Meiigelinaren m&nm q'm "«r« R Op Zaterdag 16 October 1909 centiemen 't blad 44' jan r. - Taf merk SI 77 bost, tegen 8 frank 's jaars Vlaamsche lederen FEESTE iters )ber Zondagrust 9 9JÊM.9 JB.Ï BIJVOEGSEL A.jf±TSr van 9 October 1909 De volgende treinen houden er stil: N. 3670 5.10 naar Kortrijk. 3297 6.19 naar Yper. 3673 7.09 naar Yper 3677 8.07 naar Kortrijk 3684 8.38 naar Yper 3694 - 11.02 naar Kortrijk 3685 13.18 naar Yper. 3695 19.02 naar Yper 3706 19.42 naar Kortrijk 3701 21.29 naar Yper. N. Er zijn aan bovengemelde slop- -K dit is 'T HIEÜWSBI.AII vin YPER HET NIEUWSBLAD VAN YPER Nu de vlaamsche liederen allenger- hand burgerrecht verkrijgen en gegeerd worden door volk en burgerij. Nu de Regeering herhaalde pogingen aanwendt om ze le doen dringen in de scholen. Nu is, dunkt mij, de tijd gekomen om, voor onze vlaamsche liederen, de poorten wagewijd open te zetten yan kostscholen, collegien en Seminarien. Dit ware redelijk, trouwens Liederen worden verstaan en genoten; Liederen leert men gemakkelijk; Liederen doen deugd; Liederen zijn nuttig voor de toekomst; Die vier punten zal ik trachten te be wijzen: Negen menschen op tien die muziek hooren vatten slechts de bovenste stem me anders gezeid de melodie of zang wijze. De andere partijen van kooren of van l'anfarenspel en kunnen zij niet vervolgen. Negen menschen op tien zijn ongevoe lig voor muziek zonder woorden. De rythmus kom hen opwekken, de melo die hen bekoren, maar hun hert en wordt niet geroerd. Doch zing een eenvoudig lieddat ver staan ze, dat genieten ze. Dat aanhooren ze stilzwijgend, dat dringt hun tot in de ziele. Dan, wat al tijd en moeite en wordt er niet besteed voor het aanleeren van meerstemmige kooren of van muziek stukken! En welk is de uitslag gewoon lijk? Een erbarmelijke uitvoering. Hoeveel gemakkelijker en ware 't niet aan onze jongens en meisjes liederen aan le leeren. Liederen met of zonder refrein, eenstemmige en soms tweestem mige. Met dezelfde moeite en denzelfden tijd zou men tien Liederen aanleeren tegen één koor. Dat springt ten anderen in de oogen en hoeft geen bewijs. Of de liederen, goede liederen te weten, deugd doen? Geen krachtiger, zekerder middel om alle goede edele gevoelens te ver sterken. 't Menschelijk hert heeft honger en dorst naar liederen, 't is een behoefte. Schaft de goede liederen af, 't volk zal er slechte zingen. Zingen troost den mensch als hij in droefheid is, het geeft lucht aan zijne vroolijkheid, het versterkt zijn gods dienstzin, het vergezelt hem van de wie- ge tot in 't graf. Eindelijk, wat krachtig wapen om goed te doen! i De jongeling of jonge dochter die de school verlaat met een voorraad liede ren, met geoefende stemme en muzika- len aanleg kan veel goed doen in 't later leven. i Met goede liederen zullen zij vooreerst de slechte afleeren. Dan door dat edel vermaak zullen zij zichzelven en hun gevinge afhouden van beuzelarijen, geld spelen, drinkpartijen, overdreven sport en alle slag van min edel verzet. Zij kun nen dan ook in kerk en kapel de gods dienstige openingen helpen opluisteren en in optochten en volksvergaderingen de vaderlandsche zangen steunen. Mogen de vlaamsche liederen binnen- dringen in alle onderwijs gestichten. Dat zelfs in Concerten (1) en prijs uitdeelin- gen er een aantal schoone liederen ge zongen worden en men zal niet alleen goed werk verrichten maar ook uitbun- digen bijval' oogsten. ,REM1 GHESQUIERE. (1) Kerstdag biedt een gewen schte ge legenheid om in kostscholen en colle gien liederavonden in te richten. Er be staat immers een rijke: keus vlaamsche kerstliederen zoowei oude als nieuwe. Zondag, 3n Oktober vierden de jongelingen hunnen Bestierder, 'k Wierd uitgenoodigd en voorwaar ik beklaag niet er bij geweest te zijn, want overheerlijk was de feeste! Eerst gaan wij naar de kapel. Bij oprechte christenen begint alles met God en het is indrukwekkend hoe deze menigte jongelingen te zamen en vol godsvrucht het