De Hommelpluk SpreeKHraad Si c Op Zaterdag 13 Oogst 1910 5 centiement blad 4Be jaar. Tal merk 2319 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, in bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank jaars Dagklapper Evangelie van den 13ti" Zondag na Sinxen De Tentoon:A ailing van Brussel Eucharistisch Congres van Roeselaere Verandering in 't ministerie STADSNIEUWS Tuindagfeesten Doneert Congres van Strafrecht Odilon DEM A HUE Echt en recht, 't oud hik indachtig; Kinderlijk, niet kinderaTig Ypersch, Vlaamsch en,oovenal, God getrouwe ik wezencal van den 13 tot den 20 Oogst. Êac3&iC£ClfiSGifiaG&&i u> Cf Cf Cf Co M Wt f» 7» W- tongres der Kleine Burgerij Feestmaal DIT IS NIEUWSBLAD VU YPER EN OMMZLANDS 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en :s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te YPER. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE IdAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE I.A BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost West Vlaanderen wonen. z. 13. - H. Casiaan m., was schoolmeester, en wierd gemarteld door zijne leerlingen met hun ne school priemen Patroon der schoolmeesters. H"Radegunde, koninginne. H. Jan Berch- roans van Diest, j te Rome in 1621. in den ouder dom van 21 jaar. Patroon der jeugd. Z. 14. H. Ru&ebius pr. m., f 258. H. Warnevaard kwam met den H Willebrord uit Engeland, en rust te Eiste in Holland. m. 15. O. I.. V. Hemelvaart. H. Tharsicius de kleine martelaar van het H. Sacrament. d 16. H. Rochus bel. Patroon tegen cholera paste en andere kwalen. He Arnold van Tie- ghem, h. stierf' abt van Oudenberg in West Vlaanderen, in 108 7. Patroon der brouwers. io 17. H. Joachim, vader der He Maagd.— H. Amour abt. d. 18. H. Agapitus m. H* Helena, geboren te York, moeder van Constantyn den Groote, de groote kruisheilige, f 328. o. 19- H. Julius 111. H. Hlodwyk Flores van Antwerpen, m. in Japan in 1621. Te dien tijde trok Jezus, op zjjne reis naar Jeruzalem, langs da grens tusschen Samaria en üalilea. En toen Hij in zeker dorp kwam, traden hem tien melaatsche mannen te gernoet die op eeo afstand bleven staan. En zij verhieven hun ne stem en zeiden Jezus, leeraar, erbarm u onzer. En heu ziende zeide Hij hun Gaat heen, vertoont u aan de priesters. En onderweg wer den ze rein. Maar eén hunner keerde, zoodra hij zich genezen zag, terug, terwijl hij met luider stem God vereerlijkte. En hij viel op zijn aange zicht voor zijne voeten neder, en dankte Hem. En deze was eeu Samaritaan. Maar Jezus ant woordde en zeide: Zijn niet alle tien gereinigd Doch waar zijn de ne en Vindt men er geene die teruggekeerd zijn om Gode eer te geven, dan alleen dezen vreemd ling? En Hij zeide Hem Sta op en ga heen geloof heeft u gered. Le Courrier de Huy schrijft het vol gende, waarvan elkeen <de waarheid jzal begrijpen: De buitenlieden doorloopen in dich te rangen de straten van Brussel. Zij keepen doodmoede naar huis terug, maar verbluft door de pracht der hoofd stad en de glans zonder weerga van de i\V ederlandsche-Tentoonstelling. En wellicht dat in het hart van eeni- ge jongelieden onzer dorpen, de inner lijke begeerte kiemt op hunne beurt van de betoo vering der groote stad te genie ten.. Hebben deze verblinden, de keerzij de der medalie gezien? Dat zij het uittreksel lezen van een zakenblad, l'Echo de la Bourse. Dat blad hangt inderdaad een schil derachtig ma a droef tafereel op yan stedelijk leven. Vocal de woning is ge brekkig, terwij! veeltijds de kleerdracht der inwoners hen op welstellende bur gers of welstellende werklieden doet ge lijken. Natuurlijk, de menschen van buiten, als 'zij Bruss' 1 bezoeken, zien enkel het Schoone. Zij wandelen door de groote stralen kijken hunne oog en blind voor de uit stallingen der groote winkels; zien niet anders dan groote