I Katholieke Bond voor weinig wolle... STADSNIEUWS Groot Concert Jongelings-congregatie va i« M-liaartens Zondagrust S leu we overslrooming* 11 in Belgie f, if if' if. if. if* if* if* if. pr* Veel geschreeuw M M Boetstraf'! e ii j k e B echt ban k van Yper f5 5# f5 's# O s# sflP f3 V* if* if* if* if. if* if* m Hulde aan M-Josef I Zaterdag kwamen de afgeveerdigden van den I Katholieken Bond bijeen in het Volkshuis, om I de kandidaten aan te duiden voor de kiezing I van mei aanstaande. 1 Ten 3 ure werd de vergadering geopend I door M. Fraeijs, Voorzitter van den Bond. 1 Hij sprak de volgende redevoering uit, na I eerst gezeid te hebben dat hij verscheidene I petitiën had ontvangen, waarvan hij zou le- I zing geven 11a zijne aanspraak. I Mijnheeren, Nog drie maanden scheiden ons van de kie- I zing. Er valt niet aan te twijfelen om op dien I dag de zegepraal te behalen zullen we moeten een strijd leveren zooals we er nooit mis schien een geleverd hebben. De vijanden ko men op, met vernieuwde woede maar, ze zul ten botsen en zich den kop verpletten op de altijd jonge krachten van een vereen igd, onoverwinbaar katholieke leger. ..la, nietwaar, Mijnheeren, we staan alten, als trouwe soldaten, gereed tot alle zelfop offering, tot alten heldenmoed, gelijk onze roemrijke voorvaders en kruisvaarders, die met Godfried van Bouillon aan 't hoofd, het hei lig land veroverden;... gelijk onze voorvaders van 1302, die den vijand van 't vlaamsche va derland versloegen op 't Groeningheveld ge lijk onze voorvaders, de heldhaftige brigands, die tijdens den boerenkrijg, de wapens opna men tegen de fransche omwentelaars. Dezen die wij te bestrijden hebben zijn ook, gelijk hunne voorgangers, de gezworen vijan den van alles wat ons meest heilig en duurbaar is Kerk en Vaderland. Tegen de vereenigde machten van vrijden kende liberalen en omwentelende socialisten, hebben wij onze nationale instellingen het vaderland; het koningdom; onze heiligste pan den: geloot en christen zeden; onze koste lijkste schattende ziele onzer kinderen onze gi'ootste belangen het lot van burger boer en werkman, te verdedigen. Mijnheeren, de laatste besprekingen fn de Kamer bewijzen onwederlegbaar dat de kiesstrijd een strijd is, voor of tegen de vrije katholieke scholen. De wraakroepende woorden welke eenige kopstukken der linkerzijden uitgesproken heb ben, geven nog maar een klein gedacht van de vervolging en den schoolstrijd die zou be ginnen, moesten wij, katholieken, in de aan staande verkiezing verslegen worden. Mijnheeren en beste vrienden. Geen een van ons mag de schrikwekkende tijden van 1878 tot 1881 vergeten. Geen een van ons mag de pogingen uit het oog verliezen van het fransch Combisme, dat, met .een duivelsch geweld, altijd werkt om Vrankrijk te vergeuzen cn goddeloos te ma ken. Wie zou er aan twijfelen dat onze ra- diealen en socialisten nog veel heviger zouden staan, nog veel geweldiger zouden te werk gaan als de. fransche framassons Mijnheeren, het land is in ruste en vrede sedert zes en twintig jaar. De welstand van landbouw, handel cn nijverheid, is zoo hoog geschat, dat groote vreemde landen van onzen voorspoed afgunstig zijn. De Katholieke partij alleen is in staat dien voorspoed en dien welstand te bewaren en te vermeerderen. Onze vereenigde vijanden kunnen maar wan orde en ondergang invoeren. Kiezers, laat u toch niet foppen en bedriegen door liberale valsche beloften. Ge weet waar mede ze uitkomen op maatschappelijk gebied. Een punt alleen slaat op hun programma EEN FRANK DAAGS pensioen aan de ou de werklieden. Beloven is gemakkelijk uitvoeren is wal anders. Wat zullen zij de liberale gekende geld verkwisters doen om honderden millioenen te sparen om zoo een pensioen te kunnen ven- schaffen Neen, zij zullen niet kunnen. Hunne radi calen vrienden in Frankrijk zijn nog niet ge lukt 65 frank pensioen te géven. Dat zou den onze belgisehe liberalen ook niet kunnen want het eerste geld zou verkwist worden aan schooloorlog en in plaats van maatschappe lijke wetten in te brengen en uit te voeren, zouden zij hun bezig houden met pastors en nonnen den duivel aan te doen. Zoo gaat het 'in het land van vrijheid, gelijk heid, broederlijkheid; zoo zou het gaan maar zoo mag het niet gaan, in ons dierbaar Belgen- land. Want wij willen geen kerkvervolging wij houden aan ons Christen en zedetijk on derwijs wij willen geen verzwaring van be lastingen. Zijt gij nog Minister Graux' belastingen in dachtig, deze die men in 't