Mengelmaren Sie Elisabeth Koninklijke Fanfare Pensioengilde «Ouden vrij Buide Naklank Aanbestedingen Christen Vrouwenbond van Yper. Zondagrusl Policie-Hechlbank. van Yper Blauwerij le Poperinghe Huwelijksaankondigingen Het genootschap der gcede geneesmiddelen Boetstraffelijke Rechtbank van Yper 13 63 53 63 63 63 O 63 63 63 if' 53 3* 53 ^03*63» 538*63 LANGEMARCK BURGERSTANu VAN DICKEBUSCH MARKT PRIJZEN 12 Nov. 19 50 14 10 16 10 00 00 18 50 7 25 300 00 4 40 Fiers.Vanderghote, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Begerem, raads- heeren Boudry, d.d. schrijver. M. Boudry leest het beknopt verslag der voorgaande zitting. Daaruit vernemen wij dat de heeren Moreau en Demeyer hun ontslag hebben ingediend als boodschappers van bet Stad huis. Zij zullen een pensioen genieten, de heer Moreau van 1150 fr. en de heer De meyer van 1000 fr. De heer Maurits Didier is in hunne plaats genoemd en zal eene jaarwedde genieten van 800 fr. M. Biebuyck beeft laten weten dat een plaatselijk blad zijn gezegde in de laatste zitting verkeerd heeft dan begrijpen, aan gaande de opmerkingen van den heer D'Hu- vettere over Zillebeke-vijver. Wel verre van de afsluiting goed te keu ren, heeft hij enkel door zijn gezegde het verkeerde van M D'Huvettere 's voorstel willen doen uitschijnen. Hij vraagt ook dat de toelage voor het werkeloozen fonds zou gestemd en een regie ment ervoor gemaakt worden. Hij i9 belet de zitting van heden bij te wonen, en bid om verontschuldiging. M. D'huvettere is door rliumatisme ook belet aanwezig te zijn. Stand M. de Voorzitter heeft van den heer Minister van Binnenlandsche zaken de mare gekregen dat hij zal tusschen kernen in de kosten van den stand voor een derde en dat de heer Minister van Oorlog ook ongetwijfeld zal medehelpen van een zesde der kosten. De heer Minister drukt den wensch uit reeds in de aanstaande lente van den stand te kunnen laten gebruik maken. M. de Voorzitter denkt dat men bij een veertiendagen reeds de werken zal kunnen aanbesteden. 't Is dank aan gedurig aandringen dat we deze milde tusschenkomst bekomen, want 't en is in 't geheele de gewoonte niet dat de Minister van Oorlog voor een zesde tus- schenkomt in de kosten, wat men er ook van zegge. Wij hebben ten anderen laten zeggen en bfiknibbelenfen maar gedurig aangedroDgen tot dat we voldoening verkrijgen. Natuurlijk is het ons niet onverschillig dat wij een zesde of een zevende toelage bekomen. Indien de Minister van Oorlog niet wilde usschenkomen voor een zesde, we zouden moeten raadslaan en zien wat er soms te doen staat, maar ik geloof te mogen verze keren datjwe een zesde zullen bekomen. Zillebeke-vijver De verpachting van bet vijverhuis aan 760 fr. wordt eenparig afgekeerd [en tot later verschoven. Stadsrekening M. Sobry leest een merkweerdig en zorgvuldig opgemaakt verslag over de stadsrekening van 1909, waarin hij doet uitschijnen hoe de gewone ontvangsten sedert dertien jaar gedurig zijn aangegroeid, vermeerdering die reeds bij 40.000 fr. be draagt. M. de Voorzitter bedankt den verslag gever vo'»r zijne stipte en nauwkeurige op merkingen en hefc verslag en de rekening worden eenparigjgoedgekeurd. Leening De raad beslist bemachtiging te vragen om tot beloop van 80.000 fr. geld te nemen op de leening, hetzij met 10.000 fr. in eens. om de voorschotten te betalen op de groote werken die aan den gang zijn. Muziekschool De begrooting bedraagt 8300 fr. in ont vangsten en uitgaven. Al is er eene verhoo ging van jaarwedde voor 50 fr. de kosten van verlichtingen verwarming zij a van zoo veel verminderd. De begrootingen van Sint Pieters en Sint Jacobskerken worden eenparig goedge keurd. De lijste der kinderen die recht hebben op kosteloos onderwijs worden ook eenparig goedgekeurd, De raad keurt den afstand goed van eigen domsrecht dat de Godshuizen hadden op den uitweg der Beurze bij het huis van M. Wylleman. De weerde van dat recht was 1500 fr. ge schat en de heer Wylleman biedt er 2000 fr. voor. De schepenraad heeft over de kwestie een verslag gevraagd aan dea heerjCoomans, die de zaak ongunstig beoordeelt. M. Van Robaeys, doktor, is er ook tegen M. Begerem denkt dat beide heeren nopens deze kwestie onbevoegd zijn. M. de Voorzitter. 