DIT IS SpieeRiraafl Si EN O M M E L A N D S 0® mss «tows-s's nosi) m wewtd Op Zaterdag 3 Juli 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Talmerk 3163 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars SOLD A TE RIJ De militaire kwestie Duitschland Italië T l]/i, Assisenhof van West-Vlaanderen STADSNIEUWS Rusland Vrankrijk OGöGA 3@6&6i Weezrjongens Schoon Concert «Comité 11amand Proficiat Tiende verjaring Zondagrust e». KECHTBANK VAN YPEK Fxht en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamxh en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal fF 1 T NIEUWSBLAD m YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE ME LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van ai die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Keizer Wilhelm wil niet enkel de baas zijn te land®, ook op zee verlangt hij een hoogen toon aan te slaan, en kan tot nu nog niet de Engelsche strijdvloot overvleu- geeu, hij streelt er naar ze zoo dicht mo gelijk .nabij te komen iu_ macht en in .vecht- weerde. Het, spreektjvanzelf dat dit, streven aan degDuitschers de oogeu uit het hoofd kost. Ieder jaar vergt het landleger een uitgave van een milliard, dat is duizend miljoen frank. De vloot slorpt een halt milliard van 's lands inkomsten op. Dat is voor gansch (ie oorlogsinrichting anderhalf milliard (1.800.000.000). De bevolking kan maar zien, dat zij die overgroote sommen bijeen scharrelt. En het gaat hier niet op te zeggenveie kleint jes maken een groot er is «eert kwestie van kleintjes, daar nu reeds ieder Duitsch huisgezin gemiddeld '200 fr. op te brengen heeft, enkel voor de krijgsuitgaven. Dat is verschrikkelijk. En toch bespeurt men er het einde niet van. Die overzware krijgsuitgaven zijn oor zaak van ^aanhoudende geldelijke moeilijk heden in Duitschland. De eene put is nog niet half gevuld, of er gaapt al een nieuwe kuil. En hoe meer belastingen men invoert, hoe meer kuilen er ontstaan. Om weer uit de neBten te/geraken, voor een tijdje, heelt de Regeering een iieele reeks versche belastingen aan den Rijksdag ter goedkeuring voorgeleid belasting op erfenissen, 65 millioen mark zegelrecht op het verzekeren tegen brandgevaar, 35 mil lioen zegelrecht op alle: lei handelspapie ren, 10 millioen zegelrecht op wissels, 20 millioen recht op bet overdragen van on roerende eigendommen, 20 millioen in bet geheel 140 inillioen mark (175 000.000 franken). Lieten wij onze militaristen begaan, liet zou hier al spoedig zoo erg zijn als in Duitschland. Die menschen immers droo- men van een leger, zoo sterk dat lv t de Duitsche soldatenmassa koude verhinderen op te marcheeren, ofwel de overwinning schenken aan de veel zwakkere en zoo goed als ontzenuwde Eraneche legioenen. Zoo'n leger brachte het land ten onder, en daarom willen wij er niet van hooren, en zijn we wantrouwend telüens dat men voor den dag komt met leger hervormingen ,Wmi elke hervorming die men op dat gebied ai tot stand bracht, leidde tot verzwaring van lasten, in manschappen en in geld, en daar hebben wij voor lang genoeg van. We vin den zelfs, dat België ai te veel millioenen verloren heeft in de uitzinnigheden onzer groote en kleine militaristen. Het volk is het katholiek landsbestuur zeer dankbaar om dat men verbeteringen heeft gebracht in den soldatendienst. Dat men door geen dwaas heden dit voordeel en verlieze De Koning heelt verleden week den Mi nister van Oorlog laten bij zich roepen. Wat daar beslist werd, >s een geheim. Nogthansis men in boogere politieke krin gen van gevoelen dat daar iets achter schuilt, immers het is geen geheim dat de Koning met den Minister van Oorlog hand in hand gaat voor het alleman soldaat. Het alleman soldaat zou voor België geen kinderspel zijn 