SpreeMraal 52 m Op Zaterdag October 1909 5 centiemen 't blad 44e jaar. Talmerk 8176 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstraie, te Yper, en bij 's lanrisbooaschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaar$ LA ND BOU W Hel Vlaamsch to Mee helen Nog iets Iets anders Minister tfelleputte De nieuwe reisgids Mechelen Dompers Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 10,09 11,26 13,56 17,49 19,39. DIT IS 'T NIEUWSBLAD ra YPER EN OMMELANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen "t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i o\ erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE RE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. 1 Iu het algemeen beschouwd, mag hei jaar 1909, voor wat üe opbrengst en hoedanigheid der vruchten betreft, nog niet tot de middelmatige jaren gerekend worden. Alles liet of zal te wenschen laten, zoowel onder opzicht van hoeveelheid als van hoedanigheid. Het hooi dal men op halve op brengst mag schatten heeft bijna ver rot in de meerscheii. Het vlas, tegen den grond geslingerd door onweders en achtereenvolgende stortregens, was zwart en van zijnen goeden bast beroofd, vooraleer men het droog en binnen kreeg: onze landbou wers zullen niet gauw vergelen, ten kos te van hoeveel moeite en arbeid zij die Iwee eerste oogsten hooi en vlas hebben binnengekregen De koude eu natte maanden Juni en Juli kleden alles in groei ver achter en; de onweders sloegen rogge, haver en tarwe, nog voor den bloeitijd len gronde; en menig landbouwer begon te vree-zen, dat: de oogst niet ging rijp worden. Gelukkiglijk, rond half Augustus kre gen wij eaie reeks lveete dagen, die dc rijpwording zeer verhaastten. Men hoorde alom de pikken booten en wetten, en iu eenige dagen tijds was iedereen bezig aan het afpikken van den oogsl, en dat bijna eene maand laler dan andere jaren. Ik herinner mij nog zeer goed, hoe menige pikker stond Ie morren en te klagen, omdat hij nog geen half werk kon doen bij andere jarenalles lag immers plat of dooreeugeslingcrd. bij zooverre, dat men haast niel wist waai de pik in te slaan. Slechts eene soori van tarwe Slan- dupgenaamd, stond nog recht. Die kloeke soort verdient voorzeker dei. voorkeur der boeren; want, alhoe wel wal korter van stroo brengt zij looli meer op dan gelijk welke andere tarwesoort. Die lieete dagen van half Oogst wier den jammer genoeg gevolgd door afwisselende koude regendagen, die hel afpikken verachterdein en het inhalen beletten. Eindelijk loch geraakte de oogst af, doch vruchteloos wachtten onze beproef de landbouwers naar eene reeks zonni ge dagen, voor het binnenhalen. Ziende dat er weinig beternis van weer te ver wachten Was, wierdei) rogge, tarwe en haver beurtelings binnengevoerd, 't eene drooger dan 't andere, maar weinig zeer goed en droog: de rookende en warm ge worden haverschelven, hebben bij l dor schen met het stoomtuig bewezen, dal ik niet overdrijf. Nu kwam de beurt van hop-, tabak- en aardappeloogsten. Van de hop zal ik niet veel zeggen op mijne streek is er geen, doch ik heb gehoord, dat de pluktijd niet zoo lang duurde lijk andere jaren, een he wijs denk ik, van geringe opbrengst. De itahak wiens kweek dit jaar zulke groote uitbreiding genomen heeft zal nog geld weerd zijn, indien de zon niet ten achteren blijfi, want de al meene opbrengst blijft verre heneden de middelmaat. Wat de aardappelen betref l, de be sproeidezullen verre meest opbren !gen; maar, dooreengenomen, zal de op brengst niet groot zijn, en bijna overal vindi men veel rotte of slechte, bij het uitkappen. De laatste veldvruchlen die nog 1)1 ij ven, zijn de Suiker- en voederbeelen en de suikerijengeen van deze drie zal de opbrengst van een gewoon jaar even aren. Wal hel beeslcnvoedcr aangaat, er was dit jaar niet veel reden lot boffen me' gras of klaver: beiden hadden le vee geleden door de buitenmate, strenge yorstcn van verleden winter, en warei in de lente te laat, én veel te dun, op geschoten. Het loof of de rapen hel najaars voeder der