fransch zoowel betitelde les Graux impöts Het Katholiek gouvernement heeft orde ge bracht in. de staatskas, geen belastingen ver zwaard ziet naar uw contributiebrief en nochtans, spijts hulpgelden voor zooveel so ciale inrichtingen, spijts uitgaven voor zooveel openbare werken, altijd worden de jaar-re keningen gesloten met een aanzienlijk over schot. Nog eens zoo gaat het niet bij den zui derbuur, in dat land welk de liberalen als een toonbeeld en een paradijs beschouwen... daar, doet men weinig of niets op sociaal gebied, daar eet men van pastors en nonnen daar sluit men de begrooting van dit jaar met een Ie kort van bijna een half milliard. Overtijd, Mijnheeren, zegde ik u, dat wij, ka tholieken van Yper en 't arrondissement, een plicht hebben, te weten een derden Katho lieken Kandidaat naar de Kamer te zenden. Zoo zullen wij de Katholieke meerderheid versterken en het Katholiek gouvernement on dersteunen. Welnu, Mijnheeren, is het ons mogelijk eenen derden zetel te winnen tk antwoord ja. Ja, op voorwaarde dat alle katholieken hunne plichten kwijten,... en dat zullen zij Wij hebben slechts 800 stemmen te keeren. Een klein spel nietwaar, als men denkt dat wij een kiezerskorps hebben van 42.000 man sterk. f (Verscheidene malen is het midden comiteit bijeengekomen om den staat van zaken en de kwestie der kandidaturen te bestudeeren. Ferst en vooral was het comiteit eenparig om de twee uittredende katholieke volksver tegenwoordigers de vernieuwing van hun man daat op te dragen. Eerst Mijnheer Colaert, Mijnheeren. Het is niet noodig dat ik zijn lof uitspreke, zijne werken herhale. Nog allen hebt gij de luisterlijke feesten in 't geheugen waarmede de katholieke partij het juhité van mijnheer Colaert gevierd heeft als 25 jaar representant. Wat mijnheer Colaert was en is, werd dan zoowel uiteen gezet, dat ik niet noodig achte er nu op wêer te keeren. Mijnheer Van Merris, onze goede vriend uit Poperinghe, is van eenieder gekend. Sedert 16 jaren is hij lid der Kamer sedert 16 jaren stelt hij zich ter beschikking van iedereen erf de diensten welke hij bewijst zijn onrekenbaar. Aan mijnheer Colaert, aan mijnheer Van Merris, onze hulde en dank. Jk stel u voor, mijnheeren, hunne namen als kandidaten op de aanstaande verkiezing aan te nemen bij handgeklap. Een derde kandidaat om mijnheer Nolf te vervangen. Het spijt mij, mijnheeren, u aan te kondigen dat mijnheer Thevelin de vernieu wing van zijn mandaat niet kan aanveerden. Om persoonlijke redens kan hij zich niet la ten! overhalen door het aandringen van het midden komiteit. Viermaal stond mijnheer Thevelin op rang, op de plaats van strijd en eer viermaal is hij met zijn naam, met zijne werking ten strijde getrokken, en ieder- maal bekwam door hem de katholieke lijst eene groote vermeerdering van stemmen. Het is ons een groote plicht van erkentenis en verkleefdheid, aan mijnheer Thevelin de rechtzinnigste gevoelens van onze dankbaarheid aan te bieden. De derde plaats staat dus open. Het comiteit der Katholieke associatie stelt u voor om die plaats te bekieeden mijnheer Begerem. Mijnheer Begerem is gemeenteraadslid te Yper. Stichter en voorzitter van den Burgersbond, avokaat van uitstekende bekwaamheid, en om zijne minzaamheid hoog geschat van allen die met hem in betrek zijn. Keurt gij den keus goed van het comiteit, dan zult ge de gelegen heid hebben kennis te maken met uwen nieu wen kandidaat. Mijnheeren, ik eindig en doc u eenen war men oproep, opdat door uwe medewerking de volledige zegepraal geschonken, weze aan de lijst der katholieke partij. ;Wezen wij eendrachtig, gaan wij eensge zind ten strijde. .Zooveel heilige belangen binden ons samen. Terwijl de vijand maar vereenigd is onder eene strijdleus a bas Ia Calotte! Wij komen daartegen op en roepen fier en krachtig Leve. de Katholieke partij! Wij zijn, mijnheeren, op een keerpunt onzer geschiedenis de vraag is deze... Zullen de Katholieken een nieuw termijn van 25 jaren beginnen 'Ja, nietwaar Daarom, Mijnheeren, rond het vaandel Daarom, Mijnheeren, de herten omhoog De handen te samen, om te verdedigen wat ons duurbaar en heilig is, om af te weeren wat onheil schenkt aan Kerk en Vaderland. Gedenkt het nog eens indien wij strijden, 't is voor onze maatschappelijke wetgeving, Hls voor onze vrije scholen 't is voor onze nationale instellingen - 'l. is voor onze beminde Moederkerke - 't is voor ons duurbaar Vaderland Een der aanwezigen voor het Waalscb ge deelte en een voor het Vlaamsch