sa mi ea m m ea\m fa m m m m m m m m m MENGELMAREN ROND DE WERELD Vraukrijk Engeland VAN ALLES WAT Luchtvaart De brandweer in Belgie De steertster STADSNIEUWS Prijskamp Kiesmeutingen Adam in Ballingschap Zondagrust Officieel Nieuws M. Roosevelt te Brussel Bericht aan het volk. SS Roosevelt, De Zeppelin II vernield SS Dubonnet vliegt over Parijs 1 i Si II 1 1 i E9 Een engelsche ballon vernield In de katernen Te huis voor meisjes op de Brusselsche Tentoonstelling Een merkweerdige stichting Een ooggetuige van den Slag bij Waterloo 1 m Levend Liet zich niet scheren Te Leuteghem Eene betaling SS fci e CS Cè £1 Ci C* CS Ci CS Boctstraffelijke Rechtbank van Yper De aankomst Gevolgen ran het Alcoolmisbritik I of Engelsch. Voor de studenten in het arron dissement Arlon, Bastogne en Verviers mag het Fransch vervangen worden door het Duitsch. De volgende artikelen regelen de wijze waarop het exaam moet ondergaan worden het getal punten, door de studenten in elke proef bekomen, moet openbaar afgekondigd worden. Volgens artikel 5 van het voorbereidend exaam zijn vrijgesteld, degenen die in de onderwijsgestichten van het Vlaamsche land, ten minste twee leergangen over hoofdvak ken gevolgd hebben in het Vlaamsch, ofwel ten minste acht uren les in het Vlaamsch gekregen hebben er moeten ook ten minste drie uren per week besteed worden aan het Fransch, het Engelsch of het Duitsch. Om vrij te zijn van het (voorbereidend exaam, moeten de studenten in het Walen land het onderwijs gevolgd hebben in het Fransch, of ten minste acht uren per week in het Fransch gekregen hebben,en drie uren per week onderwijs van Vlaamsch, Engelsch en Duitsch. Vrijdag is de wet aangenomen door 90 stemmen tegen 46 en 8 onthoudingen. Nu is de Senaat bezig met de wet te onder zoeken. De uitslag der kiezingen van Zondag laatst heeft, zooals we voorzien hadden, weinig verandering gebracht in den politieken toe stand des lands. De verschillige partijen zullen nagenoeg dezelfde getalsterkte be houden die zij te voren hadden. Hier en daar nogthans valt er eene op merking te maken nopens den uitval der eerste stemming. Te Parijs is Millerand, de socialiste mi- niste niet herkozen hij komt in ballotage, Zondag 8n Mei; te Haezebroeck komt pastor Lemire ook in ballotage tegen een andere katholiek te Lyon, waar Brisson, de voor zitter der Kamers op rang stond, is de eerste stemming ook niet beslissend geweest, en de herkiezing van Brisson is in 't geheel niet zeker. Waarom geraken de katholieken daar niet beter vooruit Verschillige redens zijn er daarvoor ten eerste, de stemming is niet geheim en de mannen die aan 't roer zitten kunnen al te veel hunnen verderfelijken invloed doen gelden; ten tweede, de katholieken zijn niet eens gezind; ze zijn verdeeld onder republikeinen, keizersgezinden en koningsgezinden, zonder nog daarbij een paar soorten van demokraten te rekenen. Maar de groote reden is dat er geen in richting bestaat die de katholieken vereenigt, hunne belangen, zedelijke en stoffelijke be- hertigt en door eendracht of macht beko men'^ zou wat men anders nooit verkrijgen al De gewezen Voorzitter der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is sedert omtrent acht dagen te Parijs, en heeft daar als een echte vorst onthaald geweest. In eene buitengewone zitting der fransche Academie heeft hij eene voordracht gegeven over burgerdeugden en de franschen nogal harde waarheden gezegd. Maar... 't is te vreezen dat zijn gezegde al heel weinig indruk zal maken. Sedert Donderdag is Roosevelt te Brussel, waar hij de gast is van Koning Albert. Paulhan, de koene vogel-man, heeft een prijs gewonnen van 25o.ooo fr. mettevliegen van Londen naar Manchester. Hij legde ge middeld 80 kilometers per ure af. Dat vergoedt eenigszins de rampen die andere vliegtuigen ondergingen in deze laatste dagen. Maandag namiddag moest de bestuurbare ballon Zeppelin II uit Limburg naar Keu len vertrekken. Terwijl men den ballon aan 't vullen was, werd hij door een hevigen wind losgerukt en meegevoerd in de rich ting Noord-Oost. De Ballon is teWebers- berg, nabij Heilberg an-Lahn gevallen. Hij s gansch vernield. Emiel Dubonnet, die onlangs den prijs der Nature won met eene vlucht van 10Ü kilom. over 't vrije veld, heeft zaterdag met zijnen eenvlakker Tellier eene merk we er- dige vlucht boven Parijs gedaan. Hij vertrok ten 2 