Nieuwe aanmoedigingen aan pensioenbe rachters STADSNIEUWS Adam in Ballingschap Stad Yper Gemeenteraad Kunstfeest Diamanten Bruiloft Zondagrust MENGELMAREN A utomobiel wedstrijd Luchtvaart Vadermoord te Sleidinge Van M. Delaunais, Illinois, De luchtpijpen SCHOOLGEBOUWEN aan de personen geboren in 1860 1861 1862 1863 1864 i) 1865 1866 1867 1868 s 1869 1870 Voorland Opcentiemen JSij verheid-school M uziekschool Scholen Disch Ker kreken in gen Grondverkoop Vijver huis te Zillebeke Tranis Nijverheid Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Adam en Eva Gevolgen van het Alcoolmisbruik Dq rosse maan i> jf' BURGERSTAND VAN YPER Huwelijksaankondigingen Gemeente Reninghelst Dinsdag 10 Mei 1910 11,602.21 fr. Six-Camerlynck A. Camerlynek. Schijnt dat de wetgevende Kamers, >raleer uiteen te gaan, nog het wetsvoor- de Ohellinck en anderen van 12 nov. 19 zullen stemmen, waarbij nieuwe aan- edigingen toegekend zijn aan alle pen- enbetrachters. 2.75 per frank op de eerste 6 fr. 2 50 2.15 i.90 1.65 1.45 1.25 1.10 1.00 0.85 0.70 Volgens bestaande wat van 10 Mei 1900 loopt Staats aanmoediging voor bovenge- slde personen slechts tot 60 centiemen per ink op de eerste 15 fr. Wie zal zijn best at doen om 1/2 fr. te maande te sparen or zijn pensioen, als de Slaat er zooveel jvoegt 2° Aan de personen geboren tusscheu 1 ,n. 1846 en 31 Dec. 1859 Een pensioen van 65 fr. aan 65 jaar, op lorwaarde dat zij, zonder onderbreking, m 1910 af, door bemiddeling eener pen 1 fr. per frank voor die geboren z 1 fr. 50 2 fr. De minbedeelden zullen met voldoening veraemen dat men van zin is het volgende toe te staan 1° Aan de personen geboren tusschen 1 Jan. 1860 en 31 Dec. 1870. sioengilde, 6 fr. per jaar met afstand van kapitaal in de Algemeene Lijfrentkas ge» stort hebben. Nu is 't pensioen van 65 fr. slechts voor die geboren zijn vóór 31 Dec. 1842, en, mits 18 fr. in 3 jaar, voor die tusschen 1 Jan. j 1843 en 31 Dec. 1845 geboren wierden. Wie nog eens zal die 6 fr. 's jaar niet trachten te j sparen Geraken ze aan geene 6 fr. 'sjaars, toch geeft de Staat voor hun pensioen lijn van 1 Jan. 1855 tot 31 Dec. 1859 van 1 Jan. 185c tot 31 Dec 1854 vóór 31 Dec. 1849. tusschen komen, daar Langemarck en St Jan weigeren deel te nemen. Misschien is St Jan wel een weinig veranderd dezer laatste tijden, maar wat er van zij, 't en is geen reden om niet te trachten al die kanten ook gemakke lijke gemeenschap te bekomen. M. Begerem. Ik ben van 't gedacht van M. Bouquet, die een man is van ondervin dingonder dit opzicht. De handelaars en reizigers zijn over zulke zaken meer bevoegd dan wij en theorie is hier van minder belang, ge moet de praktieke kant inzien. M. de Voorzitter.Kalsijden en maca dams brengen ook niet op aan de gemeenten 't zijn enkel gemeenschapsmiddelen, maar 't is daarom geen reden om ze niet te leggen of af te schaffen. M. Sobry. Ik begeer natuurlijk niet dat er geen tram gelegd worde, ik begeer enkel een goede lijn. M. D'Huvettere begeert zijn stemme te wettigen. Hoewel het hem spijt dat de lijn Poperirghe-Kemmel daarbij komt, die waar schijnlijk weinig opbrengen zal, denkt hij toch dat de nieuwe lijn van zulk be'ang is dat wij ze moeten stemmen. M. de Voorzitter. Het nieuw voorstel van M. Sobry zal het leggen der lijn nog eens voor een jaar of tien doen uitstellen, en 't heeft waarlijk reeds lang genoeg geduurd. Het aandeel van stad, 87.000 wordt een parig gestemd min de onthouding van M. Sobry. VAN JOOST VAN DEN VONDEL 'ordt op Donderdag 28 April, te YPER, in c groote Volkshuiszaal, om 3 u. s namid- ags, vertoond door het N. V. HET "OONEEL van Amsterdam, onder lei- ing van Willem Royaard, directeur. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehoudene 4 fr. Eerste 3 Ir. Tweede 2 fr. Kaarten zijn te verkrijgen e Yper in 't bureel van 't Nieuwsblad De Voorbehoudene en Eers'e plaatsen unnen genummerd worden tegen o,5o fr. an af Maandag 18 April bij M. Tyberghein- 7raeijs, Hondstraat, Yper. Ook kan men aldaar per brief zijn kaart aten nummeren mits bij den briet een post- >on van 0.60 fr. te voegen. li i 1 ;i f - 1 De raad kwam zaterdag bijeen ter stad- ïuize, onder voorzitterschap van M. Colaert, lurgemeester. Alleen M. Struye was afwe- ;ig, om reden van onpasselijkheid. De heer secretaris leest het verslag der ■oorgaande zitting. In geheime vergadering verd Mej. Waels voorloopig aangesteld voor iet bestier der twee stadsmeisjesscholen, om dad. Lahousse te vervangen, die in ziekver- ot is. Per brief heeft generaal Wauters de plans ;oedgekeurd van den stand. De stad zal de soodige toelagen vragen om zoo r p moge- ijk het werk te kunnen aanvangen. De raad herneemt de stemming nopens de tpcentiemen, omdat de heer Gouverneur ene opmerking diesaangaande had gemaakt. De rekening voor 1909 wordt eenparig ;oedgekeurd. Zij bedraagt 994° fr- inkom- ten en laat 87.50 fr. overschot. De muziekschool had 8200 fr. inkomen n laat 125.45 fr. over. Bi) de rekening is een erslag gevoegd van den Bestierder, dat zegt .at de heer Paul Gilson bij zijn opzicht te reden was over den gang der schole. Betalende scholen inkomen 4°7-' 'r- en 98.82 over in 1909, De Looie kostte 14673,66 De fricadelien 11.049,51 De aangenomen jongensscholen 12.800. - Al te zamen fr. 38.475 en er is ir. 651,81 verschot. Dat overschot komt voort ten grooten- eele door 't vervangen eener onderwijzeres. De dischheeren vragen dat een pachtaf tand van een vetweide te Reninghe gunstig ou beoordeeld worden. 't Is bij misslag dat de kerkrekening voor t Maartens op de dagorde staat, ze werd oedgekeurd in eene voorgaande zitting. Deze van St Niklaais, bedragende 6426,77, mrdt eenparig goedgekeurd. Een perceel grond van 5 m. breed op 13,64 iep zal openbaar verkocht worden op den izet van 10 fr. per meter. De schepenraad stelt voor het vijverhuis vergrooten. Over twee jaar is reeds eenkre- letdaartoe gestemd, maartengevolgeder wer en aan den vijver is die vergrooting uitge- eld en 't krediet is vervallen. Er is aorgesteld eene zaal te bouwen van 5 m. op m. M. Lemahieu vindt dat zaaltje te klein, len behoorde ten minste 6 op 5 m. te emen, M. de Voorzitter aanveerdt het voorstel in M. Lemahieu. M. Biebuyck raadt aan te zorgen dat et geheel een behoorlijk uitzicht hebbe. De heer voorzitter zal zorgen daarvoor, 1 een krediet van 4500 fr. wordt daartoe :stemd. De schepenraad stelt /oor het aandeel der ad Yper te verhoogen tot een bedrag van j 7.000 fr. in plaats van 64 Poperinghe neemt 8000 fr. meer en een irsoon in de vergadering aanwezig heeft de ïtbrekende 2000 fr. gestemd. De tram zou loopen van Yper naar Dicke- busch, al den Ouderdom naar Reninghelst en Westoutre, Locre op Dranoutre en Belle, 't is te zeggen tot aan de grenzen. M. Boone denkt dat men zou moeten een ander eindpunt hebben, b. v. Belle statie. Kan er geen verbinding zijn met den tram op Estaire M. de Voorzitter. Dat punt werd vroe- gertijds reeds besproken met den voormaligen burgemeester van Belle en ook met den tegenwoordigen, die meenden dat Vrankrijk de lijn voort zou leggen, maar in Vrankrijk kunnen de gemeenten niet meedoen in der gelijke maatschappijen en zouden hiertoe niet bemachtigd worden. Daarbij de onkos ten van d<-n tol zijn zeer groot. Vrankrijk zou moeten afzien van die kos ten van tol, want anders is er geen middel om de lijn tot Belle voort te trekken. Ook op de rechten op den invoer van reizigeis en koopwaren zou Vrankrijk moe ten verzaken, wel te verstaan voor zooveel die rechten geheven worden alleen op het vervoer. De Schepenraad stelt voor het aandeel der stad in het aanlegkapitaal van 64000 fr. te brengen op 87.000 fr. M. Sobry zal daar niet tegen stemmen, omdat hij voor trams is, maar hij kan er ook niet voor stemmen, omdat de stad er bij zal lijden. Hij bewijst dat als volgt: Hadde de stad slechts 64000 fr. aandeelen genomen, zij zou slechts aan 3.5o fr. 0/0 2240 fr. 's jaars binst 90 jaar te betalen gehad hebben neemt de stad 87000 fr. aandeelen, zij zal 3045 fr. 