koeibeesten zou misschiei Rog kunnen goed zijn, indien hel ge spaard blij ft van overtollige nalte. En zoo zijn wij bijna aan het einde ge komen van een jaar, die terecht, in d< geschiedenis mag gehoekt slaan, als eei jaar van geringe opbrengst en slechte hoedanigheid der landbouwvruchten in 1 algemeene, en van kommer en ver driet en dubbelen arbeid voor onze bra ve buitenvolking, zoowel werklieden als boeren. Gave God, dal het toekomende jaar zonniger, warmer en voorspoediger zou mogen zijn, tot Welzijn van onze neer- stige buitenlieden in hel bijzonder, en tot voordeel van stad en buiten in 't al gemeen Een boer uit het Yperschc. Vlamingen!... vooruit! Immer vooruit, zon der ommekijken vooruit! Het veld ligt open-, de grond is beploegd en die vlaamische grond is vruchtbaar. Zaait maar op! Zaait met volle handen. Vergeet niet de distels uit le roeien; die distels, die, alhoewel onbekwaam het kie men te beletten, toch, de jonge planten ver dringen en ter neer hukken; die distels moe ten daar uit en d an zal alles groeien en bloeien tot eene zee van galden koom onder Vla'an- derens milde zonne. En gij, Vlamingen, te midden van doornen en bramen, weest uwe tale niet vreemd, helpt ze niet verstooten; doet haar rechten gelden hij alle openbare beambten en ook voor t gerecht. Er zijn er die onbeschoft genoeg zijn om te spotten en le schimpen, vraagt hun wat zij kennen van Vlaamsch? stelt ze op huunne plaats de plaats van de ezels, want van het Vlaamsch kennen ze nog min dan van het Fransch, door hen zoo erbarme lijk den nekke gekraakt. Zoo stormde het over eenige weken te Roe- selare tijdens de Rodenbacksfeesten. Zoo loei de. de wind in dal stille Vlaanderen, met zijn ruischende riet, met zijn glanzend kleed van geurige boekwiet en gouden koolzaad, met zijne groene vlasgaards gepint in een tapijt van hemelsblauw zoete bloemljes; maar met zijn kop in het blonde Noorden, omkransd van duinen en biezen, reusachtig omslingerd van wilde, ruischende, dringende baren... Daar liegt de Blauwvoet en floddert welgezind en licht als een vlinder over 't golvende, kla terende, schuimende strand. la, zoo stormde het in Vlaanderen. Zoo ook stormde eens Klokke Roeland... Vlaan deren trilde, liep te wapen en nochtans te Roeselare en was er geen vijand. Over eenige dagen regende het Vlamingen te Mechelen en ook Walen. Daar kwamen bij een de hoofdmannen van al dc katholieke wer ken van België. Zondag laatst was er 60.000 man voor 't welzijn van Vaderland en Kerk. Daar ook was geen vijand; maar daar moeslen gewichtige punten besproken worden; daar waren Walen en vlaamsche hoofdmannen. Wa len die slecht ingelicht zijn en meenen dat de eischcn der Vlamingen overdreven zijn; vlaamsche hoofdmannen, die denken dat de vlaamsche beweging noodlottig kon zijn aan de katholieke partij en twist en tweedracht zou stichten. En daarom waren de hoofden der vlaamsche beweging op dc bres, en daar was hun plaatse want de kwestie van het Vlaamsch wal men er ook van denke, is immers eene kwestie van zeltshestaan, van behoudenis of verdwijning van een ras en tevens eene maat schappelijke kwestie van zeden en geloof. v Zij waren daar, bezield met de beste inzich ten, doch vast. beraden geen duim achteruit te wijken. Daar moest immers hel gewichtig punt verhandeld worden van het Vlaamsch in het onderwijs. Op deze vergadering waren niets dan vrien den en met vrienden mag en moet men zijn gedacht zeggen, vrij en vrank. En ziet... wat verandering! Daar geschiedde den Vlaming volle recht; meer dan hij had durven verhopen. Vlaamsch, was de openings rede van den heer Voorzitter Cooreman; Fransch en Vlaamsch was het antwoord van zijne Hm, Kardinaal Mercier. De hulde draad mare aan Z. E. den Paus wierd voorgelezen in het Vlaamsch. In alle aldeelingen wierd Vlaamsch en Fransch gesproken; doch de bijzonderste slag werd geleverd in de derde aideeling, voorgezeten door den heer Coore man. Wij hoorden de heeren Dosfel, E. P Rutten, E. Kanonik Nouwerls in hunne prach tige krachtdadige vlaamsche redevoeringen. E, Kanonik Muyldermans en Oversten van eeni ge bisschoppelijke collegen deden eenige tegen kantingen, voornamelijk E. P. Verest. Hier ging het misschien beginnen te stor men. Er ontstond spanning van geest en een ieder gevoelde duidelijk dat cle minste mis greep of eerkwetsend woord, de vlaamschge- zinden ten einde zou jagen. 