gedeelte on dersteunden de vraag van de onderteekenaars der smeekschriften, om de beslissing nopens het aanduiden van den derden kandidaat te verschuiven tot bij veertien dagen. M. Begerem vraagt, het woord, en op ver zoek der aanwezigen beklimt hij het verhoog en spreekt beurtelings in het transch en in het vlaamsch als volgt. Mijne Heeren, Uit de woorden van M. Sis besluit ik dat de afgeveerdigden van de buitenkantons heel geern een van hunne mannen als kandidaat zouden voordragen. Daarom heb ik de eer UId. 1c laten weten dat ik het kandidatum niet en aanveerd mij door het komiteit aangeboden. Ik en heb geen ander doet dan eensgezind met de katholieke partij samen te werken om den derden zetel te heroveren. Wie er ook de kandidaat zij van de katho lieken, hij mag rekenen op mij, 'k ben bereid om al uit mijne krachten te werken, opdat M. Nolf van het politiek terrein verdwijne. Dat is van ons allen de eenige begeerte en het eenig doel dezer vergadering. - Een geestdriftig handgeklap begroet deze schoone aanspraak van den heer Begerem, die door zijn flink optreden seffens de achting en de genegenheid heeft gewonnen van verre het grootste deel der toehoorders. t M. COLAERT bedankt de aanwezigen voor het onthaal dat ze gedaan hebben aan zijn nieuwe kandidatu- re. 't Is de 11e maal dat hij de vernieuwing vraagt van zijn mandaat en hij meent in het verleden getoogd te hebben dat hij de stoffe lijke en zedelijke belangen van de bewoners van het arrondissement behertigt. In de 26 jaar, zegt spreker, dat ge mij de eere doet mij ter Kamer te zenden heb ik steeds uwe rechten verdedigd, de rechten der Vlamingen als die der Walen, en ik moet getuigen dat nooit de Walen hebben geklaagd wanneer ik aan een onrecht der Vlamingen trachtte een einde te doen stellen en hunne belangen voren te staan. iWie moet er optreden als derde kandidaat Zekerlijk deze die best gekend is en meest kans heeft om den derden zetel te doen weder krij gen. De kwestie is lang bestudeerd en gewikt en gewogen door het Comiteit en ik moet be kennen dat ik liet ben die de kandidatuur Bege rem heb voorgedragen, overtuigd als ik ben dat hij de geschikte man is om uwe belangen te behertigen. Kandidaten opzoeken is soms heet moeilijk niet iedereen begeert kandidaat te zijn, die geschiktheid ervoor hebben, kunnen soms om de eene of de andere reden niet aannemen. Daarom besluit ik dat M. Begerem de ge schikte man is om met woord en daad uit al zijne krachten de katholieke partij te steunen in den aanstaanden kiesstrijd. I 1 M. VAN MERRIS. Op zijne beurt, bedankt de afgeveerdigden voor liet vertrouwen waarmede zij hem ver eeren gedurende reeds 16 jaar. Indien hij binst die reeds lange loopbaan diensten heeft bewe zen, hij deed het uit plicht. Hij zal gelukkig zijn in het toekomende te toogen dat hij ver kleefd is aan aller belangen en het algemeen welzijn behertigt. (M. Bruneel de Montpellier weet dat de opzoeking der kandidaten een heel moeilijke taak is voor het comiteit vele zittingen wer den gehouden en voetstappen aangewild om aller belangen te bevredigen. ,Wie er ook tol derde kandidaat worde aan geduid, zekerlijk zullen de katholieken eens gezind ten strijde trekken, want de eenheid is de voornaamste waarborg der zegepraal. Maar is de eendracht noodig onder de kie zers, de gekozenen ook behooren eendrachtig te blijven en niet samen te spannen-met onze ergste vijanden, gelijk het gebeurd is met de miliciewet. .Wij hebben, 't is waar, daarover niet te kla gen gehad van onze gekozenen, die steeds hun gegeven woord getrouw bleven en slem den in de Kamer naar de meening van dezen die hen gekozen hadden. M. Vanderghote denkt dat de gekozenen een zekere vrijheid van handelen moeten be houden. Dwang is overgewaaid van de socialisten... M. Bruneel de Montpellier. Ook bij het duitsche centrum zijn de gekozenen verplicht te stemmen volgens Üe begeerten hunner lastge vers. L Na eenige opmerkingen van verschillige zij den wordt beslist dat de kandidaturen der heeren Colaert en Van Merris bepaald zijn aan genomen, dat er bij veertien dagen een nieu we vergadering zal plaats hebben voor het aanduiden van den derden kandidaat, waar voor mogen voorstellen ingediend worden ten taaiste tegen, zaterdag 5n maarte. De voor stellen moeten door ten minste honderd kie zers geteekend zijn en de aanveerding behel zen van den voorgestelden kandidaat. AVie er ook cle kandidaat zij, eendrachtig zat men werken tot de volledige zegepraa der katholieke lijste. 