's jaars of 8o5 fr. meer, alle jare, binst 90 jaar, moeten betalen. Wat zal die tram opbrengen aan de aan deelhebbers van het aanlegkapitaal dat 1,65o 000 fr. bedraagt Weinig meer dan de soortgelijke tram Yper-Gheluwe, waarvan het aanlegkapitaal slechts 772000 fr. bedroeg en waarin de stad slechts 55ooofr. aandeelen nam, uitkeerbaar in 90 jaar door jaarlijksche betalingen van 1925 tr. Hewel, stads reke ningen vermelden dat Yper, in plaats van iels te trekken gelijk uit de trams Yper- Veurne en Yper-Steenwerck-Waasten, jaar lijks heeft moeten toedragen, te weten in 1907 1265 fr. 86 in 1908 1344 fr. 63 in 1909 13o8 fr. 88 Welke som na 90 jaar 1 Daarbij de nieuwe tram zal moeten uitge baat worden door eene intercommunale maatschappij op het verzoek der provincie Westvlaanderen heeft Yper reeds beloofd deel te maken dier maatschappij welnu, als men nagaat hoeveel de aandeelhebbers eener soortgelijke slechte tramlijn, Poperinghe- Dixmude-Elverdinghe, die alles in dubbel noodig heeft, jaarlijks moeten betalen, in plaats van de beloofde 4 °/0 te trekken van hunnen inleg, men kan voor den voorgestel den tram niet zijn. De uitbatingsmaatschappij van den tram Poperinghe-Dixmude-Elver- dinghe verloos 101907 fr. 9529.39 in 9108 fr. 16627.16 in 1909 fr. 17929.35. De stad Poperinghe heeft in die uitbatings maatschappij io5oo fr. aandeelen zij heeft 18 °/0 dier som of 1895 fr. moeten betalen in 1908, en 19.50 fr. of 2047 fr. in 1909 ziedaar eens Yper's lot Daarenboven Yper zal betalen voor de dweerslijn, de barrier, Poperinghe Kemmel, die de menschen en winsten uit Reninghelst, Westoutre, Locre en Dranoutre naar Pope ringhe zal afleiden ten nadeele van Yper. Yper moest met Dickebusch-Reninghelst- Westouter Locre-Dranouter-Westnieuwker- ke-Steenwerck Kemmel en Voormezeele eene eigene eironde tramlijn maken, en Poperinghe kon met Reninghelst-Kemmel- Wytschaete-Meesen - Waasten - Ploegsteert- Bizet, langs de grenzen, ook eene eigene vruchtbare tramlijn tot stand brengen. Zoo moest het zijn. M. Bouquet en is van M. Sobry's gedacht niet. de trams hebben voornamelijk voor doel gemak te geven om van de eene plaats naar de andere te reizen en gemakkelijk naar de stad te komen, 't En is niet juist noodig dat de trams een geldelijk profijt bijbrengen. M. de Voorzitter. M. Sobry heeft ons den slechten geldelijken kant doen inzien van de uitbating der trams. Afzonderlijk ge nomen kon zijn gezegde waar zijn. Maar we mogen niet vergeten dat de trams enkel ge meenschapsmiddelen zijn en niet zijn inge richt om geld op te brengen aan de gemeen ten. Ik weet het, daar zijn er die enkel op die maniere hunne begrootingen kunnen sluiten en die op de opbrengst van de trams moeten rekenen. Indien al onze trams in 't algemeen ons geen te groote uitgaven veroorzaken of zon der merkelijk verlies kunnen uitgebaat wor den en dat zij gemakkelijke gemeenschap daarstellen, dan is het doel bereikt. We zijn zelf bereid een nieuwen tram te vragen van Yper naar Poelcapelle, waar onze stad voor een heel groot deel zal moeten Een voorland zal gelegd worden bij Sint Pieterskerkhof. De kerkfabriek komt er tusschen voor 40 per honderd. De raad stemt eenparig de overeenkomst met M. Verschoore aangaande het water voor de bleekerij. M. Boone onthoudt hem omdat hij in die overeenkomst een bedreiging ziet voor eene taks op het verbruik van het water. M. de Voorzitter.Daten is geen be lasting, vermits de hoogeie overheid die niet goedkeuren moet. M. D'Huveltere. Het ware maar rede lijk dat de nijveraars die water gebruiken onder drukking en dus aan de stad kosten veroorzaken, hiervoor eene vergoeding beta len. M. D'Huvettere vraagt nog dat de stad zou een deel van den afval van het kappen der kalsijdesteenen gebruiken om den weg rond de aangenomen school van den Vcr- lorenhoek gebruikbaar te maken. De Staat heeft daar een schoon voorland gemaakt langs de kalsijde, maar als 't regent kan men niet tot aan de schole, zoodadig is 't daar- rond een modderpoel. De heer schepen van openbare werken wordt dit aanbevolen. De