0111 plaats le geven aan mogelijks betreurensweerdige redetwisten. In zulke omstandigheden Voorzitter zijn van eene aideeling, is voorzeker geen gemakkelijke taak; en toch moet het gezegd worden: liet is dank aan de heeren Voorzitters -der aldee lingen en namentlijk aan de goedwilligheid én gestadige bemiddeling van den heer Coo- reman, dat alles rustig en kalm bleef en in vriendschap wierd vereffend. Daar ook was Hoogleeraar Van Cauwelaert prolesser in Wijsbegeerte le Freiburg, die zoo krachtdadig de rechten der Vlamingen te Roe selare deed gelden. Hij vroeg het woord eene groote stilzwijgendheid heersehte, want men kende den man de geesten waren bene pen, Hij sprak Fransch tot zijne waalsche broeders en deed hun verstaan in zulke ver hevene, meesterlijke, afdoende rede, dat de ei- schen der Vlamingen recht en redelijk zijn; hij deed 'klaar en duidelijk uiteen met zoele door dringende beweegredens dat de Vlamingen niets anders vragen dan gelijkheid; dat er in België geen taal van tweede klas moet zijn goed voor Vlamingen; maar dal er in België twee talen van eerste klas moeten zijneene voor cle Walen, maar ook eene voor de Vla mingen. Die aanspraak had het beste uitwerksel en ze wierd zonder uitzondering door Walen en Vlamingen toegejuicht met ongehoorde geest- drilt. De groote slag scheen gegeven; maar twee dagorden lagen te berdeeen van den heer Dosfel, namens de vooruitstrevende Vlamin gen ,en een van het Middeneomiteit. Dit laatsle wierd door de vlaamschgezinden hevig te gengesproken en afgekeurd als le slap en zon der kracht. Dan vroeg de heer Lebon., de onvermoeibare vlaamsche Kamper, het woord: Wij Vlamingen, zoo sprak hij, zijn hier in deze zaal dc meerderheid, maar uil geest van verzoening, zullen "Wij nieL stemmen, zoo min over het voorstel Dosfel als over dit van het middeneomiteit. Er moeten hier noch overwinnaars, noch overwonnenen zijn. Wij hebben onze wenschen doen kennen aan Walen en Vlamingen, en, al wie ons gehoord heelt, zal moeten bekennen dat onze eisch recht, rechtveerdig, billijk, lo- giek cn noodig is. De voertaal in de vlaamsche middelbare scholen is Fransch. dat moet op houden! Moest men aan de Walen het Vlaamsch opdringen als voertaal in hunne scholen, zij zouden revolutie maken en zij zouden gelijk hebben Hij eindigde zijne aanspraak met woorden van eendracht en vriendschap, en eene alge meene luidruchtige goedkeuring begroette dit voorstel. Alzoo gaven de Vlamingen een bewijs te meer van hunne verdraagzaamheid tot. staving hunner goede inzichten. Dan sprak de heer Voorzitter Cooreman en zei: Ik neem akte van de verklaring van M. Lebon en in naam van het bureel aanveerd ik zijn voorstel. M. Dosfel heelt zijn voorstel ge daan en liet. goed en krachtig ontwikkeld. .Meesterlijke redevoeringen zijn hier uitge sproken geworden en ik meen dat eenieder hier nu een juist en grondig begrip heelt van het voorstel Dosfel, 't Is wat allen ver langden. Tk verklaar de zitting geheven. De slag was geleverd, het Vlaamsch heelt een en grooten stap gedaan. Overal was het op zijne plaats en tijdens het feestmaal wierden menige heildronken in het Vlaamsch voor gesteld en zelfs beantwoord in het Fransch door waalsche hoofdmannen. Zoo doende en voortdoende ,zal het groot ste punt van het Vlaamsch in het onderwijs eindelijk onder de Vlamingen, zelfs met goed keuring van Walen, in der minne vereffend worden. Mochten de voorheelden te Mechelen ge geven overal door de Katholieke hoofdmannen stipt worden nagevolgd. Dal zij trachten be hoorlijk de taal van hel volk le spreken. Dan zal do vlaamsche taal de plaats bekleeden die haar toekomt, en niet ,zoo als't maar al te dikwijls gebeurt, als verstootelinge verdreven