m m i Groot CONCERT 't Nieuwsblad van Yper f w m m SpreeKifraad Op Zaterdag '27 November 1909 5 centiemen 't blad 44® jaar. Talraerk Si 82 }-J JMMè m» b# Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 3s jaars mW'VMMM ROND DE WERELD Vrank rijk Rusland Duitschland LANDBOUW De Nieuwe Krijgswet, Sterfgeval WM, i X Proficiat Zondagrust 'iÊmË, 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal KONINKLIJKE FANFARE ZONDAG 12 DECEMBER 1909 ten 7 1/2 ure IN DE IWEINSZAAL •J§* <A s# tA sA >j$ '*A <A *A %*A wordt kosteloos toegezonden lot Nieuwjaar aan al dezen die een inschrij ving nemen voor 1910, mits den prijs 3 fr. op voorhand te betalen. Met Nieuwjaar verschijnt het Nieuws blad in grooter formaat en blijft toch aan ilenzelfden prijs. Een niéuw mengelwerk is in gereed heid en zal hij eenige dagen aangevangen worden; 't is een prachtig stuk van een onzer boeiendste schrijvers. Talrijke andere verbeteringen zullen nog aan het blad gebracht worden daar over meer in een volgend nummer. Zouden ze wel niet durven dan Wie Wat Wel do fameuze ofliciëele onderwijzers uit Vrankrijk, die al de bisschoppen zouden vervolgen,'om reden dat deze zekere godde- looze boeken hadden aangeklaagd, die in de fransche scholen in de handen der kin deren worden gestopt. Bluf was hotNiets anders dan fransche Waai Uit Gain el wordt gemeld dat de onderwij zers aldaar in aJgemeene vergadering hebben besloten de Bisschoppen niet te vervolgen voor de veroordeeling van zekere school boeken. Zij begrijpen heel goed dat de bisschoppen er tegen opkomen, zekere schoolboeken te laten gebruiken en dezer protestalie en gaat de palen <ler wettelijk heid niet te buiten. Do onderwijzers van Cautal gebruiken ten minste een beetje verstand. Mochten vele anderen hun voorbeeld volgen Op sommige plaatsen gaat het in 't fran sche nog veel erger ten opzichte der genen die door de openbare weldadigheid worden ondersteund, als destijds te Yper met deze die hunne kinders naar de katholieke scholen dierven zenden of nu nog te Oostende met zekere disebgenooten. Te Sint Maurits was er een klein weesje besteed bij een christelijke familie en 't kind weigerde de geschiedenis van zekeren Devioat te gebruiken, boek door de kerke lijke overheid gedoemd. Aan de familie werd doen zeggen als het kind voort zou weigeren, dat alle hulpe hem zou onttrokken worden. I)at heeten ze in Vrankrijk Vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid lu de levering der waren voor de troepen zijn er in Mee kou ongehoorde schandalen voor den dag gebracht door Senator Garine. De ambtenaars brachten elk jaar wel 20 millioen frank tot eene andere bestemming dan die voorbeschikt. Binst den Russiscli- Japoneescheu oorlog werd er zelfs tot 66 millioen per jaar gerobLerd. In de verscliillige besturen van Moscou bedroeg bet jaarlijksche bedrog tot 26b millioen frank. 't la meest van al bij de troepen en voor de leverin;; dat er bedrog gepleegd werd. Bijna alle geleverde waren werden verhoogd van prijs, met 10 tot zelfs 30 per honderd. Een groot deel der kwijtbrieven door den Staat betaald en waren zelfs voor geen de minste geleverde waren. Tot nu toe zijn er een zestigtal personen aangebonden, maar 't en is nog de helft niet van deze die in de dieften betrokken zijn. Dat is nog wat anders dan een paar blau we of groene peerden Maar er zijn in Rusland veel méér soldaten, dus meer kans om de rekeningen te vervalschen. De betrekkingen tusschen fransehen en duitschers zijn voor den oogenblilc heel vredelievend. Sedert M. Pichon aan het. hoofd is der buitenlaudsehe zaken schijnt, men van wederkanten al het mogelijke te doen 0111 goed overeen te komen. Keizer Willem die tegenwoordig op jacht is bij Prins Henkei van Donnersmark, zal bij 't wederkeeren naar Berlijn, te- Breslau afstappen om den aartsbisschop kardinaal Kopp te groeten. De duitsche keizer is ouder godsdienstig oogpunt van een heel ander gedacht dan de franschen. Deze doen al het mogelijke tegen den godsdienst en de keizer laat integendeel geen gelegenheid voorbijgaan om zijn eer bied te toogen voor bat geestelijk gezag en het volk tot godsdienstigheid op te wekken. $&%&&&§- Óver hel algemeen is het tijdstip van zaaien ten einde, behalve hier en daar nog een stuk repenland dat moet bezaaid worden. Er is veel rogge die te dun staat, afgeknaagd zijn de van de menigvuldige slekken. Maar nu, sedert dio nijdige vorsten, zijn liet raeeren- dcel van die ongenoode gasten verdwenen. ,Er is nog voel tarwe die uitstaat, maar men mag verhopen dat ze beter en dikker zal uitkomen dan veel rogge; want van den 15 lot den 21 dezer hebben wij waarlijk deugde lijk weere gehad voor de bezaaide landen. 