't zou overigens veel te veel voor ons landje kosten. Wat zal de Koning nu doen? Zal hij de Ministers naar zijne grillen willen doen dansen De belgiscke katholieke Ministers zullen dit niet doen. Alsdan zal in België misschien gebeuren, wat in Denemarken is geschied. Sedert verscbillige jaren wierd dat land ook geplaagd met de militaire kwestie. De Koniog en de generaals wilden de krijgs lasten geweldig verzwaren en bet land langs alle kanten met forten en kanonnen bezetten en daarom de lastenbetalers de laaiste cen ten uit deu zak kloppen. De eerste minister was aanhanger van den Koning en legde het wetsontwerp vermeer dering der krijgslasten neer. Het volk wilde van dien miljoenendans met weten en de volksvertegenwoordigers verwierpen het voorstel. Daarop schoot de Koning in gramschap en ontbond de Kamers. Nu was het woord aan de Kiezers. <0 tegenstrevers van het voorgesteld mili tarised programma en 44 aanhangers wer den gekozen. Men ziet van hier het cezicht van den Koning van Denemarken, die tegen den wil van de meerderheid der natie, de militaire lasten wilde verzwaren Zal de Koning 1111 nog eens de Kamer ontbinden Zal Leopold II zich aan deze les spiegelen? Wij twijfelen er sterk aan. [Landbouwer). Volgens een duitsch blad is het onher roepelijk besloten dat de Rijkskanselier von Bülowzijn ontslag heeft ingediend, als hij over 8 dagen met Keizer Willem is gaan spreken over den toestand in den Rijksdag, waar Bülow's voorstellen werden verworpen. De Kanselier vioeg den Keizer om on middellijk te mogen zijn ambt neerleggen, maar de Keizer heeft er niet in toegestemd. Hij bedankje den Prins voor de onschatbare diensten die de groote Staatsman sinds twaalf jaar aan het rijk heeft bewezen, alsmede aan den Keizer, maar drong aan opdat hij nog zoolang zou aan het bewind blijven totdat de belastingwetten zouden gestemd zijn, zeggende dat niemand beter dan von Büiow die moeilijke taak tot eene goede oplossing !,an geleiden. Aan dit verzoek van den Keizer heeft von Billow zich niet willen onttrekken hij is echter vast besloten, na afhandeling der geld zaken, zijn post te verlaten. von Bülow gaat dus heen, maar hij ver trekt enkel na de stemming der wet op de belastingen. Waarom gaat de Kanselier weg Is het alleen de verwerping van zijn belastingplan die hem hiertoe dwingt Is het niet eerder het mislukken van zijn plan om zonder het centrum te regeeren dat hem tegenwerkt, hij die meende zeker te zijn hij zijnen blok zou kunnen samenhouden en alzoo het machtige centrum onde>- den hiel houden Er wordt zelfs verteld dat von Bülow de ontbinding van den Bijksdag in den zak had, geteekend door den Keizer, maar dat de andere vorsten van geen ontbinding wilden hooren. De heildronken bii't nagerecht door den koning en den czaar uitgesproken,getuigden van de beste vriendschapsbetrekkingen tus schen Zweden en Rusland, betrekkingen die nog nauwer geworden zijn door de geboorte van een zweedschen kroonprins, over wien de czaar het peterschap aanveerd had. Na het feestmaal zijn de keizer en de keizerin van Rusland aan boord van de Standard teruggekeerd. Geen enkele czaar van Rusland had Stock holm nog bezocht sinds het fiezoek van Nikolaasi. injunii838. Hij kwam er bij verrassing; men had den groot-hertog kroon prins Alexander aangekondigd en het was de czaar zelf die kwam, tot groote verbazing en vreugde van koning Karei-Jan. Het bezoek was toen ook zeer hertelijk. Nu is de czaar ook koning Edward gaan bezoeken in Engeland, vervolgens reist hij naar Vrankrijk en naar Italië. Het groot gevaar voor Messina, op dit oogenblik, is niet meer gelegen in de aard beving, hoe hevig deze ook zou kunnen zijn, daar de bevolking in houten barakken woont, die geen gevaar ioopen door de