s s~«m a .fit a ^öE üi Op Zaterdag 26 Juni 1909 5 centiemen 't blad 44® jaar. Talmerk 3162 it® fei mm Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 fro.nk 's jaars Zondag 27 Juni,om 6 u.'s av. Marokko ROND DE WERELD Holland Een postzegel van 500 dollars De ontdekking Italië Oostenrijk liusland VAN ALLES WAT öet Vlaamsch in het onderwijs van Amerika Oei! mijn hoed!... Albreshtslied Stad Yper Gemeenteraad iSSU it Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal MOULAY-HAFID SULTAN VAN MAROKKO Vrankrijk Het schip werd fel beschadigd en de sto ker gevaarlijk gewond. Verslag der zitting van Xkterdag 19 Juni 1909 Gift Béernaert Godshuiien Burgerwacht Tuindag DIT IS YPEB EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. G R O O T E MARKT CONCERT door de Pliilharmonie van Komen (Fr.). Voorz. M. Ducarin, off. van 't Eerelegioen- Best. M.ü.Guiliemenfc, off. van 't op. onderw. PROGRAMMA le Deel 1. Victoira Allegro C. Lecail. 2 Marehe da Roi de Bohème Laurent de Rille. 3. Au pays d'Artois a/ les collines h/ les vailées c/ Us houillères G. Guillement. 4. Divin sourire. Valse Rossi. 5. Fantaisie sur l'Africaine Meyerbeer. 2e deel 1. Les Hongroises P. Vidal. 2 Scènes pittoresques Massenet. 8. Fantaisie sur l'op'éra L'Amour africain Paladhille. 4. Rapsodie hongroise Liszt. 5. Polka des Ingénieurs G. Guillement. En zoo besluit dei verslaggever dat alles te hervormen is wat de zeemacht betreft. ;i Spijtig dat?hij er niet bijvoegt dat heel Vrankrijk behoort hervormd te worden. ij De soldaten van den Sultan van Marokko hebben een gevoelig verlies ondergaan, Zij werden o i het onverwachts door opstande- j liegen omsingeld en moesten zich aan den I overwinnaar overgeven. 'j De Sultan zit daarmee leelijk in nesten. De uitslag der kieziug is nog veel schoo ner dan uisn eerst voorzien had de recht- schc partijeB behalen eene meerderheid van twintig stemmer;. Zulke meerderheid was tot nu toe rtog nooit bereikt. En niet alleen werden over liet algemeen de rechtsche mannen gekozen met een flinke meerderheid, maar op vele plaatsen waie er maar weinig noodig geweest om nog nieuwe mannen van rechts bij te doen kiezen. De hollaadsche bladen roepen Victorie en 't is inderdaad een prachtige zegepraal voor de mannen van orde, die bij onze noorderburen het bewind in handen hebben. Zooals wij het verleden week reeds gezegd hebben, 't is een goed voorbeeld voor de Vlamingen hier in Belgenland en zij zullen er aan houden toekomende jaar te bewijzen dat zij bij hunne stam- ea taalgenoten niet moeten achterblijven. Dien schitterenden zegepraal hebben de groepen der rechterzij te danken aan hunne eendrachtige werking en ook aan hunne eensgezindheid over de voornaamste grond beginselen van het programma godsdienst, huisgezin en eigendom. Zij hebben zich wel gewacht vitterijen te zoeken over punten van ondergeschikt belang, en zijn, hand in hand, ten strijde getrokken tegen Je vijan den van godsdienst en samenleving. De linkerzij, integendeel, was ten zeerste ver deeld oude en nieuwe liberalen bestreden elkander. Evenals in België hebben in Ne derland de liberalen en socialisten slechts een punt gemeensden haat tegen den godsdienst, en de overgroote meerderheid van het kiezerskorps heeft hon nu met klank veroordeeld. Voegen wij er nog bij dat het tegenwoor dig ministerie ïioemskerk bestaat uit 3 anti-revolutionnairen, 3 katholieken, 1 his- torieke christene en twee ministers tot geene partij behoorend, deze van oorlog en van zeewezen. m Vlaamsche briefwisseling onderwezen worde in de school welke gij bestuurt. Het zal ge makkelijk zijn te dien einde eene verstand houding tc doen ontstaan tusschen de regen ten en regentessen van handelsonderwijs en van Viaamsch. Zeer wel Indien men uit in de vrije onderwijsge stichten, vooral van de meisjes, wilde een Vlaamsch handelsonderwijs geven, dan zon men zoovele dochters van handelaars en zoovele winkeljuffers nipt blijven ontmoeten die geene faktuur, rekening of kwittantie in het Vlaamsch