SpfBoRdraad 58 CONCERT ZÜ mochten niet trouwen >p Zaterdag 17 Juli 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Talmerk 3165 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boferstrate, te Yper, en bij 's landsbooascinapwezen ofte post, tegen 3 fronk 's jaars Zomerfeesten •j» m sa m m m Woensdag '2 S Juli 1909 Stad Yper Vreemd hout Nuttig sport Soldaten'-Wet Slecht geld ROND DE WEB EU) Vrank rijk VAN ALLES WAT Aardige grap MQ'&QQQm'QQ STADSNIEUWS Yper-Doornik Duitschland 11 Juli Hij wielplein Zondagrust Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal m Zondag 15 Oogst Zondag 22 Oogst f R. COLAERT. 1909 1909 Zaterdag 31 Juli Zondag 1 Oogst Maandag 2 Oogst Dinsdag 3 Oogst Woensdag 4 Oogst Donderdag 5 Oogst Zondag 8 Oogst ALB. BIEBUYCK. atham tfl D I T IS 'T NIEUWSBLAD w TPEB EN OM M ELAN DS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en fs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten o fr. i:> de reke binnen 't blad is *t o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34 in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. e^scm Zondag 18 Juli 1909, om 2 ure RuItebs- feest in het Rijwielpleiu, ingericht door de Cercle Equestre Om 8 ure, Concert door de Koninklijke Fanfare op de kiosk der Groote Markt. Woensdag 21 Juli 1909, (Nationale Feest dag) om 11 ure, Te Deum in St Maartens kerk. Om 8 ure, Concert door bet Muziek van 'J 3' Linieregiment. Ai.gemkene Verlichting der Groote Markt. Zondag 25 Juli 1909, om 8 ure, Concert door de Stadsharmonie. ter gelegenheid der Nationale Feesten om 8 ure 's avonds, op de Markt door het muqiek van 't ,?e Linieregiment onder de leiding van M. Vandewalle PROGRAMMA ie deel 1. Marche Jubilaire. JMuldermans. '2. Ouverture du Vaisseau fantöme. R. Wagner. 3. Aimer el souffrir. valse. B. Trespaillé. 4. Fantaisie sur f Opéra Werther. Massenet. 2e deel 1. Fantaisie sur Miss LIelyeti. Audran. 2. La Volière, polka pour flute. Daoard. (Soliste, M. Devogelaer), 3. Le Jongleur de Notre Dame. Massenet.. arr. p. Frans Deconninck. 4. Les deux pigeons, ballet. A. Messager. Algemeens verlichting der Markt. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 5 ure, Vandenpeereboomplaats, OPSTIJGING VAN EENEN LUCHTBOL, onder de leiding van M. J. Dumortier. Ten 6 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 9 ure, Vandenpeereboomplaats, OPSTIJGING VAN EENEN TWEEDEN LUCHTBOL MET VUURWERK. INHULDIGING VAN DEN NIEUWEN BEIAARD met Concert, door M. Denyn, beiaardspeler van Mechelen, Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Wedstrijd in liet Lijnvissclien, ingericht door de Maatschappij De Dappere Lijnvisschers». Wedstrijd in Hondenafrichting, ingericht dooi den Berger Club Chineesclie Cibelschieting, op St-Pieterswijk. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. ONDERSCHEIDENE FEESTEN Wedstrijden in verschiilige spelen, inge richt door de verbondene maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de vol gende Zondagen. Feesten zullen gegeven worden in de buitenwijken. De omstandigheden der prijskampen en feesten zullen door bijzondere plakbrieven aangekondigd worden. ALSEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de kermis zal bet publiek vrijen toegang hebben tot het Museum en de Halle (Nieuwwerk). Gedaan in fitting, te Yperden ig Juni igog. Dl Burgemeester Voorzitter, men zou moeten beginnen, zei koning Karei II aan zijne geleerde bolien en hij had gelijk. Tot aan de troonbestijging van Napoleon I was het den leeraars der Universiteiten ver- ij boden te trouwen. In 1452 verklaarde de 5 faculteit dat het vanwege den ieeraar eene lafheid was in den echt te treden. Een geleerde kan, zoo luidde dit soort edict, niet tezelfdertijd aan eene vrouw en aao de wetenschap toebe ooren. In de XVle eeuw nochtans, waagden twee i professors het zich eene levensgezellin te kiezen. Het gevolg voor hen was dat zij uil l de faculteit gebannen werden, In Maart 1808 dus pas honderd jaar jj geleden verbood Napoleon I de rectors i en censors der Keizerlijke kollegiën, het huwelijk en alleen de leeraars der iiceums waren niet aan de verplichting, eeuwig jonk man te blijven, onderworpen. Op een eilandje in den stillen Oceaan is i een boom ontdekt, die 3o voet hoog wordt f en zijn takken uitspreidt als een parapluit. Bladeren zijn er niet aan. Het hout is hard als ijzer, en kan bewerkt noch gebrand worden. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. l en io ure, Uitgang van de Processie van 0. L. V. van Tuine. 's Middags, CONCERT, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Fen 2 1/2 ure, Stoet en Inhuldiging van de Vlag der Maatschappij Anciens Militaires. I en 6 ure, CONCERT. Groote Markt. Ten 9 ure 's avonds VUURWERK, op he, Minneplein. 1 en 10 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddelbare school voor Jongens. I en li ure. Wedstrijd van Hondengespannen. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hondenloop. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 10 ure, in de Halle, Muziekvoordracht, door de leerlingen der muziekschool. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Fen 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd in Orde en Netheid, ingericht door het Beschermingscomiteit der Werkmans woningen. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Handboogschieting, ingericht doorjde Konink- l)ke maatschappij St-Sebastiaan. 1 en 9 ure. Veemarkt, Wedstrijd ingericht °"ri1 en Bond der Geitenkweeksyndikaten van het arrondissement Yper. J en 4 ure, Volksspelen, Zaalhof. j en 8 ure, Concert, Groote Markt. Kruisboogschieting in den Doel, fngericiit door de maatschappij Les Francs Arbalétriers De, Secretaris ad int., Deze week is het voorstel Bertrand, af schaffing der plaatsvervangers, en de nieuwe soldaten-wet, door de afdeelingen onder zocht geweest. Uit de verschiilige stemmingen blijkt 1° dat het voorstel Schollaert verworpen is door 81 stemmen tegen63 en5 onthouders. 2° dat de plaatsvervanging wordt afge schaft door 78 temmen tegen 70 en 1 onthouding De middaaafdeeling zal samengesteld zijn uit de heereu Mel®t,Versteylen,Meehelynck, Boyois, Ant. Delporte en du Bus de War- naffe. De bespreking van de nieuwe wet zal be ginne» den 19 October, en waarschijnlijk komt de nieuwe wet invoege met nieuwjaar, als ze gestemd wordt, natuurlijk. Sommige katholieken willen er niet van omdat ze niet verzekerd zijn dat de plaats vervanging zal behouden blijven anderen zijn tegen alle verzwaring der krijgslasten enaiser 26,000 huisgezinnen zijn die moeten een man leveren, dat is 26.000 per jaar in plaats van 13,200 zooals nu. De zaak is nog verre van klair, maar iets is zeker, 't is dat de groote voorstaanders van al die soldaterij de officieren zijn, of deze dm er alle belang bij hebben om gedu rig meer officieren te bezitten, en nu reeds zijn er in België in evenredigheid 15 officieren tegen S in Duitscband. Te Brooküjn in Amerika, schrijft een blad, heeft het. beftuur van eene meisjes kostschool een n leergang ingericht om te leereu in en uit eenen tram te stappen zonder te vallen. De leergang is praktisch. In de hovingen der school, heeft men eene kleine tramlijn gelegd, waarop een tramrijtuig staat. Op een gegeven teeken stappen een aantal leerlingen in, en dan stoeten de anderen het rijtuig voort. Aan het standpunt, stappen de inzittenden uit de anderen stappen in en worden dooi de eersten gevoerd. 't Schijnt dat bet eene heele les is om te leeren hoe men de rokken moet bijeenne- men, den regenscherm moet dragen, de voeten moet zetten enz om bij het in- en uitstappen niet te vallen. Dat is ten minste praktisch Maar 't is in Amerika ook De Grieksche zilverstukken van 50 cen tiemen, 1 fr., 2 fr. en 5 fr. zullen ter beta ling in de Nationale Banken van België aanveerd worden tot i5 September aan staande. t ware te wenschen dat deze stukken ook ingehouden wierden in de postbureelen, die naar het schijnt -- tot heden geen order ervoor ontvangen hebben. De vijffrankstukken van Leopold I en de Fransche zilverstukken van Napoleon III, blijven gangbaar. K i Korten tijd na de oprichting der konink lijke maatschappij van Londen in i663, gelastte koning Karei II dit geleerd korps met de verhandeling van het volgende vraag stuk Waarom weegt een doode visch