Versche Zalm Mengelmaren s* w w> m- Gemeenteraad Sterfgeval HOND DE WERELD '11 iioed Vonnis Examens Hopmarkt Velodroom van Yper w L)e Boze Gids es Aan de flauwe, bleeke, en bloedarme personen. Gevolgen van bet drankmisbruik tf» £S £7 £S sfl> Sflp *sfl> Sflj S®P f!9> Fl ERS-LOU WYCK, f9 f3 f9 19 !9 f9 19 sat aft s# 5Ê. eA De broederschappen van 't H. Sakrament, namelijk dit van St-Maartenskerk te Yper, heelt dien oproep herhaald, en in het bijzon der aangedrongen op de deelneming aan de groote processie, waarmede het Congres zal sluiten op Zondag 14 Augusli, om 3 ure. Zouden alle vrienden en vereerders van t H. Sakrament van de jare niet iets bijzonders kunnen doen? Zouden de Yperlingen, die niet kunnen beantwoorden aan gemelde uitnoodiging, ten minsten van de jare, talrijker dan de vorige jaren, niet kunnen deelnemen aan onze Tuindagprocessie, t H. Sakrament en O L. Vrouw van Tuine ter eere, op Zondag 7en Augusti, om 10 ure. Zou er geen processielied kunnen gemaakt en gezongen worden, bij voorbeeld op de volgende woorden Heilig, heilig, nog eens heilig. Driemaal heilig is Ons Heer, Mannen, vrouwen, arm en rijken, Knielen w'al te zamen neer. D'Heilige' Hostie weze aanbeden. Z'is Gods Zoon, Zijn Vleesch en Bloed, Onze Schepper, Heer eu Meester, En de Gever aller goed. Die gelooft, zal zalig worden, Heeft de Messias gezeid, En Zijn Kerk van dan tot heden Heeft 't Geloof steeds opgeleid Heer der Heeren, wij gelooven Dat G' in dH'eilig' Hostie zijt, Heipons, en schenk zegeningen Aan alwien U hier belijdt. Onze Lieve Vrouw van Tuine, Gij die Jesus' Moeder zijt, Zie hoe wij Uw Kind beminnen, En elk U is toegewijd. Spreek voor ons bij God ten beste, Toon dat G' onze Moeder zijt, Vraag voor ons geloof en liefde, En wat U en ons verblijdt. r- v I De Raad komt heden Zaterdag nogmaals bijeen ten Stadhuize, om de volgende zaken te bespreken 1 Inrichting van eenen pompierspost op het Wieltje. 2. Aankoop van een machien voor den dienst der Waterverdeeling. 3. DischVerpachting van onroerend goed. Mijnbeer Eugeen Struye, gewezen Senator en Kamerheer, gemeenteraadslid en oud jehepen der stad Yper, is Maandag nacht godvruchtig in den Heer ontslapen, hier ter stede. Overtuigde christen en manhaftige strij der, onwrikbare verdediger van al onze vrij heden, gaf hij in zijne zeer lange loopbaan op politiek gebied de onloochenbaarste be wijzen van verkleefdheid en rechtschapen heid, en 't was een eere voor de katholieke partij hem te mogen tellen onder hare werkzaamste hoofdmannen, die met Spiilo- bout, Iweins d'Eeckhoutte, Surmont de Volsberghe en anderen, hier in't Ypersche voor goed de katholieke partij hebben beves tigd. Wie zal ooit beseffen wat de katho lieken en de heele stad hebben weggelegd door dit onherstelbaar verlies 1 Hij was terzelvertijde de koene strijder, de mildadige steun en de wijze raadsman, door eikendeen geprezen en hooggeschat. Zonder beslag, maar ook zonder menschelijk opzicht kweet hij zijne plichten, en hij stierf zooals hij geleefd had ten volle overgelaten aan den wille Gods, na op eigen verzoek de laatste Troostmiddelen van den Heiligen Godsdienst te hebben ontvangen. In Kamer en Senaat, zoowel als in de gemeenteraad van zijne, geboortestad was hij steeds de dappere verdediger der belan gen van Kerken Godsdienst. Meer dan eens hebben wij hem bewonderd als hij, echte volksredenaar,met zijne mach tige stemme de menigte wist te ontroeren oi de geestdrift zijner toehoorders uit te lokken. Zoo nederig als begaafd, gebruikte hij eerst en meest zijn talent ten voordeele van dezen die door de fortuin minst begunstigd waren. Zestig jaar geleden stichtte hij met zijn boezemvriend M. Nap. Meersseman, het werk der Heilige