't Is om het publiek volledig te kunnen inlichten dat we aan beiden heeren hun gedacht hebben ge vraagd, zonder dat dit daarom de stemming der raedsheeren moet beletten. M. Bouquet vraagt als de verkoop der gendarmerie daardoor niet zou benadeeld worden. M. de Voorzitter peist het niet, daar er toch nog uitgangen genoeg zijn voor de gendarmerie. De raad beoordeeld gunstig den afstand, buiten de heeren Bouquet en Lemahieu. die zich onthouden en M. Fraeijs, lid der Gods huizen. Disch De raad keurt den pachlafstand goed van eene hofstede te Reninghe. V er gunningen De vergunningen op het kerkhof zullen in het toekomende in openbare zitting beban deld worden, daar er in deze zaak eigentlijk geene kwestie is van personen. M. Vanderghote begeert te weten wanneer het leggen van de waterleiding zal beginnen waarover akkoord bestaat met M. Verschoore M. de Voorzitter. Er is moeilijkheid om te toelating te krijgen om onder den ijzerweg te gaan. Maar die toelating zal weldra gegeven worden. M. Vanderghote De leiding gaat toch tot aan de kruisstrate M. de Voorzitter. Ja zeker. Wat meer is, wij leggen de waterleiding op de kosten van M. Verschoore. De zitting wordt geheven ten 6 ure. r»i «L« Bij het verlaten der zaal zegt de heer Voorzitter nog dat hij de zekerheid heeft dat da 'oelagen voorde herstelling van Sint Maartensklooster zullen verieend worden. We zullen dus ook algauw daarrrêe kunnen aanvangen. Ter gelegenheid van den feestdag van Sint Elisabeth, patrones onzer geliefde Koningin, speelde Vrijdag onze beiaard en waren de openbare gebouwen bevlagd. Zondag 17 November, ten 5 1/2 u. wandel- condert in de Halle, Pauwelszaal, door de Koninklijke Fanfare. Pbogramma 1. Vlaanderen8 kunstroem, (marsch) Peter Benoit 2. Keizer Tiberius, Jef van der Meuten. openingstuk, (geschikt voor Fanfare door Lod. Arschodt). 3. De Schelde, muziek van Karei Mestdagh, woorden van Th. Sevens, (fanfare bege leiding van L. Arschodt). 4. Fantazia-Ballet, Leo Moermans. 5. Yper op I muziek van Lod. Arschodt woorden van Hendrik Sobry. 6. Fantazij naar het lyrisch-drama Clodwig en Glothilcis Oscar Roels. Na het concert, feestmaal in de I weinszaal. der Katholieke Wacht. Zondag 20 November, om 9 ure, zielmis in St-Nikolaaskerk te Yper, voor M. Eug. Struye, den onlangs overleden Eere-Voor- zitter der Pensioengilde, en voor de vroeger afgestorvene leden Degraeve G., Debouck A., Burggraeve I., Demey I., Spinnewyn M.-L., Callan<H I., Moinié E., Waulter L., Schoonheere I., Indevuyst M., Boudry I., Debrouwer M., Ovyn H., Degrou M., De- hol (ander H., Recroix V., Tüeriy E., Castel E., Braetn L., DegraveM. en Despeghel M. Om 2 ure namiddag, algemeen» vergade ring in het Katholiek Volkshuis te Yper, om te ontvangen wat elk wil geven voor zijn pensioen en om te spreken over de bekomene uitslagen vau 1900 tot 1909, te weten 12,419 fr. gespaard door omtrentjl60 leden; 2,707 fr. erbiigevoegd dr de Pensicengilde; 10.887 fr. erbij gekregen van denfStaat; 2,833 fr. 10 van de Provincie 3,215 Ir. 80 van de Stad en 32,061 fr. 90, een pensioen opbrengenderau 5,777 fr. 59. Zondag 18 December aanstaande viert graaf Verspeyen, hoofdopsteller van den Bien Publicde vijftigste verjariDg zijner intrede in de katholieke drukpers. Door de kracht zijner gezaghebbende pen en door zijn machtig woord, door de eenheid van zijn leven, door het voorbeeld zijner loopbaan, gewijd aan de verhevenste zaken, heeft hij op de mannen van zijnen tijd eenen machti gen invloed uitgeoefend. Die begeert mede te doen iu de vereering van den weerden strijder, zend» zijne bij treding naar den heer Notaris Neve, schat meester van het feestberek, Burgstraat te Geut. Deelneming aan het feestmaal, 5 fr. gifte voor het feestgeschenk ook 5 fr. Uit l'Action Sociale een katholiek blad Quebec, in Canada, van ag October 1919 i3® bladzijde (De amerikaansche gazetten gelijken trouwens eerder aan boeken.) Paleis der Vrouwen (in de Brusselche tentoonstelling). De groote Kamer, gewenteld op zijuouds,zitten kantenwerksters van allen ouderdom, met witte mutsen aan en gekleed op onze eenvoudige vlaamsche wijze, op ronde of andere spellewerkkussens kunnen keurige en aantrekkelijke teekeningen uit te voeren. Sprekende van kanten, aan de andere zijde van het paleis der vrouwelijke hand werken, hangen wat hooge twee kaders die niet genoeg gezien en worden. De eene bevat kanten ongehoord fijn en kunstig, de andere een echt wonder een pallas voor Z. H. Paus Pius X ter gelegenheid van zijn pries terjubelfeest. Dit kantwerk verbeeldt eenen kelk, versierd mer de wapen van Z. H. en deze van Venetiën, met het jaartal en enge len aan den voet van het wijdvat.Dit prachtig kunststuk bewijst dat de overlevering van het Ypersch kantwerk met eere bewaard wordt in de Lamotteschool van Yper, die dank aan den iever van een weerden Priester, Eerw. heer Jos. Barbier, te vroeg ontrukt aan zijne liefdadige zending, er een der eerste en beste beroeps- en keukenscholen des lands heeft van gemaakt... Maandag had in het Koninklijk gesticht te Meesen de aanbesteding plaats voor de leve ringen in 1911. ie lot. Niemand. 