'tlHeeft immers gedurende dien tijd nen wel doende vorst gekomen, die de gronden waarin gezaaid wierd ten minste van hoven, los en vruchtbaar gemaakt heeft dMr, waar ze te vooren nat en stijf, en door den regen toege- slegen waren. Aangezien jdje zaaierijen dit jaar verre ten achteren zijn in vergelijking met andere ja ren, zoo ware het geraadzaam en voordeelig van er wat vette o p te strooien, en ze geduren de de schoons dagen van den winter in hun nen groei aan te zetten, om des te beter te struiken in de lente. Veel boeren strooien 10 lot 15 kilos am- mouiaksulfaat per honderd lands in het zaai- 1011 uit, en bekomen daardoor goede uitsla gen. Overvoeren met ale is ook goed, maar zeer gevaarlijk hij strenge vorst. In het zaaien, of korts daarna, de zaaierijen eene zekere hoeveelheid stikstof inhoudende vette toedienen, idat zou ieder landbouwer moe ten doen, in zijn eigen voordeel, op lauden waar weinig navette in is. Te laat in de lente vetten is zich blootstellen aan 'l zien vallen de;: vruchten: de te laat gevette rogge, tar we en haver, was dit jaar, lijk andere jaren, de eerste gevallen, bijzonderlijk deze, die laat in de lente met nitraat bemest geweest was De schadelijke ondervinding van het te laat .vetten zou de hoeren moeten aanzetten 0111 dit jaar vooral. nu of vroeg in de lente te bemesten, te meer nog, omdat de winter z/oo vroeg invalt, en dat de zaaierijen zoo ver achten! zijn. 't Is toch jammer dat wij van de jare geen zomer kregen en dat het nu reeds volop win ter is. De rapen waren nog tamelijk wel ge lukt, en veet boeren hoopten van tot rond Kerptdag en langer nog, hunne heeten te mo gen: gerust laten. En nu komt vorst en sneeuw do groeze del' rapen langzaam vernietigen; om misschien binnen eenige dagen de rapen zelf aan te tasten en te bederven. Dat zou den wintervoorraad beestenvoeder merkelijk veröaindcjren, en er zou ten uitkomen woei kunnen veel schaarschheid zijn. iElk jahr dat er ievers eene hofstede open bomt, J00pen ze met honderden om ze te pachten, en hielden schier meer of dat er kan betaald worden; maar moesten er eens drij, vier zulke jaren reke komen, lijk dit dat ten einde loopt, cr .tonden wel hofsteden genoeg te pachten zijn, veel goedkooper dan nu, en er zouden natuurlijk ook veel arme hoeren zijn. (xocf .spare er ons van! Nonkel Gasten. De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. 1 overdruk 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Qost-& Westvlaanderen wonen. Om onze lezers toe te laten over de nieuwe krijgswet te oordeelan, geven wij er hier de bijzonderste punten van. De militielotiug en de plaatsvervanging zijn afgeschaft en in net algemeen is het de oudste zoon van elk huisgezin die aan zijn twintigste jaar moet optrekken Een man per huisgezin Volgens sommige dagbladen zou de wet met 1 Januari 1910 in voege gebracht wor den, dus van te naaste jare af, zou cr geene loting meer plaats hebben. Al de oudste zonen der huisgezinnen, geboren in 1890 of later en die hun 20° jaar bereikt hebben, vallen onder de toepassing dezer wet ei, zullen moeten optrekken, tenzij zij eene reden tot vrijstelling of uitstel kunnen doen gelden. Hst getal manschappen is niet meer bepaald, de Koning mag al de ingeschre vene jongelingen binnenroepen die geen reden tot vrijstelling of.' uitstel kunnen in brengen. Wanneer eeu zoon des huisgezins dienst gedaan heeft bij den troep, zijn al de andere broeders voor goed vrij. Volgens een fransch blad van Brussel, zijn voor goed vrijgesteld, al dezen die een broeder hebben die geiot heeft, 't zij dat hij een goed of' een slecht nummer getrokken heeft. De uitgestelden cT&r vorige jaren, die goedgekeurd zijn, zullen binnengeroepen worden tusschen April en Juni, om te kun nen deelnemen aan de jaarlijksche schiet oefeningen. De diensttijd wordt niet verkort en er is twee jaar tijd verleend om hierover eene beslissing te nemen. Wij geven hieronder naar 't Nieuws van den Dag eenige nadere uitleggingen over 't gene gestemd is, wegens vrijstelling en uitstel van dienst Zijn voor goed vrijgesteld van den dienst de priesters der erkende eerediensten (ka tholieken, protestanten en joden) en de missionarissen der zendingen voor buiten het land. Zijn vrijgesteld voor een jaar 1° De leden der geestelijke gemeenten, in België gevestigd, en daaronder worden zoowel de Broeders als de Paters begrepen, doch niet de novicen. 