Familie, ter opbeuring van de leegste standen der samenlevingen samen met hem wijdde hij zijn vrije zondaguren aan die zoo verdienstelijke inrichting. Meer dan eens liet hij vriendenvergaderingen en bijeenkomsten daar om zijn geliefde ouder lingen on zedelijke en stoffelijke wijze te kunnen steunen. Zelfs nog wanneer de on verbiddelijke kwaal die zijn ijzeren gestel ondermijnde, hem stilaan maar zeker ten grave leidde, was nog immer dit volkswerk het voorwerp zijner gedurige bekommer nissen. Wat verbetering bracht bij de kleinen, was zeker bij M. Struye hulp en steun te vinden. De Heer vergelde hem honderdvoudig al het goede dat hij onder zijne medeburgers heeft gesticht. M. Eugeen-Marie-Jmeph Struye werd te Yper geboren denzelfden dag alsonze Grond wet, gelijk hij ons zoo dikwijls zegde, den 7 februari 1831. Hij was de kleinzoon van M. Jacques Struye, heere van Swylande en Ledeghem, en zijn groot-oom was de laatste abt der eenmaals beroemde abdij van Voormezeele, zijn oom, onderpastor te Voormezeele en later op Sint-Jacobs te Yper, stichtte het klooster der H. Familie, den 29 December 1840, tien zijner voorouders mieken deel van den raad der '27 hier ter stede. Den 13 Juni 1876 werd Mijnheer Eug. Struye Kamerheer gekozen voor het arron dissement Yper, in vervanging van M. Alfons Vanden Peereboom. In de wetgevende Kamer en later in den Senaat was de heer Struye t en vastberaden verdediger der handels-en landbouwbelan gen van de streek. Hij stemde, te zamen met de heeren Colaert en Berten, de over name der vaart van de Leie naar Yper, maar vooral de kwestie van den tabak vond M. Struye immer gereed om de belangen zijner lastgevers voor te staan. Om de onschatbare diensten door den eerbiedweerdigen man ewezen aan de be- largen vaa Kerk en Vaderland, wierd M. Struye vereerd met verscheidene ridderor den. Hij was Commandeur der Leopoldsorde en onlangs werd hij door den IvoniDg tot den adelstand verheven, hij, die door zijne edele en nederige handelwijze onder zijne medeburgers, in een hoogen graad de alge- nieeue achting genoot. ITALIË. In de provincie Lecce, in Zuid-Italië, zijn 200 menschen gebeten door razende honden. Overjaar in September verscheen voor de eerste maal de vreeselijke ziekte onder de honden. Een zieke hond beet zestig andere, van welke er twintig niet seffens konden af gemaakt worden. Deze hebben de wreede ziek te voortgezet. Bij middel van vergift tracht men nu al de rondloopende honden van kant te maken. In dezelfde provincie, ie San Pietro Ver- motico, zijn 600 personen gaan betoogingen houden tegen de benoeming van den overste der wegenis in de stad. Eerst werd met steenen gesmeten, dan ge schoten met revolvers en de politie gerocht een oogenblik overmand en gaf vuur. Twee der betoogers werden doodgeschoten en vijf gekwetst. Er is een onderzoek inge steld. Over kruisbeeld in de scholen is in de Pié- monteesche stad Allessandria een langdurige strijd gevoerd. Daar had de sotialische gemeenteraad in het jaar 1905 besloten het godsdienstonderricht in de gemeentescholen af te schaffen. Dit besluit werd echter door de regeexing on geldig verklaard, waarop de gemeente de be slissing inriep van den Staatsraad. Onderwijl besloot de gemeenteraad ook, de kruisbeelden uit de schoollokalen te verwijderen. Ook idit besluit werd door de provinciale staten be vochten en door een koninklijk besluit yan 6 Juni 1907 voor ongeldig verklaard. De socialisten van Allesandria wilden een princiepe beslissing uitlokken en brachten de kwestie der kruisbeelden oo voor den Staats raad ter behandeling. Daar de kwestie van het godsdienstonderricht intusschen reeds door de wet Rava algemeen beslist is, bleef alleen nog het kruisbeeld -over. Met