kunnen afleveren. Terwijl in ons land een zegel van 2 fr. reeds als zeer belangrijk geacht wordt, dat men in Frankrijk en Duitschland, gladweg zegels van 5 fr. gebruikt, zien wij in Enge land veelal zegels gebruiken van p.sterling. Sommige koloniën hebben er zelfs van 5 tot io pond 230 fr. Zanzibar geeft een zegel uit van 200 roepijen 35o frank maar er is nog meerEngeland kondigt voor de kolonie van Straits Settlements, Ma- laka een zegel aan van 5oo dollars 1400 fr. berekend aan de weerde van den Indischen dollar. om meer slechten en afgekeurden. In Duitschland heeft men daarover eene' statistiek opgemaakt gaande van 1902 lot 1907. ïn 1902 waren in de landelijke om schrijvingen 61 per honderd «goeden»-, ,in 1907 was hef getal gedaald tof 58,7. I n de fabrieksteden was het getal' «goe den gedaald van 54,7 in 1902 Lot 49,9 in 1907. De afneming der weerbaarheid is dus merkelijk. Waaraan is dat voorval toe (e schrijven? Men merkt op dat de wee ['baarheid in de fabrieksteden merkelijk kleiner is dan in den buiten; het fabriekleven moet dus eenen grooten invloed uitoefenen. Maar ook in den buiten neemt de weerbaarheid af Men neme in acht dat het leven overal, koortsachtiger wordt; men is meer ge- zoowel in den Iniiten als in de stad jaagd, meer bekommerd. ,Dan komt nog het alkoolmisbruik en andere overdaad Kortom een zeer gewichtig vraagstuk. t Woensdag avond ten 10 1/2 ure heeft men te Messina eene nieuwe aardbeving gevoeld, die neg al hevig was en zes seconden duurde. Donderdag morgend ten 2 ure 30 heeft men te Reggio van Calabrië ook de aardbe ving waargenomen. De b -volking ontvlucht te de huizen. Eenige muren zijn ingestort. Is bet schouwspel bij onze noorderburen aanmoedigend en een goed voorbeeld voor de viamingen, de walen mogen in het ge heel tot voorbeeld het zuiden niet aanzien als iets dat kan of mag nagevolgd worden. Zonder te willen spreken over den oorlog tegen al wat goed en christelijk is, zonder aan te dringen op het verval van gezag, de ond rmijning van alles wat den vooruitgang betreft, willen we alleen een woord zeggen nopens den toestand der fransche zeemacht, waarover M. H. Michel verslag heeft inge diend. Ordeloosheid gelijk er daar heerscht gaat aiie palen te buiten. Kanonnen werden besteld zonder dat de modellen werden beproefd. Oorlogschepen werden besteld vooraleer ue plans volkomen waren opgemaakt, en dan de plans totaal veranderd gedurende ne„ bouwen van da schepen, zoodat ze twee-drie maal den prijs betaald werden. Voor de stalen platen hadden de huizen een syndikaat gemaakt en elk voor eea afzonderlijk schip ingeschreven. Zes nieuwe oorlogschepen moeter. ge bouwd worden, maar er is nergens een plaatse beschikt voor die schepen Gravin Stephanie Lonyay, prinses van België, is woensdag in een hotel te .Weenen afgestapt, waar zij twee dagen verblijven zal. De keizer beeft haar woensdag een lang bezoek gebracht. De bijeenkomste tusschen Je keizers van Duitschland en Rusland heeft aanleiding gegeven tot een spijtig voorval. De Russische oorlogschepen moesten de plaatse der bijeenkomste bewaken, want al had de sarnenkomste plaats te midden de zee. toch en is het Russisch volk niet te betrou wen. Gelijk over eenige jaren de russen op zee in alle schepen Japoneezen zagen, bij zooverre dat ze schoten op Engelsche visschersbooten, nu ziet ze iedereen aan, voor een nihilist en zoo heeft een russische torpedoboot gescho ten op een engelsch koopmanschip de Wood- i' burn. De engelsche zullen niet nalaten een ferme vergoeding te eischen voor dien aanslag te meer daar het bewezen is dat de Woodburn in vrij water vaarde en niet kon aanzien worden als «revolutiemaker», op buit naar f het leven des keizers. De heer baron Descamps, minister van Wetenschappen en Kunsten, heeft den vol genden omzendbrief gezonden aan de be stuurders en bestuursters der Middelbare scholen van het Vlaamsche land Het programma der middelbare scholen en der bijzondere handelsafdeelingen voor ziet niet dat het