Mengelmaren 5# m m 5* w «a m m a 3 s Congo Montenegro Husland Portugaal sa S9 ia sa S3 Voor de toekomstige soldaten Nieuws uit Congo STADSNIEUWS Gemeenteraad De Malouiaan Keuringen Velodroom van Yper Vlechten en weven Hopmarkt Zondagrnst Aan de flaUWö bleeke en bloedarme personen. Indien gij uwe rnssclie kleur, kracht eu sterkte wilt te rugvinden maakt gebruik van de ijzer-pillen van D' Raphael, Gewaarboijgde uitslag. 1,75 fr Huwe lijksaan kondiging en is# rfP. is# s# s# s# s# is# s# Tichon - Luycken - Somers umsHjMi geii. ,t licbaam verdwijnen LANGEMABCK. Bloedig drama te Heusden In tern at t. ona le Te n toons teIIin g van Vogelteelt te Gent. BURGERSTAND VAN POPERINGHE M AR KT P RSJZ regeering zeggen Doet maar voort, we zullen u laten doen Aardige maniereu, niet waar, van zijn land te verdedigen De minister van koloniën heeft M. F.Seret, ingenieur-landbouwkundige van den kruid tuin te Eala, tot bestuurder van landbouw kenoemd in Katanga. Deze zending is uiterst gewichtig, want zij omvat de diepgrondige studie van klimaat, plancengroei, kruidkunde en landbouw in Katanga. M. Seiet zal proefstaties en groote mid denposten Tan veekweek inrichten, welke later in verband zullen gebracht worden met de mijnstreek van Katanga en het zuiden van Kasai, de Luluaburg-streek en de streek der Groote-Meren, welke allen rijk van vee zijn. Verscheidene veeartsen zijn aan den dienst gehecht, die van het begin af een 12tal sta tiën zullen hebbeo, welke over gansch de uitgestrektheid van Katanga zullen ver spreid worden. Prins Nicolaas, die hem over veertien dagen deed uitroepen als koning van zijn landeke dat een schorte groot is, zou het wel beklagen dat hij van naam, kleed en regeeringstelsel veranderd is. Vroeger deed hij wat hij wilde nu heeft hij, gelijk in alle grondwettelijke landen,een ministerie, 't En is nog geen maand oud en reeds heeft het zijn ontslag gegeven en is door een ander vervangen. Ja, ja, Sire Nicolaas, geen rozen zonder doornen, geen koningskroon zonder zorgen. Te Zarizino, in Zuid-Rusland, heeft een brand in vier dagen 2600 huizen vernield 15,000 menschen zijn zonder dak. Honder den menschen zijn verdwenen. Men denkt dat zij omkwamen ia de vlammen. Men zegt dat 30 personen onder het puin van één huis werden begraven. Het vuur werd veroor zaakt door twee kinderen. De binnenlandsche toestand is, in Portu gaal, zeer beroerd. De repubiiekeinsche partij doet er rassen vooruitgang. Anderen zouden eenea nieuwen koning begeeren, prins Miguel die uit het land gebannen is. Om die moeilijkheden te doenvergeten,heeft de regeering ook de godsdienstvt rvolging begonnen gelijk in Spanje, treft het de kloosterlingen. Deze week bevatte het Staatsblad een bevel om het klooster der spaansche kloosterlingen van Aldera-da l'onte te sluiten en hun goed te beschrijven. Deze kloosterlingen zullen in het gevang geworpen worden, als zij in Portugaal dur ven terugkeeren. De haat tegen de H. Kerk, is een teeken van haren god del ij ken oorsprong. De Joden verkozen Barabas den moordenaar boven den zoetaardigen en goddelijken Jesus. Voorbeeld weer dig alom nagevolgd te worden We willen spreken van een voorbeeld te Thielt en elders reeds gegeven, en dat men iu alle steden en dekenijen zonder uitstel diende Da te volgen. En men zou, van nu af, reeds gereed- schepe moeten maken om het zelfde te doen voor de milicianen van toekomende jaar. Immers, nu weet men, op voorhand en met zekerheid, wie zal soldaat worden, 't En is niet meer gelijk eertijds, dat het lot er over beslistnu bestaan er vaste regels; iedereen weet, van te voren, waaraan hij hem zal moeten houden. Men kan dus ook kriDgen maken van toekomende soldaten. Met de milicianen op voorhand voor het leger te bereiden, zal men hen groot voor deel verschaffen. Ze zullen alzoo hunnen dienst met halve moeite in het leger leeren. Tusschen vrienden en op vriendelijke ma nier zullen zij, t huis, de voornaamste pun ten van den legerdienst aanleeren. Eens in het kazern zullen zij veel voren hebben de soldatendienst zal voor hen met halve moei te gaan. Daarbij, zulke vergaderingen zijn gelegen heden om, als milicianen onder malkander, kennis te maken is men aangewezen om in dezelfde stad in garnizoen te blijven, dan kan men reeds op