worden, zelfs in haar eigen huisgoed voor het werkvolk en de dienstboden in de keuken. Vele onzer waalsche broeders denken dat de Vlamingen willen bovenkraaien. Daar en is niets van; maar zij beginnen het schrik kelijk moede te worden van onder te boeren Sommige Vlamingen zouden willen doen ge- looven dat liet al suiker en zeem is; dat de Vlamingen luinnc volle rechten genieten en dat het overdreven lastigaards zijn en nooit te vre den mannen die nog meer willen. Daar en is ook niets van. Is liet niet redelijk dat alle staatsbeambten de twee talen machtig zijn? Nochtans hoeveel bedienden zijn er niet .bijzonderlijk in het Bestuur van belas tingen en tolrechten, die onbekwaam zijn de tale van het volk te verstaan. (1). Bestaat het volk misschien voor de bedien den ofwel zijn de bedienden voor het volk? Vraagt wie daarvoor betaalt en gij zult seffens het antwoord hebben. Als er Walen komen in ons vlaamsche ge west, zij zijn niet gepijnd hen te doen verstaan cn goede inlichtingen te bekomen: alle amb tenaren kennen daarvoor Fransch genoeg. Maar als een Vlaming gaat werken ievers in 't walekwartier is dat ook zoo?... Neen, niet waar? Er is 'daar geen één openbare beambte, of 't is ievers een rare vogel, die een gebene dijd woord Vlaamsch over zijne lippen kan (rijgen. Nogthans die Vlaming die daar gaat werken, is in geen vreemd land; hij is Belg en hij is in Relgië. Waarom dat verschil? Als iemand eene boete heeft ingeloopen t is gelijk voor wat, al ware het maar voor zijnen hond die weggeloopen is zonder muilband, of wel voor iemand die het goed verdiend heelt eene welgepaste patatc of muil- pere te geven, moet die persoon daarvoor vast gepakt. worden en schandelijk door gendar men ol politie naar het gevang gedreven wor den, zonder voldoende waarschuwing? En waar gebeurt dat. zult gij zeggen, in Rusland zeker? Zoo verre niet als 't u belieftblijft maar in Vlaanderen, te Yper en te Kortrijk on misschien wel elders. Daar worden de von nissen. alhoewel uitgesproken in het Vlaamsch. loch uitgevoerd in het Fransch. Daar krijgen de veroordeelden een briefje in het Fransch om hen te waarschuwen dat zij in geval van niet betaling der boete, binnen de drie dagen door dc gendarmen zullen vastgepakt worden. Als de veroordeelde geen Fransch kan lezen en dat deze die belast is met de bestelling van dat briefje, geen genoegzame inlichtingen geelt, dan blijft de boete onbetaald en de man geraakt met behulp van de gendarmen ot po litie achter de grendels. Er moet ook gezegd zijn, dat deze. die dat werk verrichten daarin interest hebben, want zij worden daarvoor afzonderlijk betaald. Waarom dus geen Vlaamsche waarschuwin gen? dat zou niet meer kosten en het ware verstandiger. En hoe lang zal dat nog duren? Zegt, Vlamingen, gij die onverschillig schijnt of zijt, is zulks redelijk? En gij. Walen, hoe lang zoudt gij dat verdragen?... geen 24 uren... en gij zoudt overschot van gelijk hebben. De miuister van spoorwegen heeft eeD óchoone verbetering gebracht in het schik ken van den Belgischen Reisgids. Vooreerst hij kan gemakkelijk in twee deelen geplitst worden, die elk een geheel uitmaken. Daar bij de Yperlingen hebben een eerste winste voor de reizen naar het midden van het land. Van en naar Oostende zijn Ie uren de zelfde gebleven. Yper Rousselaere en terug Van Yper zijn ertreins teu 5,25 6,36 7.47 - 10,11 12,20 14 33 15,36 18,07 19,40. en uit Roeselaere ten 5,25 7,47 8,30 Van Yper naar Kortrijk en terug zijn et kleine veranderingen Van Yper zijn er treins ten 5.06 8,03 9.43 10,58 12,17 14,32 17,01 19,36. en uit Kortrijk ten 6,20 7,51 10,48 12,31 14,41 17,14 18,15 20.43. De trein van 20,10, die onmiddellijke aan sluiting geeft met Brussel, rijdt, als vroeger, enkel tot Komen. Met wat goede wil of een dubbel spoor te Houthem zou hij nogthans kunnen doorrijden tot Yper, vermits de machien wel alleen naar Yper rijdt. Van Yper naar Poperinghe zijn er treins ten 6,41 - 14,30 - 21,43. 