2® lot. Ceulenaere, Maldeghem, 156o,45 Poot-Casier, Yper, 1666,5o 3® lot. Ceulenaere, Maldeghem, 710 Poot-Casier, Yper, 975 Croonenberghe, 95o 4® lot. Sijoen-Sabbe, Rumbeke, 1440 Huysmans, Moll. i5oo Bouquet Zusters, Yper, 1578 Pesesse, Ciney, 1920 5® lot. Angillis-Debergh, Yper, «71,50 6® lot. Bouquet, Yper, 834 7® lot. Robben, i85o 8® lot. Pesesse, Ciney, 1674,50 9® n Angillis-Debergh, i35g,5o 10® Stafsart, Brussel, 777,5o il« li Ommeslagh, Yper, 467,34 12® Wed. Gernaey, Kortrijk 531,15 Callewaert, Yper, 56i,5o Pesesse,Ciney, 581,75 i3«lot. Thevelin, Dickebusch, 2709 14® lot. fr. 2io5 Op Zondag 27 en Maandag 28 November in de groote Volkshuiszaal, Avondfeest door de Zang en Tooneel-Afdeeling. met de mt dewerking van de meisjes der Zondagschool aangeboden aan de leden van den Christen Vrouwenbond en aan al de Damen bescherm sters van de christelijke en sociale werken voor de vrouw. Het programma bevat: 1.) een prachtig zangdicht op de H. Agnes, naar het Duitsch van Augusta Wiltberger en A. J. Cüppers 2.) bet boeiend drama Elisabeth van Hun- gariën 3 het luimig blijspel De gezusters Kwik. De leden van de Zang en Tooneelafdeeling verhopen dat alle uitgenoodigden het feest met hunnetegenwoordigheid zullen vereeren Dienstdoende apotheek. Zondag 20 November C. MAY, Gioote Markt, 35. Zitting van 17 November ipio. Voorzitter, M. Biebuyck. Den 26 Oogst II. wierd de genaamde Timper man Marie-Louise, buishoudster te Meeseti, door de Politierechtbank van Meeseri veroor deeld lot eene boete van 10 fr. voor beleedigia- gen jegens Janssens Henri, en eene geldboete van 15 fr. voor lichte gewelddaden op Goene Sylvie. Zij verliet de Verhoorzaal al klappen en wanorde veroorzakende. Wedergeroepen riep zij dat het vonnis onreebtveerdig was en dat zij het zou vervolgen. Op staandeo voet wierd zij veroordeeld tot 15 dagen gevang en 26 fr. boet voor smaad jegens de Bechtbank. Op beroep door de veroordeelde ingeslagen, behoudt de Rechtbank de twee eerste slraffVm en spreekt haar vrij van de betichting van smaad. Clasen Edouard, Vieune Henri en Tras- schaert Amédée, werklieden aan den ijzerweg te Yper, vervolgd uil hoofde van kwetsuren door onvoorzichtigheid toegebracht te hebben aan Sercu CamilIe. worden verooi deeld de tweee eerste elk 30 fr. boel, de 3* 50 fr Voorw. voor Clasen en Trasschaert. Feria Augnste, landwerker le Poperinghe, vervolgd voor huisdief te van 120 fr. ten nadeelc van zijnen meester Plaetevoe! Lucien, krijg" 3 maanden en 26 fr Knoekaert Acièle, buishoudster en haren man Boudue Henri, landwerker te Viamertin ghe, worden veroordeeld elk tot 26 fr. boet voor slagen aan Hayaert Sylvie en Deberde Theopb, Uuprez Julien, werkman te Yper, v ordl veroordeeld lot 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Coquel Urbanie 10 fr voor beieedigingeu jegens dezelve 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan Demeulenaere Louise en anderen; 15 fr. voor beleedigingen aan Bloolacker Jeanne en 2 maal 15 fr. voor dronkenschap. Delailleur Entile en zijn broeder Alpheuse, leurders te Rouss- laere, die eenige ruiten ge broken hadden bij Bonle Gustave te Yper, elk 30 fr. boete. Moerkerke Camille, plafoneerder le Yper, wordt voorwaardelijk veroordeeld lot 15 dagen en 26 fr. voor slagen aan den politieagent Mi go nt. DenysEdmoud, Marey Maurice eu Dam our Marcel, werklieden le Poperinghe, waren ver volgd uit hoofde van slagen aan Decorle Cam. Deuys is vrij .e sproken, de 2 anderen worden veroordeeld tot 10 dagen en 26 fr. «n 20 fr. voor naehlgerurht. Voorwaardelijk voor Dainour. Dumelie Arthur, Marey Maurice, Denys Edmond, wersliedeu te Poperinghe,die Lefever Georges overlaaddeu met slagen, woelen ver oordeeld de 1' tot 3 maanden en 26 fr., de anderen elk 8 dagen en 26 fr. Decroix Emilien, herbergier te Gheluvelt, wordt veroordeeld tot 8 dagen en 26 fr. voor smaad jegens de getuige Santy, veldwachter te Gheluvelt. Den 14 Oogst II, rond 11 ure 's avonds, toen de familie Duflou van Yper naar huis ging, wierd zij, gekomen aan den barree! bij het gehucht de Sierre aangerand door-en kerel in wien zij Claereboudt Joseph, larigza- ger leYper erkende, en die haar