prachtvolle gehou wen, trams vol mensehen in feestkleed ij, rijke rijtuigen en automobiels, enz., enz., en als ze te huis kómen, ze verkeeren nog in den waan, dal te Brussel alle man rijk is lof ten minste geld wint niet volle grepen. Zij hebben natuurlijk de kleine, yuile straatjes en steqgjes niet gezien, 111 wel ke honderden en duizenden wonen in kleine, donkere huisjes of liever kot jes, welke oenen eigenaardigen geur ver spreiden. Zij weten niet hoeveel armen daar, verlaten, den dag moeten zien voorbij gaan, terwijl in de naaste groote straat of laan, eene talrijke, rijkgelooide me nigte, praat, lacht en gichelt. Zij meenen natuurlijk dal zij, indien zij in de groote stad moesten geraken, tot de gelukkigen zouden behooren, voor wien het leven eene partij yan plezier is! Hoe zullen zij bedrogen zijn, indien Iz'ij eens de kans 1we zeggen niet het geluk hebben in de groote stad, liet We'ze nu Brussel of eene andere aan een postje te geraken? Nochtans wij begrijpen zeer wel de aantrekking welke de stad op de bui lt en li ed 01 uitoefent. Van den ©enen kant zien zij alleen het schoone van de stad, yan den ande ren kant kennen zij lal de bekrompenheid van hunnen toestand in den buiten, van de moeite om door de Wereld te gera ken. Die bekrompenheid en die moeite zijn geene begoocheling, en Waar is het dat in den buiten niet alleman de gelegenheid heeft zijne hoedanigheden, te doen gel den. Waar is het ook dat de menschen van den buiten die Werken willen, door gaans in de stad tot een beslaan komen, tot hetwelk zij in den buiten niet zouden geraken. Zij hebben het niet voor niets, dat weten zij gewoonlijk ook die naar de stad verhuizen, maar ze zijn bereid de handen uit de mouwen te Steken. Indien ze echter denken alle genot in 'de stad zonder moeite 'te hebben, dan zijn zij mis, en vervallen weldra tot eenen toestand, die veel slechter is dan men in den buiten zijn kan. Zoo wordt de stad gedurig door den buiten gevoed ware het zoo niet, spoe dig Waren 'de steden uitgestorven; de treklust der buitenlieden naar de stad is dus eene noodzakelijkheid, veelal eene droeve noodzakelijkheid. a>SJJ au «11 j au jüj Vt V& Wk ra Vk Vi De feesten ter eere van T Allerheiligste Sakrament beloven prachtig te zijn. Van t' alle kanten van 't Bisdom worden de bij bedingen toegezonden. Van Oost en West, van Noord en Zuid uit. Lisseweghe en Kemmel, uit Veurne en Avelghem. Van de verslafgelegene hoekeu kotueu 20,000 burgers, boeren en werklieden opent- Jijk hulde bieden aan het B. Sakrament. Het zal ongetwijfeld eene indrukwekkende plechtigheid zijn den Zondag 14 Oogst. Een opent,lijk beloog van godsdienstigheid en geloof van ons door en door Christen en Vlaamsch volk aan Jesus-Cdristui in zijn Heilig Saki anient. Dat mocht en dat moest te Roeselaere zijn. Nievers meer dau hier is uog dat oud-leven dige geloove bewaard. Monseigneur de Bis schop zeide het Woensdagllaatst, in 't klein Seminarie aan tafel Gij overheden van Roeselaeregij kristen volk van Roeselaere gij hebt dat verdiend eerst van al die H. Sakrament plechtigheden te vieren. Het kwam u toe omdat er in gansch Vlaanderen geene stad is die zoo door en door gods- dienstig kristelijk is, en met een zoo nijve- rig en zoo volksgezind. Gij gaat vooruit op alle gebied en daarom moest er hier aan God opentlij* hulde eu dank gebracht worden. Roeselaere zal zich die eere weerdig too- ïien. Waar die twintig duizend man in stoet voorbijtrekken, zal er jepint en versierd zijn meer dan ooit. 