Spreekmaat 52 Op Zaterdag 2 October 1909 centiemen 't blad VAN ALLES WAT Eene nieuwe wereldtaal Een nieuwe postzegel van Congo De post wissels Het schoolsehip tegen 8 frank 's jaars ers tte De nieuwe reisgids 9Llimm Mechelen Dompers BIJVOEGSEL ^A.3ST van 25 September 1909 •j** s#s!fts#s!# i# s# 2# sap sfe# Mengelmaren V ergiftigingen te Boesinghe POELGAPELLE DIT IS 'T NIEUWSBLAD ym YPER EN OMMELANDS HET NIEUWSBLAD VAN YPER Men heeft eeae nieuwe wereldtaal,ke Ido, uitgevonden. Het zijn afgescheurde espe rantisten, die deze nieuwe taal in de wereld gezonden hebben. Zij beweeren dat de Ido gemakkelijk, zangerig en meesleepand is De volapuck werd door het esperanto ont troond en dit laatste wordt nu door de Ido weggecijferd, in afwachting dat er eene wereldtaal kome, die de Ido verdringen zal. Men wilde eeue enkele wereldtaal hebben, en men zal er weldra zooveel hebben als er landen in de wereld zijn Er is spraak de postzegels, die thans die nen voor de briefwisseling tusschen België en Congo, doer nieuwe te vervangen, Da tegenwoordige postzegels worden in Enge land gedrukt. De nieuwe, met de beeltenis van Leopold II, zouden in Belgie gedrukt worden. Er zal evenwel geen besluit geno men worden voor den terugkeer van den minister der coloniën. Bij Koninklijk besluil van 3 September is er eene verandering gebracht in den dienst der postwissels of postmandaten. Voortaan mogen de postwissels op naam, tot een be loop vnn 5000 fr., op verzoek der verzen ders of op aanviaag der bestemmelingen, indien deze niet wonen in de kom eener ge meente waar een postkantoor bestaat, dooi de briefdragera ten huize betaald worden. De briefdragers zullen die betaling doen op hunne gewone ronde, doch zij moeten zich slechts eenen enkelen keer met het geld ten huize van den bestemmeling sanbieden. De postwissels, per expresbrief verzonden, en niet meer dan 5000 fr. bedragende, kunnen op verzoek van den verzender, zonder ver hooging van kosten, door deu drager zelf van den brief ten huize betaald worden. isDinsdagnuchtend, 21 dezer, te Montevideo aangekomen, na eene reis van 41 1/2 dagen, het was uit Antwerpen vertrokken den 7«° Oogst en 's anderendaags uit Vlissingen. Zijne gemiddelde snelheid bedroeg 7 1/10 knoepen, wat prachtig is voor een zeilschip. Ons schoolsehip heeft dus nog eeus be wezen dat het een saelvaarder is van eerste orde. YPEH M. Richard, gepensionneerd majoor, verge zeld van zijne vrouw, begaf zich zondag mor- gend rond 10 ure, naar zijn buitengoed, op 't gehucht de Potyze Aan de Meenenpoert werd zijn zoontje, dat wat achteruit gebleven was, door een wielrijder omgereden en aan het hoofd gekwetst. Daar het knaapje overvloedig bloedde dacht men eerst dat de wonde erg was. Dr Van Robaeys.die ontboden werd, bestatigd3 dat alleen de schedel huid geraakt was. De ELIXIR VINCENT mathisme. Prijs 3 fr. de Boteïmarkt, Yper, geneest jicht en rhu- flesch bij C. Libotte, DRANOUTRE Kent gij de Zwarte Molen, geachte lezer Niet bijzonders.— Eh wel, die molen iseigenl- lijk. niet zwart; zelfs en staat daar geene molen. Maar er heeft eertijds over 100 jaar eene gestaan, en zij moet zwart geweest hebben, anders ze en zou alzeo niet geheeten hebben. Nu, de molens staan gewoonlijk hooge, en dat is om veel wind te vangen voor die het niet zouden weten. De Zwarte Molen stond ook hooge, ten minste 100 meters boven het zeevlak, langs een ouden Romeinschen Heirweg, van Cassel naar Wervick, of, zoo men de twee uiteinden wil hebben, van Boonen (Boulogne, 't oude Geso- siacum) naar Bavai, dóór Cassel en Wervick. Nu ten dage, gelijk reeds gezegd is, is de Zwarte Molen geene molen meer, maar een wijk van Dranoutre, 40 minuten van 't dorp, zuidwaarts tusschen Belle en Nieuwkerke. Van daar heeft men de schoonste landgezich ten van 10 uren in 't ronde— en zonder liegen, zulle. Men ziet er al in ééne reke den Kemmel- berg, den Scherpenberg, den Roöberg, den Zwarten berg, den Gatsberg en dieper 't Noordwesten in, bij schoon weder, den Cassel- berg (30 kilometers). Langs den zuidkant ziet men somwijlen de heuvels van Artesiën, over eene onmeetbare vlakte, waar men een 15tal kerktorens onderscheidt,onder andere Bethune (40 kilom.) Al den zuid-oostkant heeft men Armentiers met zijne torens en fabriekschou- wen, Waasten, Wervick, enz. Ik spreek niet van Nieuwkerke, Meesen, Wytschaete, Locre, Belle, die in de nabijheid liggen, 't een op eene hoogte, 't ander aan uwe voeten. Welnu daar was, op de Zwarte Molen dezen zomer een aardige kruisboom geplant eenen eik verbeeldende, van ijzer, ciment en andere stoffen gemaakt, en zoo schoon dat de menschen er poogden in te snijden, om te weten of het hout was. De eik staat op eene rots, en de boom is 5 met. boven den grond. Daar is nu zondag laatst, een allerschoonste Christusbeeld aan gehecht, wegende boven de 250 kilos,— 't is in gegoten ijzer,—geschilderd volgens het natuurlijk koleur, en wonder schoon. Er waren peerden, velos, praalbogen, opschriften,vaandels,bloemen... en menschen!! van 2 tot 3000. Een pater Capucijn wijdde hel Kruis en prak het volk zong Hulde aan het Kruis en Wij willen God en alles liep af in de beste orde. Het volk, die 2 tot 3000 menschen, zijn nu weg maar het Kruis met den Christus staat er nog, en 't is eene wandeling weerd... en vele mensehen gaan er naartoe, en bidden op den knielbank, vóór het kruis. Er is een aflaat te verdienen van 50 dagen, voor al de Geloovigen die daar een gebed doen. Dranouternaar. Tusschen de personen die de slachtoffers geworden zijn van de vergiftiging, waarvan wij gesproken hebben, verkeeren vrouw Vandam- me, Amand Bequoye, de zoon en de kleinzoon van den schaper Lecluze, in bedenkelijken toe stand. De toestand van Camiel Verhack, Mahieu en Spiliebout, laat te wenschen, doch alle hoop op genezing is niet verdwenen. Bij Talpe, zijn koeiwachter en drie zijner werklieden, alsook bij Theophiel VanEecke en eender werklieden, bij Wyffels en bij Emiel Donck, zijn zoon Sylvère, de meid en de koei wachter, is er eene verbetering in den toestand waargenomen. Te Bixschote is de banker Mar- key nog niet genezen. M. Lemahieu, veearts te Yper, is gelast met de schouwing van den hond van Wyffels en niet met het onderzoek van het stuk vleesch dat over acht dagen bedolven werd. Dit stuk zal binnen kort naar een laboratorium gezonden worden,om scheikundig onderzocht te worden. M. Ganepeel, bestierder van 't slachthuis te Yper, is gelast geweest met het voedsel te on derzoeken, waarvan er een deel aan de dieren was gegeven. Noch hij, noch M. Lemahieu en zijn met de stempeling van het vleesch belast geweest. BECELARE Dinsdag, na de klas, was het zoontje van H. Soete, landbouwer, bij de herberg De Pauw», in gezelschap van het dochtertje van T. Dornez, dat bij zijne grootmoeder woont. Het knaapje beging de onvoorzichtigheid op een muurtje te klauteren, dat zeer bouwvallig was, om eenige onrijpe druiven te plukken. Opeens viel het muurtje om en kwam terecht op het meisje dat er onder bedolven werd. Op 't geschreeuw der kinderen kwamen de geburen toegeloopen en haalden het meisje van onder de steenen uit. Doktoor Boncquet. ter hulp ge roepen, bestatigde dat het kind de rechter bil gebroken was. Het knaapje heeft eenige kneu zingen aan het gelaat bekomen en klaagt van inwendige pijnen. MOORSLEDE De gemeente werd dinsdag in opschudding gebracht door een razenden hond,die menschen en dieren aanviel. De gendarmen en de policie zijn aanstonds op zoek gegaan naar den hond ongelukkiglijk heeft men hem nog niet kunnen afmaken. KOMEN Een vijftiental kerels, die zondag avond in de herberg van Emiel Debunne, op bet gehucht Godshuys waar het kermis was, gekomen wa ren en er drank geweigerd werden, hadden besloten zich te wreken. Maandagavond, rond 10 ure,kwamen zij opnieuw naar de herberg en gingen in de danszaal waar zij tegen Debunne en tegen al de aanwezigen twist zochten. De gendarmen waren echter op voorhand verwit tigd en kwamen juist binnen als de twistzoekers hunne