spanning zag men den uitslag te gemoet. Dezer dagen heeft de Staatsraad uitspraak in deze zaak gedaan en het besluit van den gemeenteraad van Allesandria, om de kruis beelden uit de scholen te verwijderen, voor ongeldig verklaard. riet kruisbeeld blijft dus in de scholen, ondanks de onverdraagzaamheid de.' socialis ten en anti-klerkalen. ENGE L AND. De engelschen houden voor den oogenblik een overzicht hunner zeemacht om te on derzoeken hoever zij nog de overmacht be zitten op ^ee tegen de Duitschers. Daaruit blijkt dat ze in getal en in peerdenkracht of touwmaat nog verre boven Duitschland zijn, maar... vele der Engelsche kruisers zijn nog van oud stelsel daarbij de engelschen leg gen maar 2' tot 3 groote schepen in 't bouwen per jare en Duitschland 7 van de jare; alzoo zou die overmacht stillekens aan t' dalen zijn, en de opperminister Asquith heeft dus niet zonder reden een warmen oproep gedaan op zijne landgenoten opdat groote opofferin gen zouden gedaan worden om hun meester schap op zee te behouden. YR ANKRIJK. De belgische bladen die voorstaanders zijn van verplichtend onderwijs, doen ons nog al dikwijls Frankrijk als voorbeeld nemen, maar dezer dagen werd eene statistiek afgekondigd die .eens te meer het nut der verplichting den kop inslaat. Volgens de tabels door het gouvernement afgeleverd waren in het fransche leger verle den jaar 9529 mannen ingelijfd die noch le, zen, noch schrijven konden, en de militai re overheden, die de mannen onderzochten, vonden er 14.225. Indien dat zoo gaat in Frankrijk waar de verplichting sedert zoolang bestaat, dan heb ben wij liever de vrijheid als in België, waar het getal ongeletterden veel kleiner is in even redigheid der bevolking. Een klant van een handelaar pit de Kem pen had zijne rekening betaald aan den reiziger der firma, alhoewel op de fransche facturen staat, dat geen betaling geldig is dan tegen de handleekening van den fabrikant zelf. Niet betaald zijnde door zijnen reiziger, eisehte de fabrikant een tweede maal de betaling van de koopwaar, steunende op het Fransch advies, dat op zijne factuur prijkt. De magistraten hebben den eisch gladweg afgewezen, zeggend dat de klant niet verplicht is de Fransche taal te kennen oin de meldin gen, in "t Fransch opgesteld op de facturen. te ontcijferen dat de aanlegger maar de ver koopvoorwaarden in de taal van de streek had- de moeten ter kennis brengen van zijnen klant. Boetstraffelijke Hecht ba rik van per Zitting van 2S Juli 1910. Voorzitter, M. Biebuyek. Depoorter Cyriel, wever te Wervick-Fr. en Vanthournout Julien, fabriekwerker te Wer- vick-Belge worden veroordeeld de eerste tot 8 dagen en 26 fr. voor wederzijdsche slagen. - Vantomme Oscar, vlaswerker te Wervick krijgt 8 dagen 'en' 26' fr. voor aftroggelarij van een kwijtschrift van 11 fr. 50 c. ten nadeele van Dumont Joseph. Worme Jérome landbouwer te Belle jVerhaeghe Henri, landwerker te Dranouter; Faes Henri, smokkelaar; Lalou Pascal, dag- jlooner en Gevaer Maurice voerman te Belle krijgen elk 26 fr. boet voor wederzijdsche slagen. Demeyere August, wever te Comen-Fr. wordt veroordeeld tot 26 fr. boet voor smaad jegens de politie. D'Huisser Isidore, aardewerker te Vt?