't Geldt God en Zijne Glorie en 't zal God weerdig ziju. Elk zwijgt en denkt lijk vermoord, maar wacht maar Zaterdag achternoene en Zondag zult gij timmermans en behangers zien klauteren langs muren en gevels. Roeselaere zal Zon dag aan 't zeilde niet moer gelijkau. ÏU: Markt zal prachtig zijn, zoo 't schijntEen rijk versierde kader voor eene keurbende van Vlamingen die met muziek en z ng, na den stoet, het H. Sakrament zullen huldigen en daar neerknielen voor het Hoogweerdige zes bisschoppen eu prelaten, honderden priesters en duizenden geloovigen op de hoeken van stad is het eene ongehoorde wed ijvering voor 't versieren der kruisen De Nieuwmarkt zou willen het schoonste hun kruis pinten, maar de Kathoek wil hebben dat 't hunne zal heler zijn, en het Hof van 't Hinneke en 't Fort en zullen hen ook niet laten achtersteken. Alla toe, gebeurs, eik het uwe toegedregen, elk een handje toege- s'eken om te helpen zondag toekomende. Tot op 't verste van de Meenensche kalsijde wordt er zelf aan 't kruis gepiut en versierd. Nog drie dagen bereidinge, en da» is 't volop feeste eu geheel het Bisdom door eene blijde optocht naar Roeselaere. Daar is een bijzonderen trein ten één en half uit Yper naar Roesselaere en dan den gewonen trein ten 2,31. Met alle twee komt men aan tijden voor den grooteo stoet, maar met. den eersten kan men nog op tijd ziju om het pontificaal lol in de hoofdkerk bij te wonen. Twee ministers, M. Aug. Delbeke, mi nister van openbare werken, en M. de baron Descamps minister vau wetenschappen eu kunsten, hebben hun ontslag gegeven. M. Aug. Delbeke heeft eene leverziekte die hem tot ruste dwingthij zal oveiigens or zijn ontslag geven als volksvertegen- wirdiger. let Staatsblad van Zaterdag bevat een ktinklijk besluit van 5 August! waarbij het oplag aanveerd wordt van de heereu mi- uters Delbeke en Descamps. Sen tweede koninklijk besluit neemt den hdbouw af van het ministerie van binnen- lfidsche zaken, om hei» te voegen bij het nnisterie vau openbare werken. Dit rni- nterie zal voortaan genoemd wordeu. Mi- nierie van landbouw eu openbare wer kt ion derde kouiuklijk besluit benoemt M. Sflollaert, nu minister van biuuenlaudsche zaen, tot minister van wetenschappen en kasten tezelf.iertijde zal hij voorloopig hf ministerie vau binneulaudsche zaken bfieeren. Een vierde koninklijk besluit benoemt M. Hlleputte, nu minister van spoorwegen tot orrister van landbouw en openbare werken, lij blijft voorloopig ook gelast met het be- stur vau het ministerie van spoorwegen. Deze benoemiugen zullen wel gekomen zin. M. Schollaert's talent en verdiensten zin geuoeg gekend en als minister van ladbouw kou men niemand beter hebben dn M.Helleputte, de stichter eu hoofddekeu Vu den beroemden Belgiesche Boerenbond. Als minister van openbare werken is M. Hlleputte ook ten volle op zijne plaats. Hij 'isimmers ingenieur die schitterende stu den deed De Nationale Vereeniging tier Kleine Burgerij zal haar zevende 'jaarlij ksch Congres houden op 3, 4, en 5 september aanstaande in het feestpaleis der Ten toonstelling. De volgende punten staan aan de dag orde van het Congres 1. Handelspoli tie; oneerlijke concur rentie voorgewende opruimingen 2, Vermindering van den telefoonprijs 3, Zondagrust4. Beroepsvereenigingen en sekretariaten voor leerjongens 5. Werk? beurzen en plaatsingbureelen; 6. Herzie ning der wet Thienpont 7. Toestand der drogerij ten opzichte van de open bare veiligheid 8. Inrichting van het krediet voor den middenstand 9. In ning van handelsschulden van klein be loop; 10. Syndikaten voor schuldvorde ringen 11. Boekhoudingskantoor voor do leden der boude nvan ambachtslieden en handelaars 12. misbruik der uitge stelde betalingen; 13. Volslagen onver mogen hij niet handelaars 14. De horg- storting voor zooveel zij betrekking heeftop hel beroeps verdrag. Eereleden betalen 10 fr.de gewone leden 5 of 2 fr. De eerleden en de ge wone leden aan 5 fr, zullen al de ver slagen Op het Congres voorgedragen, als ook de verslagen der zittingen ontvan gen. Al de inschrijvers hebben recht op kosteloözen toegang tot de Tentoonstel ling. De duizend eerste