't Is nu at meer dan. twee jaar dat sommige malkontenten in herbergen te Poperinghe ge durig afloopen tegen den Disch, tegen de Hos- picen, legen alle besturen Die malkontenten beweerden dat zij spraken als vrije mannen, ten voordeele van hunne verdrukte medeburgers In alle liefdadig heidsbesturen zijn 't al dieven zoo< ronkte er een alhier. 'l Zijn at on rectitveerdi- gaards die aan 3t schotelken zitten zoo voois- de er een andere. Ik, ik zal ze wet doen dansen, die mannen van den Disch zoo sprak de adjudant. En ik, ik zal ze op den pijnbank brengen zoo zei de knecht van. de Oude Pompiers. Heh ik geen vernuft genoeg alleen, -dan zal M. Er- nest mij wel een beetje helpen. Vind ik geen goede getuigen,daar zijn er twee vrienden die mij te zijde staan om er op te zoeken deze en mogen zich toch niet toonen, de eene is te kaal van voorhoofd, en de andere te schoon van uitsleekherd. Maar ik, ik zal de tooneel- meester van het indrukwekkende drama zijn. Heb ik geen twee armen om al de gebaren te doen, ik zal. aan de koorde trekken om al deze marionetten te doen spelen. Ik heb er al twee goê gevonden. Dut zal 'nen keer een Poesje nellenkelder zijn. En nu, adjudant, staat een beetje op den bas Met onzen bas en trommel gaan we geheet Poperinghe en Yper in rep en roer stellen. Ja, we zullen vertoonen het droevig drama van den Disch. Èn zou ons helsch maehien niet lukken voor de kiezing Het zal geheel den klerikalen boel in duigen slaan Zoo droomde de opgeruimde tooneelmees- ter, al reizende van Poperinghe naar Y7per zoo droomde hij al de reclamaties tegen de kiezerslijsten opstellende zoo pratelde hij op staminë en elders. En de tooneelmeester ging aan 't werk. Alles meet op grootschen voet geschieden Klachten dus gezonden naar den Procureur des Konings Een arme duivel van 'nen werk man zat wel zijnen naam op eenen klaag brief zetten, bijaldien hij daarvoor twee broo-. den krijgt van den bakker. Klachten (dan naar den Procureur-géneraal te Gent Daarvoor zal er wel een snul ge vonden zijn die, zonder nadenken, zijn hand- teeken zat willen leenen. TWEEMAAL moet het Parket afkomen TWEEMAAL verhoor voor den onderzoeks rechter DRIE smeekschriften naar de Kamers van volksvertegenwoordigers en naar den minister van Binnenlandsche zaken, om openbare aan besteding van brood te eischen DRIE ondervragingen of vragen in de Ka mer, van wege M. Ernest Vraagsteert Eindelijk het laatste 'bedrijf zitting op de rechtbank ie Yper. En dan is het uitgespeeld met de papen Is 't (noodig, tlan roep ik nog een clown voor 't laatste bedrijf misschien zouden we nog een hansworst te kort hebben voor de komedie. De papen en zullen hun dan niet meer rechten Was dat plan niet goed opgevat l En zoo kwam het dat er vier eerlijke lieden, leden van den Dischraad van Poperinghe, den ln maart moesten .verschijnen voor de Recht bank te Yper. Waren ze beschuldigd van onrechtveerdig- heid begaan te hebben Dat hadden de mal- kontenlen wet willen aanklagen maar de tooneelmeester en durfde dat niet meer doen zeggen door zijn twee, drie marionetten. Hij had maar alleenlijk opgegeven dat deze disch- meesters pitch tig waren van art. 245 van 't strafwetboek overtreden te hebben met zelve eenige waren te leveren. Volgens het getrouw verslag opgegeven in Journal de Rouhaix, stelde C. Ra- bau, bakker te Poperinghe, zich vooreerst aan als burgerlijke partij. Voor hem pleitte advokaat Desaegher van Gent deze vroeg schavcrgoe- ding omdat zijn kliënt niet genoeg en had mogen leveren, cn dat de vier betrokken disch- meesters zijne stoffelijke en zedelijke belan gen gekrenkt hadden. M. de advokaat Colaert had geen moeite om te bewijzen dat winkeliers in ellegoederen of kruidenierswaren noch rechtsreeks noch onrechtstreeks den aanklager Rabau, in zijnen bakkersstiel, schade berokkend hadden. De welsprekende advokaat deed dit op zulk eene pittige en kernachtige wijze uitschijnen, dat al de toehoorders in een lach schoten, uitgenomen eenige geuzekens die daarop verbleekten al hun spijt verkroppende. I De rechtbank gaf Meester Colaert gelijk en wees af dat C. Rabau niet het minste recht tot schavergoeding en had. Doch de liberale ad vokaat Desaegher verklaarde dat hij tegen deze uitspraak zijn verhaal nemen zou voor het Beroepshof van Gent immers hij zou moeten de helft van de proceskosten betalen Nu was het getuigenverhoor. Robert, Geor ges en Gustaaf Haemers verklaarden dat zij niets en kenden ten laste der dischmeesters. Adolf Vandecasteele