>- mertinghe krijgt 209 fr. boet voor iachtmis- drijf. N Maet Julien landwerker te Poperinghe krijgt 200 fr. boet voor jachtmisdrijf. - Debruyne Désiré, daglooner te Wervick en Grymonprez Alphonse, foorkramer, teCo- jnen waren door de Politierechtbank van Wer vick tot 1 fr. boet voor openbare dronkenschap op beroep door het Openbaar Ministerie inge slagen, worden zijl veroordeeld tot 10 fr. boet. 10 Ir. boet. Provoost Henri zwingelaar te Wervick door de Politierechtbank van Wervick lot 7 fr. boet veroordeeld voor openbare dronkenschap, wordt op beroep van 'bet Openbaar Ministe rie gestraft tot 25 fr. boet. Van Elslander Ferdinand, landwerker te 'Brielen, thans aangehouden, verschijnt voor de rechtbank onder de betichting van aan slagen op de eerbaarheid, hij wordt vrijgespro ken. Dervaux Alphonse, wijnkoopman te Wervick, vervolgd voor openbare zedenschen nis krijgt 7 maal 15 dagen en 7 maal 26 fr. Zitting van 29 juli 1910 Dehondt Gustave, metser te Y^ier wordt veroordeeld tot twee .maanden gevang yoor enkele bankbreuk. Vandewynckele Cyrille, boomkapper te Gheluwe, die in een bosch te Gheluwe ver scheidene boomen zoo gekapt had dat zij vergaan waren, krijgt 7 keeren 15 dagen en 7 keeren 26 fr. De volgende heeren oud-studenten van St Vincentscollege hebben hun exaam afge legd M. Paul Butaye van Yper, het laatste exaam van kandidaat-notaris. M. Arthur Hollevoet van Becelaere, het exaam van doctor in geneeskunde (2e proef). M. Roger Thibault de Boesinghe van Boesinghe, het exaam van kandidaat in wijsbegeerte en letteren (le proef). M. Gnstaaf Colpaert van Gits, met onder scheiding het exaam van doctor in genees kunde (2e proef') M. Abel Delie van Yper, met onderschei ding het laatste exaam van doctor in genees- kunde. AALST, 23 Juli. Markt vast. Men kwo- teert Aalst (Stadsmerk) 65-60 fr. BRUSSEL, 27 Juli Markt kalm, ter oor- zake van het beter weder. Men kwoteert Poperinghe (Stadslood) 57 1/2 60 fr. Aalst (Stadsmerk) 62 1/2-65 fr. POPERINGHE, 28 Juli. Handel kalm. Men betaalt Poperinghe (Stad) 55-57 1/2 fr. Poperinghe (dorp) 52 1/2 fr. In het begin der week betaalde men de stadshop 60 fr. de verkoopers zijn op hun weerhouden. Alle dagen van den TUINDAG zal inen vei6che Hollandsche Zaim, en ander versche vi-ch, nieuwe Hollandsche hairngen, inge legde visch en garnalen kunnen bekomen in den Vischwinkel Lange Meersch, 20, Yper. Zondag 7 oogst 1910, om 2 1/2 uren. Ter gelegenheid van Kermis-Tuindag en volgens bijzondere toelating van den Belgi schen wielrijdefsbohd Kampioenschap der Vlaanderen voor beginnelingen met licence 50 km.met premie alle 3 km. 100 fr. prijzen, daarbij zal de eeiste den titel mogen dragen van kampioen der Vlaanderen en zal een allerschoonst maillot ontvangen en een gulden medaille van de stad. Koers voor damen, in 2 reeksen van 5 km. met premie alle kilometer. Prijzen 20—15 105 fr. Bijzondere ingangprij3 Tribunen 1 fr. viragen 0,75 en volksplaatsen 0,50. 3> GHISTEL. Zondag namiddag, ten 2 1/2 ure, had in de parochiekerk de plech tige wijding plaats van het vaandel der kan tonale kiesvereeniging, gevolgd door eene scboone aanspraak van den Z. E. H. kanunnik Camerlynck. Vervolgens had er een optocht plaats naar het kasteel van M. Ronse meer dan 30 maatschappijen, met vlaggen en mu ziek, namen deel aan den stoet, die ruim duizend man sterk was. M. Helleputte, pii- nister van spoorwegen, en vele hooggeplaat ste personen namen den stoet in oogenschouw, waarna me -»aar de Groolemarkt trok, welke zwart zag f|>olk lipt woord werd daar op- volgentlijk >erd door MM. Vander Hey- den, geweffeèjr volksvertegenwoordiger, Alfred Ronse, gemeente- en provincieraadslid, en door M. den minister de sprekers werden druk toe gejuicht, vooral M. Helleputte, die op eene geestdriftige ovatie onthaald werd. Terwijl men uit volle borst den Vlaamschen Leeuw zong, kwam de tijding toe van het afsterven van den E. H. Gambler, pastoor-deken, stich ter van de kantonale kiesvereeniging. Onnoo- dig te zeggen dat de vreugde weldra plaats maakte voor een algemeenen rouw. cg YPER. De douaniers hadden verno men dat er langs Rousbrugge eenige kassen, bevattende flesschen met fransche likeuren, binnengesmokkeld en naar eene herberg der Statiestraat