openbare zitting eindigt ten 8.3o. i Alwie liefhebber is van kunst in onze kunstrijke stad, was zondag in de feestzaal der Halle voor het kunstconcert Durant. Aan 't hoofd de feestcommissie, en een lieve groep jufvrouwen die den spelwijzer ver kochten, daarbij de heusche jonkheid van Yper met M. Jules Baus, aitijd gereed als er een werk van liefdadigheid te verrichten is, niets en ontbrak om de inrichting weerdig te maken van de beroemde kunstgroep die zich belast had met de uitvoering van het puike programma. Zeggen we eenvoudig dat de uitvoering de verwachting der moei- lijksten heeft bevredigd, zoowel voor het geen de symfonie aangaat ais voor den wereldberoemden pianist, M. De Greef, leeraar der Konink'ijke Muziekschool van Brussel. Moge de opbrengst van dit feest een perel te meer zijn aan de kroon der talrijke werken van volksveredeling en verbetering waarop onze liefdadige stad te recht mag fier zijn. Zondag avond gaf de Stadsharmonie van Yper een serenade ter eere van de echtge noten De Groote-Baratto, ter gel genheid hunner diamanten bruiloft. Twee sierlijke bloetngarven werden de brave echtelingen aangeboden, door de Stadsharmonie en door de brandweer van de eerste miek De0roote deol sedert meer dan vijftig jaar en van de andere is de brave ouderling iu de achter-wacht orn reden van zijn hoogea ouderdom. Sedeit 60 jaar is Theodoo. neg aangesteld om te zorgen voor Stadsschouwburg, verlichting, verwarming, versiering, enz., en niemand zou neg beter dan hij dal vertrouwelijk ambt kunnen ver vullen. Maandag morgend. kondigden kanonge bulder en beiaardspel heinde en ver de blijde feesteaan. Ten 8 en half werden de brave echtelingen onthaald op het Stadhuis en geluk gewecscht doorden heer Schepene Yanden Boogaerde, die hen namens het Stadsbestuur een sierlijken gedenkpenning aanbood. Na een kertelijk glas champagne gedronken te hebben werden de jubilarissen naar St-Maartenskerke gevoerd, waar ze dooi' de geestelijkheid aan de kerkdeure werden onthaald. In eene treffende aan spraak herinnerde de Zeer Eerw. Heer Deken Kanunik Do Brouwer, de zestig ver- loopene jaren, zoo gelukkig voorbijgegaan. Menigeen stond met de tranen in de oogen bij die roerende aanspraak. Eene plechtige misse van dankbaarheid werd vervolgens gezongen door den zeer eerw. Heer Deken, bijgestaan door drie priesters. De plechtigheid werd gesloten door het Te Deum, en terwijl de orgel ons Ypersch volkslied speelde, werden de gelukkige ouderlingen stoetsgewijze uit de kerke ge leid, gevo'gd door vrienden en kennissen. 's Noens,, feestmaal bij Jules Burgho op de Leet, en 's avonds algemeene verlichting en vuurwerk, terwijl eenige muzikanten geestige deuntjes speelden en dat honderden en nog honderden menschen zich op de Leet verdrongen om de prachtige versiering te bewonderen. 't Nieuwsblad biedt de echtgenooten De Groote-Baratto zijn beste gelukwenschen en tot bij vijf jaar voor de brillanten bruiloft! Dienstdoende apotheek. Zondag 24 April. C. MAY, Groote Markt, 35. Zitting vau 21 April 1910. Devos Jérorne, langzagerte Comen en Ver- haeghe Jules, iangzager Ie Werviek, worden veroordeeld de eerste lot 200 fr. en 100 fr., de tweede tot 30 fr. boet voor jachlmisdrijf. Sergie August, landbouwer te Poperinghe, die i 1 de herberg van Merlevede te Poj erin- ghe gegaan was en zonder vragen de velopomp van den zoon had medegenomen, krijgt daar voor 50 fr. boete. Desmarez Henri, aardewerker te Houthem, krijgt 200 fr. en 8 dagen om gejaagd te hebben 's nachts 100 fr.orn zijn wapen niet te hebben afgegeven en 8 dagen en 26 fr. voor smaad en opstand j -gens den veldwachter van Zillebeke. Roelens Henri, herbergier te Comen, ver volgt uit hoofde van slagen aan Therry Jules, wordt vrijgesproken. Ramaut Albert, Provost Arthur, Desmarets Henri en Verhelle Blanche, fabriekwerkers te Werviek, worden veroordeeld elk lot 1 maand en 26 lrank voor openbare zedenschennis. De Rechtbank zegt nog dat Verhelle Blanche ter beschikking van het Staatsbestuur zal gesteld