ure 50 van de villa- Draveil, nabij Juvisy en nam de richting van Parijs. Hij vloog er over de torens van Notre-Dame, daalde wat lager en volgde clan de Quai d'Orsay, de Tuileries, de Place de la Concorde. Niettegenstaande het verbod der policie van over de stad te vliegen, zette hij zijne luchtreis voort langs de Champs Ely- sées, het Are de Triomphe, de Triomphe, de l'Etoile en bet Bois de Boulogne om alzoo ten 3 ure 25 op het Plein van Bagatelle zijne reis te eindigen. Dubonnet vloog tusschen de 50 en de 100 meters hoogte en op som mige plaatsen was hij slechts een 30tal me ters van den grond verwijderd. Onnoodig te zeggen dat al wat zich in de straten en avenues bevond, waarover het vliegmachien kwam, dezen onverwachten bezoeker eene] welverdiende ovatie bracht. De engelsche bestuurbare krijgsballon 2-A, heelt bijna hetzelfde droevig lot als de duitsche Zeppelin II ondergaan. De ballon 2 A was, na de proefnemingen van verleden week terug naar den hangaar gebracht. De mekaniciens hadden den motor uit den bal lon genomen. Maandag hadden de krijgs- overheden bevel gegeven den ballon buiten te brengen en in gereedheid te stellen alsof hij moest op reis gaan,daar de schuit en het omhulsel moest onderzoeken. Het gevaarte werd door een ploeg soldaten van den genie vastgehouden. Op de plaats gekomen, waar het onderzoek moest gedaan worden, schoot er op eens een geweldige rukwind op en zweepte den ballon op zijde, verscheidene soldaten omwerpende. Deze soldaten lieten echter de touwen niet los en verdubbelden van kracht om den ballon vast te houden. De officiers, het gevaar begrijpende, gaven bevel den ballon terug naar deu hangaar te brengen, doch op dit oogenblik stak er een nieuwe rukwind op, nog heviger dan de eerste, en scheurde het omhulsel op heel de lengte en verbrijzelde de schuit. 1 rt* Een zoogenaamd technisch komiteit der brandweer is bij koninklijk besluit tot stand gebracht. Het bestaat uit een afgeveerdigde der regeering en 9 afgeveerdigden der pro vinciën. Het nagejaagd doel is de brandweerkorp sen in België uitbieiden, beter inrichten, de gemeenten aansporen deze instelling beter te ondersteunen en de middelen te beramen om degelijk bluschmaterieël te bezorgen. Hiertoe zal de regeering geldelijk steun verleenen. De aanvragen om subsidie moe ten aan den gouverneur werden gestuurd, die ze aan do regeering overmaakt. f*i Wie had kunnen gelooven dat de comeet van Halley eene attractie van de Brussel- sche tentoonstelling zou worden Ziehier op welke manier Heel den duurtijd der tèntoonstelling mogen de herbergen des nachts tot 3 ure open blijven. Welnu, in de sterrewacht van Ukkel heelt men zaterdag voor de eerste m al de ko meet van Halley als morgendster gezien. Om ze te kunnen zien, moet men vroeg opstaan of laat slapen gaan. Inderdaad, de meeste staatsburgers liggen sinds lang te bed, wanneer de sterre met den steert haar nachtelijke ronde aan het firmament maakt. Zoo er echter toch nieuwsgierigen zijn die haar, van aanschijn tot aanschijn verlangen te aanschouwen, zij gezegd dat men bij heldere lucht en afwezigheid van mane schijn, de komeet kan in 't oog krijgen in den Oosterhemel op de volgende dagen en uren. Dagen Zichtbaar 2 Mei van 2 u. 45 tot 3 u. 20 6 van 2 u. 35 tot 3 u. 20 10 van 2 u. 30 tot 3 u. 00 14 van 2 u. 40 tot 3 u. 00 16 Zeer weinig tijds. De Brusselaars kunnen dus eiken nacht de verschijning der comeet bij het drinken van hunnen lambiek afwachten. i 1 '*X I I IVj 1 II I I ui M. Woeste stelt per amendement aan een artikel der begrooting van oorlog voor, een krediet van 200,000 fr. te stemmen, om schutsels tusschen de bedden der soldaten te maken. Het beoogt aan eiken soldaat een afzon derlijk slaapkamertje te bezorgen, hetgeen niet anders kan daa de zedelijkheid in hooge mate bevorderen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het Zede lijk Bewustzijn zal, te zameu met de Veree- niging ter benertigiug der belangen van de jonge meisjes en eenige buitenlandsche ver- eeriigingen, een tijdelijk kosthuis openen in de onmidellijke nabijheid der tentoonstelling Boendaalsehe steenweg, 625. Het doel is, meisjes, die op de tentoon stelling werkzaam zullen zijn, zonder ver schil van nationaliteit of godsdienst, een vriendelijk en veilig te huis aan te bieden, waar zij, tegen eenen matigen prijs kunnen verblijven vao mei tot October. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden bij mevr. Van der Bruggen, 13, Simonis- sfraat te Brussel. is te Washington Woensdag met groote plechtigheid geopend. Het is Carnegie die ook dit vredesgebouw beeft betaald en die er de som van één millioen dollaars aan be steedde. Hetzalheeten Bureel der Ameri kaansche Republieken en is een officieele diplomatieke instelling, in stand gehouden door jaarlijksche bijdragen van de 21 Ame- rikaansche republieken, naar evenredigheid van hun vermogen. Het wordt beheerd door een bestuur, bestaande uit de diplomatieke vertegenwoordigers van die republieken te Washington, terwijl de dagelijksche leiding berust bij een bestuurder, die door 't bestuur met algemeene stemmen gekozen moet zijn. De tegenwoordige bestuurder is Joh Bar rett, een diplomaat die bekend staat als specialist in Oostersche kwesties en die tevens een grondig kenner is der Latijnsche republieken. De taak van dit internationaal bureel is den handel, de vriendschap en den vrede onder de Amerikaansche republieken te bevorderen. Het heeft een uitgebreide staf van diplo matieke en handelsexperten in dienst en onderhoudt eene jaarlijksche en uitgebreide briefwisseling in het Engelsch, Spaansch, Portugeesch en Fransch (ongeveer 60,600 brieven)elke maand geeft het een bulletijn uit, waarin allerhande wetensweerdigheden worden bekend gemaakt aangaande den toe stand en den vooruitgang der republieken het verspreidt boeken, brochuren, kaarten en ander drukwerk betrekking hebbende op die Staten, bij honderd duizenden, het treedt op als agentschap, ten einde de verschillende regeeringen en Staten beter met elkander bekend te maken, en houdt van tijd tot tijd conferentiën van de afgeveerdigden der ver schillende republieken, ter bespreking van alles wat kan leiden tot bevordering van den vrede en de welvaart onder de verschillende aangesloten Staten. Bij de opening was president Tafï aan wezig alsook Carnegie zelf, die een rede hield waarin hij de merkweerdige mededee- ling deed, dat wellicht Canada, met toestem ming van Engeland, aan het Amerikaansche werk zal deelnemen. Een stap verder op den weg der Amerikaniseering dezer Engelsche kolonie. Te Waterloo is eene vrouw overleden in den ouderdom van 103 jaar, Anneke, Rubay ge naamd, geboren den 19 Juli 1806 te Ligny. Zij was als kind van 9 jaar ooggetuige ge weest van den slag bij Waterloo en had den dag te voren een gesprek gehad met Napoleon. Haar vader was gevlucht, maar had vooraf zijn geld begraven in den grond dicht bij zijn erf, mist op de plaats waar Napoleon zijn tenl deed opslaan. Het kleine Anneke, die wist waar het geld begraven was, liep dikwijls om de tent, hetgeen ten slotte bij de officieren van Napoleon's lijf garde argwaan wekte. Het meisje werd aange houden en voor Napoleon gebracht, waarop zij spoedig bekende waarom zij daar telkens rondliep. De schat werd in de tent van Napoleon op gegraven en deze gaf last daarvoor uitstekend zorg te dragen, opdat de vader van het aardige kind er niets van missen zou. Zelfs gaf hij haai' een goudstuk met zijn eigen beeltenis, hetwelk zij haar geheele leven trouw bewaard heeft. Haar ontmoeting met Napoleon heeft zij in later jaren heel wat keeren aan andere men- schen verhaald. Toen de Zot van Trien trouwde, ging hij, voor hij het stadhuis verliet, nog eens terug bij den schepen en vroeg hem heel stillekens Menheer de schepen, moet ik nu ook hier komen, wanneer ik wil scheiden Tiste Molpieper ging met bamisse bij d-ëli grondeigenaar uit de stad de pacht zijner hof stede betalen. Hij vond mijnheer bezig met na zijn genoten maaltijd eene lekkere flesch champagne te drinken. Tiste, ofschoon hem 't water over de lippen liep van go sting naar èen roomerken van dit lekker nat, kon er maar met drooge keel op zien, zonder dat hem droog of nat aangeboden werd. Terwijl dat mijnheer de kwitancie schreef, was hem onverwacht een klein geruchtmakende windeke ontsnapt. Vriendje, zei mijnheer, terwijl hij Tist de kwitancie overgaf, vriendje, ge moet er niet opletten, 't is van die champagne te drinken. Ticste laat er dadelijk daarop een de wijde wereld invliegen, die knalde als een kanon schot cn het stof uit de biezen van den stoel deed stuiven. Let er niet op, meneer, zei tiste, 't is maar van rapen te eten Hein is tot een dag gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij een advokaat voor aap heeft uitgescholden. Hebt gij nog wat in te brengen vraagt ee voorzitter, die het vonnis voorlas. Hein. lk zou wel eens willen vragen, mijnheer de voorzitter, als ik nu eens een aap voor advokaat uitscheld, ben ik dan ook strafbaar Voorzitter. Wel neen dat is te gek Hein (de gerechtzaal verlatende, zegt grin- nekend tegen den advokaat)Dag advokaat Pier van Helm van Trui was bij de djaftens ingelijfd, een nieuw regiment uit de... mille colonnes. Op zekeren dag vroeg hem de ser geant Soldaat Pier, wat doet uw vader Die is begraven sergeant. Ik bedoelde, wat was hij eer hij be graven werd Dood sergeant. Woedend snauwde de onderofficier snul, wilt ge mij niet begrijpen Ik wil weten wat uw vader was eer hij dood en begraven was. Toen was hij levend sergeant S3 1 I Kerel, wat ziet ge er boos uit. Wel, ik ben in het Natte Zwaantje ge weest. Nu, moet ge daar kwaad om zijn Wel, ze zetten me daar een glas bier voor met enkel schuim. Man zeg ik legen den herbergier)dehkl ge dat ik me wil laten scheren, ik wil bier hebben Eene dame, die bezig was met hare huise lijke plichten te vervullen, vond eene muis in den meelbak. De meeste dames nu zouden in dergelijke omstandigheden eenige gillen heb ben geuit en daarna naar den zolder zijn gevlucht, doch deze bezat meer moed. Zij riep een knecht en beval hem het geweer te bren gen,den jachthond te roepen en op een be hoorlijken afstand te gaan staan. Toen klom ze tot halfweg den trap en begon toen met eene lat tegen den bak te slooien. Daar sprong de muis op den vloer. De houd stoof op haar los. De knecht schoot en doodde de hond. De dame viel van heur zeiven en rolde van den trap en de knecht, denkende dat hij ze gedood had en vreezende dat hij voor moord zou worden gepakt, sprong in een vijver en verdronk. De muis ontsnapte rmt Salomon Krombeen had een rijwiel gekocht voor 230 fr. komptant. Hier volgt de rekening die Salomon maakte om zijn aankoop te vereffenen en Nieuwe yelo fr. 200 Voor den uitgestanen angst, bij het leeren, 10 per cent af 20 Een voet verstuikt, af fr. 180 33 Een andere voet verstuikt, af fr. 145 50 fr. 95 Zoontje van Van Zwol overreden, af 60 fr. 35 10 per cent voor komptante betaling op 200 fr. 20 Blijtt fr. 15 die ik hierbij de eer heb te zenden. Die Salomon had nog veel andere joden den baard afgedaan, zonder zeep. «v, mv, w* «w *4/ aw, mu ,mw *4 «4, rflC coSi rHT <HSr, flSr< ttSt ccsi TcTi Car. '£8» Zaterdag had hier ter stede de vergadering plaatse van den keurraad voor het toekennen der premiën voor stieren, koeien en veerzen Stieren ie premie 400 fr. Vanden Bus- sche, Haringhe 400 fr. Van Raes, Wervick; 3oo fr. aan Devloo, Stavele. Tweede reeks200 fr. aan Samyn, Boe- singhe en Vandepuite, Moorslede; i5o fr. aan Soetaert, Ledeghem en Desmyttere, Vlamertinghe. Veerzen met niet meer dan 2 tanden i5o fr. aan Vergote, St-Jan 100 fr., Van- deputte, Ledeghem 75 fr. aan Vereecke, Vlamertinghe. Veerzen met 4 of 6 tanden: i5o fr. aan Boudry, Voormezeele 100 fr. aan Carette, Langemarck 75 fr. aan de Kinders Dehem, te Voormezeele. Koeien 200 fr. aan Lamerant, Dicke- busch;i5ofr. aan Vereecke, Vlamertinghe en Vergote, St-Jan 100 fr. aan de Kinders Dehem, Voormezeele en Lamerant, Dicke- busch. Pioficiat aan die bezorgde landbouwers, die den veekweek zoo in eere houden 1 Nog nooit en werden ten allen kante de kiesvergaderingen der katholieken zoo talrijk bijgewoond dan dit jaar. Waar men rekende op een honderd man, zijn er twee, drie, zelfs tot 400 aanwezig. Te Komen-ten-Brielen, te Zantvoorde, te Kruiseecke, op de Clijtte, te Dickebusch en te Voormezeele, 't was als hadde de be volking om prijs gedaan, zoo talrijk waren overal de kiezers opgekomen. Maar Dicke busch spande de kroone daar zal tegen een naasten keer moeten gezorgd worden voor een grooter loiiaal, want een derde van het volk en kon niet binnen. En luisteren dat de kiezers doen 't Is waarlijk aangenaam voor de sprekers 1 't Gebeurt wel, lijk te Komen en te Ten Brielen, dat de socialisten, de bondgenoten van M. Nolf, komen onderbreken, maar dat geeft zooveel te meer leven en beweging en wie weet of er somtijds nog niet eenige van die doolaards, dank aan de meetingen, op den rechten weg en geraken. In alle geval, 't en kan hun maar deugd doen eens de waarheid te hooren. Morgen is 't te doen op