M engelmaren •§LG Zomlagrust Voor Z. 8. den Paus STADSNIEUWS M i I i ta ire k wijIscheldi ngei Volgens men zeg!? Gezondheidsleer Moord te Mosscroen Uit het gevang van St Gillis Boetstraffd j ke llechthank van Yper Zitting van 6 Januari ipio 'f* jf', if* if. if if° if if jssi 'M. ««8 S# 13 sSS Tegen tie /ronde voelen Gezondheidsdienst in »(r ;p Gezoad hcidsregc 1 Gebruik veel fruit, door zijn suikerge halte, plantaardige zouten en plantenzuren, werkt het zeer gunstig op den smaak, op de spijsvertering en op het bloed. I lei is dus veel meer dan alleen een genotmiddel. Dood ran Delagranqe Nieuwe munt De prinsgemaal bijna ver ongel ukt Dat is drie-vier millioen 's ja ars ont nomen aan de kleine menschen. Colaerl, Van Merris, Baron de Vinck, Paul van den Peereboom en Ver- cruysse hielden hun gegeven woord. M. Nolf wilt alleman gedwongen sol daat! KONING ALBERT. Een dagbladschrijver dat volk durft alles heeft het gewaagd een verhoor te vragen aan onzen nieuwen Koning, om hem uit te hooren over zijne ont werpen. - «Ik leze twintig gazetten per dag, antwoordde Albert, k Ben groote lief hebber van de drukpers, omdat het een middel is om recht en rechtveerdig- digheid te doen heerschen en dat de vrees, die zij inboezemt, de besturen wakker houdt die geneigd zijn om insla- pe te vallen. Geerne zou ilc M. X... ont vangen, maar wat zou ik hem zeggen voor den oogenblik? Algemeenheden, vrien delijke woorden zonder grond, die mij zouden doen doorgaan als een onnooze- Jaar bij de lezers? Zegde ik belangrijker dingen, sprake ik van ontwerpen ik en mag nog maai: daarover spreken ik loop gevaar het lot te ondergaan van anderen, met meer ondervinding van hun koninklijk ambacht, die maar aar dig stonden te zien als ze wat veel gepraat hadden!... Zeg aan M. X... dat een grond wettelijke vorst een stom wezen is, en dat een stomme hem niet. en moet yer- toonen voor de drukperse, die een macht is van de sprake. Geen portret heeft nog tot nu de trek ken van Koning Albert goed weergege ven. Ook hij verandert heel dikwijls van «wezen». Nu eens met: een aartsvader lijken vollen baard, dan met een opge- kruklen knevel als «Kozijn Wilhelm», daji weder frisch en net geschoren met een Jicht blond kneveltje; nu eens kort haar, dan weder lang of korts daarna gesneden als wieerborstel, of nog gelijk hij zijne inhukling op zijds gescheiden; met een fijnen lach1 op zijn hoekig we zen; zoo lang dat zijne lengte hem eerder belemmert en dat hij schuchter orn- leege buigt om dezen te aanhooren die hem het woord toerichtcn. Onze Vorst hoeft oen wezen dal men niet gauw zal gepast bp het papier of op het doek brengen. De Koning woont nu nog voor een deel te Laken en een deel in 't paleis te Brussel, maar eens het groot palcis opgedaan, zal hij voorgoed zijn verblijf te Brussel vestigen in het Koninklijk paleis, om alzoo bij de hand te zijn voor zijne ministers, voor de kamerheeren, en voor heL volk. YPER Op Nieuwjaardag, rond 8 ure en halfvan den avond, is er nabij Het Hoeksken een man over reden door den tram. Deze tram, die om 8,11 ure uit Yper vertrekt naar Veurne, reed voorden eersten keer. Nauwelijks had de tram de statie verlaten, toen de machinist eenige stappen voorbij den velodroom eene hinderpaal op de baan zag. Hij deed de noodiluit werken en poogde te stoppen, doch het was reeds te laat; de rechter kant van de lokomotief botste op het voorwerp dat op de baan lag. Zoodra de tram st.il stond, ging de machinist met een licht zien, en vond dwars over den steenweg een man liggen met ijselijx verminkt gelaat. Uit de wonden stroomde er veel bloed en de ongelukkige gat geen teefeen van leven meer. Doktor Vanrobaeys, onmiddel lijk verwittigd, kon slechts de dood vaststellen; M. Vandenbraambussehe, polieiekommissaris, deed de eerste bestatigingen en gaf bevel het lijk naar het gasthuis over te brengen. In het bezit van den doode vond men eenige briefomslagen met het opschrift: M. August Van Renterghem, herbergier te Marcineile-Oost, rue de Chalelet, 0111 te bestellen aan Hilaire Vereruyse. liet lijk werd herkend voor dit van Vereruyse geboren té St Jan ter Biezen (Watou), den 24 december 487-4, gehuwd en woonachtig te Vlamertinghe. Men denkt dat de ongelukkige bij vergissing langs den steenweg van Veurne gegaan is in plaats van langs dien van Viameitingbe hij heeft waarschijnlijk eenen opdrang gekregen en is op de baan gevallen. Zondag middag is het parket op Re plaats van hel ongeluk geweest. Het is bewezen dal de machinist a! gedaan heeft wat mogelijk was om liet ongeluk te vermijden, doch dat iiet te laat was toen hij iets op de lijn bemerkte. Donderdagmorgend had de, ter aarde bestel ling plaats. 