messen getrokken hadden. De schelmen namen de vlucht de gendarm Breugbelmans wilde een hunner grijpen, doch hij struikelde over eenen ijzerdraad, viel en werd door eeni ge vluchtelingen overvallen, de kleederen ge scheurd en bekwam nog eenige kneuzingen. Breugelmans kon, geholpen dooreen collega, een kerel uit Fransch Wervick aanhouden.Een tweede woestaard is gekend 't is een kerel uit Belgisch-Wervick. Hunne medeplichtigen wor den ieverig opgezocht. In den nacht van zaterdag tot zondag zijn dieven gedrongen in de druivenserre van de familie Lemahieu. Om binnen te geraken moe ten de schelmen met geweld hel slot der deur afgebroken hebben. Men schat dat er wel 500 kilos druiven gestolen zijn. KORTRIJK Men zal zich herinneren dat de beroemde schilderij De Kruisverheffing van Antoon Van Dyck, in deu nacht van 7 december 1907 uit de O. L. Vrouwekerk gestolen werd. De da ders, twee Harelbekenaars, Verfaille en Garlier zijn sinds veroordeeld. De kostbare schilderij werd op de baan van Pitthem naar Brugge te ruggevonden, door de tusschenkomst van de smid Quequin. Ilel doek werd aan eenen ant- werpschen kunstenaar toevertrouwden hersteld Zondag werd het meesterstuk van Van Dyck plechtig in O. L. Vrouwekerk uitgehangen. Te dier gelegenheid had de buurt van O. L. Vr. eene betooging ingericht waarbij gansch de stad zich aangesloten heeft. Ten 10 ure en half vertrok een stoet van ka tholieke maatschappijen van het stadhuis naai de kerk, waar eene mis van dankzegging an een Te Deum gezongen werden. Een kring van Kortrijksche liefhebbers, bestuurd door M. Marten Lunssens, bestuurder der muziekschool voerde een werk uit van Palestrina, en E. H. Cesar Gezelle hield, na het Evangelie, eene schoone gelegenheidsaanspraak. Concerten door de fanfare van Groeningbe en door de harmonie Onder Ons lichtbeel den van de beroemde schilderij en een schoon vuurwerk sloten de feestelijkheden. ;en kosten o fr. i5 de reke binnen *t blad is 't ïrs wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder ee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de ijs, Tk 8, Place de la Bourse, ontvangen 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten ren wonen. geschoten. Het loof of de rapen hel najaars zo ede r der koeibeeslen zou misschien Dog kunnen goed zijn. indien hol ge spaard blijft van overtollige nalle. En zoo zijn wij bijna aan liet einde ge komen van een jaar, die terecht, in tie geschiedenis mag gehoekt slaan, als een jaar van geringe opbrengst en slechte hoedanigheid der landbouwvruchten in f algemeene, en van kommer en ver- kanfingen, voornamelijk E. P. Verest. Hier ging het misschien beginnen te stor men. Er ontstond spanning van geest en een ieder gevoelde duidelijk dat de minste mis greep of eerkwetsend woord, de vlaamschge- zinden ten einde zou jagen. 0111 plaats le geven aan mogelijks betreurensweerdige redetwisten. I11 zulke omstandigheden Voorzitter zijn van eene afdeeling, is voorzeker geen gemakkelijke taak; en toch moet het gezegd worden: het is dunk aan de lieeren Voorzitters <ler afdee- lingen en namentlijk aan de goedwilligheid den mannen die nog meer willen. Daar on is ook niets van. Is het niet redelijk! dat alle staatsbeambten de twee talen machtig zijn? Nochtans hoeveel bedienden zijn er niet .bijzonderlijk in het Bestuur van belas tingen en tolrechten, die onbekwaam zijn de lale van het volk te verstaan. (1). Bestaat hei volk misschien voor de bedien den ofwel zijn de bedienden voor het volk? Vraagt wie daarvoor betaalt en gij zuil seffens het antwoord hebben. Als er Walen komen in ons vlaamsche ge staan amb- noeg. rs in niet- mbte, bene- kan gaat dg en lopen voor ander goed muil- vast- ndar- wor- n, in blijft iftrijk 1 von- .msch, rijgen itisch J van dagen irden. iezen ;elling: lingen man pf po- fezegd laarin irvoor uwin- ware ichijnt 1, hoe uren... ben. :t een schik- reerst splitst Daar vinste land. m de - 6,36 ,36 -8,30 19 zijn ei - 8,03 17,01 10,48 15 - e aan oeger, of een gthans its de