aanviel met een kapmes. De vrouw Duflou heeft eene onbe kwaamheid van wers onderslaan van 5 weken Claereboudt wordt bij veistek veroordeeld tot 7 maanden en 100 fr. boet. Zijne onmiddellijke aanhouding wordt bevolen. Binst den nacht van 5 tot 6 Juli 11. tijdens de kermis van Voormezeele,ging de landbouwer Oebacker Bruno naar huis in gezelscuap van üecommer Gustave en Behaeghei Omer. Geheel den avond hadden zij geredetwist en gekomen aan de boeve van Oebacker waren zi'. zoo geweldig dal de zoon Debacker wakker schoot en zijnen vader in gevaar tneenende, vloog hij hem ter bulp, gewapend met eene greep. Hij gaf er een zoo geweldigen slag mede aan B "haeghel dal dezes ar m gebroken was, en eenen slag op het hoofd van Decommer d,»t hij ten gronde viel. De Rechtbank veroordeeld Debacker Camille voorwaardelijk tot 1 maand gevang en lot het betalen van 250 fr. schade vergoeding aan Behaeghei en 75 fr. aan Decom mer. D) vader Debacker vervolgd als mede plichtige is vrijgesproken. Zitting van 16 November ipio Voorzitter, M. GravetOpenbaar Ministerie M. Vanden Braembussche, policiekommissaris Greffler, M. Gastel. Lemaitre Ernest, Florin Jules, van Roubaais, overdreven snelheid in auto2l) f voorwaardelijk. Ameloot Prosper, Oostcappel, op bet voor land gereden in velo, 2 f. Martton Cyr., Lan- g. marek geen timber aan velo.l f. Meersseman Remi, Boesingbe, geen timber aan velo, 2 f. voorw. Godderis Alf'ons, Rousselaere, hond laten dolen, 5 f. Corneille lean, Rousselaere, den weg versperren, 1 f. Vanhulle, Jean, S'- Jean, geen timber aan veto. 2 f. Havegnem AIL, Poelcapelle, op den veloweg gereden met een bakwagen, 2 voorwaardelijk. Dury Arthur, Dickebusch, drie wagens aaneen, 2 t'. voorw. Delanote Jules, Dickebusch, drie wa gens aaneen, 2 f. voorw. - Gailliaerde Jeroom, Poperi' ghe. bonden ingespannen niet gemutl band, vrijgesproken omdat hjj geen 16 j. is. Huggbe Cüarles. Popering ie, burgerlijk verant woordelijk. Cherf Theophiie, Langemarck, 2 f. voorw., om een gekwetsten hond in zijn kat re gespannen te hebben. - Soenen Cam, Brielen, 3 f. voor velorjjden zonder plaat De leu Leonie, val-cho naam opgegeven. S f. en langs den (jzerweg gaan. 21 20 f. voorwaardelijk voor beiden. Sogers Daniel, Yper, 2 f. voor waardelijk, voor op de boomen der vestingen te klimmen. Kerrinckx Julien, Yper, gras snij den 5 f. voorwaardelijk. Gaston Vandenbrouc- ke, Zillebeke, vrijgesproken om eene koe op den ijzerweg te laten loopen. Vandenbroucke Pieter, Noordschote. to f'. voorwaardelijk, voor smaadwoorden. Salomé René, Yper, 2m;al 1 f. voor rijden zonder lucht en met twee wagens aaneen. Vanderjeught Theophiel, Merckem, vrijgesproken voor kwestie van smaadwoorden. Durnez Sylvère, Becelaere en Buysse Henri, id., 1 f. voor in stad gereden te hebben met trlbol zonder tweeden man erbij Vanbeveren René Reninghe, 5 f. voorw. voor smaadwoorden. Vanheule Emiel, Langemarck, hond niet gemuil band, 2 f. Noyez Jules, Poelcapelle Loones Emilienne, Vlamertinzbe Lechat Alois, Lange marck Deburggraeve Pnarailde, Langemarck elk 2 maal 2 f. vooiw. voor bond zonder muil band en zonder medalie. Bonte Henri, Boesin gbe en Cremer Theod. van Yper, elk 2 f voorw voor hoDd zonder muilband. Forcé Emile, Yper, hervalticg van dronkenschap 15 f. Van- gheluwe Renó, Wervicq, 5 f. voorw. voor open bare d-enkenschap Durnez Henri. Güeluwe Dedor.cke, Cam., waesten. elk 2 f voorw. voor gebrek aan licht. Hetzelfde voor Odent Alfred, Dickebusch Soenen Henri, Zonnebeke Aller- weireld Emile. Wytscbaete Jacques Désiré, Vlamertinghe, 1 f. voor te rijden zonder licht Ad. Pauwelyn, Hooglede, 2 f. voorwaardelijk voor met zijn peerd op den veloweg te rijden. Hoornaert Willem, Becelaere. op het voorland rijden it: velo, 2 f. voorwaardelijk. Cappelle Isidor. Vlameriinghe, kr(jgt 2 maal 2 f. voor oi bet voorland te rijden en zond«r frein Joye Achille, Zon ebek-, 2 f. voor gebrek aan licht en frein. Willemin Cyrilie. Westroosebeke 2 f. rijden zonder frein en Jeroom Lenoir, van Lange marck. 