voorhand zijne gezellen kiezen. Ziehier wat de Gazette van Thielt schrijft over eene vergadering in dezen zin welke aldaar gehouden werd a Nieuwe wetten vragen nieuwe werken van voorbereiding en aanleer. De nieuwe soldatenwet heeft cok in 't leven geroepen talrijke kringen en bijeenkomsten om de jonge milicianen tot het soldatenleven voor te bereiden. Hier te Thielt komen de ingeschrevenen van het jaar bijeen; een gewezen soldaat of onderofficier geeft de gausche theorie welke de mannen moeten kennen hij beveelt hun toen ook eenige marchen, oefeningen en bewegingen, die maken dat de jonge solda ten er niet vreemd meer aan zijn by het in komen der kazern die maken ook dat zij later een goed exaam kunnen afleggen, om verkorting van dienst te verkrijgen. Op donderdag 8 september, was ei daar ter stede eene vergadering van al de milicia nen voor 1910 der dekenij Thielt,die binnen koite dagen moeten binnengaan. Al de parochiën waren opgekomen, en de jonkheden konden met elkander kennis maken, vooral deze die naar eene zelfde garnizoenstad moeten. Zeer eerw. heer deken Busschaert, die het werk der soldaten hoogst genegen is, had den eerw. heer Ryckeboer, aalmoese- Dier te Yper, gevraagd om eene voordracht te geven over het doen en laten van den soldaat. Eerw. heer Ryckeboer, die een solda ten- en prie8terberte heeft, hield dan ook eene schoone, aaDgename, en vooral leer rijke voordracht over al hetgene den soldaat kan schadelijk zijn en wat hem kan voor- deelig wezen. Voorzeker zullen alle tegen woordige jongelingen uit die aanspraak nuttige wenken getrokken hebben, en er den leiddraad in gevonden hebben voor 't aan staande kazernleven. De eerw. heer aalmoesenier zegt dat men in de kazern, zoowel als elders, al zijne christelijke plichten kan kwijten men leert er wil en karakter hebben. Blijft er christen Zoekt eenen of twee goê gezellen. Doet goeden dienst. Eerbiedigt en bemint uwe overheid. Zoo doende, zult gij de kazern verlaten goed gelijk gij er ingekomen zijt. Weledele heer Adiel de Terscheuren, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger, heeft bij deze gelegenheid ook een woordeke gezeid over soldaterij, en alle jongelingen verzocht van het aan de overheid hunner vergadering te laten weten, als zij met recht over het een of het ander zouden te klagen hebben, of als zij voordeel zouden kunnen gedaan worden. Dan zal de plaatselijke overheid de middels inspannen om van hare volksvertegenwoordigers het gevraagde te bekomen. Zeer eerw. heer deken bedankte den eerw. heer Ryckeboer om zijne voordracht en M. de Terschueren, om zytien warmen oproep hij bedankte alle aanwezigen, om het belang dat zij stellen in het nieuw werk en om hunne vereerende tegenwoordigheid.» Aauhouding Volgens een schrijven uit de Mongala, heelt kapitein Demeunynck eene bende van 45 misdadigers gevangen genomen. Men heeft ze naar Nieuw-Antwerpen ge zonden, waar zij zullen gevonnisd worden. Deze aanhoudingen staan in verband met het volgende De negers meenen nog altijd dat niemand hunner aan een natuurlijke dood sterft, ten zij de ouderdom hen versleten heeft. Wanneer een jong mensch sterft aan ziekte of ongeval, doet men hem onmiddelijk eenen vermaarden toovenaar komen. Deze laat het zich geen twee maal vragen. Hij komt aan in groot ornaat, maakt een hoop sprongen en gebaren, en na menigen beker palwijn ge dronken te hebben, slaagt hij er in eenige personen aan te duiden, waarin de booze geest zich verbergt. Natuurlijk zijn die lieden hem op voorhand aangewezen geweest. De betichten worden naar eene open plek gebracht, waar zij door een groep kijkers omringd zijn. Intusschen wordt de vergiftigde drank voorbereid, een afkooksel van een'boomwor tel, mbondo oe nkas geheeten. Wanneer alles gereed is, legt men op den grond 10 tot 15 kleine stokken op een meter afstand van elkaar. De betichte drinkt in eens den beker ver gift uit, met verwilderde oogen en samenge- persten mond poogt hij de stokken op te rapen. Hij mag zwijmelen zooveel hij wil, maar niet vallen, of anders wordt hij plichtig ver klaard. In zijn lijf zit dan de duivel en midden een helscb gedruisch wordt hij ge dood. Indien hij, integendeel, in zijne werking slaagt, dan wordt hij onplichtig uitgeroepen. Zijne vrienden slaken