inschrijvers zul len een kunstalbum ontvangen, waarin belangrijke inlichtingen zijn verzameld, alsook liet plan van Brussel en van de Tentoonstelling. De inschrijvingen moe ten zoohaas! mogelijk naar het Sekre- t ar ia at: van het .Congres, 21, Karthui- izerstraat, Brussel, gezonden worden, Spijts de téntoonstelling van Brussel, die eiken Zondag 60.000 bezoekers aantrekt, en de verschillige aantrekkelijkheden die hier en daar nog zijn aangekondigd geweest, was er Zondag laatst toch nog vele volk in onze stad. De prachtige processie van O. L. Vrouw van Tiiuyne, met beur nieuwe groepen en heerlijke standaarden is altijd voor ons christen volk eene voldoening.Op geheel deu doortocht stond eene ingetogene eu eerbie- dige menigte eu men kan genoeg bemerken j hoe door en door christelijk onze bevolking j is, aan de stichtende houding der talrijke I toeschouwers eu nog meer aan die reeks heeren, burgers en werklieden die het aller heiligste met fakkels vergezellen. 1 De verschillige concerten van de Tuindag- weke maken altijd een voornaame nummer uit van den feestwijzer. Eene uitgelezene menigte woont ook telkenmale de uitvoering bij van de heerlij ke programmas. 't Is als eeu wedstrijd tus schen onze twee befaamde maatschappijen Stadsharmonie en koninklijke Fanfare, en het volk begint stillekens aan de koelheid van eertjjds wat te vergeten en nu en dan de uitvoering van een prachtig stuk of een lief deuntje toe te juichen. Zoo was het Maandag avond met de prachtige moderne marach van onzer stadsgenoot, heer Alb. VanEgroo en met de lieve Polka van een anderen Yperling heer G. Desramault. Niet minder bijval genoot het kunstcon cert op den beiafird door den beroemden Jef Deneyn van Mecheleu, wellicht de eerste beiaardspeler dér wereld. Wat meermaals wordt besproken, 't is dat in het eer. te de beiaard enkel gehoord werd op de markt eu nu sedert een paar maanden, gelijk waar gezijt, op de markt, in de straten op de vestingen, ge hoort overal even goed dat heerlijk concert in de lucht. Niemand was over den beiaard meer ver wonderd dan de Japoneezen als ze vrijdag laatst in de lucht de BrabanQonne hoorden spelen. Bij hen zijn beiaarden zoo goed als onbekend en ze stonden aardig te kijken als ze die heerlijke muziek hoorden zonder er- geus muzikanten gewaar te worden. Prijsdeeliugen aan de verschillige onder wijsgestichten, evenals de wedstrijd voor houdengeipannen en de hondenloop hebben als gewoonte welverdienden bijval genoten, Zondagavond, ten 6 ure, is er op de Markt concert door da Fanfare. PROGRAMMA 1. Modern-Marsch A. Van Eegroo. (hervraagd) 2. Hulde aan Hans Memhnc H. Waelput. 3. a) Danse Hongroise nfs 1 en 2 J. Brahms. hFinaal der Fantaisie Doorheen het werk van P, Benoit. 4 Freischutz, fantaisie Weber. b. Beiaardklokjes, polka G. Desramault. (hervraagd). Ten zes eu haif komen de Congressisten weder bijeen ia de Pauwelszaal voor het feestmaal. De tafel werd voorgezeten door M.Colaert, Burgemeester, hebbende aan zijne zijde rechts den heer Minister van Justicie, M, de Landtsheere, en links M. Prins, Voor zitter van lmt Congres. De bereiding der spijzea was toevertrouwd aan M. Vermeulen, Oude Kleermarkt te Yper, die op keurige wijze alles geschikt en beredderd had. Binst heel het feestmaal heerschte onder de genoodigden de gulhertigste vriendelijk heid. Hoe verscbillig ook van landaard en taal, toch was men overal als oude kennissen, elkaar de indrukken van den dag mededee- leude. Overal hoorde men lof over de Stad, die toch veel te weinig gekend is, maar die ook moeilijk te bereiken is, daar geen enkele rechtstreeksche trein, noch uit Brussel, noch uitoostende, noch uit Frankrijk er aanlandt. Aan al die vreemde heereu en damen wordt eeu Guide d'Ypres a gegeven als aandenken vau huu bezoek. De bijeenkomste gaf ons eea klein denk beeld