overgebracht waren. De doua niers gingen zaterdag naar de herberg en sloe gen er zes kassen aan alles werd naar het bureel der belastingen gedragen. Bezoekt in de BelgiscKe Afdeeling (Groot Paleis) den stand van Adolf Del- haize en O (zie aankondiging). eg OOSTENDE. Donderdag avond is het parket van het Beroepshof van Gent afgestapt in den Speelkring van den Kursaal van Oos tende. Het parket was samengesteld uil den heer da Ryckman, raadsheer, afgeveerdigd door den eersten voorzitter den heer advokaat- generaal F. Van den Bosch, en een greffier. De magistraten waren vergezeld door den policiekommissaris van Oostende en een lOtal politieagenten in burgerskleederen. Het parket trad om 10 1/2 ure binnen in de speelzaal. Op dat oogenblik waren nage- 'noeg 500 spelers vereenigd rond een lOtal bacarra tafels. Verscheidene bankhouders haastten zich om weg te vluchten tijdens de ontstane verwar ring. De magistraten stelden de identiteit vast van de andere bankhouders, van het perso neel en hebben de inzetten aangeslagen. In het begin ging dat tamelijk gemakkelijk, maar eenige spelers gaven het sein, door te roepen Weg met de dieven waarop wel dra talrijke vijandige benden de magistraten omringden. Vrouwen klommen op de tafels en riepen Buiten Aan de deur Een der kerels, door eene groep spelers omringd, rukte met geweld een pak bankbil jetten uit de handen van een der magistra ten, en de agenten die dien kerel bij dein kraag wilden vatten werden mishandeld. Daarna drongen de aanwezigen naar een der uitgangen. Twee der agenten die ds deur bewaakten werden ten gronde gestampt en ver- trappeld. De deuren en de spiegelruiten wer den verbrijzeld. De magistraten ontboden dan de gendar men, terwijl de ruststoorders huilende en fluitende heen gingen. Een der spelers, die den kommissaris voor dief uitschold, werd iaangehouden. Ook een andere kerel, die van de verwarring gebruik maakte, om de zakken der spelers te ledigen, werd bij de lurven gepakt. Het was 2 ure van den morgend toen het parket de speelzaal verliet. Zij hebben 'den Inventaris opgemaakt van de kas en yan 'da inzetten het aangeslagen geld be droeg naar het schijnt een half millioen Bij het heengaan werden de zegels op de speelzaal gelegd. Vrijdag werd het onderzoek voortgezet. De leden van het komiteit, waaronder 3e iadvokaat L1..., plaa ts ver vangen 1 rechter van Oostende, zijn in beschuldiging gesteld. Het 'is juist den titel van plaatsvervangend rech ter van dien mijnheer, welke de tusschen- komst van het algemeen parket van Gent verplichtend maakt, omdat dit alleen bevoegd is om vervolgingen tegen magistraten in te spannen. Vrijdag morgend wendde een der gemeente raadsleden voetstappen aan bij den heer ad- vokaat-generaal Van den Bosch, die antwoord de dat de speelkring van de Kursaal bij «hoo- ger bevelgesloten zou blijven. Het parket heeft dokumenten en feiten ont dekt van het hoogste belang, welke zeer ere gevolgen zullen hebben. De magistraten van het Hof waren per auto mobiel van Gent naar Oostende gekomen. Bij bet binnenkomen van Oostende scheidden ziji van elkander en zijn slechts aan den ingang van de Kuursaal weder samen gekomen. Hunne intrede in de Kuursaal had het uit werksel van een geweldigen donderslag De SOCIETE LITTERAIRE heeft de club- paal in den Kursaal zaterdag heropend M. MEIER, tandmeester te Kortrijk, laat zijne talrijke kalanten weten dat hij voor on- bepaalden tijd te Yper geene raadpleging meer zal houden en door niemand vervangen wordt. VoortaaiV tvende men zich rechtstreeks tot 't huis van den Tandmeester Meier, te Kor trijk op den hoek der Moescroenstraat, n. 2, (huis met koetspoort), bij het gevang. De personen die zouden voornemens zijn nieuwe