worden tot hare meerderjarigheid. Verfaiilie Henri, landwerker te Noordschote, krijgt 3 maanden en 50 fr. voor diefte van 70 fr. ten nadeele van vrouw Rohas te Héniu- Liétard (Vrankrijk). Verbeke Camille en Masschelein Joseph, fabriekwerkers Ie Werviek, die een gaslanteern gebrokkee hebben worden voorwaardelijk ver oordeeld elk tot 50 fr. boet. Denutte Auguste, timmerman te Yper, krijgt 8 dagen en 26 fr. voor slagen aan Deweerdt Ernest 26 fr. voor bedreigingen en 15 fr. vcor dronkenschap. Bossaert Jérémie,landwerker te Langemarck, vervolgd uit hoofde vau braak van boomen langs den openbaren weg worlt vrijgesproken. Iloflack Edtnond, metser, Hoflack Cyrille, bakker, Iloflaek Jules Wagenmaker, Lemiègre Tbéophile, metser, Bisschop Jules, beenhou wer, Florecquin Cyrille, peerdengeleider te Zonnebeke, die slagen en kwetsuren toege bracht hadden aan Lorsom Tnéophiie en Cy- riile, worden veroordeeld de 2 eerste elk 1 maand en 50 fr., de 3', en 5C elk 26 fr.de twee laatste worden vrijgesproken. ÖBSfKliBüBïUlB rrer CüBTt cicT cur ftST ra?; fTSr. ctö cTSr car Zekere baronnes had renen hovenier die nog niet getrouwd was. Jan, zei ze eens,ge zoudt moeten trouwen, ge weel immers wel dat de eerste hovenier, Adam, ook getrouwd is. Ja, zei Jan, maar die is algauw met zijn wijf uit zijne plaats gevlogen BRUSSEL De betoogingen, voor het huis Tiefz, in de Nieuwstraat, te Brussel, hebben maandag avond en een deel van den nacht voortgeduurd. Rond 101[2 ure waren eenige woelmakers in eene herberg der Nieuwburgstraat lawijd aan't ma ken. Buiten de herberg wachlen de gendarmen met den blanken sabel, om de orde in de straat te handhaven. De betoogers trokken in stoet naar het Maison duPeuple. Heel den avond had den er woeliDgen piaats in de Nieuwstraat, op de boulevards en in de straten. De policie en de gendarmen hebben de lawijdmakers meermaals moeten chargeeren. Er werden in het geheel 47 betoogers opgeleid, waarvan er 38 korrektio- neel zullen vervolgd worden. Twee anderen werden in het gevang van St Gillis opgesloten. Het parket zetelde heel den avond in het com missariaat der De Lignestraat. Het was 2 i[2 toen do talrijke ondervragingen ten einde liepen. 24t kilometers per uur Barney Oldfleld hoeft te Daytona, in de Veree- nigde-Staten. de grootste snelh id bereikt, die ooit door't zij welk tuig bereikt werd. In één uur k gde hij per automobiel de afstand af van 227 kiiom. üp sommige oogenbiiaken, in de rechte lijnen, was de snelheid fantastisch en bedroeg' zy meer dan 241 kilometers per uur. Dit slaat al de bestaande wereldrecords. Een ballon cloor den bliksem getro ffen. Vier dooden. De ballon Delitzel was zaterdag avond bij kalm weer te Bitterveld opgestegen met vier lucht vaarder® de loods, M. l.euehsenring, die zijne 25® opstijging deed, een handelaar van Bitterheid en twee inwoners van Leipzig. 'sNachts hoorde een inwoner van Reicheu- sachsen, tijdens een hevig onweer, een geweldig gedruisch Duiten, doch later niets meer hoorend gat iiij er verder geen acht op. Doch toen by s morgens om 6 ure naar zijne stallen ging, zag Lij het omhulsel van eenen ballon in eenen krie- kenboom hangen en daaronder de verbrijzelde mand. Daarin lagen twee luchtvaarder® en wat verder vond iiij er nog twee, bijna onkennelijk. Aiie vier waren dood. Rond middernacht moet de Delitzel, die zich toen op ongeveer 440 meters hoogte bevond, door den bliksem zijn getroffen geworden en kwam met ijzingwekkende snelheid naar be neden geslingerd. De inzittenden moeten een vreeselyk einde gehad hebben, want op hunne gezichten kon men nog de doodengst lezen. Alle vier hadden de vuisten zinuwachtig losgewrongen. Na bestatiging werden de lijken naar Eschwe- ge overgebracht. Ziehier den weg die den ballon afgelegd had Bitterfeld, Halle, Delitz, Nieder Eichstaede; Koolleda, Soemmerda, Eisenach en Reichen> saechsen. ST JOOST TEN NOODE. Op eene kamer van het 3e verdiep, in het nummer 30 der Twee Kerkenstraat alhier, wonende echtgenooten Leenaerts-Beivacq. De man is