treins -11,45 10,12 leuws- selaere o o-mrtrijk en te Kortrijk voor Brussel, gelijk de trein van 5,06 naar Komen en Kortrijk. Op beide manieren komt men ten 8 10 te'Brussel. Hij geeft ook aansluiting naar Dixmuide- Veurno al Lichtervelde Rousselaere 6.07, Lichtervelde 6,28. Wij zeggen namens bet volk onzer streek dank aan den heer Minister en hopen dat dien eersten stap door andere zal gevolgd worden. Wij hebben in een vorig nummer gezegd daL [Minister Helleputte persoonlijk was moeten tusschenkomen om den nieuwen reisgids^voor spoorwegen tweetalig te doen maken. De Minister wilde dat volstrekt in Zwitserland is de reisgids wel drietalig, waarom zou hij in België niet tweetalig kunnen zijn Maar daar was een hooge ambtenaar van het spoorwegbestuur, een franskiljon van het meest vlaamschhatende bloed, die zei dat de tweetaligheid onmogelijk was. Zoo vertelt Le Carillon van Oostende, een liberaal blad, en gaat voort De Minister liet zich nochtans niet ge makkelijk afschepen, zocht langs hier en langsdaar, tot dat hij op zekeren dag met eenen minderen bediende over den Reisgids en de tweetaligheid sprak. De bediende zei dat niets zoo gemakkelijk was als de Reidsgids ^tweetalig te maken, zonder hem te vergrooten. De minister deed hem uiteen doen hoe hij 't zou aan boord leggen, en deed hem al de opwerpingen kennen welke de hoogere amb tenaar gedaan had. De bediende weerlegde ze allen, bij zoo ver dat de heer Helleputte den bediende aan zijn kabinet hechtte en hem gelastte met het opmaken van den nieuwen reisgids, die tweetalig zou zijn. We weten niet of hetgjen Le'Carillon vertelt waar is, maar we hebben toch ver nomen dat de krachtdadige tusschenkomst van den heer Helleputte is noodig geweest om den tweetaligen Reisgids tot stand te zien komen. Alle Vlamingen zullen den heer Minister Helleputte danken om zijne aanhoudendheid en ook den bediende, indien hij bestaat, die hem zoo wel ter zij heeft gestaan. De betooging of beter de wapenschouwing der Katholieke krachten Zondag laatst ge houden te Mechelen heeft een bijval genoten dat alle gedacht te boven gaat. De bijzon dere treins volgden elkaar onafgebroken op su gulpten duizenden eu nog duizenden menschen in de schoone stad der mane- blusschers, waar 's namiddags een stoet van ruim twee uren lang de straten doortrok, zonder iets dan geestdriftigen bijval te ontmoeten. 't Is waar, de liberalen hadden liun volk aangewakkerd om de betooging niet te storen. Ze waren wijzer dan hunne voor zaten van over 25 jaar, die te Brussel den 7 September 1884 huishielden, 't Was mis schien wel het gezondste voor de Mechelsche liberalen, waut de tijd dat de katholieken zich lieten afranselen is lang voorbij, en deze die zich nog zouden laten slaan, zijn zeer zeldzaam geworden. Wat er ook van zij, de betooging werd nergens gestoord, en tegenstrijdige bladen zelf spreken met den grootsten lof over die betooging, die de bewondering afdwingt zelfs van socialiste gazetschrijvers, die gin der uit nieuwsgierigheid waren naartoe gegaan. Het u Weekblad dat in den tijde zoo geern alle katholieken uitschold voor dom pers en achteruitkruipers, en nu nog staande houdt dat alleen onzijdig onderwijs kan goed zijn en daarom dat alle ouders hunne kin- ders aan «ons* officieel onderwijs moeten toevertrouwen, het Weeklad n geven wij het volgende ter overweging. Over eenige dagen gaf het Staatsblad de uitslagen der prijskampen tusschen de leer lingen der atheneums en de gepatroneerde collegiën de eenige die in die prijskampen mogen deelnemen. Hier volgt dien uitslag (de gepatronneerde collegiën staan in itaiieke letters) Kortrijk Gent Brussel Poperinghe St-Truiden Luik T hielt Elsene Herenthals Aarlen 60 47 46 42 40 37 36 31 29 29 Verviers Binche Herve Gheel Antwerpen Chimay N ij vel Leuven Brugge 29 24 23 22 19 19 17 15 14 De gevolgtrekking iH heel gemakkelijk eu toont zonneklaar dat die zoogenoemde dompersscholen hunne kostelijke athe-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 5