avondgebed zeggen! Geen wonder, in zulke schoon ge schilderde, eenvoudig maar lief geprinte kapel Nauwelijks heeft de heer Bestierder zijne intrede gedaan of een der oudsten, in naam zijner kameraden neemt het woord om hem den feestdagwenseh te doen. Welke begeeste ring en gloedvolle woorden om hunnen dank uit le drukken en hunne vrome voornemens te uiten die hunnen Beslierder veel deugd aan 't hert moeten gedaan hebben, want in zijn antwoord verraadt hij zijne aandoening. Weldra gaat de aandoening over, zijne aan spraak wordt krachtig; hij bedankt de Con greganisten en wakkert ze aan om voorts man haftig te zijn en te werken. Het zingen van den Magnificat sluit die eerste plechtigheid. Nu naar de benedenzaal! Vaandels van alle slach wimpelen zoetjes tusschen groene en geurende gespannen bloe menkoorden. Elk voorwerp is versierd. Het tooneel opgetimmerd, geschilderd en opgesmukt door de congreganisten, is eenvou dig, maar wel gelukt. De talrijke uitgenoodigden zijn in hunnen schik, men ziet het op alle wezens en nog- tans nu eerst zal de feest maar beginnen. marsch! Jammer dat niet een der congrega nisten ne goede tubaspeler was, het klein mu- Luistert: Eene opruimende openings- ziekje ware volgens Ypersehe spreekwijze, cor rect geweest. Volgen gezangen of er gelachen wierd, bijzonderlijk met het kluchtlied de Parapluie! Het vierde punt was de Heden- daagsche Wereld tooneel in een bedrijf. Kon den de congreganisten de verdwaalde jongelin gen die, pas 16 jaar oud, hunne zuurgewonnen, ja achtergehouden centen in de herbergen gaan verlappen, naar hunne congregatie lokken, om er de menigvuldige voordeeten te genieten dan zou dit stuk 't gewenschte doel bereikt bereikt hebben. De toehoorders hebben goed verstaan dat de Heer Bestierder, hoe werkzaam en mild hij is, bijstand en hulp noodig: heeft om de jongelingen al de voordeelen te laten genieten. Ook zag hij er wel gezind uit als hij zijne omhaling gedaan had en voorzeker zal hij in zijn eigen gezeid hebben: 't is wel voor een begin, dat bewijst hunne genegenheid, dat wil zeggen dat ik zal mogen weêrkeeren. Nu het tweede deel van den Feestwijzer. Eerst eene lustige Aria, dan twee aangename liedjes gevolgd van een blijdspel met gezang: den Muzalknaar Wat koddige laehtpartij Al wie verschenen heeft is er met veel eere van afgekomen, maar M. Debrander en Jan tje, zijn knecht, verdienen elk eenen harden bravo Eindelijk het negende en laatste punt, 't was de perel van de feest! Drie prachtvertoogen met zang. N. 1. Noch geus, noch sociaal: schoon ta fereel en wel gelukt. Fiere jongelingen, on wrikbaar stondet gij daar, paalvast, vast bera den voor God en Kerk! En onverschrokken hield een kloeke hand het Christusbeeld in de hoogte! 't was licht en liefde, 't Kruis beeld prijkte N. 2. Werkmanskringtreffend tafereel! en die werklieden zongen: «Wij willen God». Ja, jongelingen, zoekt en wilt God, en God zal u willen en kracht geven en zegenen. N. 3. Ilalde aan den Bestierder! Overprach- tig tafereel, dat samenvatte al de edele ge voelens waarmede de oudsten der congregatie bezield zijn! En wilt gij nu weten, beste lezer, waar om ik niemand genoemd hebbe? Of denkt gij misschien dat de Eerw. Heer Bestierder, bij gestaan door zijnen werkzamen Prefekt, han delen uit eigen belang? Zeker neen, voor 'ééne enkele zaak werken zij namentlijk: het geluk der jongelingen. Of denkt gij misschien dat de congreganisten handelen uit eigen be lang? Als zij na een vollen dag werk, den tijd nog vinden om een tooneel op te timmeren en te schilderen, om kapel en speelzaal te versieren', om zoo luisterlijke feest te berei den, dan is het enkel uit loutere genegenheid, uit liefde en dankbaarheid voor hunnen Be stierder. Ik bewonder de welgemeende verstandhou ding tusschen Bestierder en Congreganisten Ik bewonder het heilzaam werk! Ik bewonder de schoone vruchten! Mochten wij telken jare zoo een feestje bij wonen EEN AANWEZIGE. 