2 maal 2 f. Masschelein Cam Ghelu velt, 2 maal 2 f voor te rijden zonder frein en licht en Penninek Pieter. Westroosebeke en Vanneste Henri, Tourcoing, elk 2 maal2 f. voorw. voor te rijden zonder signaal en goeden frein. Dufloucq Jeroom. Elverdingbenelva Alois, Zonnebeke, 2 f. voor te rijden zonder signaal Baert Jules, van Bixsebote. is burgerlijk verant woordelijk voor Dufloucq Willaert Karei, Boesingbe en Bertheloot Alfons van Rolleghem- Capetle elk 2 f. voor het gerjj alleen te laten. Haelewyn Püilegon, 2 f. voor te rijden zonder plaat. Versteele Cam Poelcapelle, krijgt voor zes feiten 3 maal 1>) f boete voor dansen zonder toelating. Van Eecke Lydie, Oostvleteren, kr ij t t f. voorwaardelijk voor een zelfde feit. Vanderbaeghe Henri vau -Zuydschote, 5 f. voor te dansen achter de ure en Gheldof Alfons van Reninghe, 10 f. voorwaardelijk voor smaadwoor den. Eene blauwerij, die Karei De Blauwer, uit het werk van E. H. Leroy, zou beschaamd gemaakt hebben is dezer dagen gepleegd le Cbarleroy en... t» Poperinghe en omstreken. In 't Walenland werden, naar de gazetten vermelden voor ruim 300 000 fr. wijn inge- blaauwd al... Rousbrugge, van daar naar Yper en verder naar de Walesireke en elders verzon den. Dat duurde alreeds een tijdeken als een voor name handelaar van Cbarleroy werd aangehou den over eenige dagen. Binst hei onderzoek over de kwestie vond men dat daarin een persoor. uit het Yperscbe betrokken was som rnige gazetten schreven zelfseen Yperling, maar 't is eigentlijk een Poperiughenaar Emile Decorle, blauwer van stiel, en die reeds meer maals met bet gerecht een eilje te pelen had voor smokkelen of blauwen. Decorle is een gewezen briefdrager. Woensdag nucbtend is een bediende der douaniers, die dienst deed van ontvanger, Decorle gaan aanbonden bij zijn huis. De blauwer werd naar de gendarmerie geleid en daar afgelast; men vond in zijn bezil verschei dene papieren die bijzonderlijk bezwarend waren voor hem. Binst dat de douanier een dezer papieren inzag, snakte Decorte, rap als de wind, het briefken uit des douaniers handen, stak bet in zijnen mond en zwolg het in.... Douaniers en gendarmen stonden er op te gapen 1... Rond 10 en half hebben de gendarmen Vau Campenhondt en Slembrouck den blauwer Decorte naar Yper overgebracht, waar bij in het gevang werd opgesloten. '1 Is al van in Juli laatsi dat er gedurig fijne likeuren als Benediktine en Triple sec wi-rden ingeblauwd al Rousbrugge en volgens den Journal de Roubaix geleverd te Yper in den café Gambrinus in de Statiestrate. De douaniers wtrden het gewaar en snapten een deel van den buit aldaar.Binst het onderzoek kwam men op het spoor van nog veel belang rijker blauwerijen te Antwerpen, 't ls ten gevolge daarvan dat M. Varlez te Cbarleroy werd aangehouden, maar hij w*rd onder borge weder in vrijheid gesleld. 't Schijnt dat Decorte vau Poperinghe zijne verzending deed door tusschenkomst van Van Gend, rnaar dat er te Yper niemand iu de zaak en zou be trokken zijn. Dat Karei de Blauwer nog leefde, hij ware er zeker bij geweest YPER Maandag 14®'® dezer was er veel volk van alle klassen in de l weinszaal bijeen, om den E. P. Valerius Claes, dokter in politieke en sociale weienschappen te aanhooren, die op zich geno men had te suikert over ue werking der CHRISTEN E SYNDICATEN. De vrijheidsboom, door de fransche revolutie in ons land geplant, heeft door zijne doodende uitwaseming vele nuttige gewassen te niet ge daan, het waren instellingen van allen aard en zoo heeft hij den werkman als enkeling en zon der mogelijk verweer tegenover de vereeniging van het kapitaal geplaatst, zoo begint de spreker zijne les. Van daar het arbeiders vraagstuk. Om dit vraagstuk op te lossen is het noodig de arbeidersklas weêt' in Ie richten, die eene zelfstandige krachtige en levendige klas moet wezen. Daarvan moeten en werker en werkgever goed overtuigd zijn. De werkman moet verheven worden tol eene menschwaardige hooglede werkmansklas moet in acht genomen worden als elk andere klas der maatschappij. En dit kan enkel door beroepsverbetenua, door rechtvaardige oplossing van alle slach van moeilijkheden,door herinrichting van den werkmanstand, dit alles door vakvereeniging. Maar niettegenstaande den besten wil zullen er moeilijkheden ontstaan, want wij zijn men schen en hebben onze menscheiijke gebreken en krankheden. Van daar de noodzakelijkheid onzen toevlucht te nemen tot verzoeningsreden, scheidsgerecht en tot het laatstekan het niet anders, tot het schrikwekkend en vreeselijk wapen, de werkstaking. Ook is de vakvereeniging noodig voor het arbeidersverdrag en het algemeenschnppelijk beroepsverdag te bemerken. Maar niet alleen is de tusschenkomst van de vakvereeniging noodig voor hel verbeteren van het ambt ook voor het verbeteren van den arbeiderstand op stoffelijk gebied. En daartoe is het wederinrichten van den werkmanstand noodig die nooit mag aanleiding geveD tot klassenstrijd maar moet gesteund zijn op cbristene naastenliefde