dan vreugdekreten. Zij doen hem op den grond neerzitten en dienen hem een krachtigen spuwdrank toe. In dit geval moet de beschuldiger eenen tol betalen aan den onschuldige of aan dezer meester. De zendelingen van die plaats, welke een tiental zulke gevallen kenden, zonden eene omstandige klacht aan de overheid, die eene militaire expeditie naar Mongwandi stuurde. Met 100 soldaten heeft kapitein Demeu nynck zich in hunne dorpen nedergezet. Hij heeft er maar oude vrouwen en kleine kinderen aangetroffen. Na veel geduld en behendigheid is hij er in geslaagd het vertrouwen der niet-plichti- gen te winnen en ze in medewerkers te ver anderen. Aldus slaagde de officier er in de schuilplaats van de betichten te ontdekken en al degenen gevangen te nemen, tegen welke er een aanhoudingsbevel bestond. De hoek van Mongala is dus gezuiverd, 45 boosdoeners, moordenaars, tooveraars en giftmengers zijn te Nieuw-Antwerpen ver oordeeld geworden. 2# 3# 2#l 2# 3# Heden Zaterdag namiddag, ten 5 ure, komt de raad bijeen ten stadhuize, om de volgende zaken te bespreken 1. Verslag van den verkoop der noten. 2. Verkoop van grond uit ter hand. 3. Aankoop van een stoomtuig voor den dienst der waterverdeeling. Waarborg. 4. Lagere scholen begrooting 1911. 5. Bewaarscholen id. 6. Werken aan St-Jacobskerke verslag. 7. Begrooting voor 1911 der kerkfabriek van Sint Maartens. 8- Id. id. St-Niklaais. 9. Keukenschoolbegrooting 1911. 10. Verdeeling der toelage van den Disch van zijn aandeel in het kosteloos onder wijs voor 1909-10. 11. Vervoerdienst tusscben Kortrijk en Yper. 12. Godshuizen verpachting van land goederen. 13. Godshuizenafstand van medeëigendom in eenen uitweg van het toevluchtshuis De Beurze 't Is nu twee-drie jaar dat de Malouiaan, die zoovele geld heeft gekost aan stad, dooi den Staat werd overgenomen en dat er be slist werd de baan in kalsüsteenen te leggen, en tot nu toe wordt er niets gedaan om dit werk te bevorderen. De baan is baast onge bruikelijk, de rijtuigen eD autos, die er over gebeele dagen rijden, zijn gedurig in gevaar om te kantelen of assen, ressorts of wielen te breken door de groote en diepe putten die erin blijven. Elders langs de Koninklijke baan worden de putten gevuld, de weg her steld, en bier, in 't binnenste van stad, alles blijft Niemand kijkt er achter Donderdag avond nog was er een heere van stad, die aldaar voorbij reed, en afste kende om eene leegte te ontgaan, in eene andere leegte der ressort van zijn rijtuig brak en dan te voete kon naar huis trekken 't rijtuig achter zich latende slepen. Heeft de stad daar niets op te zeggen en kan zij den Staat niet dwingen den weg ten minste behoorlijk te doen onderhouden, in afwachting dat het besliste werk vroeg of late gedaan worde. Maandag 14 November, ten 9 1/2 ure is er keuring te Yper voor de Hengsten die ia 1911 moeten dienst doen. De prijskamp voor de provinciale premiën heeft plaats te Brugge Zaterdag deu 19 No vember, om 10 ure. Zondag 25 September 1910, om 2 1/2 uie, Groote Match op 100 km. achter %ware motos (in 3 reeksen 20, 30, 50 km.) tusschen Koers voor beginnelingen in 2 reeksen van 10 km. De personen die de 3 stayers aan het en- trainement gezien hebben kunnen zich over tuigen dat de 3 tegenstrevers even sterk rijden, daar zij regelmatig aan de snelheid van 75 tot 80 km. per uur geloopen hebben. Onnoodig dus te zeggen dat de strijd hevig zal zijn van het begin tot het einde en dat het bijna onmogelijk is te kunnen voorzeg gen wie in deze koers zal zegepralen. Eert de vrouwen 1 Zij vlechten en weven Hemelsche rozen door 't aardscbe leven. Schuwt de vrouwen Zij weven en vlechten Valsche haren tusschen de echten. LONDEN, 19 Sept. Markt standhoudend. MeD kwoteert Engelsche hop, 1® kwaliteit, 125-150 fr. 2e kwaliteit, 70-112 1/2 fr. BRUSSEL, 14 Sept Markt vast. Men kwoteert Poperinghe (stadslood), 57-59 fr. Aalst (stadsmerk), 62 1/2-65 fr. NEURENBERG (Beieren), 21 September. Handel prijshoudend voor beste soorten, doch kalm voor de andere. Hallertau 100- 143 fr., Spalt 143-150 fr., Markthop 62-93 fr. volgens kwaliteit. POPERINGHE, 22Sept. Marktprijs houdend. Men betaalt Poperinghe (stad) 55- 60 fr. parochiehop 50-55 fr. Veel vraag naar groene hop. Het plukken is daarom trent te einde. Dienstdoende