2° De seminaristen en de studenten der missies, die de godgeleerdheid bestudeeren in een erkend gestichtook de studenten in de wijsbegeerte, die zich tot den priester lijken staat bestemmen, doch enkel zoolang zij geene volle 22 jaren oud zijn. 3° Degenen die zich voorbereiden tot het lager onderwijs of tot het middelbaar onder wijs van den lageren graad, 'tis te zeggen de studenten der staatsnormaalscholen aan het Staatstoezicht onderworpenook de studenten dier gestichten, voorzien van een bekwaamheidsbewijs. Nadat zij dit bewijs bekomen hebben, wordt hun twee jaar uit stel verleend, om eene plaats van onder wijzer in eene openbare of vrije school te bekomen. Zijn zij na de twee jaren niet be noemd, zij moeten naar de kazerne trekken. Voortaan dus zullen de vrije gediplomeerde onderwijzers, zoowel ais tot nu toe de offi- cieele, van den krijgsdienst ontslagen zijn. Doch al degenen die een uitstel van een jaar bekomen hebben de kloosterlingen die nog geen priester zijn, de seminaristen en normalisten, zullen het jaar na hunne in schrijving, drie maanden een leergang voor ziekenverpleger-ambulancier moeten volgen ofwel, met goeden uitslag, een exaam afleg gen 0111 te bewijzen dat zij de nocdige be kwaamheid voor die bediening bezitten. De wet zegt niet waar die leergang zal moeten gegeven worden in de kazerne, in een gasthuis of elders. Zullen de seminaristen, kloosterlingen en studenten, om dien leer gang te volgen, geheel en gansch hunne studies moeten onderbreken Wij weten het ook niet. Wanneer het leger op oorlogsvoet ge bracht wordt, zullen zij binnengeroepen en voor den ambulance dienst gebezigd wor den, ten ware een hunner broeders zijnen diensttijd doet of gedaan heeft. Wanneer een uitgestelde aldus drie maan den de leergangen voor den ambulancie- dienst gevolgd heeft, brengt dit zijne broe ders geen het minste voordeel bij een zijner broeders zal later bij het leger inge lijfd worden. Er zullen dus 'families zijn die twee dienstplichtigen zullen leveren, wat strijdig is met het princiep der wet. Zullen eindelijk ook nog voor een jaar vrijgesteld worden, de jongelingen die be stendig in den Staatsdienst zijn in Congo. De jongelingen, dia, zonder groot nadeel te ondergaan, hunne studies of'hunnen leer tijd niet kunnen onderbreken of tijdelijk de hoeve, de nijverheids- of handelsonderne ming, welke zij voor eigen rekening of' voor die hunner ouders besturen, niet kunnen verlaten, zullen ook drie jaren lang een uitstel kunnen bekomen, doch het vierde jaar zullen zij binnengeroepen worden, ten ware dan reeds een hunner broeders in het leger diende. Een jaar uitstel zal ook yerleend worden aan degenen die bewijzen dat zij moeten werken om te voorzien in het onderhoud van vrouw of kinderen, vader of moeder, grootouders of broeders en zusters. Ook nog aan degenen, wier gestalte lm50 niet bereiktaan het eenig wettig kind of' eenigen wettigen afstammeling van een persoon, die niet welhebbend is aan de weduwenaars met een of meer kinderen aan het onwettig eenig kind, wettelijk er kend, die da eenige steun zijner moeder is. Omstandige Staat aanduidende het aantal lotelingen der 10 laatste jaren binnen de gemeente Westoutre, met eene bevolking van iSS7 inwoners, volgens de laatste tienjarige volksoptelling van igoo. '7 24 8(<) 8 8 4(9 7 7 6 3 per 1000 inw. 115 per '100 ingesêtir. '1) Inbegrepen 1 (2) 2 (3)- (4) (5) 3 3 5 i3 11 3(9 3(9 3(8) 4(3) 7(3) 2(9 5 5(3) 3 3(9 38 beroeps vry williger. 1 plaatsvervanging. 