35 IN CONGO. Ziehier wat Prins Al- brecht heeft gezegd over den toestand in Kon go: In Rhodesie (Engelsche bezitting ten Zui den van Kongo gelegen( moesten wij, als wij ons 's morgens op weg begaven, eenen weg banen door het hooge gras dat zeer bedauwd was. In enkele oogenblikken waren onze kleeren doornat. In Katanga, dat tot den Kongo behoort, zijn de wegen talrijk en breed. Ik heb er per rij wiel gereden en heb er verscheidene Engel sehen ontmoet, die hetzelfde vervoermiddel benuttigden. Sommigen onder hen legden tot honderd ki lometers per dag af. Ik heb Engelschen gezien die eenzaam reis den en die op zoek waren naar gronden, op welke zij zich zouden kunnen vestigen. Zij vroegen aan den bevelhebber Tonneau hun kleine grondverguningen toe te staan en had den gewoonlijk gansch hun fortuin, twee of drij duizend frank op zich. Zij sloten zich bij onze karavaan aan en trachtten onze dragers te overhalen en te vol gen. Weinigen onzer landgenooten zouden ge neigd zijn, meen ik, alzoo op avontuur door Kantaga te trekken. Zij hebben misschien ongelijk, want het schijnt mij dat zij zich daar een inkomen zou den kunnen verzekeren met handel te drijven in levensmiddelen en invoerartikelen met hel spoorwegpersoneel. Het heeft mij ten anderen getroffen dat de Belgen zoo weinig haastig zijn om voordeel te trekken uit onze kolonie. Onlangs heeft de heer Drapier, konserva- teur van de titels van grondeigendom, talrijke loten grond te koop gesteld. dngen kosten o fr. d deieke binnen 't blad is 't chters wegen fr. i o\erdruk 5 fr. 't honderd. Ieder twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, in de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen oor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten ideren wonen. lere op ing bij 1 ze te meer te lijk om gen der hoofd lijk ge ep het ij bleef ;enten n agent er ge- X. iel van Barce- 'ersoon tl doen bij ko er zou d ant- Vader, en dat ns had g aan d zich ng Al- Etters s van geerne geene an om )uden. en ge- rtoe is eerlijk gevers Na den dynamietaanslag, te Madrid tegen den koning en de koningin van Spanje ge pleegd, eu waaraan beide vorsten ontsnap ten, doch waardoor acht en twintig andeie personen gedood werden, was terrer aange houden onder verdenking van medeplichtig heid aan de misdaad, doch bij gebrek aan stellige bewijzen, was hij terug vrijgelaten. Hij deed dan eene omreis in Europa en werd overal feestelijk ontvangen door de liberalen en de socialisten. Te Antwerpen werd hem in de vrijmetselaarslogie een feestmaal aangeboden. Wil men 1111 weten wat die gunsteling der vrijmetselarij zoo al leerde? Luistert Hij leerde dat er geen God bestaat, dat God enkel uitgevonden is door vreesachtige personen de oogenblik dut de kerels in huis vielen, be vond zich de winkeldochter daar alleen. Het spaansch gezantschap Het was stoffelijk onmogelijk onder vensters van hel spaansch gezantschap, Bcl- liurdstraat, te geraken. Schier gansch de po litie van de hoofdstad was in den omtrek op wacht, en het hotel van Z. Exc. M. de Ba traer y Corsi zelf, was door verscheidene agenten bewaakt. Men had het wapenschild; van Spanje weggenomen van den geve De aeburen wachtten aan de vensters de gebeur-, lenissen af die zich niet voordeden. De legen die rij stroomen viel, hielp mede tot de in richting van den ordedienst, en 111 de buurt van de Belliardstraat bleet dan rustig. ook alles zich op den Boulevard de Courcelles te dur ven wagen, waar het spaansch gezantschap gelegen is de omtrek er van was door eene talrijk politiemacht en verscheidene scha- drons republikeinsche wachten afgezet. De voorzorgen waren zoogoed genomen dat het onm igelijk was het gebouw van het gezant schap te bereiken. Het w is ten 9 ure dat de eerste betoogers op de Clichyplaats een stoet vormden. Er waren daar 1200 tot i5oo betoogers, met den socialistische» volksvertegenwoordiger Vail? lant aan het hoofd. Zij zongen de Interna tionale i) en riepen A bas la calotteVive