apotheek. Zondag 25 September E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. YPER Drie werklieden, Adelson Dufour, Nicolas Adhemar en Gustaaf Godenne, waren voor rekening van M. Joly, van St Ghislain, een bangaar aan 't bouwen in het gazgesticht. Zij moesten bij middel van een metalen kabel een blok geutijzer van 1500 kilos optrek kén.Terwijl de kabel rond het ijzer geknoopt werd, sloeg de zware blok om en trof Dufour met zulk ge weld op het been, dat de jongen omgeslingerd werd. Doktor Delie bestatigde dat de knoesel gebroken was. Het slachtoffer werd naar zijn logement gevoerd, bij Richard Ganne, in de Statiestraat. Zondag nacht hoorde Henri Deraedt,wonende in de Waterkasteelstraat,gerucht in den hof Ilij stond op, ging zien en betrapte twee soldaten van het voetvolk, die bezig waren met fruit te pikken de piotten namen aanstonds de vlucht met over den muur te klimmen.Deraedt diende eene klacht in, en de daders waren spoedig gekend, daar er slechts twee soldaten op de naamafroeping ontbraken. In den hof van M. Emiel Merlandt-Verfaillie, op het Minneplein, werden den nacht te voren rond de 70 kilos appelen gestolen. De daders zijn onbekend. OntSfpkinsvpn ontstekingen van door bet gebruik der slijm verdrijvende Walthe- rypil. 1 fr. de doos. MEENEN. Donderdag namiddag, rond 4 ure, kwam A. Termote, oud 32 jaar, peerdengeleider, in dienst bij Hosten-Maselis, te Rousselare, langs den steenweg van Meenen naar Halewyn ge reden, toen hij ten gevolge eener verkeerde beweging van zijnen wagen op de straatsteenen stuikte waardoor hij erge verwondingen aan het hoofd bekwam.Na geneeskundigeverzorgir.g werd hij naar zijne woning overgebracht. ROUSSELARE. Donderdag nacht werden ten nadeele van Henri Demets, koopman, wonende langs de Bruggesteenweg te Rousselare, een honderdtal kilos ajuinen gestolen. HULSTE. Donderdagnacht hebben onbekende schurken in den hof van den voerman Constant Maes 'te Rulste, een boom appelen gestolen, waaraan omtrent een 100 kilos vruchten hingen. BAVICHOVE. Donderdag namiddag is te Bavichove een ongeval gebeurd dat erge gevolgen kon hebben Rond 2 ure, juist op het oogenblik üat de tram aan de statie stil houdt, kwam de dienstknecht van den landbouwer Decraene van Heeslert met een geladen wagen op den steenweg re- reden. Eensklaps verschrikte het peerd door het gefluit van den tram en wilde op hol gaan de geleider spande al bet mogelijke in om het dier in-bedwang te houden, doch ongelukkig lijk verloor hij het evenwicht en werd op de nggels van den tram geslingerd. De machinist die het ongeluk gezien had, gelukte erin slechts op eemgestappen van den knecht stil te houden anders ware de man onvermijdelijk onder de wielen vermorzeld geweest. Intusschen was het peerd voort geloopen en botste met den wagen een twintigtal meters verder tegen eenen boom, waar het door eenige voorbijgangers in bedwang kon gehouden worden. Het getuig was gansch verbrijzeld en de wagen een weir.jg beschadigd. HOLLEBEKE. Een honderdtal aardewerkers, arbeidende aan de vaart van Komen naar Yper, hebben Dinsdag morgend het werk gestaakt. Zij vragen een loonopslag van 5 centiemen per uur zij werden tot hiertoe betaald aan 30 centiemen per uur. De aannemer liet aanstonds eene plakkaart uithangen, meldend dal, zoo de werklieden Woensdag den arbeid niet bernomen hadden zij voor goed zouden afgedankt worden. Later. De werkstaking der aardewerkers is zooveel als geëindigd. Woensdag morgend hebben meer dan de helft der werklieden den arbeid hernomen aan de oude voorwaarden. Eenigen der anderen, de ophitsers, werden doorgezonden en de overigen zullen spoedig tevreden zijn den arbeid op hunne beurt te kunnen hernemen. De werken die uitgevoerd worden aan de vaart van Yper zijn reeds aan den gang van in de maand april. Men is er bezig een tunnel te ontruimen, die in het midden doorgebroken is. Woensdag namiddag, rond 2 3/4 ure, heeft men eene proefneming gedaan met bet doel te be palen weike lading meliniet er zal noodig zijn om bet deel van den tunnel dat niet ingestort is, 't is te zeggen een stuk ijzerbeton van 300 meters lengte, te doen springen. Volgens die proefneming, welke gedaan werd op drie of vier meters,zal men drieduizend kilos meliniet noodig hebben voor het