Spreeklraad 52 >p Zaterdag 8 October 1909 5 centiemen 't blad 44* jaar. talmerk SI 76 Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars KOND DE WERELD Marokko Duifschland S9 ©O LANDHOUW STADSNIEUWS Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Boetstraffelijke Rechtbank if* if- if if if DIT IS 'T NIEUWSBLAD tb 7FEB EN OMMELANDS 4 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en "s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper. van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. •3SS1 Een ongehoorde geestdrift ontstond in Span je als het nieuws toekwam der zegepraal die wij Zaterdag laatst vermeld hebben. Maar 's anderdaags reeds moest men een uitval aan kondigen, die veel mensehenlevens gekost heeft. Altijd worden nog nieuwe troepen naar het oorlogstooneel gezonden, en de mogend heden schijnen zelfs niet al te gerust over den uitval van den strijd: ze vreezen dat de Spanjaards niet alleen de mooren zullen strai ten naar verdiensten, maar dat ze als ver goeding een al te groote brokke land zullen vragen, en anderen zouden wel den koeke willen helpen deelcn, zelfs de duitschers en zouden hun deel niet weergeven. Dat het volk uil Marokko nog grootendeels barbaarscli, en de liooge mannen, tot den keizer toe, niet minder getuigt liet volgende: De gazetlen hadden vermeld dat de Rogghi, die opstand gemaakt had tegen den Keizer, doodgeschoten was, maar een Parijsche brief wisselaar, die ginder verre nieuws opzoekt voor zijn blad, vertelt het heel anders. Hij is dood gemarteld. De Sultan of Keizer kwam van een wandeling met twee zijner vrienden en zij gin gen naar de plaatse waar de beestenhokken staan. De Rogghi wierd, aan handen en voeten gebonden, in een leeuwenhok gestooten. De twee leeuwen sprongen op hun slachtoffer en verscheurden het gedeeltelijk. De Rogghi riep den vloek des hemels over zijne beulen en nog in leven werd hij met vorken en ha ken uitgehaald, met petrool begoten en in bran.de gesteken. Terwijl het afgebeuld lichaam te verteren lag wierpen de monsters ei1 nog lappen op in petrool gedoopt. Als het lijk nu geheel in assche was vergaan, trokken de sultan en zijne twee wcerdige makkers tevreden het paleis binnen. Het en zijn de Duitschers alleene niel meer die afgunstig zijn van de Spanjaards, de Fran- schen beginnen ook alreeds hunne zuiderburen benijden, en generaal d'Amade, die vroegertijds in Marokko oorlogde, heeft verklaringen ge daan, die maar al te duidelijk toonen wat de gevoelens zijn der Franschen. Als er nog maar geen erge moeilijkheden voortspruiten uit den Marrokkaanschen oorlog. De d uitschers, die over 40 jaar omtrent zoo schitterend waren tegen de franschen, zijn 1111 in oorlog met... het bier. Die bieroorlog heeft eene overgroote uil- breiding genomen en niemand kan tot nu toe voorzien hoe de strijd eindigen zal. 'I Is nu voorden oogenblik meest in de Rhijmstreke te doen. In Dusseldort' hebben veel maatschap pijen niet meer naar de herbergen te gaan waar het bier duurder, of liever waar de glazen kleiner zijn dan eertijds. De namen van al de bazen of bazinnen die tegen den ouden prijs verkoopen worden gratis in de gazetten aange kondigd. Te Aken heeft een vergadering be sloten, nadat de bazen tot de oude gewoonten zijn weergekeerd, dan den strijd te voeren te gen de brouwers, die den prijs van het bier hebben verhoogd per hectoliter. Te Wiesbaden hebben de bierdrinkers vol komen zegepraal behaaldde glazen zijn wee rom als vroeger, volle mate, geijkte pinten en den vorigen prijs, maar nu is den strijd tussch.en bazen en brouwers, die niet meer dan 1 en half mark per hectoliter mogen meer doen betalen. E11 