eu rêchivaardig- heid zoo voor den werker als voor den werk gever. Men voelde op menige stonden het christen hart van den spreker slaan ais hij sprak van het volk, dat men als graf aanklaagt en kwaad willig, en als hij zich afvroegt wie daar mis schien ook scnuld in had ais hij sprak van de angsverwekkende en uithongerde werkstaking als hij de arbeiders tot deftigheid aanmaande als hij het werk als veredelend uit riep en bijzon derlijk als hij om zijne les te eindigen allen zonder uitzondering aanwakkerde om de noodi- ge hervorming te bewerken volgens de leering van Christus door rechtvaardigheid en christene naastenliefde. Edg. De christene syndicaten telden iu 1904 10.000 leden, in 1910 was hel getal 50 000. MERKWEERD1GE ONTDEKKING. Io het huis bewoond door M. Henri Moer man, bestuurder der Liberale Harmonie (Oud Pompiers) te Yper heeft men een eikenhouten gewelf ontdekt, versierd met kostbaar beeld houwwerk, dagteekende uit de li" eeuw (Gothieke stijl). Het heeft eene oppervlakte van 75 viet kante meter. Voorzeker is het eenig in zijn aard en reeds door oudheidskundigigen onschatbaar bevonden. ONEERLIJKHEID. Eene kantwerkster,Virginie Nouville te Yper verloor Zaterdag, toen'zij naar haren werkwinkel ging, al de kanten waaraan zij eeop heele week gewrocht had. Eene vrouw vond de kant en ging hem verknopen het kwam uit en de vrouw beweerde dat zij het gevondene verkocht had om het geld: aan de eigenaarster te over handigen. De policie heeft «venwel pro es- verbaal opgemaakt. BEGIN VAN BRAND. Vrijdag avond,rond 8 ure, ontstond er brarrt n het,kasteel van M.Kerxkenshove te Zillebeke, bewoond door M. Ch. Herbaux, nijveraar te Toerkonje. Eenige gloeiende kolen, die iu de slaapkamer van Mad. Herbaux uit de kachel gevallen waren, hadden het vuur gestoken aan den planken vloer. De pompiers van Yper snelden ter plaatse en konden den brand spoedig beperkea, zoodat de schade nist aanzienlek is. LAFFE SCHELMEN, e rezigers diej/Zondag avond in den trein uit Kor.rijk zaten, die ten 6 ure 45 te Komen aankwam, voelden plotseling een scbok toen de trein het Godshuis'voorhijreed, rechtover de herberg Au Boulevard de Comiries Men dacht eerst dat er een man verpUtterd was, doch zulks blpek spoedig ongegrond er was echter kwestie van eene poging tot onti igjeling, welke de ergste gevolgen kon gehad hebben. Een stukbarreel, bestaande uit een dikken paal en twee planken, was uit de afsluiting vau de baan gerukt, aan den overweg, en op de spoor lijn geworpen. Gejukkig lagen de latten op de riggels in plaats van den paal, anders zou de trein zeker ontspoord zijn. De gendarmen hebben een onderzoek gedaan, doch de laffe daders zijn nog niet gekend. AANHOUDING. De -23jarige Irma'Bau, van Brielen-bij-Yper, dienstmeid bij den heer Desideer Roussel, landbouwer le Quesnoy sur-De.üle (Fiansch- Nooriien), werd Zaterdag rnorgetid door de gendarmen aangehouden en gevankelijk naar Rijsel overgebracht. Ztj had zich ten nadeele van haren meester aan verscheidene diefstlalen plichtig gemaakt. GELUKKIG ONTSNAPT Het meisje Margareta Ghesquière. 16 jaar oud, wonende in de speldenstraai, arbeidende in de fabriek der gebroeders Cousin te Wervick, wilde haar getouw kttischen terwijl hri nog in gang was. Haar halsdoek werd tusschen de tandwielen geval en sleurde het meisje rnrde het getouw kou gelukkig spoedig stil gelegd worden, zooniet zou Margareta Ghesquière zonder- twijfel ver urgd geweest zijn. Thans i> zij er van afgekomen met een hevigen schrik en begin van verwurging, waarvan ze thans gelukkig hersteld is. LEDE Te Lede werd een arbeider, die in het vreemde was gaan werken voor het seizoen en dm zoo uog al veel herbergen bezocht bad zijn geldbeurs ontstolen. Wanneer zullen onze franschmans het eens goed opnemen recht naar huis te gaan b(j den terugkeer. Zeker is het wraakwepend een werkman al- zoo beroofd te zien van zijne zoo duurgewonnen penningen maar onredelijk is het ook een groot gedeelte van het geld op zulke zotte wijze te verkwisten nu de levensmiddelen toe.h zoo duur zijn en de winter aan de deur. PARIJS Een van deze dagen waren de sergent Theo phiel Lancelie eu zjjn kameraad Roche van de politie op wacht in de S«di Carnotstraat te Parijs. Zjj hadden het bevel ontvangen zekeren Etienne Senoi. oud 21 jaar. kasseiwerker gevangen te nemen, omdat hij eenen ouderling door een re volverschot gekwetst had. Senoi zat in eeDO herbet g aldaar. Het was reeds laat in den nacht. Toen nu Senoi buiten kwam en de politie