7,50 9,03 10,50 11,4S 15,40 18,11— 19,15—10,12 Wij herinneren de lezers van het Nieuws blad dat de trein van 5,25 naar Rousselaere aansluiting geeft te Rousselare voor Kortrijk eu te Kortrijk voor Brussel, gelijk de trein van 5,06 naar Komen en Kortrijk. Op beide manieren komt men ten 8 10 te'Brussel. Hij geeft ook aansluiting naar Dixmuide- Veurno al Licbtervelde Rousselaere 6.07, Lichtervelde 6,28. Wij zeggen namens bet volk onzer streek dank aan den heer Miuister en hopen dat dien eersten stap door andere zal gevolgd worden. Wij hebben in een vorig nummer gezegd dat [Minister Helleputte persoonlijk was moeten tusschenkomen om den nieuwen reisgids^voor spoorwegen tweetalig te doen maken. De Minister wilde dat volstrekt in Zwitserland is de reisgids wel drietalig, waarom zou hij in België niet tweetalig kunnen zijn Maar daar was een booge ambtenaar van het spoorwegbestuur, een franskiljon van het meest vlaamschhatende bloed, die zei dat de tweetaligheid onmogelijk was, Zoo vertelt Le Carillon van Oostende, een liberaal blad, en gaat voort De Minister liet zich nochtans niet ge makkelijk afschepen, zocht langs hier en langsdaar, tot dat hij op zekeren dag met eenen minderen bediende over den Reisgids en de tweetaligheid sprak. De bediende zei dat niets zoo gemakkelijk was als de Reidsgids ..tweetalig te maken, zonder hem te vergrooten. De minister deed hem uiteen doen hoe hij 't zou aan boord leggen, en deed hem al de opwerpingen kennen welke de hoogere amb tenaar gedaan had. De bediende weerlegde ze allen, bij zoo ver dat de heer Helleputte den bediende aan zijn kabinet hechtte en hem gelastte met het opmaken van den nieuwen reisgids, die tweetalig zou zijn. We weten niet of hetgren Le'Carillon vertelt waar is, maar we hebben toch ver nomen dat de krachtdadige tusschenkomst van den heer Helleputte is noodig geweest om den tweetaligen Reisgids tot stand te zien komen. Alle Vlamingen zullen den heer Minister Helleputte danken om zijne aanhoudendheid en ook den bediende, indien hij bestaat, die heil 1 zoo wel ter zij heeft gestaan. De betooging of beter de wapenschouwing der Katholieke krachten Zondag laatst ge houden te Mechelen heeft een bijval genoten dat alle gedacht te boven gaat. De bijzon dere treins volgden elkaar onafgebroken op eu gulpten duizenden en nog duizenden menschea in de schoone stad der mane- blusschers, waar 's namiddags een stoet van ruim twee uien lang de straten doortrok, zonder iets dan geestdriftigen bijval te ontmoeten. 't Is waar, de liberalen hadden hun volk aangewakkerd om de betooging niet te storen. Ze waren wijzer dan hunne voor zaten van over 25 jaar, die te Brussel den 7 September 1884 huishielden, 't Was mis schien wel het gezondste voor de Mechelsche liberalen, want de tijd dat de katholieken zich lieten afranselen is lang voorbij, en deze die zich nog zouden laten slaan, zijn zeer zeldzaam geworden. Wat er ook van zij, de betooging werd nergens gestoord, en tegenstrijdige bladen zelf spreken met den grootsten lof over die betooging, die de bewondering afdwingt zelfs van socialiste gazetschrijvers, die gin der uit nieuwsgierigheid waren naartoe gegaan. Het Weekblad dat in den tijde zoo geern alle katholieken uitschold voor dom pers en achteruitkruipers, en nu nog staande houdt dat alleen onzijdig onderwijs kan goed zijn en daarom dat alle ouders hunne kin- ders aan «ons» officieel onderwijs moeten toevertrouwen, het Weeklad geven wij het volgende ter overweging. Over eenige dagen gaf het Staatsblad de uitslagen der prijskampen tusschen de leer lingen der atheneums en de gepatroneerde collegiën de eenige die in die prijskampen mogen deelnemen. Hier volgt dien uitslag (de gepatronneerde collegiën staan in italieke letters) Kortrijk 60 Verviers 29 Gent 47 Binche 24 Brussel 46 Herve 23 Poperinghe 42 Gheel 22 St- 'l ruiden 40 Antwerpen 19 Luik 37 Chimay 19 Thielt 36 Nijvel 17 Elsene 31 Leuven 15 Herenthals 29 Brugge 14 Aarlen 29 De gevolgtrekking iR heel gemakkelijk eu toont zonneklaar dat die zoogenoemde dompersscholen hunne kostelijke athe-

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1