en Leonie Houwen, schoonmoeder van Rabau, beweerden dat er dischmeesters gezegd hadden Als ge naar onzen winkel komt, dan zullen wij ook op u peinzen 2. Onder de overige getuigen en zei er niemand iets ten laste van het armbestuur. N11 was het de beurt van M. Begerem, 0111 de aangeklaagden te verdedigen. Zijne meester lijke pleitrede zouden we geerne in 't geheele wedergeven, maar 't is onmogelijk. Ziehier in 't korte wat hij zei - Al de getuigen, buiten Rabau, zeggen niets i) ten laste van de betrokken dischmeesters. Hadden we hier talrijke ondersteunden van f Poperinghe doen komen, zij en zouden niet geklaagd hebben over onrechtveerdigheid. Het is ook het parket van Yper niet dat die dischmeesters betrokken heeft voor de recht- bank, maar wet de procureur-generaal van Gent. Het parket had niets gevonden dat onder de toepassing der wet viel. MEN vond dus noodig van Rabau een - klaagbrief te doen teekenen, en namelijk een klaagbrief welken hij zelf niet opgesteld had en waarvan hij den inhoud niet kende. Dat heeft Rabau zelve bekend in een brief, dien hij twee dagen nadien aan den heer pro- - kureur des Konings schreef De brief wel- ken gij ontvangen hebt, met mijn naam, is van mij niet... (Zoo schreef C. Rabau). Ik had den brief onderteekend zonder te lezen, denkende gelijk men mij verzekerde, dat het een aanvraag gold aan het armbestuur onzer stad wegens levering van brood... Ik be- schuldig niemand van vervalsching ik weet 2 er in het geheel niets van en men heeft mij bedrogen niet mij dien brief te doen teekenen Zoo schreef 'Rabau, verder ver- klarende dat Pieter Deheegher, klerk of knecht der Oude Pompiers te Yper, den brief afgegeven had om hem seffens te doen teekenen.en dat die brief opgesteld was door Henri Coucke of zijn zoon. Het is dus P. Deheegher die de vervolging verwekt heei't. Daarin ligt een verdoken en sluw inzicht, dat ik nog niet ophelderen moet. 1 Vooreerst was er volgens de aanklagers, kwestie dat er vervalsching geschiedde in het armbestuur. Doch de rechtbank zal wel oordeelen. dal er alleenlijk schande zal over- blijven voor den. opsteller van dien brief. Deheegher heeft zelfs eene ondervraging 110- pens den Disch verwekt in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Welnu, na deze in- gespannen vervolging, wie zullen er nog mo- gen doorgaan als eerlijke lieden De discli- meesters alleen, die- altijd daarvoor zijn aan- zien geweest. In de Kamer beweerde er een volksver- tegenwoordiger dat er talrijke verzoekschrif- ten waren toegezonden, van wegens bakkers van Poperinghe en Yper, om de openbare aanbesteding van 't brood der armen te vra- gen. Zijn zij talrijk, die petities De eerste is onderteekend door éénen bakker de twee- de, door eenen bakker de derde door vijf bakkers van Poperinghe. En teekenden zij vrij en vrank Een vierde verzoekschrift, door 38 bakkers dezer stad onderteekend, vraagt dat er geene openbare aanbesteding zou zijn en dal integendeel de levering van brood door alle bakkers zou geschieden. Eindelijk de onregelmatigheden, waarvan Rabau spreekt, vallen niet onder toepassing van art. 245. Dank aan deze aanklacht zal men klaarblijkend zien dat het bestuur geens- zins onrechlveerdig gehandeld heeft tegen- over de ondersteunden Na Mr Begerem kwam Mr Colaert aart het woord. Na eenige beschouwingen nopens de belachelijke aantijgingen tegen twee der disch meesters, heeft de 'bekwame advokaat bewezen dat de ingespannen vervolging tegen het Bu reel van Weldadigheid niets anders is dan een hatelijke kieswerking voor de aanstaande verkiezingen in mei. Wat het leveren van waren aangaat, dit feit bestaat in omtrent alle gemeenten en heeft er altijd bestaan dit bekennen de aankla- gers zelve. Dat wit niet zeggen dat de leveranciers geen eerlijke lieden zijn. Volgens den strengen zin der wet zou een bestuurder zeli' nooit niets mogen leveren, zelfs geen broekknoop voor een arme. Maar de wet. zelve moet enkel uit- zien of er misbruik bestaat of niet. Is het ook niet gebeurd dat er behoeftigen des nachts bij een der dischmeesters gingen aan- kloppen, 0111 onderstand te krijgen voor vrou- wen in kraambed Zou alsdan de bestuurder van den Disch niet, voor eenige franken on- derstand mogen geven, zelfs van zijne waren, 0111 in zoo dringenden nooddruft te voor- zien Na die twee behendige pleitreden, voorzag iedereen dat de Rechtbank voorzeker geen strenge toepassing van art. 245 zou doen. Werden de dischmeesters dan veroordeeld voor