zeggen dat de bieroorlog veroorzaakt is door |de lasten op het bier. ten voordeele der begrooting van oorlog!... Deduitsche Kroonprins heeft een speelreisje gedaan per vliegmachine, vergezeld door Or- vitle Wright, den Amerikaanschen vogel. De kleinste vogel van nieuwe uitvinding is die van Santos-Dumont. genaamd DEMOI SELLE, ofte JUFVROUWTJE. Dat juffertje is gelijk een mussehe bij aren den, in vergelijking met de andere vliegtuigen van Bleriot, Latham, Paulhan, Wright en an dere. Dat is volgens een gazette van Parijs een getuig dat bij tien jaar eik in zijn huis zal hebben, gelijk 1111 iedereen een rijwiel heeft, Het heeft een vlucht van hoogstens 1 meters, russchen de vleugels, op een stuk leer, zit de bestierder. De motor hangt hoven zijn hoofd, de zeilen zitten voor de vleugels. In de rechterhand houdt de bestierder een hefboom, in de linker een wieltje, die beiden hun be wegingen overbrengen op den steert. De steerl geeft'de richting en slijgt of daalt. Hij bestaat uit ecu horizontaal en een loodrecht vlak, die elkaar kruisen te midden. De rechterhand kan dezen stpert links of rechts, de linkerhand op en neer bewegen. Met 'ifijn rug kan de bestierder de vleugels doen zwenken voor de draaiing. Met zijn voetenr egell hij de snelheid van zijn motor. Het kraantje der benzine is vlak voor hem. 't Is allemaal doodeenvoudig, maar slacht van het ei van Columbus hij moest toch eerst het ei recht recht zetten eer wij wisten hoe het aangegaan. Het geraamte van dat vogelken is van bam- boustok, met dubbel perkament bespannen. Als Santos-Dumont met juffertje aan 't vliegen was, en draaide en zwenkte en achten miek in de lucht te St-Cyr, was het volk als gek van bewondering. Vergeten wij niet dat Santos-Dumont eerst van al rond den Eiffeltoren hcefl gevlogen, ais er van de Bleriots, Lathams en andere Paul- hans nog geen sprake was. Het uitdoen en bewaren der beeten. Nu dat het tijdstip nadert van het uitdoen en in hoopen leggen der voederbeeten, zal het niet ongepast zijn een en ander daarover te zeggen. Veel boeren doen hunne beeten uittrekken met haken, tot bespoediging van 't werk. Noch tans is zulke handelwijze zeer af te keuren; want, de beeten zijn daardoor al gekwetst, en later in den winter zijn de gekwetste de eerste, die verrotten. Hei lievig tegen elkander botsen en ze van de aanklevende aarde te ontdoen, is eene tweede oorzaak van verrotting. Eene derde oorzaak van bederf de voor naamste is: het !e droog of tc taai in hoo pen leggen der beeten. Al te droog of te taai geworden beeten zuullen in de hoopen spoedig bederven; daarom ziet men in drooge jaren de vooruitziende boeren eenige karteelen wa ter in hunnuen beetenhoop gieten, vooraleer hem met stroo en een weinig aarde te dekken: de beeten komen door 't watergieten weder hard en broos, en zullen veel langer bewaren. In natte jaren, wanneer men de beeten vuil en nat moet koopen, zal men na den winter niet veel rotte vinden. Wilt gij beeten van lange bewaring, kweek die soorten, die het lang kunnen uithouden T 's te zeggen: deze die minst waterachtig zijn en diep in den grond dringen met hunnen spilwortel't zijn de rijkste in suiker en de voedzaamste. Delf de beeten uit met de spade, of trek ze uit et de har-Jen, indien gij wilt dat ze lang bewaren; want, zoo zullen zij weinig of niel gekwetst worden. Wanneer ze broos en hard gehoopt zijn ter overwintering, en er komt plots eene regenvlaag op, laat ze maar goed bere genen en dekt den hoop met stroo en een weinig aarde, onmiddellijk na den regen. Zorg vooral dat de, laag aarde in 't eerste niet tc dik zij, om het verhitten te voorkomen. Ook binst den winter