D I T IS EN OMMELANDS Zoo mint men Vader SpreeKüraad §2 Op Zaterdag 13 Mei 1911 5 centiemen 't blad 46e jaar. Talmerk 2358 Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank Ss jaars Dagklapper van den 13 tut den 20 Mei Evangelie van den 4en Zondag na Pasehen. m si sst m s* m si s* De nieuwe Schoolwet te wf ge STADSNIEUWS Stad Yper Gemeenteraad Concerten Velodroom Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Madeleentje verflauwt geweldig. Vader, murmelt zij. Madeleentje, snikt de fa briekwerker. Hij neemt de hand zijner stervende dochter vast. Madeleentje duwt de hand haars vaders. Dan brengt ze uit pijnlijk uit: Zeg aan Sarei, dat ik op hem gepeinsd heb, en dat ik hem nog al tijd even geerne zie. Zij kan niet meer, zij is te veel af gemat. Vader Lodeel gevoelt dat Made leentje hem gaat verlaten. Maar heeft hij niet eens gezegd dat het buitekind beter gestorven ware? Vroeger heeft hij dat gezegd, ja maar nu zegt hij dat niet meer. Ma deleentje is zijn engel geweest, zijn redder hij bemint haar zoo diep, zoo innig diep. Zié, zij schijnt te sluimerenzij laat plotseling vaders hand los. Madeleentje gilt de fabriek werker. Stil, fluistert juffer Angeli- ne. stil, laat haar gerust sterven. Madeleentje ligt eenige oogenblik- ken als roerloos. Plots doet zij de oogen wijd open. Zij wil hare armen uitsteken. Onmo gelijk, zij bezitten geene kracht meer. Zij wil glimlachen. Onmogelijk, hare kaken zijn reeds stijf. Och murmelt zij, och Moeder Moeder Een gegrol rijst door gansch het lijf van het buitekind, en blijft in de keel haperen. Daarmede is het al. De vader, stom van smert, staat zijne dochter te aanschouwen. Juffrouw Angeline nadert. Zij buigt zich, sluit de zware oogschelen van het buitekind, en kust Madeleentje op de twee wangen. Maar is mijn kind dan dood?» schruwelt eindelijk de fabriekwerker. Ja, zij is bij den Heer, fluis tert juffrouw Angeline zacht. Dood dood huilt de vader. Hij schudt het lijk van het buitekind, en snikt Madeleentje Madeleentje En juffrouw Angeline en Lietje weenen ook zeer hard. XIV Het waren droevige dagen voor vader Lodeel, die twee dagen, die tusschen de dood en begraving ver liepen. Hoeveel tranen de oude man wel gestort had, zouden we niet hebben kunnen tellen maar voorzeker heeft ze de geede God geteld. Lietje had goed 's middags en 's a vonds eten voor vader Lodeel ge reed te doen, hij wilde van geen eten proeven. En één voor één waren al de ge buren gekomen om het buitekind te bezoeken, en één voor één waren ze op het zolderkamertje geklommen. Zij hadden daar het buitekind zien liggen, zoo schoon in de sneeuwwit te lakens. En het scheen iedereen of ér op haar wezen een lach zweef- de; dan nam elkeen het palmtakje dan in 't wijwater zat, en gaf Made leentje den zegen. Vele moeders moesten een traan uit hunne oogen pinken, als zij het zolderkamerken afstapten, en allen zegden Och, Madeleentje is reeds in den hemel Dat zoo een engel niet recht naar den hemel moest vliegen zuchtte Lietje dan. En Sarei Peinst gij nog op Sarei Wel,die is eens gekomen. Hij heeft eenige oogenblikken bij het lijk zijner zuster geknield. Dan heeft hij aan zij nen vader gezegd, dat hij de begra ving niet zou bijwonen. En toen vader Lodeel aan het weenen geval len is, is de ondankbare zoon henen geloopen. Sarei had wel willen naar de be graving komen, maar hij mocht niet van zijne vrouw. Wij trekken ons heel dien boel niet aan schreeuwde zij. «Wat! zoudt gij voor dien leelijken bult uw werk verletten Vandaag was het de begraving. Het lijk moest in de kerk zijn om acht ure. Weinig mannen waren mede want de meesten werkten op de fa briek. De moeders uit het poortje in tegendeel waren bijna allen tegen woordig met hunne kinderen. Moesten hunne kinderen van het buitekind niet leeren, hoe