vau het heerlijk uitzicht dat onze Halle opleverde in de Middeleeuwen, wan neer de vreemde kooplieden uit alle streken elkaar ontmoetten voor den aankoop van laken of voor bet verkoopen van wolle en dat de bonte kleederdracht van den tijd nog mee hielpen 01 n de schilderachtigheid van het tafereel op te luisteren M. Prins opent, bij bet nagerecht de reeks heildronken en daakt in eene sierlijke taal het Stadsbestuur voor zijn gulbertig ont haal. Spreker huldigt meteen de kunstige herstelliug onzer praalgebouwen, ge-lenk- teekens vau het roemrijk verleden onzer ge meentelijke vrijheden. M. de Burgemeester Colaert bedankt en roemt het groot nut van dit congres, Hij brengt eere en hulde aan den Minister van Rechtswezen en drinkt, als feminist, op de gezondheid van het schoon geslacht, zoo talrijk bier vertegenwoordigd. De beer professor Liebmaa der Hooge* school van Kiel bedankt op zijne beurt, dit maal in het duitsch, het Sta lsbestuur vau Yper voor zijue hartelijke gastvrijheid. Spreker is gelukkig hier de verschillige na tiën broederlijk bijeen te zien, vergetende wat hen verdeelt, om alleen te deDken aan het beramen van middelen om de menschen zedelijk te verbeteren en door doelmatige middelen het getal straatloopers en kwaad doeners te beperken. Spreker drinkt op den voorspoed van het gastvrije België en namelijk op de gezond heid van den heer Minister. Dan is 't de beurt aan den heer Garraud, leeraar ter Hoogeschool van Lyon, die deu Mengel wc. \nn 't NIEUWSBLAD VAN YPER N»29 DOOR .Hij had ha .r nog geene eigenIIijkhckealeiiis gedf; m, maar reeds 'zooveel beidden door zijn sloinm'e ome di door zijn benauwd spreken en .driftig be iens:lig zijn. dat zij er zelfs niet aan dacht eene uit drukkelijke ve: klaring zijner liefde le hekomen. Neen, 'dlrs, sprak en overtuigde haar van zijne onstuimige ';iM :,delooze minne. Ze had geen lijd om haar nog met het verleiden© bezig le houden, ze was le verlaan en te begeerig om altijd voort te smaken en Ie proeven aan dat opwellend geluk, jom haar te laven aan Üie bed - •^dwelmende bronne en (drop voor drop in hour traag- gulzig slurpend herte die bekoorlijke zoetigheid te laten leken die ppzwpl in beur lichaam en haar zal en vreugdedronk© mie!..: Hoe verheven groolseh stond hij in heur gedacht, een machtig reuzenbeeld helwelk ZÜ met eene schroomvallige bewondering aanzag en vereerde,, Heur bezinning yerstomüe voor hel wezen van dien onhandigen boer die ónder de ruwe schors zijner ziele zoo'n ongekende vermogens bezat. Van den morgen had ze hem met een pittig lach je den goeden dag gewenscht en in plaats van hem te vluchten gelijk ze voortijds gepeisd had bloei ze bij hem in het naar het land gaan en heel den weg hadden Ze mei elkaar vriendelijk gesproken. Dan op het werk vertraagde het gesprek, tot ze allengerhand van weers- kanie zonder tale bleven, traagjes vergeten hun bijeen- ander zijn, meegevoerd met hun vele gepeinzen en later benauwd van sloornisse in hunne Overdenkingen te brengen. Celina voelde't hoe hij met den rechter voel, dien bij uit zijn kloef getrokken had, lichtjes op beuren schoen .ruslle inhoudend zijn geweld en zijne zwaarte uil vrees van haar te verschuwen. Van tijd tot tijd gaf hij een (nietig ünwke in den schijn zonder opzet, al stuipend ievers om eene versche ranke, of al smijtend in de mande, Ilij hield hem daarmee te vree, en op den duur vergat zij heej en al die hij! haar jalzoo heel ergeloos' zijn liefdever- voeren zocht mee te doelen. Ze deden en zinden elk op Zijn eigen voort zon der hen veel te bemoeien of zelfs te laten stoor en met het gesnap van de andere plukkers. En 'f paste nu een keer dat ze al schartelend in 't vernes lelde groen, onwetend dezelfde ranke mee had den. Ze trokken elk naar zijnen kant Waart zonder noch hij noch zij los Ie laten. Dat