schosken omgeworpen te worden. Daarentegen bestaat er gevaar voor brand. Ondanks de genomen maatregelen is er een geweldige brand ont- staan die verscheidene uren lang de ver schrikte bevolking voor eene nieuwe ver nietiging heeft doen vreezen.'t Was Maandag i namiddag ten 6 ure dat het vuur uilbrak von Bülow Zeker is de groote oorzaak van den val des Kanseliers zijne handelwijze ten opzichte van het centrum dat zegt het duitsche volk dat schrijven de voornaamste duitsche bladen. tusschen de puin,en van de hooge stad, in eene der vernielde volkswijken, waar balken en oude meubels,matrassen en strooizakken en meer andere min ot meer licht brandbare stoffen opeengehoopt lagen. Op eenige oogenblikken sloeg eene groote vlam op en dwarrelde eene zwarte rookwolk hoog in de lucht op Door den wind aangewakkerd en door de balken, van huis tot huis opeengehoopt, ge voed. bereikte de brand spoedig al de oude wijken gelegen aan den voet van het Castel- lucislort het tooneel, van de zee gezien, was grootsch en verschrikkelijk. De soldaten en de matrozen kwamen toe- geloopen, doch net was eerst onmogelijk zich van de brandspuiten te bedienen, want al de buizen der waterleiding waren uitge droogd of gebroken. De soldaten en de ma trozen deden evenwel heldhaftige pogingen okj de vuurzee te beperken. Doch opeens sloegen eene groote vlam en een dikkere rook op de brand had een grooten kolendepot, door de aardbeving ingezwolgen, bereikt. Een regen van gensters vloog langs alle kan ten en de bewoners ontvluchtten hunne ba rakken. Er zijn houten dorpen gebouwd overal waar er maar eene vrije ruimte bestaat, en twee of drie dezer dorpen zijn aan den voet van den heuvel gelegen, niet ver van het brandend kolendepot. Eindelijk gelukten de matrozen erin de darmen der stoompuiten in een derstroomen, aan den voet der heuvelen, te leggen, en men overwon den brand op 't oogenblik dat hij op eenige barakken ging overslaan. Er is veel stoffelijke schade aangericht, doch geen erge ongelukken zijn gebeurd. Er zijn slechts eenige gekwetsten. De bevolking was zeer ongerust. Yele vrouwen weigerden den nacht in de barakken door te brengen en dwaalden in groepen rond, langsheen de kaai en in de open ruimten, juist als in de eerste dagen na de schrikkelijke aardbeving die Messina in een reusachtigen puinhoop veranderd heeft. sen n van Yper eu dit op een wijze die eere doe' aan onze s'ad. Hebt gij nog de jooger.s zien op wan 'el gaan van de weezeschool van Yper bij voorbeeld? Hoe proper aangedaan en bijzon derlijk welke deftige houding en welke schoone manieren Men zou zeggen een klein leger soldatjes die later zullen goede vaderlanders zijn en voor wie, na zulke school gedaan te hebben, het misschien een geluk zal geweest zijn van vroegtijdig hunne ouders verloren te hebben. Waarom zouden wij Rousselaarnaars het zelfde niet doen en een weezenhuis bouwen bij ons oudemanhuis Dat zal en dat moet er komeu Al de Rousselaarnaars, 't zij zieke of gekwetste, 't zij oude menschen, 't zij kleine kinders, al de Rousselaarnaars, zeg ik, die met b~t geld van stad, dat ons geld is, moeten onderhouden, 't is te zeggen gehuis vest, gevoed en gekleed worden, moeten in Rousselare blijven n er wel en op hun gemak zijn, gelijk het gedaan wordt te Yper. De opening voor de le reeks vao den 3n zittijd van het Assisenhof van West vlaanderen, zal plaats hebben op Maandag 12 Juli, onder 't- voorzitterschap van M. de la Kethule de Ryhove, lid van 't beroepshof van Gent. Onder de juryleden in deu omtrek woon achtig, vinden wij MM. A. Masschelein, brouwer, Yper. V. Pieters, notaris, Reninghe. A. Yankee, landbouwer, Gits. G. Cbarle, landbouwingenieur te Moorsee'e. De Russische vorsten, die eerst eene samenkomst hadden