onderwijs van handelsbrief- wisseling, in bet Vlaamsche gedeelte van het land in het Vlaamsch gegeven worde. Het is nochtans hoogst wenschelijk dat dit onderwijs in het Vlaamsch gegeven worde, zooals ook in de andere Germaansche talen. Ik zet u dus aan er op te waken dat de Het Duitsch blad Hamburger Nachrich- ten meldt dat -ver. in het graafschap of disirikt Douglas, in den staat Minnesota der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, eenen steen zou ontdekt hebben, op weiken in russisch schrift gebeiteld is dat in i3Ó2, zeevaarders tot daar doorgedrongen waren. Deze zouden dus Amerika ontdekt hebben i36 jaar vóór Kristoffel Kolombus. 't Is nu te weten of de ontdekking echt is en of de steen niet gefabrikeerd is gelijk zooveele andere oudheden. In alle geval, zijn er Noren geweest die in i36z den voet op Amerikaanschen grond gezet hebben, dat heeft noch Amerika noch Europa gebaat. Zonder Kristoffel Kolombus ware het nieuwe werelddeel nog langer onbekend gebleven. Te Antwerpen, binst een oefening van de burgerwacht sprak Majoor Albrecht tot zijn mannen m het fransch, iets dat strijdt tegen de weten. Een jongeling, die erbij stond ie kijken, riep al met eens Spreek vlaamsch De majoor schoot in hevige gramschap peist eens, durven vragen dat men vlaamsch spreke en dan neg te Antwerpen Ook 't en duurde «reen oogepink of met een enkelen sabelslag vloog de hoed van den jongen in tweêeu gesplet ten gronde... De kamers hebben daar natuurlijk over gehandeld, maar er is nog gaen beslissing genomen, daar er van boogerhand een on derzoek bevolen is over geheel die zake. Doe Quichotf vocht tegen molens Albrecht is een andere held, Want hij heeft met zijnen sabel eenen strooien hoed geveld. Als hij is te peerd gezeten met zijn heldensabel bloot, ea men vraagt hemVlaamsch te spreken, Schreeuwt hijZwijgt of 'k kap u dood Laat den vijand maar eens komen, Rus of Djek, ja zelfs de Pruis, met nen slag van zijnen sabel liggen ze allemaal in gruis Sloopt maar forten en kasteelen, Schaft maar af het krijgsbudget, Albrecht zal 't alleen schaveelen.... Als hij niet wordt afgezet KLOEK EN GEZOND zijn ziedaar een schaf. Gezond zijn kan voldoende zijn voor den persoon zelf, maar is niet genoeg voor "de samenleving: men. moet kloek en gezond zijn voor 't welzijn der maatschappij. In alle landen stelt men vast dat de kloekte afneemt. Overal neemt men waar dal het gelal weerbare jongelingen, goed voor den soldatendienst daalt. Er komen langs 5E> HUIZEN TN TURF Wij spraken in een vorig nummer van een italiaan- schen kanunnik, die voorstelde in Si cilië huizen te bouwen met sleenen van samenge.persl.en suiker. Ir, Diiiiseliland is er nu een uitvinder die huizen in turf begint te bouwen. De turf wordt in lange platen samengeperst en gedroogd, en dan op de vereischte grootte gezaagd; liet bouwen geschiedt met een bijzonder soort van moortel, dal ook dient om de muren te beplakken. De nieuwe hui zen zijn tegen alle weersveranderingen bestand, en zouden vijf maal goedlroopet- zijn dan de gebouwen in gewonen steen. VUURWAPENS ZONDER KNAL". Naar het schijnt heeft men nu vuur wapens uitgevonden die geenen knal ge ven als men afschiet. Als i waar is dan zullen de slagvelden in de toekomst een zonderling schouw spel aanbieden, de mannen zullen vallen zonder te weten van waar de kogel komt. Schrikkelijk; EEN STANDBEELD AAN ORSI- Nt. Orsini was een Italiaansche revo- lut'ionnair, nu zou men zeggen arnachist. Op 14 Januari 1858, wierp hij eene bom naar het rijtuig van keizer Napo leon III die zich naar het opera van (Parijs begaf. De keizer en de keizerin bleven onge deerd, maar .150 personen werden ge kwetst waarvan 8 aan hunne wonden bezweken. Orsini werd aangehouden en veroor deeld. Nn heeft de Vrijmetselarij hem een standbeeld opgericht te Meldola, bij Ra- Vienna, in Italië, waar hij geboren werd. Orsini was een werktuig in 'de handen der Vrijmetselarij, in haren oorlog te gen de katholieke kerk en den Gods dienst. Daarom krijgt hij