schilder van beroep en heeft altijd eene droge keel. Zondag avond nu, kwam hij wederom dronken te huis. Zijne vrouw maakte hem gegronde opmerkingen zij werd door haren man erg mishandeld.Eindelijk begaf deze zich ter rust. Gedurende zijnen slaap greep zijne vrouw een revolver en loste een schot op haren man hij werd erg aan de linker slaap gekwetst. Op het zicht van het bloed vluchtte vrouw Leenaerts naar het policiebureel om zich gevangen te geven. De gekwetste wordt in het gasthuis der gemeente verzorgd. TONGEREN In eene herberg op de Leuren, zaten Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure, eenige personen, waar onder de genaamde Vau Dael, een brave en oppassende jongeling. Eene wedding werd voorgestetd om een liter cognac uit te drinken. Van Dael die niet al te goed bij het hoofd is als hij wat gedronken heeft, nam die dwaze wedding aan voor 5 fr. De flesch werd gehaald; zij was echter nog niet ledig, toen de jongeling reeds als een steen ten gronde plofte. Hij bleef beweegioos liggen, en men heeft hem in hope loozen toestand naar het gasthuis gedragen, waar hij Woensdag morgend overleden is. Het parket is verwittigd. LEUVEN. Maandag namiddag kwam een echipaar, wo nende in de SI Jacobsparochie, al kijvend langs de Brusseische straat. Man en vrouw w iren dronken. Van woorden kwam men tot daden een verwoed gevecht werd geleverd, en van neei' men hel vredelievend koppel kon schei den, waren beiden bont en blauw geslagen. Proces-verbaal is opgemaakt. Tijdens een twist schiet de zoon met een jacht geweer zijn vader morsdood. Een vreeselyk drama zette maandag namid dag, tusschen 3 en 4 ure, de gemeente bleidinge in rep en roer. Waar de misdaad gebeurde De familieleden Dewulf, in wier midden de misdaad haar verloop had, zijn nog al welstel lende boeren, die op de wijk Veldhoek, een schoone hoeve betrekken. Het gezin bestaat uit zes personen de vader, Serafien De Wulf, 55 jaar oud, de moeder, drie zoons en eene dochter. Vader Dewulf vergat ziek nogal dikwijls in dan drank, en toen hij dan thuis kwam, zocht hij om de minste nietigheid twist. Dit leven moede besloot den oudsten zoon, eenigen tijd geleden, de ouderlijke woning te verlaten Hij trok naar Amerika, de jonaste zoon dient thans bij het leger, zoodat er nog enkel twee kinderen thuis waren de volwassen dochter en de 24 jarige zoon Remy, die als een goed karakter en als neerstig man bekend staat. Ret drama. Maandag namiddag dus, rond 3 1/2 ure, bevond de zoon Remy zich alleen thuis met zijn vader, die andermaal beschonken was. Gansch den morgend en een stuk in den namiddag, namelijk was hij op zwier gewet st, en had heel wat her bergen bezocht, naar men verzekert. Vrouw De Wulf was met hare dochter op het veld aan den arbeid. Twist tusschen vader en zoon Wat er eigenlijk voorviel tusschen vader en zoon weet men nog zoo heel juist niet. Althans is het eene uitgemaakte zaak dat er twist tus schen de beide mannen ontstond, waarover zal het onderzoek wel uitwijzen. De moordende schoten Plots werd de zoon door een verwijt van zijn betchonkon vader, denkt men, als razend van woede. Hij haakte een geladen jachtgeweer van den muur en vuurde tweemaal in de richting van zijn vader. Bij het eerste schot hield de vader instinctma tig den rechterarm beschermend voor het aan gezicht de ioodkorrels vermorzelden letterlijk de rechterhand. Huilend van pijn draaide de vader zich ha f om, en aldus kreeg hij het tweede schot in den rug. De ruggraad werd verbrijzeld, het ruggemerg geraakt. De dood was oogeriblikkelijk. De zoon zfin vader ten gronde ziende storten, wier p zijn geweer weg en liep zijne op het veld arbeidende moede en zuster verwittigen. Va der heeft weeral zijne perten gespeeld. Dat komt er nu van Ik ga naar de gendarmen, zegde hij tot haar en meteen liep hy de richting van Ever- gem in. De vrouwen vinden het lijk. De beide vrouwen, ongerust over de zonder linge houdli g van Remy, gingen naar huis en vonden het lijk. Policie en doktor, alsmede het