Ferrer 1 Onderweg naar den Boulevard de Courcelles, groeiden de rangen der woelma- ksrs merkelijk aan en zij telden weldra ver scheidene duizenden betoogers. woord voor rieden '.rtelijk log de tijdge- n, een ïeuge- oegen /er de 1 voor le vol- t van zullen ie die e feest' ooren oowet en als' t men id der- heden vriend :h niet :n de rdient aan- js ons! n aan it wi| aan de al de onze tegen woordigheid, maar ook nog door hunne milde gift in de omhaling. Wij zijn er herte lijk dankbaar voor hun doel is het onze,: den groei en den bloei der Jongelings-Con gregatie, tot meerder vooruitgang van de Christene Jeugd. Leve de Congregatie van St-Pieters Een groep Congreganisten. WILLEN IS KI NNEN geeft op Zondag, 24 October in 't Ka tholiek Volkshuis een buitengewoon prachtig looneell'eest. Men zal uitvoeren boek met denzelfden titel van Jules Ver M l e: H 1 EL strogoer wereldberoemd stuk getrokken uit het OS» Kosten noch moeite worden gespaard om MICHIEL STROGOFE, in de bes- Ie voorwaarden voor 't voetlicht te bren gen. St-Micliiels Turngilde, -Harmonie en Symfonie verteenen hunne mede werking. Schermen en tooneelkleederén zullen allerprachtigst zijn en zoo 'getrouw mo gelijk verveordigd zijn naar de platen uit het oorspronkelijk werk van Jules Verne. Kaarten zullen te.n huize aangeboden worden. G E MEEN TERAAD. De gemeenteraad van Yper komt heden Za terdag bijeen ten 5 ure. Te oordeelen naar de dagorde is er brood op de plank zooals men zegt onder het volk, want niet min dan 17 zaken zijn te bespreken of te beslissen. Voor een begin, na bet verlof, is 't nog al de moeite weerd. 1. Verslag over het dienstjaar 1908 van het stadsbestuur. 2. Verslag over den verkoop der noten. 3. Muzeum: rekening voor 1908. 4. Disch: verdeeling zijner bijdrage in de kosten van het kosteloos lager onderwijs voor 1908-09. 5. Lagere scholen: begrootingen voor 1910: a) betalende scholen; b) kostelooze scholen, 6. Bewaarscholen: begrooiingen voor 1910; a) betalende scholen; b) kostelooze scholen. 7. JCeukenschoolbegrooting voor 1910. 8. Muziekschool: begrooting voor 1910. 9. Verkoop van stadsgrortd. 10. Godshuizen: verdeelins van onroerend 11. Godshuizen: verkoop van eene weide. 12. Begrooting voor 1910 van St. Niklaais- kerke. 13. Verkoop van sparren behoorendè tot de kerkfabriek van St-Pielers. 14. Herstelling van een derden schoormuur aan St-Maartenskerke. 15. Stadsrekening voor 19(18. 16. Dischafstand van pacht. 17. Bestemming der premiën, voortkomende van stichtingen, verleend aan de kinders dei- stadsscholen. BERICHT. De Heer Minister van spoorwegen, posterijen en telegraphen komt met I1en October laatstl. eene nieuwe stopplaats van treinen in te richten op de lijn tus schen Yper en Comen, te Zillebeke (na- >ij de dorpplaats). Deze draagt de naam van «Zitlebeke- Zuid, plaats abonnementskaarten voor de werklieden verkrijgbaar. Didnstdoende apotheek. Zoudag 17 October, A.DONCK, Rijsel.straat, 13 35 KORTRIJK Zaterdag avond rond 8 ure, kwam llenri-Leo Eiighels, geboren te Marcq-en-Barceil, (Frankrijk) den 17 Juni 1882, dagiooner, in het policiebureel nachtverblijf vragen, wat hem toegestaan werd. Hij weigerde to eten cn ging ten 9 ure gaan slapen. Rond 11 1/2 ure begon hij luidkeels te zingen en bedreigde den agent Carette, die hem wilde doen zwijgen; dan begon hij de ruiten en ven- terramen te verbrijzelen en wierp het kruis beeld ten gronde. Twee gendarmen, die juist binnenkwamen en twee agenten konden den woestaard slechts met moeite bedwingen en hem in de verzekeringszaal opsluiten. Enghels zong er nog een tijdje, en, dan werd alles stil. Rond 1 3/4 ure kwamen Iwee agenten met eene dronken vrouw; de agent van dienst vertelde het voorgevallene en de twee aangeko- menen gingen eens zien. Men vond Enghels met zijnen broekband verhangen aan de ijzeren staven; de ongelukkige was nog warm, doch de dood had reeds haar werk verricht. Het

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 5