men vader mint Jammer dat Bertha, en Lietje, en Mietje, en Gusta en de andere meisjes naar de fabriek moesten Anders zouden zij er ook geweest zijn. De mis was algauw gedaan. Men stak dan het lijk op den «lijkwagen» en men reed naar het verre kerkhof. En de lieve meizonne schitterde zoo vroolijk, en in de weiden parel den duizenden kersouwkens met dauwdruppelen, en in heg en weg hieven de vogeltjes hun lustig liede ken aan. Waarom zouden we moeten droe vig zijn Omdat Madeleentje dood is? Maar Madeleentje leeft voor eeuwig in den schoonen hemel. Vader heeft de aarde hooren val len op de kist, en gaat met gebogen oogen huiswaarts. Zijn troost, zijn geluk is heen. Nu staat hij gansch alleen, want op Sarei kan hij niet rekenen. Wat zal er van hem geworden, nu hij oud en versleten is geraakt. Treurig komt hij in zijn huisje. Hoe verwonderd is hij echter niet juffrouw Angeline daar aan te treffen. Wat mag de juffrouw nu nog hier te doen hebben denkt vader Lodeel. Zij woont in een groot huis in de Leyestraat, zij heeft vele dienstbo den, en zij heeft Madeleentje willen oppassen binst hare ziekte. Ook heeft zij dezen winter hem en zijn kind het leven gered. LjCagMwyvwcfcAawEuafco mm«iw jfgasas 9&SS0Um£Z&&&#t£&KitKteïï4l i vr;-y. i ssuaa M *t NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en rs Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen *t blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AcazNCE flAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. 13. 0. L. Vrouw ten [Martelaren. Kerk wijding van den Pantheon, te Rome, ter eere van O. L. Vrouw en al de heilige martelaren. H Servaas van Tongoren, b. en patroon van Maastricht t 348. - H. Joannes de Zwijger, bis schop. 14 -H. Bonifaas m. f 3j7 - H. Pasehalis 99® Paus van Rome. m 15 H Torquatus en anderen. H®1 Dym- pliua mgm. van Ierland, vermoord te Gheel, I atrones tegen de krankzinnigheid. d. 16. H. Joannes Nepomucenus m. van het geheim der biecht wierd versmoord in (le Mol- daw inBohemen in 1383. H. Uswald. H. Honoreit. io. n. - H. Celestijn I, 44" Paus van Rome. Zijne relekwieën berusten te Ronse. li 18. H. Eric koning en m. H. Venant m v 19. h. Petrus Celestinns Paus. - H. Pru- dentiaen H. Prudens vader dor voorzeide mg. - H. ivo. Te dien tijde zeide Jesus tot zijne leerlingen Ik ga tot Hem die Mij zond, en niemand uwer vraagt M.j Waar gaat Ge heen Maar wyl Ik dit tot 11 gesproken heb. heeft de droefenis uw hart vervuld. Maar lis zeg u de waarheid het is heilzaam dat Ik heenga. Want indien Ik n 1 et heenga, zal de Helper ni-t tot u komen; doch indien Ik ga, zal Ik Hem lot u zenden En Hy wanneer Hij komt, zal tegen de wereld schuld pleiten, en onschuld, en vonnis schuld eenor- ziids, wijl men in Mij niet gelooft onschuld an derzijds, wijl lk tot den Vader heenga en ge Mij niet meer aanschouwtvonnis verder, wy de vorst dezer wereld gevonnisd is. Nog veel heb ik u te zeggen, maar ge kunt het thans r.iet dragen. Doch wanneer Hij komt, de Geest der waarheid, zal Hy u den weg wijzen tot ade waar heid want Hij zal niet uit zicbzelven spreken, maar spreken ai wat Hij hoort, en da toekom stige dingon 11 aankondigen. Deze zal Mij ver heerlijken, want van het mijne zal Hij ontvangen en u aankondigen. Alles wat de Vader heelt is het mijne. Daarom zeide ik. dat Hij van het mij ne ontvangt en u zal aankondigen. Liberalen en socialisten willen er niet van maar zij vinden er niets tegen, tanzij dat de kloosterlingen voor hun werk zullen betaald worden/gelijk iedereen. Om dat te beletten, roepen zij dat zij re volutie zullen maken, en hitsen het slecht volk op om de kloosters te^plunderen en te verbranden, gelijk in Portugal. Alzoo gaat het gewoonlijk, als men geen redens bij te brengen heeft men wil geweld gebruiken. Doch de katholieken