onrechtveerdigheid, diefstal, ontvreemding, of vervalsching, zooals eenige hevige politiekers aangetijgd hadden in hun herbërgpraat, om 't volk op te maken Er werd niets anders ,te hunnen taste 'bevonden dan dat zij, in strijd met art. 245, zelve eenige waren geleverd hadden daarom werden zij voorwaardelijk verwezen tot de minste straf, hetzij 26' frank boet. Veel geschreeuw voor weinig wolle 2, zoo zei er een der aanwezigen. De liberalen zijn er maar deerlijk van af gekomen. Geen wonder dat zij maar dadelijk het valsch gerucht verspreid hadden, dat Ra bau ging in appel tegen dit laatste vonnis maar die klager heeft in deze correctioneele zaak niets meer te zien. Dat kan liet parket, maar niet een Rabau. Dat is dé uitval van die lasterende beweging, die door eenige liberalen op touw gezet werd, gelijk deze schreven, op aanzoek van eene verontweerdigde bevolking, en uit liefde voor hunne verdrukte medeburgers Die hatelijke doenwijze is nu toch ontmaskerd. Wie komt er met schande en oneer van af De heeren advo- katen hebben het gezeid. Rijke of geteerde liberalen durven niet opent- lijk optreden om zulke lage politiek te voeren: zij belasten er een ander mêe een tooneel meester en twee, drie marionetten. EEN KATHOLIEK. Zekerlijk was 't concert der Fanfare van Zondag de bekroning vau de verschillige muziekfeesten dezen winter in onze stad gegeven, zoo door het deftige en uitgelezen publiek als door de heerlijke uitvoering der verschillige nummers van het programma. üe Fanfare speelde Jubel-Marsch van Paul Lebrun, krachtig en indrukwekkend, en een keus van arias uit Roels Clovis en Clothildis, een der heerlijkste gewrochten van den gentsehen toondichter. Weinigen zouden a!s M. Arschodt zulke uitvoeringen durven aangaan, maar hij kent zijn volken weet dat hij op hen rekenen mag. Eere aan hem buide aan zijne uitvoerders I De fantaisie voor Trombone d or M. Julien Desramault gespeeld, begeieid door Fanfare, he:-ft aau de talrijke toehoorders laten zien dat de Fanfare mannen heeft die hun instrument meester zijn en het hunne bijbrengen om naam en faam van hun mu ziek in eere te houden. Mevrouw Baronnes Bonacrt bezit een prachtige stemme en een heerlijk talent. Heur verschillige zangen werden geestdriftig toegejuicht door de talrijke kunstliefhebbers. Begeleid op de piano door Meester Vau- houtte, wiens talent zoo hoog wordt geschat, eD door M. Juüea Antony, zoo nederig als bekwaam violoncellist, kon heur Chant Hindou er enkel bijwinnen. Mevrouw Barones van Zuylen vanNyevelt, een pianiste van eerste orde, heeft bijzon der uitgemunt in twee Arabesken n van Schumann en van Debussy. Het muzikaal talent is bij haar ingeboren zij is mrners de dochter van Vlher Stienon du Prez, bur gemeester van Doornijk, den voorzitter en inrichter dier kunstconcerten die jaarlijks alle kunstliefhebbers van het land en den vreemde naar Doornijk doen snellen. Als weerdige bekroning der uitvoering van zooveel heerlijke muziek, leende de jon ge violonist Henry Gadeyne, zijn wonder talent tot dit feest. Zijn gevoel, zijne kun stenaarsziel, rangschikken hem, al is hij nauwelijks de kinderjaren ontgroeid, bij de groote meesters. Ook de geestdrift die ont stond bij zijn stuk van Paganini en bij zijn Engelen zang» geleek bijna aan uitzinnig heid. Henry Gadeyne is door zijne afkomst een eere voor Yper, want zijne ouders zijn bei de Yperüngen, die over een jaar of achttien Gent ziju gaan bewonen. We hopenwel nog meermaals het genoegen te hebben den jongen kunstenaar in «zijne stad hier weder te kunnen hooren en toe juichen. We zouden aan onze take te kort blijven indien wij hier niet uit ter herten dank zeg den aan de inrichtingsccmmissie en voor namelijk aan den heer Iweins d'Eeckhoutte. Zondag 6 emMaandagl 7 Maart, avond feest, aangeboden aan de weldoeners dezer instelling. Dienstdoende apotheek. Zondag 6 Maart, C. LI BOTTE. Botermarkt. 