met Keizer Willem, zijn vervolgens naar Zweden gereisd en hebben daar ook den Koning bezocht. De koning en de koningin van Zweden en graaf Taube, minister van binnenland- sche zaken, wachtten aan boord van de koninklijke yacht Droit op de reede van Lilla-Vertau de keizerlijke yacht Standart n af, met den keizer en de keizerin van Rus land en M. Isvolski, minister van binnen- landsche zaken, aan boord. De Standart was begeleid van de Poolster en vijf pantserschepen. De koning, de koningin en de leden der koninklijke familie van Zweden begaven zich aan boord van de Standart Ten 3 ure 's namiddags kwamen de keizer lijke en de koninklijke yachten en de oorlog schepen te Stockholm aan. Hunne majesteiten kwamen aan wal, terwijl de kanons der vloot de gebruikelijke salvoschoten losten. De hofkoetsen voerden de vorsten naar het koninklijk kasteel, waar 's avonds een galadiner opgediend werd. Over drie jaar werden inden omtrek van Pontgibaud verschillige kruisen afgebroken zonder dat men de daders kon ontdekken. Het volk van de streke hield de wacht en nu over eenige dagen werden opnieuw kruisen verbrijzeld, maar ditmaal werden de beeld- stormers bij de lurven gepakt het waren de Hulponderwijzer en de zoon van den onder wijzer eener naburige gemeente. Die doening toont nog eens welke trouw men hebben mag in de zoogezeide onzijdig heid van zulke onderwijzers,die echte navol gers zijn van de beeldstormers der XVIe eeuw. De Landbouwer van Rousselare drukt een langen brief over m te vragen dat er ginder een weezengesticht voor jongens zoude gemaakt worden. Daarin spreekt meu ook over de sloet- De lief hebbers vau muziek en ze zijn talrijk te Yper en in 't omliggende heb ben kunnen hun herte ophalen zondag laatst. r Het concert van de Komenaars was waar lijk puik. Ook was er vele volk aanwezig, en de verschillige stukkeu werden geestdriftig I toegejuicht. f Na het concert is de heer Burgemeester Golaert de franschen gaan bedanken en gelukwenschen, terwijl de heer Eraeijs aan den heer Bestierder een verguld eermetaal schonk als gedenkenis aan de schoone uit- veerimr. Jj Gisteren is 't Comité flamand de France Yper komen bezoeken en h'eld er, na een hertelijk feestmaal in de Kasselrij alge- meene vergadering in de Hallezaal. De Eerw. heer Looten zat de vergadering voor en na een gepast dankwoord voor de gulle ontvangst in onze stad, gaf de heer Th. Sevens lezing van merkweerdige bij zonderheden over de moeilijkheden die ont stonden na den dood van Karei den Stoute. Zijn gezegde, oorkondig gestaafd, zal in den u bulletin overgedrukt worden. De heer Liegeois las eenige aanteekenin- gen over de fooremaunen van Yper en ornme- iands die over eeuweD reeds 't Fransche j Noorden innamen, (dat toen tot Vlaanderen I behoorde). Twee andere redenaars nog, alsmede de j heer Voorzitter, richtten eenige woorden j tot de vergadering, maar coaome toute société qui se respecte alles was natuur- üjk in 't fransch, anders kon het ook niet bij dat Comité flamand l... Pastor Slosse, die uitsluitelijk van Rum- beke gekomen was om eens de franschen in zaugerig vlaamsch te hooren spreken over onzen grooten dichter Guido Gezelle, I zooals t voorspeld was door de uitnoo- j diging, is ontgoocheld vertrokken, want van onzen grooten meester werd er niet ga- 1 sproken, tenzij een paar woorden door den heer Voorzitter, die verlangde tegen dat er I een fransche verhandeling uitkomt over Gezelle's gedichten en ook over de werken j van Styn Streuvels, waarover de franschen hooren spreken, maar die ze niet en kennen. De toekomende algemeene vergadering zal plaats hebben teKortrijk in 1910. Onze stadsgenoot, M. August Harteel- Willems, uit de Statiestraat, heeft in de Wederlandsche tentoonstelling van nijver