en in 't begin der lente, is hel om dezelfde reden noodig, intijds lucht gaten in den beetenhoop te maken, wanneer het weder te warm wordt. Dit jaar heeft zich gekenmerkt door eene al te overtollige natte, en nu met begin Oklobcr is het 0 o zro te zeggen watergieten dl 't doet, fjansche dagen! in zulke jaren komen heel dikwijls vroege en soms strenge vorsten, die, alhoewel soms maar twee, drie nachten durende de boeren veel schade doen, die veraehterd zijn met het hoopen hunner beeten: velen hebben immers 't verleden jaar nog niel vergeten, met zijne zoo schadelijke vroege vorsten. Wil men voorzienig en voorzichtig zijn, men vergare eu hoope, zooveel mogelijk, de voederbeeten tegen begin November. Dit is de raad van Kozen POL. KATHOLIEKE WACHT. Zondag 10 Oktober, ten 8 ure 's avonds, vergadering der Katholieke Wacht in 'I Volks huis. Zielmissen zullen in St Niklaaiskerk ge lezen worden. Op Zondag 10 Oktober, ten 8 ure voor A. Ghevsen. Op Zondag 17 Oktober, ten 8 ure voor J. Boudry. EXAMENS. De volgende heeren, oud-leerlingen van S' Vincents collegie hebben hun examen afge legd voor de Jury der Hoogeschool M. Maurice Van den Boogaerde van Yper, het eerste examen van doklor in rechten; M. Arthur Hollevoet van Becelaeie, liet examen van kandidaat in wetenschappen en geneeskunde (3<' proef); M. Michel Wyffels, van Oostvleteren, hei examen van apotheker (2e proef); M. Josef Dechièvre van Yper, MET ON DERSCHEIDING, liet laatste examen voor apotheker; M. Gabriel Decaestecker van Yper, MET ONDERSCHEIDING, het examen van kandi daat in wetenschappen (le proef); M. Henri Desagher van Yper, MET GROO TE ONDERSCHEIDING, het examen in na tuurlijke recht. gg VOOR DE REIZIGERS. Dank aan de pogingen der Rousselaarsche handelaars zal de trein 3282, die 's zomers uit Nieuwpoort vertrekt ten 17.39 en te Dixmude aankomt ten 18.18. in aansluiting met den trein 2176 uit Dixmude naar Lichtervelde-Gent. ten 18.31 gedurende den winter behouden blijven. Deze trein is van het grootste belang voor de handelsreizigers die vroegertijds naar 15.32 niet meer weg en konden uit Nieuwpoort. Ongelukkiglijk deze trein en wordt in den nieuwen gids niet vermeld. En bij onwetendheid zou liet kunnen ge beuren dat dc reizigers nalaten hem te benutti gen. Daarom. elk zegge 't voort. van por Zitting van 7 october 1909. Voorzitterschap van M. Biebuyck. Everaet y Gas ton en Evarist, aardewer kers te Voormezeele. worden veroordeeld elk tot 16 dagen gevang en 52 fr. boete of 15 dagen om den hond van Platteuw Leopold doodge schoten te hebben. Everaet Gaston wordt nog veroordeeld tot 26 fr. boet voor slagen aan Garreyn Victo- rine. Derudder Henri, Eindwerker, en Bou chard Sabine, huishoudster te Houthem, ver volgd voor bedreigingen jegens Bouchard J.-B., zijn vrijgesproken. Spyckerelle Henri, werkman te Locre, vervolgd voor diefte met geweld, van 3,60 fr. ten nadeele van Bril Benoit, wordt vrijge sproken. Zeebi'ouck César, leurder te Veurne, ver volgt voor diefte ten nadeele van Blomme The- ophile, wordt eveneens vrijgesproken. Laroye August, Eindwerker te Ploeg- steert, krijgt 10 frs. boet voor diefte van beeten, ten nadeele van zijnen meester Dueroquet Jules. Maveau Florimond, werkman te Zonne- beke, krijgt 30 frs. boet voor slagen aan Fer- rest Cyrille. Ferrest Cyrille, Deneudt Cyrille, en Ma veau Florimond, werklieden te Zonnebeke, vervolgt voor wederzijdsche slagen, worden veroordeeld Ferrest tot 8 dagen en 26 frs.; Deneudt en Maveau elk tot 30 frs. boet. Vandersype Henri, Eindwerker te Kem- mel, had beroep ingeslagen tegen een vonnis der politierechtbank van Meesen, waardoor hij veroordeeld was geweest tot 