een standbeeld, hoe wel hij een moordenaar is. Wanneer een standbeeld voor de Pol lets en hunne ïnakkers? Bij het schavot riep Pollet ook: «Weg met de kaloten't is dus een held in de oogen der geuzen, en hij verdient zoo wel zijn standbeeld aïs andere italiaan sche roovers... VERSCHE EIEREN EN MIKROBEN. Op het zevende internationaal congres van toegepaste scheikunde, te Londen gehouden, heeft eene Amerikaansehe geleerde, miss Pen nington, houden staan dat liet gebruik van ver- sche eiers schadelijk is voor de gezondheid. Zij beweert in 63 eiers, die zij onderzocht, 35 verschillende soorten van ziektemikroben gevonden "te hebben. De scheikundigen en de geneesheeren zullen de menseben nog zol maken met hunne mikro ben. Op vroegere congressen hebben zij houden staan dat de melk en het spek vol mikroben zitten, daf de tli.ee nadeelig is voor bel zenuw stelsel, dal de koffie als een vergift werkt, dat het water een broeinest van ziektekiemen is, dat de lucht zelf vervuld is met allerhande gevaarlijke mikroben. Hel eenige wat, volgens de scheikundigen, nog smetvrij zou zijn, is de botermelk. Maar tegen het achtste interna tionaal congres zal de eene of andere miss daar zeker ook al mikroben 111 vinden. De mensehen moeten zich daar niet om stooren; zoo min als de geneesheeren en de scheikundigen zelf, die, voor zooveel wij weten, nog niet vasten uit vrees voor de mikroben. 1 m VROUWELIJKE KIEZERS IN ENGE LAND In eene redevoering, gehouden te Belfast, heeft de heer keir Hardië, leider der gelsehe Werkliedenpartij, verklaard dal de tijd nakend is waarop de vrouwen in Engeland tot de stembus zullen toegelaten worden, zooals dit reeds het geval is in Nieuw-Zeeland en Australië. De Ypersche Gemeenteraad kwam Zater dag bijeen ten stadhuize, om 5 ure 20 min. Al de raadsheeren waren aanwezig, buiten M. Struye. M. Colaert, burgemeester, zat voor en den heer Biebuyck oefende het ambt uit van schrijver. Zonder opmerkingen wordt het verslag der voorgaande zitting goedgekeurd. De heer Burgemeester stelt voor M. Beer- naert per brieve te bedanken voor de schilde rij van Jufvrouw Euphrosine Beernaert aan het muzeum van stad gegeven, tijdens eene leeste. De muzeumbewaarder zal hetzelfde doen namens de commissie. De heer Gouverneur laat weten dat de be stendige afveerdiging de beslissing verbroken heeft waarbij de Godsbuizen het jachtrecht afstonden aan de pachters van het land. De deputatie denkt dat het verlies, dat de Godshuizen ondergaan, niet zou vergoed worden door een verhooging van pacht. M. Begerem.— I)e belangen van den land bouw zijn in goede handen, zooals onlangs een minister zei. M. de Voorzitter. De raad moet hier niet tusschenkomen. Zooals ik zegde tijdens de bespreking, wij hadden enkel gunstig of ongunstig ons gedacht te zeggen. De begrooting, bedragende 1.700 fr., wordt eenparig goedgekeurd, min de ont houding van M. Begerem. M. Boone vraagt hoe het is met den stand. M. de Voorzitter. We hebben deze weke een verslag ontvangen erover, 't Zou 123,000 fr. kosten, daarin begrepen 40,000 fr. voor den grond. De bevoegde commissie zal kortelings bij eenkomen om dit verslag te onderzoeken. De heer Voorzitter leest het programma, dat als gewoonte begint met vinkenzetting. M. Begerem. 't Is wreed M. de Voorzitter. Ik houd er niet aan altijd alleen de verantwoordelijkheid te ne men. Daarom begeer ik dat er voor dizfeeste gestemd worde. De maatschappij tot dierenbescherming heeft verleden jaar geklaagd en ons nog al fel over den hekel gehaald nopens die vin kenzetting. Zij had gelijk. Daar zijn er wel die houden staan dat ze ker sports onmenschelijker zijn als het doen zingen van blinde vinken. M. Begerem. De mensehen worden verondersteld verstandig te zijn. MM. Bouquet en Boone zouden die feeste willen behouden, die de liefhebben) ia van 't klein volk. M. Begerem is er tegen en zou in eene openbare meeting willen die wreede lief hebberij hooren verdedigen tegen hem.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1