31. Zitting van 3 Maart itpio Voorzitter M. B1EBUYCK Knockaert Victor, van Gbeluvelt, krijgt 30 fr. boet voor slagen aan Lenoir Henri en 26 fr. voor braak van afsluitingen. Knoc kaert Gaston, van Becelaere, 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Carrein Marie. Deceu- ninck Aloise, van Waasten, voorwaardelijk 26 fr. voor smaad jegens de gendarmen. Van- denberghe Cyrille, van Wytschaete, 50 fr. om dat hij gejaagd heeft op de jacht van een ander, en 5 fr. schadevergoeding. Debeir Achil- le, van Poperinghe, vervolgd uit hoofd van defte vian een mes ten nadeele van Onraedt Ar thur, wordt vrijgesproken. Braem Henri en Braem Charles-Louis, van Wytschaete, zijn vervolgd om slagen toegebracht te hebben aan Aernout Jerome en Denturck Auguste. De lc wordt voorwaardelijk veroordeeld tot 5 maanden gevang en 50 fr. boet. Hij moet daarenboven 100 fr. schadevergoeding betalen aan Aernoudt en 75 fr. aan Denturck. De 2° wordt vrijgesproken. Vancleenputte Cle- men.ee, van Ploegsteert, 26 f'r. voorwaardelijk voor slagen aan haren vader. Vinckier Me- dard, van Poelcapelle, 50 fr. voor bedreigingen jegens Knockaert Arthur, en 26 fr. voor 't dra gen van een verboden wapen. Voorwaardelijk. Decroix Rerni, van Becelaere, 4 maanden en 50 fr. voor slagen aan Dejonghe Cyrille, Ameele Hilaire en 'Claeys Pierre. Dejon ghe Cyrille en Polydore, van Becelaere, voor waardelijk elk 8' dagen en 26 fr. voor slagen aan Decroix Jules. Busschaert Cyrille, van Staden, 200 fr. voor gebruik van stroppen. - Bonduel Oscar, van Staden, voorwaardelijk 2 maat 26 fr. voor diefte van timinermansgerief ten nadeele van Hondegbem Atfons. Du- tellie Gustave, Vandenkerckhove Camitle, Rozé Chartes-Louis, Calemein Jules, Dermez Theo- phiel en Knockaert Camiel, allen te Ghelu- we, elk 8' dagen en 26 fr. voor onluchtige lie deren en nachtrumoer. Dutellie krijgt nog 15 fr. voor dronkenschap. Voorwaardelijk voor de 2e, 4e, 5e en 6e. Jacobs Jules en Vandenber- gbe Emiel, van Yper, elk 30 fr. voor ontuchtige liederen. Voorwaardelijk voor den 2eu. Bee- quart Jerome en Priem Cyrille, die met Kerst dag in eene herberg bij de Rijselpoort te Yper te geweldig geweest waren, en slagen uitdeelden aan Vermeden Emiel, Ghekiere Philomène en Gadeyne René krijgen daarvoor den lsten g da gen en 26 fr. de 2e 4 maanden en 50 fr. Lemahieu Cyrille en Philypo Chartes-Louis, van Zonnebeke, worden veroordeeld te ls'e tot 2 maanden en 50 fr. de 2e tot 1 maand en 26 fr. voor wederzijdsehe slagen. m STERFGEVALLEN. - E. II. Farazijn, pastoor van Heestert, is aldaar overleden in den ouderdom van 69 jaar. Uit Alexandria wordt het afsterven gemeld van den heer senator Emile Henrieot, in den ouderdom van 72 jaar. De heer Henrieot, oud-piovincieraadslid voor Waver, gewezen volksvertegenwoordiger voor Nijvel, werd in 1910 provincialen senator gekozen, door de liberale partij. De heer Henrieot, op pleizierreis in Alexandria, stierf er aan eene verkoudheid. IN WEST-VLAANDEREN. De Leie en de Deule zwollen aanzienlijk ten gevolge der laatste stortregens. In verscheidene gemeenten, Waasten en Co- men, hebben overstroomingen plaats gehad, vooral op Belgisch grondgebied. Ook te Annen- lières. 32 IN OOST-VLAANDEREN. De Schel de is Zaterdag, tusschen Gaver en Seeverghem, buiten hare oevers getreden. Tusschen de laat ste gemeente en Scheldrode is alles over stroomd. Indien het water blijft verhoogen staat men voor eene al gem eene ramp. jAt fde sluizen, van aan de Fransche grens tot Gent, staan open. Te Oudenaarde stelde men eene verhooging van 20 centimeters vast 35 IN DE PROVINCIE LUIK. - Voor de 8e maal sinds 1 December, trad de Maas bui ten hare oevers. Van nu af zijn de overstroomingen langs cle Maas aanzienlijk De gele wateren hebben de e \an Meinalle-Grande ondergezet en de menscben moeten worden bevoorraad met bootjes. Ook te Jemeppe en te Tilleur s,taan sta ties en wegen onder. Te Jupille en Wandre zijn vele huizen van water omgeven te Visö staan al de weiden onder. Te Bressoux staan al de landen onder water. De tram tusschen Herstal en Wandre kan niet meer rijden. In de nabijheid van de kool mijnen van Wandre zijn verscheidene mijn- werkersgezinnen 's nachts moeten verhuizen. Te Seraing hebben de overstroomingen eene echte ramp veroorzaakt. Dank aan de krachtige pompen, was men er tot zondag in gelukt de waters te beletten door Ie dringen tot in de straten en ze te doen afloopen langs de riolen, doch maandag konden cle riolen het water niet meer slikken, en het stroomde door cle stralen en nam de werkhuizen Cockerill in, waardoor ,er 10,000 werklieden tot staking gedwongen werden. Het water is met gedruisch ook in den koolput Caroline geloopen, heel de mijn onder water zettende, waardoor verscheidene peerden verdronken zijn. Het water heeft ook de smelt ovens uitgedoofd, hetgeen eene overgroote ramp is, want om een enkelen oven terug in brand te krijgen, 'heeft men omtrent 100,000 frank onkosten. De stad Seraing was op eenige minuten door 't water ingenomen. De. straten gelijken aan vaarten, en op plaatsen staat het water een meter hoog in de