agenten gewaar werd. vuurde hij met zijnen revolver op Lancelie, die getroffen in de borst, dood nederstortte. Senoi heeft zich later gevange- gezet. Lancel ie was gehuwd en laat een knaapje achter van driejarigen ouderdom. HOLLEREKE Te Hollebake gingen twee drotike aardewer kers, die werken aan den tunnel, aldaar eene herberg binnen. De baas wilde ze buiten zetten, maar zij braken er de ruiten eu een pistoolschot werd gelost, maar zonder e1 g. De daders worden vervolgd. Ongezonde stiel zegt men somwglen, van her- bergliouders, men mag er bijvoegen gevaarlij ken stiel als do klanieu wat by dranke zijn POPERINGHE, den i5 November 19:0 Mijnheer de Uitgever, Niemand meer dan ik verlang en begee dat er eenheid besta en broederlijke vriend schap onder leden van eene zelfde maat sahappij. Ia mijn brief van Zondag laatst ben ik misschien wat haastig geweest, en volgens ik verneem zijn er zekere peisonen van stad. die zich gekwetst gevoelen door mijn schrij ven. Daarom houd ik er aan uitdrukkelijk te verklaren, dat ik door mijn artikel niemand heb willen kwetsen en dat de zinspelingen die mijn gedacht te buiten gaan, niet toepas selijk zijn op ambtenaren van stad, Om alle misverstand en kwaadwillige zinspelingen te vermijden en om een einde te stellen aan dien onaangenamen penne twist, believe 't U nog dit schrijven in uw geëerd blad van Zondag toekomende op te nemen en met mijnen dank mijne beste groeten te aanveerden. Alphonse Decraene. Groote wildschietino. Zondag >aatst gaf de S1 Jorifegilde van Langemarck, met de bijzonde re medehulp van Wel Edelen Heer Gotteau de Patin, bare jaarlijksche wildschieting Nog nooit en heeft Langemarck zooveel schutters tezamen gezien 2M schutters, van alle kanteu der pro vincie, hebben eraan deelgenomen. De twee ree bokken, geschonken door den opperboofdman der gilde voormelden H^er Cotteau de Patin, wierden verdiend door de talrijkste maatschap pijen van Gheluvelt (37 mannen) en Heule (35 mannen)B lesinghe en Poperinghe leverden elk 32 mannen. Daarbij bekwam de gilde van Heule nog den prijs van verstkomendo, bestaan de in een prachtig gebak weg nde 10 kilos. Ik ben de tolk der talrijke leden der StJorisgilde van Langemarck om hier opentlijk onzen kas teelheer W. Ed. Heer Cotteau de Patin te be danken voor z(jne milde medewerking, dank aan dewelke de gemeente Langemarck eene prachtige feeste beleefd heeft. Maar, ja er is een maar bij, het heeft in de oogen gesprongen van al de schutters, dat de Ypersche handboogschutters prijkten door hun ne afwezigheid, des te meer dat de Langemarck- sche schutters, aan al de schietingen die dit jaar te Yper gegeven wierden. in aanzienlijk getal deel genomen hebben rechtuit gezeid zulks en kan niet bijdragen om de goede betrekkingen tusschen de gabuurgildeu van Yper en Lange marck te doen aangroeien Al wat ik doen kan is van hier opentl(jk de handelwijze der Yper sche schutters te betreuren en mrteen de hoop uit te drukken dat, in onze toekomende schie- tingen, de Yperltngen weerdigljjk zouden ver tegenwi oruigd zijn. DRANOUTRE (backten den Kemmelberg.) N° 1) Zateidag laatst hadden wij een aller schoonste weder, tusschen vele slechte dagen van wind en regen. Onze toren staat nu half gedekt. Rond den negenen werd bet blinkend nieuw kruis, 2 met 60 boog met glanzenden vergulden liaan, onder den toren geleid, en daarna stillekens omboog gehescben, en stevig vastgemaakt. Dat duurde drie-vier uren. Iedereen stond buiten, op het dorp. met eenen lach van tevredenheid op het gelaat Die menscben hebben handeling van het werk 1 Ik zou daar niet willen zitten, enz., wierd er gezeid en, als 't geda;n was: Schoon! hoorde men fallen kant, prachtig! Het kruis staat er nu, God zij gedankt. God ter eere. 26 meters hoog, verkondigende aan allen die het zien dat er hier christene menschen wo nen. die in hun christen geloove willen leven en sterven. De toren, in zuiver romaansche lijnen getee- kend. streng en sierlijk, met zjjn indrukwek kend oud-nieuw kleed van donkerbruinen berg steen. verwekt ieders bewondering. Hel dorp is gansch van uitzien veranderd. N» 2) Binnen drie weken, den 8«" December, n den namiddag, is er Uier luisterrijke inhaling van den nieuwen burgemeester. Mochten w(j schoon weder hebben 't Ware dan nog eens Dranoutre boven. SGHOONE FAMILIE Vrijdagavond rond, 7 1/2 ure, loeu Sylvie De- jans die alleen Woont in een huisje van aeu Zoutboerenwegel te Kortrijk, thuis kwam, be- statigde zij dat eene ruit verbrijzeld was. De vrouw ging een policieagerit roepen, die heel het huis afzocht, doch niemand ontdekte; de dief had alles doorzocht doch voor allen buit slechts een paar gouden oorbellen kunnen robberen. De plichtige was eenige minuten later reeds gekend; 't is een kereltje van 10 jaar, die reeds verschei - dene diefstallen met braak gepleegd heeft. Hij verklaarde dat hij in de woning van Sylvie De- jans een stuk vl-esc. en eenige eierengeëten had, en dat hij van zin was de oorringen te gaan verkoopen. 