de Linde, te Houthem, te Zonnebeke, te Becelaere en Maandag avond ten 8" te Meesen. Donderdag te Haringhe, Rousbrugge, Wulverghem, St-Jan, Westnieuwkerke, Bix schote, Proven, 't Vogeltje bij Poperinghe, te Zillebeke en te Zuydschote. Buitengewoon groot was de bijval van hjet beroemde treurspel aller treurspelen van rijen grooten Vondel, gisteren voorgedragen dpor den troep Rooiaards, in het Volkshuis van Yper. Honderden vreemdelingen, - tot van Brugge zelfs was een talrijke groep aanwezig vervulden de ruime zaal, die bijna te klein was voor de talrijke aanhoorders. Het treurspel werd meesterlijk gespeeld Belial, de helsche bekoorder van Eva, bij zonderlijk muntte uit. Adam in ballingschap is een van die stukken die men behoorde zorgvuldig op voorhand te bestudeeren, en meer dan eens te hooren om er al het schoone en diepgron dige van te genieten I Dienstdoende apotheek. Zondag 1 Mei A. WECKESSER, Dixmudestraat, 68. O. H. Hemelvaart5 Mei L. AERTSENS, Botermarkt, 9. Bij koninklijk besluit van 13 April 1910, wor den de volgende toelagen verleend voor wer ken aan kerken in de provincie West-Vlaande- ren. 2,866-86 fr. aan de fabriek der kerk van den H. Nicolaus, te Dixmude, voor het verplaatsen j van het orgel der kerk en hel bouwen van een nieuw oksaal in dat gebouw. 1,214-64 fr. aan de fabriek der kerke te Loo, voor het herstellen van de daken der kerk. 2,285 82 fr. aan de fabriek der kerk van Onze-Lieve-Vrouw, te Nieuwpoort, voor hel bouwen van een nieuw sakrisiij aan die kerk. 2,130 60 fr. aan de fabriek der kerk van Sint Bertens, teP peringhe, voor het herstellen van de daken der kerk. 4,578 66 fr. aan de fabriek der kerk te Wen duine, voor de aan dat gebouw uitgevoerde herstellingswerken. Zitting van 28 April ipio. Voorzitter, M. Biebuyek. raa 1 Decaestecker Arthur, handelaar te Stalen, heeft het stempel nagemaakt van Deberdt, vee arts te Sladen. Hij wordt daarvoor veroordeeld tot 4 maanden gevang en 50 fr. bo t. Cauliez Omer, landwerker te Rêninghelst, wordt voorwaardelijk veroordeeld tot 2 m. en 50 fr. uit hoofde van slagen aan Hauwen Cyr. Ligneel Jules, landwerker te Langemarck, en kan geene hazen zien loopen en daarom plaatst hij nog al dikwijls stroppen. Dit was ook het geval op 23 januari, maar hij wierd be trapt door den jachtwachter Vynckier tegen wien hij opstand miek en zelfs slagen toebracht Hij wordt daarvoor veroordeeld tot 200 fr. en 8 dagen 15 dagen en 26 fr. Vantomme Hector en Charlcs-Louis, van Bixschote, worden veroordeeld de 1", 2 maal 100 fr., de 2C, 50 fr. voor jactilmisdrijf en 10 fr. schadevergoeding aan de Burgerlijke Partij Vanlauw Cyrille, landwerker'te Langemarck, wordt veroordeeld lot 50 fr. boet voor smaad jegens den policiecommissaris Vanhove. Cornette Werner, herbergier te Yper, krijgt 20 fr. boet uit hoofde van slagen aan Denys J Defever Leon, Defever Charles-Louis en Ver- Straete llenri fabriekwerkers te Wervick, elk 8 dagen en 26 fr. voorwaardelijk, voor braak van afsluitingen ten nadeele van Desimjelaere Hector. Vanderbeke Emile, molenaar te Poperinghe, die op 10 Maart 11. bij verstek veroordeeld werd tot 1 maand gevang en 26 fr. boet, had verzet aangeteekend tegen dit vonnis. De Rechtbank spreekt hem vrij. Feys René, leeglooper te Poperinghe, wordt veroordeeld tot 1 jaar gevang met onmiddellijke aanhouding voor diefte, met braak of beklim ming, van kleedingstukken ten nadeele van Verpoot Henri, te Boescbepe. Den 27 November laatst verliet Dujardiu Jos., wever te Comen, de herberg A la place verte» waar hij in stilte met de kaart-gespeeld bad. Hij wierd gevolgd door Vandenbussche Arthur, eveneens wever te Comen die dronke" !?s" Bij Dujardin gekomen, riep lnj ah», waarop Dujardin zich omkeerde. Op het zelfde oogen blik gaf Vandenbussche hem eenen stamp op het rechterbeen zoodanig fel dat het geb[okenf was en hij ten gronde viel. Vandenbussche gat zijn slachtoffer dan nog verscheidene vuistsla gen. Op het hulpgeroep van Dujardin kwamen zijne speelmaten buiten en hielpen hem. Dujar din is 2 maanden onbekwaam geweest om te werken. De Rechtbank veroordeelt Vanden bussche voorwaardelijk tot 2 maanden en 50 ,r. Hij moet daarenboven 1000 fr. schadevergoe ding betalen aan de Burgerlijke Partij. Leclerck IL-nri, Verhulle Henri, werklieden en Gameiin Irma, huishoudster te Waasten, die waarschijnlijk op 1 Januari 1910 het nieuw