25 frs. boet voor slagen aan Vanhaelewyn Elodie. De Recyhtbank bekrachtigt dit vonnis. Tijdens de werken uitgevoerd te Elver- dinghe aan den weg van Yper naar Veurne ver dween er eene zekere hoeveelheid macadam. Zeven personen staan voor dit feit terecht. Het zijn; Lohbestael Constant en Deman Cyrille van Elverdinghe; Hebbelynck Antoine, Sellekens Pieter, Libert Pieter, Fratteur Jan van Leuven en Scheys Josef van Herent. Hebbelynck en Frateur worden veroordeeld elk tol 50 frs. boet, voorwaardelijk voor Frat teur. De anderen zijn vrijgesproken. Hof Henri, landwerker te Reninghelst, krijgt 2 maal 100 frs. boel voor jachtmisdrijf. Degrijse Madeleine, werkster te Ouekene, krijgt 10 maanden gevang voor valschheden in geschrift, aftroggelarijen en dielten. Zij, wordt onmiddellijk aangehouden en daar zij nog maar 17 jaa roud is, zegt de Rechtbank dat zij ter beschikking van het staatsbestuur zal gesteld zijn tot haar 2R jaar, nadat zij hare straf zal uitgeboet hebben. Vercaigne Emile wever te Staden krijgt 25 frs. boot voor te scherminkelen voor YVer- rcbrouck Marie; Brackez Henri, landwerker, wordt vrijgesproken. f Devos Jerome, landwerker te Comen, krijgt 2 maal 100 frs. boet voor jachtmisdrijf. Vandenbriele Cyriel, daglooner te Wer- vicky, wordt veroordeeld tot 100 frs. boet voor vervoer van wild gedurende verboden tijd. Prouvoscq Florimond, herbergier te Wer- viek, was door de politierechtbank van YVer- vick vrijgesproken voor overtreding aan het politiereglement op het dansen. Op beroep ingeslagen door het Openbaar Ministerie wordl hij voorwaardelijk veroordeeld tot eene boete van 5 frs. 35 POPERINGHE. Dinsdag avond, rond II 12 ure is de.n windmolen van M. Jules Creus afgebrand. Deze molen staat langs den steenweg naar Vlamertinghe, nabij de Statie te Poperinghe. Geheel 'den dag, tot laat in den avond, had de molen gedraaid. Men' denkt dat het vuur iu den asse gekomen is, en alzoo dc brand werd veroorzaakt. De schade, door verzekering gedekt, beloopt rond de 5000 frank. BEVEREN-BIJ-ROUSBRUGGE. Za terdag achternoen, rond 2 ure, was de vrouw van Arthur Top aan 't. spreken met de kinders van Benoni Dehaeck, wiens bakkerij daags te voren afgebrand was. Op ééns stortte de muur in der afgebrande bakkerij en kwam terecht op de echtgenoote Top. Seffens snelde men haar ter hulp, maar korte stonden nadien was zij een lijk. SE MERCKEM. Maandag 4 Oktober was Henri Bailiiau van Noordschote naar de ker mis van Merckem gegaan. Bij i naarhuiskeeren was hij tc weeg op den tram te springen. die reeds in gang was mistapte en viel. Hij is met eenige stuiken aan de borst en kneuzingen aan 't hoofd ervan afgekomen. Na eenige dagen rust zal hij hersteld zijn. 35 WYNGHENE De gemeente Wynghe- ne is in opschudding gebracht door eene vree- zelijke misdaad. Zondag avond rond 10 en I 2, kwam de genaamde Hector Vandevoorde naar huis. Hij bemerkte dat de koerdeur wagenwijd open stond, en hij ging binnen op zijne vrouw roepen, denkende dat zij te bed was. Daar hij geen antwoord bekwam, liep hij buiten en begon om hulp te roepen. De veldwachters, die op ronde waren, en juist voorbij kwamen, gingen binnen, doorzochten gansch het huis en vonden de echtgenoote Vandevoorde, gebo ren Pharailda Lampaert, 19 jaar oud, vermoord in haar bed liggen; het hoofd vormde nog slechts eene wonde. De ongelukkige had twee geweldige slagen hekomen met eene ijzeren staaf op de rechterslaap; de dood moet oogen- blikkelijk geweest zijn. Naar men denkt moet de moord gepleegd zijn tusschan 81 1/2 ien 10 1/2 ure. Hei slacht offer had een bezoek gebracht aan eene tante terwijl haar man in eene naburige herberg zich met hel