't ls tijd dat men dit kereltje in een verbetertngshuis opsluit, waar ook reeds een zijner broeders zit. De moeder verblijft in de gevangenis voor diefte; een harer dochters heeft pas over tien dagen het gevang verlaten en is reeds opnieuw in betichting gesteld voor diefstal, terwijl hare zuster opgezocht wordt door de policie. VLAMERTINGHE Een 22 jarige jongeling dei' gemeente Vlanier- tingne, lsidoor Thevelin, werkende in de sto kerij Lecomte, in de Kasteelstraat te Fransch- Comen, is daar vrijdag, ten gevolge eener ver keerde beweging, in een kuip met kokend wa ter gevallen De jongeling werd er aanslonds uilgehaald; de ongelukkige Was echter reeds ijselijk verbrand over gansch het lichaam. Hij ontving ter plaatse de eertse zoigett, e werd vervolgens naar het gasthuis overgebracht. COM EN Vrijdag kreeg teComen, een lanbouwer van Ten Brielen twist met zijne vrouw. Deze riep baat- broeder ter hulp, die in de hoeve werkt, en die zijn schoonbroeder aanviel met een mes. De lanbouwer bekwam drie steken in den arm, een in dert bil en em in de borst; de wonden leveren gelukkiglijk geen gevaar op, en binnen eenige dagen r.al de gek wetste volkomen hersteld zijn. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. BURGERSTAND VAN YPER Verklaringen van den tl tot dea 15 Nov. tyis Geboorten Wullus Roger, Lange Thouroutstraat. Santy Ferdinand, Oude Houtmarkt. Deleu Cyrilie, Zonnebekesteenweg. Waulter Edgard, Paddepoelstraat. Claris8e Joanna, Patteelstraat. Baratto Maurits. Gustaaf destuerstraat. Porreye Martha, Lange Thouroutstraat. Pauwels HoQoré, Hoornwerü. Derous Maurits, Neerstraat. Huwelijken Melsens Antoine, leurder. Wedr Delobelle Ma ria, gehuisvest. te Yper, en Helena Titeca, leur- ster, gehuisvest te Poperinghe Cyrilie Baert, aardewerker, en Maria Ver- haeghe, kettiDgmaakster, beiden van Yper. Sterfgevallen Beirnaert Maria, 73 j z. b. Ww" Cartry Lam bert, Lombaardstraat. Vandenbussche Helena, 3 weken, St Ghristof- felstraat. Plamon Lucia, 57 j., z. b. ongehuwd Dixmndo- straat. Gouwy Paulina, 67 j., kantenwerkster, echtgte Pertry Amand. Cartonstraat. Tinaut Ferdinanda, 9)j., Ww" Miniot Joannes PoperingUesteenweg. Lozie Maria, 52 j z. b. echtgte Tavenir Juli' aen, Popenngbesteenweg. Gamiel Goemaere, lattenspl(jter, gehuisvest te Yper, en Eudoxie Bollaert, z. b. gehuisvest te Zillebeke. Joseph Schoonheere, schildersgast, gehuisvest te Yper, vroeger te Dendermonde, en Maria Deloart, fabriekwerkster, gehuisvest te Dender- monde. Adolphe Michiel, kleermaker, en Sylvie Maer- ten, waschvrouw, beiden van Yper. H rmau Batenburg, bediende, gehuisvest te Yper, vroeger te Kortrjjk, en Clementine Molly, z. b. gehuisvest te Yper, vroeger te Kortrijk. BURGERSTAND Van VLAMERTINGHE Geboorten Fernagut Maria. Hoflack Jéröme. Vande- maele Martha. Pype Gerard. Hoflack Ber tha. Knoekaert Leopold. Sterfgevallen Derycke Leon, oud 15 m. Baert Sophie oud 77 jkostgangster, weduwe van Engel Gruwier. Notebaert Charles, 83 j z. b echtgt vau Regi- □a Eekhout. Geboorten Cuvelier Julien z. v. Auguste en Billiau Em ma. Bucqttoye Michel, z. v. Constant en Aer- nout Eveline. Verviscb Marcel, z. v. Jules en saiomez Celesta. - Deman Maria, d. v. Remi eu Capoen Felecie. Overlijdens Bromme Rosa, oud 5 maanden, d. v. Camille en Soenen Romanie. Vermeersch Hosalie, Weduwe vau Huyghe Bruno, oud 86 jaren. Huwelijksbeloften Beheer Prodpnt en Gnockaert Irma. hoest geneest in 2 'pastil Walthery. dagen, verkocat Ov?ral. die de wordt aan 1 fr. de d ius 19 Nov. 190 Kli- 0'J 00 YPER Tarwe Rogge Haver Bootten Erwten Aardappelen Boter Ei era 09 00 00 00 co 00 00 00 0 00 00 00 0 00 ROUSSELARE Oud«- Tarwe Roode Rogge Haver Boonen Aardappelen Boter per kilo Eiers per 25 Sukrijb. besch. wagon n op schip 1911 wagon - schip Koolzaadolie 100 kil. Ljjozaadolie Viggens 15 nov. 19 - 18 - 14 - 16 - 19 50 10 - 2 90 4 -16 22 25 2 50 16 75 17 59 101 *5 25 19 50 18 50 14 50 16 50 20 50 11 1 3 1» 4 42 35

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1910 | | pagina 2