jaar wat teveel gevierd hadden, gingen wat wild te werke en verschijnen daarom vandaag voor de Rechtbank. Leclercq wordt veroordeeld tot 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Carditiael Hector, Car- dinael Victor en Dondeyne Georgestot 10 fr. voor belcedigingen, en 20 fr. voor de rijwielen van Cardinaet Victor en Dondeyne Georges be schadigd te hebben 1 maand en 26 fr. voor slagen aan Cardinael Jéróme en 30 fr. om met een mes bedreigd te hebben, en 50 fr. voor slagen aan Pollet Auguste. Gamelin krijgt voorwaardelijk 15 fr. vcoi' lichte gewelddaden op Cardinael Jéróme en 20 fr. voor slagen aan Pollet. Verhulle wordt vrijgesproken uit hoofde van slagen aan Pollet. «jf „yi 3f Kolonel Theodoor Roosevelt, gewezen President der Vereenigde Staten, is Donder dag namiddag, met den express van 12 ure 15, uit Parijs te Brussel aangekomen. M. U. Grant Smith, secretaris van het gezantschap, was M. Roosevelt tot aan de fransche grens te gemoet gegaan. In de Zuidstatie werd M. Roosevelt ver welkomd door kolonel Charles Page Bryan, gezant der Vereenigde Staten te Brussel, ver gezeld van de leden van het gezantschap en talrijke notabiliteiten van de Amerikaansche kolonie luitenant kolonel baron De Moor, vertegenwoordiger van Z. M. den koning; MM. Beco, gouverneur van Brabant Max, burgemeester van Brussel Bréart, burge meester van St-Gillis M. Francotte, oud minister van nijverheid en arbeid M. Car ton de Wiart, volksvertegenwoordiger de vertegenwoordigers der belgische Missies der Philippijnsche Eilanden meer andere voor name personen alsook damen, waartusschen miss Bryan en mevr. H. Carton de Wiart. Binnen en buiten de statie krioelde het van volk. Ten 12 ure i5 juist stoomde de express uit Parijs de statie binnen. De stedelijke Harmonie, die bezijden den hoofduitgang stond, speelde het Amerikaansch volkslied, terwijl er een donder van gejuich losbarstte. M. Roosevelt, vergezeld van mevr. Roo sevelt, mej. Ethel, zijne dochter, en M. Kermit Roosevelt, zijn zoon, werden door den vertegenwoordiger des konings en den Amerikaanschen gezant verwelkomd, bij 't uitstappen van den wagon, waarop hij met eenige zeer vriendelijke woorden antwoord de. M. Roosevelt was in reiskostuum don keren overjas en zwarten vilten vouwhoed. Zijn voorkomen is manhaftig en achter de glazen van zijn gouden neusnijper schitteren twee oogen die en krachtdadigheid en goed heid uitdrukken. GENT Felix Lammens, de 77 jarige ouderling uit de Kerkstraat, die in zijne woning door bandieten overvallen, gekwetst en gebonden werd, ver keert in voldoenden toestand. De wonde welke hij aan het voorhoofd heeft, boven het rechter oog, moet veroorzaakt zijn door een slag met een pitglas in alle geval, in den bloedplas die op den vloer lag, vond men de stukken van een verbrijzeld glas. De ouderling is overvallen ge worden terwijl hij in zijnen zetel sluimerde met hoeveel de bandieten waren kan do man niet zeggen, daar hij aanstonds bewusteloos was door den geweldigen slag dien men hem toegebracht had. De schurken hebben den man vastgebonden met de koorden welke hij gewoonlijk gebruikt om de hespen op te binden. Zij zijn vervolgens naar boven geloopen en hebben de brandkas geplunderd deze stond open, daar Lammens in den namiddag geld genomen had voor het beta len van den brouwer, en bij het meubel niet in bet slot gedaan had. De diefstal is nog al belang rijk er moeten, volgens Lammens schat, 21 obligaties van Gent, 10 van Brussel, 700 fr. in bankbriefjes en eene som in zilvergeld verdwe nen zijn. Het parket is ter plaatse geweest. De meid van Lammens, de genaamde Leonie Roels, 47 jaar oud, geboortig van Nevele, die reeds 18 jaar bij den ouderling woont, kwam eerst ten li ure 's avonds te Geilt terug uit Lo- vendegem, waar de brouwer woont bij wien zij de betaling gaan doen was. De vrouw had deu laatstee, trein gemist en moest per rijtuig afko men. Zij was zeer getroffen toen zij het nieuws vernam. Tot hiertoe is men nog niet op het spoor van de stoutmoedige bandieten. BRUSSEL Dinsdag namiddag was een briefdrager in de Groote post bezig met zijne aanbevoleü brieven te rangschikken en op te schrijven. Nevens hem stond een hulpbriefdrager. Deze ging hoen en liet den briefdrager alleen. Toen deze op zijne beurt wilde vertrekken, en zijne brieven nog eenmaal teido, bestatigde hij dat een aanbevolen omslag