zullen daarvoor niet laten van hun recht te verdedigen en zij hebben gelijk. i\loe8tmen achteruitdeinzen voor derge lijke bedreigingen, welhaast ware alle be stier onmogelijk. De katholieken, integendeel, vinden dat de wet recht en rechtveerdig is. Van alle kanten van het land worden aan M. Schol- Mengelwerk van 't Nieuwsblad Yper N° 10 DOOR A. SEVENS laert gelukwenschen aangeboden, en die beweging zal nog meer toenemen. Een punt alleen maakt dat vele onderwij zers niet tevreden zijn de onvoldoende stoffelijke voordeelen. De jongere krijgen wel 200 of 300 frank meer, doch eenige ouderen,die reeds door de wet van 1905 bevoordeeligd werden, vallen nu buiten de verhooging, en voor degenen die nog ouder zijn komt de verhooglng te laat. 't Schijnt dat er ten groote deele, aan die klachten zal voldoening gegevtn worden. Alle gehuwde onderwijzersdeze hebben tneest onderstand noodig zouden eene vergoeding krijgen voor woonst. Daarenbo ven, als ze een grooten last van kinderen hebben, zouden ze eene verhooging van 50 fr. per kind bekomen. De verhoogingen van jaarwedden zouden alle driejaar, in plaats van alle vier, toe gestaan worden. Wat nog te wenschen is, 't is de volledige gelijkstelling der aangenomen en aanneem bare onderwijzers, in opzicht van jaarwedde en verhooging, met de onderwijzers der gemeentescholen. Zaterdag laatst kwam de raad bijeen ten stadhuize, gewone raadzaal, ten 5 1/2 ure. Al de raadsheeren waren aanwezig, buiten M. Sobry, die zich had verontschuldigd en maar na 6 ure inkwam. Het verslag der zitting van maandag laatst werd eenparig goedgekeurd. M. D'Huvetterevraagt ter gelegenheid van dit verslag dat de twee welsprekende re devoeringen van M. den Schepene Fraeijs en /an M. den Burgemeester Colaert zouden gedrukt worden en aan de leden uitgedeeld als gedenkenis dezer heugelijke feeste. M. Begerern. Wij hebben reeds die redevoeringen gelezen in de Ypersche ga zetten. M. de Voorzitter. De twee leden die in de zaak betrokken zijn, M. Fraeijs en ik, stemmen niet meê, we laten den raad zelve beslissen. Het voorstel D'Huvettere wordt eenparig aangenomen min e'en onthouding, M. Be gerern. De verordening half-vasten genomen door M. den Burgemeester aangaande het maske ren wordt eenparig goedgekeurd. Verschillige kredieten op de begrooting van 1910 waren ontoereikend het totaal bedrag beloopt 1262,77 fr. De Schepenraad zal aan de bevoegde oveiheid vragen dit be drag te mogen nemen op andere kredieten, die een overschot laten. Eenparig goedgekeurd. De rekening der stadsbcekeiij sluit met een tekort van 47,28, die zullen als uitgaaf wor den gebracht op de begrooting van 1911. Eenparig goedgekeurd. De stadsharmonie heeft in 1910 6248.26 fr. ontvangen en 5946,30 fr. uitgegeven. Batig slot 3oi, 96 fr. Goedgekeurd. Rekening van Sint Maartens voor 1910 eenparig goedgekeurd. St Pieterskerk wordt bemachtigd een ren tetitel te aanveerden van 2000 fr. waarvan de opbrengst dienen moet voor het zingen en lezen van missen ter intentie van den gever. «•er Een afstand van pacht van dischgoed te Voormezeele en een andere te Poelcapelle worden beiden eenparig goedgekeurd. De godshuizen worden bemachtigd den prijs te verminderen van verkochte boomen, omdat deze gebreken hadden die onzichtbaar waren en tengevolge waarvan zij enkel nog al brandhout kunnen dienen. M. D'Huvettere vraagt dat de Gods huizen hun lastenboek zouden veranderen in dezen zin, dat de weduwe van eenen pachter die is komen te sterven, niet van de hofstede moet op den eersten vervaldag na het over lijden van haren man de raad zal vragen dat de pacht enkel na het tweede jaar zouden verbroken worden, als de weduwe niet in staat is zelf de hofstede voort de begaan. Op die wijze zijn ieders belangen gevrijwaard. Yerschilligc boomverkoopingen der