kunsttanden te doen inzetten, heb ben ons maar eenige dagen op voorhand te verwittigen 's morgens te Kortrijk aanko mende, zullen zij denzelfden dag met hun nieuw gebit kunnen vertrekken. BOESINGHE Dinsdag laatst heeft de jaarlijksche prijs kamp plaats gehad voor het geitensyadikaat van Boesinghe prijskamp die van jaar tot jaar toeneemt in belangrijkheidom de nieuwe verbeterde dieren die wij zien verrij zen, om de grootere zorge die van langs om meer toegewijd wordt aan de geiten zoo danig dat wij mochten vernemen uit den mond der HH. keurders Caenepeel Van Heuvel dat ons syndikaat van Boesinghe voor geen enkel ander moet achteruitwijken in geheel de streke, en dat wij bijzonderlijk sedert ons 3jarig bestaan verre voren zijn en gelukt hebben in het verbeteren van het inlandsch geitenras. Wat ter eere strekt van al de Boesmghenaren, leden vau het syndi kaat van de wijkmeesters, die met zooveel iever de hun toevertrouwde bediening ver vullen van het bestuur van bet syndikaat. Ook heeft de weledele Heer Burgemeester Ern. (Je Thibault de Boesinghe getracht uit feest zoo luisteriijk mogelijk te maken. Niet alleen was het voor hem genoeg den prijs kamp te betalen 100 fis hij heelt eraan ge houden een noenmaal ie schenken aan de H. K. Bestuurders Wijkmeesters van het syndikaat. Daarbij nog heeft hij persoonlijk bet feest voorengezeten.Gij hadt moeten zien hoedi gelukkige prijswinnaars eiaan hiel den uit zijne handen de prijzen te balen, zooveel te meer dat hij voor de prijsdeeling bun eenige welgepaste woorden voorhield (i Ik ben gelukkig te mogen, vandage, dit leest voorenzitten;ikben gelukkig u vandage zoo talrijk vergaderd te zien, op dit leest van uw syndikaat, voor hetwelk ik bereid ben te werken, omdat dit syndikaat samen gesteld is uit kleine lieden, niet kleine, daar zijn geen kleinemaar lieden met kleine beurzen, die mogen en moeten geholpen worden door de groote lieden. Lieden met groote beurzen en wij moeten op onze da gen daar veel voren werken. Woorden die waarlijk strekken ter zijner eere en wij ver hopen wel met zulk eenen achtbaren voor zitter aan het hoofd met reuze schreden vooruit te trekken in ons syndikaat. Onnoo- dig u te zeggen hoe zijne woorden algemeen toegejuicht wierden, en hoe uit iedereeus borst de kreet opsteeg Leve de Heer Burgemeester Thibault de Boesinghe. Het feest, opgeluisterd door hst muziek, sloot met het spelen van den Vlaamschen Leeuw, Ziehier du de naamlijst der gelukkige prijs winnaars. 180 frs verdeeld in meer dan 130 prijzen. Prijskamp voor lammeren I. prijs. Vermeesch A. 5 frs. 2. Dewaele J. 4 3. DebceutJ. 3 4. Vangheluwe P. 2 5. Thorout E. 1 Prijskamp voor geiten met hoornen van alle oude 1. prijs. Huygebaert P. 4 frs. 2. Planckaert C. 3 3. i) Wydoiw P. 2 Prijskamp voor geiten ponder hoornen met 2 tanden 1. prijs. Vermeesch A. 5 frs. 2. Dezeure 0. 4 3. Verstract A. 3 4. Tbeirsen E. 2 Prijskamp voor geiten ponder hoornen met 4 of 6 tanden 1. prijs. Lacour G. 5 frs. 2. Tbeirsen E. 4 3. Samyn H. 3 4. Marhey A. 2 Prijskamp voor geiten ponder hoornen met 8 tanden 1. prijs. Gobbin B. 5 frs. 2. Isebaert H. 4 3. Charlet 3 4. Vandamme H. 2 Tentoonstelling van bokken en prijskamp voor boklammeren ponder hoornen 1. prijs. Deboeuf J. 8 frs 2. ij Pecceue R. 4 3. li Pecceue R. 3 Voor den bezoeker van Brussel en \ijne Tentoonstelling 300 bladzijden, 150 illustratiëo. 