35 LANGEMARCK. Dit is hier de lijsle der jongelingen die. uitgeschreven zijn voor de militielichting van 1910 ter gemeente Langemarck Beauprez Cyriel A. Moeneclaey Fiorent A. Bekaert Jules C. Monleyne Camiel C. Beernaert Hilair C. Nuytten Achiel C, Bossaert Geremias. Odaert Camiel C. Bucquoye Cyriel E. Opsomer Firmin G.C. Cappoen Camiel K L.G.Patlyn Gaston J. Catry Camiel. Plamon Hendrik C. Deboosere Achiöl G. Plancke Leo J. Declerck Jules J. Platteeuw Aio's C. Delic Fernand R. Platteeuw Camiel I Demey Leo. Pouillie Camiel. Deplacie Jules. Six. Arthur E. 1 Dewilde Cyriel C. Soenen Cyriel 't. Dewilde Désiré A. Swaels Cyriel C. Dewijze AlidOor H. J.Vandenbussche Alb.J. D'Iterck Jules. Vandendriessche Vic. Dot se Jeroom. Vandermeersch Cam. Dujardin Cyriel. Vr. Vanderstichele Maur. Ghesquiere Arlhnr. Vandewynckel .Tul. A. Lalleman Jeroom. Yanlauwe Leo. Lanoye Hendrik C. Vercaigne Fl. II. C. Lauwers Achiel C. Vermecrseh Achiel. Lemahieu Prosper V. Vermecrseh Maurits K. Ligneel Jules V. Vieren Jeroom A. Maes Omer S. Viersiraete Arthur J. Mahieu Cyriel C. O VERLIJ DENS - Dijsendag wierd de vrouw van August Walleghem, schoenmaker te S1 Jelijns, begraven; nog eens moei ik drie, vier kinderbcgravin- gen aanstippen, "1 moet zijn dat de kin- (I er plagen nog niet verdwenen en zijn! UIT LANGHEMARCK Een ongeluk is altijd nader dan men peist. Maandag voornoen deed de biervoerder der brouwerij van tiet kaatsspel, Florimond Baccar- e. eene tonne bier in bij boer Nuyttens, op tgoea er vesten. Hij wilde de tonne alleen in den kel der laten rollen ongelukkiglijk gleed hij weg en kwam met het hoofd op de steenen trappen te recht. De tonne kantelde hem om de schou ders en veroorzaakte hem eenige kneuzingen en hevige inwendige pijnen de geneesmeester ter stond bijgeroepen "diende den gekwetste' de eerste zorgen toe en's avonds wierd hij huis waarts gebracht met het rijtuig van zijnen mees ter M». Titeca.dJinsdag was hij nog niet verbe terd, maar de volgende dagen vernamen wij dat zijn toestand, alhoewel nog niet zonder gevaar op te leveren, 'och bevredigend was en hoop op genezing toelaat. God gave het, want 't is een neerstige werkman en daarbij is hij nog vader van een talrijk huisgezin Zondagmorgend, rond 5 ure, werd op den steenweg naar Risquons— Tout, tusschen de huizen nrs 86 en 88, rechtover eene weide, in een bloedplas, het lijk gevonden van een knecht in dienst hij een koopman in pluimgedierte. De landbouwer Achiel Lietaer, wonende in de Gbristusslraai, n. 56, had rond 5 ure zijne woning verlaten, in gezelschap van zijn knecht, Firmin Descheemaecker, om de koeien te halen die in de stallen stonden achter de woning van Guslaaf Leroy, op den steenweg naar Risquons Tout. Gekomen aan de weide van J. B. Coulon, zagen die twee mannen een persoon tegen den kant van het gaanpad liggen. Daar het nog pik donker was gingen Lielaer en Desc'teemaeker naar de woning van Leroy, die meekwam met eenen lantaarn. Bij het licht bestaligde men dat de persoon in eenen bloedplas lag, en dat hij reeds gestorven washij werd herkend voor den genaamde Albert Marquette, 24 jaar oud. knecht bij Victor Ladsous, koopman in pluim gedierte op den steenweg naar Risquons Tout, De ouders yan het slachtoffer drijven ook den handel in pluimgedierte en wonen in de Kleine Straat te Moesereen. De poli' ie werd aanstonds verwittigd en men droeg het lijk naar het doodenhuis. Na 't eerste, onderzoek vielen d?, vermoedens op Karei Weiland, gezegd Turlulje wever op Risquons—Toni. Uit de lijkschouwing blijkt dat het slacht offer Iwee wonden bekomen beeft, eene aan den nek en eene aan de linkere wang; die wonden zijn met. geweld toegebracht bij middel vaneen snijdend werktuig. Inden nek was de sirolader doorgesneden en Marquette was let terlijk doodgebloed. Weiland werd door de gendarmen aange houden, op het, oogenblik dat hij ter herberg van Vannseuweubuyse ging om zijnen hoed te halen; hij was smoordronken. Eerst beweerde Weiland de nacht op transelt grondgebied overgebracht te hebben, maar bij zijne overbrenging naar 't gevang te Kortrijk zou hij aan de agenten bekend hebben den dader te zijn. NEDER- WAESTEN Donderdagavond, ronn 9 en half u., tijdens de afwezigheid der echtgehoolen R Derudder, brak er brand uit in hunne woning, gelegen ir. den Ossen wijk. De gendarm