bolspel vermaakte. Ten 7 ure 's avonds was Hector Vandevoorde thuis ge komen om te avondmalen en eene halve uur nadien was hij opnieuw heengegaan. De policiekommissaris der gemeente en dc gendarmen van Eeghem die ter plaats g, komen waren, hebben bestatigd dat een venster, uitgevende op den koer, verbrijzeld was; de lavabo was opengebroken en uit dat meubel, was eene som van 6.500 fr., in bankbriefjes verdwenen. De eehtgenooten Vandevoorde wa ren nog maar sinds den 25 augustus laatst gehuwd; zij kwamen allerbest overeen. De man is 28 jaar, oud. [Maandag namiddag, ten 3 ure, is het parket ter plaatse geweest, vergezeld van een wets- doktor, die de lijkschouwing gedaan heeft en bestatigde dat het slachtoffer wel doodgesla gen was met een ijzeren staaf. Het parket is drie volle uren ter plaatse gebleven en heeft een grondig onderzoek gedaan; het heeft echter geenen uitslag opgeleverd, zoodat men nog geen spoor van den moordenaar en zelfs nog geenc vermoedens heeft. De familie Vande voorde is in de streek algemeen gcaehl. De echlgenooten Vandevoorde hielden een welgekalandeerden lijnwaadwinkel. De vrouw Pharailde Lampaert, is geboortig van Pitthem en t is daar dal zij over eenige weken met Hector Vandevoorde in den echt Irad. Toen de misdaad ontdek! werd, was Hector Vandevoorde als waanzinnig weggeloopen in richting der woning van zijne ouders. M. Fraeyman die dacht dat hij met ecue zinne- nelooze te doen had, hield den ongelukki- gen man aan. doch de vergissing werd spoe dig bemerkt en Hector Vandevoorde werd aan stonds in vrijheid gesteld. Zonder twijfel is dc moord gepleegd om te stelen gezien de verdwijning der 6.500 fr. 'tls te hopen dat het gerecht weldra de hand op den moordenaar zal kunnen leggen. 35 S\\E\EZEELE Edmond Vandaele, 26 jaar oud was verleden jaar met een meisje van 17 jaar. Celina Haessebrouck, naai' Fran krijk gevlucht. Ongeveer twee maanden later, vei nam c(e vader van het meisje waar zijne dochter zich ophield; hij ging heur halen, en bracht heur weder mede naar huis. Vandaele. die nu in hel Walenland werkt, koml van tijd tot tijd naar huis. Zondag was hij weer ge komen, daar het kermis was. 's Nachts ging hij bij Haessebrouck den opperlucht in stuk ken werpen; de poiicie, die in de nabijheid was, zag d'en dader vluchten. Maandag kwam Vandaele als een razende voor de herberg van Haezebrouck roepen en tieren; de herbergier kwam buiten en schoot met een revolver. Vandaele werd getroffen in den arm en in de borst; hij ontving aan stonds geneeskundige zorgenen werd dan naar zijne woning gebracht De dader is langs achter over de haag gekropen en weggevlucht; tot hiertoe heeft men hem nog niet gezien. Het parket van Brugge wordt verwacht. 35 WERCKËN. - Deze kleine gemeente teil tusschen hare inwoners twee echtparen die die reeds meer dan 50 jaar gehuwd zijn. Het zijn de echgetnooten Parel-Verhelst en Hosten- Vandamme, Vier kloeke en brave oudjes die algemeen geacht worden. Binnen kort zal men de dubbele gouden bruloft mei groote praal De echtgenoote Benoni Vanthournout heeft het leven geschonken aan een zevenden zoon, (die evenals de moeder allerbest te pas is. Z. M. de koning heeft het peterschap aan- veerd en de gebruikelijke geldsom geschonken. 35 WERVICQ. De voerman van een land bouwer en maalder van de wijk Amerika kwam Woensdag morgend met zijn gespan langs de Nieuwestraat. Ziende dat hij zich van straat vergist had ,doet de voerman het peerd draai en; daar de straal echter niet breed is. botste het achterdeel van de kar in de vitrien van den ijzerwinkel van M. Vandensteen-HoUebeke. Na tuurlijk werd de vitrien verbrijzeld. De eigenaar van hel gespan heeft de schade, 15 fr., betaald. 