meer dan een levende De leden dier maatschappij zetteden zich aan 't werk en stelden menig vuldige schriften op, om de natuurlijke osrzaken van dit verschil aan te toonen. Wanneer nu 't vraagstuk in 't lang en in t breed was verhandeld geworden, viel het hun te binnen, eens te beproeven of de zaak ook waar was, en zij ondervonden tot hunne groote schande, dat de koning met hen den spot gedreven had, vermits een doode visch hetzelfde gewicht heeft als een levende. Het gebeurt maar al te dikwijls dat men eindigt met datgene te doen, waarmede 't Schijnt dat M. Lecouturier, de likwi- deerder der Chartreuse en schoonbroer van den beruchten Buneau-Varilla in nauwe schoentjes is geraakt. Sedert lang vertelde men allerlei histories over de manier waarop M. Lecouturier de Chartreuse had gelikwideerd men was ver wonderd, en niet zonder reden, dat deze li- kwidatie, die de kassen van den Staat moest vullen, niet alleen niets aan den Staat heeft opgebracht, maar nog met een tekort sluit men vroeg zich af waar bet geld naartoe was gegaan Praatjes, zegde M. Lecouturier, de schou ders ophalend, boosaardige beschuldigingen van de vrienden der Karthuizers. Indien de likeur niets opbrengt, wat kan ik er aandoen, 't Is de fout van het publiek, dat hardnekkig de likeur van de paters van Tarragona blijft koopen en de mijne zelfs niet wil proeven. 't Schijnt nochtans dat niet alles op praatjes berustte. De senateurscommissie, benoemd om de operaties der likwideerders na te zien, heeft eenparig besloten onmiddellijke en strenge maatregelen te eisschen van den miaister van justicie, tegen den likwideerder van de Chartreuse. Het woord is nu aan M. Lecouturier. Men zou namelijk willen weten waarom deinzet- prijs van het werk der Chartreuse, handels fonds, klieënten, materieel enz., van e'én millioen Soo.ooo fr. op 5oo.ooo fr. gebracht is. Men zou ook willen weten hoe het komt dat er zich maar e'éa liefhebber heeft aange boden, die heel het boeltje voor 5oi,ooo fr. beeft gekregen. Als men leest wat er ginder gepakt wordt, niemand en is nog verwonderd dat het volk miscontent is, en nog min dat er Pollets zijn, die de inpalming, van hooger hand aange leerd, op eene andere maniere toepassen - 'tls al geheel de weke dat de fransche luchi- vaarder I.atham gereed is om de zee over te vliegen naar Engeland De engelschen heb ben schepen gereed om den koenen vlieger te volgen en te hebben ah er iets zou vooren- val'en. gestoelte staan, om geen woord te verliezen van 'tgeen er zou gezegd worden. Klaar en duidelijk voor iedereen herinner de de spreker dat men van eersten af de cen trumleden had buitengekegeld, von Bülow wilde niet dat de leden van het Centrum zouden meêwerken in de fmancieele hervor ming die moest tot stand komen, 't Ging zooverre dat men een voorstel van het Cen trum verwierp, en 's anderdaags ditzelfde voorstel op onuitvoerbare wijze weder voor droeg, en dan aannam. En toch heeft het Centrum meêgewrocht in de hervorming enkel bekommerd met het algemeen welzijn. Von Herding besloot zijne prachtige rede met de verklaiing dat de uitsluiting van het Centrum blijkbaar voor doel had een mach tige liberale partij te vormen. De liberalen zi;n gevallen en 't is ongetwijfeld voor het ge luk van het land. Na die redevoering was er nog weinig te zeggen. Aller aandacht was hieropgevestigd geweest en de hervorming wierd dan ook gestemd. M. LATHAM die het Nauw van Kales gaat overvliegen Over jaren reeds heeft men beproefd om de zee tusscben Vrankrijk en Engeland over te zwemmen een tijdeken heeft men gespro ken van een tunnel te maken (zeker een be teren als voor de vaart van Komen) langs waar men per ijzerenweg zou naar Engeland rijden, en nu is 't wederom wat anders men gaat nu vliegen, als 't goê weder is. De kanselier von Bülow is weg hij heeft zijn ontslag gegeven en is vervangen door von Bethmann-Hoilweg. Zaterdag had er een vergadering plaats van den Rijksdag, en de boogergenoemde mi nister von Bethmann verklaarde dat de Bondsraad de gestemde belastingen aanveerd- de. Daarmee was de groote moeilijkheid ver effend, maar al de partijen mieken er ge bruik van om eens hun gedacht te zeggen over het aftreden van Bülow. Eerst spraken de conservateurs of beter huu woordvoerder Heydebrand. De liberalen mieken gerucht van al de bliksems en ze waren gloeiende dul omdat de conservateurs, door te stemmen tegen de erfenisbelasting, Bülow hadden doen vallen. De reden waarom deze partij tegen de er fenisbelasting hadden gestemd, was dat een dergelijke belasting een eerste stap is om later misschien anderen toe te laten een volledige onterving te doen door een wet. 