verbrijzelen van het overblijvend deel van den tunnel. Dat werk zal rond 1 October uitgevoerd worden. De proef neming van Woensdag geschiedde onder de leiding van een majoor vanden genie, van een ingenieur-electricien van Rouaan en van den bestuurder der melinietfabriek in deze laatste stad. Kermis. Op Zondag, 25" dezer, is het de groote jaarlijksehe kermis. Onder de menigvul dige aantrekkelijkheden vinden wij Op Maan dag, 26", groote geitenprijskamp aan de 300 leden van den bond aangeboden. Meer dan 180 frank prijzen. Op dinsdag, 27°, gouden bruiloft der ectitgenooten Gbesquiere-Bucquoye Pieter, getrouwd sedert 19" September 1860. OpWoens- dag, 28", groote peerdenprijskamp voor alle liefhebbers. Meer dan 300 fr. prijzen en 6 eere metalen denzelfden dag nog, groote prijs- schieting en prachtig vuurwerk. Verlichting. Sedert meer dan twee jaar was ons gemeentebestuur in onderhandeling met de gazmaatschappij van Yper voor de verlichting onzer dorpplaats Daar er geen komaf aar. en is (het schijnt dat ze met hunne gaze te Boesingbe over den vaart niet en ge raken), heeft onze gemeenteraad, in zitting van 20° dezer, drie zijner leden afgeveerdigd om, op dinsdag 27" dezer, de nieuwe gazinrichting te Moorslede ter plaats te gaan onderzoeken, en, indien die verlichting voldoening geeft, vervolgens onderhandelingen aan te gaan om onze dorpplaats bij middel van dit nieuw stelsel te verlichten. St-ANDRIES R. had een peerd verkocht aan V. voor eene somme van 200 fr.maar daar het dier nog niet seffens gelverd was, had R. naderhand nog eene betere gelegenheid een ander liefhebber kwam op en bood 25 fr. meer. Hij betaalde en werd eigenaar van het peerd. V.zulks vernemende schoot in woede en wilde kost wat kost liet peerd hebben. Een geharre war ontstond tusschen de drie lieden, historie te lang om te melden, maar hier werd de zaak ver brod: V. de zaak uiterst kwalijk nemende en peisende dat hij geen recht zou bekomen by de twee anderen, telefonneerde naar de gendarme rie. die seffens twee zijner mannen zond. 't Ging er dan nog beter op toe.Toen de gendarmen zich veitoonden, was 't een uitleg zonder einde,maar de mannen van de wet, doodgeraasd van die drie kooplieden en van het gejoel en het getier van een groot getal nieuwsgierigen, moesten het spel eindigen met erin te sabatteren en tal van overtredingen op te maken. Luchtbal nedergedaald Zondag avond, rond 6 ure, is op de weide van M. André Deconinck teMeesen, een luchtbal ne dergedaald die om 5 ure te Lichtervelde opge stegen was. De luchtreizigers zyn, na den land bouwer schadeloos gesteld te hebben met den tram van Waasten teruggekeerd. De luchtbal werd door M. Dewulf naar de statie van Yper gevoerd. Overreden. De voerman Felix Lebleu, in dienst van den landbouwer I emahieu, van Wytscüaete, kwam dinsdag avond langs den Wulveringhemschen steenweg, te Meesen gereden. Hij wilde op het voertuig springen, doch viel, en rolde onder de wielen die hem over de borst en over het hoofd reden. De ongelukkige bekwam verscheidene wonden en werd eenige tanden verbrijzeld. Hij ontving aanstonds de noodige zorgen van een geneesheer, die nog geene uitspraak kan doen over de gevolgen. Een reusachtige olm. Op de houtwerven van M. Beague-Dransart, te Komen, is een reusachtige olm toegekomen. De boom meet 9 m. lengte en 3 m. 85 omtrek in het midden rechtstaande, meet hij op 1 m. 50 van den grond, 4 m. 28 omtrek. Deze boom, die verleden winter geveld werd, groeide te Locre, in eene weide van de hofstede, gebruikt door M. H. Nuytten, eigendom van M. den baron de Page. Vier mannen hebben twee dagen lang moeten werken om hem te veilen zijne kruin strekte zich op 15 meters lengte Hij woog 12.000 kilos en is 200 jaar oud. Acht paar den waren noodig om hem uit de weide to trek ken. In den nacht van zondag op maandag, om 12 Ii2 ure, kwamen Edward Pauweis, zijn broeder Karei en een gebuur Cesar Burms.te zamen naar huis van den Dries. Langs den steenweg, niet ver van den molen, dichtby hun huis, hoorden zij gerqcht in de gracht nevens de baan. Zij gingen dadelijk zien en vonden een man half in 't water liggen. Zij trokken hem er seffens uit en herkenden hem voor August Scheire, van den Dries. Zij waren van zin hem naar huis te leiden, denkende dat hq