n Lips en B reugel ma ns, der brigade vari Komen, die juist op ronde waren, zagen vlammen opslaan uit het leeman dak zij snelden ter plaats en begonnen aanstonds de reddingswerken. Daar er goene andere hulp opdaagde,, kouden de gendarmen slechts eenige meubelen, eene geit, en de waakhond redden. De werklieden van de pachthoeve Lesaffre en de veldwachter Offert kwamen inter ook ter plaatse, doch het vuur had reeds Ie groote uitbreiding genomen, zoo dat er niets meer aan te verhelpen viel. De schade bedraagt rond de 8000 fr. en is verze kerd. Het parket van Yper is vrijdag ter plaats geweest. PLOEGSTEERT Onbekende li ven zijn 's nachts ingebroken in het bakhuis van "de pachthoeve Der,udt- Parrein, in de, SinGQuiniinswijk, en hebben-er 130 pond spek gestolen, dat gereed lag om ge rookt Ie worden. Bij Victor Berthe en Baptist Leuridan wa rden er vier konijnen gerobberd. De gekende pensi jarer Ernest, Vermeerscb, 40 jaar, geboortig van Zonnebeke en woonach tig in de Rrielenpoort te Yper, is Woensdag ten 1 112 ure aan destatie aangehouden geweest. Men'herinnerl zich zijne menigvuldige op sluitingen in't bedelaarsgesticiit te Hoogstraeten, welke hij sedert 8 September ognieuw veriaten heeft. Aan eene kennis had hij verklaard met nieuwjaar, in 't duikertje, zijne vrouw en kinders te gaan bezoeken, maar hij werd door deze, die de gendarmen verwittigde, verraden. Bij het afstappen van den trein uit Kortrijk werd Vermeersch gepakt en naar 't gevang geleid. i Een soldaat de Rijschool kwam meteen peerd langs de Rijselstraat. Nabij de post, steigerde het dier en eene oude vrouw uit Sinte Godelie vegeslicht, die daar juist voorbij kwam, ver schrikte aarzelde achteruit en viel in een put welke men gegraven had voor 't leggen der gazbuizen. Men droeg aanstonds de ouderlinge naar 't gesticht, waar men gelukkiglijk kon bestatigen dat hare kneuzingen niet gevaarlijk zijn. BRUGGE Een herbergier uit de Elisabeth Zorgestraat hoorde zondagnacht gerucht op de achter plaats. Denkende met inbrekers te doen te hebben, loste hij een revolverschot; een jonge ling uit de Rijke Pindersstraat, Frederik De Plancke, 21 jaar, die zich juist in de nabijheid bevond, werd door den kogel in het linkerbeen getroffen. De gekwetste is maandagmorgend naar het Sint Jansgaslnuis overgebracht. OOSTENDE M. G. Mirquet, wiens vergunning voor de badinrichtingen den 31 december ten einde liep, had aan het gemeentebestuur voorsteilen gedaan voorde vernieuwing van zijn konlrakt. Doch hij vernam dat er andere liefhebbers op gedaagd zijn en hij telegrafeerde onmidellijk aan het gemeentebestuur dat hij enkel zijne voorstellen gedaan had om de stad Oostende aangenaam te zijn, daar er zich den 31 decem ber niemand aangeboden had voor de aanbe steding der badinrichtingen. Hij verklaarde verder gelukkig te zijn dat er eindelijk liefheb bers gekomen zijn, en dat hij zijn aanbod intrekt en definitief van de zaak afziet. is dezer dagen ontsnapt den beruchfen bankier Pellaert, die onder verscheidene namen talrijke belangrijke en ophefmakende afiruggeiarijen gepleegd heeft. Nu eens heette hij Pellaert, dan baron de Ghalterton, dan Williaert, Jimes, enz en zonder te overdrijven, mag men gerust zeggen dat hij voor ruim een miljoen afirug geiarijen pleegde. Woensdagmorgend nu was in het paleis van justicie het gerucht in omloop dat de beruchte Cbatterton uit het gevang van Sint Gilllis was ontsnapt. Dit gerucht werd waar bevonden. Over eenige dagen deed Pellaert alsof hij ziek was, en hij werd in de ziekenzaal toegelaten. Woensdag morgend, ten 6 ure, bestatigde de bewaker dat net Ded van Pellaert ledig was. Men kon eerst aan eene ontsnapping niet gelooven, want de booge muren van het gevang schijnen alle vlucht onmogelijk te maken. Men ging dus binnen 't gevang op zoek, doch er was nergens een Pellaert le vinden. Men moest dus wel gelooven dat de gevangene ont snapt was. Doch hoe? Dat blijft nog een raadsel. Ten 7 1/2 u. zond de bestuurder het volgende telegram uitOntvlucht uit het gevang van St-Giilis, Pellaert, Jan-Marie-Frans, geboren te Borgerbout, den 22 september 1869, alias Herr Lockwood, Cbatterton, Willaert, Joris, Nevian de Morman, Banneux. De policie nam onmiddellijk maatregelen om den vluchteling terug te vangen. De ingang van al de staties werd bewaakt, doch tusschen de ontvluchting en dit oogenblik was een kostbare tijd verloopen, dien Pellaert voorzeker goed zal gebruikt hebben. Om zijne ontvluchting moge- ijk te maken, moet, hij langs buiten medeplich tigen gehad hebben. Want om de muren van 't gevang over te geraken heeft men eene lange ladder noodig, en zoo iets was er niet te vinden binnen iiet gevang. De medeplichtigen moeten dus eene ladder medegebracht hebben. PLOEGSTEERT. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, ging de eclit- genoote Dewyn naar Wervick. Halfweg geko men, op eene eenzame plaats, werd zij aange vallen door e«n kerel die van achter een kapelleken uitsprong, en die haar de beurs of het leven vroeg. De vrouw wilde 0111 hulp roepen, doch de schurk legde haar de cand op den mond, sleepte haar achter het kapelleken en ontroofde haren geldbeugel met een 30ial 'anken,waarmede hij op devlucht ging. Vrouw Dewyn keerde meerdooddan levend van schrik eri ganscb beslijkt terug naar huis. ROLLEGI1EM. Maandag nacht, rond 2 ure, werd Sidonie Holvoet, wonende op den steenweg van Tom- brouck, gewekt door een verdacht gerucht. Zij riep op hare nicht, die in eene andere kamer sliep, en beiden verwittigden hunnen gebuur, Hitarius Depoorter, die ging hulp halen. Men doorzocht heel het hui», doch er waren geen dieven te zien de schelmen waren reeds opge trokken. Zij hadden op het gelijkvloers al de meubelen doorzocht, doch het bieek dat zij niets gestolen hadden. Denzelfden nacht werd er ingebroken bij de echtgenooten Desciée-Loosveld, op den steen weg van Aelbeke. Rond 3 ure zagen eenige werklieden, die naar den arbeid gingen, dat de vensterblinden half open stonden zij klopten op de deur en vrouw Desclée, die alleen thuis was, daar haar man in Frankrijk werkt, stond op en kwam beneden doch kon de trapdeur niet openkrijgen. Eindelijk, getukte zij er in met geweld de deur open te beuken loen be- statigde zij de verdwijning eener som van 58 fr., van een gouden uurwerk en gouden ketting, van een gouden uurwerk met zilveren ketting, van twee pakken chocolade en twee stukken peperkoek". Noch dénzelfden nacht, werd er eene poging tot inbraak gepleegd bij Jules Barbe, beenhou wer op de Zwaan. Daar zijn de schelmen mis 'uki. KORTRIJK De genaamde .luiien Delbaere, van Roileghem, bediende in de statie van Kortrijk, is in de hor- berg Het Rood Kruis in den kelder gevallen. De ongehikkige werd zoo erg gekwetst aan het hoofd, dat de geneesheeren het geraadzaam oor deelden hem te doen berechten. Fen 14 jarig kereltje kwam donderdag in liet policiebureel nachtverblijf vragen, en verklaar de te Brussel te wonen. Hij voegde erbij dat hij ten nadeele van zijnen meester, M. Deknon, pas teibakker, Kolvenierslei, te St-Joost-ten-Noode, eene som van 7 fr. gestolen had. wat bij het nemen van inlichtingen echt bevonden werd. Paar het kereltje niet aan zijn proefstuk is, zal hij tot zijne meerderjarigheid ter beschikking van het Staatsbestuur blijven. Een diefstal werd gepleegd ten nadeele van den winkelier Vermaereke, te Heule. De besto lene verwittigde de policie, van Kortrijk en duidde twee meisjes aan van 13 tot 14 jaar, die in zijnen winkel geweest waren. Eene huiszoe king werd gedaan en men vond eenige der ge stolen voorwerpen in een be ieen voorschoot, die ook bij Vermaereke gerobberd was, werd ontdekt in een buis dar Madeieinestraat, waar hij door den broeder van eene der diefeggen op den zolder verborgen was. Ook vond men daar nog twaalf paar kloefen, door een der twee meisjes, wonende in de Staceghemstraat, gesto len bij H irtense Debrouwer. winkelierster in de Concsiencestraat. De twee diefeggen bekenden dat zij nog in verscheidene winkels te Heule en Kortrijk lekkernijen gestolen hadden. Hetmeis- e uit de Staceghemstraat werd vroeger met hare moeder veroordeeld voor diefstal van kleergoed en van sigaren. De joDge diefegge zal nogmaals vervolgd worden, evenals hare mede plichtige. Soldaten Moobdenaars Den 15 december werd in een expresstrein van Montargis naar Parijs zekere dame Goüin ver moord en het lijk op de spoorbaan geslingerd. Twe soldaten van het 31° linieregiment, te Melen in Garnizoen, van de misdaad verdacht, werden over eenige dagen aangehouden. Dinsdag hebben zij hunne misdaad bekend Zij hebben de dame, die alleen in een kompartirnent van eerste klas zat, met hielstampen gedood en haar vervolgens eene som van 5 fr. en eenige kostelijke ringen ontstolen Men heeft twee der ringen bij de vriendin van een der lage moordenaars terug gevonden. Oft nnoht Omniet geprangd te zijn door gaiofboestaanvallengedurende den nacht of 's morgens bjj 't opstaan, zuigt 1 of 2 hoeststillende Waltherypastillen bij 't slapen gaan. Lekkere smaak. Zekere uitslag. 