2i kaarten en plans, de tetoonstelling van Brussel in kleur- druk, grootformaat. Prijs40 centiemen. Te koop ten bureele van 't Nieuwsblad. D1CKEBUSCÜ Oaze geliefde heer onderwijzer, Meesier Jus tin Deraedt, heeft van zijne Hoogmogendheid den Koning het kruis van 2' klasse ontvangen, verleend aan de voorstaanders en bewerkers van Onderlinge Bijstand. De Dickebuschnaars zijn over die onderschei ding ten uiterste tevreden, omdat ze daarin het bewijs vinden dat de tioogere overheid de wer- kingevan Meester Deraedt waardeert, Ironwens ze weten, zij, dat het Meester Deraadt is die de ziele, het leven, de spille is v aarop al de volks- werken van Dickebusr.h draaien. Zoekt in de bonden, de gilden, de maatschappijen van allen aard die üickebusch doorweven, en overal vind! gij Meester Deraedt. Die onderscheiding zal een nieuwe aanrnoe diging zijn voor den wakkeren zotger en 'tzal ongetroffeld gepaard gaan met een nieuwen en werkelijken opbloei van die schoone en nutti ge gilden, die het welzijn stoffelijk en zede lijk van onze bevolking betrachten. Meesier, hertelijk proficiatUw kruis is wel verdiend GHKLUVELT. OMMEGANG EN KERMIS. Veel volk binst de Stc Margrietedagen, niet tegenstaande 't slecht weer Duizenden Mar grietedienders of bedevaarders, uit, alle gewesten kwamenaf, en herbergiers, winkeliers, beenhouwers en krameniers hebben nog 'nen goên sluiver ontvangen ze klagen nog, maar klagen is allemans gewoonte De kermis is rustig afgeloopen hier en daai 'ne swanselaar dié 't geld verdrinkt, die ouders, vrouw of kinders in huis broodnoodig hebben en eenige herbergiers, die -- om rijke te komen vergaringen houden die aanleiding geven tot het bederf der jeugd. Zulke bazen worden met der tijd, luisarm Eere aan dezen die zich eerlijk en deftig verzet hebben maar, schande aan deze, die van de Ommegangdagen beesledagea 'dur ven maken Een Herbergier VRIENDELIJK VEZOEK Een gebrekelijk man van Meesen is hier ter stede aangehouden op zijn verzoek, en voor een tijd naar Hoogstraeten gezonden, om daar te verblijven ten koste van Meesen, die, zoo be weert de man, niets voor hem doen wil. Die eigenaardige kerel heeft zelf aan den vrederechter gevraagd om veroordeeld en naar Hoogstraeten gezonden te worden. Zulk vriendelijk verzoek kon de rechter natuurlijk niet weigeren. Seven Rietjoeker was gedecoreerd, waarom daten meit de historie niet. Wijten Lap, zijn' gebuur, was er een beetje jaloersch van, maa toch, om geen kwa inzicht te geven hij gingr toch Seven Proficiat wenschen Seven, zegt hij alzoo, 'k wensch u geluij omdat ge nu zoowel aan ons Heere gelykt Dank u, Wijten, antwoordde Seven, maar aan ons Heere gelijken wat wilt ge daarmee zeggen Wel jandorie, Seven, ons Heere en hadt ook niet verdiend van gekruist te worden... becelaere. Maandag nacht drongen dieven in het hofste deken be wood door de gebroeders Jules en Ed- mond Carpenteir, op de Reutelhoek. Da kwaad doeners gingen recht naar de slaapkamer van Edmond; grepen hem in zijn bed vast en vroe gen waar het geld iag. De man verweerde zicj, moedig; hij gelukte er in uit de handen der ban- dieteu V- geraken, buiten te loopen en om hulp te roepen. D dieven namen ijlings de vlucht. komen Sedert een drietal jaren zochten de gendarmen en de polcie vruchteloos een kereltje op, SyL veer Ghesquière. gezegd «Plaker», thans 18 jaap oud De «Plaker» was beticht van ten minste vijftig diefstallen en over twee jaar was hij verstek veroordeeld tot 3 maanden gevang; oofc moest hij, bij zijne aanhouding, tot zijne meer- derjarigheid ter beschikking van het Staatsbe- stnu gested worden, daar hij onlangs weer eene veroordeelirig van 8 maanden gevang opgeloo- pen had. De jonge bandiet verbleef in eene hut, te midden van een dicht bosch; 's nachts had men hem dikwijls gezien in de wijk van de Cruys- eeke, in de nabijheid van het Nachtergaelbosoh, De gendarmen van Wervick, van Meenen, van Zonnebeke en van Komen, hadden reeds her haaldelijk klopjachten gedaan, doch zonder uit. slag. De brigadier Depover en de gendarmen der brigade van Komen