dronken was, maar daar hij geen been kon verzetten en zqn huis nogal ver was, legden zij hem op den kant van de baan tegen eene haag, waar bij niet kon overreden worden. Daarop gingen de mannen naar huis. Maandag morgend is Scheire op die plaats ge vonden, door andere voorbijgangers, die vast stelden, dat hij dood was, tengevolge van mes steken in den buik. De darmen puilden uit de wonde. Men is on middelijk naar veidwachteren doktors geloopen die ter plaatse zijn gegaan. Een velorijder is de gendarmen vanMelle gaan verwittigen. Scheire was werkzaam op de hofbouwmaat- schappij Van Houtte, te Gentbrugge, en is 26 tot 27 jaar oud. Het parket ter plaats Maandag namiddag, ten 2 lj2 ure, is het par ket van Gent naar de gemeente Heusden geko men om een onderzoek te doen over de moord, welke gepleegd werd op den ongelukkigen August Scheire. Het lijk van het slachtoffer was s morgens naar het doodeubuis van het godshuis overgebracht. liet parket zetelde in de woning van den landbouwer Ferdinand De Rockere, nabij de herberg - Het Hol-, niet verre van de plaats waar de misdaad gepleegd weid. De personen die het lijk van Scheire in de gracht voDden werdendoorden onderzoeksrechter onderhoor.l. August Scheire Volgens uit het onderzoek gebleken is. zou August Scheire zondag avond dronken geweest zyn.en naar er verteld wordt was hij gewoonlijk zeer plaagziek als bij een glas te veel op had. Hij was zondag naar de kermis van het Klaverke gegaan,in gezelschap van een anderen jongeling; te zamen hadden zq verscheidene herbergen bezocht, onder anderen aan de tramstatie. Na 11 ure hadden beiden de herberg verlaten van Braeckman, gezegd - De Closse achter den hof van M. Bouquiaux. Het Machtoffer heeft niet minder dan zeven messteken bekomen een in den rug, drie of vier in den buik en de anderen in de armen; aan den rechterpols ziet men duidelijk de sporen van een beet. Aanhouding van den dader De onderzoeksrechter nam inlichtingen over den persoon die zondagavond in gezelschap van Scheire geweest was. Het bleek dat het de ge naamde Van Rysselberghe was, rond de 20 jaar oud, gezegd Liefkens zoon van een deftigen landbouwer. Van Rysselberghe, die weldra bij het leger moest ingelijfd worden, werd door den onderzoeksrechter ondervraagd.Hij begon eerst met te loochenen.doch spoedig werd er bestatigd dat zijne kleederen vol bloedvlekken waren, en toen zag Van Rysselherghe dat by niet meer kon blijven ontkennen. Hq verklaarde dus dat hq Scheire' de doodelyke messteken toegebracht had, toen zq te zamen naar huis gingen en nadat zjj onderweg getwist hadden. Het parket leverde aanstonds een aanhou dingsmandaat af en 's avonds werd Van Ryssel berghe per rytuig naar de gevangenis van Gent overgebracht. De lijkschouwing Dinsdag hebben de wetsdoktors de lijkschou wing gedaan van bet slachtoffer van het ijselqk drama, dat weer te wijten is aan deu drank. Het bleek dat de ingewanden doorboord waren en dat de ougelukkige Scheire bezweken was aan het overvloedig bloedverlies. EEN BEETJE FILOSOFIE Als eens al het graan, dat voor het werkvolk naar de stokerij giat, in den baktrog kwam, zouden wij vrij wat heter gevoede en beter opgevoede gezinnen zien. Ontneemt de jeugd een beetje lichtzinnigheid, en gij ontneemt den ouderdom veel berouw. Als hondjes bassen, zijnen weg voortgaan is best. Laster en kwaadsprekendheid zijn vonken, die van zelf uilgaan, als men ze maar niet aan blaast. De menschen gebruiken hun mond veel te weinig tot zwijgen. Uit een jeugdigen leeglooper groeit een oude bedelaar. Vriendelijkheid en geduld hebben nog nooit berouw veroorzaakt, en werken als olie op de roestige grendels van 't leven. De eerste liefde is Eet paradijs des levens een droom vol poëzie, de geboorte van hoop volle verwachtingen, het graf der kindsheid en de brug naar de smerten van het leven. Zelfs de sterkste wil moet buigen, wanneer de liefde gebiedt. De fortuin is blind afgebeeld, opdat zij de dwazen niet zou zien die zij rijk maakt. NIEUWE BESCHAVING Tijdens de laatste maand Juli waren 26 dagen, op welke revolverdramas hebben plaats geuad in Parijs. Enkel vijf dagen in de maand, dat er geene moordaanslagen plaats hadden Het gemiddeld getal revolveraanslagen, in Juli, beliep tot 2 per dag. Dat is de nieuwe