1 fr. Een voorval bij de politie van Berlijn Telkenjare, rond Kerstdag, zijn de magazijnen der stad Berlijn rijkelijk voorzien doch bijna even zoo goed leeggeplunderd door eene bende rnitenbrekers die vernieuwden arngeworven wordt als het werk het maar vereischt. Verle den jaar nochtans meeDde de duitsche politie er mede afgerekend te hebben doch in min dan eene week tijds ('t was in het begin van Dec werden een pelterijhandelaar en een juwelier nog voor verschillende (luizende marken ontlast De handelwijze der dieven droeg al de kenmer ken van dezen der ruitenbrekers die noch tans door rechterlijk besluit uit Berlijn verwij derd waren. In eene welgekende brouwerij kwam een zanggezelschap zeer dikwijls te zamen tot het bestudeeren van menige indrukwekkende liederen de lichte vrouwenstem begeleide er de zware mansstem. Allen dronken en schonken en betaalden miidelijk zoodat iedereen tevreden was. Misschien duurden die herhalingen wat laat, doch daar zjj allen goed de glazen deden vullen waren zeer gegeerd Zooveel drift tot de muziek kwam de lohtie heel vreemd voor, zij traebte te wete te komen hoe die maatschappij was ontstaan, hoeveel en welkdanige leden zij telde en ze vernam dat de voorzitter een rui tenbreker y was, die zijn ontslag had genomen Zekeren avond dus na middernacht toen vrjf' zangers en vijf zangeressen eenige slrophen vol vreemde woorden uit ganscher ziel aan 't neu riën waren, wist zjj, niettegenstaande de weer stand door den herbergier aangeboden, het lokaal binnen te dringen, nam de archieven dei1 maatschappij in beslag, in een twee drie. waren ze overlezen en iedereen werd vriendelijk ver zocht naar het bureel mede te gaan. Do zang maatschappij was eene ware rnitenbrekers bende d< or haren hoofdman wederom tot stand gebrachtde herhalingen dienUen lot voorbereiding der werkzaamheden, de woorden van den koor waren niets anders dan 01 derrich tingen. Die bende was een zangmaatschappü en terzei vertijde was zij ook een maatschappij van ouderlingen bijstand. De oude rnitenbrekers. nu onbekend, kregen dagelijks eene toelaag van een Thaler dezelfde som moest, volgens nauw keurig vastgestelde verordeningen, aan de leden uitbetaald worden wien t genspoed cf onaange naamheden zouden overkomen M. Nolf stemde de verdubbeling van het getal soldaten. Vanhove Marcel, van Sint Jan, krijgt 2 maan den en 50 fr. voor slagen aan Cnockaert Cam., en 10 fr. voor beteedigingen, Knockaert Achillr, van Wervick, 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Delbecque Arthur, die veroordeeld wordt tol. 26 fr. voor 't dragen van verboden wapens. Voorwaardelijk. Monleyne Maurice, metser te Yper, 26 fr. voor braak van afsluitingen ten nadeele van Gistel Garni lie. Baert Marcel en Degryse El ie van Wervick, vervolgd uit hoofde van slagen aan Emile Vandenberghe, worden veroordeeld, de lste tol 8 dagen en 26 fr., de 2de tot 15 dagen en 26 fr. Vandenberghe w >rdt vrijgesproken uit hoofde van slagen aan Degryse. Baert, die een bierglas gebroken had ten nadeele van VaBdenberghe, krijgt daarvoor 10 r. boet. Cappelle Henri, 13 jaar, van Gheluwe, ver volgd voor diefte'van 10 fr. ten nadeele van Vanelslande Pieter,Wordt veroordeeld om in eene Weldadigheidsehool gezor.den te worden tot zijne meerderjarigheid. Liefooghe Polydoor, van Zillebeke, krijgt 200 en 100 fr. voor jach (misdrijf en 20 fr. om zijnen hond te hebben laten jagen. Claban Remi, van Poperinghe, 2 maanden en 50 fr. voor slagen aan Vermeersch Acuille. Tally Remi, van Poperinghe, 50 fr. voor slagen aan Teneur René en 30 frank voor bedreigingen jegens Teneur René en Gustave. Provoost Henri, werkman te Gits, 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Debusscbere Henri. Bostyn Carniile, van Gomen, krijgt 10 fr. boet voor beleedigiogen jegens zijnen schoon vader. Deroo August, van Poperinghe, 1 maand en 26 fr. voor slagen aan zijne vrouw, Vitse L. Duthoy Juies, van Gomen, voorwaardelijk 30 fr. voor slagen aan Zoutard Henri, en 10 fr. voor beleedigiogen. Swyngedauw Hilaire, van Wytschaete, t m. en 26 fr voor slagen aan de getuige Math. Leppinois, eb 2 maal 30 fr. voor smaad jegens dezelve. Vanhaelewyn René, van Becelaere, 1 maand en 26 fr. voor slagen aan De ma re y Achille, en 20 fr. voor braak van roerende goederen. Voorwaardelijk. Bouten Alfons en Elsiander Florim., van Wytschaete, veruoigd voor slagen aan Hinoo Canaille, worden vrijgesproken; de 2de wordt veroordeeld lot 20 fr. voor vernielir-g van een rijwiel en moet 50 fr. betalen aan de Burgerlijke Partij. Dooiaghe Gamble, van Passchendaele, die gedaagd was als getuige en niet verschenen is, krijgt 50 fr. boet. WATOU, Donderdag noen had in het gemeente huis alhier de aanbesteding plaats voor iet bestccnigen der dorpplaals. Hebben ngeschreven: Car el te. Heide. 