1 eenig natuurlijk erk. kind. 1 .eenig kind. Te Tongeren De plaatselijke afdeeling van den katho lieken Bond teTongeren kwarn aldaar bijeen Donderdag i8n dezer, en keurde eerst alle verzwaren at der militaire lasten, en verlangde dat de militaire kwestie enkel door de rechterzijde werd opgelost. De katholieke Wacht van-Tongeren werd Zaterdag bijeen geroepen en drukte den le- vendigenwensch uit dekatholiekeafgeveerdig- den en senators van het arrondissement Tongeren-Maeseyck getrouw te zien blijven aan bet traditioneel programma der katho lieke partij, geen wetsontwerp te stemmen, welk de militaire lasten van het land ver zwaart en de militaire kwestie op te lossen in akkoord met de parlementaire rechterzijde Niemand sprak tegen het voorstel. Niemand stemde tegen het voorstel. Met ALGEMEENE stemmen werd het volgend adres aan M Woeste, den uitsteken den staatsminister, aangenomen li De Jonge Katholieke Wacht van Ton geren, in algemeene vergadering bijeenge roepen, om de militaire k westie te bespre ken, biedt met eenparige stemmen, aan M. Woeste de hulde harer hooge bewondering en harer dankbaarheid voor de schitterende diensten, welke hij bewezen heeft en welke hij nog bewijst aan de katholieke partij en verzoekt hem hare gevoelens van eerbiedige en onveranderlijke verkleefdheid te aanveer- den De eerste wensch werd reeds verzonden aan al de afgeveerdigden en senators van het arrondissement Tongeren-Maaseyck. Vandeputte, oud schepen van Schaarbeek, die aldaar zulke droevige vermaardheid achterliet, is Dinsdag overleden. Hij was in 1908 vervolgd geweest voor zekere kiesche zaken in kwestie van levering en openbare werken en wierd een zekeren tijd voorloopig gevangen gehouden. \./V> /.s&fcAlei M. De Mot overleden Burgemeester van Brussel. Uit Brussel wordt het overlijden gemeld van den heer senator De Mot, burgemeester aldaar. Geboren te Antwerpen, den 20 October 1835, volgde hij de leergangen van Athe neum en Brusseische hoogeschool en werd advokaat in 1857. In 1888 wierd hij stok houder der balie. Gemeenteraadsheer gekozen, werd hij in 1881 schepene van betwiste zaken en in 1899 burgemeester der stad Brussel, na het aftre den van den heer Karei Buis. In 1892 werd hij voor twee jaar kamerheer en in 1900 senator. De Mot, die vrijmetselaar was en in de loge een hoogen rang bekleedde, kon nog- thans in zijn omgang met de geestelijkheid zekere beleefdheid aan den dag leggen, al stond hij aan de katholieken enkel toe wat hem door de wet ten strengste werd opge legd. Hij onderhield zekere betrekkingen met den pauzelijken Nontius, ontving nog onlangs ten stadhuize Kardinaal Vanutelli en herinnerde dezen dat hij te Brussel in 't zelfde huis woonde waar eertijds Leo XIII als Pauzelijke gezant had verbleven. Hij woonde ook den Te Deum bij op de officiëele plechtigheden. God we\e hem genadig 1 Men zegt dat het volk, de werklieden en de kleine burgers, de afschaffing vroegen eu begeerden van de plaatsvervangers in het leger. Die afschaffing is gestemd in de kamer. Proficiat Er zullen nu een kleine twee duizend plaatsvervangers t'huis blijven, en hunne 1600 of 1800 frank niet ontvangen. Uwe oudste zonen zullen nu het pleizier hebben, ruim twee duizend jongelingen, edellieden, rijken, burgers, boeren, bedien den, enz over geheol het land in de ver schillende regimenten verspreid, met hen ;e zien soldaatje spelen. Dat wil zeggen het zelfde pak dragen, in dezelfde kazerne sla pen, dezelfde exercities doen. Van eten en drinken zullen wij zwijgen met geld is al les te koop. Maar soldaatje spelen, den ransel dragen, in de kazerne leven, exerceeren, uwe oudsta zonen zullen het toch ook moeten doen. Om die voldoening te genieten, zullen jaarlijks zes of zeven duizend meer werk lieden en kleiue burgers naar het leger gaan. Proficiat. Om diezelfde voldoening te betalen, zul len uwe zonen de 30 fr. te maande mogen missen. Proficiat. Nog altijd om dezelfde reden, zullen de uitgaven voor het leger met vele millioenen vermeerderd worden en de lasten verhoo- gen. Proficiat. (Gazette van Kortrijk.) f Dienstdoende apotheek. Zondag 28 November, H. DONCK, Rijselstr. 13. DIT IS EN O MMELANDS r*i 1900 1901 1902 1903 1904 igo5 1906 1907 1908 1909 14 15 16 17 22 18 16 20 Totaal 179 40 34 1 1 2 1 2 1 1 20 24 24 li! Kt if 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1909 | | pagina 1