met 300 fr. verdwenen was. Daar nie mand in de post geweest was dan de hulpbrief drager, vielen de vermoedens op deze laatste De overste-briefdrager werd verwittigd en lien den hulpbriefdrager achterna, dien hij in de Daekenstraat inhaalde. Hij werd terug naar de post geleid waar men hem wilde aftasten, doch hy verzette er zich tegen. Toen werd do policie ontboden en hy was verplicht zich te laten aftas ten. Men vond in zijn bezit de omslag met 300 fr en ook verscheidene telegrammen en brieven welke hij niet besteld had. Woeusdag ïnorgend werd hy naar het gevang gebracht. M. MEIER, tandmeester te Kortrijk, zijne talrijke kalanten weten dat hij voor on- bepaalden tijd te Yper geene raadpleging meer zal houden en door niemand vervanaen wordt. J Voortaan wende men zich rechtstreeks 't huis van den Tandmeester Meier te trijk op den hoek der Moes Groenstraat vhuis met koetspoort), hij het gevang De personen die zouden voornemens nieuwe kunsttanden te doen inzetten n ben ons maar eenige dagen op voorhand t, verwittigen 's morgens te Kortrijk aanko mende, zullen zij denzelfden dag met hun nieuw gebit kunnen vertrekken laat on to t Kor n. 2 zijn (heb te eenige dagen achtereen te hernemen, 's Zondatrs echter stolen zij nooit, maar gewoonlijk kwa men zij 's zaterdags 's nachts hunnen buit on doen. Zaterdag nacht nu stonden drie bedienden dei- hallen op loer. Heel den nacht bleven zij vruch teloos wachten, doch ongeveer eene ure voor dè opening der hallen zagen zij eensklaps een jon geling uit de de kelders te voorschijn kom^n De bedienden sloegen hem gade; vooreerst bel gon de kerel lekker te smullen en koos de baste en duurste vruchten uit. Vervolgens begon hij een aanzienlijken buit in te pakken. Toen de schelm wilde vertrekken sprongen de bedien- den uit hun schuilhoek te voorschijn, grepen deu dief vast en leidden hem naar het kommis- sariaat der derde afdeeling. Het is een kereltje van 14 jaar oud, wonende inde Kanonstraat. Hij bekende dat hij reeds verscheidene maanden Je diefstallen in de hallen pleegde; zekere hande laars kochten hem aan spotprijzen de koopwaren af, en alzoo had de knaap altyd veel zakgeld. Hij liet zich 's avonds in de hallen opsluiten en kwam er 's morgends uit, daar hij tusschen hst nnn YT/vllj- rtn A HI CTO ITt A P k f O LI W A ff F (O ra BRUSSEL Sedert eenis-pn nia k de handelaars van de Grootf Hallen teSR tlgde,D dat er 's nachts allerlei diefstallen H'Brusse'. kels gepleegd werden. Die diefstaMflUane Win" by onregelmatige tussohennnk werden «oms gingen de'dieTen twee nf n" bedrev^- achtereenvolgens te werk l! 10 ,nacbtsn P.„r d„g„, „m Dinsdag morgend, rond 5 ure, vonden werk lieden die langs de wiltebroekscha vaart te n8. der over -Heembeek naar hun werk gingen, op den oever der vaart een damenhoed en een manshoed aan eikander gespeld, als ook een re- genscherm. Op den hoek was een briefje ge hecht, als volgtopgesteld: «Brussel, 25 april op) 11 ure 's avonds. Dier zijn overleden Robert Bal' Rumbeekscha steenweg, 13, te Rousselare, en Rachel Maes, meid bij M. Dirckens, op de Qor- tenberglei, 24 to Brussel. De regenscherm hoort toe aan jufvr. Martha Maes, Emiel Becolei, 37 teElsene.» De veldwachter heeft peilingen be volen in de vaart, welke tot hiertoe nog geenen uitslag opgeleverd hebben. LEUVEN Men heeft nog altijd geen nieuws over M. Max Dubrulle, die verdwenen is in da zonderlinge omstandigheden welke onze lezers kennen. Het is nu zeker dat de jongeling op het oogenblik zijner verdwijning in het bezit was van eene groote som geld; naar het schijnt nam hij eiken zondag het geld uit de brandkas en hield het op zich, voorgevende dat het zoo ze kerder bewaard was. De opzoekingen inde Dh- le zijn vruchteloos gebleven; algemeen begint men overtuigd te worden dat M.Dubrulle spring levend is en ergens in deu vreemde verblijft. De famielieraad heeft eene zitting gehouden waarop een expert boekhouder benoemd werd' die gelast is de boeken na te zien van de firma der weduwe De Keyser, waarvan M. Max Du- qrulle de bestuurder was. Een antwerpsche handelaar is verzocht den inventaris op te ma ken van al het hout dat er in de depots van Leu- ver, van Antwerpen en van Gent ligt. Men hoopt dat de verslagen der exporten binnen veertien dagen zullen gereed zyn. De persoon die aan Max Dubrulle eene som van 45.000 fr' zou geleend hebbe, is nog niet