32.400 fr.: Batailliö, Poperinghe, 32.090 fr.Eenarts, Oost- ramp, 34.800 fr.; Al. Leper, Stcenkerke, en Qatrissc, Pervyse, 33.993 fr. roep lol onlusten en geweid met de Internationale. In Duilschland, zooals overal, is hei: socialism een gevaar voor de openba re rust. Die mannen hebben maar één doel: ofwel door het volk tot hoogere plaat sen le geraken, of ten koste der lichtge- lcovige werklieden weeldig te leven. TB HUREN een schoon APPARTE MENT. Elverdinglicstraal, 42. Zich be vragen, Rijscislraal, 42. Men vraagt eenen IIOX EX7LR. Zich begeven ten bureele van hel Nieuwsblad. Dienstdoende apotheek. Zondag 9 Januari, E. GAÏMANT, Meecenstraat, 6. Vorige lijst fr. 200.00 Onbekend 2.00 Mejufvr. Marie Rabau, Yper 100.00 ROUWDIENST. Zeer talrijk waren de aanwezigen Dinsdag laatst, ten elven in Sint Maar- tenskerke, om den rouwdienst bij te wo nen, gezongen tot zielcrust van Koning Leopold II. De ^rouwversiering der grooLsehe kerlc yvas met vele goes te uitgevoerd. Onder een rouwhemel stond de hooge lijkbaar, bedekt met hel Belgisch vaandel, Ko ninklijk hermelijn en de Kroon, overal 'wapenschilden en vlaggen met rouw floers omhangen. Hel uitzicht was zeer indrukwekkend. Burgerlijke en militaire overheden, burgerwacht, gemeenteraad, enz. namen plaats in den koor. In de ziltens de heer Arrondissementscommissaris. 't Was de Z. E. Heer Kanunnik l)c Brouwer, pastor-deken, die den dienst deed, bijgestaan door talrijke geestelij ken. De misse in gregoriaanse!)en zang werd met yccl juistheid gezongen door h on d er e 1 e 11 gc loo vi gen. 't Was reeds rond den noen als de plechtigheid einde nam. TE DEUM. Niet minder talrijk werd Donderdag het plechtig Te Deum bijgewoond, ge zongen in Sin 1 Maartenskerke, ter gele genheid der troonbeklimming van Ko ning Albert en Koningin Elisabeth. Nogal vele inwoners van stad hadden op verzoek van den heer Burgemeester hunne huizen bevlagd. DE KONING. .Woensdag laatst heeft de Koning, ver gezeld van een stafofficier, zijne wan delingen te peerd naar Ter Kameren bosch hernomen. Alen weet dat prins Albert de gewoonte had morgendwande- lingen naar 't Bosch of langs de Ter- yuerenlei te doen: de koning blijft deze gezonde gewoon'te getrouw. De vorst werd door de voorbijgangers eerbiedig gegroet. PRINSES CHARLOTTE. De toestand van prinses Charlotte is erg. De gewezen keizerin van Mexico, die sinds eenige maanden door gewel dige zenuwaanvallen aangetast is, heeft voor de eerste maal sinds lange jaren, den naam van Naximiliaan, haren ge maal, uitgesproken. Woensdag werd, te Berlijn, het con gres 'der pruisische socialisten gesloten met de stemming eener revolutionnaire dagorde, door Liebknechi voorgesteld en ontwikkeld. Ik noodig het volk uit, zegde Liebknccht. tol den opstand en tol haat tegen de hoogere klassen; ik noodig liet uil onophoudend en met de grootste krachtdadigheid de reactie van de prui sische edellieden te bekampen. E11 'dc socialisten begroetten dezen op- Ter gelegeDgeid der troonbeklimming van Koning Albert, beeft de minister van oorlog al de straffen en ontzegging van voordeden kwijdgescholden, alsook de volgende tucht maatregelen gelicht. 1° da ontzegging van hooge solde 2° (ie ontzegging van het zak geld der vergoeding 3° het verbod wapens te dragen 4° het onder de wapens houden uit hoofde van slecht ged rag, en. inbreuk op de tucht voor 23 december 1909. Bijgevolg zal geen enkele scldaat na zijne milicieklas in de kazerne gehouden w< rden. De soldaten, die voor 23 december inbreuk gemaakt hebben op Let reglement voor de militairen in verlof, zullen ni t terug bin nen geroepen worden. Het Staatsblad van zondag deelfc daaren boven een koninklijk besluit meo van 23 december, waardoor alle straffen welke de 3 maanden gevang niet te boven gaan, en alle boeten die de 500 fr. niet overtreffen on die door ki'ijgsrechtbanken uitgesproken zijn tegen militairen, kwijtgescholden worden. Voor de militairen die vroeger niet veroor deeld. geweest waren, worden alle straffen tot zes maanden gevang en alle booten tot 1000 fr. kwijtgescholden. In de boetcompanies worden alle straffen, welke voor 23 April 1910 eindigen kwijtge scholden. De