parket, werden verwittigd. Do dader geeft zich gevangen. De vadermoorder kwam zich, rond 4 1/2 ure, in de gendarmerie van Evergem gevangen ge ven. Hij word dadelijk naar het gevang van Gent overgebracht. Het parket. Het parket van Geul heeft zi h dinsdag namid dag, om 2 ure, naar Sleidinge begeven. Het tijJperk der zoogezegde rosse maan is zondag begonnen het duurt tot den 9 Mei. (Noord Amerika) Mijnheer, uwe Waltbery- pillen zijn bier wel gekend en zeer vermaard als afdryf'midtiel, ook tegen verstopt ing, hoofdzeer en slechte spijsvertering. Wil er mij zenden vsor deze ingesloten 5 dollards. m DE ANTWERPENAARVERGAAN. Woensdag is uit Grimsby, te Antwerpen eene depeche toegekomen, meldend dat de stoom sloep «Antwerpenaar» tijdens de visch- vangst op dei kusten van IJsland, vergaan }s. De bemanning, 13 koppen, heeft zich kunnen redden. De mannen zijn te Grimsby aangeko men, van waar zij naar Antwerpen zullen seheepgaan. De Antwerpenaarbehoorde aan de Ant- werpsche Maatschappij voor zeevischvangst het was een, stalen schip, in 1S98 gebouwd het was 131 voet lang, 21 breed en 12 diep de tonmaat beliep 222. De boot stond onder de bevelen van kapitein Zonneklips, van De Panne, die zeven jaar lang tusschen Oostende en IJsland gevaren heeft. De Antwerpenaarwas de 17 maart laatst leden uit Oostende vertrokken. Sinds 20 maart had men er geen nieuws meer van vernomen. Men had nochtans gehoord, van sloepen die uit IJsland terugkeerden, dat er daar een ver schrikkelijk tempeest woedde. Men was zeer ongerust over het lot van de Antwerpenaar én 't was eene ware verlichting toen men ver nam dat de bemanning ongedeerd aan de schipbreuk ontsnapt is. m EENE BELGISCHE LOODSBOOT VERGAAN. DE AANVARING. - Zondag nacht heerschta een dikke mist op zee. Een engelsche stoomboot die uit Antwerpen op bal last vertrokken was, heeft de loodsboot n. 2 letterlijk in twee gesneden., zoodat het vaartuig in eenige seconden naar de diepte zonk. De matrozen van de stoomboot hebben niet het minste hulpgeroep gehoord. Daaruit leidt men af dat de wachthebbende loods in de botsing gedood werd, en dat de andere leden der be manning in [diepen slaap lagen, en zelfs den tijd niet haalden om uit hun bed te springen. HET LOODSLEVEN. - Het loodsleveii is vol gevaren wel winnen die kranige zee bonken veel geld, doch zij loopen ook gedurig gevaar hun graf in zee te vinden. Immers, in gelijk welk weder dobberen zij aan boord van bun vaartuig op het onafzienbare sop, altijd gereed om hulp te verleenen aan schepen die in gevaar zouden verkeeren. Sedert lang vragen de loosden andere vaartuigen, meer gebouwd naar de hedendaagsche vereischten en voorzien van een potrolmotor. De loodsbooten welke nu gebruikt worden zijn voorzien van zeilen, wat belet naar beliefte te varen. Ware de loodsboot n. 2 voorzien geweest van een motor, waar-, scbijnlijk hadde men nog; door een snel en behendig manoeuver de botsing kunnen voor komen. In Engeland bouwt men loodsbooten met motors, die alle voldoening geven aan degenen die ze moeten bevaren. VERHAAL VAN EEN HOLLAND- SCHEN LOODS. De Hollandsche loods Vader, die in den nacht van de ramp de wacht had op den schooner n. 13, van den holland- schen loodsdienst, heeft een verslag opgemaakt over de schipbreuk. Jlet vaartuig van Vader was in de onmiddel lijke nabijheid van den Westhinder, en zoo kan 'de man met kennis van zaken spreken zijn verslag berust in het bureel van bet loods-' (wezen te Oostende.. Vader verklaart uitdruk kelijk dat hij de reglementaire vuren gezien heeft op de belgische loodsboot en dat toen de reusachtige stoomboot naderde, een der schipbreukelingen met eene vlag zwaaide Toen de engelsche stoomboot voorbij den holland schen schooner vaarde, riep de kapitein in het engelseh Ik heb eene botsing gehad waarschijnlijk met eene loodsboot, want er stonden letters op de zeilen zoékt of Z iets vindtDaarop deed da kapllein boot m ze. aflaten, de sloombdo, lette bare Twee volle uren is de hollandsche schooner ter plaatse gebleven