waren zondag heel den na middag op zoek geweest in de omstreken van Gheluwe en Gheluvelt, daar Ghesquióre nogal voor gewoonte had naar de gemeenten te gaan waar het kermis was. De kerel werd niet ont dekt; rond den avond gingen M. Deraeve, poli ciekommissaris, de brigadier Depover en de gendarmen Coppens, Bruggelmans en Seysaens, in burgerkleeren, naar het bosch waar de «Pla ker verbleef. De brigadier en een gendarm drongen in de hut, terwijl de anderen buiten de wacht hielden; alles)werd doorzocht en ten slot te vond men Ghesquière op den zolder in een: soort van duivenkot, verborgen onder eenen zak. De kerel wilde tegenstand bieden, doch. spoedig werden hem de handboeien aangeklon ken.'.Die aanhouding is eene (ware ontlasting voor hecd de streek, want Ghesquière leefde uit batend vau diefstal, en hij werd zeer gevreesd. IE YPER. De politie heeft Vrijdag een landlooper aangehouden, Rodolf Mahieu ge naamd, 22 jaar oud, geboren te Poperinghe, die reeds vier maal in een hedelaarsgesticht verbleven heeft. Mahieu is van uit zij'ne kinds heid uit zijne geboorteplaats weg, en (heeft nooit eene vaste woonst gehad. Hiji zal voor 'Jonhepaalden tijd naar een bedelaarsgesticht teruggestuurd worden. M. Julien Antony, voorzitter der Pensioen- gilde der studenten van het College, ontvangt het kruis van 2e klasse, verleend aan de voor staanders der onderlinge Bijstanden. Onze beste gelukwenschen. rt> PASSCHENDAAL. Op de wijk Kor- tekeer is Donderdag namiddag, rond 3 ure 1/2, brand uitgebroken in da schuur yan don land bouwer Jules Lefevre. Het vuur tastte ook het woonhuis en de afhankelijkheden aan, en Lort nadien lag heel 'de hofstede in asch. Het vee kon gered worden, doch verder is heel da inboedel de prooi der vlammen ge worden. De schade is aanzienlijk er is ge- lukkiglijk verzekering. kleur, kracht en sterkte wilt terugvinden, maakt gebruik van de ijzerpillen van Dr Raphael, ge waarborgde uitslag. 1,75 fr. etterbeek. Twee kleine kinderen kwamen maandaj avond al weenenuaar het policiebureel geloopc' om te vertellen dat hun vader dronken te huis gekomen was, dat hij hunne moeder deerlijk mishandeld en zelfs een revolverschot op gelost had. De twee agenten die de kleinen naar hun huis vergezelden, in de Veldstraat, vonden daar de moeder met bebloed aangezicht, din vestigde hetgeen h ire kinderen gezegd hadden- Haar man had haar mishandeld en op haar ge' schoten zonder haar te treffen. De agenten gen den gevaarlijken kerel, zekeren George* Vanlaer, opzoeken en vonden hem in eene hef berg der buurt, waar hij de verbruikers met ZÜ' revolver bedreigde. Zij wilden hem bij dekraaü vatten doch werden zelf mishandeld en tia(1' den de grootste moeite om hem te overmees'8' ren en op te sluiten. *=n S'-NICOLAAS. Twee jongelingen, die reeds lang in vijaIlt'' schap leefden, ontmoetten maandag avoD^ elkander in eane herberg van het gehucht «Tet eecken». Beiden waren fel besnoven. spreekt van zelf dat zij algauw aan het kijïeI waren Het duurde niet lang of zij gingen naa buiten om bun geschil op den opénbaren weg vereffenen Een hunner haalde opeens een tevoorschijn, wierp zich op zijn tegenstrever811 bracht hem eene gevaarlijke messteek toe. 6e' gerecht heeft de zaak in handen. kortrijk Eenige dronken kerels hebben dinsdag nacll! in de Kanonstraat een deel der woning van VI melbeke verwoest, t'ls best dat zij gekend en met het gerecht zullen af te rekenen hebbeu JUMET- Maandag morgen rond drie uren vielen eeDÜ' ferm gesabelde jongelingen binnen in eene her/ berg der Basiliusstraat. Zij kwamen weldra 1 uz ie onder elkander en geraakten aan liet ve^ me 3n. Ter uitzondering van twee zjjn allen er

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2