Correctsonairs bekomen ook aanzienlijke strafverminderingen. zou een katholieke volksvertegenwoordiger die de nieuwe legerwet gestemd heeft, en in Mei moet herkozen worden door kiezers die volstrekt niet militarist zijn. nu voorstellen, van de wt t slechts ia voege te laten treden binnen twee jaar. Het ministerie, nu de wet toch gestemd is, zou dit voorstci bijtreden. Dit ware in alle geval eene groote ver zachting. Tijd winnen, bij Eken. ramp, is altoos toch nog eene winst. Het is te hopen dat dit. lukken zal. Maar wat zullen de libero Jen en socialisten daarvan zeggen Zij zagen al veei liever de katholieke stem mers der wet, voor de stembus komen in Mei, met dien boi aan hunne voeten. De wet is toch nu gestemd, en 't akkoord is uit, zullen er eenigen zeggen. Ja maar, het bud jet van oorlog is n gniet gestemd. Gisteren in de kamer stemden de socialis ten reeds allen tegen het contingent, en, in dien de rechterzijde zich had illen wreken ware het ministerie in mindenheid geweest. Stemmen nu .liberalen en socialisten tegen het budjet van oorlog, en. de meetingisten van Antwerpen daarbij, dam is hot bud et verworpen Wat dan? (Nieuws v n. Dag). We zijn nu volop in den winter, het vriest dat 't kraakt en onze arme voeten lijde i er bet eerst en het meeste van....' en veroor zaken daarbij duizenden kwalen en wij zijn er dus. bij slot van rekening, de Onschuldige sLciitoffers van. Van al de kleine ongemakken van het leven is dit der koude voeten zeker een der lastigste. Deze koude doet ons niet enkel waarlijk lijden, maar zij doet eene menigte ziekten ontstaan, die soms op eenige dagen een noodlottigen afloop kunnen hebben zooals bronchitis, longpijp- of darmontste king, bloedsopikang en meer andere. Eenerzijds is het een geheel en al onna tuurlijk gebruik zich de voeten te warmen in plaats van verwarmd te zijn, worden on ze voeten al langer boe gevoeliger voor de koude, wintergezwelleu ontstaan, wonden en kloven komen te voorschijn en ware brandwonden zien wij welhaast ontstaan, het middel is eindelijk nog erger dan hst kwaad zelf'. Maar wat moet er dan gedaan worden tegen dezen betreurlijkeu toestand, die eiken winter onze arme teencn en voeten bedreigt. Er zijn ontelbar geneesmiddelen maar.., niet een is waarlijk gezondheidskundig en rationeel of natuurlijk. Geen enkel helpt iets..., uitgenomen het mijne wel te verstaan. En het eenige aigemsene en onfeilbare mid del is in het bereik van alle... voeten, het kost niets, gij hebt het zelf nu onder de 00- gen, weerde lezeres, knip het spoedig met uwe vlugge handjes uit en in weinige 00;,'en- blikken zullen uwe voetjes in heerlijke kom foortjes veranderd zijn. Ik zal mij eindelijk gaan verklaren, 's Morgends, niet waar, bij het opstaan en na uwen opsc'iik gedaan te hebben, wikkelt gij uwen voet voorzichtig in een stuk blad, trek daarover uwe kousen en schoenen aan en vooruit nu maar. nu kunt ijskoude steenen der straten en dagelijksch werk gaan doen. Gedurende ganscb den dag.' trots koude, slijk of vochtigheid, zuilen uwe voeten eene zachte warmte behouden en 's avonds wan neer gij terug uwe woning gaat opzoeken, zai dezelfde warmte nog immer voortdurc n. Dagbladenpapier, lichtelijk tusschen de handen gewrevn en onder de voetviakte geplaats, is het best gekende middel dat te vinden is om de warmte naar de uiteinden te leiden en ze daar te bewaren. De warmte is zocht, doordringend en weldoende zij ver wekt geen zweeten noch hindernis bij het gaan, geene wonden noch wintergezwellen Beproef het, morgen, heden avond, on middellijk, zoo gij wilt, en gij zult aanstonds alle inlegzolen, voetbankjes en de andere ontelbare werktuigen waarvan gij het slacht offer tot biertoe geweest zijt, eenvoudig aan kant zetten. ge op de leien uw Nauweiijk de helft v;,n dit nummer v n ons blad z.i! n n gotisch uwe l.