de zee werd in i^Lle rich tingen afgezocht doch men vond niets, zelfs de boot niet welke door hel engelseh vaar tuig achtergelaten werd. Vader weet den naam van het engelseh' schip niet juist te zeggen het moet «Trial», Triandaleofwel im! pedalzijn. Er was een telegram naar En geland gestuurd om' in bet Lloydsbureel al daar inlichtingen te doen vragen aan den ka pitein van da ImperialITet antwoord kwam dinsdag te Oostende toe en luidde dat de kapi tein verklaard heeft van niets te weten. hoest, indieD gij moeilijk spuwt, indien gjj a9. klemd zijt of indien gij keelpijn hebt, eene enkele doos hoeststillende Pastillen van Dr Walth ry zal u genezen. 1 Fr. de doos. Geboorten Bossaert Joanna, Bomgaardstraat. Vandoorne Joannes, Maloulaan. Bories Luciaan, Lange Thourontstraat. Vankemmel Arthur, Hoornwerk. Kesteloot Maria, Meenensteenweg. Cooren Arthur, Bukkerstraat. Vandamme Alita, Rijselstraat. Pickel Simonna, Pennestraat. Huwelijk Vermeersch Arthur, boomveller, Muylle Flavia, kantenwerkster, beiden te Yper. Sterfgevallen Ponseele Florentina, 45 jz. b. ongehuwd Poperinghesteenweg. Willebois Emma, 61 j .dienstmeid,ongehuwd Bollingstraat. Deheere Englebert, 66 jaar, herbergier, echtgt Butaeye Ootavie, Bruggesteenweg. Soltys Louis, 70 j z. b. echtgt Desreumaux Maria, L. Thouroutstraat. Renet Margareta, 1 maand, Dickebuschsteen weg. Pattyn Ida, 73 j., z. b. Wwe Vandelannoote Joseph, Dickebuschsteenweg. Cyrilie Dervaux, aarderiwerker, gehuisvesi te Yper, Euphrasia Dewilde, land werkster gehuisvest te Zonnebeke. Victor Vandevijver, dienstknecht, en Helena Desmedt, strijkster, b ideu te Yper. Ge ïrges Vansteenkiste, beeldhouwer, gehuis vest le Yper, en Maria Meulcnmaus, dienstmeid gehuisvest te Aerschot. BURGERSTAND VAN' ZONNEBEKE Geboorten DevelterRené Henri. Lemahieu Julia Corne lia. .Bekaert Leon Gasto i. Schier Gaston Jerome. Overljjdons Acquet Pelagie Sophie, o- gehuwd, 86 jaren. Deberdt Leouie, echlgeimoio Huyghebaart Leo 68 jaar. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Alderweireldt Joseph, S' Michielstraat. Vanden Kerckhove Yvonne, NV ijk ff. Huw lijken: Camille Faes, dag'oouer, m Euielie Vanden- bunder, kantwerkster.; Lucien Bevernage, f. brick «erker, en Maria Bottez, kantwerkster. Omer Declerck, brouwersgast, en Magdalena Douche, werkster. Remi Merlevede, zonder beroep, en Elodie Lermyte, strijkster. Achille liuyghe, werkman, en Rachel Cla- bau, kantwerk ster. Buseyne Alois?, kuiper, en Magduiena Ler- nrytte, werkster. Vi rhaeghc l'YRx, steenhouwer, en Margareta Hauspie, z. b. Sterfgevallen Condaele Barbara, 77 j., landgebruikster, eclilg. van Franciscus Ballieu, Wijk A. Wyckacrl Jeanne, 8 dagen, Wijk G. Beschil der Petrus, 70 j., landgebruiker, echts, van Sophie Gbelein, Wijk H, Huwelijksaankondigingen Camille Indevuysl, landbouwer, weduwaar van Silvie Capoen met Maria Bailleul, land bouwster. «Giu-tave Dury, spoorwegbediende, en Marie liuyghe, z. b, Achille Sergier, timmerman, en Maria De- quidi, werkster. der vergrootingswerken uit te voeren aan DE ter gehucht de Clytte TE RENINGHELST. ■nwri#M3aHE5iw^ Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen der gemeente Reninghelst maakt bekend dat er op om 3 ure namiddag in het gemeentehuis alhier, zal overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der uit te voeren vergrootingswerken aan de schoolgebouwen ter gehucht de Clytte binnen deze gemeente. Deze werken zijn begroot ter som van De aanbiedingen, op zegel opgesteld, zuilen per aanbevolen brief gezonden wor sen aap den heer Burgemeester van Re ninghelst en ten langste den 6 Mei iqio in de postbureelen besteld worden, zoo voor schreven is bij het lastenkohier. De plans, bestek en lastenkohier liggen ter inzage van eenieder in het gemeente secretariaat van Reninghelst. mmLen^an °ok alle inlichtingen bekomen bi) M. Coomans, ingenieur-bouwkundige te A per. Reninghelstden 21 April ipio. Burgemeester en Schepenen, Rij bevel De Secretaris,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2