beschaving BRUSSEL Hevige Brand Donderdag avond, rond 11 ure, brak een geweldige brand uit in den winkel van gemaakte kleederen van MM. Demol Moerens, op den Magdaienasteenweg. Het noodsein werd onmiddelijk aan de ver schillende pompiersposten gegeven en weldra snelden de pompiers der Groote Markt en der kazerne ter plaats. Bij hunne aankomst stond heel bet gelijkvloers in laaie vlam en reusach tige vuurzuilen slingerden langs den gevel op tot aan het tweede verdiep. Op het oogenblik dat het vuur uitbrak bevonden er zich twee personen in het huis; mad. Pelsmaekers en bare schoondochter. Zij sliepen in eene kamer van het eerste verdiep, toen zij gewekt werden door het rumoer van de nieuwsgierigen, die van alle kanten toegestroomd kwamen. De vrouwen kleeden zich in allerhaast aan en wiiden vluchten, doch de vlammen hadden den trap reeds bereikt en sneden hun den doortocht af. Alsdan vluchten zij naar het hoogste verdiep rukten er de vensters openen riepen luidkeels om hulp. De pompiers plaats ten hunne ladders tegen den gevel en de luitenant Houlotte met de hulp van drie pom piers gelukte er in de twee vrouwen te redden. Intusschen werd de brand krachtdadig bestre den en na eene uur was alle gevaar geweken. Al wat het geüjkvloeis bevatte is de prooi dei- vlammen geworden. Het eerste en het. tweede verdiep zijn enkel beschadigd, de schade wordt op 40 000 fr. geraamd. Het Bestuur der Vogeiteelt Maatschappij Het Neerhof komt zijnen jaariijkschen oproep te vernieuwen om de medehulp te verwerven van de liefhebbers en de kweekers tot het wellukken der 9® groote Internatio nale Tentoonstelling welke het in de ruime lokalen van het Casino, op 26-27 en 28 November aanstaande inricht. Deze lokalen, de wereld door bekend, zijn bijzonderlijk geschikt voor zulke inrichtin gen zij tellen niet min dan 25oo m2 opper vlakte. De dieren vinden er hun gemak en zijn in een geheel gerangschikt die de bewondering uitlokt van de bezoekers. - Niet min dan 4000 dieren hebben er verleden jaar plaats gevonden, 't Is eene van de bijzonderste en merkwaardigste internationale tentoonstel lingen van Europa. De liefhebbers kunnen er dus niet alleenlijk de kwaliteit maar gook het getal hunner voortbrengselen zenden. Het komiteit heeft reeds al de noodige schikkingen genomen ten einde de moeilijk sten te bevredigen. Bijzondere kommissarissen zullen gelast zijn,per sektie.de dieren uit en in te pakken. De dieren zullen gevoeierd worden door het huis O. Sparenberg-Vandenheuvel van Brussel. De giften en eere-prijzen zullen door den algemeenen schrijver den heer Ach. Heyn- drickx te Gendbrugge ontvangen worden. Het reglement-programma zal den i5n October verschijnen. De liefhebbers diezich vóór dezen datum als lid opgeven,zullen van de voordeelen, aan de leden verleend, genieten. BURGERSTAND VAN YPER Verklaringen van den 16 tot den 23 sept. 1910 Geboorten Gallens Esther, Zonnebekesteenweg Vanderbeke Henri, Ryselstraat Soetaert Bertha, Rqselstaenweg. Sogers Agnes. Beluikstraat. Populier Paula, Kalfvaart. Roose Gerard, Dickebuscösteenweg. Delfosse Simonna, Pennestraat. Neirynck Renata, Dixmudestraat. Hoorelbeke Joanna, Kalfvaart. Sterfgevallen Sonneville Ivonna, 1 maand, Zonnebekesteen weg. Acke Pelagia, 72 j., z. b. ongehuwd, Rysel straat. Gabriel Robert, 3 weken, Schuttelaerestraat Derudder Joannes, gepensionneerde maior Ridder van het Leopolds orde, wedr Beeckman Melama, Lornbaardstraat. u gtRudloff Maria, 40 j kloosterlinge, Rqsel- l.esage Simonna, 2 maanden, Pennestraat ^Goquel Daniel, 18 maanden, Poperinghesteen- Leopold Bouchaert, werkman, aan den ijza- weg, en Victorine Alleman, z. b. beiden va- Yper. 1,11 Laurens Verhaeghe, aardewerker, en F.velin» David, z b. beiden van Yper. Jules Gouwy, aardewerker, enMaria Riquiara kantenwerkster, beiden van Yper. Benjamin Valcke, larulwerker, gehuisvest ta Yper. en Maria Vanderhaeghe, landwerkster gehuisvest te Passchendaele. Emile Sampers, winkelier, en Lucie üeclercn werkvrouw, beiden van Yper. 4- Joannes Lagrou, schoenmaker, gehuisvest to Zillebeke, en Stephanie Vanheesbeke, dimst meid, gehuisvest te Yper. Isidoor Van Meerbeek, bediende, gehuisve«t te Antwerpen voorgaandelqk te Yper, enMaria Lampo, z. b. gehuisvest te Moerkerks. Camille Beke, werkman aan