ontdekt. pyprc Als gij ongesteld en ongemakkelijk zyt, als gij geen eetlust en geene wilskracht hebt, neemt een paar purgeerpillen Walthary, en gy zult aanstonds beter zyn. 1 ff de doos, overal. BRUSSEL De genaamde Jan Vandoren, 60 jaar oud, en reeds 39 maal veroordeeld voor openbare dron kenschap, verliet Dinsdag het gevang, waar hij zijne laatste straf kwam te doen. Denzelfden dag, rond 2 ure van den namiddag, vond de politie hem dooddronken op den openbaren weg; hij wierd naar den amigo geleid, waar hij rorid 8 u. wat ontnuchterd uitkwam. Drie uren later wierd hij weder dooddronken opgeraapt, hij had eene wonde aan het hoofd, die hij beko men had al vallen. De onverbeterlijke drinker is een nieuw verblijf in den amigo gaan doen. LEUVEN Zaterdagavond kwamen drie kerels in de herberg van Vanden Eynde, Schapenstraat, en weigerden bun bier te betalen. Zij ranselden den herbergier af. M. Fr. Van Schoonlandt, meester-maalder, die juist in de herberg kwam, werd in het gelaat getroffen door eene flesch welke een der woestaards geworpen had de ongelukkige viel gansch bebloed ten gronde. De woeste kerels die er van onder getrokken waren, begaven zich naar de Tervuersche straat, waar zij de gaslantaarns verbrijzelden. De schelmen zijn aangehouden en ter beschik king van het parket opgesloten. 1 I i s=3 1 U? :"f?j Een persoon zocht, zaterdagnacht rond I u., twist tegen de verbruikers in de herberg Iiaucquier. De kerel werd buitengesloken, doch kwam wat later terug met zijn broeder, en een gevecht in regel ontstond; de stoelen, flesscben en glazen deden dienst als werptuigen. De policie leidde de vechters naar het policie- faureei; de herbergier was erg gewond en zijn schoonzoon had eene messteek bekomen, SINAY Zondag, rond middernacht, is er ter her berg van de weduwe Declerck, een messenge vecht geleverd geweest. Verscheidene dronken jongelingen kregen twist voor eene nietigheid; op eens trok een hunner zijn mes en plofte het verscheidene malen in den rug van Gust. Dekeyser, een jongeling van Merbeke. Hier mede nog niet tevreden, keerde de dader zijne woede tegen vrouw Declerck, die eene steek in den arm bekwam. De toestand van Dekey ser is hopeloos en de wonde van vrouw De clerck is gevaarlijk. ANTWERPEN Twee verdrinkingen door den alcool Twee schepelingen, in dronken toestand van eene herberg komende, zijn in de Schelde gevallen, wanneer zij zich naar hun schip wil den begeven. Aanstonds kwam m°n hen ter hulp. Doch wanneer men erin gelukte hen uit het water te trekken was de eene reeds dood, en de andere verkeert in eenen gevaarlijken toestand. alle apotheken de pillen krygen van Dr Raphael» het beste geneesmiddel tegen flauwte, uitputting en bloedarmoede. 1 fr. 75 de doos, LONGHERY In deze gemeente leeft eene familie Italianen in oneenigheid.De man is een groole dronkaard» en vader van zeven kinders. Donderdag namid dag, zyne vrouw hem geld geweigerd hebbende, overlaadde bij baar met slagen, waarna hij ver trok. De ongelukkige, die gevaarlijke wonden bekomen had, kreeg schielijk eenen aanval van heete koortsen. Zy nam een barer kinders, van lüj.oud, en hong het op aan eenen kopstok, waarna zy naar hetSlle verdiep klom en beneden sprong. v Gelukkiglijk kwam de man nog aantijds te «n!01? iVUn dochtertje te redden. Wat de vrouW aangaat, haren toestand is hopeloos. Zyhae» een been, eenen arm gebroken,en verscheiden» S?n ,aan het hoofd. Dit droevig voorval „00tt'P.d0 gemeente etne groole opschudding wierd waar de vrouw algemeen geach w^nnTWaRPEN Man zal zich nog te Ant werpen, de aanhouding over twee nia.an)0n herinneren van den beruchten ruecheiscJ^ tre nsehuimer Blockeel. De kerel verdedigd0 zich hardnekkig en loste verscheidene revoly schoten naar policieagenten; een dezer laatstt t rans Janssens, wonende op de Rogiersplani»' werd door een kogel iu de knie getroflePvia- wonde genas spoedig, doch Janssens bleet gen van pijnen, werd eene kleine heelkun" ge bewerking noodig geoordeeld. morgend begaf de agent zich naar het SiuiV0U berggasthuis waar men hem by middel chloroform in slaap deed. Toen de operath loopen was wilde mn de 11'iijderVokkend00 alle pogingen bleven vruchteloos; de ong0^u> was dood. 0f Frans Janssens was geboren te Mech0 s waar zyne ouders aan de statie wonen. RU gehuwd en vader van een kind.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2