in T werk weldra werd hij bestuurder van den «cercle des vingt», en in 1881 der beroemde koninklijke zangmaatschappij j «De Melomanen 'tls onder het be stuur van Oscar Roels dat de Meloma- nen hun grootste zegepralen hebben be- haald. Het is ook Oscar Roels die orkestbe stuurder is van den Nieuwen Vlaam- DIT IS T NIEUWSBLAD ra TPEB EN OMMELANDS Jubelfeest van Mijnheer G0LAEBT (üvyoBS^'itAix.tfseaxsHi

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1