't Was spij tig dat de kanselier da' kwalijk genomen had en daarvoor zijn ontslag had gegeven, maar ze konden daarom aan hun beginselen niet verzaken. Heydebrand sprak ook van de uitsluiting van 't Centrum, dat, naar zijn oordeel, een grove misslag was, want het Centrum heeft io jaar lang overgroote diensten bewezen aan het land, door de wijze wetten die door zijn meewerking aan het Duitsche volk wer den bezorgd. Ook is het te betreuren in het belang van den inwendigen vrede dat het Centrum werd uitgesloten, want we willen niet dat er een tweede uitgave worde voor bereid van den Kulturkarnpf of geloofsver volging. Daarna sprak Singer namens de socialis ten. Dat was van weinig belang. Dan was 't de beurt aan de liberalen, en 't was Hieber die sprak in hunnen naam. Hij donderde meest tegen zijn gewezen bondgenooten de conservatieven die naar het Centrum waren oyergeloopen, om met dezen meë te werken tot den val van den grooten staatsman. Dan was 't de spreekbeurt aan vrijheer van Hertling, namens het Centrum. Het grootste deel der kamerheeren verlie ten de banken en kwamen rond het spreek Morgen, Zondag 18 Juli, vieren de Doorniksche katholieken de zilveren jubel? I'eeste van het landsbestuur. Als spreker zal optreden onze geachte heen Burgemeester MBené Oolaert;, dien wij over een maand zoo gulhertig gefeest hebben hier te Yper. Niemand beter dan M. Oolaert is geschikt otn te Doornik hef. goede woord te gaan toespreken 't Is M. Oolaert, die de. eerste hier te Yper de bres heeft gemaakt iu de liberale versterking. Opening langswaar driejaar iater de geheel e katholieke meer derheid naar bet stadshuis is gegaan. Nog korts geleden was Doornik ook nog in de klauwen van het machtig liberalis- mus en dank de waakzaamheid eu de wer king dei katholieken zijn er de kathsüeken nu mtes'er op het stadhuis. Doornik gelijk Yper. is eene kunststad talrijke gebouwen getuigen nog van hun verleden, zoo heerlijk in de geschiedenis. M. Oolaert, die met zulkert taaien iever zorgt voor het behoud en de herstelling onzer kunstschatten, is dus de geschikte man om tot onze Doorniksche strijdmakkers zondag zijn begeesterend woord toe te sturen. Zondag werd in al de steden van Vlaan deren en ook in talrijke dorpen met grooten geestdrift de verjaardag van den Slag der Gulden-Sporen gevierd. Te Antwerpen. Kortrijk en Brugge waren de betoogingen buitengewoon indrukwekkend. Te Brussel gelukte de feestviering allerbest. Hier in Yper,buiten een leestje in't Katholiek Volkshuis voor de leden der Wacht 't was min of niets De nationale driekleur prijkte op St Maar tenskerk en de Halle, en voor 't overige kon men geheel gemakkelijk 't getal vaandels, welke aan de huizen der inwoners wapper den, opzijn# vingers tellen Nogtans hebben de Yperliugen ook nieê- geholpen op Groeningherveld in 1302 Maar de vaderlandsliefde bij velen en zit niel heel diepe, als er is.... Niettegenstaande het onzeker en vooral niet warm weder, was er veel volk in den velodroom van Yper, want er moesten be langrijke koersen gereden worden. Ziehier den uitslag I. Yper-Veurne en terug, voor beginne lingen, aankomst in den velodroom Buysse, op f uur 51 m. 2. Pascal 3. Lailieu 4 Sesier 5. Vanden Bruwaene; 6. Stamper. II. Premiekiers-liefhebbers. 1. Dorvil- lers 2. Tuyten 3. Behaeghe 4. Lamos 5. SpaDhove 6. I)ruck. III. Kleine rijders. 1. Decock 2. Van- den Broeck 3. Seye. IV. Beginnelingen. 1. Dumortier 2. Lemabieu 4. Decrocq 4. Nattan. V. Halffond. 1. Tubbax 2. Bonrath, die gevallen is. doch zonder groot erg. Dienstdoende apotheek. Zondag 18 Juli, E. GAJMAlNT, Meenenstraat, 6.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1