huizen. De middel bare school en cle Ecole du Nord zijn on genaakbaar. De kerk en de pastorij van Se raing zijn overstroomd. Te la Troque is de ka pel cloor het water ingenomen, dat tot aan den autaar komt. Men heeft eene opening in den muur moeten kappen om het Allerheiligste uit het tabernakel te kunnen redden. Een man die zich in de rue Cockerill in den stroom waagde, werd omgeworpen, en meege sleept, en. men heelt hem niet meer gezien. De kerkmeubelen zijn moeten achtergelaten worden, want de overstrooming was zoo rap ontslaan, dat men 'hoegenaam den tijd niet had om veel te redden. De almoezeniers van den arbeid en de geestelijkheid van Lize heb ben de zalen van de katholieke kringen ter beschikking gesteld van den burgemeester om de slachtoffers te herbergen. De elaktrieke verlichting was maandag avond uitgedoofd. Te Jupille heeft men het lijk van eene onbe kende vrouw opgehaald. Men weet niet of het een slachtoffer is der overstrooming. m DE FRANSCHE TOLTARIEVEN. - De centrale maatschappij van Landbouw is over korte dagen bijeengekomen onder voorzitter schap van den heer baron della Faille d'Huys- se. De heer Armand Speeckaert sprak over de groote kwestie van den dag de nieuwe Fran sche toltarieven. :Het is noodig, denkt hij, weerwraak te ne men hij verklaarde zich vooral partijganger van èene belasting op de Fransche dagbladen, onder vorm van een zegelrecht van 5 centie men per nummer. Dat voorstel werd toege juicht. De heer Speeckaert is van gevoelen dat het Belgisch toltarief moet herzien worden, opdat het beter zou beantwoorden aan den toestand in welken wij geplaatst zijn door de landen, die ons omringen. Zijne voorstellen zijn als volgt samen gevat: 1° Herziening van het Belgische toltarief. 2° Een onderzoek dient gedaan pver den toe stand van de nijverheid en van den landbouw in België t i3° Zoodra de uitslagen van het onderzoek gedaan zijn, moet men trachten een handels verdrag met Frankrijk te sluiten 4° In afwachting, indien de Fransche Se naat cle nieuwe tarieven cloor de Kamer ge stemd aanneemt, moeten de Fransche dagbla den, boeken, brochuren, wijnen, reukwerken, zijdstoffen en automobielen getroffen worden. ,5° De Belgische bevolking dient de fran sche voortbrengselen te boyeotteeren. Die stellingen werden bestreden door heer Aulard en verdedigd door den heer Jollz. Men zal er over stemmen in de eerstkomende zitting. De heer Den Reep, burgemeester van Moes- kroen, had. in naam van eten gemeentebestuur dier stad, de afgevaardigden van de grensge meenten uilgenoodigd op eene vergadering. Deze was belegd om elkander te verstaan over de maatregelen, welke dieneii genomen om de belangen van de Belgische werklieden in Frankrijk arbeidend te vrijwaren. De volgende gemeenten waren vertegenwoor digd Moeskroen, Meenen, Wervick, Komen, Waasten, Ploegsteert, Reckem, Aelbeke, Belle- ghem, Rolleghem, Luingne, Doltenijs en Her- seeuwe. ,Er werd bestoten dat iedere vertegenwoordig de gemeenteraad eene stemming zou uitbren gen, om cle krachtdadige tusschenkomst te ei schen van den Belgischen minister van buiten- landsehe zaken. Vervolgens werd er beslist dat eene afvaardiging, bestaande uit een verte genwoordiger van elke gemeente weldra naar Brussel zal gaan om den minister te wijzen op de noodlottige gevolgen. \Heilige Josef, wil ons helpen Binst dees maand U toegewijd, Kom verdriet en tranen stelpen •Troost het Belgisch volk, dat lijdt Gij, Patroon der huisgezinnen Eu van 't lieve Belgenland, Mocht door U 't goed weêr beginnnen sTot I geluk vau 't Vaderland Woeste stormen, regenvlagen Dreigden ons met hongersnood, Iedereen begon te klagen Angst en vreeze wierden groot 't Kon toch zóó niet blijven duren, Of wij moesten al vex-gaan I Wil tot God ons bede sturen Goede Josef, hoor ons aan Vraagt dal God zijn milde zonne, Late schijnen over 'l veld Want zonder die levensbronne Niets zou baten, werk noch geld t Was misschien om ons gebreken Dat God ons zond eene straf, Josef, wit ten beste spreken Smeek Gods zegen voor ons af Elk moet Josefs lof bezingen En vol hope naar Hem gaan. Elk moet zond' en drift bedwingen Met den Paaschtijd die komt aan. t Wordt met 'Maart nu, zonnig weëre* 't Is de maand van Josef zoet Knielt voor Zijne voeten neêre Looft Hem, Hij is toch zóó goed Beste Vrienden allegader, In uw' droefheid -- als gij lijdt (iaat naar Jesus' Voedstervader Door Zijn' hulp wordt gij verblijd I 1 |G. 1 Maart 1910. P. G,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2