heid, koloniën en zeevaart te Rotterdam een gulden eermetaal bekomen voor zijne be schuiten. Zondag 20 Juni laatst vierde de Bond der Vrienden van het Heilig Hert zijn tienjarig bestaan. Gesticht in 1899, door E. H. Kan. De Brouwer, pastor-deken van Y'per, telt dit godsdienstig werk meer dan 200 leden, 't Begin was moeilijk, maar welhaast volgde een tijdstip van vooruitgang, die van dag tot dag aangroeit onder de Goddelijke be scherming en het wijs en voorzichtig beleid van den weerdigen en verkleefden E. H. Herman, geholpen door verdiens elijke ieveraars. De plechtigheid van 's morgens had, gelijk eiken 3en Zondag der maand, plaats in de kapel der Arme Klaren. Ten 6 1/2 ure, Mis, onderrichting en algemeene communie. De nederige kapel was te dezer gelegenheid smaakvol versierd en het beeld van 't H. Hert schitterend verlicht. 's Achternoens ten 4 ure waren vele ge- loovigen in St Maartenskerke, om 't lof bij te wonen, welke door de oud-retraitanten van den bond in gregoriaanschen zang ge zongen werd. Een overheerlijk gelegenheidsermoeu werd gepreekt door E. Pater VanAckere, bestuurder van het ltetraitenhuis te Gent. Na de zegening zongen honderden stem men (i Wij willen God welke een gioo- ten indruk op de toehoorders naliet. Na deze plechtigheid, was er algemeen t vergadering in St Miclrielsfeestzaal, waar hen een gastmaal aangeboden werd door het berek, met den verdienstelijken heer Voor zitter, M. Georges Tack, aan ;t hoofd. Een gulle broederlijkheid heerschste ge durende geheel de vergadering, alwaar eeni ge gelegenheidsliederen gezongen wierden, Eene reeks heildronken werden uitge sproken door Voorzitter, Bestuurder, E. Pater van Ackere, E. H. Deken en M. Ju- lien Antony, secretaris van 't berek. In naam der werkende leden heeft de volks3preker Louis Kindt al dezen be dankt die zich toewijden aan de veredeling volksklas door dit uitmuntend werk, het welk volgens Puis X tot de eerherstelling f van Jesus-Christus moet bijdragen. Deze dag zal met eere in het geheugen der aanwezigen bewaard blijven. Mocht dit werk voort bloeien en groeien tot geestelijk en j stoffelijk walzijn van ouze eerlijke werkers- bevolking. Dienstdoende apotheek. Zondag 4 I Juli, H.DEHOUCK, Dixmudestraat, 6. Zitting van 1 Juli 1909. V oor litter schap MBiebuyck Coffyn Eliodore, aardewerker te Yper, 8 dagen en 26 f'-. voor slagen en kwetsuren aan Claereboudt Emile Coffyn Eliodore, Coffyn Louis en Ciaeys Arttiur, aardewerkers te Yper, elk 10 fr. voor beier,digingen jegens Claere boudt. D'Ennetières Henri, fabrikant te Comen (Fr.) vervolgd uit hoofde van kwetsuren door onvoorzichtigheid toegebracht te hebben aan Maerten Abdon van overdrevene snelheid met eeneii automobiel wordt vrijgesproken. Varitboumout Désiré, brijkenbakker te Staden, 30 fr. voor diette van hout, ten nadeele van Desnouck Henri. Tournicourt Gustaaf, brijkenbakker eu Bouten Pierre, iandwerker te Becelaere, zijn vervolgd uit hoofde van slagen aan Collez Henride P,e wordt veroordeeld tot 26 fr. en de tweede vrijgesproken. Vertriest Pierre en Verslype Cyriile, land- werkers te Vlauiertinghe, krijgen elk 200 fr. voor jachtmisdrijf eu 100 fr. om hun waj.eu niet afgegeven te hebben; daarenboven moeten zij gezamentiijk 1 Ir. schadevergoeding betalen aan de burgerlijke partij. Vanacker Marie, kantwerkster te Poperin- ghe, 3 maanden voorwaardelijk voor diefte van 2 fr. 60 bij middel van vaische sleutels ten na deele van Verroye René. Pareyt Hector, landbouwer te Moorslede wordt vrijgesproken uit hoofde van slagen aan Blom me Jules. Vierstraete Henri, leurder te Popenngbe, 5 fr. om zijnen hond te hebben laten Ioopen zonderde voorgeschrevene medalie. in 8 n ~.«wc van

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1