35 WOUMEN. De genaamde Jeroom Yerbrugge, van Woumen, was over een drietal jaren naar Amerika vertrokken, zijne vrouw met hare drie kinderen achterlatend. Alle maande zond Verbrugge regelmatig eene som 50 fr. aan zijne echtgenoote. Den 26 sep tember laatst werd vrouw Verbrugge moe der van een kind, dat stierf en waarvan zij hei lijkje in den hof barer woning begroef. Daar er te Woumen allerlei zonderlinge geruchten in omloop waren, is het parket van Veurne Dinsdag naar de gemeente gekomen. Vrouw Verbrugge werd ondervraagd en ein digde met bekentenissen le doen. Zij werd op bevel van het parket door den bevelhebber van de gendarmerie van Ciereken aangehou den, en naar de gevangenis van Veurne overge bracht. 35 VEURNE. Over eenige dagen ver nam de veldwachter van Coxvde dat een meisje, die met hare ouders in die gemeente ge woond had en nu te Veurne woonde, moeder geworden was en dat het kind niet aangegeven werd. De veldwachter verwittigde het parket van Veurne en Zaterdag werd het meisje aan gehouden. Eerst weigerde zij iels te zeggen, doch maandag deed zij in het gevang beken tenissen; zij verklaarde dat zij het kind aan de Duinkerkebrug in het water geworpen had. Op bevel van het parket werden er op de aangeduide plaats peilingen gedaan; Weldra haalde men het lijkje van liet. arme wicht op. let was in een zak gebonden en reeds in siaat van ontbinding. 35 LANGEMARCK. Daar en is hier geen bijzonder nieuws, nogtans ik wil algelijk schrijven, want men zou allichte wel peizen dat uw briefwisselaar dood is. ...De kermisdagen zijn voorbij en nog al wel voorbij; den eersten Zondag gebeurden er wel eenige robbelingen. maar, een te bloede ge krauwd gezicht en een gekwetst voorhoofd met een pinteglas en zijn toch de moeite niet weerd van daarom moord en brand te tieren in al 'dc digbladen van België. In der waarheid moet ik bekennen dat er nog al veel min volk was dan gewoonte den eersten Zondag der kermis; zulks kwam voorzeker voort uit de feesten gegeven in het rijwielplein te Yper, want S' Jan, Boesinghe en Yper zelf en waren dit jaar niet opgekomen. Die best zaken gedaan hebben hier in de kermis, zijn voorzeker de cinematograaf, de orgelmannen en dc liedje zangers, maar ze zijn. er van door! Overigens zijn er nu te Langjemarck veie ijdele beurzen en dulle b...zinnen! 35 WESTCAPELLE. Men weet dat de Bohemers, die uit Brugge naar Nederland ge lrokken waren, terug over de belgische grens gezet worden. Eenige vrouwen, die in een woonwagen reizen, waren te Westcapeiie ge bleven. Donderdag nacht, werd het kamp aan gevallen door twee landbouwwerklieden, ge wapend met messen; fiie kerels drongen in den wagen eu ontrukten een der vrouwen met geweld Iwee goudstukken van 100 fr. In de worsteling werd de vrouw, Bara Stanerstoff ge naamd, die zich krachtdadig verweerde, door een messteek in de bil getroffen en erg ge kwetst. Eene der Boheemsters had stillekens den wagen verlaten en was de gendarmen gaan verwittigen, die aanstonds ter plaatse kwamen en de Iwee schurken aanhielden. 3> ARSSENAERE. Een vreemdeling, zeer wel gekleed, kwam in eene herberg aan de statie en vroeg een glas bier en een ei. Terwijl de bazin het gevraagde ging halen poogde de bezoeker de lade van dc kommode open te breken; hij werd op heeterdaad betrapt, toen hij reeds een. total franken gerobberd had. De kerel wierp het geld! weg en wilde de bazin 20 fr. geven om geene klacht in te dienen, doch hel hielp niet en hij werd aangehouden, t Is een Dixmudonaar, te Antwerpen woon achtig, die reeds dikwijls veroordeeld werd.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1