den qzerwev gehuisvest te Yper, en Mathilde Vermanden landbouwster, gehuisvest te Lichtervelde. Alois Glarebout, postoutvanger, te Deerlijk vroeger te Yper, en Asturie Vereecke 2 V gehuisvest fe Staden. Romain Stevens, sergent-major, bij het derde linieregiment te Yper, en Georgine De Goninck z. b. gehuisvest te Ledeberg. Evarist Bouchaert, schoenmaker, en Maria Tavernier, z. b. beiden van Yper. Gerard Baertsoen, schilder, gehuisvest te Deinze, en Mistila Vanthournout, dienstmeid gehuisvest te Yper. Xavier Oosterbaan, kleermaker, gehuisvest te St Josseten Noode, en Celesta Petit, strijkster gehuisvest te St-Josse ten Noode, voeger te Yper. Geboorten Adriaen Georges, wijk L. Peel Joseph wijk D. Pinceel Daniel, wijk K. Keyiignae,.{ Marcel, wijk H. Verfaillie Marcel, wijk" A. Dekervel Daniel, wijk 1. Overlydens: Dewachter Angèle, 32 j., dienstmeid. Gast huisstraat, Huwelijken Henri Polley, bakker, en Alida Samyn, naai ster. Arthur Vanhoucke, uurwerkmaker, en Ga- brieila Valiaeys. breister. Huwelijksaankondigingen Maurice Lebbe, schoenmaker en Elisa Cout tenier, strijkster. Petrus Vandenbossche, landwerker en Marie Quaghebeur, werkster. Charles Declerck, stoker en Helène Quaghe beur, werkster. Hector Verhaeghe, zwingelaar ea Margate,(a lnion, naaister. Achiel Berat, staliebediende en Marguerite Pieters, z. b. Georges Hauspie,landwerker un Lydia Druant, dienstmeid. BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE Geboorten Decroix Gerard. Oscar Garrein Gabriel Gerard. Sterfgevallen Hooghe Marcel, oud 8 m. Devogel Suzan na, oud 2 jaar. Demare Petrus, oud 74 jaar. Deleye Maurice, oud 8 jaar. Huwelijksaankondigingen Vyncke Omer, van Zillebeke met Vanden- broucke Aurienne, van Zonnebeke. Huwelijk Vandamme Julien en Vermeersch Sidonie, beiden van Zonnebeke. BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorten Krockaert Henri. Sinave Anna. Vanstee- lant Arthur. Ueman Lea. Depuydt Maurice Rabau Achilla. Debruyne Maria. Dutton Michel. Huwelijken: Theophile Monkerhey, landbouwer, en Maria Kommens, z. b. beide té Vlamertinghe. Petrus Billiau, aardewerker, en Martha Le- roy, dienstmeid, beide te Vlamertinghe. Overlydens Degeest Germana, oud 4 maanden. Blanckaert Virginia, oud 79 jaar, landbouw ster, weduwe van Riem Henri. Coene Gustave, oud 27 jaar, landbouwer, on gehuwd. Boize Febronia, oud 5 maanden. Huwelijksbeloften Vancayseele Camille, broodbakker, en Lans- sens Lóontine, z. b. te beide te Vlamertinghe. Louwyck Aloise. landwerker, en Verslype Eugenia, dienstmeid, beide te Vlamertinghe. Beun Julien, telefoonwerker, en Hardy Made leine. werkster, beide te Vlamertinghe. Debruyne Emiel, landboüwer, en Marie Vari- depitte, landbouwster, beide te Vlamertinghe. YPER 24 sept. 17 Sept- Tarwe too KU. 00 00 21 40 Rogge 00 00 14 25 Havar 00 00 16 40 Boonen 00 00 CO 00 Erwten 00 09 20 5» Aardappelen 0 00 8 25 Boter 0o0 00 320 00 Eters 0 00 2 80 ROUSSELARE 20 sept. Oude- Tarwe 19 go 20 Roode ja 50 J9 50 Rogge 15 50 Haver jg 16 50 Boonen 20 50 21 50 Aardappelen 10 10 50 Boter per kilo 3 20 3 40 E'iers per 25 2 90 0 Sukrijb. besch. wagon 21 50 op schip 22 1911 wagon 17 50 schip is Koolzaadolie 1000 kil. 60 Ljjnzaadolie 99 Viggens 30 40 - MARKT VAN KORTRIJK, 10 sept Tarwe nor luO kil. 19-5!) a 20 00 roode tarwe 18-50 a 19 00 rogae 15-00 a 15-50; haver 16-00 a 16-25 boonen 20-40 a 12 (0. Boter- en eiermarkt. - Boter P«r kilo aan 3-20 a 3-40; eiors, de 25, aan 2-75 a 3-00; Arirdappels (witte) per 100 k. aan 7-00 a 0-i0; roode). 00-00 a 00-00. Zaad- en oliemarkt. Koolzaadolie, per 100 k.ios, aan 59-oo aoO-OO; lijnolie 101-00 a 00-00; J-,rnAm^enmla"dsoh koolzaad, per 100 kilos. 7 „Vu a 0 ld- lijnzaad 48-50 a 0 )-0->kool zaadkoeken, per 100 kilos, 11-00 a 00-00 bjü' koeken21-00 a 22 00 kempkoeken 00-00 chi cory 30-00 a 00-00. \eemarkt, 19 Sept. Er waren 385 te koop gestelde dieren. IJS VEN O GEWICHT r-BE KILO 1" 2" 3» 47 Ossen 0-82 0-78 0-70 111 Veerzen 0-84 0-79 c-72 20i Koeien 0-8I 0-75 0 69 26 Stieren 0-80 0-73 0-68 385 POPERINGHE 16 sept. tarwe p. beet. 17 00 Rogge 12 20 tavar 12 20 Fiers de 25 2 65 Aardappelen de (00 kgr. 12 00 Boter 3 io Hoppe de 50 kilogr. 55 00 23 sept. 17 00 12 20 12 20 3 15 11 5) 3 15 57 a 60 fr

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 3