Gods huizen worden gunstig beoordeeld. De godshuizen worden bemachtigd den grond te verkoopen waarop de heer Leon Ver meulen van Yper te Boesinghe de herberg De Vijf Wegen heeft staan De koopsom in belgische renie geplaatst zal meer dan het dubbel opbrengen van den huidigen pacht prijs. Parnassus-Hof De Schepenraad zal over den aankoop van den blok huizen Parnassus-Hof een om standig verslag maken en dan zal erover be raadslaagd worden in eene volgende zitting. De raad beslist voor r 964,16 fr. eene stal ling te bouwen bij het Vijverhuis teZille- beke. Het bezoek aan het vijverhuis is merkelijk aangegroeid sedert de veranderingen eraan gedaan. De raad zal voor roo fr. tusschenkomen in de kosten van eene gedenkzuil op te rich ten in Congoland, ter herinnering aan de Belgen ginder gestorven op het eereveid. Daaronder zijn er Yperlingen, onder andere de heeren Verschelde, Lapière en Brunfaut M. D'Huvettere. Moscroen beeft maar voor 5 fr. ingeteekend. M. de Voorzitter. Mogelijks hebben zij geene stadsgenoten ginder gestorven. M. de Voorzitter leest het reglement over de pompiers, ingericht op het Wieltje. Het is afgeschreven van dit van Yper, mits eenige onbeduidende veranderingen, die enkel op Yper passen. Bij de toepassing van een latijnsche s preu- ke, vraagt de heer Begerern als het reglement in 't latijn is opgesteld. M. de Voorzitter. Neen, 't is in 't vlaamsch en in 't fransch het vlaamsch heeft de voorrang om genoegen te doen aan de Vlamingen en flaminganten... als wij 1 M. Begerern. Oh dan Na 10 jaar krijgen de pompiers 1 striep, na i5 jaar, twee en na 20 jaar drie, waarvoor ze dan ook 5 10 of i5 c. meer trekken. Ze worden betaald aan i.5o per oefening van 3 uren ten hoogste. p Pr aa]gebouw en. Onze praalgebouwen Halle, Muzeum en Sint Maartensklooster zullen voor het volk zichtbaar zijn binst de zomermaanden van 9 ure tot 's middags en van 2 tot 5 ure binst de wintermaanden van 10 tot 12 en van 2 tot 4 ure. 's Zondags, in den zomer van 10 tot 2 en van 2 tot 6 ure 's winters, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Men zal 5o c. per persoon betalen en een ingangkaartje krijgen, toegang verleenende tot de drie plaatsen. Vermindering van 5o fr. per honderd voor groepen en maatschap pijen van 10 personen ten minste. Mits 1 fr. krijgt men eene persoonlijke toegangkaart voor een heel jaar. De bezoekers moeten geen drinkgeld meer geven en we zullen de verordening nopens het bezoek doen aanplakken in 't vlaamsch, in 't fransch, in 't engelsch ook, vermits we nu een leeraar van engelsch ter hand hebben en zelfs hopen we wel iemand te vinden voor het Duitsch. St-Jacobskerk. De herstellingen aan den toren van Sint Jacobskerk gaan goed vooruit, maar eiken deen vraagt dat er eene naaide op den toren komen zou. Voor Sint Maartens kunnen de gedachten verdeeld zijn, maar voor Sint Ja cobs schijnt men omtrent eenparig over de noodzakelijkheid eener naaide. De klokken die in den klokketoren (Cam- panille) zijn Mijnheer de burgemeester heet dat een soort van wagenkot - zullen een verdiep leeger komen. De naaide zal van den trant zijn der torens uit Zeelandsvlaan- deren. De kosten bedragen fr. 56313,42 en de kerkfabriek heeft een milden gever gevonden die voor heur aandeel instaat de stad zou moeten een zesde daarin betalen of 9385,57, wat zou genomen worden op de leening, die weldra zal vereffend worden. Daar de werken nu aan den gang zijn, be hoorde rnen dit bijwerk te geven aan denzelf den aannemer. Doet men het later de kosten zouden hooger beloopen en er ware gevaar de herstellingen van nu te zien beschadigen. M. Begerern. Daarbij de bestaande stelling kan nu dienen dat is ook eene merkelijke besparing. Het voorstel wordt eenparig goedge keurd plan, aannemer, M. Caron, en aan deel fr. 