-rniilie van de pijnlijke Koude weten verlossen. Dok'or M ATI F FAT' Bij Koninklijk besluit worden de ka ders van den geneeskundigen diem-t herin-! gericht en het bedrag der jaarwedden wordt gewijzigd. De gezondheidsdienst in Kongo zal voor taan o klassen van geneesheeren bevatten gmeesheeren van 2' kias en van klas eneesheeven-dienstoversten; geneesheeren- toezichters en opper geneesheeren. Da jaarwedden zijn vastgesteld als volg! /aOO franks bij het eerste vertrek 10.000 fr. bij bet tweede 13,000 fr. hij het dorde en 15,000 franks bij het vierde. De agenten van den geneeskundigen dienst worden evenais al de agenten der kolonie kosteloos gehuisvest en zuilen eene vergoe ding wegens levensmiddelen ontvangen. De geneeshei ren zullen daarenboven eene verlofjaarwedde ontvangen, gesteld op 2000 fr. na den eersten diensttermijn en op 3000 fr. ua de volgende diensttermijnen. Ver scheidene geneesheeren hebban eene verbin tenis geteekend. Daar de minister van koloniën besloten heeft het getal lazaretten te vermeerderen, bi ij ven nog een twaalftal plaatsen van ge neesheeren te begeven. Do vlieger Deiagranga is Dinsdag namid dag, rond 3 ure, tijdens proefnemingen iu den aérodroom van Croix d'Hina, nabij Bordeaux, verongelukt. De omstandigheden waarin hij den dood vond, zijn nog niet ge kend. Delagrango, een befaamde beeldhouwer, was een der bjjzondersfcevliegers der Groote Vliegweek van Spa, in september laatst leden. Hij viel er, doch kwam er toen met eenige lichte kneuzingen van af. Zijne vrouw zegde toen Mijn echtgenoot gaat dat gevaarlijk stieltje laten varen, en zijn beeld houwwerk hernemen hij zal zich bspaleu bij het vormen van leerlingen in de vlieg kunst, zonder zelf nog in den aérodroom ta vliegen. Het voorgevoel dat er baron man een on geluk zou overkomen, moest spoedig be waarheid worden. i*j Nadere bijzonderheden Relagrange had luslig met eenige vrienden het ontbijt genomen in het spijshuis van den aërodroom van Croix-d'Hins. Ten 2 ure slak de wind geweldig op en verdreef den mist. Rfilagrnnge keerdeten 2.25 naar het vliegveld terug en gaf bevel aan zijne vier mecaniciens om zijn monoplaan uit den hangar te halen. Ten 2,45 was het vliegmachien reisveerdig 15 minuten later vertrok Delagrang-, doch zijne vlucht mislukte, na een afstand van 50 metm afgelegd te hebben. Hetvliegmacbien werd naar het vertrekpunt terug gerold. Be tweede vluctit gelukte. Delagrange bereikte eene hoogte van dertig meters en zwenkte prachtig 'l, vliegveld rond. Opeens, bij de derde ronde, op 'l oogen blik dat de monoplaan boven 't publiek zweefde weid het toestel zijdelings door een rukwind gevat. Men zag clan het vliegmachien als ineen- geplooid worden en van een hoogte van twintig meiers met eene groote snelheid vallen. ILt toestel kwam op het dak van een hangar terecht on bonsde vervolgens op den grond. M. Dela grange stuikte met liet hoofd omlaag op den bodem en bleef op den slag dood. Hel, ongeluk gebeurde zoo snel dat de toeschouwers bijna den tijd riiet hadden eenen angstkreet te slaken, Een doktor bestaligde. hel overlijden. De oogen van het slachtoffer waren gezwollen, drcli liet gelaat was volkomen ru -tig gebleven. Hel lijk dat met een been onder het ijzerwerk van het toestel gevat, was, werd door oenen gendarm opgetild en naar een hangaar gedregen. De geneesheer en verscheidene toeschouwers deden hel, hemd en de kledderen los van '1 slachtoffer. Bij nader geneeskundig onderzoek bleek dal de schedel en de ruggraat gebroken waren. Den 28 februari 1907 vloog Delagrange vior de eerste maal In Frankrijk, Engeland, HatiÜ en België kampte hij vervolgens herhaaldelijk en op zeer verdienstelijke wijze mede, in be langrijke prijs vluchten voor vliegmachieneii. Leon Delagrange werd in 1873 geboren te Orh'ans hij was dus 36 jaar oud. Onlangs was hij ridder van 't Eerelegioen genoemd. Binnen kort zullen cr muntstukken van 2 frank, 1 frank en 5o centiemen geslagen worden met de beeldtenis van koning Albert. Men moest in de Nationale Munt 26.000 kilos doorboorde nickelstukken van 25 cen tiemen slaan, de helft met fransche en d< helft met vlasmsche opschriften. Defranscbt stukken waren geslagen toen het overlijden van koning Leopold plaats had.Op de vlaarn- sche stukken zullen de twee L's door eene 0 twee A's vervangen worden. Men zal ook binnen kort 20.000 kilos bronzen twee centiemenstukken met de naamletter van koning Albert in omloop brengen. r*r Prins Hendrik der Nederlanden werd Maandag bijna het slachtoffer van een erg i'ijtuigongevai. Hij kwam van het paleis der koningin-moeder terug, toen, aan de Groote Kerk, m den Haag, een der peerdeu zijner koets op de riggels van den tram uitgleed. Het peerd, dat verschoten had, ging op hol en sleepte h»t ander peerd in zijne dol!® vaart mede.Een onderofficier der grenadier' sprong voor de hollende peerdeu on gelukt' erin deze te bedwingen. Talrijke nieuws gierigen juichten den onderofficier toe. Dfl prins kwam uit het rijtuig en dankte deü man, die door zijnen moed een ongeluk voorkomen had. De onderofficier,zeer bleeki bepaalde er zich bij den prins te groeten.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2