schuldeloos en heel toe vallig spel deed ze in oenen klaren lach uitbersten, zoodal al de plukkers verwonderd op en omme keken. llè, zei Dolf die een sprong verder zat met Sieefe, en in eenen pink hel fijne van de doening vat te. Celina gaat er nog door werken, ze begint nu te linzen met den knape. Goed, zulke dingen, Zecre genoeg, lijk gestraald van eene hie, lieten ze de ranke schieten en grepen er eene andere. Eén paar dagen vroeger waar Celina daar schromelijk be schaamd om geweest, maar nu, ze kon er niepig en siille mee lachen en ze vond die simpele zake een fraai geestig dingen. '.Intusschen had Zarren schuw-ongemerkl zijn voet 'weer in den kloef gesleerd en meende't gezondst, al kwam het van niet diep, broederlijk mee te vieren in de leute die er heel 'ten onpasse op zijne en Celina's kosten gemaakt wierd. De hoerinne schoot hem eenen bollen blik en de maten hadden sloffe om hun lamlendig gesnater nu wal le overzoutem. - Wie? Celina?... vroeg Tiele. 't En is van mijn leven geen waaren ze sloeg op heur bi He dat,hel stoof, 'k En heb ze nog nooit zoo stille gezien. Stille Waterkens hebben diepe gronden, preek te iWann.es, die nog een soort van profeet was. Celina zal eersl of laatst gaan nonna zijn, wist Adele daarop. Zuster van liefde, deed Gaston er gelukkend In 'l klooster van Sint Ariaan, Waar er twee bij. paar,.. j - Gaat ge nu zwijgen óf niet, verdomde spotters/ snauwde Zarren en 't spouw spetterde uit zijnen monld.- Berten die door (dien ruw-drifligen uitval kort den hek gesloten was bleef onthutst met de schoentjes onderwege, v Die verst zaten, sprongen versteld rechte, ze meenden een gevecht of 't aider minst eene erge scheldpartij. Ze keken vragend in malkaars oogen en deden zonder spreken een begrepen teeken mét hun hoofd op Zarren die lijk een geklakte puil met een zienlijke spijt over zijne stormige uitbersting en schaamrood op de kaken voortplukte. iWat is dat 1111? vroegen ze nog stommeling tot malkaar, en de hoerinne even verwonderd, keek gesta dig van Zarren op d'andere als van te zeggen legt me dat uit. En tochs verstonden ze maar al te wel wat daar onder stak. In een keer, hadden ze 'l mee, en "I was Zarren zijn eigen schuld geweest. Hij had het niet kunnen gebokken dal ze zoy grelerig met Celina loegen. Die plagernij had hem opgeruischt, zijn bloed verhit en doen koken, en als hij dan op Celina keek en zag hoe ze al die stommig- heden met eene pijnlijke vernedering aanhoorde, buischte zijne kwaadheid uil en hij moest er op don deren. Hij verstond nu dat hij misschien beter gedaan had zijne woede te .verkroppen, maar dan gingen ze voorzeker al erger niet. hun 'spot opkomen en dat voort uitherden, neen hij ware eer geborsten, Traagjes gerechten ze weer in roere en nog altijd glipten ze schalkseh sprekende blikken, met een ernstig fronsen van hunne wenkbauwen of een gespannen' lachje dat zoo ras weer slap en koele wierd, '1 Duurdff we'l een kwartier eer ze zaten in hunnen gewonen ge? moédelijken rul en het verschot van die brutale se luis uitsleet. Na de vesperei voelden ze hen meer op het ge mak. Ze hadden de hitte voorbij, en nog eene smelt; tzou gaan avond zijn.. Luim en leven rees onder tl& plukkers en ze wrochten vlijtiger omdat het op eene laatste stekke ging. Geen een die van 't gebeurde ruit te, Ze knepen wel een verstolen oogsken maar rischier- den 't niet verder. Zoo de een weinig, de andere meer, begonnen ze van het eene en het andere te, vertellen, Miel kwam altijd met zoon aardige kluchten voor den dag en Gaston wist er (dan eenige van tie zijne bij te lappen binst dat Narden gereed zat en pek zen wat hij op het tapijt zou brengen. Ieder kreeg zijne beurt en onder het zeggea en horken schoof het werk en de tijd. J V W.ordt voortgezet G

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 1