9385,57. Ruchtbaarheid. Op voorstel van den schepenraad beslist men 3oo fr. te geven voor een boekje, in 't fransch, engelsch en duitsch, die voor doel heeft ruchtbaarheid te maken voor de zee kusten van Oostduinkerke, (Oostduinkerke, Groenendyk en Nieuwpoort baden) alle drie op Oostduinkerke gelegen. De stad Yper zal mogen 2 bladen tekst en drie bladzijden platen hebben in dit werkje en krijgt 3oo afdruksels ervan voor hare toe lage. Dit werkje wordt op 5ooo afdruksels ge trokken. M. Bouquetzegt dat men te Veurne daar niets van weet M. de Voorzitter. Veurne ligt daar dichtbij en heeft niet noodig reklaam te doen te Oostduinkerke. De toelage wordt eenparig gesteund min de onthouding der heeren Bouquet en Begerern. M. Bouquetvraagt dat er zou water gesproeid worden op de markt, in de Boter- straat, en in andere voorname straten nu dat wij twee vijvers t'onzer beschikking moet er daarvoor water genoeg zijn. M. Biebuyck vindt dat ook zeer noodig. M. de Voorzitter. Wat nog noodiger is, 't is dat de straten net onderhouden wor den. Aangaande het besproeien, dat is moei lijker dan ge meent we behooren daarvoor eerst stortkarren te bezitten en een koppel peerden te onzer beschikking hebben, want we mogen het water niet nemen van de leiding, anders hebben wij twee waterkas- te. len noodig, met éen ware de drukking niet voldoende. Daarbij doen we het besproeien in de éene strate de andere zullen klagen, en voorzeker de Maloulaan. M. Biebuyck. Die laan is een oprecht schandaal nog autos noch rijtuigen kunnen daar nog overrijden, zonder gevaar te veron- gelukken. We zouden moeten te zamen eenen brief schrijven naar 't Ministerie. M. Begerern. Of beter te zamen gaan I.. M. de Voorzitter. Klaagt maar en roept maar dat 't een schandaal is, hoe meer hoe beter, misschien zal er op die wyze algauw een einde aandcomen, aan dien toestand ie oprecht een schande is. We zullen van toekomende week af a straten zorgvuldig doen vagen en trachten ten minste de boterstraat regelmatig te doen besproeien. M. DTIuvettere. Dat wordt maar altijd gedurig aangesteld voor de eene of de andere reden. Welnu, in de Boterstrate is t meest noodig overal zqn watermondingen, dat men een darm gebruik van 't pompiersalaam en seffens zij we geriefd. M. de Voorzitter. Op die wijze kan dit misschien gevonden worden. Maar vergeten we niet dat we moeten besparig zijn met het water van het waterkasteel. Er is nu reeds een verbruik van rond de 1700 km. per dag. We zullen moeten zoo gauw mogelijk zorgen voor stortkarren en 't water nemen uit de vestiügen. De openbare zitting wordt ten 6 1/2 ure geheven. cr-a Zondag 11 Juni, 's middag3, ontvangst op het Stadhuis, eu daarna Concert door de Fhilharmonie vau Armentiers 110 uitvoer ders. Ten 4 1/2 uro, groot Concert. SPELWIJZER Eerste deel. 1 Marche et cortège de Déjanire. Saint-Saëns. 2. Phèdre, ouverture. JMassenet. 4. Suite de mélodies nationales hongroises. a) Largo b) Andantino c) Finale. G. Brahms. 4. Lakmé, faataisie. Léo Delibes. Tweede deel. 1. Sélection sur Werther. J. Massenet. 2. Concerto, exécuté par 10 olarinettes. Wet tge. 3. Le Roi d'Ys, fantaisie. Ed Lalo. 4. Ballet d'Isolina. A. Messagen. Zondag 21 Mei 1911, om 2 3/4 ure, 1° Premiekoers van So Km. voor «Indopen- dants in 2 reeksen van 25 Km. met 25 prerniën. 2° Door bijzondere toelating van den Belgischen Wielrijdersbond Kampioenschap der Vlaanderen voor beginnelingen met licence, 50 Km. met 30 premien. De inschrijvingen voor beide koersen worden ontvangen tot 16 Mei, bij M. Clin- ckemaille, bestuurder, Ypar. N. B. Eene premie, namentlijk een prachtig rijwiel, zal gratis verlot worden tusschen al de personen tegenwoordig in den Velodroom. Gewone ingansprijzen. Wordt voortgezet

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1911 | | pagina 1